sobota, 9 grudnia, 2023

Prace w lasach pod Poznaniem. Co się dzieje?

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN rozpoczął prace poszukiwawcze nieoznaczonych mogił ofiar niemieckich zbrodni z czasów drugiej wojny światowej. Prace są prowadzone w lasach między Zakrzewem a Palędziem w powiecie poznańskim.

To pierwszy etap prac poszukiwawczych, jak informuje IPN.
“Celem badań jest odnalezienie nieoznaczonych mogił ofiar niemieckich zbrodni z lat 1939-1942, głównie więźniów Fortu VII” – czytamy na profilu zespołu na Facebooku. – “W 1944 r. W ramach Akcji 1005, Niemcy rozkopali groby i spalili ciała. Według zeznań świadków nie zniszczono wszystkich mogił. Po zakończeniu wojny częściowo przeprowadzono prace poszukiwawcze. W ich wyniku oznaczono i upamiętniono 9 mogił tworząc: Kwaterę Duchownych, Kwaterę Studentów Uczelni Poznańskich oraz Kwaterę Siedmiu Grobów”.

Jednak przeprowadzone analizy wykazały, że w lesie powinno być jeszcze co najmniej dziewięć mogił – stąd rozpoczęcie poszukiwań, między innymi w rejonie Kwatery Siedmiu Grobów, na terenie około 35 arów. Prace rozpoczęły się 2 października, potrwają do 13 października i mają charakter rozpoznawczy.

Źródło: Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN
Strona głównaWiadomości z Poznania i powiatu poznańskiegoPrace w lasach pod Poznaniem. Co się dzieje?