piątek, 1 grudnia, 2023

Odkryto nowe złoża gazu w Wielkopolsce. Czy będą eksploatowane?

Trzy złoża gazu odkryli specjaliści z firmy Geofizyka Toruń podczas prowadzonych dwa lata temu poszukiwań gazu i ropy na terenie ujęcia wody pitnej Mosina-Krajkowo. Złoża znajdują się na terenie gminy Brodnica. Czy będą eksploatowane?

PGNiG z grupy Orlen, na zlecenie którego Geofizyka Toruń prowadziła badania, poinformowało Radio Poznań, że po analizie zebranych danych wstępnie zidentyfikowano trzy złoża gazu ziemnego na terenie gminy Brodnica. Nie wiadomo jeszcze, jaka jest zasobność tych złóż – szacowanie trwa. Gdyby jednak Orlen zdecydował się na ich eksploatację – musiałby wystąpić o zgodę resortu ochrony środowiska, bo odwierty sięgałyby 2800 metrów, a taka głębokość wymaga dodatkowego pozwolenia. Na razie złożył wniosek o zmianę koncesji dla planowanego otworu wiertniczego Ołaczewo-1K, 30 km od strefy ochronnej ujęcia wody pitnej Mosina-Krajkowo. Prace mają też być prowadzone w eksploatowanym złożu Miłosław i Winna Góra.

Przypomnijmy, że Aquanet protestował wówczas przeciwko tym badaniom, obawiając się negatywnego wpływu na ujęcie wody pitnej.

Jednak PGNiG zapewniło rozgłośnię, że ani poszukiwania gazu, ani dalsze prace nie stanowią zagrożenia dla ujęcia wody pitnej – spółka niejednokrotnie prowadziła takie prace w pobliżu ujęć wody pitnej i nigdy nie doszło do jakiegokolwiek negatywnego wpływu na jakość wody.

To nie pierwsze takie odkrycie pod Poznaniem. W ubiegłym roku spółka informowała o odkryciu dużego złoża pod Sierosławiem.

Źródło: Radio Poznań
Strona głównaWiadomości Jarocin / Środa Wielkopolska / Śrem / KrotoszynOdkryto nowe złoża gazu w Wielkopolsce. Czy będą eksploatowane?