sobota, 9 grudnia, 2023

Wojna o “piętnastkę”. Czy połączenie z Piątkowa na Junikowo zostanie?

Mieszkańcy Piątkowa, Winograd, Winiar i Grunwaldu protestują przeciwko zmianie obecnej trasy linii tramwajowej nr 15, kursującej z Piątkowa na Junikowo. Ale Zarząd Transportu Miejskiego nie chce uwzględnić ich skarg i utrzymać połączenia.

Przypomnijmy: Zarząd Transportu Miejskiego przygotował nowy, stały układ linii tramwajowych, który miałby wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku. Zgodnie z nim linia nr 15 już nie będzie kursowała na Grunwald, bo – jak twierdzi ZTM – cztery linie kursujące na tej trasie wystarczą (1, 6, 13 do Junikowa i 3 do Budziszyńskiej). W zamian pojedzie z osiedla Sobieskiego przez św. Marcin, Kórnicką i GTR do pętli na Unii Lubelskiej.

Ale mieszkańcom piątkowskich osiedli, leżących po drodze Winograd, a także Winiar i Grunwaldu, pomysł się nie podoba.
– Po publikacji planów na fanpage’u Rady Osiedla Piątkowo wybuchła lawina komentarzy krytykujących zmianę trasy tramwaju linii nr 15 z Junikowa na Unii Lubelskiej – mówił 2 października Jacek Tomaszewski, przewodniczący zarządu Osiedla Piątkowo. – Bo tym samym północna część miasta zostanie pozbawiona bezpośredniego połączenia z południowo-zachodnim fyrtlem Poznania, czyli Grunwaldem. Mieszkańcy wskazują na potrzebę utrzymania linii nr 15 na dotychczasowym przebiegu ze względu na dojazdy do pracy, szkoły, przychodni, szpitali, czy też na stadion, gdzie mają miejsca wydarzenia sportowe.

Mieszkańcy przygotowali petycję, pod którą jest już kilka tysięcy podpisów, ale Zarząd Transportu Miejskiego jak dotąd nie dał się przekonać. Jak powiedział Radiu Poznań Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy ZTM, zmiana trasy linii nr 15 nie spowoduje pogorszenia jakości przejazdu z Junikowa na Piątkowo – wręcz przeciwnie, połączeń będzie więcej, ale z przesiadkami. Bo mieszkańcy Piątkowa będą mogli co centrum dojechać linią nr 15 albo 16, a tam się przesiąść na linię nr 3 albo nr 13 jadące na Junikowo.

Dodatkowo jeszcze przy przesiadce na Kaponierze pasażerowie mogą skorzystać z linii nr 12 i 14, które jadą dolna trasą, więc w zasadzie mają do dyspozycji aż cztery linie tramwajowe. Rzecznik zapewnił, że rozkłady jazdy będą zsynchronizowane, przypomniał też, że z okazji wydarzeń sportowych albo przed 1 listopada wszystkie linie kursujące na Junikowo są wzmacniane dodatkowymi pojazdami, więc mieszkańcy Piątkowa czy Grunwaldu nie powinni się obawiać, że pogorszy im się komunikacja.

Mieszkańcy Piątkowa jednak obecnie mogą dojechać na Junikowo bez przesiadek, co dla osób starszych ma duże znaczenie. Przesiadka na Kaponierze, bez względu na to, czy wybierze się trasę górną czy dolną, nie należy ani do przyjemnych, ani łatwych, ze względu na psujące się schody ruchome. Mają także jako doświadczeni pasażerowie wątpliwości co do synchronizacji rozkładów jazdy – bo wystarczy jeden wypadek, kolizja czy awaria tramwaju, by plan się posypał, a jak wiemy, ani kolizji, ani awarii, ani wypadków w Poznaniu nie brakuje. Dlatego chcą zostawienia linii nr 15 na obecnej trasie.

Źródło: Radio Poznań
Strona głównaWiadomości z Poznania i powiatu poznańskiegoWojna o "piętnastkę". Czy połączenie z Piątkowa na Junikowo zostanie?