sobota, 9 grudnia, 2023

Trwa budowa drogi rowerowej w Poznaniu. Ale jej część trzeba będzie rozebrać

Wzdłuż ulic Estkowskiego i Solnej trwa budowa nowej drogi rowerowej, która mocno utrudnia ruch w rejonie tego skrzyżowania. Co gorsza, utrudnienia wkrótce się powtórzą, bo część drogi trzeba będzie… rozebrać.

Budowa drogi rowerowej w tym rejonie powoli dobiega końca – trwają prace przy układaniu ostatniej warstwy nawierzchni. To dało się we znaki pieszym i kierowcom, ponieważ z tego powodu sygnalizacja świetlna była wyłączona, a ruchem kierowali policjanci. Prace zaczęły się jednak dzień później niż planowano, bo 27 września od godziny 9.00 rano. Urząd miasta apelował w ubiegłym tygodniu do poznaniaków, by omijali to skrzyżowanie, jeśli mają taką możliwość ze względu na utrudnienia z przejazdem i korki.

Jednak ci, którzy mają nadzieję, że prace wkrótce się skończą i znów będzie można normalnie przejechać przez to skrzyżowanie – nie powinni się zbytnio cieszyć. Bo w tym rejonie rozpocznie się budowa drugiego etapu trasy tramwajowej do Naramowic i droga rowerowa na odcinku kolidującym z nową trasą tramwajową zostanie rozebrana.

Czy jest sens budować drogę rowerową, skoro za kilka lat jej spory odcinek zostanie rozebrany? Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, powiedział Radiu Poznań, że projekt budowy tej drogi jest w pełni skoordynowany z planowaną budową trasy tramwajowej. I rzeczywiście na pewnym odcinku droga będzie musiała zostać rozebrana, ale to będzie dopiero za 4 albo 5 lat. Oczywiście można byłoby poczekać z budową drogi do budowy tego odcinka trasy na Naramowice, ale to by oznaczało, że w tym rejonie miasta przez te 4-5 lat drogi rowerowej by nie było.

Nie wiadomo zresztą, czy byłoby to 4-5 lat, bo chociaż projekt trasy już jest, to jednak do rozpoczęcia prac niezbędne jest pozyskanie unijnego dofinansowania. Władze miasta mają nadzieję, że mogłyby je uzyskać za 2 albo 3 lata i wtedy mogłaby się zacząć budowa.

W tym samym czasie mają zostać przeniesione tory tramwajowe w ciągu ulicy Małe Garbary na obecna jezdnię prowadzącą od al. Niepodległości do ronda Śródka. To ułatwi ruch na skrzyżowaniu Estkowskiego, Garbary i Małe Garbary, a dodatkowo przygotuje trasę tramwajowa do przedłużenia w ulicę Solną, bo takie są plany miasta.

Źródło: Radio Poznań
Strona głównaWiadomości z Poznania i powiatu poznańskiegoTrwa budowa drogi rowerowej w Poznaniu. Ale jej część trzeba będzie...