Strona główna Blog Strona 546

Generalny remont szkoły w Poznaniu. „Za nami większość prac rozbiórkowych” (ZDJĘCIA)

0

Termomodernizacja, wymiana instalacji wewnętrznych, a także okien, drzwi, podłóg, a także dachu – Szkoła Podstawowa nr 68 na os. Jana III Sobieskiego na Piątkowie przechodzi gruntowną przebudowę. Prace już dobiegają końca.

Remont, a właściwie gruntowna przebudowa budynku, rozpoczął się w czasie wakacji. Wyburzano wówczas stare, zniszczone elementy, budowano nowe ścianki działowe, podwieszane sufity, posadzki, układano także płytki ścienne i montowano elementy wyposażenia sanitarnego. Wymieniono też wszystkie instalacje: wodno-kanalizacyjną, elektryczną i centralnego ogrzewania.
– Za nami większość prac rozbiórkowych. Od wakacji w budynku szkoły demontowane lub wyburzane było niemal wszystko: ściany działowe, podłogi, drzwi, okna i pozostałe stare elementy, które zostaną zastąpione nowymi – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Wykonawca do tej pory zaizolował fundamenty i ocieplił dach. Przystąpił już do prac dekarskich, trwa także montaż nowej stolarki okiennej i układanie instalacji.

Zmiany zachodzą nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz szkoła przejdzie termomodernizację i zyska nową elewację, a wejście główne mieści się teraz na poziomie chodnika, by zapewniało wygodny dostęp dla uczniów i nauczycieli, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Szkoła zyskała nowy wygląd, stała się znacznie wygodniejsza tak dla uczniów, jak i dla nauczycieli – i jest też bezpieczniejsza. Dzięki przebudowie dostosowano budynek do przepisów higieniczno-sanitarnych oraz przepisów przeciwpożarowych: klatki schodowe zostały wyposażone w urządzenia zapobiegające zadymieniu (m.in. okna napowietrzające i wentylator), zaplanowano też montaż nowych wewnętrznych i zewnętrznych opraw oświetleniowych. Teraz wykonawca zajmie się również zagospodarowaniem terenu przed budynkiem.

Wyciągnął z wody tonącą kobietę. „Gdyby nie jego zdecydowane działanie, seniorka mogłaby utonąć”

0

Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza, serdecznie podziękował Michałowi Hołubowi, który 28 października wyciągnął z wody tonącą seniorkę, zanim na miejsce dotarły służby. „Panie Michale, raz jeszcze dziękuję” – powiedział prezydent.

Przypomnijmy: do wypadku doszło 28 października przed godziną 14.00. Kaliscy strażacy otrzymali informację, że w rzece, na wysokości ulicy Wodnej, tonie starsza kobieta. Gdy jednak dotarli na miejsce, okazało się, że tonąca jest już wyciągnięta z wody przez świadka zdarzenia. Okazał się nim Michał Hołub. Prezydent Krystian Kinastowski zaprosił go do siebie, by mu jeszcze raz podziękować za to, że bez namysłu wszedł do wody, by uratować życie starszej kobiecie.

„Każdy z nas może być bohaterem, ale nie każdy nim jest” – napisał prezydent na swoim profilu na FB po spotkaniu. – „Dzisiaj gościłem Michała Hołuba – kaliszanina, który wykazał się bohaterską postawą. Uratował seniorkę, która znalazła się w rzece. Nie czekając na przyjazd służb, wyciągnął kobietę z wody. Gdyby nie jego zdecydowane działanie, seniorka mogłaby utonąć. Panie Michale, raz jeszcze dziękuję i życzę wszystkiego dobrego!”.

Nowe drzewa nad Rusałką. Na pamiątkę niezwykłej wyprawy

0

Przy alejce prowadzącej do jeziora Rusałka posadzono 10 drzew, upamiętniających niezwykłą rowerową wyprawę „Siedem Stolic Północy”. Jej uczestnicy, 16-letni Marcel Kmita i podróżnik Maciej Pastwa, postanowili upamiętnić tę wyprawę posadzeniem drzew.

Wyprawa odbyła się latem 2023 roku. Marcel Kmita wraz z Maciejem Pastwą, po zaledwie kilku dniach przygotowań, postanowili wyruszyć na rowerową wyprawę do siedmiu stolic północnej Europy. W efekcie zajechali znacznie dalej i zobaczyli znacznie więcej niż siedem stolic: przejechali całe wybrzeże Polski oraz Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię, Szwecję, Norwegię i Danię. Marcel wrócił do Polski po pokonaniu 5000 km, w tym 1600 samotnie, i po 87 dniach podróży wokół Bałtyku. Maciej dotarł aż na północny kraniec Europy, przylądek Nordkapp, i wrócił po 139 dniach i 9000 km drogi.

Obaj po powrocie zgodnie postanowili upamiętnić tę niezwykłą podróż posadzeniem siedmiu drzew – tylu, ile stolic odwiedzili podczas wyprawy. Ostatecznie posadzono nie siedem, a dziesięć drzew: przed siedmioma drzewami staną tabliczki z nazwami stolic, ale pozostałe trzy „będą czekały na kolejnych marzycieli”, jak zadecydowali.

Drzewa zostały zasadzone 4 listopada przy alejce prowadzącej nad Rusałkę. Rosły tam wcześniej jarzębiny, ale od kilku lat, z racji wieku i chorób, są wycinane. Ich miejsce zajęły drzewa upamiętniające wyprawę „Siedem Stolic Północy”. Pod drzewami zostały umieszczone kapsuły czasu z listami opisującymi wyprawę oraz cele i marzenia jej uczestników, a obok stanęła tablica, opisująca wyprawę i kończąca się apelem „Spełniajmy swoje marzenia!”.

Coraz więcej dróg rowerowych w Poznaniu. Ale nie wszędzie

0

Kończy się budowa Rowerowej Trasy Kórnickiej, od roku czynna jest trasa wzdłuż ulicy Krzywoustego, a od 3 lat – wzdłuż Grunwaldzkiej. Dróg rowerowych w Poznaniu zdecydowanie przybywa, choć nadal są miejsca, gdzie rowerem się nie dojedzie.

Jak informuje Rowerowy Poznań, Rowerowa Trasa Kórnicka jest już prawie skończona – zostały prace wykończeniowe i i odbiory techniczne. Razem z funkcjonującą już od roku trasą wzdłuż ulicy Krzywoustego, nie mówiąc o starszych drogach, wzdłuż ulicy Baraniaka chociażby czy nad Maltą, tworzy całkiem przyzwoitą sieć dróg rowerowych na Ratajach.

Dzielnice nieco bardziej odległe od centrum zdecydowanie wybijają się na prowadzenie, jeśli chodzi o drogi rowerowe: 3 lata temu ukończona droga rowerowa wzdłuż Grunwaldzkiej to jedna z większych inwestycji w tej dziedzinie. Ale warto też wspomnieć o również niedawno wybudowanej drodze rowerowej wzdłuż Dolnej Wildy, remoncie trasy wzdłuż Hetmańskiej, powstających nowych odcinkach Wartostrady oraz trasie wzdłuż Małych Garbar, Wolnicy i Solnej albo zaplanowanych wzdłuż Królowej Jadwigi od ronda Rataje do Strzeleckiej. Według informacji Rowerowego Poznania nad tym odcinkiem trasy zakończyły się już prace projektowe, a projekt dostał finansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i wkrótce – jeszcze w tym roku lub w pierwszym kwartale roku przyszłego – zostanie ogłoszony przetarg na jego budowę.

Te dwie ostatnie trasy zasługują na szczególną uwagę: nie tylko dlatego, że pozwolą wygodnie dojechać do centrum Poznania, ale także dlatego, że są jednymi z nielicznych tras, które da się w ścisłym centrum zbudować. Centrum Poznania, jak powszechnie wiadomo, jest ciasne i na budowę trasy rowerowej często zwyczajnie nie ma miejsca. W ulicy Ratajczaka na przykład powstała droga rowerowa, ale z części jezdni. A na wielu ulicach Starego Miasta, Jeżyc, Łazarza czy Wildy nie ma nawet takich możliwości. Tam, gdzie jest na to miejsce – drogi rowerowe powstają i takim przykładem jest ulica Kolejowa, której remont właśnie się kończy.

Rowerowy Poznań przeanalizował tę kwestię na przykładzie Łazarza.
„Z racji zabytkowego charakteru Łazarza w większości miejsc nie da się budować dróg dla rowerów” – czytamy w poście na Facebooku poświęconym właśnie Łazarzowi. – „Ale ulice są uspokajane dla ruchu samochodowego, ucinany jest tranzyt, porządkowane jest parkowanie, wprowadza się kontraruch rowerowy, przybywa stojaków rowerowych, chodniki przechodzą remonty i pojawia się nowa zieleń. Dzięki temu ruch rowerowy bezpiecznie odbywa się jezdniami, a piesi mogą komfortowo korzystać z chodników”.

Te wszystkie działania cieszą rowerzystów, ale znacznie mniej cieszą kierowców i konfliktów na tych trasach, które cykliści dzielą z kierowcami, przybywa. Rowerzyści zarzucają kierowcom nieznajomość przepisów, bo często każą im zjeżdżać na chodnik lub zarzucają jazdę środkiem pasa, a kierowcy rowerzystom – że wyjeżdżają znienacka wprost przed maskę, nie mówiąc już o przejazdach po przejściach dla pieszych.

Kończy się remont ulicy na Grunwaldzie w Poznaniu

0

Nowa nawierzchnia w miejscu starej i zniszczonej została już położona na ulicy Świt na Grunwaldzie. Teraz trwają tam ostatnie prace wykończeniowe.

Remont był prowadzony na odcinku ulicy od Jesiennej do Swobody – to ponad 100 metrów. Ekipy Zarząd Dróg Miejskich podczas prac usunęły starą i zniszczoną nawierzchnię jezdni, a na jej miejscu ułożyły nową, składającą się z warstwy wyrównawczej i ścieralnej.

Nowa nawierzchnia jest już dostępna i znacznie bardziej komfortowa dla jeżdżących tam kierowców i rowerzystów. Remont kosztował 250 tys. złotych, z czego 175 tys. pochodziło ze środków Rady Osiedla Grunwald Północ.

Pewna wygrana Lecha Poznań. „Kolejorz” bez problemu pokonał Ruch Chorzów

0

To nie było spotkanie, które kibice Lecha będą wspominali latami. „Kolejorz” był zdecydowanym faworytem starcie z Ruchem Chorzów i bez większego problemu zdobył komplet punktów.

Ruch Chorzów znajduje się w strefie spadkowej i już to było wystarczającym powodem, żeby oczekiwać od lechitów zwycięstwa, jeżeli zamierzają walczyć o mistrzostwo Polski.

Poznaniacy z rywalem poradzili sobie dość łatwo. Gościom momentami pomagało szczęście (poprzeczka Kvekveskiriego), czasami nieskuteczności gospodarzy (dwie niecelne dobitki z najbliższej odległości), ale ostatecznie lechici pokonali rywali 2:0.

Pierwszą bramkę uderzeniem głową zdobył Mikael Ishak po dośrodkowaniu z rzutu wolnego. Przy drugim trafieniu Szwed podał wzdłuż bramki do nadbiegającego Kristoffera Velde, który wpakował piłkę do pustej bramki.

W następnej kolejce lechici zmierzą się na wyjeździe z Legią Warszawa.

Kolejny odcinek obwodnicy prawie gotowy. „Największa inwestycja samorządu”

0

„Obwodnica Gostynia – największa jak do tej pory inwestycja Samorządu Województwa Wielkopolskiego kosztująca blisko 140 mln złotych, jest już prawie gotowa” – poinformował Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Przypomnijmy, że 31 stycznia 2022 roku wojewoda wielkopolski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), a już 10 lutego jej wykonawca rozpoczął prace. Obwodnica ma długość 8,4 km (wraz z drogą łączącą ją z istniejącym układem komunikacyjnym o długości 1,8 km), zaczyna się na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 4939P Gostyń – Krajewice, a kończy na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 4954P Gostyń – Smogorzewo.

Inwestycja była finansowana z funduszy unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego i środków budżetowych Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Całkowita wartość inwestycji pierwotnie miała wynieść 117,5 mln zł, w tym 85,2 mln zł udział UE, a termin jej ukończenia zaplanowano na 2023 rok.
Takie mamy efekty wieloletnich prac – od projektu do realizacji!” – podsumował WZDW na swoim profilu na Facebooku.

Warto dodać, że 31 lipca tego roku wojewoda wydał decyzję o zezwoleniu na realizację kolejnego odcinka obwodnicy, w ciągu drogi krajowej nr 12. Tu zakończenie inwestycji planowane jest na lipiec 2025 r., a jej wartość to ponad 247 mln zł. Ta część jest zrealizowana w ramach rządowego „Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030”.

Świetny mecz w Łodzi. Warta Poznań wygrywa z Widzewem

0

Bardzo dużo sytuacji bramkowych i tylko jedna bramka. Tak wyglądało spotkanie w Łodzi między Widzem, a Wartą Poznań. Ostatecznie „Zieloni” wracają do domu z kompletem punktów.

Już dawno nie było meczu Warty Poznań, który oglądałoby się tak dobrze. Była to jednak głównie zasługą Widzewa, który przeprowadzał atak za atakiem. Piłkarze Dawida Szulczka tradycyjnie natomiast szukali swoich sytuacji w sporadycznych atakach i skupiali się na defensywie.

Kolejny raz, ta strategia zadziałała. Po jednym z kontrataków Kajetan Szmyt wbiegł w pole karne gospodarzy, podał wzdłuż bramki do Eppela, a ten zdobył jedyną bramkę w tym spotkaniu.

Widzew próbował doprowadzić do wyrównania, ale za każdym razem albo brakowało mu skuteczności, albo bardzo dobrze w bramce poznaniaków zachowywał się Jędrzej Grobelny i po ostatnim gwizdku Warta mogła się cieszyć z trzech punktów.

W następnej kolejce „Zieloni” zmierzą się w Grodzisku Wielkopolskim z Puszczą Niepołomice.

Tramwaj uderzył w wiadukt i został mocno uszkodzony. Zostanie naprawiony

0

Solaris Tramino, który w ubiegłym roku uderzył w górczyński wiadukt i został mocno uszkodzony – zostanie naprawiony. MPK Poznań ogłosiło przetarg na naprawę tramwaju.

Przypomnijmy, że do wypadku doszło ponad rok temu, 20 czerwca 2022 roku, gdy tramwaj Solaris Tramino wyjeżdżający z pętli na Górczynie w kierunku centrum wykoleił się i uderzył w jeden z filarów wiaduktu Kosynierów Górczyńskich. Tramwaj został dość mocno uszkodzony, jednak MPK zdecydowało się go naprawić.

Jak informuje portal „transport-publiczny”, spółka ogłosiła przetarg na wykonanie naprawy powypadkowej. Będą w nim mogły wystartować te firmy, które wykażą się przeprowadzeniem napraw głównych co najmniej pięciu tramwajów niskopodłogowych w ciągu ostatnich trzech lat. To ważne, ponieważ zgodnie z zapisami przetargu to sam wykonawca określi dokładny zakres naprawy – oczywiście po dokładnym sprawdzeniu, które elementy takiej naprawy wymagają.

Na teraz wiadomo na pewno, że będą to drzwi, wybite okna i podłoga tramwaju oraz instalacja elektryczna. Stan wózków zostanie sprawdzony i jeśli to się okaże konieczne, one również zostaną naprawione. O wyborze wykonawcy zadecyduje cena za roboczogodzinę, za przygotowanie kosztorysu naprawy i długość zaproponowanej gwarancji. Wybrany wykonawca będzie miał rok na wykonanie potrzebnych napraw od dnia podpisania umowy.

Żółw w piwnicy domu jednorodzinnego. Skąd się tam wziął?

0

Strażnicy miejscy z ekopatrolu zostali wezwani do jednego z domów na Świerczewie. Jego mieszkańcy znaleźli w piwnicy budynku żółwia. Natychmiast zadzwonili po straż miejską.

Żółwia zauważył jeden z domowników. Nikt z nich nie hodował żółwi, więc na pewno nie był to uciekinier z jakiejś hodowli. Mieszkańcy postanowili więc powiadomić o znalezisku straż miejską. Strażnicy z ekopatrolu od razu wiedzieli, co to za gatunek – na szczęście nie żaden obcy, którym dość często zdarza się uciekać właścicielom, a jeszcze częściej są wypuszczane przez nich na wolność, gdzie stanowią zagrożenie dla naszych, rodzimych gatunków.
„Funkcjonariusze rozpoznali, że to żółw błotny” – informuje Straż Miejska Miasta Poznania na swoim profilu na Facebooku. – „Jest to jedyny gatunek żółwia, który w Polsce występuje w środowisku naturalnym i jest pod ścisłą ochroną”.

Żółw został przekazany adiunktowi Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zderzenie karetki z samochodem osobowym. Spore utrudnienia w centrum Poznania

0

Na skrzyżowaniu Świętego Marcina z al. Niepodległości, przy Centrum Kultury Zamek, doszło do zderzenia samochodu osobowego z karetką. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Do zderzenia doszło 4 listopada około godziny 12.00, jak informują wielkopolscy strażacy. Nikt na szczęście nie ucierpiał, choć na skrzyżowaniu były spore utrudnienia w ruchu. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja, a szczegóły badają poznańscy policjanci.

Rozpoczęła się budowa nowej ulicy na Podolanach

0

Ulica Anny Danysz na Podolanach, na odcinku od ulicy Strzeszyńskiej do ulicy Karpińskiej, zyska nową nawierzchnię i chodnik. Właśnie rozpoczęły się tam prace budowlane, jak informuje ZDM.

Na części ulicy, między Cieszkowskiego i Karpińskiej, jezdnia będzie miała nawierzchnię z kostki domino eko, natomiast chodniki – z kostki cegiełki. W ramach prac zostanie wykonane odwodnienie ulicy.
– W wąskim przesmyku od ulicy Cieszkowskiego do Strzeszyńskiej zostanie natomiast wybudowany ciąg pieszo-rowerowy, który będzie połączeniem z istniejącą drogą rowerową na ulicy Strzeszyńskiej i jednocześnie skróci drogę do przystanku autobusowego – wyjaśnia Agata Kaniewska, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg Miejskich.

Przebudowa ma się zakończyć w styczniu 2024 roku. Całkowity koszt prac to prawie 660 tys. złotych – inwestycja została dofinansowana ze środków Rady Osiedla Podolany.

W zbiorniku Tulce przybywa wody!

0

Lustro wody powiększa się z dnia na dzień, zwłaszcza po ostatnich deszczach, pojawiła się już nawet para łabędzi. „To miejsce już teraz prezentuje się całkiem urokliwie i zachęca do spacerów” – informuje z dumą gmina Kleszczewo.

Przypomnijmy, że zbiornik powstał po ponad 30 latach mówienia o potrzebie jego budowy – pierwsze plany pojawiły się w latach 90. ubiegłego wieku. Gmina Kleszczewo to gmina rolnicza z dobrymi ziemiami, ale niedoborem wody. Budowa zbiornika retencyjnego, który zatrzyma deszczówkę i który dodatkowo zasili rzeczka Męcina rozwiązałaby problem niedostatecznej ilości wody dla upraw. Gmina Kleszczewo przez kilka lat sukcesywnie wykupowała ziemię pod jego budowę, a w 2021 roku mogły już rozpocząć się prace. Zbiornik ma 21 hektarów powierzchni, 240 tysięcy metrów sześciennych pojemności, a jego uroczyste otwarcie nastąpiło 26 lipca 2023 roku.

Podczas otwarcia zbiornik był jednak prawie pusty, co dla wielu osób liczących na widok ogromnej tafli wody podczas otwarcia było rozczarowujące. Jednak Bogdan Kemnitz, wójt gminy Kleszczewo, zapewniał podczas otwarcia, że jesienne deszcze i zimowy śnieg – o ile spadnie – pomogą napełnić zbiornik. Dodatkowo obecność tak dużej ilości wody powinna wpłynąć także na miejscowy mikroklimat – gdy stanie się bardziej wilgotny, to przyciągnie więcej deszczu nad ten rejon.

I zgodnie z zapowiedziami wody w zbiorniku przybywa. I nie tylko wody.
„Zbiornik Tulce powoli napełnia się wodą” – poinformowała gmina Kleszczewo na swoim profilu na Facebooku. – „Lustro wody zdobi para łabędzi, które zapewne wkrótce odlecą na zimę – miejmy nadzieję, że zobaczymy je także wiosną. To miejsce, w słonecznym dniu, już teraz prezentuje się całkiem urokliwie i zachęca do spacerów”.

Warto dodać, że zbiornik będzie też pełnił funkcję rekreacyjną, co także nie jest bez znaczenia dla gminy. Wokół zaplanowano powstanie parków i obiektów sportowych, a sam zbiornik będzie wykorzystywany do uprawiania sportów wodnych.

Budowa zbiornika kosztowała ponad 22 miliony złotych, z czego 18 mln pochodziło ze środków UE. Inwestorem były Wody Polskie.

Kolejny znany muzyk patronem ulicy w Poznaniu?

0

Członkowie Komisji Kultury i Nauki RMP zaopiniowali pomysł pozytywnie i jeśli podczas najbliższej sesji ich opinię podzielą pozostali radni, to Jerzy Milian, urodzony w Poznaniu jazzman i kompozytor, będzie mieć swoją ulicę w rodzinnym mieście.

Jerzy Milian najczęściej jest kojarzony z Katowicami, jako współzałożyciel i dyrektor Orkiestry Rozrywkowej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach. Jednak jego miejscem urodzenia jest Poznań i tu też spotkał Krzysztofa Komedę w 1954 roku. Był członkiem Sekstetu Komedy, wykładał też na Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Imię Jerzego Miliana miałaby nosić nowa ulica łącząca Kaliską i Kórnicką, niedaleko ronda Rataje. Pomysł pozytywnie ocenił też Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. Jak powiedział Radiu Poznań, niedaleko znajdują się ulice Czesława Niemena i Anny Jantar, a także aleja Krzysztofa Komedy, więc proponowana nazwa wpisuje się w charakter nazewnictwa w tym rejonie.

Teraz nazwą zajmą się radni podczas najbliższej sesji. Jeśli podzielą opinię swoich kolegów z komisji kultury, to ulica otrzyma imię Jerzego Miliana.

Zderzenie trzech samochodów. Jedna osoba z obrażeniami

0

Trzy samochody marki Audi zderzyły się w Międzychodzie na skrzyżowaniu ul. Tietza i Wałów Jana Kazimierza. Jedna osoba odniosła obrażenia i została przewieziona do szpitala. Międzychodzcy policjanci apelują do kierowców o ostrożność.

Do groźnego wypadku doszło 3 listopada po godzinie 19.00. Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Międzychodzie, według wstępnych ustaleń funkcjonariuszy 69-letnia kobieta wyjeżdżająca z ul. Tietza na ul. Wały Jana Kazimierza wymusiła pierwszeństwo przejazdu na aucie prawidłowo jadącym od strony ronda, którym kierował 25-letni mężczyzna.

„Mężczyzna, chcąc uniknąć zderzenia, „odbił” na przeciwległy pas ruchu, gdzie zderzył się czołowo z 81- latkiem, po drodze dotykając również pojazdu kobiety” – informuje KPP w Międzychodzie na swoim profilu na FB. – „Wszyscy uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Jeden z uczestników zdarzenia został przewieziony do szpitala”.

Wszyscy uczestnicy zdarzenia są z powiatu międzychodzkiego.

Poznańscy seniorzy mogą się zapisywać na szczepienia przeciwko grypie

0

25 września rozpoczęła się rejestracja na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla poznaniaków w wieku 60-65 lat. Są jeszcze miejsca i szczepionki – chętni muszą tylko zadzwonić na miejską infolinię Poznań Kontakt i umówić się na szczepienie.

Przypomnijmy, że w Poznaniu z darmowych szczepień mogą skorzystać osoby od 60. do 65. roku życia, mieszkające w stolicy Wielkopolski i tu rozliczające podatki. Zarejestrować się na szczepienia mogą wyłącznie telefonicznie za pośrednictwem Biura Poznań Kontakt w godzinach od 7.30 do 20.00. Podczas zapisywania się należy podać numer telefonu komórkowego – wtedy na ten numer konsultant Biura Poznań Kontakt wyśle SMS z potwierdzeniem terminu i miejsca szczepienia.

Szczepienia odbywają się w czterech przychodniach na terenie Poznania, a podczas rejestracji można wybrać dowolną z nich: przychodnia „EDICTUM”, ul. Mickiewicza 31 (Jeżyce), przychodnia Lekarza Rodzinnego „VITAMED” s.c. ul. Galla 2D (Jeżyce), NZOZ INTERMED Poradnia Medycyny Rodzinnej, ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 149 (Wilda) oraz NZOZ SALVITA Sp. z o.o., os. Lecha 120 (Nowe Miasto). Podawana będzie szczepionka Vaxigrip Tetra.

Oprócz seniorów zaszczepieni zostaną także mieszkańcy i podopieczni wybranych jednostek miejskich, między innymi domów pomocy społecznej – jeśli wyrażą na to zgodę, a lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań.

Szczepienia trwają od 2 października i będą realizowane do końca 2023 r. lub do wyczerpania zapasów szczepionki. Szczegółowe informacje na temat programu oraz szczepień można znaleźć na stronie miasta w zakładce „zdrowie”.

Warto dodać, że seniorzy, którzy ukończyli 65. rok życia, również mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień – ale dla nich finansuje je budżet państwa. Szczegółowe informacje na temat tego, jak się zaszczepić, mając więcej niż 65 lat, można znaleźć na stronie rządowej.

Nowy układ linii tramwajowych w Poznaniu. Radni z Jeżyc są zaniepokojeni

0

Rada Osiedla Jeżyce przyjęła stanowisko w sprawie nowego stałego układu linii tramwajowych przygotowanego przez ZTM. Radni są zdania, że planowane przekierowanie linii nr 13 i 16 na Most Teatralny nadmiernie obciąży tę trasę, co w efekcie będzie skutkowało opóźnieniami.

Przypomnijmy: Zarząd Transportu Miejskiego przygotował nowy układ tras tramwajowych, który miałby wejść na stałe od stycznia 2024 roku. Zmiany w dotychczasowej sieci były, zdaniem ZTM, konieczne, ponieważ doszły nowe trasy, jak trasa na Naramowice i Unii Lubelskiej, oraz nowe rozwiązania, jak dwukierunkowy ruch na Gwarnej czy skręt w prawo z Towarowej w Święty Marcin. To wymaga zaplanowania na nowo całej sieci.

Jednak propozycja tej sieci przedstawiona przez ZTM nie wzbudziła, delikatnie mówiąc, entuzjazmu mieszkańców. Rady osiedli z Piątkowa, Winograd i Grunwaldu zaprotestowały na przykład przeciwko zmianie trasy linii nr 15, bo to spowoduje, że Piątkowo z Junikowem nie będzie miało żadnego bezpośredniego połączenia. Wątpliwości co do przyjętych rozwiązań było zresztą więcej.

Radny Paweł Sowa przygotował własną propozycję przebiegu nowych linii i zgłosił ją w interpelacji do prezydenta. Ale została ona odrzucona przez władze miasta. Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta, przypomniał, że nowa sieć została opracowana z uwzględnieniem postulatów mieszkańców zgłaszanych od wielu lat, a także możliwości technicznych i finansowych miasta. „W powyższe założenia i argumenty niestety nie wpisują się rozwiązania zaproponowane przez Pana Radnego” – podsumował zastępca prezydenta.

Teraz do grupy mającej wątpliwości, czy wszystkie zmiany są zasadne, dołączyła Rada Osiedla Jeżyce. Podczas sesji 26 października radni wyrazili swoje stanowisko w tej sprawie.
„Zwróciliśmy uwagę na obciążenie odcinka ul. Roosevelta między Mostem Teatralnym a ul. Roosevelta, gdzie planowane jest przekierowanie linii nr 13 oraz nr 16” – napisali radni na swoim profilu na Facebooku. – „Oznacza to, że na pojedzie tam siedem obciążonych linii o wysokiej częstotliwości, a to może powodować spore opóźnienia. Konieczne jest stałe monitorowanie priorytetu dla tramwajów na tych węzłach i wprowadzanie ewentualnych poprawek, aby tramwaje przejeżdżały maksymalnie szybko. Ponadto należy skoordynować godziny odjazdów tramwajów różnych linii z przystanków leżących na Jeżycach (zwłaszcza Rynek Jeżycki) tak, by nie odbywały się w podobnym czasie, lecz wzajemnie się uzupełniały, zapewniając jak najczęstszy takt, w tym także w soboty i dni świąteczne”.

Zgodnie z propozycja ZTM linia nr 13 będzie kursowała przez Most Teatralny i Fredry w obu kierunkach. Linia nr 16, skoordynowana z linią nr 15, ma kursować przez Kaponierę i Święty Marcin. Oba tramwaje będą więc przejeżdżać przez skrzyżowanie Roosevelta i Dąbrowskiego, co oczywiście przełoży się na dodatkowe obciążenie Mostu Teatralnego. A on i tak jest najbardziej chyba uczęszczanym węzłem w mieście. Jeszcze przed remontem właśnie Mostu Teatralnego w rejonie zdarzały się tramwajowe korki w godzinach szczytu.

Jednak jak powiedział Głosowi Wielkopolskiemu Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy ZTM Poznań, na ulicy Roosevelta między Mostem Teatralnym a Kaponierą będzie kursowało tyle samo linii tramwajowych, co obecnie, czyli siedem. Dlatego nie należy się obawiać zbytniego obciążenia węzła. Rzecznik podkreślił też, że przedstawiony projekt nie jest ostateczny, ponieważ gdy nowy układ zostanie uruchomiony, to ZTM będzie monitorował, jak się sprawdza, jaka jest frekwencja i opinie pasażerów. Stosownie do tego będzie prowadzał zmiany.

Drezyny rowerowe wyjadą na tory. „To kolejny krok do promocji”

0

W przyszłym roku na tory kolei wąskotorowej powiatu gnieźnieńskiego wyjadą dwie drezyny rowerowe. Tabor Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej wzbogacił się o te urządzenia z inicjatywy starosty Piotra Gruszczyńskiego.

Kupno drezyn i ich uruchomienie na torowisku znajdującym się w zasobach powiatu gnieźnieńskiego, pomiędzy Powidzem a plażą w Przybrodzinie to efekt porozumienia starosty gnieźnieńskiego z wójtem gminy Powidz oraz starostą słupeckim.

„W ramach wzajemnej współpracy samorządowców Powiat Gnieźnieński dokonał zakupu drezyn, których wartość to 54 tys. zł” – informuje powiat na swojej stronie. – „Przedstawiciele Gminy Powidz oraz Starostwa Powiatowego w Słupcy zadeklarowali natomiast doprowadzenie istniejącego w tym miejscu torowiska do należytego stanu technicznego, gwarantującego bezpieczeństwo podczas przewozów turystycznych”.

Kupno drezyn to kolejna inwestycja władz powiatu w turystykę kolejową – bo ten rodzaj turystyki cieszy się coraz większym powodzeniem, a w powiecie jest wiele cennych eksponatów kolejnictwa, czym niewiele samorządów w Polsce może się pochwalić.

„Dostępność dla mieszkańców i turystów drezyn rowerowych na terenie popularnych kąpielisk w Powidzu i Przybrodzinie to kolejny krok do promocji historycznego dziedzictwa Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej” – czytamy na stronie powiatu. – „Popularność tego typu atrakcji turystycznej ma też w dłuższej perspektywie przełożyć się na zwiększenie podaży usług i ich dywersyfikację, niezmiernie potrzebną gnieźnieńskiej gospodarce turystycznej, wpływającej bezpośrednio na możliwości rozwoju lokalnego samorządu”.

Drugi stopień ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Może powiać 100 km na godzinę!

0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenie meteorologiczne dla Wielkopolski. Rano ostrzegał przez ulewnymi deszczami – teraz doszedł jeszcze wiatr, który może wiać nawet 100 km na godzinę!

Przypomnijmy, że intensywne opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym, nawet do 40 mm, mogą występować do 4 listopada, do godziny 2.00, w powiatach gnieźnieńskim, słupeckim, konińskim, kolskim, tureckim, pleszewskim, kaliskim, ostrowskim, ostrzeszowskim i kępińskim.

Natomiast od 3 listopada, od godziny 21.00, do 4 listopada, do godziny 2.00 na terenie części Wielkopolski będzie mocno wiało. Obecnie obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia.
„Prognozuje się przejściowo wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach od 70 km/h do 90 km/h, lokalnie 100 km/h, z kierunków południowych i zachodnich” – informuje IMiGW. – „Ze względu na dynamiczną sytuację atmosferyczną ostrzeżenie może ulec zmianie”.

Obszary ulewnego deszczu i silnego wiatru częściowo się pokrywają – silny wiatr m wystąpić w powiatach gnieźnieńskim, wrzesińskim, słupeckim, średzkim, śremskim, jarocińskim, krotoszyńskim, gostyńskim, rawickim. konińskim, kolskim, tureckim, pleszewskim, kaliskim, ostrowskim, ostrzeszowskim i kępińskim.