niedziela, 25 lutego, 2024

Osiedlowe ulice z ruchem tranzytowym? Rada osiedla protestuje

Rada Osiedla Grunwald Południe wystąpiła z wnioskiem do prezydenta Poznania o rozwiązanie problemu ulicy Marszałkowskiej, którą kierowcy traktują jako tranzytową. Ich zdaniem pomogłaby zmiana ustawienia świateł.

Ulica Marszałkowska na Grunwaldzie jest ulicą osiedlową, z przeważającą zabudową budynkami jednorodzinnymi, więc teoretycznie powinna być cicha i spokojna, wyłącznie z ruchem lokalnym. Jednak wielu kierowców traktuje ją jako wygodny skrót między Grunwaldzką a Bułgarską, w związku z czym na Marszałkowskiej nasila się ruch tranzytowy, utrudniając życie mieszkańcom.

“Rada osiedla od początku rozbudowy skrzyżowania Grunwaldzka/Marszałkowska wskazuje na wygenerowanie silnego ruchu tranzytowego” – informują radni we wniosku. – “Według obserwacji mieszkańców występuje on głównie w stronę od Bułgarskiej do Grunwaldzkiej (3-5:10 zależnie od obserwatorów) i tworzy na ulicy klasy L (lokalnej) kolejkę oczekujących na wyjazd na Grunwaldzką sięgającą 250-400 metrów (codziennie do Kanclerskiej, czasem do Podkomorskiej) i głównie w popołudniowych godzinach szczytu. Ulica Marszałkowska zawsze była dość ruchliwa, stąd radni osiedla od 2017 roku, a Rada Osiedla od 2019 roku, wnioskują o skrzyżowania równorzędne. Natomiast mimo istnienia w kwartale 3 szkół i 4 przedszkoli, nigdy nie generowały one nawet w 1/4 takiego ruchu na Marszałkowskiej. Również zasiedlenie osiedla przy Bułgarskiej 59 nie było przyczyną tak gwałtownego wzrostu ruchu, jak ten obserwowany od 2021 roku. Natomiast uruchomienie skrzyżowania i ułatwienie wyjazdu na Grunwaldzką przyniosło radykalną poprawę dla przejazdu przez lokalne uliczki tranzytem”.

Rada Osiedla Grunwald Południe zgłaszała już ten problem 17 lutego 2022 roku i wtedy władze miasta obiecały im analizy problemu – ale do dziś nie doczekali się ani analiz, ani działań. Dlatego radni ponownie wystąpili do prezydenta o działania, które rozwiążą problem. Ich zdaniem wystarczyłoby zmienić ustawienie świateł, co sprawiłoby, że tranzyt przez Marszałkowską stałby się dla kierowców nieatrakcyjny. Z kolei na skrzyżowaniu Bułgarska/Grunwaldzka należałoby zsynchronizować zielone światło dla jadących na wprost i w lewo oraz dopuścić skręt w lewo z dwóch pasów, albo przeznaczyć jeden z dwóch pasów na wprost do skrętu wyłącznie w lewo.

Dodatkowo w czasie szczytu komunikacyjnego, zwłaszcza po południu, zmniejszyć częstotliwość włączania sygnału zielonego przy wyjeździe z Marszałkowskiej na Grunwaldzką. Chodzi tu o to, by tramwaj ruszający z przystanków Drzewieckiego do centrum i przystanku Grochowska na Junikowo nigdy nie musiał zwalniać przed skrzyżowaniem, a także zmniejszyć o połowę częstotliwości włączania sygnału zielonego dla skrętu w lewo z Bułgarskiej od północy w Marszałkowską.

Źródło: Rada Osiedla Grunwald Południe
Strona głównaPoznańOsiedlowe ulice z ruchem tranzytowym? Rada osiedla protestuje