Strona główna Blog Strona 490

Wypadek pod Szamotułami. Dwie osoby nie żyją. Lądował śmigłowiec LPR

0

Dwie osoby w wieku 18 i 21 lat zginęły, a jedna, 23-letnia, trafiła do szpitala po wypadku, do którego doszło na ulicy Chełmińskiej w Dusznikach. Ofiary to mieszkańcy powiatu szamotulskiego.

Do tragedii doszło 28 stycznia kilka minut przed godziną 21.00. Jak powiedziała portalowi „eszamotuły” st. asp. Sandra Chuda, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach, ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że samochód marki Ford Kuga, którym jechały cztery osoby, uderzył w stojący na poboczu samochód ciężarowy. W wyniku uderzenia dwie osoby w wieku 18 i 21 lat zginęły na miejscu, jedna, 23-letnia, trafiła do szpitala. Wezwano do niej śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Za kierownicą siedział 29-latek.

Z powodu wypadku ulica była zablokowana przez kilkadziesiąt minut. Policja i prokuratura ustalają przyczyny i okoliczności tej tragedii.

Szpital rozbudowuje oddział hematologiczny. Przetarg został już ogłoszony

0

Przetarg został już ogłoszony, a wkrótce rozpocznie się sama budowa. Oddział hematologii w Pleszewskim Centrum Medycznym będzie przebudowany i rozbudowany. Koszt prac szacuje się na 14 mln zł.

Pleszewski szpital oczekuje od wykonawcy nie tylko stawiania fundamentów, murów i stropów, ale także demontażu okien i drzwi oraz przygotowania instalacji sanitarnej i elektrycznej dla większego oddziału. Koszt prac szpital oszacował na 14 mln zł, ale nie wiadomo jeszcze, jakie oferty złożą uczestnicy przetargu.

– Rozbudowa i przebudowa to konieczność – tłumaczy powód inwestycji Błażej Górczyński, prezes PCM. – Szpital bowiem posiada pełnoprofilowy oddział hematologii i w związku z tym zauważamy systematyczny wzrost zapotrzebowania pacjentów na świadczenia hematologiczne. Trzeba dodać, że oddział hematologii zajmuje się układem krwiotwórczym i schorzeniami związanymi z krwią. To tam leczy się między innymi nowotwory krwi i układu limfatycznego. A tych z roku na rok przybywa.

Na potrzeby nowego oddziału zostaną zaadaptowane puste pomieszczenia na pierwszej kondygnacji szpitala, po przeniesionym laboratorium. To pozwoli także na stworzenie dodatkowych sal dla pacjentów na oddziale rehabilitacji kardiologicznej oraz dodatkowe pomieszczenia dla administracji na niższej kondygnacji. Po generalnej rozbudowie i modernizacji oddział będzie miał więcej sal jednoosobowych, przeznaczonych do izolowania pacjentów z chorobami hematologicznymi. To konieczność – kontakt z innymi pacjentami dla tych chorych oznacza zagrożenie bakteriami czy wirusami, które mogą poważnie zaszkodzić ich zdrowiu, a nawet życiu.

To druga w ostatnich miesiącach tak duża inwestycja budowlano-remontowa placówki – lada dzień do użytku zostanie oddany oddziały intensywnej opieki medycznej i położniczo-ginekologiczny.

Osiedlowe ulice z ruchem tranzytowym? Rada osiedla protestuje

0

Rada Osiedla Grunwald Południe wystąpiła z wnioskiem do prezydenta Poznania o rozwiązanie problemu ulicy Marszałkowskiej, którą kierowcy traktują jako tranzytową. Ich zdaniem pomogłaby zmiana ustawienia świateł.

Ulica Marszałkowska na Grunwaldzie jest ulicą osiedlową, z przeważającą zabudową budynkami jednorodzinnymi, więc teoretycznie powinna być cicha i spokojna, wyłącznie z ruchem lokalnym. Jednak wielu kierowców traktuje ją jako wygodny skrót między Grunwaldzką a Bułgarską, w związku z czym na Marszałkowskiej nasila się ruch tranzytowy, utrudniając życie mieszkańcom.

„Rada osiedla od początku rozbudowy skrzyżowania Grunwaldzka/Marszałkowska wskazuje na wygenerowanie silnego ruchu tranzytowego” – informują radni we wniosku. – „Według obserwacji mieszkańców występuje on głównie w stronę od Bułgarskiej do Grunwaldzkiej (3-5:10 zależnie od obserwatorów) i tworzy na ulicy klasy L (lokalnej) kolejkę oczekujących na wyjazd na Grunwaldzką sięgającą 250-400 metrów (codziennie do Kanclerskiej, czasem do Podkomorskiej) i głównie w popołudniowych godzinach szczytu. Ulica Marszałkowska zawsze była dość ruchliwa, stąd radni osiedla od 2017 roku, a Rada Osiedla od 2019 roku, wnioskują o skrzyżowania równorzędne. Natomiast mimo istnienia w kwartale 3 szkół i 4 przedszkoli, nigdy nie generowały one nawet w 1/4 takiego ruchu na Marszałkowskiej. Również zasiedlenie osiedla przy Bułgarskiej 59 nie było przyczyną tak gwałtownego wzrostu ruchu, jak ten obserwowany od 2021 roku. Natomiast uruchomienie skrzyżowania i ułatwienie wyjazdu na Grunwaldzką przyniosło radykalną poprawę dla przejazdu przez lokalne uliczki tranzytem”.

Rada Osiedla Grunwald Południe zgłaszała już ten problem 17 lutego 2022 roku i wtedy władze miasta obiecały im analizy problemu – ale do dziś nie doczekali się ani analiz, ani działań. Dlatego radni ponownie wystąpili do prezydenta o działania, które rozwiążą problem. Ich zdaniem wystarczyłoby zmienić ustawienie świateł, co sprawiłoby, że tranzyt przez Marszałkowską stałby się dla kierowców nieatrakcyjny. Z kolei na skrzyżowaniu Bułgarska/Grunwaldzka należałoby zsynchronizować zielone światło dla jadących na wprost i w lewo oraz dopuścić skręt w lewo z dwóch pasów, albo przeznaczyć jeden z dwóch pasów na wprost do skrętu wyłącznie w lewo.

Dodatkowo w czasie szczytu komunikacyjnego, zwłaszcza po południu, zmniejszyć częstotliwość włączania sygnału zielonego przy wyjeździe z Marszałkowskiej na Grunwaldzką. Chodzi tu o to, by tramwaj ruszający z przystanków Drzewieckiego do centrum i przystanku Grochowska na Junikowo nigdy nie musiał zwalniać przed skrzyżowaniem, a także zmniejszyć o połowę częstotliwości włączania sygnału zielonego dla skrętu w lewo z Bułgarskiej od północy w Marszałkowską.

Będą nowe drogi rowerowe w centrum Poznania. Przetarg już ogłoszony

0

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg na budowę dróg rowerowych w rejonie skrzyżowania Drogi Dębińskiej, Strzeleckiej i Królowej Jadwigi, którego celem jest wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.

Jak informują Poznańskie Inwestycje Miejskie, nowe drogi powstaną po obu stronach ul. Królowej Jadwigi między tym skrzyżowaniem a mostem Królowej Jadwigi, a także na odcinkach ul. Strzeleckiej i Kazimierza Wielkiego.

– Dzięki inwestycji poprawi się komfort dojazdu do centrum miasta, a także w stronę ronda Rataje – wyjaśnia Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Wybudowane odcinki będą stanowić część trasy głównej łączącej centrum z rejonami Szczepankowa, zgodnie z Programem Rowerowym Miasta Poznania. Zostaną odpowiednio oświetlone i odwodnione. Przewidziany jest również montaż małej architektury: ławek, podpórek dla rowerzystów i koszy na śmieci.

Droga rowerowa po południowej stronie ul. Królowej Jadwigi połączy istniejący przejazd przez ul. Droga Dębińska z mostem Królowej Jadwigi. Po drugiej stronie ulicy także powstanie nowy fragment trasy – on z kolei połączy przejazd przez ul. Królowej Jadwigi z mostem i drogą rowerową w ul. Kazimierza Wielkiego. Trasy będą mieć szerokość 2,5 m, powstaną poza pasami drogowymi, częściowo w parku Tadeusza Mazowieckiego, a wzdłuż części z nich powstaną także chodniki o szerokości 2 m.

Po stronie południowej ul. Królowej Jadwigi trasa będzie prowadzić za linią drzew oraz słupami oświetleniowymi i trakcyjnymi, a po północnej przez park Tadeusza Mazowieckiego, wzdłuż chodnika parkowego, tak, by jak najmniej ingerować w zieleń. Dalej trasa prowadzić będzie do wschodniej strony ul. Strzeleckiej i dalej do ul. Kazimierza Wielkiego, gdzie za przystankiem autobusowym połączy się z już istniejącą drogą.

Jeśli chodzi o samo skrzyżowanie, to na tym etapie inwestycji nie przewiduje się tu żadnych zmian – ale w efekcie prac zmieni się geometria wlotu ul. Strzeleckiej w kierunku ul. Kazimierza Wielkiego. Warto dodać, że to pierwszy etap większej inwestycji – w przyszłości nowa droga rowerowa powstanie również na kolejnym odcinku ul. Strzeleckiej.

Wiedeńska gala i grafiki Szymona Szymankiewicza. Na co warto się wybrać w tygodniu?

0

Karnawałowe, operetkowe przeboje w nowym wydaniu, premiera filmu „Kos” i grafiki Szymona Szymankiewicza w Atelier Wimar. W tym tygodniu jest w czym wybierać w Poznaniu, jeśli chodzi o kulturę i rozrywkę!

Poniedziałek, 29 stycznia

Przerwana lekcja wf-u
BaRock Club, ul. Wielka 9, Poznań
29 stycznia @ 19:00

Patryk Gosiński ze swoim najnowszym programem „Przerwana lekcja wf-u” dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć, co to takiego daddy isues, jak zacząć czytać lektury i uniknąć rozwodu, a wszystko to okraszone głupimi żartami.
Szczegóły tutaj

Wielka Gala Wiedeńska Vivat Opera! Vivat Operetka!
Aula UAM ul. Wieniawskiego 1, Poznań
29 stycznia @ 19:00

Gwiazdy, balet oraz Grand Royal Vienna Orkiestra – Gala Wiedeńska zaprasza na nowy program złożony z hitów operetkowych i operowych wszech czasów.
Szczegóły tutaj

RECEPTA NA SZCZĘŚCIE
Teatr Muzyczny, ul. Niezłomnych 1e, Poznań
29 stycznia @ 19:15

Spotkanie trzech kobiet w różnym wieku i jednego mężczyzny w… gabinecie lekarskim, zderzenie ich różnych światów powoduje mnóstwo zabawnych pomyłek i owocuje całkiem nieoczekiwanym zakończeniem.
Szczegóły tutaj

Wtorek, 30 stycznia

KARMELEK
Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1/wejście od ul. Za Cytadelą, Poznań
30 stycznia @ 10:00

Karmelek to piesek, który mieszka w wiejskiej zagrodzie i który poszukuje czegoś nadzwyczajnego, czym mógłby się podzielić z innymi. W tych nietypowych poszukiwaniach pomagają mu Krowa, Owca, Kura, Kogut.
Szczegóły tutaj

Kino bez barier: Przejścia
Kino Pałacowe – Sala 1, Święty Marcin 80/82, Poznań
30 stycznia @ 11:00

Uczestnicy miłosnego trójkąta muszą zmierzyć się z pytaniami, na które nie chcą udzielać odpowiedzi, ale do tego i tak zmusi ich życie. Ile jest warta nasza miłość do drugiego człowieka, skoro tak łatwo ulegamy namiętności?
Szczegóły tutaj

KOS
Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38, Poznań
30 stycznia @ 13:00

Jacek Braciak jako Tadeusz „Kos” Kościuszko – i opowieść o ludziach, którzy w imię wolności i równości pokonali wzajemne uprzedzenia i dzielące ich różnice. Mimo upływu czasu idee generała nie straciły na aktualności.
Szczegóły tutaj

Pikantni
KinoTeatr Apollo, ul. Ratajczaka 18, Poznań
30 stycznia @ 17:30

Dwie znudzone sobą pary małżeńskie, które szukają wrażeń, by podnieść temperaturę swoich związków, poznają się na portalu randkowym i postanawiają urządzić sobie intymną randkę we czworo. Ale oczywiście nic nie idzie tak, jak zostało zaplanowane…
Szczegóły tutaj

Koncert Forever Young
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań
30 stycznia @ 19:00

Największe przeboje lat 80. ubiegłego wieku, na czele z „Forever Young”, wielkim przebojem grupy Alphaville. Miłośnicy Eltona Johna, George’a Michaela, Ricky’ego Martina i innych gwiazd tamtych czasów nie mogą tego przegapić.
Szczegóły tutaj

Grafiki Szymona Szymankiewicza. Wernisaż – premiera w Atelier
Atelier Wimar, św. Marcin 75, Poznań
30 stycznia @ 19:00

Fundacja Varia Posnania, Szymon Szymankiewicz i Stowarzyszenie Łazęga Poznańska zapraszają na wieczór premierowy Publikacji o prawach obywatelek i obywateli Ukrainy w polskich szkołach z jednoczesnym wernisażem prac Szymona Szymankiewicza o tematyce ukraińskiej. Obejrzeć będzie można ponad 20 prac autora uzupełnionych o cytaty z ww. publikacji autorstwa Aleksandry Sroki.

Środa 31 stycznia

Mały miś mówi: Oj!
Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1/wejście od ul. Za Cytadelą, Poznań
31 stycznia @ 10:00

Wydarzenie filmowo-teatralne poświęcone doświadczeniom misiowej rodziny, która miło spędza dzień pełen prostych, ale fascynujących zdarzeń.
Szczegóły tutaj

Zwiedzanie Mieszkania-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny
Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny, ul. Gajowa 4/8, Poznań
31 stycznia @ 12:30

Kto nie miał jeszcze okazji odwiedzić wyjątkowej poetki – Kazimiery Iłłakowiczówny, może skorzystać z oprowadzania po ekspozycji. Przewodnik opowie m.in. o dzieciństwie Iłły, o jej młodzieńczym buncie, pracy urzędnika państwowego i wygnaniu w Poznaniu.

BĘDZIE PANI ZADOWOLONA, CZYLI RZECZ O OSTATNIM WESELU WE WSI KAMYK
Teatr Nowy, ul. Dąbrowskiego 5, Poznań
31 stycznia @ 18:00

Czy wesele Ziuni i Siutka, pierwsze od niepamiętnych czasów w powoli dogorywającej wsi, przywróci w niej życie? Zaczną się tworzyć nowe rodziny, kury nieść jajka, a krowy cielić? Czy to może być takie proste…?

Stand-up / Tomek Skrzypek i Mateusz Płocha
BaRock Club, ul. Wielka 9, Poznań
31 stycznia @ 19:00

Tomek Skrzypek to komik, który w pierwszej kolejności umiłował absurd. Mateusz Płocha to nie tylko komik, ale także aktor i improwizator związany z warszawskim Klubem Komediowym.
Szczegóły tutaj

czwartek, 1 lutego

Opowieść wigilijna. Artystyczni
Collegium Da Vinci – Aula Artis, ul. gen. Kutrzeby 10, Poznań
1 lutego @ 17:30

Spektakl jest powrotem do magii świąt Bożego Narodzenia dzięki klasycznej opowieści Charlesa Dickensa o miłości, przebaczeniu i przemianie.
Szczegóły tutaj

Palestyna – spotkanie z Ewą Jasiewicz i Przemysławem Wielgoszem
Teatr Ósmego Dnia, ul. F. Ratajczaka 44, Poznań
1 lutego @ 19:00

W Strefie Gazy od czterech miesięcy trwa czystka etniczna i ludobójstwo, ale trudno zrozumieć to, co dzieje się w Palestynie bez zmierzenia się z długą historią jej okupacji, kolonizacji i wymazywania z map świata – a także z historią oporu, wytrwałości, samoorganizacji i solidarności. Która z tych historii weźmie górę?

PIPPIN
Teatr Muzyczny ul. Niezłomnych 1e, Poznań
1 lutego @ 19:00

Najstarszy syn króla Karola Wielkiego wraca na dwór po ukończeniu studiów i pragnie odnaleźć prawdziwe szczęście. Jak i gdzie będzie go szukał? I czy uda mu się osiągnąć cel?

Gdzie nie będzie prądu w Wielkopolsce 29 stycznia? (LISTA)

Poniżej prezentujemy listę miejsc, w których 29 stycznia mogą wystąpić przerwy w dostawach prądu.

Obszar Wyrzysk
29 stycznia 2024 r. w godz. 07:00 – 08:00
29 stycznia 2024 r. w godz. 15:00 – 16:00
Kościerzyn Wielki 62, 63, 64, 65, 66, 67, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, dz. 358/4, 342, Polinowo, Falmierowo 18, 19, 20, 21, 22, 23, 23a, 24, 25, 26, 27, 27a, 49, 50, dz. nr 21/4, dz. nr 247/1.

Obszar Wyrzysk
29 stycznia 2024 r. w godz. 07:00 – 16:00
miejscowość Kościerzyn Wielki 51, miejscowość Falmierowo 49, 50.

Obszar Leszno
29 stycznia 2024 r. w godz. 07:30 – 15:30
Leszno: ul. Gryczana nr 7; ul. Słonecznikowa nr 46.

Obszar Rokietnica
29 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 16:00
30 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 16:00
Gmina Rokietnica miejscowość Kobylniki ul. Szamotulska 2, 3, 4, 5, 6, 7, 11, 16, 18, 18A, 20, 22, 26, 30, 32, Tęczowa cała, Świt cała, Kasztanowa 2/4A, 2D/4, Żurawia 1/A, działki nr 157/27, 196/24, Flored, ALO 2 Sp. z o.o., Mpi, s.c., LAY Przyprawy Sp. z o.o., przepompownia ścieków przy ul. Świt, Poliklinika Chirurgii Plastycznej i Okulistyki

Obszar Margonin
29 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 15:00
miejscowość Margonin ul. Kościelna 7, ul. Szpitalna 9.

Obszar Złotów
29 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 13:00
Miejscowość Blękwit ul. Złotowska 31, 52, 54, 58, 60; ul. Pogodna 2, 6, działka 322/5, 322/7, 322/8.

Obszar Suchy Las
29 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 17:00
Gmina Suchy Las miejscowość Jelonek ul. Bukowa cała, Lipowa cała, Orzechowa cała, Brzozowa cała, Sosnowa 20, 24, 26, 28, 30, 32, Topolowa 3, 4A, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 14A, działki nr 243/2, 244/1, 244/2, KUHN-Maszyny Rolnicze Sp. z o.o., miejscowość Złotniki ul. Sosnowa 20, 22, 24, 26, 28, 32, Topolowa 8, 11, Plac Grzybowy 8, 11, Orzechowa 9, świetlica

Obszar Wieleń
29 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 15:00
30 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 15:00
miejscowość Brzezinki 2, 29, 54, dz. nr 3/1.

Obszar Miasto Złotów
29 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 13:00
Złotów ul. Powstańców 30, 32, działka 11.

Obszar Poznań Stare Miasto
29 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 16:00
Poznań: Pl. Wolności 2.

Obszar Rogoźno
29 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Rogoźno ul. Plażowa, ul. Wielka Poznańska 91, 93, 95, 97, 99, 103, 130, 130A-C, 132, 132A, 134, 134C, 136, dz. nr 2101/1.

Obszar Poznań Nowe Miasto
29 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 13:30
Poznań: ul. Warszawska od 82/12 do 82/25, od 82/28 do 82/30, od 82/40 do 82/55, od 82/62 do 82/77, od 82/83 do 82/89, od 82/260 do 82/263, od 82/266 do 82/289, od 82/291 do 82/293, od 82/295 do 82/298.

Obszar Wiry
29 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 11:30
Wiry: ul. Słoneczna od 14 do 58 parzyste, od 1 do 69 nieparzyste, ul. Cienista od 1 do 11 nieparzyste, od 2 do 30 parzyste, ul. Laskowska od 3 do 69 nieparzyste, od 2 do 40 parzyste.

Obszar Lwówek
29 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 15:00
Gmina Lwówek miejscowość Lwówek ul. Posadowska 4, Opalenicka 24, 29, 31, 31A, 31C, 31D, 33, 36, Wiśniowa 24, miejscowość Posadowo nr 31, 35, 36, 36A, 36B, 36C, 36D, Ferma Drobiu Gerard Grylewicz,

Obszar Kościan
29 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 17:00
gm. Kościan: Stare Oborzyska ul. Osiedle PKP działki nr 146/13,15,40, garaże.

Obszar Tarnowo Podgórne
29 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 17:00
30 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 17:00
Gmina Tarnowo Podgórne miejscowość Batorowo ul. Widok 33

Obszar Opalenica
29 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 15:00
Gmina Opalenica, miejscowość Troszczyn 40, 41, 41A, 42, 47, 48, 49, 50, 50A, 51, 51a, działki nr 279, DREXIT Paweł D., MG CONCORDIA Sp. z o.o., Gmina Opalenica, miejscowość Opalenica, ul. Półwiejska 10E, 40, 42,

Obszar Tarnowo Podgórne
29 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 10:00
29 stycznia 2024 r. w godz. 14:00 – 17:00
Gmina Tarnowo Podgórne miejscowość Sady ul. Mokra cała, Wodna 12, Lipowa 3A, działka nr 126/5,

Obszar Suchy Las
29 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 13:00
Gmina Suchy Las miejscowość Zielątkowo ul. Szkolna 19, 32, 36, 40, 44 działki nr 22/2, 22/4, 22/6, 22/8, 23/5,108/2, 109/2,

Obszar Książ Wielkopolski
29 stycznia 2024 r. w godz. 10:00 – 12:30
Łężek 1, 10,11,3,4,5,6,7,8,9, 2

Poznań gra dla WOŚP: Kostka brukowa ze Starego Rynku sprzedana! Nie uwierzycie, gdzie trafi

0

W Galerii Posnania, na MTP, w Domu Tramwajarza trwają koncerty, warsztaty i licytacje na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Została już sprzedana kostka brukowa ze Starego Rynku, a kupili ją… policjanci.

W południe na scenie w Poznań Congress Center, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęły się aukcje na rzecz WOŚP, a jedną z nich, zgodnie z zapowiedziami, poprowadził prezydent Jacek Jaśkowiak – słynnej kostki brukowej ze Starego Rynku.

Licytacja była bardzo zacięta, a ostatecznie zwyciężyli… wielkopolscy policjanci.
„Przed chwilą nadinsp. Piotr Mąka w imieniu Wielkopolskiej Policji za kwotę 6700 zł wylicytował z rąk Prezydenta Jacka Jaśkowiaka historyczną kostkę ze Starego Rynku!” – poinformowała Wielkopolska Policja na swoim profilu na Facebooku. – „Kostka zostanie umieszczona na honorowym miejscu w nowym Laboratorium Kryminalistycznym, które właśnie powstaje przy ul. Kochanowskiego w Poznaniu, m.in. przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Poznania!”

Policjanci podkreślili, że wspierają WOŚP – ale także zaoferowali wiele atrakcji dla WOŚP. W Komisariacie Policji w Tarnowie odbyły się „Drzwi Otwarte” podczas których chętni mogli poznać tajniki pracy policjantów, obejrzeć sprzęt i radiowozy, a Komisariat Wodny wystawił na aukcję wycieczkę po Warcie policyjną motorówką.

Licytacje na scenie potrwają do 19.30, trwają także warsztaty, a także koncerty. Ostatnim, po Światełku do Nieba, będzie koncert Izabeli Trojanowskiej.

Tegoroczny, 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa się pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”, a zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na sprzęt pulmonologiczny.

Automaty do paczek wróciły. Ale nie wszędzie

0

60 automatów do paczek musiało zostać zdemontowanych w Poznaniu, bo stanęły bez zgody Miejskiego Konserwatora Zabytków. Większość z nich, po uzyskaniu stosownych zgód, wróciła. Ale nie w te same miejsca i nie wszystkie.

Przypomnijmy: miejskie służby w połowie 2022 roku wydały nakaz usunięcia 60 urządzeń do odbioru paczek, ponieważ stały niezgodnie z prawem: 47 InPostu, 15 Allegro i 2 Orlenu. Część z nich utrudniała ruch i postawiono je bez zgody Zarządu Dróg Miejskich, a część została zamontowana w strefie ochrony konserwatorskiej, czyli na Starym Mieście, Sołaczu czy Jeżycach, bez zgody Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Nakaz demontażu wywołał ogromne oburzenie właścicieli automatów – jednak urządzenia zdemontowali, a później wystąpili o zgody na ich ponowny montaż. W efekcie większość wróciła do zabytkowych dzielnic, ale już została postawiona zgodnie ze wszystkimi przepisami.

Jak powiedział Radiu Poznań Wojciech Kądziołka rzecznik prasowy spółki InPost, do której należało najwięcej urządzeń, firma zakończyła już prace przy powtórnym stawianiu automatów, a MKZ wydał zgodę na 51 urządzeń. To mniej niż przed usunięciem, ale niektóre lokalizacje nie zostały zaakceptowane.

Jacek Maleszka, zastępca dyrektora w biurze MKZ, wyjaśnił rozgłośni, że konserwator nie wydał zgody w sześciu przypadkach. Na przykład na Rybakach, gdzie ogromny automat stanął w miejscu budynku, albo na Piekarach, gdzie urządzenia tak zostały ustawione przy chodniku, że utrudniały ruch pieszym. Nowe lokalizacje nie mogą utrudniać ruchu, muszą wkomponować się w istniejącą zieleń i dopasować kolorystycznie do otoczenia.

Ostatecznie Miejski Konserwator Zabytków wydał 30 pozwoleń dla InPostu, 19 dla Allegro oraz po jednym dla Orlenu i DHL, nałożył także kary finansowe, 107 tys. zł na InPost i 37 tys. zł na Allegro. Spółki jednak odwołały się od decyzji MZK – teraz sprawę rozpatruje ministerstwo kultury.

Mieszkańcy Grunwaldu nie chcą likwidacji przejść dla pieszych

0

Radni z osiedla Grunwald Południe chcą wstrzymania prac nad likwidacją przejść dla pieszych przez ulicę Grunwaldzką. „Obowiązkiem miasta Poznania jest czynić przejścia dla pieszych bezpiecznymi, a nie likwidować” – napisali radni.

Zgodnie z decyzją Miejskiego Inżyniera Ruchu zlikwidowane mają być przejścia przez ulicę Grunwaldzką przy Płowieckiej i Promienistej, a ta decyzja bardzo nie podoba się Radzie Osiedla Grunwald Południe, która wystąpiła do prezydenta Jacka Jaśkowiaka z wnioskiem i pilne wstrzymanie prac nad likwidacją przejść, a w zamian zaprojektowanie tam bezpiecznej organizacji ruchu.

„Przejście przy Promienistej jest wykorzystywane przez mieszkańców Ostrorogu Południe do dojścia do przystanków ZTM na Rondzie Nowaka-Jeziorańskiego” – informują radni we wniosku. – „Przejście przy Płowieckiej stanowi dojście wprost do punktów instytucji publicznych: Przedszkola 135 dla dzieci z autyzmem, Domu opieki dziennej (Krótkiego Pobytu) Poranek, sklepu papierniczego Taurus o ogromnych tradycjach przy Grunwaldzkiej 76, który już ucierpiał przez oprotestowany przez Radę Osiedla oparty na wadliwych założeniach projekt drogi rowerowej przygotowany bez konsultacji przez PIM, opieki zdrowotnej Kross przy Grunwaldzkiej 74. Utrudnienie dostępności pieszej dla osób niepełnosprawnych będzie ogromnym obciążeniem, a dla punktów usług utrudnienie dostępu dla stałych klientów może istotnie wpłynąć na ich zachowania konsumenckie”.

Dlatego Rada Osiedla Grunwald Południe wnioskuje o zachowanie przejść dla pieszych, a także udział w programie „Bezpieczne przejście – bezpieczny pieszy” na 2024 rok dla przejść na Marszałkowskiej przy Kasztelańskiej oraz Promienistej przy Grunwaldzkiej.

Spłonął dom pięcioosobowej rodziny. Sąsiedzi apelują o pomoc

W miejscowości Tarchały Małe w powiecie ostrowskim spłonął dom mieszkalny pięcioosobowej rodziny. Sąsiedzi i ksiądz z parafii w Tarchałach wspierają pogorzelców i proszą o pomoc.

Do pożaru doszło 26 stycznia przed godziną 16.00. Mimo szybkiej pomocy strażaków spłonęły stodoła i poddasze domu mieszkalnego. Budynek nie nadaje się obecnie do zamieszkania. Pięcioosobowa rodzina, rodzice z trójką dzieci, 11-letnim chłopcem i 3-letnimi bliźniętami, została bez dachu nad głową i pieniędzy, by wyremontować dom. Stracili też cały dobytek, łącznie z meblami i ubraniami.

Dlatego sąsiedzi i ksiądz z tutejszej parafii postanowili pomóc poszkodowanym. Założyli zbiórkę na portalu „zrzutka”, by zebrać pieniądze na remont domu. Do akcji włączył się tamtejszy proboszcz, który w mediach społecznościowych zapowiedział przeznaczenie całej tacy z dwóch niedzielnych mszy, 28 stycznia i 4 lutego, dla pogorzelców, a dodatkowo udostępnił pomieszczenia parafii na dary, jakie przekażą mieszkańcy.

„Nie bądźmy obojętni, otwórzmy swoje serca na ludzi dotkniętych ogromnym nieszczęściem” – apelują mieszkańcy Tarchał Małych na „zrzutce”.

Podejrzany o groźby pod adresem organizatorów WOŚP zatrzymany przez policję

0

„Zdechniesz jak ten z Gdańska Adamowicz” – takie i podobne informacje otrzymywali organizatorzy jednego z sztabów WOŚP w powiecie pilskim. Powiadomili o sprawie policję, a ta zatrzymała podejrzanego.

Wpis zawierający groźbę śmierci: „zdechniesz jak ten z Gdańska Adamowicz”, wulgaryzmy i ostrzeżenie „jesteś na krótkiej liście” został opublikowany na grupie w mediach społecznościowych, jak informuje portal „asta24”. Organizatorzy powiadomili o sprawie policję.

– Pilscy kryminalni od razu zajęli się tą sprawą i przeprowadzili szereg czynności, które ostatecznie doprowadziły do zatrzymania 55- letniego mieszkańca gminy Słupsk – informuje st. sierż. Magdalena Mróz z zespołu prasowego pilskiej policji. – Mężczyzna przekonał się, że w internecie nie jesteśmy anonimowi, a skutki takich zachowań mogą być bardzo dotkliwe. Zatrzymany usłyszał już zarzuty, za które grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Na podstawie zebranych dowodów Komenda Powiatowa Policji w Pile oraz Prokuratura Rejonowa w Pile zwróciły się także do sądu z wnioskiem o tymczasowy areszt dla podejrzanego. Sąd zadecydował, że mieszkaniec gminy Słupsk najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Poznań gra dla WOŚP. Tłumy na MTP i w Galerii Posnania! (ZDJĘCIA)

0

Dwa sztaby WOŚP, wolontariusze w całym mieście, także ci na czterech łapach, emocje sportowe, akcje ratunkowe, badania od stóp do głów i służby mundurowe ze specjalnymi atrakcjami – niczego nie brakuje podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Poznaniu.

Na terenie MTP (w Holu Wschodnim, Iglicy, na placu PWK i w Poznań Congress Center) atrakcje trwają od godziny 10.00 – tam organizuje je Sztab Ławica. Na miejscu można więc wziąć udział w aukcji (odbywają się od 12.00 do 19.30 w Poznań Congress Center), wrzucić grosik do puszki wolontariusza, dokładnie się przebadać na stoiskach, które przygotował Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.

Można także wziąć udział w warsztatach, koncertach czy zawalczyć o dodatkowe atrakcje, takie jak dwudniowa wycieczka do rezerwatu przyrody z noclegiem pod gwiazdami od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, rejs motorówka po Warcie z poznańskimi policjantami czy przejażdżka po Poznaniu tramwajem z Krzysztofem Dostatnim, prezesem MPK za sterami.

Warto przypomnieć, że sporo aukcji odbywa się w internecie – tam można licytować kawę z wojewodą wielkopolską Agatą Sobczyk, wycieczkę do koziołków na wieży ratusza z Jackiem Jaśkowiakiem – prezydent Poznania przekazał też kostki brukowe ze Starego Rynku – czy przepiękny chiński obraz od profesor Bogumiły Kaniewskiej, rektorki Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza.

Zarząd Transportu Miejskiego przekazał na aukcję złote karty PEKA, a marszałek Marek Woźniak – książkę Natalie Portman z autografem i trzy albumy „Dumni z Wielkopolski” z podpisami m.in. Agnieszki Chylińskiej i Mezo. Kto nie chce brać udziału w akcji – może się wybrać na koncert – wystąpią między innymi TSA, Vabank i Glasspop, a na zakończenie Izabela Trojanowska.

Zdecydowanie warto też zajrzeć do Galerii Posnania – tam zaplanowano stacjonarne licytacje, a wieczorem koncerty. Czeka tam Miasteczko Mundurowe, a w nim strażacy, policja, wojsko, Inspektorat Transportu Drogowego, Ratownictwo Wodne AQUAPOS oraz Izba Administracji Skarbowej. Koła Naukowe Politechniki Poznańskiej pochwalą się swoimi bolidami i rakietą, a za datek do puszki będzie można dostać watę cukrową i popcorn. Na scenie wystąpią natomiast między innymi Venus Eclipse, Szkoła Wokalna Katarzyny Hybiak NOTO VOICE, Free Road oraz XYZ.

Natomiast w Centrum Sportu Politechniki Poznańskiej od 13.00 do 18.00 można skorzystać z badań, obejrzeć halowy turniej piłkarski czy turniej gry komputerowej League of Legends”. Finał WOŚP odbywa się także nad Rusałką – tu z kolei kwestują poznańskie Morsy, na koncerty zaprasza również Dom Tramwajarza.

W całym mieście z kolei ze szczególnym uwzględnieniem centrum można spotkać wyjątkowych wolontariuszy na czterech łapach, czyli psy rasy golden retriever, które grają z WOŚP już piętnasty raz i mają swoje puszki na datki dla orkiestry. Można sobie z nimi zrobić zdjęcie, pogłaskać i oczywiście dostać serduszko – goldeny rozdają niebieskie serduszka. Od rana można je było spotkać na Starym Rynku, gdzie prezentowały swoje umiejętności, są też w King Cross Marcelin, w Galerii Pestka oraz oczywiście na MTP.

O godzinie 20.00 na MTP rozbłyśnie Światełko do Nieba, czyli Tytka z Glancem, a po nim wystąpi Izabela Trojanowska.

Potrącenie na przejściu dla pieszych. 77-latka trafiła do szpitala

0

Samochód osobowy na ul. Podmiejskiej w Kaliszu potrącił przechodzącą przez pasy 77-letnią kobietę. Kobieta z obrażeniami trafiła do szpitala. Sprawą zajmują się kaliscy policjanci.

Do wypadku doszło 27 stycznia około godziny 10.20. Jak powiedziała portalowi „kalisz24 INFO” podkom. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu, według wstępnych ustaleń funkcjonariuszy obecnych na miejscu wypadku, kierowca nie ustąpił pierwszeństwa pieszej na przejściu i doprowadził do zderzenia. Był trzeźwy.

Potrącona kobieta z obrażeniami ciała, prawdopodobnie złamaniem nogi, została przewieziona do szpitala. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako wypadek – policjanci 45-letniemu kierowcy samochodu zatrzymali prawo jazdy, a sprawa ostatecznie trafi do sądu.

Zatrucie tlenkiem węgla na Wildzie. Cztery osoby w szpitalu

0

Czteroosobowa rodzina podtruła się czadem w Poznaniu. Cztery osoby: rodzice oraz chłopiec i dziewczynka w wieku 5 i 10 lat, musiały zostać przewiezione do szpitala.

Jak informują wielkopolscy strażacy, zgłoszenie otrzymali 26 stycznia wieczorem w jednym z mieszkań przy ulicy Chłapowskiego. Według ustaleń TVP3 10-letnia dziewczynka zasłabła w łazience, a ponieważ w mieszkaniu włączył się czujnik czadu, rodzina nie miała wątpliwości, co spowodowało zasłabnięcie – i szybko opuściła mieszkanie, dzięki czemu nikt poważnie nie ucierpiał. Okazało się, że źródłem tlenku węgla był niesprawny piecyk w łazience.

Całą rodzinę: rodziców i dwoje dzieci, przewieziono do szpitala. Na szczęście dzięki czujnikowi opuścili mieszkanie na tyle wcześnie, że nic poważnego im się nie stało.

Społecznicy i strażnicy miejscy posprzątali bunkier. Wynieśli 400 kg śmieci!

0

Brak światła i duże zapylenie mocno utrudniało pracę, ale mimo to społecznikom i strażnikom miejskim udało się wysprzątać na błysk szczelinę przeciwlotniczą w parku Marcinkowskiego. Wynieśli aż 400 kg śmieci!

Akcja odbyła się 20 stycznia, a jej inicjatorami był społecznik i mieszkaniec Sołacza Marcin Kenzer-Nowakowski oraz strażnicy miejscy z referatu Jeżyce, którzy wzięli też udział w sprzątaniu w swoim wolnym czasie, po godzinach pracy.

„Porządkowanie obiektu utrudniał brak oświetlenia i bardzo duże zapylenie” – przyznają strażnicy na swoim profilu na Facebooku. – „Uczestnicy akcji musieli używać maseczek przeciwpyłowych i indywidualnego oświetlenia, ale praca została wykonana wzorowo – w 36 workach wyniesiono z pomieszczeń bunkra blisko 400 kg śmieci! Wszystkie zebrane odpady zabrali pracownicy Zakładu Zagospodarowania Odpadów”.

Strażnicy przypominają, że to nie pierwsze wspólnie zorganizowana akcja – wcześniej w taki sam sposób posprzątano między innymi bunkier w Lasku Golęcinskim. Za każdym razem działania społeczników wspierał Wydział Gospodarki Komunalnej UMP, który dostarczył worki, rękawice i odebrał zebrane odpady, oraz Zarząd Zieleni miejskiej, który jest administratorem obiektu.

Pożar budynku mieszkalnego. Dziewięć zastępów straży pożarnej w akcji

0

Strażacy z powiatu poznańskiego gasili pożar domu jednorodzinnego w Dymaczewie Starym. Kłęby dymu były widoczne w całej miejscowości. Na szczęście nikogo z domowników nie było w domu, nikt więc nie ucierpiał.

Ogień zauważono 27 stycznia około godziny 13.00 w jednym z budynków niedaleko starej cegielni w Dymaczewie Starym i natychmiast wezwano straż pożarną. Pożar zaczął się na poddaszu i szybko objął cały dach, czemu sprzyjał wiejący silny wiatr, a kłęby dymu były widoczne w całym Dymaczewie.

Gaszenie pożaru zakończyło się po godzinie 15.00. W akcji brało udział 9 zastępów strażaków. Nikt w nim nie ucierpiał, ponieważ domowników nie było na miejscu. Nie wiadomo, co było przyczyną pojawienia się ognia.

Tragiczny pożar w Wielkopolsce. Zginęły dwie osoby

0

Do tragicznego pożaru doszło w nocy z 25 na 26 stycznia w centrum Gniezna. Wybuchł w jednym z mieszkań przy ulicy Czystej. Dwoje mieszkańców lokalu nie żyje.

Służby o zauważonym pożarze zostały powiadomione 26 stycznia o godzinie 4.40. Jak powiedział portalowi „gniezno24” mł. bryg. Łukasz Michalak, zastępca komendanta powiatowego PSP Gniezno, trzy zastępy straży pożarnej po dotarciu na miejsce zastały zadymioną klatkę schodową i ustaliły, że dym wydobywa się z jednego z mieszkań na parterze.

Strażacy w aparatach oddechowych weszli do środka i w drzwiach pomieszczenia, w którym się paliło, znaleźli dwie nieprzytomne osoby, które natychmiast wyniesiono z lokalu. Od razu udzielono im pomocy medycznej, jednak niestety, nie udało się ich uratować i lekarz stwierdził zgon.

Ponieważ pożar nie objął całego mieszkania i nie dotarł do ofiar, przyczyną śmierci 69-letniego mężczyzny i 72-letniej kobiety, lokatorów mieszkania, było prawdopodobnie zatrucie dymem.

Obecnie policja bada przyczyny i okoliczności tragedii.

Wymiany urządzeń przejazdowych na przejazdach kolejowo-drogowych. Będzie bezpieczniej!

Topola, Tarchały, Biniew, Biadki, Wilkowice – prawie 30 przejazdów kolejowo-drogowych zostało objęte wymianą urządzeń przejazdowych. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały trzy umowy na wymianę urządzeń przejazdowych w południowej Wielkopolsce, m.in. w okolicy miejscowości Topola, Tarchały, Biniew, Biadki i Wilkowice.

– Prace obejmą łącznie 29 skrzyżowań torów z drogami, znajdujących się na liniach kolejowych: Leszno – Zbąszyń (nr 359 – m.in. w okolicy miejscowości Wilkowice) oraz na wielkopolskich odcinkach tras Kluczbork – Poznań (nr 272 – m.in. w okolicy miejscowości Biniew), Ostrów Wielkopolski – Grabowno Wielkie (nr 355 – m.in. w okolicy miejscowości Topola i Tarchały), Łódź Kaliska – Tuplice (nr 14 – m.in. w okolicy miejscowości Biadki i Kobylin), Oleśnica – Chojnice (nr 281 – m.in. w okolicy miejscowości Miłosław i Wolenice ) i Herby Nowe – Oleśnica (nr 181 – m.in. w okolicy Kępna) – informuje Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP PLK. – Dotychczasowe urządzenia odpowiedzialne za zabezpieczenie ruchu – sygnalizacje świetlne, rogatki oraz powiązane z nimi niezbędne instalacje techniczne – zostaną zastąpione nowymi na przejazdach kolejowo-drogowych zabezpieczonych sygnalizacją świetlną i rogatkami (kat. A i kat. B) oraz zabezpieczonych sygnalizacją i krzyżami św. Andrzeja (kat. C).

Wymiana urządzeń przejazdowych poprawi bezpieczeństwo na przejazdach: pociągi będą przejeżdżać szybciej, a kierowcy płynnie pokonywać przejazd. Nowy sprzęt oznacza także brak usterek przynajmniej przez kilka lat.
– Wraz z wymianą urządzeń przejazdy zyskają tarcze przejazdowe, które informują maszynistów o poprawnym działaniu urządzeń, a w przypadku ewentualnej usterki umożliwiają wprowadzenie dodatkowych procedur bezpieczeństwa i zmniejszenia prędkości pociągów w obrębie przejazdu – tłumaczy Radosław Śledziński.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeprowadzą inwestycję w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych – etap I”, a spółka przeznaczy na ten cel ok. 30,2 mln zł przy udziale środków Unii Europejskiej z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Inwestycja potrwa do pierwszego kwartału 2026 roku i jej realizacja nie będzie miała wpływu na przejazdy pociągów.

Co się zmieni w poznańskiej uchwale krajobrazowej po wyroku sądu? Władze miasta wyjaśniają

0

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że skarga spółki Jeronimo Martins na poznańską uchwałę krajobrazową jest zasadna. Władze miasta poinformowały, jakie będą dalsze działania w tej sprawie.

Przypomnijmy: spółka Jeronimo Martins jest właścicielem sklepów Biedronka i wystąpiła do sądu przeciwko miastu, ponieważ poznańska uchwała krajobrazowa, według jej oceny, naraża spółkę na straty finansowe. Zgodnie z uchwałą spółka musiałaby bowiem w ciągu roku w wielu sklepach wymienić szyldy na zgodne z zapisami uchwały, a to, jak wyliczyła, kosztowałoby ją około 3 mln zł.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu 25 stycznia uznał skargę za zasadną, powołując się przy tym na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z grudnia ubiegłego roku. Zgodnie z nim gdy szyld lub reklama są legalne, a zasady uchwały krajobrazowej nakazują je wymienić, to właścicielowi przysługuje za to odszkodowanie – tymczasem w ustawie, która nadała samorządom prawo do przygotowania uchwał krajobrazowych, ta kwestia w ogóle nie była poruszona. Sąd uznał, że w uchwale powinien się znaleźć zapis, który określa tryb dochodzenia takich odszkodowań.

„Oznacza to, że ta część ustawy jest niezgodna z konstytucją i przestała obowiązywać. Co za tym idzie – cztery punkty z poznańskiej uchwały (§10 ust. 1-3 i 6) zostały pozbawione podstawy prawnej i musiały zostać uchylone przez WSA. Nie z powodu skargi Biedronki, ale z powodu błędu legislacyjnego, czyli zaniedbania ustawodawcy, który pominął kwestie związane z odszkodowaniami w ustawie krajobrazowej” – informują miejscy urzędnicy. – „Obecnie miasto pracuje nad uchwałą intencyjną o zmianie uchwały krajobrazowej. Kluczowe będzie w tym kontekście jednak wprowadzenie zmian w ustawie krajobrazowej przez Sejm. Dopiero po decyzji Sejmu miasto będzie mogło wprowadzać zmiany do uchwały krajobrazowej, która będzie musiała zostać ponownie opiniowana, uzgadniana i wyłożona do publicznego wglądu”.

Po tym procesie projekt uchwały ponownie zostanie przekazany miejskim radnym, a oni zadecydują w głosowaniu, czy przyjąć ten projekt – czy też nie.