Strona główna Blog Strona 564

Kolej wróci na północ Wielkopolski. PLK SA podpisały umowę

Mieszkańcy Czarnkowa za kilka lat będą mogli wybrać się w podróż pociągiem. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę za blisko 13,5 mln zł na przygotowanie projektu rewitalizacji trasy na odcinku Czarnków – Rogoźno – Wągrowiec.

Inwestycja ma zostać zrealizowana w ramach Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus. Projekt, który powstanie dzięki podpisanej umowie, ma określić optymalny zakres prac na kolejowym ciągu komunikacyjnym Czarnków – Rogoźno – Wągrowiec (linie kolejowe nr 390 i 236) i umożliwić realizację inwestycji.
– Rządowy Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus niweluje wykluczenie komunikacyjne, zwiększając dostępność transportu publicznego – podkreślił Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. – To szczególnie ważne zadanie w takich miastach jak Czarnków, gdzie mieszkańcy czekają na powrót pociągów od ponad 30 lat. Dzięki rewitalizacji trasy kolejowej wkrótce zyskają dogodne połączenie z Wągrowcem, Rogoźnem i Poznaniem.

Linia kolejowa między tymi miastami co prawda istnieje, ale jest wykorzystywana wyłącznie do ruchu towarowego. By mogły nią jeździć pociągi pasażerskie, niezbędna jest przebudowa tak torowiska, jak i urządzeń sterowania ruchem na tej trasie. Koncepcja przewiduje też powstanie łącznicy, dzięki której pociągi będą omijać stację Bzowo-Goraj i jechać szybciej, nawet z prędkością 120 km/h. Odnowiona trasa zostanie włączona w zmodernizowaną już, choć niestety jednotorową linię Poznań – Piła – i wtedy czas przejazdu koleją z Czarnkowa do stolicy regionu potrwa około 1 godziny i 40 minut.

– Projekt umożliwi wskazanie konkretnych rozwiązań służących podróżnym w większych i mniejszych miejscowościach położonych na trasie tak, aby przygotować dla mieszkańców możliwie najdogodniejsze przejazdy pociągiem do stolicy regionu – tłumaczył Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Projekt dotyczy też odpowiedniego przygotowania peronów na stacjach w Czarnkowie (Czarnków i Czarnków Zachodni), Goraju, Lubaszu, Jędrzejewie, Połajewie, Ryczywole, Runowie i Wągrowcu (Zachód) oraz stację Rogoźno Wielkopolskie. W przyszłości, jeśli okaże się to potrzebne, możliwa będzie budowa także kolejnych przystanków na tej trasie, na przykład w Pianówce, Prusinowie, Ciążyniu, Potułach czy Wiatrowcu.

PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. podpisały umowę z firmą IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo sp. z o.o. – to ona opracuje dokumentację projektową i będzie pełnić nadzór autorski w ramach projektu za ok. 13,5 mln zł (netto). Zakończenie prac nad dokumentacją przewidywane jest w 2026 r., a zakończenie robót budowlanych na tej trasie – na przełomie 2028 i 2029 r. Wartość całej inwestycji szacowana jest łącznie na ok. 600 mln zł (netto).

Przypomnijmy, że do programu Kolej Plus zakwalifikowano 35 inwestycji zgłoszonych przez samorządy 11 województw dla miast powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie mają obecnie pasażerskich połączeń kolejowych lub połączenia te wymagają usprawnienia. W Wielkopolsce program obejmuje rewitalizację czterech linii (poza linią Międzychód – Szamotuły także Śrem – Czempiń, Gostyń – Kąkolewo, Czarnków – Wągrowiec) i budowę nowej trasy kolejowej (Konin – Turek). Szacunkowa wartość wszystkich inwestycji w regionie o łącznej długości ponad 200 km wynosi ok. 2,2 mld zł.

Awaryjne lądowanie samolotu na polu w Wielkopolsce!

0

Samolot lecący z Wrocławia z powodu problemów technicznych musiał wylądować na polu w rejonie ulicy Topolowej w Ostrowie Wielkopolskim. Lądowanie przebiegło prawidłowo i pilotującej maszynę 34-letniej kobiecie nic się nie stało.

Do incydentu doszło 6 października. Samolot leciał z Wrocławia w kierunku Michałkowa i jak ustaliło radio RMF FM, był to lot szkoleniowy. Za sterami maszyny siedziała 34-letnia uczennica szkoły pilotażu. Około południa kobieta stwierdziła, że maszyna ma problemy techniczne – nad Gorzycami Wielkimi zaczął gasnąć silnik – więc zdecydowała się na awaryjne lądowanie na polu.

Lądowanie udało się, jak podaje portal „ostrow24 TV”. Nie ucierpiała ani pilotująca, ani samolot, co potwierdzili ostrowscy policjanci, którzy po otrzymaniu informacji o lądowaniu samolotu na polu pojechali sprawdzić, co się tam wydarzyło.

Ostrzeżenie dla części Wielkopolski. Będzie mocno wiało!

0

Instytut Meteorologii i Gospodrki Wodnej wydał ostrzeżenie przed silnym wiatrem dla pięciu powiatów w Wielkopolsce. Wiatru można się spodziewać 7 października od rana, a jego prędkość może sięgnąć nawet 80 km na godzinę!

„Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 35 km/h, w porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich” – informuje IMiGW. I ostrzega, że ze względu na dynamiczną sytuację pogodową ostrzeżenie może ulec zmianie.

W powiatach pilskim i złotowskim ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia obowiązuje 7 października od godziny 1.00 do 14.00. Natomiast w powiatach konińskim, tureckim i kolskim będzie wiało od godziny 6.00 do 15.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc.

Kolejny wypadek na S5! Lądował śmigłowiec LPR

0

Trzy ciężarówki i bus zderzyły się na trasie S5 na obwodnicy Kościana. Do wypadku doszło na jezdni w kierunku Poznania. Kierowca busa odniósł obrażenia, do szpitala zabrał go śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Do wypadku doszło 6 października po godzinie 13.00 między węzłami Kościan Południe i Kościan Północ, jak informują wielkopolscy strażacy. Doszło tam do zderzenia trzech ciężarówek.

Najbardziej ucierpiał bus i jego kierowca – przeżył, ale wysłano po niego śmigłowiec LPR, który zabrał go do szpitala. Przejazd w kierunku Poznania jest utrudniony – droga była zablokowana, a obecnie ruch odbywa się jednym pasem.

To drugie dziś zdarzenie na S5 w rejonie Kościana i na pasie w kierunku Poznania. Rano zderzyły się tam dwie ciężarówki i kierowcy musieli korzystać z objazdów.

Nocne tramwaje wracają. Będą kursować dłuższą trasą

0

Ze względu na początek roku akademickiego Zarząd Transportu Miejskiego wznawia funkcjonowanie linii nocnej nr 201. Tramwaj będzie jednak kursował inaczej niż w poprzednim roku, a trasa będzie dłuższa.

„W związku z rozpoczęciem roku akademickiego, w celu poprawy dostępności komunikacji dla studentek i studentów zostaną wprowadzone stałe zmiany w funkcjonowaniu komunikacji” – informuje ZTM. – „Od 1 października tramwajem linii numer 14 będzie można dojechać do Os. Sobieskiego w każdą niedzielę i święto w godzinach 23:00-23:30. Ponadto, od nocy z 6 na 7 października (piątek/sobota), zostanie wznowione funkcjonowanie linii nocnej nr 201. Tramwaje tej linii będą jeździły nową, wydłużoną trasą poprzez ulice: Jana Pawła II, Hetmańską i Żegrze aż do Franowa”.

ZTM przypomina także, że nadal zmieniona trasą będą kursować autobusy linii nocnej nr 220. Zawieszona pozostanie też autobusowa linia nocna nr 231.

Zmiany na liniach nr 201 i 220 od nocy z 6 na 7 października (piątek/sobota)

Linia nr 201

OS. SOBIESKIEGO – Trasa PST – Roosevelta – Fredry – pl. Ratajskiego – pl. Wielkopolski – Małe Garbary – Estkowskiego – Wyszyńskiego – Jana Pawła II – Zamenhofa – Hetmańska – Żegrze – Chartowo – Piaśnicka – Szwedzka – Szwajcarska – FRANOWO

Linia nr 220

GARBARY PKM – … – Jana Pawła II – Krzywoustego – Jantar – Brneńska – Milczańska – Inflancka – Bobrzańska – Krzywoustego – … – KRZESINY – … – Krzywoustego – Wiatraczna – Milczańska – Brneńska – Jantar – Krzywoustego – Jana Pawła II – … – GARBARY PKM

Linia nr 231 – linia zawieszona

Dodatkowo, w celu ułatwienia dojazdu na Kampus UAM Morasko, od 1 października, w każdą niedzielę i święto, na linii tramwajowej nr 14 między godziną 23:00 a 23:30, będą wykonane dodatkowe dwa kursy w relacji Dworzec Zachodni PST – Os. Sobieskiego.

Przypomnijmy, że nocny tramwaj kursuje we wszystkie dni tygodnia poza nocą z poniedziałku na wtorek.

Chciał tylko dostarczyć jedzenie. Dostawca pizzy usłyszał groźby?

0

Śremscy kryminalni, wspólnie z policjantami Grupy Realizacyjnej oraz mundurowymi z prewencji zatrzymali trzech mieszkańców Śremu. Są podejrzani o stosowanie przemocy oraz groźby wobec dostawcy pizzy. Sprawa jest w toku i znajdzie swój finał w sądzie.

Do napadu doszło 16 września około godziny 20.00.
– Komenda Powiatowa Policji w Śremie została powiadomiona o tym, że trzech nieznanych sprawców, bez powodu, groziło dostawcy pizzy, który przywiózł zamówienie do klienta – informuje podinsp. Ewa Kasińska, oficer prasowy policji w Śremie. – Sprawą natychmiast zajęli się policjanci z Wydziału Kryminalnego, którzy bardzo szybko wpadli na trop napastników i jeszcze tego samego dnia, wspólnie z funkcjonariuszami Grupy Realizacyjnej oraz mundurowymi z prewencji, ustalili i zatrzymali dwóch agresywnych mieszkańców Śremu. Mężczyźni byli nietrzeźwi. 48-letni śremianin miał blisko trzy promile alkoholu w organizmie, a 30-letni zatrzymany mieszkaniec Śremu miał prawie dwa i pół promila alkoholu w organizmie.

Następnego dnia, 17 września, policjanci zatrzymali trzeciego podejrzanego – okazał się nim 41-letni śremianin.

– Z zebranego w sprawie materiału wynika, że agresorzy, na śremskim osiedlu Jeziorany, zachowywali się w sposób chuligański i bez powodu stosowali przemoc oraz groźby wobec dostawcy pizzy, który zaparkował samochód na parkingu przed blokiem i po prostu chciał dostarczyć zamówienie do klienta – mówi Ewa Kasińska.

Zatrzymani już usłyszeli zarzuty i zostali przesłuchani. Teraz staną przed sądem.

Inwestycje w miejskich szpitalach. „Konsekwentnie wspieramy miejskie placówki”

0

Rozbudowa szpitala im. Strusia o nowy budynek, zakupy inwestycyjne i modernizacyjne – ponad 110 mln zł przeznaczyło miasto w ciągu ostatnich trzech lat na placówki lecznicze. I zamierza dalej je rozwijać oraz wspierać finansowo.

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że ochrona zdrowia jest niedofinansowana na poziomie rządowym -powiedział prezydent Jacek Jaśkowiak. – Pieniądze z KPO, które mogłyby pomóc w kolejnych inwestycjach dla zdrowia, nadal są zablokowane. Dlatego jako samorząd robimy wszystko, by zapewnić poznaniakom i poznaniankom jak najlepszy dostęp do lekarzy, badań i profilaktyki. Konsekwentnie wspieramy miejskie placówki lecznicze. Tylko w ostatnich trzech latach przeznaczyliśmy z miejskiego budżetu ponad 110 mln zł na inwestycje w placówkach leczniczych, a w planach mamy już kolejne dofinansowania. Dziękuję radnym za to, że za każdym razem, kiedy mamy na szali życie i zdrowie pacjentów, głosują za przyznaniem pieniędzy na rozwój naszych lecznic. Wiele programów zdrowotnych powstaje też z ich inicjatywy.

W miejskim szpitalu im. J. Strusia pacjenci od września mogą korzystać z nowoczesnego rezonansu magnetycznego 3T, poradni onkologicznej dla pacjentów z podejrzeniem lub diagnozą choroby nowotworowej, działa także rejestracja telefoniczna w systemie call center, co znacznie poprawiło i przyspieszyło obsługę pacjentów. Zabiegi urologiczne w tym szpitalu są wykonywane przy pomocy robota da Vinci, co pozwala uniknąć rozległego cięcia, dzięki czemu znacznie rzadziej dochodzi do powikłań pooperacyjnych. A to nie koniec inwestycji.

– Tylko we wrześniu Rada Miasta Poznania przegłosowała przekazanie ponad 3,6 mln zł na zakupy inwestycyjne i modernizacje w szpitalach im. Strusia i Raszei, a także w POSUM – powiedział Grzegorz Ganowicz, przewodniczący RMP. – W planach jest również rozbudowanie szpitala im. Strusia o dodatkowy budynek, w którym mieściłyby się oddziały geriatrii oraz rehabilitacji neurologicznej i ogólnoustrojowej. Projekt ma poparcie klubu, jestem przekonany, że tak ważną inwestycję poprze również rada miasta.

W dodatkowym budynku pacjenci po zdarzeniach kardiologicznych, neurologicznych i ortopedycznych będą przechodzili rehabilitację w odpowiedniej przestrzeni i przy zastosowaniu nowoczesnych metod i urządzeń – według najlepszych wzorców. Natomiast oddział geriatrii, który tu powstanie, pozwoli na stworzenie wygodnych warunków dla pacjentów w wieku powyżej 65 lat, którzy wymagają leczenia z powodu wielu chorób występujących jednocześnie.

Z kolei w szpitalu im. F. Raszei rozpoczęła się w tym roku modernizacja części męskiej Oddziału Chirurgii Ogólnej i Minimalnie Inwazyjnej, na co w budżecie miasta zabezpieczono 5,3 mln zł. W przyszłym roku natomiast zmodernizowana zostanie żeńska część oddziału. Na nią także są już zabezpieczone pieniądze – prawie 8 mln zł w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Obie modernizacje są bardzo istotne, ponieważ już teraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Minimalnie Inwazyjnej szpitala przeprowadza się najwięcej zabiegów operacyjnych w Wielkopolsce – ponad 4 tysiące rocznie. Działa tam też pierwszy Pododdział Stopy Cukrzycowej w zachodniej Polsce, a leczą się w nim pacjenci z całego kraju. Także w tym szpitalu jest realizowany wyjątkowy projekt „Senior maluszka tuli”, w którym specjaliści i wolontariusze podczas dyżurów na oddziale noworodkowym opiekują się nowo narodzonymi dziećmi.

– Ten projekt wyraźnie pokazuje, jak wielki potencjał mają miejskie szpitale – mówi Maria Lisiecka-Pawełczak, przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Rady Miasta Poznania. – Jako Miasto możemy nie tylko wspierać je finansowo, zapewniając poznaniakom i poznaniankom dostęp do najnowocześniejszych zdobyczy współczesnej medycyny. Możemy również realizować projekty unikalne w skali całej Polski.

Poznańscy strażnicy miejscy uratowali ranne krogulce

0

Aż dwa razy w tym tygodniu ekopatrol poznańskiej straży miejskiej był wzywany do krogulców. Ptaki nie boją się ludzi i często mieszkają w ich poblizu, co akurat w tych dwóch przypadkach okazało się dla nich zbawienne, bo ludzka pomoc nadeszła w samą porę.

Krogulec to średniej wielkości ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, jak wyjaśniają strażnicy miejscy. Coraz częściej możne je spotkać w pobliżu osiedli ludzkich, a nawet w parkach – na dietę krogulca składają się głównie wróble i inne ptaki tej wielkości, oraz myszy. Tam, gdzie jest człowiek, ani wróbli, ani myszy nie brakuje.

Pierwszego krogulca strażnicy odłowili z klatki schodowej na ul. św. Marcin, a drugiego na ul. Glebowej. Oba ptaki były osłabione – nie wiadomo, co im się przydarzyło, być może odniosły obrażenia od uderzenia o szybę lub w starciu z większym i silniejszym przeciwnikiem. Dlatego strażnicy zadecydowali, że przewiozą je do Ptasiego Azylu. Tam zostaną na leczenie, a kiedy nabiorą sił – zostaną wypuszczone na wolność.

Wypadek na DK32. Jedna osoba z obrażeniami

0

Do groźnego wypadku doszło na drodze krajowej nr 32 w Grodzisku Wielkopolskim. Samochód osobowy zderzył się z ciągnikiem. Jedna osoba odniosła obrażenia i udzielono jej pomocy medycznej.

Wypadek miał miejsce 5 października przed godziną 20.00, jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Na drodze przez kilka godzin były utrudnienia w ruchu. Przyczyny i okoliczności wypadku bada grodziska policja.

Dwie ciężarówki zderzyły się na S5. Były utrudnienia w ruchu

0

Trasa S5 na pasie z Leszna do Poznania była zablokowana przez kilka godzin z powodu zderzenia dwóch ciężarówek na wysokości Kościana. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Obecnie ruch już odbywa się normalnie.

Do kolizji doszło 6 października około 4.00 rano, jak informują wielkopolscy strażacy. Na wysokości Kościana zderzyły się dwie ciężarówki, blokując pas w kierunku stolicy Wielkopolski. Kierowcy jadący w kierunku Poznania przez kilka godzin musieli korzystać z objazdów, zjeżdżając na węźle Kościan Północ z S5.

Usuwanie skutków kolizji trwało kilka godzin – na szczęście nikomu nic się nie stało. Obecnie ruch odbywa się już normalnie.

Psy porzucone przy DK11. „Ktoś najprawdopodobniej pozbywa się pseudohodowli”

0

Kilkanaście psów rasy husky zostało porzuconych w lesie przy drodze krajowej nr 11, między Sokołowem Budzyńskim a Budzyniem. Wolontariusze od ubiegłego tygodnia starają się wyłapać psy, bo nie przeżyją zimy w lesie. I proszą o pomoc.

Kilka psów udało się wyłapać, kilka innych, jak dowiedzieli się wolontariusze, złapano pod Wągrowcem. Zadanie nie jest łatwe, bo psy, choć głodne i wychudzone, bardzo boją się ludzi. Ten strach i to, że nie umieją zdobyć pożywienia – wszystko to nasuwa myśl, że w okolicy istniała hodowla psów typu husky, ale właściciel postanowił ja zlikwidować, wywożąc psy do lasu.

„Na trasie Sokołowo Budzyńskie – Budzyń przy krajowej 11 i w okolicach Wągrowca ktoś najprawdopodobniej „pozbywa się” pseudohodowli” – napisali wolontariusze na portalu „pomagam”, prosząc o pomoc. – „Od zeszłego tygodnia działamy i kilka psów udało się odłowić i zabezpieczyć. Z dnia na dzień okazuje się, że jest ich tutaj więcej. Psy boją się człowieka, sedalin nie działa. Potrzebujemy pieniędzy na weterynarza i palmera”.

Jak powiedział portalowi Chodziez Nasze Miasto Janusz Prech, mieszkaniec Sokołowa Budzyńskiego i jeden z wolontariuszy, 4 października udało się złapać sukę i dwa szczeniaki, a jeszcze sześć psów jest w lesie. Tak naliczyli wolontariusze, ale dowiedzieli się, że pojawiły się nowe pod Nietuszkowem. Sądząc po stanie psów – są nie tylko wygłodzone, ale mają też mnóstwo pcheł i kleszczy – przebywają w lesie już co najmniej kilka dni.

Wolontariusze proszą o pomoc w wyłapaniu zwierząt, bo trzymane dotąd w hodowli nie poradzą sobie same w lesie, a idzie zima. Najbardziej potrzebne są pieniądze, ale przydałaby się też żywołapka, która ułatwiłaby wyłapanie zwierzaków. Później wolontariusze zaopiekują się nimi, odkarmią i zwalczą pasożyty, a na koniec każdemu znajdą kochający dom.

The Flower Kings, Wojciech Jachna Squad i urodziny Amadeusa. Na co się wybrać w weekend?

0

Koncert muzyki epickiej z gier, The Flower Kings w 2Progach, Straszny dwór na wyremontowanej scenie Teatru Wielkiego, jubileusz Orkiestry Amadeus i cały wachlarz propozycji teatralnych. W ten weekend w Poznaniu nie będzie można się nudzić.

Piątek, 6 października

Mały miś mówi: Oj! // wydarzenie filmowo-teatralne
Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1/wejście od ul. Za Cytadelą, Poznań

6 października @ 9:30

Misiowa Rodzina miło spędza dzień pełen prostych, ale fascynujących zdarzeń. Filmowi towarzyszy wydarzenie teatralne: „Pod wodą”.
Szczegóły tutaj

EPIC GAME MUSIC – koncert muzyki epickiej z gier
Sala Ziemi Poznań Congress Center, ul. Głogowska 14 (wejście od ul. Śniadeckich), Poznań
6 października @ 18:00

Na scenie wystąpi orkiestra symfoniczna CoOperate Orchestra & Choir pod batutą niezastąpionego Adama Domurata oraz soliści. Wykonawcy zachwycą wspaniałymi aranżacjami legendarnych soundtracków m.in z takich gier jak: Doom, Battlefield, Assassin’s Creed, Horizon: Zero Dawn, League of Legends, Dragon Age, Apex Legends, Wiedźmin, Hogwarts Legacy i wielu innych.
Szczegóły tutaj

Komedia z dreszczykiem
Collegium Da Vinci – Aula Artis ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10, Poznań
6 października @ 18:00, 20:30

Do pięknej posiadłości nad jeziorem, w 30. rocznicę ślubu, przyjeżdża Konrad – scenarzysta niegdyś hitowych seriali. Nie zamierza jednak tego wyjątkowego wieczoru świętować ze swoją małżonką Izabellą, ale z kipiącą erotyzmem, dużo młodszą Bianką. Na przeszkodzie staje jednak nieszczęśliwy wypadek czy może samobójstwo? A może jednak morderstwo… ale na pewno zagadka!
Szczegóły tutaj

Silence/Noise 7. Spontaneous Music Festival
Dragon Social Club, ul. Zamkowa 3, Poznań
6 października @ 18:00

W programie rozbudowane, w tym także solowe, prezentacje dwóch rising stars sceny free impro w Europie – rezydującej w Amsterdamie, polskiej pianistyki Marty Warelis i katalońskiego saksofonisty Dona Malfona. Wystąpią również dwa ekscytujące składy trzyosobowe, których debiutanckie płyty stały się w roku ubiegłym jednymi z najważniejszych wydarzeń fonograficznych Starego Kontynentu – Der Dritte Stand i A Tiny Bell.
06.10. Piątek – start 18:00
Set. 1 Marta Warelis – piano solo
Set. 2 Ad hoc: Aleksandra Chciuk – piano, Don Malfon – saksofony
Set. 3 Ad hoc, Dirty Laundry Plus: Marta Warelis – syntezator, Miguel Petrucelli – gitara basowa, Marcin Bożek – akustyczna gitara basowa
Set. 4 A Tiny Bell: Don Malfon – saksofony, Florian Stoffner – gitara, Vasco Trilla – perkusja

07.10. Sobota – start 18:00
Set. 1 Don Malfon – saksofon solo
Set. 2 Ad hoc: Marta Warelis – piano, Florian Stoffner – gitara, Rudi Fischerlechner – perkusja
Set. 3 Ad hoc: Aleksandra Chciuk – piano, Vasco Trilla – perkusja, Marcin Bożek – akustyczna gitara basowa, Miguel Petrucelli – gitara
Set. 4 Der Dritte Stand: Matthias Müller – puzon, Matthias Bauer – kontrabas, Rudi Fischerlechner – perkusja
Szczegóły tutaj

The Flower Kings – Poznań
2Progi, Aleja Niepodległości 36, Poznań
6 października @ 19:00

Legenda neo prog rocka, The Flower Kings z nową płytą i trasą koncertową w Polsce. To znakomita okazja, by usłyszeć najnowsze utwory zespołu oraz klasyczne hity, takie jak “Stardust We Are”, “The Truth Will Set You Free” czy “I Am the Sun”.
Szczegóły tutaj

DESZCZOWA PIOSENKA
Teatr Muzyczny w Poznaniu, Niezłomnych 1e, Poznań
6 października @ 19:00

Hollywood, lata 20. XX wieku, czas intensywnego rozwoju kinematografii. Don Lockwood jest jedną z najpopularniejszych gwiazd kina i stoi u szczytu kariery – ma pieniądze, wygląd amanta, tłumy wielbicieli, a w perspektywie kolejne główne role.
Szczegóły tutaj

Straszny Dwór
Teatr Wielki, ul. Fredry 9, Poznań
6 października @ 19:00

Jak opowiedzieć historię XIX-wiecznych amorów w czasach Tindera i mediów społecznościowych? Czy można pogodzić przywiązanie do tradycji z potrzebą nowoczesności? Czy w imię miłości jesteśmy w stanie zmienić nasze przekonania? Straszny dwór Stanisława Moniuszki, najważniejszy utwór polskiego repertuaru operowego, w nowatorskiej i niezwykle aktualnej interpretacji Ilarii Lanzino.
Szczegóły tutaj

SEN NOCY LETNIEJ
Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego, ul. Dąbrowskiego 5, Poznań
6 października @ 19:00

Dużą Sceną zawładnie niepodzielnie SEN NOCY LETNIEJ, a wraz z nim – gromadka mieszkańców Aten oraz cała rzesza elfów i innych leśnych duchów. Zresztą, sprawdźcie sami, co tym razem wyczaruje Jan Klata!
Szczegóły tutaj

GWIAZDY ŚWIATOWYCH ESTRAD. INAUGURACJA SEZONU
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań
6 października @ 19:00

Yoav LEVANON – fortepian
Łukasz BOROWICZ – dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart XX Koncert fortepianowy d-moll KV 466
Grzegorz Fitelberg Symfonia e-moll op. 16
Szczegóły tutaj

O’Sullivan
BLUE NOTE POZNAŃ ul. Kościuszki 76/78, Poznań
6 października @ 20:00

Po serii konsekwentnie wydawanych utworów, zbierając po drodze miliony streamów, pochodzący z Budapesztu irlandzki artysta indie alt-popowy O’SULLIVAN, wystąpi w Poznaniu.
Szczegóły tutaj

Wojciech Jachna Squad
Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8, Poznań
6 października @ 20:00

Wojciech Jachna to jeden z najbardziej rozpoznawanych polskich trębaczy. Jest obecny na scenie od ponad dwudziestu lat. Koncert w Scenie na Piętrze będzie występem jego pierwszego w pełni autorskiego zespołu – Wojciech Jachna Squad.
Szczegóły tutaj

KALINA®
Teatr Nowy, ul. Dąbrowskiego 5, Poznań
6 października @ 20:30

Oto opowieść o kobiecie, która nie chciała być postrzegana jako człowiek, a jako zjawisko nieskrępowane regułami rządzącymi światem – choć los nawet na chwilę nie pozwalał jej zapomnieć, że wciąż jest jednak śmiertelna.
Szczegóły tutaj

Sobota, 7 października

Czas na Teatr: Evita
Kino Pałacowe – Sala 1, Święty Marcin 80/82, Poznań
7 października @ 12:00

Film w ramach festiwalu CZAS NA TEATR Teatru Muzycznego, który trwa od 28 września do 9 października. W Poznaniu goszczą topowe polskie teatry, spektakle wschodnich i zachodnich sąsiadów, a festiwal odbywa się pod znakiem współpracy polsko-ukraińsko-niemieckiej. Spektaklom towarzyszą dodatkowe wydarzenia, między innymi pokazy filmowe – „Evita” jest jednym z nich.
Szczegóły tutaj

Boening, boening
Kino Teatr Apollo ul. Ratajczaka 18, Poznań
7 października @ 16:00

Bohaterem sztuki jest Maks. Znalazł on rozwiązanie pozwalające korzystać z wszystkich zalet poligamii unikając jednocześnie jej wad. Jego kochanki-narzeczone są stewardessami pochodzącymi z trzech różnych krajów i pracującymi w trzech różnych liniach lotniczych. Nowy Boeing jest większy, ma większą moc, jest szybszy. I wydarzy się nieuniknione – zmiana rozkładu lotów. Popsuje to cały harmonogram życia Maksa i doprowadzi go do białej gorączki.
Szczegóły tutaj

25 lat Mumio w 25 kawałkach
Collegium Da Vinci – Aula Artis ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10, Poznań
7 października @ 17:00, 19:30

Po 25 latach aktorzy grupy Mumio – Darek, Jacek i Jadzia zaprezentują dla Was przegląd twórczości – 25 najlepszych kawałków z 25 lat twórczości tej grupy.
Szczegóły tutaj

ZA-POLSKA
Teatr Animacji Sala Witraż, Św. Marcin 80/82, Poznań
7 października @ 18:00

Tytuł “Za-Polska” odnosi się bardziej do idei twórczości Marii Janowskiej, niż do jej życiorysu, czy konkretnego dzieła Autorki. Trzeba pamiętać, że „Gabriela Zapolska” to tylko pseudonim artystyczny, za którym kryła się nie tylko autorka komedii satyrycznych, dramatów i powieści, ale przede wszystkim – celna obserwatorka życia społecznego.
Szczegóły tutaj

Wielki Stand-up Open Mic
TROPS Akademickie Centrum Kultury ul. Świętego Rocha 9, Poznań
7 października @ 20:00

Największy stand-up Open Mic w Poznaniu! Na fali sukcesu tego formatu i odpowiadając na ciągle rosnący apetyt publiczności Kancelaria Stand-Upu zaprasza do TROPSa na niezapomniany wieczór komediowy!
Szczegóły tutaj

100-lecie Warner Bros.: Sok z żuka
Kino Pałacowe – Sala 1, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań
7 października @ 20:30

Kochające się małżeństwo, Adam i Barbara Maitlandowie, miało przed sobą świetlaną przyszłość. Niestety los sprawił, że obydwoje zginęli w wypadku samochodowym. Małżonkowie za życia uwielbiali swój piękny domek zbudowany w Nowej Anglii. Po śmierci postanowili, że go nie opuszczą.
Szczegóły tutaj

KALINA®
Teatr Nowy, ul. Dąbrowskiego 5, Poznań
7 października @ 20:30

Oto opowieść o kobiecie, która nie chciała być postrzegana jako człowiek, a jako zjawisko nieskrępowane regułami rządzącymi światem – choć los nawet na chwilę nie pozwalał jej zapomnieć, że wciąż jest jednak śmiertelna.
Szczegóły tutaj

Niedziela, 8 października

André Rieu. Miłość mieszka pośród nas
Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38, Poznań
8 października @ 13:30

Spędź wieczór pod gwiazdami z naszym ukochanym królem walca! Bijący rekordy sprzedaży i popularności holenderski skrzypek André Rieu to jeden z najbardziej uwielbianych artystów świata. Retransmisje letnich koncertów plenerowych wprost z jego rodzinnego Maastricht do kin na całym świecie to już tradycja.
Szczegóły tutaj

Zaręczony Pogrążony
Kino Teatr Apollo ul. Ratajczaka 18, Poznań
8 października @ 16:00

Czy zaręczyny mogą stać się dla mężczyzny początkiem końca? Czy koniec może stać się dla mężczyzny nowym początkiem? Czy mężczyzna w ogóle potrafi odróżnić początek od końca?
Szczegóły tutaj

Straszny Dwór
Teatr Wielki, ul. Fredry 9, Poznań
8 października @ 18:00

Jak opowiedzieć historię XIX-wiecznych amorów w czasach Tindera i mediów społecznościowych? Czy można pogodzić przywiązanie do tradycji z potrzebą nowoczesności? Czy w imię miłości jesteśmy w stanie zmienić nasze przekonania? Straszny dwór Stanisława Moniuszki, najważniejszy utwór polskiego repertuaru operowego, w nowatorskiej i niezwykle aktualnej interpretacji Ilarii Lanzino.
Szczegóły tutaj

Jubileusz Orkiestry Amadeus
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań
8 października @ 18:00

Dokładnie 55 lat temu, w 1968 roku Agnieszka Duczmal założyła swoją autorską Orkiestrę koncertując z nią po całym świecie i współpracując ze światowej sławy solistami. Także i tym razem nie zabraknie światowych gwiazd. Jubileusz składać się będzie z dwóch koncertów w Poznaniu i jednym w Warszawie.
Szczegóły tutaj

SEN NOCY LETNIEJ
Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego, ul. Dąbrowskiego 5, Poznań
8 października @ 19:00

Dużą Sceną zawładnie niepodzielnie SEN NOCY LETNIEJ, a wraz z nim – gromadka mieszkańców Aten oraz cała rzesza elfów i innych leśnych duchów. Zresztą, sprawdźcie sami, co tym razem wyczaruje Jan Klata!
Szczegóły tutaj

ZA-POLSKA
Teatr Animacji Sala Witraż, Św. Marcin 80/82, Poznań
8 października @ 19:00

Tytuł “Za-Polska” odnosi się bardziej do idei twórczości Marii Janowskiej, niż do jej życiorysu, czy konkretnego dzieła Autorki. Trzeba pamiętać, że „Gabriela Zapolska” to tylko pseudonim artystyczny, za którym kryła się nie tylko autorka komedii satyrycznych, dramatów i powieści, ale przede wszystkim – celna obserwatorka życia społecznego.
Szczegóły tutaj

Gdzie nie będzie prądu w Wielkopolsce 6 października?

0

Poniżej prezentujemy listę miejsca na terenie Wielkopolski, w których 6 października wystąpią przerwy w dostawach prądu.

Obszar Mosina
6 października 2023 r. w godz. 08:00 – 10:00
Rogalinek ul. Krótka, ul. Mostowa, ul. Podgórna, ul. Sikorskiego 31, ul. Wodna 48,

Obszar Wągrowiec
6 października 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Wągrowiec ul. Gołębia dz. nr 323/2-3.

Obszar Drawsko
6 października 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Piłka 102-118, dz. nr 59/1, 66, 67, 105/5, 168/2.

Obszar Kleszczewo
6 października 2023 r. w godz. 08:00 – 15:00
Czerlejno ul. Kleszczewska 22-40, Kleszczewo ul. Topolowa,

Obszar Ryczywół
6 października 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Ryczywół ul. Osiedle Przyjaźni 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 23, 25, 26, ul. Leśna 1, 2, 3, 4, 5, 11.

Obszar Kostrzyn
6 października 2023 r. w godz. 08:00 – 15:00
Czerlejno ul. Kleszczewska 22-40, Kleszczewo ul. Topolowa,

Obszar Poznań Grunwald
6 października 2023 r. w godz. 08:00 – 13:00
Poznań: ul. Smoluchowskiego 1, 5, 3 garaż podziemny, 7, ul. Jeleniogórska 4, 4A, 6, 6A, ul. Grunwaldzka 228, ul. Świebodzińska od 2 do 14 parzyste, od 5 do 23A nieparzyste bez 19, ul. Bełchatowska 4.

Obszar Piaski
6 października 2023 r. w godz. 08:00 – 19:00
Piaski ul. Warszawska nr 97, 100, 100A, dz. 1120, T&T Chłodnictwo; gm. Piaski: Smogorzewo wysypisko; Godurowo – cała miejscowość (oprócz nr 1 do 3); Zabornia – cała miejscowość.

Obszar Chodzież
6 października 2023 r. w godz. 08:00 – 12:00
miejscowość Stróżewo numery od 12 do 20A.

Obszar Chodzież
6 października 2023 r. w godz. 08:00 – 12:00
miejscowość Oleśnica ul. Bajkowa.

Obszar Wągrowiec
6 października 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Wągrowiec ul. Gołębia dz. nr 323/2-3.

Obszar Gostyń
6 października 2023 r. w godz. 08:30 – 16:30
Gostyń ul. Poznańska nr 183 do 196, FH HURT-DETAL KEMPIAK, PPHU MARIGO.

Obszar Poznań Stare Miasto
6 października 2023 r. w godz. 08:30 – 12:30
Poznań: ul. Dobrzyckiego, ul. Dobrogojskiego bez 32, ul. Zakrzewskiego, ul. Trójpole 9, 11, 21, ul. Przyłuskiego 18.

Obszar Kościan
6 października 2023 r. w godz. 09:00 – 15:00
gm. Kościan: Nacław nr 10 do 26 oraz nr 47, 48, dz. nr 80/1, 80/4, ujęcie gazu K-9.

Obszar Gniezno
6 października 2023 r. w godz. 09:00 – 14:00
Mnichowo 1, 10, 11, Osiedle Radosne,

Obszar Duszniki
6 października 2023 r. w godz. 09:00 – 12:00
Gmina Duszniki, miejscowość Duszniki, ul. Stawna cała, Apteka Tradycji Anna W.,

Obszar Środa Wielkopolska
6 października 2023 r. w godz. 09:00 – 13:00
Dębiczek 4, 5, 6, 8,

Obszar Połajewo
6 października 2023 r. w godz. 09:00 – 11:30
miejscowość Połajewo wybudowanie stare 1, 2, 3, 8.

Obszar Gniezno
6 października 2023 r. w godz. 09:00 – 14:00
Mnichowo dz. 4/71, dz. 4/72, dz. 4/73,

Obszar Miłosław
6 października 2023 r. w godz. 09:30 – 12:30
Miłosław ul. Kościelna 2, 4, ul. Zamkowa 1, 3, 5, Plac Wiosny Ludów 13, 14,

Obszar Dolsk
6 października 2023 r. w godz. 10:00 – 15:00
Ostrowieczno 9-20,

Obszar Przemęt
6 października 2023 r. w godz. 11:00 – 15:00
gm. Przemęt: Bucz ul. Kasztanowa nr 1G, 2A, 2B, 2C, 4, 4A, 6A, działki nr 223/8, 223/22, 255/7, 1026/4, FHU SAMELCZAK, ŁABIŃSCY S.J., Blacharstwo-Dekarstwo RZEPKA, Stacja Paliw PETROPOL.

Obszar Wysoka
6 października 2023 r. w godz. 12:00 – 15:00
miejscowość Wysoka ul. Dworcowa 20, 22B, 22C, 24, dz. nr 11/1, 56/13, GSM.

Obszar Środa Wielkopolska
6 października 2023 r. w godz. 14:00 – 16:00
Śnieciska ul. Kościelna przepompownia Mp-2, ul. Ogrodowa 12, Winna 8, 8A, 9,

Miasto zaprasza na festyn. Z okazji zakończenia budowy węzła Grunwaldzka

0

Tort i inne słodycze, grill, napoje, jazda testowa autem elektrycznym i dotarcie na miejsce autobusem wodorowym – wszystko to czeka na chętnych na węźle Grunwaldzka na festynie z okazji zakończenia jego budowy 7 października od godziny 11.00.

Festyn odbędzie się na terenie parkingu Park and Ride przy nowym węźle i jest też swoistym podziękowaniem dla mieszkańców Poznania i Plewisk, zwłaszcza tym, którym inwestycja najbardziej dała się we znaki – i tym, którzy jej najbardziej potrzebowali. Przypomnijmy, że utrudnienia związane z budową węzła trwały od wiosny 2022 roku.

Podczas festynu od godziny 11.00 do 14.00 na gości będzie czekał tort, słodycze, grill i napoje, będzie można przetestować samochody elektryczne i wybrać się na spacer po terenie inwestycji z przewodnikiem. Będzie też wiele rozrywek dla najmłodszych – od zabaw edukacyjnych w ramach programu „Hello Ice”, przez zabawy na hulajnogach, dmuchane zjeżdżalnie i trampoliny, warsztaty artystyczne i kreatywne, aż po wykręcanie zdrowych koktajli w ramach Coctail Bike.

Na miejsce festynu chętni będą mogli dojechać autobusem wodorowym, który od godz. 10.30 do 14.00 co pół godziny będzie odjeżdżał z pętli Junikowo i sprzed siedziby straży pożarnej w Plewiskach.

Wypadek 70-latki tuż po wyjściu ze szpitala. Kobieta nachyliła się i upadła na jezdnię

0

Karetka pogotowia i policja zostały wezwane 5 października przed południem na ulicę Sienkiewicza w Ostrowie Wielkopolskim. Według zgłoszenia doszło tam do potrącenia 70-letniej kobiety. Jak się okazało na miejscu, zdarzenie wyglądało jednak nieco inaczej.

Po przybyciu na miejsce ratownicy medyczni i policja zastali 70-letnią kobietę z raną głowy pod opieką dwojga przechodniów, świadków zdarzenia, ale nigdzie nie było samochodu, który miał potrącić seniorkę. Jak informuje portal „ostrow24 TV” z rozmowy ze świadkami i z samą poszkodowana wynikło, że nie było żadnego potrącenia. Starsza pani nachyliła się i upadła na jezdnię, uderzając się w głowę i rozcinając sobie skórę na głowie.

Ratownicy medyczni przebadali kobietę w karetce i wtedy powiedziała im, że zaledwie kilka godzin wcześniej opuściła szpital.

Pytanie dziewięciolatki do Donalda Tuska. Co odpowiedział?

0

Lider Koalicji Obywatelskiej spotkał się w Koninie ze swoimi zwolennikami w hali Rondo, by porozmawiać o wyborach i odpowiedzieć na ich pytania. Jedno z nich zadała dziewięcioletnia Pola: „czy po 15 października będę żyła w bezpiecznym i szczęśliwym kraju?”.

Dziewczynka była bardzo zdenerwowana i łamał jej się głos, ale obecni na spotkaniu nagrodzili ją burzliwymi oklaskami za odwagę.
– Gdy widzę taką młodą osobę jak ty, to dla mnie to jest największe wyzwanie, jakie mogę sobie wyobrazić – odpowiedział jej Donald Tusk. – Ja zrobię wszystko, wszystko, żebyś i ty, tak jak moje wnuczki i wnuki, żyli szczęśliwie. Jesteś naprawdę wspaniała!

Lider KO powiedział też, że jak się spotkają za kilka lat i Pola mu powie, że trochę się udało i żyje w szczęśliwym kraju, to będzie dla niego największa nagroda – a po odpowiedzi przybili sobie piątkę. Donald Tusk zamieścił nagranie z pytaniem dziewczynki oraz swoją odpowiedzią na swoim profilu na Facebooku i napisał: „Pola, masz moje słowo!”.

Donald Tusk podczas spotkania zachęcał do udziału w nadchodzących wyborach i do głosowania na zmianę na lepsze. Przedstawił też obecnym – około dwóm tysiącom osób – niektórych kandydatów na posłów z listy konińsko-gnieźnieńskiej. Dostał też prezent: Michał Kołodziejczak, lider Agrounii, wręczył mu zielone serce z datą 15 października. I powiedział, że wtedy przechodzimy na zieloną stronę mocy. Tusk zapewnił, że będzie miał serduszko cały czas przy sobie i podkreślił wagę współpracy z Agrounią, z której liderem dzieli go pokolenie, środowiska, droga  życiowa, a jednak okazało się, że potrafią razem działać jak jedna pięść.

 

Jak wygląda Stary Rynek? Coraz większa powierzchnia rynku jest już pokryta kostką

0

Prezydent Jacek Jaśkowiak opublikował na swoim profilu społecznościowym zdjęcia pokazujące postęp prac przy układaniu kostki na nowej nawierzchni Starego Rynku. „Praca wre!” – napisał z dumą.

Na zdjęciach widać wyraźny postęp prac na płycie Starego Rynku. Coraz większa powierzchnia rynku jest już pokryta kostką, choć chodzenie po rynku nadal nastręcza sporych trudności i na sporej powierzchni trwają jeszcze prace ziemne i do układania kostki daleko.

Przypomnijmy, że zgodnie z ostatnimi informacjami urzędu miasta remont ma się zakończyć w listopadzie, a do Bożego Narodzenia z rynku mają zniknąć wszystkie maszyny budowlane.

Dofinansowanie do budowy dróg. Wojewoda przekazał gminom kolejne czeki

0

Powiaty czarnkowsko-trzcianecki, wolsztyński i nowotomyski otrzymają dodatkowe pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wojewoda Michał Zieliński podpisał umowy podczas Konwentu Powiatów Województwa Wielkopolskiego w Pile.

Za otrzymane pieniądze w powiatach czarnkowsko-trzcianeckim, wolsztyńskim i nowotomyskim zostaną przeprowadzone prace modernizacyjne na niebezpiecznych odcinkach drogowych oraz przejściach dla pieszych. Powiat czarnkowsko-trzcianecki za 55 tys. zł poprawi bezpieczeństwo na przejściu dla pieszych w Gębicach. Powiat wolsztyński otrzyma blisko 2 mln zł i dzięki temu będzie w stanie poprawić bezpieczeństwo na drodze między Jażyńcem a Obrą. Ponad 750 tys. zł, które dostanie powiat nowotomyski, zostanie przeznaczone na remont drogi między miejscowościami Róża i Sątopy.

– Wiem, że rola samorządowca to nie tylko praca, lecz także wewnętrzna potrzeba służby innym – powiedział wojewoda do zgromadzonych samorządowców. – Mam nadzieję, że jako liderzy społeczności, skorzystają państwo z dzisiejszego konwentu, tak zyskując nowe informacje, jak i przede wszystkim pewność, że solidarna współpraca to najlepsza strategia. Dzięki silnej współpracy samorządów z rządem powstają nowe inwestycje społeczne i drogowe, a Wielkopolska stale się rozwija. Składam serdeczne podziękowania dla wszystkich państwa za to, że wypełniając ważną społeczną misję, nieustannie kierują się państwo dobrem mieszkańców.

MPK odwołuje zaplanowane prace torowe. Odbędą się w innym miejscu

0

Na weekend 7 i 8 października MPK zaplanowało prace torowe na rondzie Jana Nowaka Jeziorańskiego. Z tego powodu tramwaje linii nr 3, 6, 7 i 15 miały kursować objazdami. Teraz jednak je odwołało, bo okazuje się, że jest znacznie pilniejsze zadanie.

W weekend 7 i 8 października MPK będzie wykonywać prace torowe na Wildzie.
„Informujemy, że z powodu konieczności wykonania dalszych prac torowych na Wildzie, które pilnie będą wykonywane w weekend 7-8 października br., prace torowe na rondzie Jeziorańskiego zostają odwołane” – podaje spółka na swojej stronie. – „Tramwaje linii 3, 6, 7 i 15 będą funkcjonowały na trasach stałych”.

Przypomnijmy, że remont trasy tramwajowej przez Wildę, w dwóch odcinkach, niedawno się zakończył: trasę przez Wierzbięcice oddano do użytku we wrześniu 2021 roku, a trasę przez 28 Czerwca 1956 – we wrześniu 2022. 5 października tego roku na ulicy 28 Czerwca 1956, na wysokości Wybickiego, doszło do wykolejenia tramwaju i uszkodzenia torowiska.