sobota, 24 lutego, 2024

Będą nowe drogi rowerowe w centrum Poznania. Przetarg już ogłoszony

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg na budowę dróg rowerowych w rejonie skrzyżowania Drogi Dębińskiej, Strzeleckiej i Królowej Jadwigi, którego celem jest wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.

Jak informują Poznańskie Inwestycje Miejskie, nowe drogi powstaną po obu stronach ul. Królowej Jadwigi między tym skrzyżowaniem a mostem Królowej Jadwigi, a także na odcinkach ul. Strzeleckiej i Kazimierza Wielkiego.

– Dzięki inwestycji poprawi się komfort dojazdu do centrum miasta, a także w stronę ronda Rataje – wyjaśnia Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Wybudowane odcinki będą stanowić część trasy głównej łączącej centrum z rejonami Szczepankowa, zgodnie z Programem Rowerowym Miasta Poznania. Zostaną odpowiednio oświetlone i odwodnione. Przewidziany jest również montaż małej architektury: ławek, podpórek dla rowerzystów i koszy na śmieci.

Droga rowerowa po południowej stronie ul. Królowej Jadwigi połączy istniejący przejazd przez ul. Droga Dębińska z mostem Królowej Jadwigi. Po drugiej stronie ulicy także powstanie nowy fragment trasy – on z kolei połączy przejazd przez ul. Królowej Jadwigi z mostem i drogą rowerową w ul. Kazimierza Wielkiego. Trasy będą mieć szerokość 2,5 m, powstaną poza pasami drogowymi, częściowo w parku Tadeusza Mazowieckiego, a wzdłuż części z nich powstaną także chodniki o szerokości 2 m.

Po stronie południowej ul. Królowej Jadwigi trasa będzie prowadzić za linią drzew oraz słupami oświetleniowymi i trakcyjnymi, a po północnej przez park Tadeusza Mazowieckiego, wzdłuż chodnika parkowego, tak, by jak najmniej ingerować w zieleń. Dalej trasa prowadzić będzie do wschodniej strony ul. Strzeleckiej i dalej do ul. Kazimierza Wielkiego, gdzie za przystankiem autobusowym połączy się z już istniejącą drogą.

Jeśli chodzi o samo skrzyżowanie, to na tym etapie inwestycji nie przewiduje się tu żadnych zmian – ale w efekcie prac zmieni się geometria wlotu ul. Strzeleckiej w kierunku ul. Kazimierza Wielkiego. Warto dodać, że to pierwszy etap większej inwestycji – w przyszłości nowa droga rowerowa powstanie również na kolejnym odcinku ul. Strzeleckiej.

Źródło: PIM
Strona głównaPoznańBędą nowe drogi rowerowe w centrum Poznania. Przetarg już ogłoszony