Sprawdzanie zgód TCF
niedziela, 28 kwietnia, 2024

Co się zmieni w poznańskiej uchwale krajobrazowej po wyroku sądu? Władze miasta wyjaśniają

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że skarga spółki Jeronimo Martins na poznańską uchwałę krajobrazową jest zasadna. Władze miasta poinformowały, jakie będą dalsze działania w tej sprawie.

Przypomnijmy: spółka Jeronimo Martins jest właścicielem sklepów Biedronka i wystą do sądu przeciwko miastu, ponieważ poznańska uchwała krajobrazowa, według jej oceny, naraża spółkę na straty finansowe. Zgodnie z uchwałą spółka musiałaby bowiem w ciągu roku w wielu sklepach wymienić szyldy na zgodne z zapisami uchwały, a to, jak wyliczyła, kosztowałoby ją około 3 mln zł.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu 25 stycznia uznał skargę za zasadną, powołując się przy tym na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z grudnia ubiegłego roku. Zgodnie z nim gdy szyld lub reklama są legalne, a zasady uchwały krajobrazowej nakazują je wymienić, to właścicielowi przysługuje za to odszkodowanie – tymczasem w ustawie, która nadała samorządom prawo do przygotowania uchwał krajobrazowych, ta kwestia w ogóle nie była poruszona. Sąd uznał, że w uchwale powinien się znaleźć zapis, który określa tryb dochodzenia takich odszkodowań.

“Oznacza to, że ta część ustawy jest niezgodna z konstytucją i przestała obowiązywać. Co za tym idzie – cztery punkty z poznańskiej uchwały (§10 ust. 1-3 i 6) zostały pozbawione podstawy prawnej i musiały zostać uchylone przez WSA. Nie z powodu skargi Biedronki, ale z powodu błędu legislacyjnego, czyli zaniedbania ustawodawcy, który pominął kwestie związane z odszkodowaniami w ustawie krajobrazowej” – informują miejscy urzędnicy. – “Obecnie miasto pracuje nad uchwałą intencyjną o zmianie uchwały krajobrazowej. Kluczowe będzie w tym kontekście jednak wprowadzenie zmian w ustawie krajobrazowej przez Sejm. Dopiero po decyzji Sejmu miasto będzie mogło wprowadzać zmiany do uchwały krajobrazowej, która będzie musiała zostać ponownie opiniowana, uzgadniana i wyłożona do publicznego wglądu”.

Po tym procesie projekt uchwały ponownie zostanie przekazany miejskim radnym, a oni zadecydują w głosowaniu, czy przyjąć ten projekt – czy też nie.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańCo się zmieni w poznańskiej uchwale krajobrazowej po wyroku sądu? Władze miasta...