Strona główna Blog Strona 565

Konkurs dla muzyków. Zagrają na Jarmarku Świątecznym na MTP!

0

Konkurs „Muzyka na Jarmarku” to propozycja dla muzyków i całych zespołów tworzących w dowolnych gatunkach muzycznych. Wybrane zespoły wystąpią na scenie Poznańskiego Jarmarku Świątecznego, a zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną – wystarczy wysłać zgłoszenie.

Pierwszy Poznański Jarmark Świąteczny na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbył się w 2022 roku.
„Od samego dnia otwarcia wydarzenie podbiło serca mieszkańców Poznania i przyjezdnych, którzy tłumnie odwiedzali świąteczne miasteczko na placu Powszechnej Wystawy Krajowej” – informuje Grupa MTP. – „Przez cały okres trwania jarmarku odwiedziło go ponad 100 000 gości. Ruszyły przygotowania do kolejnej edycji wydarzenia, a wraz z nią ciekawa propozycja dla artystów muzycznych”.

Ta ciekawa propozycja to konkurs „Muzyka na Jarmarku”. Grupa MTP zaprasza zespoły muzyczne oraz artystów solo bez względu na rodzaj muzyki, jaki uprawiają, do wzięcia udziału w nowym konkursie „Muzyka na Jarmarku”.

„W ramach konkursowej rekrutacji wyłonionych zostanie co najmniej 10 zespołów/artystów, którzy wystąpią na świątecznej scenie” – informuje spółka. – „Jury konkursu 17 grudnia ogłosi zwycięzcę, który zagra swój finałowy koncert”.

Zainteresowani udziałem w konkursie powinni przesłać swoje zgłoszenie do 20 października – kontakt i zasady konkursu znajdują się w regulaminie na stronie internetowej jarmarku.

Trzydziestolatek pod wpływem alkoholu chciał zdawać egzamin na prawo jazdy

0

Kara do dwóch lat więzienia, wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów i na dodatek wysoka grzywna. Wszystko to grozi 30-letniemu mieszkańcowi powiatu wałackiego, który przyszedł na praktyczny egzamin z prawa jazdy pod wpływem alkoholu.

Do zdarzenia doszło 4 października w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Pile.
– 30-letni mężczyzna chciał zdać egzamin na prawo jazdy. W trakcie pierwszej części egzaminu, podczas wykonywania manewrów na placu, egzaminator wyczuł od kursanta zapach alkoholu. Natychmiast przerwał egzamin, a o zaistniałym fakcie poinformował dyżurnego pilskiej jednostki – wyjaśnia st. sierż. Magdalena Mróz z pilskiej policji. Przybyły na miejsce patrol z Wydziału Ruchu Drogowego potwierdził, że mieszkaniec powiatu wałeckiego kierował pojazdem mając w swoim organizmie ponad pół promila alkoholu.

Niedoszłemu kierowcy za popełnione przestępstwo grozi kara do dwóch lat więzienia, wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna.

Groźny pożar w składzie budowlanym. Dwanaście zastępów straży pożarnej walczyło z ogniem

0

12 zastępów straży pożarnej z powiatu krotoszyńskiego, podnośnik z powiatu jarocińskiego i wóz z OSP Odolanów w powiecie ostrowskim – wszyscy brali udział w gaszeniu pożaru składu budowlanego przy ulicy Ostrowskiej w Krotoszynie.

Ogień zauważono 5 października po godzinie 10.00 rano w hali magazynowej, w której składowane były materiały budowlane. Pożar gasiło 12 zastępów strażaków z powiatu krotoszynskiego, niezbędne okazało się wezwanie na pomoc podnośnika z powiatu jarocińskiego i wozu gaśniczego z OSP Odolanów w powiecie ostrowskim, jak powiedział portalowi „krotoszynska” Tomasz Patryas, oficer prasowy komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie.

Pożar udało się już opanować. Obecnie trwa dogaszanie zarzewi ognia i rozbiórka spalonych elementów hali. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Wykolejenie tramwaju na Wildzie. Tramwaje kursowały objazdami

0

Na ulicy 28 Czerwca 1956, na wysokości Wybickiego, doszło do wykolejenia tramwaju. Ruch tramwajów na Wildzie został wstrzymany w obu kierunkach. 

Do wykolejenia tramwaju doszło 5 października po godzinie 8.00.
„Z powodu wykolejenia tramwaju, od godziny 8.32, wstrzymany został ruch tramwajowy na ulicy 28 Czerwca 1956 r – w obu kierunkach. Tramwaje nie kursują również ulicami Górna Wilda oraz Wierzbięcice” – informuje MPK.

Linie 2, 9 i 10 kierowane były objazdami przez Głogowską oraz Hetmańską.

Prace w lasach pod Poznaniem. Co się dzieje?

0

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN rozpoczął prace poszukiwawcze nieoznaczonych mogił ofiar niemieckich zbrodni z czasów drugiej wojny światowej. Prace są prowadzone w lasach między Zakrzewem a Palędziem w powiecie poznańskim.

To pierwszy etap prac poszukiwawczych, jak informuje IPN.
„Celem badań jest odnalezienie nieoznaczonych mogił ofiar niemieckich zbrodni z lat 1939-1942, głównie więźniów Fortu VII” – czytamy na profilu zespołu na Facebooku. – „W 1944 r. W ramach Akcji 1005, Niemcy rozkopali groby i spalili ciała. Według zeznań świadków nie zniszczono wszystkich mogił. Po zakończeniu wojny częściowo przeprowadzono prace poszukiwawcze. W ich wyniku oznaczono i upamiętniono 9 mogił tworząc: Kwaterę Duchownych, Kwaterę Studentów Uczelni Poznańskich oraz Kwaterę Siedmiu Grobów”.

Jednak przeprowadzone analizy wykazały, że w lesie powinno być jeszcze co najmniej dziewięć mogił – stąd rozpoczęcie poszukiwań, między innymi w rejonie Kwatery Siedmiu Grobów, na terenie około 35 arów. Prace rozpoczęły się 2 października, potrwają do 13 października i mają charakter rozpoznawczy.

Trwa budowa drogi rowerowej w Poznaniu. Ale jej część trzeba będzie rozebrać

0

Wzdłuż ulic Estkowskiego i Solnej trwa budowa nowej drogi rowerowej, która mocno utrudnia ruch w rejonie tego skrzyżowania. Co gorsza, utrudnienia wkrótce się powtórzą, bo część drogi trzeba będzie… rozebrać.

Budowa drogi rowerowej w tym rejonie powoli dobiega końca – trwają prace przy układaniu ostatniej warstwy nawierzchni. To dało się we znaki pieszym i kierowcom, ponieważ z tego powodu sygnalizacja świetlna była wyłączona, a ruchem kierowali policjanci. Prace zaczęły się jednak dzień później niż planowano, bo 27 września od godziny 9.00 rano. Urząd miasta apelował w ubiegłym tygodniu do poznaniaków, by omijali to skrzyżowanie, jeśli mają taką możliwość ze względu na utrudnienia z przejazdem i korki.

Jednak ci, którzy mają nadzieję, że prace wkrótce się skończą i znów będzie można normalnie przejechać przez to skrzyżowanie – nie powinni się zbytnio cieszyć. Bo w tym rejonie rozpocznie się budowa drugiego etapu trasy tramwajowej do Naramowic i droga rowerowa na odcinku kolidującym z nową trasą tramwajową zostanie rozebrana.

Czy jest sens budować drogę rowerową, skoro za kilka lat jej spory odcinek zostanie rozebrany? Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, powiedział Radiu Poznań, że projekt budowy tej drogi jest w pełni skoordynowany z planowaną budową trasy tramwajowej. I rzeczywiście na pewnym odcinku droga będzie musiała zostać rozebrana, ale to będzie dopiero za 4 albo 5 lat. Oczywiście można byłoby poczekać z budową drogi do budowy tego odcinka trasy na Naramowice, ale to by oznaczało, że w tym rejonie miasta przez te 4-5 lat drogi rowerowej by nie było.

Nie wiadomo zresztą, czy byłoby to 4-5 lat, bo chociaż projekt trasy już jest, to jednak do rozpoczęcia prac niezbędne jest pozyskanie unijnego dofinansowania. Władze miasta mają nadzieję, że mogłyby je uzyskać za 2 albo 3 lata i wtedy mogłaby się zacząć budowa.

W tym samym czasie mają zostać przeniesione tory tramwajowe w ciągu ulicy Małe Garbary na obecna jezdnię prowadzącą od al. Niepodległości do ronda Śródka. To ułatwi ruch na skrzyżowaniu Estkowskiego, Garbary i Małe Garbary, a dodatkowo przygotuje trasę tramwajowa do przedłużenia w ulicę Solną, bo takie są plany miasta.

Policjanci zatrzymali rowerzystę. Dostał ogromny mandat!

0

Policjanci z pilskiej drogówki zatrzymali w centrum Piły 29-letniego rowerzystę, który jechał rowerem po przejściu dla pieszych i popijał piwo. Miał prawie promil alkoholu w organizmie, jak wykazało badanie.

– Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w pewnym momencie zauważyli jadącego na rowerze mężczyznę z puszką piwa w ręce – informuje st. sierż. Magdalena Mróz z pilskiej policji. – Jak się później okazało, rowerzysta zaczął pić alkohol jeszcze przed rozpoczęciem podróży, natomiast kontynuował już w jej trakcie. Dodatkowo jechał jednośladem po przejściu dla pieszych. Mieszkaniec Piły był bardzo zdziwiony na widok policjantów z drogówki. Badanie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało, że mężczyzna w swoim organizmie miał blisko promil alkoholu.

29-latek został przez funkcjonariuszy ukarany mandatem w wysokości 2,5 tysiąca złotych – i niestety, przypadków kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu jest sporo sporo w Pile. Tylko w tym roku od początku funkcjonariusze zatrzymali już 215 nietrzeźwych kierujących. Byli to kierowcy i pojazdów mechanicznych – i niemechanicznych.

Gdzie nie będzie prądu w Wielkopolsce 5 października?

0

Poniżej prezentujemy listę miejsca na terenie Wielkopolski, w których 5 października wystąpią przerwy w dostawach prądu.

Obszar Lubasz
5 października 2023 r. w godz. 07:30 – 18:00
miejscowość Stajkowo 38A, 106, 107, 108, 109, 110, 111, dz. nr 156/9-10, 205.

Obszar Lubasz
5 października 2023 r. w godz. 07:30 – 08:00
5 października 2023 r. w godz. 17:00 – 18:00
miejscowość Stajkowo, miejscowość Lubasz ul. Lawendowa 1, 4, ul. Różana 1, ul. Stajkowska 22A, 22B, 22D, 22G, 24, 26, 28, 28A-F, 29, 30, 30A, 32, 32A, 34, dz. nr 34/1, 35/13, 52/53, 87/8.

Obszar Trzcianka
5 października 2023 r. w godz. 08:00 – 11:00
Trzcianka ul. Rzemieślnicza 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 22, 24, 26, 26a, 28, 30, 32, ul. Żwirowa 1e.

Obszar Piaski
5 października 2023 r. w godz. 08:00 – 12:00
Piaski ul. Słowackiego nr 4 do 19; ul. Warszawska nr 63A do 88A (oprócz nr 64 i 66), dz. 482/31, JAN-MAR; ul. 27 Grudnia, Chrobrego, Grunwaldzka, Jagiełły, Nowa, Piaskowa, Polna, Powstańców Wlkp., Poznańska, Sprzeczna, Strzelecka, Topolowa, Wąska, Witosa, Wyzwolenia – całe ulice.

Obszar Wieleń
5 października 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Rosko ul. Wybudowanie 8, 9.

Obszar Wieleń
5 października 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Rosko ul. Powstańców Wielkopolskich 1, dz. nr 279/2, Rosko Stępy-Młyn.

Obszar Gniezno
5 października 2023 r. w godz. 08:00 – 15:00
Lulkowo 33-39,

Obszar Piła, Piła dzielnica Staszyce
5 października 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
Piła ul. Polna 12, dz. nr 580.

Obszar Poznań Stare Miasto
5 października 2023 r. w godz. 08:00 – 13:00
Poznań: ul. Garbary 1, 3, ul. Strzelecka 43, 45, ul. Krakowska 4,

Obszar Krzywiń
5 października 2023 r. w godz. 08:00 – 15:00
gm. Krzywiń: Bielewo – cała miejscowość; Lubiń ul. Mickiewicza nr 5 do 13 nieparzyste, nr 12A do 24 parzyste, działki nr 450, 658/4.

Obszar Poznań Stare Miasto
5 października 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
Poznań: ul. Półwiejska 24.

Obszar Budzyń
5 października 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Podstolice 53, 54, 55, 62, 63.

Obszar Poznań Nowe Miasto
5 października 2023 r. w godz. 08:30 – 14:30
Poznań: os. Lecha 73, 74, 75, 76, 77, 78.

Obszar Osieczna
5 października 2023 r. w godz. 08:30 – 13:30
Osieczna: ul. Łoniewska nr 11; Osiedle Jaworowy Jar – całe; ul. Bukowa, Grabowa, Jaworowa, Klonowa, Olchowa – całe ulice.

Obszar Poznań Stare Miasto
5 października 2023 r. w godz. 08:30 – 10:30
Poznań: ul. Wyżyny od 2 do 18 parzyste, ul. Zagonowa 24A, ul. Winna, ul. Winogrady 51, 53, Warzywna, ul. Pszczelna 15A.

Obszar Wyrzysk
5 października 2023 r. w godz. 08:30 – 10:00
miejscowość Osiek nad Notecią ul. Dworcowa 7-19, CPN, PKP, pompownia, Pracz, ul. Parkowa, ul. Tysiąclecia, ul. Olimpijska, ul. Sportowa, ul. Wąska, ul. Lipowa, ul. Przemysłowa.

Obszar Suchy Las
5 października 2023 r. w godz. 08:30 – 13:00
Gmina Suchy Las Miejscowość Suchy Las ul. Widokowa 3, 3A, 3B, 5, 5A, 5B działki od 1130/46 do 1130/1130/48 i od 1130/50 do 1130/52

Obszar Osieczna
5 października 2023 r. w godz. 08:30 – 13:30
Osieczna: ul. Łoniewska nr 11; Osiedle Jaworowy Jar – całe; ul. Bukowa, Grabowa, Jaworowa, Klonowa, Olchowa – całe ulice.

Obszar Pniewy
5 października 2023 r. w godz. 08:30 – 10:00
Gmina Pniewy miejscowość Nojewo 20, 20C, działki 265/3, Gmina Pniewy, miejscowość Orliczko od 1 do 16, od 24, do 30 oraz od 32 do 41, oraz od 43 do 46, 80/1, działki 2/1, 2/3, 2/4, 2/5, 7/2, 72/1, 80/1, 97/6, 101, 171/3, 171/7, Świetlica

Obszar Miłosław
5 października 2023 r. w godz. 08:30 – 11:30
Miłosław ul. Zamkowa 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20,

Obszar Miasteczko Krajeńskie
5 października 2023 r. w godz. 08:30 – 15:00
miejscowość Brzostowo 31, 33-40, 49-64, tłocznia, tartak, sad, dz. nr 32/1, 35/1, 108/7, 116/5.

Obszar Grodzisk Wielkopolski
5 października 2023 r. w godz. 09:00 – 11:00
Gmina Grodzisk Wielkopolski, miejscowość Grodzisk Wielkopolski, ul. Kąkolewska 92, 92A, 92B, od nr 94 do nr 94G, od nr 100 do nr 100P, 102, 104, 106, działki nr 2891/21, 2898/20, 2899/7, 3025,

Obszar Rokietnica
5 października 2023 r. w godz. 09:00 – 14:00
gmina Rokietnica miejscowość Rokietnica ul. Diamentowa cała

Obszar Pniewy
5 października 2023 r. w godz. 09:30 – 13:00
Gmina Pniewy miejscowość Orliczko 20, 21, 21A, działka 155,

Obszar Gostyń
5 października 2023 r. w godz. 10:00 – 15:00
gm. Gostyń: Brzezie nr 265, 267, 269, 271, 281, 283, 283ABCDE, 285, 285ABCDE, 289, działki nr 228/22, 228/34, 230/12, 232/12.

Obszar Pakosław
5 października 2023 r. w godz. 10:00 – 13:00
gm. Pakosław: Białykał – cała miejscowość.

Obszar Września
5 października 2023 r. w godz. 10:00 – 13:30
Gutowo Wielkie 29-33,

Obszar Czerniejewo
5 października 2023 r. w godz. 10:00 – 11:00
Graby 2, 20 – 34, dz. 91/2, dz. 244, dz. 248, dz. 246/1, dz. 246/2, dz. 249, dz. 250, dz. 246/3, dz. 246/4, dz. 246/5, dz. 246/6, dz. 254, dz. 258, dz. 256/1, dz. 256/2, dz. 73/6, dz. 10, dz. 18, ul. Leśna, Os. Zacisze 3

Obszar Wyrzysk
5 października 2023 r. w godz. 10:30 – 12:00
miejscowość Wiernowo 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7A, dz. nr 845/2, 1095/13, miejscowość Polanowo 51, dz. nr 664/16-18, miejscowość Wyrzysk ul. Przemysłowa 2, 2B, 2C, 4A-C, miejscowość Karolewo.

Obszar Kaźmierz
5 października 2023 r. w godz. 11:00 – 13:00
Gmina Kaźmierz miejscowość Młodasko: cała miejscowość oprócz nr 2A SFPwood domy z drewna

Obszar Miłosław
5 października 2023 r. w godz. 11:30 – 14:30
Miłosław ul. Sienkiewicza 10, 12, 14, 16, 18, 20, 21, ul. Poznańska 4, korty tenisowe,

Obszar Środa Wielkopolska
5 października 2023 r. w godz. 12:00 – 14:30
Środa Wielkopolska ul. Kosynierów 35e, 37,

Obszar Wyrzysk
5 października 2023 r. w godz. 12:30 – 14:00
miejscowość Osiek nad Notecią ul. Bukowa, ul. Dębowa, ul. Kasztanowa, ul. Krótka, ul. Kwiatowa, ul. Leśna 1, 1A, 3, 3A, 4C, 4D, ceramika, dz. nr 202/101, miejscowość Polanowo 1A, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 41B, hydrofornia, dz. nr 460, 757, 762, 767/5, 788.

Kolejne oszustwo „na wypadek”. Poznanianka straciła ogromne pieniądze!

0

Seniorka mieszkająca na osiedlu Kosmonautów uwierzyła oszustom, którzy zadzwonili do niej, przedstawili się jako policjanci i powiedzieli, że jej córka miała poważny wypadek. Wyłudzili od kobiety 150 tys. zł. Sprawą zajmuje się policja.

Wszystko wydarzyło się 2 października około godziny 19.00. U seniorki mieszkającej na osiedlu Kosmonautów w Poznaniu zadzwonił telefon.
– Kobieta podająca się za policjantkę poinformowała o tym, że jej córka spowodowała wypadek drogowy w wyniku którego poszkodowana osoba zmarła – opowiada mł. asp. Marta Mróz. – W dalszej rozmowie przekazała, że bliska jej osoba może uniknąć odpowiedzialności karnej i opuścić areszt, jednak trzeba wpłacić wysoką kaucję. Kobieta myśląc, że działa w słusznej sprawie i pomaga córce zawierzyła oszustom. Spakowała 150 tysięcy złotych i przekazała obcej kobiecie, która przyszła do jej mieszkania.

Gdy później skontaktowała się z córką, dowiedziała się, że żadnego wypadku drogowego nie było i nikt nie zginął, a cała historia to wymysł oszustów. O sprawie została powiadomiona policja. Seniorka straciła 150 tys. zł i to kolejna taka historia w Poznaniu w czasie ostatnich dni.

– Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta – przypomina Marta Mróz. – Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie, prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję. Apelujemy, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

P wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować policję, dzwoniąc na numer 112 – a przede wszystkim pamiętać, że policjanci nigdy nie proszą o pieniądze.

Sławomir Mentzen znów przyjedzie do Poznania. Zapowiada wrzucenie szóstego biegu

0

Mimo niedawnej wizyty w stolicy Wielkopolski Sławomir Mentzen planuje tu ponownie przyjechać 12 października. „W ostatnich dniach kampanii wyborczej zamierzam wrzucić szósty bieg” – zapowiedział na profilu społecznościowym Konfederacji.

Trasa „Piątka z Mentzenem” rozpocznie się właśnie 12 października, a w ciągu dwóch dni Mentzen zamierza odwiedzić 10 miast.
„Żeby zdążyć odwiedzić tyle miast jednego dnia, będę poruszał się helikopterem, emitując bardzo dużo CO2” – napisał na profilu facebookowym Konfederacji. – „Mam nadzieję, że kapłani walki z klimatem mi to wybaczą”.

Lider Konfederacji zamierza być w pięciu miastach dziennie i zachęcać do głosowania na swoją partię.
„Zaczynam w czwartek rano w Gdańsku. Potem Szczecin, Poznań, Łódź i Warszawa, gdzie po spotkaniu idziemy na piwo” – czytamy na profilu. – „W piątek zaczynam od Lublina, skąd lecę do Rzeszowa, Wrocławia i Katowic. Kończymy wiecem w Krakowie, po którym również idziemy na piwo, które skończy się pewnie już w trakcie ciszy wyborczej”.

Marsz Kejterka przejdzie przez Poznań. Wszystkie psy mile widziane!

0

„Zabierz psa na wspólny spacer” – zachęcają władze Poznania. 7 października odbędzie się druga edycja Marszu Kejterka. Psiaki i ich właściciele będą szli pod hasłem: „w Poznaniu krzywdzenie zwierząt nie przejdzie, przejdzie za to Marsz Kejterka”.

Pierwszy marsz odbył się w ubiegłym roku przy stadionie na Bułgarskiej i cieszył sporym powodzeniem. W tym roku właściciele psów spotkają się 7 października, o godzinie 11.00 na skwerze im. Karola Hoffmanna przy Dolnej Wildzie na wysokości POSiR, a później wspólnie przemaszerują do parku im. Jana Pawła II.

„Na marszu mile widziane są zarówno psy małe, jak i duże, rasowe oraz mieszańce. Udział mogą wziąć także sympatycy zwierząt, ludzie dobrej woli, którym los zwierząt nie jest obojętny, a swoją obecnością chcą dać wyraz empatii z kejtrami” – informują władze Poznania. – „Na wydarzeniu pojawią się także kejtry schroniskowe. Będą one reprezentować wszystkie czworonogi, które z różnych przyczyn straciły swojej domy i czekają na nowych właścicieli. Dla osób, które myślą o przygarnięciu adopciaka pod swój dach – będzie to doskonała okazja poznania psów przebywających w schronisku”.

Jednak właściciele psów powinni pamiętać o zasadach bezpieczeństwa – a przede wszystkim muszą sobie zadać pytanie, czy ich pies na pewno będzie się czuł dobrze w towarzystwie wielu innych psów. Jeśli nie – lepiej go nie zabierać na wydarzenie. Ale nawet jeśli odpowiedź brzmi twierdząco, to i tak podczas marszu trzeba zadbać o bezpieczny dystans między uczestnikami, trzymać psa na smyczy i bacznie obserwować jego reakcję.

Podczas wydarzenia będą obecni pracownicy schroniska, opiekunowie psów oraz funkcjonariuszami Straży Miejskiej Miasta Poznania, z którymi będzie można porozmawiać na temat odpowiedzialnej adopcji, dostępnych wybiegów dla psów, a także zasad bezpiecznego poruszania się z psem w mieście. Warto dodać, że na miejscu będzie można zrobić sobie zdjęcie ze swoim psiakiem i od razu otrzymać odbitkę – a w zamian wpłacić dowolny datek do puszki fundacji Głosem zwierząt. Zebrane pieniądze wspomogą działalność poznańskiego schroniska.

Odkryto nowe złoża gazu w Wielkopolsce. Czy będą eksploatowane?

0

Trzy złoża gazu odkryli specjaliści z firmy Geofizyka Toruń podczas prowadzonych dwa lata temu poszukiwań gazu i ropy na terenie ujęcia wody pitnej Mosina-Krajkowo. Złoża znajdują się na terenie gminy Brodnica. Czy będą eksploatowane?

PGNiG z grupy Orlen, na zlecenie którego Geofizyka Toruń prowadziła badania, poinformowało Radio Poznań, że po analizie zebranych danych wstępnie zidentyfikowano trzy złoża gazu ziemnego na terenie gminy Brodnica. Nie wiadomo jeszcze, jaka jest zasobność tych złóż – szacowanie trwa. Gdyby jednak Orlen zdecydował się na ich eksploatację – musiałby wystąpić o zgodę resortu ochrony środowiska, bo odwierty sięgałyby 2800 metrów, a taka głębokość wymaga dodatkowego pozwolenia. Na razie złożył wniosek o zmianę koncesji dla planowanego otworu wiertniczego Ołaczewo-1K, 30 km od strefy ochronnej ujęcia wody pitnej Mosina-Krajkowo. Prace mają też być prowadzone w eksploatowanym złożu Miłosław i Winna Góra.

Przypomnijmy, że Aquanet protestował wówczas przeciwko tym badaniom, obawiając się negatywnego wpływu na ujęcie wody pitnej.

Jednak PGNiG zapewniło rozgłośnię, że ani poszukiwania gazu, ani dalsze prace nie stanowią zagrożenia dla ujęcia wody pitnej – spółka niejednokrotnie prowadziła takie prace w pobliżu ujęć wody pitnej i nigdy nie doszło do jakiegokolwiek negatywnego wpływu na jakość wody.

To nie pierwsze takie odkrycie pod Poznaniem. W ubiegłym roku spółka informowała o odkryciu dużego złoża pod Sierosławiem.

Jak dopisać się do spisu wyborców w Poznaniu?

0

Osoby, które nie są zameldowane w Poznaniu, ale chcą tu głosować w wyborach – muszą dopisać się do spisu wyborców. Dziennie dopisuje się około 2000 osób, a kolejnych 300 pobiera zaświadczenia o prawie do głosowania, które pozwalają na oddanie głosu w dowolnym miejscu.

Do listy wyborców można się dopisywać od 1 września – wystarczy złożyć wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania, zawierający dane osobowe oraz adres, pod którym wyborca będzie tego dnia. Wniosek można złożyć stacjonarnie w urzędzie przy ul. Libelta 16/20 (bez rezerwacji wizyty), ale także przez internet: stronę gov.pl (usługa „Zmień miejsce głosowania”) lub aplikację mObywatel.

Od 11 września dopisać się można również w oddziale urzędu przy ul. Gronowej 22a (tam również nie trzeba umawiać się na wizytę), a od 18 września przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404 (obsługa tylko umówionych klientów). Wszyscy chętni mają na to czas do 12 października. Zaświadczenie o prawie do głosowania można uzyskać w dowolnej gminie w Polsce, nie ma tu znaczenia miejsce zameldowania lub zamieszkania. Upoważnia ono do udziału w głosowaniu w dowolnym obwodzie na terenie kraju i za granicą.

Chętnych nie brakuje: jak powiedział Radiu Poznań Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich UMP, dziennie do list wyborców dopisuje się około 2000 osób, a kolejne 300 pobiera zaświadczenia o prawie do głosowania. Dyrektor ostrzegł, że lepiej nie czekać z załatwieniem tego na ostatnią chwilę, bo już w przyszłym tygodniu mogą się tworzyć kolejki.

Ze względu na formalności wyborcze w przyszłym tygodniu, czyli od 9 do 12 października, wszystkie oddziały Urzędu Miasta Poznania, w których można je załatwić, będą czynne dłużej, bo do godziny 17.00. Jednak większość wyborców – 95 proc. – dopisuje się elektronicznie, bo jest to łatwiejsze i szybsze. Zaświadczenie co prawda trzeba już odebrać osobiście, ale można to zrobić w dowolnym urzędzie gminy na terenie całego kraju.

Warto także wcześniej sprawdzić, czy jesteśmy ujęci w Centralnym Rejestrze Wyborców – zdarzają się tu pomyłki, zwłaszcza gdy ktoś zmienił adres – a także zawczasu zorientować się, gdzie jest nasz lokal wyborczy.

Dwunastoletni chłopiec zostawił na przystanku autobusowym swoje skrzypce. Dzięki policji udało się je odzyskać

0

Dwunastoletni chłopiec zostawił na przystanku autobusowym swoje skrzypce. Gdy zorientował się, że ich nie ma, wysiadł z autobusu i wrócił na przystanek, ale skrzypiec już nie było. Na szczęście policji udało się odzyskać instrument.

Do zdarzenia doszło 2 października.
– Tego poranka chłopiec jechał do szkoły w Poznaniu i wsiadając do autobusu na przystanku w Przeźmierowie zapomniał zabrać skrzypce z ławki – wyjaśnia mł. asp. Marta Mróz z zespołu prasowego poznańskiej policji. – Po chwili zorientował się, że nie ma ich ze sobą i wysiadł na następnym przystanku. Pobiegł w to miejsce, jednak już ich nie znalazł. Skrzypce schowane były w czarnym futerale i miały znaki szczególne, m.in. breloczek przedstawiający zieloną jaszczurkę. Instrument miał nie tylko znaczną wartość materialną, został bowiem wyceniony na 10 tys. złotych, ale przede wszystkim sentymentalną – 12-latek szlifował na nich swój talent podczas zajęć muzycznych.

Chłopiec powiadomił o zdarzeniu rodziców, a ci zgłosili sprawę na policję w Przeźmierowie. Funkcjonariusze nie potrzebowali wiele czasu, aby ustalić i zatrzymać sprawcę.
– Na podstawie zabezpieczonego monitoringu ustalili wygląd sprawcy, te informacje zostały przekazane policjantom w terenie – mówi Marta Mróz. – Po kilku godzinach st. sierż. Paweł Krauze, który jest dzielnicowym Posterunku Policji w Przeźmierowie, po południu, będąc na spacerze z rodziną, z daleka na przystanku autobusowym rozpoznał podejrzewanego. Zgłosił swoje spostrzeżenia do dyżurnego i widząc, że mężczyzna szykuje się do odjazdu, wsiadał razem za nim do autobusu. Cały czas obserwował jego zachowanie, aż do przyjazdu patrolu. Mężczyzna został wylegitymowany i po krótkiej rozmowie z policjantami przyznał się do zabrania skrzypiec z przystanku. Trudno było mu to ukryć, ponieważ 44-latek miał je przy sobie.

Policjanci odzyskali skrzypce i przekazali je właścicielowi, który uszczęśliwiony razem z mamą przyjechał na Posterunek Policji w Przeźmierowie. A w podziękowaniu zagrał policjantom swoje ulubione utwory.

Wojna o „piętnastkę”. Czy połączenie z Piątkowa na Junikowo zostanie?

0

Mieszkańcy Piątkowa, Winograd, Winiar i Grunwaldu protestują przeciwko zmianie obecnej trasy linii tramwajowej nr 15, kursującej z Piątkowa na Junikowo. Ale Zarząd Transportu Miejskiego nie chce uwzględnić ich skarg i utrzymać połączenia.

Przypomnijmy: Zarząd Transportu Miejskiego przygotował nowy, stały układ linii tramwajowych, który miałby wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku. Zgodnie z nim linia nr 15 już nie będzie kursowała na Grunwald, bo – jak twierdzi ZTM – cztery linie kursujące na tej trasie wystarczą (1, 6, 13 do Junikowa i 3 do Budziszyńskiej). W zamian pojedzie z osiedla Sobieskiego przez św. Marcin, Kórnicką i GTR do pętli na Unii Lubelskiej.

Ale mieszkańcom piątkowskich osiedli, leżących po drodze Winograd, a także Winiar i Grunwaldu, pomysł się nie podoba.
– Po publikacji planów na fanpage’u Rady Osiedla Piątkowo wybuchła lawina komentarzy krytykujących zmianę trasy tramwaju linii nr 15 z Junikowa na Unii Lubelskiej – mówił 2 października Jacek Tomaszewski, przewodniczący zarządu Osiedla Piątkowo. – Bo tym samym północna część miasta zostanie pozbawiona bezpośredniego połączenia z południowo-zachodnim fyrtlem Poznania, czyli Grunwaldem. Mieszkańcy wskazują na potrzebę utrzymania linii nr 15 na dotychczasowym przebiegu ze względu na dojazdy do pracy, szkoły, przychodni, szpitali, czy też na stadion, gdzie mają miejsca wydarzenia sportowe.

Mieszkańcy przygotowali petycję, pod którą jest już kilka tysięcy podpisów, ale Zarząd Transportu Miejskiego jak dotąd nie dał się przekonać. Jak powiedział Radiu Poznań Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy ZTM, zmiana trasy linii nr 15 nie spowoduje pogorszenia jakości przejazdu z Junikowa na Piątkowo – wręcz przeciwnie, połączeń będzie więcej, ale z przesiadkami. Bo mieszkańcy Piątkowa będą mogli co centrum dojechać linią nr 15 albo 16, a tam się przesiąść na linię nr 3 albo nr 13 jadące na Junikowo.

Dodatkowo jeszcze przy przesiadce na Kaponierze pasażerowie mogą skorzystać z linii nr 12 i 14, które jadą dolna trasą, więc w zasadzie mają do dyspozycji aż cztery linie tramwajowe. Rzecznik zapewnił, że rozkłady jazdy będą zsynchronizowane, przypomniał też, że z okazji wydarzeń sportowych albo przed 1 listopada wszystkie linie kursujące na Junikowo są wzmacniane dodatkowymi pojazdami, więc mieszkańcy Piątkowa czy Grunwaldu nie powinni się obawiać, że pogorszy im się komunikacja.

Mieszkańcy Piątkowa jednak obecnie mogą dojechać na Junikowo bez przesiadek, co dla osób starszych ma duże znaczenie. Przesiadka na Kaponierze, bez względu na to, czy wybierze się trasę górną czy dolną, nie należy ani do przyjemnych, ani łatwych, ze względu na psujące się schody ruchome. Mają także jako doświadczeni pasażerowie wątpliwości co do synchronizacji rozkładów jazdy – bo wystarczy jeden wypadek, kolizja czy awaria tramwaju, by plan się posypał, a jak wiemy, ani kolizji, ani awarii, ani wypadków w Poznaniu nie brakuje. Dlatego chcą zostawienia linii nr 15 na obecnej trasie.

Mężczyzna z tajemniczymi poparzeniami. Lądował śmigłowiec LPR

0

Niezwykła historia wydarzyła się w Śmiglu: 23-latek wrócił do domu z tak groźnymi poparzeniami, że śmigłowiec LPR zabrał go do szpitala w Poznaniu. Nie wiadomo, gdzie był i co robił. Sprawę bada policja.

Według informacji zebranych przez Radio Elka, 23-latek wyszedł z domu 2 października około godziny 16.00. Wrócił tego samego dnia około 19.15 i miał poparzony tułów, ręce oraz nogi. Także jego ubranie miało ślady ognia.

Do mężczyzny natychmiast wezwano pogotowie ratunkowe. Jego stan był tak poważny, że wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który go zabrał do szpitala w Poznaniu. Nie wiadomo, gdzie był i jak doszło do poparzenia – to obecnie próbuje ustalić policja. Z mężczyzną nie można było się porozumieć, był ledwo przytomny, gdy zabierali go ratownicy medyczni. Policjanci mają nadzieję, że dziś uda się z nim już porozmawiać i uzyskać informacje, co właściwie mu się przytrafiło.

Zderzenie samochodu z tramwajem na Starołęce. Były utrudnienia w ruchu

0

Na ulicy Starołęckiej między pętlami Starołęka Mała a Starołęka PKM zderzyły się samochód osobowy i tramwaj. Jedna osoba odniosła obrażenia. Przez prawie godzinę tramwaje linii 12 i 13 kursowały objazdami.

Zderzenie miało miejsce 4 października o godzinie 9.39.
„Z powodu wypadku drogowego na ulicy Starołęckiej, od godziny 9.39 wstrzymany został ruch tramwajowy pomiędzy pętlą Starołęka Mała a pętlą Starołęka PKM” – poinformowało MPK na swoim profilu społecznościowym. – „Tramwaje linii 12 zostały przekierowane do pętli Unii Lubelskiej.
Trasa linii 13 została skrócona do pętli Starołęka Mała. Pomiędzy rondem Starołęka a pętlą Starołęka PKM kursują autobusy „za tramwaj”.

Problemy z przejazdem ulicą Starołęcką mieli też kierowcy z powodu pracy służb do czasu usunięcia skutków zdarzenia. O godzinie 10.15 ruch tramwajowy na ul. Starołęckiej został wznowiony, a tramwaje linii 12 i 13 wróciły na swoje trasy.

Rozpoczyna się kolejny remont w centrum Poznania. Tym razem pomnika

0

Restauracja samego monumentu i tablic z inskrypcjami oraz nowa zieleń – taki cel mają prace remontowe pomnika 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Ich rozpoczęcie wymusił zły stan rzeźby, cokołu i całej podstawy pomnika. Mają one potrwać do kwietnia przyszłego roku.

Prace renowacyjne są szeroko zakrojone.
„Obejmują one m.in. oczyszczenie wszystkich elementów pomnika, naprawienie pęknięć i uzupełnienie spoinowania, a także odkucie orła w jego pierwotnej formie według materiałów ikonograficznych” – informują władze Poznania. – „Prace pozwolą na przywrócenie walorów estetycznych i właściwości technicznych pomnika oraz zabezpieczą obiekt przed postępującym niszczeniem. Dodatkowo, na wniosek Towarzystwa byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, planowane jest umieszczenie w obrębie cokołu pomnika tablic inskrypcyjnych, upamiętniających żołnierzy z tej jednostki”.

Przypomnijmy, że pomnik 15 Pułku Ułanów Poznańskich znajduje się u zbiegu ulic Ludgardy i Paderewskiego. Został wykonany przed 1927 rokiem: rzeźbę zaprojektował Mieczysław Lubelski, a wykonali ją Benedykt Kasznia oraz Józef Murlewski, natomiast za projekt architektoniczny odpowiadał Adam Ballenstedt. W 2009 r. monument wpisany został do rejestru zabytków.

Na wykonanie prac konserwatorskich przeznaczono 735 tys. zł. Prace potrwają do kwietnia 2024 r.

Donald Tusk przyjedzie do Wielkopolski. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich chętnych

0

Lider Koalicji Obywatelskiej był w Koninie zaledwie dwa tygodnie temu, pod koniec września, by spotkać się z dziennikarzami i działaczami KO we wschodniej Wielkopolsce. Ale znów przyjedzie 4 października – specjalnie po to, by spotkać się z mieszkańcami.

Poprzednie spotkanie odbyło się pod koniec września, a Tuskobus zaparkował przy Konińskim Domu Kultury. Donald Tusk spotkał się z działaczami Platformy Obywatelskiej z regionu konińskiego i dziennikarzami. I właśnie podczas tamtejszego spotkania Iwona Krzyżak, redaktor naczelna portalu „LM” zapytała, dlaczego w programie nie ma spotkania z mieszkańcami.

Lider KO obiecał wówczas, że spotka się z mieszkańcami i postara się to zrobić jak najszybciej. Dotrzymał słowa – i 4 października przyjeżdża do Konina, by o godzinie 17.00 spotkać się z mieszkańcami w hali Rondo. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich chętnych.