Nowe drzewa nad Rusałką. Na pamiątkę niezwykłej wyprawy

7 drzew, 7 stolic fot. L. Łada

Przy alejce prowadzącej do jeziora Rusałka posadzono 10 drzew, upamiętniających niezwykłą rowerową wyprawę “Siedem Stolic Północy”. Jej uczestnicy, 16-letni Marcel Kmita i podróżnik Maciej Pastwa, postanowili upamiętnić tę wyprawę posadzeniem drzew.

Wyprawa odbyła się latem 2023 roku. Marcel Kmita wraz z Maciejem Pastwą, po zaledwie kilku dniach przygotowań, postanowili wyruszyć na rowerową wyprawę do siedmiu stolic północnej Europy. W efekcie zajechali znacznie dalej i zobaczyli znacznie więcej niż siedem stolic: przejechali całe wybrzeże Polski oraz Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię, Szwecję, Norwegię i Danię. Marcel wrócił do Polski po pokonaniu 5000 km, w tym 1600 samotnie, i po 87 dniach podróży wokół Bałtyku. Maciej dotarł aż na północny kraniec Europy, przylądek Nordkapp, i wrócił po 139 dniach i 9000 km drogi.

Obaj po powrocie zgodnie postanowili upamiętnić tę niezwykłą podróż posadzeniem siedmiu drzew – tylu, ile stolic odwiedzili podczas wyprawy. Ostatecznie posadzono nie siedem, a dziesięć drzew: przed siedmioma drzewami staną tabliczki z nazwami stolic, ale pozostałe trzy “będą czekały na kolejnych marzycieli”, jak zadecydowali.

Drzewa zostały zasadzone 4 listopada przy alejce prowadzącej nad Rusałkę. Rosły tam wcześniej jarzębiny, ale od kilku lat, z racji wieku i chorób, są wycinane. Ich miejsce zajęły drzewa upamiętniające wyprawę “Siedem Stolic Północy”. Pod drzewami zostały umieszczone kapsuły czasu z listami opisującymi wyprawę oraz cele i marzenia jej uczestników, a obok stanęła tablica, opisująca wyprawę i kończąca się apelem “Spełniajmy swoje marzenia!”.

Podziel się: