sobota, 24 lutego, 2024

Kostka z ze Starego Rynku wystawiona na licytację dla WOŚP. “Nie jest to zwykły kamień”

Prezydent Jacek Jaśkowiak wystawił na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jedną z kostek, które przed remontem leżały na Starym Rynku. Aukcja cieszy się dużym zainteresowaniem.

WOŚP w tym roku odbędzie się 28 stycznia, a licytacje na Allegro już trwają. Zgodnie z tradycją bierze w nich udział także prezydent Poznania, który w tym roku wystawił na licytację kostkę ze Starego Rynku.

“Nie została sprzedana do Niemiec ani do Szwecji – ale można ją dziś wylicytować dla WOŚP!” – napisał Jacek Jaśkowiak na swoim profilu na FB. – “Licytacja obejmuje jedną kostkę kamienną o wymiarach 20x20x20 cm i wadze ok. 20 kg. Nie jest to zwykły kamień, a część bruku, który przez kilkadziesiąt lat leżał na Starym Rynku w Poznaniu. Przez ostatnie 60 lat chodziły po niej pokolenia poznaniaków i miliony odwiedzających nasze miasto turystów. Zachęcam do licytowania”.

Informacja, że kostka nie została sprzedania ani do Niemiec, ani do Szwecji jest nawiązaniem do nieprawdziwych wiadomości rozpowszechnianych na wielu profilach w mediach społecznościowych, jakoby zabytkową kostkę ze Starego Rynku zdjęto tylko po to, by sprzedać ją do Niemiec albo Szwecji.

Tymczasem kostka nie jest zabytkowa: na rynku znalazła się dopiero pod koniec lat 60. ubiegłego wieku, wcześniej był tam asfalt. Ale ówczesne władze zadecydowały, że rynkowi trzeba przywrócić bardziej “historyczny” charakter i na rynku położono kostkę, zwiezioną zresztą z kilku poznańskich ulic, na których kładziono wtedy asfalt. Po trwającym remoncie płyty rynku część kostki na niego wróci – ale nie wszystkie są wystarczająco dobrej jakości. Te gorsze pozostaną w magazynach.

Przypomnijmy, że 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 28 stycznia. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na kupno sprzętu do do diagnostyki obrazowej, diagnostyki czynnościowej, diagnostyki endoskopowej, rehabilitacji oraz torakochirgurgii dla szpitali i szpitalnych oddziałów pulmonologicznych w całym kraju.

Strona głównaPoznańKostka z ze Starego Rynku wystawiona na licytację dla WOŚP. "Nie jest...