Strona główna Blog Strona 558

Wybory do Sejmu i Senatu. Jak głosowali poznaniacy? Kto wejdzie do Sejmu?

0

PiS i Lewica z jednym mandatem mniej, z kolei Trzecia Droga z dwoma mandatami – Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki z 99 proc. obwodów głosowania w Poznaniu.

W okręgu 39 – Poznań i powiat poznański – wybierano 10 posłów. Do tej pory pięć mandatów miała Koalicja Obywatelska, trzy – Prawo i Sprawiedliwość, a dwa – Nowa Lewica. Teraz PiS będzie miało o jeden mandat mniej, KO nadal będzie miała ich pięć, Trzecia Droga dwa i Lewica tylko jeden.

Dwa mandaty dla Prawa i Sprawiedliwości oznaczają, że do Sejmu najprawdopodobniej wejdą Szymon Szynkowski vel Sęk, obecny wiceminister spraw zagranicznych i poseł Bartłomiej Wróblewski, bo to oni zdobyli najwięcej głosów. Nie wejdzie natomiast wiceminister Jadwiga Emilewicz, która w wyborach w 2019 roku startowała z pierwszego miejsca.

Pięć mandatów Koalicji Obywatelskiej przypadnie prawdopodobnie Adamowi Szłapce z Nowoczesnej z najlepszym indywidualnym wynikiem – ponad 149 tysięcy głosów, Marcinowi Bosackiemu, obecnemu senatorowi KO, Katarzynie Kierzek-Koperskiej, byłej szefowej wielkopolskiej Nowoczesnej, a obecnie członkini PO, posłowi KO Franciszkowi Sterczewskiemu i Bartoszowi Zawiei, który jest szefem poznańskiej Platformy Obywatelskiej.

Posłanką Lewicy będzie obecna posłanka tej partii Katarzyna Ueberhan, a Trzecią Drogę będą reprezentować liderka listy Ewa Schädler z Polski 2050, sejmowa debiutantka oraz poseł Jacek Tomczak.

Biletomat wrócił na stałe miejsce. Skończył się remont

0

Pasażerowie znów mogą korzystać z biletomatu stacjonarnego przy przystanku tramwajowym Zamek, poinformował ZTM. Urządzenie zostało zdemontowane ze względu na prace budowlane i po ich zakończeniu wróciło na miejsce.

W rejonie CK Zamek zakończyły się już prace budowlane w ramach Projektu Centrum, biletomat mógł więc znów zostać ustawiony na przystanku tramwajowym Zamek przy ul. Św. Marcin, czyli swojej stałej lokalizacji.

Zarząd Transportu Miejskiego informuje przy okazji, że biletomaty stacjonarne to ceniony wśród pasażerów kanał sprzedaży ze względu na całodobową dostępność, również w niedziele i święta, oraz wygodną i przyjazną procedurę zakupu biletu czy doładowania karty PEKA.

„Przypominamy, że biletomaty stacjonarne umożliwiają doładowywanie tPortmonetki i zakup biletów sieciowych lub przedłużenie ważności biletów trasowanych na karcie PEKA (wyłącznie biletów trasowanych na taką samą trasę) oraz zakup papierowych biletów jednorazowych” – informuje ZTM. – „Płatności można dokonywać monetami, banknotami oraz za pomocą kart płatniczych, w tym także zbliżeniowych. Automat umożliwia także sprawdzenie stanu karty PEKA”.

Rynek Łazarski w Poznaniu. Historia kontrowersyjnego remontu

0

Miał być chlubą Łazarza, wielofunkcyjnym miejscem odpoczynku, zakupów, wypicia kawy i rozrywek kulturalnych. A jednak, jak uważają mieszkańcy, obecny rynek to nie to samo, co kiedyś. Wkrótce mijają dwa lata od zakończenia remontu Rynku Łazarskiego.

16 lipca 2018 miasto ogłosiło przetarg na przebudowę rynku. Projekt został przygotowany przez Autorską Pracownię Architektoniczną Jacek Bułat z Poznania: zakładał zwiększenie powierzchni handlowej pod jednolitym, stałym zadaszeniem, poprawienie dojazdu do rynku i stworzenie na nim miejsca do wypoczynku i rekreacji.

Trzy przetargi i zero efektu

Prace miały się rozpocząć jesienią. Ale przetargu nie udało się rozstrzygnąć, tak samo jak dwóch kolejnych – bo pieniądze, jakie oferowało miasto za wykonanie przebudowy, były zbyt małe: w pierwszym przetargu nie wpłynęła żadna oferta, a w drugim potencjalny wykonawca przekroczył budżet przewidziany na inwestycję. W trzecim przetargu wpłynęły trzy oferty, a najtańsza z nich firmy Skanska S.A., opiewała na kwotę 42,4 mln złotych, a więc i tak przekraczała zaplanowany budżet – miasto zaplanowało na przebudowę 35 mln zł. Dlatego w listopadzie 2019 zapadła decyzja, że magistrat spróbuje znaleźć dodatkowe pieniądze.

W grudniu tego samego roku radni miejscy zdecydowali o przekazaniu dodatkowych 7 milionów złotych na przebudowę Rynku Łazarskiego. Zmieniła się też koncepcja: według pierwszej wersji rynek miał być przebudowany etapami, ale teraz zadecydowano, że cała inwestycja zostanie zrealizowana od razu. To oznaczało, że rynek zostanie zamknięty, a kupcy będą musieli przenieść się z handlem na parking dawnej Szkoły Muzycznej przy ul. Głogowskiej.

Rozpoczęcie prac

Ostatecznie prace rozpoczęły się w lutym 2020 roku – wcześniej straż miejska musiała przekonać parkujących tam kierowców, by opuścili rynek, co nie było łatwym zadaniem – na lawetach odjechało aż 11 samochodów, mimo że wcześniej stanęły tablice informujące o zmianach w organizacji ruchu i zakazie parkowania, a kierowcy i mieszkańcy dostali ulotki. Kupcy od 23 marca objęli w posiadanie teren za szkołą muzyczną, gdzie ustawiono dla nich namioty.

Zgodnie z zapowiedziami po przebudowie rynek miał przestać pełnić funkcję głównie handlową: miał się stać przestrzenią wielofunkcyjną, wychodzącą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców. Planowano wymianę całej podziemnej infrastruktury technicznej, a w miejscu obecnego targowiska miała powstać z nowoczesna zadaszona przestrzeń na planie koła z dogodnym dojazdem i miejscem dla dostaw. W planach były zielone skwery i teren na kawiarniane ogródki, a także fontanna, plac zabaw dla dzieci oraz przestrzeń do organizacji imprez plenerowych.

Północna część skweru im. Kazimierza Nowaka miała zostać deptakiem – z możliwością dojazdu dla mieszkańców – a cały teren wokół rynku stać się tarasową strefą zamieszkania z wyniesionymi skrzyżowaniami. Tu także zaplanowano zieleń: ponad 50 nowych drzew oraz kwitnące byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

Podziemne skarby i problemy na powierzchni

Prace ziemne przyniosły kilka niespodzianek, jak chociażby dwa schrony przeciwlotnicze i sporo interesujących przedmiotów wykopanych na rynku. Starzy mieszkańcy oczywiście wiedzieli, że schrony tu są, jednak wejścia do nich były zasypane od kilkudziesięciu lat, więc odkopaniu towarzyszyły niemałe emocje. Znaleziono również wiele interesujących przedmiotów pod ziemią poza schronami: fragmenty porcelanowych kubków na piwo i porcelanowe korki od piwa z markami lokalnych producentów napojów alkoholowych, ołowiane plomby, jakimi pieczętowano worki z towarem, dzięki czemu wiadomo, że rynek także 100 i 200 lat temu był miejscem ożywionego handlu nie na lokalną skalę. Znaleziono też sporo monet z okresu pruskiego i drugiej RP, a także starszych, z XVII i XVIII wieku.

Prace powoli zmierzały do końca – i im było bliżej, tym większe wątpliwości mieszkańców budziły przyjęte rozwiązania. Przede wszystkim ich zdaniem było za mało zieleni, co latem, w dobie zmian klimatycznych, mogło skutkować upałami przekraczającymi 40 stopni Celsjusza. Takimi, że dałoby się na płycie usmażyć jajecznicę – zademonstrowali to miejscy aktywiści, choć co prawda na rynku smażyli tofucznicę, nie jajecznicę. To między innymi dzięki tej akcji udało się wywalczyć dodatkowe tereny zielone – miasto odbrukowało kilka miejsc pod nowe kwietniki.

Uroczyste otwarcie i kłopoty z dachem

Prace przy rynku zakończyły się jesienią, a uroczyste otwarcie nastąpiło 4 grudnia 2021 roku – na Rynku Łazarskim rozpoczęła się jedna z edycji Betlejem Poznańskiego, czym władze miasta chciały uświetnić uroczystość. Była więc karuzela, efektownie oświetlono też rynkową fontannę, choć zima nie jest czynna, były stragany z grzanym winem i kawą, uroczyste otwarcie przez prezydenta Jacka Jaśkowiaka, a także koncerty: zespołu Gospel Joy i Dagadany na zakończenie wieczoru.

Rynek powrócił do normalnego funkcjonowania i praktycznie od razu okazało się, że dach targowiska zupełnie się nie nadaje do funkcji, którą miał spełniać – mimo że przed montażem przechodził testy, które potwierdziły jego przydatność. Dach nie chroni przed deszczem i śniegiem, bo sam dach to za mało, brakuje bocznych ścianek, dlatego że są tam przeciągi. Kupcy więc zaczęli stawiać ścianki na własną rękę, by ochronić towar i siebie, co nie wyglądało zbyt estetycznie. Latem z kolei okazało się, że dach nie chroni także przed słońcem i robi się tam zbyt gorąco.

Niezwykle efektowna konstrukcja, złożona z dwóch „poduszek” wykonanych z ETFE (kopolimer etyleno-tetrafluoroetylen), tworzywa lżejszego i wytrzymalszego od szkła, przepuszczającego światło słoneczne, które w dodatku samo się czyści – nie zyskała uznania mieszkańców i kupców.

Wady, zalety i nagroda

Dach to największy problem, jak twierdzą kupcy i spora grupa mieszkańców, ale nie brakuje też innych: brak wystarczającej liczby miejsc do dowiezienia towaru na rynek i zaparkowania auta. Plusem jest znajdująca się na rynku publiczna toaleta – ale kupcy muszą za nią płacić tak jak wszyscy pozostali klienci. Spore problemy sprawia nawierzchnia, ponieważ gdy jest wilgotna, robi się śliska – czyli po każdym deszczu, śniegu czy choćby mżawce. Bywalcy rynku narzekają też, że zieleni jest zbyt mało, przez co latem na zabetonowanym rynku jest za gorąco, a dzieci nie mogą korzystać z placu zabaw, bo znajduje się w pełnym słońcu i nie ma zadaszenia.

Opinii mieszkańców nie zmieniła nagroda Towarzystwa Urbanistów Polskich – w dorocznym konkursie na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną 2022 Rynek Łazarski zwyciężył w kategorii „Rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna”. Jury konkursu doceniło organizację przestrzeni, miejsca na ogródki kawiarniane i imprezy plenerowe, fontannę i zieleń oraz oryginalny wygląd hali targowej.

Inwestycja kosztowała prawie 43 mln zł.

Kolejna ulica na Antoninku po remoncie

0

Nowa nawierzchnia z kostki betonowej i odwodnienie, dzięki czemu deszczówka przestanie zalewać posesje mieszkańców. Tak wygląda po remoncie ulica Dobrowita na Antoninku.

Ulica była remontowana na odcinku od ulicy Leszka do ul. Sędziwoja. Teraz, po zakończeniu remontu, mieszkańcy mają odwodnienie ulicy, którego budowa była kluczowa, bo dotąd woda deszczowa zalewała posesje mieszkańców, a także nową nawierzchnię o szerokości 4,5 metra, wykonaną z kostki betonowej typu Behaton.

– W ramach robót powstały nowe wpusty drogowe, studnie deszczowe i przykanaliki włączone w istniejący kanał deszczowy zlokalizowany w ul. Sędziwoja – informuje Agata Kaniewska, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg Miejskich. – Pobocza, o szerokości 1,5 metra, zostały wykonane z kostki betonowej. W celu dodatkowego uspokojenia ruchu, w odległości około 50 metrów od ul. Sędziwoja powstał próg zwalniający.

Przebudowa kosztowała około 600 tysięcy złotych. Większość pieniędzy pochodziło z budżetu Rady Osiedla Antoninek – Zieliniec – Kobylepole.

Zatrucie muchomorem. 32-letni mężczyzna trafił do szpitala

0

Do Szpitala Miejskiego im. F. Raszei przywieziono 32-letniego mężczyznę, który zatruł się muchomorem sromotnikowym. To pierwsze zatrucie grzybami w tym sezonie. Na szczęście stan chorego poprawia się.

Mężczyzna został przywieziony do szpitala 14 października, jak powiedział Radiu Poznań dr Eryk Matuszkiewicz, rzecznik prasowy szpitala. Dzień wcześniej był na grzybach i zebrał, jak mu się wydawało, kanie. Zjadł je na obiad i już w nocy poczuł się tak źle, że wezwał pogotowie, a karetka przewiozła go prosto do szpitala.

Tam okazało się, że to nie były kanie, ale muchomory sromotnikowe – szpital posiada testy, które pozwalają to szybko stwierdzić, co ma znaczenie przy określeniu sposobu leczenia. Lekarze mogli więc natychmiast zadziałać i pacjent czuje się już lepiej. Przeszczep wątroby raczej nie będzie potrzebny, ale w szpitalu będzie musiał jeszcze pozostać przez kilka dni. Jak powiedział dr Matuszkiewicz – po takim zatruciu lekarze muszą obserwować pacjenta przynajmniej przez cztery doby w warunkach szpitalnych.

To pierwsze w tym sezonie zatrucie muchomorem w Poznaniu.

Wybory do Sejmu i senatu. Najnowszy sondaż IPSOS

0

Według końcowych wyników sondażu late poll Pracowni IPSOS frekwencja wyborcza wyniosła 73,9 proc., co jest absolutnym rekordem w wyborach w Polsce. Pracownia podała też sondażowy podział mandatów.

Jak podaje stacja TVN24, zgodnie z wynikami sondażu IPSOS Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 36,1 proc. głosów, co oznacza 196 mandatów, Koalicja Obywatelska – 31 proc. głosów, czyli 158 mandatów, Trzecia Droga – 14 proc. (61 mandatów), Lewica – 8,6 proc. (30 mandatów) i Konfederacja – 6,8 proc. (15 mandatów).

Pozostałe komitety wyborcze nie zdobyły ani jednego mandatu: Bezpartyjni Samorządowcy zdobyli tylko 2 proc. głosów, Polska Jest Jedna – 1,3 proc., a 0,2 proc. otrzymały inne komitety wyborcze. Według IPSOS frekwencja wyniosła 73.9 proc.

Przypomnijmy, że według pierwszych badań late poll z 16 października po godzinie 7.00 rano wynikało, że PiS otrzymał 36,6 proc. głosów (198 mandatów), KO – 31 proc.(161 mandatów), Trzecia Droga – 13,5 proc.(57 mandatów), Lewica – 8,6 proc. (30 mandatów), a Konfederacja – 6,4 proc. (14 mandatów).

Z kolei według danych z połowy komisji wyborczych PiS otrzymało 38,3 proc. głosów, KO – 27,8 proc., Trzecia Droga – 14,4 proc., Lewica – 8,2 proc., a Konfederacja – 7,3 proc.

Przebudowa węzła kolejowego w Poznaniu. Stary dworzec do wyburzenia!

0

Czterotorowy układ z Poznania Głównego do Poznania Wschodu, Krzesin, Lubonia i Woli, bezkolizyjny układ torów i wyburzenie starego dworca. Spółka PKP PLK ogłosiła przetarg na na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy poznańskiego węzła kolejowego.

O konieczności przebudowy całego układu torowego poznańskiego węzła mówi się od bardzo dawna – już w 2011 roku rozpoczęto prace przy „Studium Wykonalności dla przystosowania wrocławskiego, poznańskiego i łódzkiego węzła kolejowego do obsługi kolei dużych prędkości oraz zapewnienia jego intermodalności z innymi środkami transportu”. Co prawda studium nie jest jeszcze gotowe, a dokumentacja projektowa powinna być tworzona na podstawie właśnie studium…

Przetarg na przebudowę ogłoszony

Obecnie, jak poinformował portal „rynek-kolejowy”, PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na projekt przebudowy poznańskiego węzła kolejowego. Zgodnie z założeniami spółki od Poznania Głównego do Poznania Wschodu, Krzesin, Lubonia oraz Poznania Woli mają prowadzić cztery tory, a nie dwa, a sama stacja główna zostanie rozbudowana: ma mieć osiem peronów wyspowych i jeden peron jednokrawędziowy, którym jest Dworzec Letni.

Cztery perony od strony Głogowskiej będą obsługiwały ruch pasażerski z północy i zachodu, czyli Szczecina, Piły, ale też Środy Wielkopolskiej. Pozostałe perony będą obsługiwać ruch ze wschodu i także częściowo północy oraz południa: Wągrowca, Gniezna, Warszawy, Zbąszynka, Wolsztyna i Leszna.

Jak już wcześniej poinformował prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, nowe perony mają powstać w miejscu starego budynku dworca, który zostanie zburzony. Gdzie w takim razie będzie nowy dworzec? Według koncepcji nie będzie nim obecny dworzec, który już teraz jest za mały i za ciasny – nowy ma się znaleźć nad torami i placem Dworcowym, a jego wygląd zostanie wybrany w konkursie architektonicznym.

Wykonawca wybrany w przetargu będzie też musiał wykonać Koncepcję Programowo-Przestrzenną (KPP), projekty budowlane i wykonawcze oraz przygotować dokumentację geologiczną. Może także pełnić nadzór autorski nad realizacją projektu w czasie prac budowlanych.

Nie tylko sam Poznań

Przebudowany zostanie nie tylko węzeł w samym Poznaniu – prace obejmą też między innymi linie kolejowe na trasie Kostrzyn Wielkopolski-Palędzie, Mosina-Poznań Główny, Gądki-Poznań Główny, Poznań Główny-Kiekrz, Swarzędz-Poznań Starołęka, Poznań-Wschód-Kobylnica, Poznań Wschód-Czerwonak, Luboń-Szreniawa oraz Poznań Krzesiny-Poznań-Franowo. Nie zostanie natomiast przebudowana północna obwodnica towarowa, po której po modernizacji miała kursować Poznańska Kolej Aglomeracyjna, ponieważ ona została ujęta w odrębnym zadaniu.

Projekt ma też zlikwidować wąskie gardła poznańskiego węzła i zwiększyć jego przepustowość, a nowe tory mają biec bezkolizyjnie, co przy okazji pozwoli na oddzielenie ruchu przelotowego od aglomeracyjnego i regionalnego. Na Dębinie i Starołęce powstaną dwa perony wyspowe, obsługujące cztery tory. Między Starołęką a Krzesinami zaplanowano włączenie nowej linii kolejowej nr 85, czyli linii dużych prędkości z Warszawy przez Łódź do Poznania.

Dwa nowe tory dla ruchu dalekobieżnego pojawią się także w kierunku na Szczecin, do stacji Wola, pojawi się tu także bezkolizyjne odgałęzienie do Piły, więc pociągi w tym kierunku będą mogły wjechać z dwóch linii: tej nowej, dalekobieżnej i tak jak dotychczas, z linii 351. Na Jeżycach na tej linii ma powstać nowy przystanek, roboczo nazwany „Kościelna” i ma zostać uwzględniona możliwość bezkolizyjnego wyprowadzenia linii w kierunku Ławicy. Nowe przystanki są planowane także w rejonie ulicy Hetmańskiej oraz Libelta.

Kiedy to powstanie?

Większość przejazdów kolejowo-drogowych stanie się dwupoziomowa, a więc bezkolizyjna, jednak tu ostateczne decyzja zapadną już na etapach przystąpienia do budowy każdego z nich. Dokumentacja ma także uwzględniać projekty prowadzone przez inne jednostki w rejonie węzła Poznań.

Wykonawca musi wykonać KPP, projekty budowlane i projekty wykonawcze w czasie 1355 dni, czyli prawie 4 lat od daty zawarcia umowy, a całość zamówienia – w czasie maksymalnie 3950 dni.

Wybory do Sejmu i Senatu. Dane z ponad połowy obwodów!

0

Rosną notowania opozycji, spada poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości w miarę spływania kolejnych danych do Państwowej Komisji Wyborczej – jednak wszystko może się jeszcze zmienić. PKW podała dane z 50 proc. obwodów.

Według obecnych wyników PiS otrzymało 38,3 proc. głosów, KO – 27,8 proc., Trzecia Droga – 14,4 proc., Lewica – 8,2 proc., a Konfederacja – 7,3 proc. Jak jednak zastrzegają członkowie PKW – to dopiero połowa danych i wynik może się jeszcze zmienić.

Sytuacja jest natomiast znacznie bardziej klarowna w Senacie: dotąd pakt senacki zdobył 55 mandatów, podczas gdy PiS tylko 36. Co prawda nadal spływają dane i nie jest rozstrzygnięta sytuacja w 9 okręgach, ale wszystko już teraz wskazuje na to, że opozycja będzie miała większość w Senacie.

Przypomnijmy, że zgodnie z danymi z late poll Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 36 proc. głosów, Koalicja Obywatelska – 31 proc., a Trzecia droga – 13,5 proc.

Zmiany na Umultowie. Wyremontowane ulice i nowy plac

0

Rubinowa, Ametystowa, Miętowa i Diamentowa zmieniły się nie do poznania. Ulice na Umultowie, dotąd nieutwardzone i bez chodników, zyskały nową nawierzchnię i kanalizację deszczową

– Zasadnicze roboty budowlane związane z realizacją tej inwestycji już się zakończyły – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Trwają odbiory techniczne. Dzięki przebudowie zacznie poprawił się komfort użytkowania tych ulic.

Teraz ulice Rubinowa i Ametystowa zyskały nową nawierzchnię z kostki betonowej na odcinku ok. 520 metrów. Kierowcy mają do dyspozycji jezdnię o szerokości pięciu metrów, a piesi szerokie na dwa metry chodniki. Ulice na całej długości są wyposażone w kanalizację deszczową, kanał technologiczny i nowe oświetlenie. Kanalizacja deszczowa powstała też na sąsiednich ulicach Miętowej i Diamentowej, na odcinku między Miętową a Rubinową. Z kolei na placu przy ul. Rubinowej pojawiła się nowa zieleń: posadzono tam drzewa i wysiano trawę.

Tragiczny wypadek odebrał władzę w nogach 21-letniej Sarze. Dziewczyna prosi o pomoc

0

Sara Podolska z Wągrowca podczas poważnego wypadku doznała złamania kręgosłupa, uszkodzenia rdzenia kręgowego i plegii kończyn dolnych. Teraz dziewczyna walczy o to, by ponownie mogła chodzić i prosi o pomoc, bo nie stać jej na rehabilitację.

Do tragedii doszło 14 marca tego roku. Sara, jej partner Dawid i jego mama jechali samochodem. Był późny wieczór, a warunki drogowe bardzo trudne: deszcz ze śniegiem i silny wiatr. Na drogę spadło drzewo i właśnie w nie uderzył samochód, którym jechali. W wypadku najbardziej ucierpiała właśnie Sara.

„Pamiętam,moment uderzenia. To były sekundy” – wspomina Sara na portalu „siepomaga”. – „Całą siłą poleciałam do przodu, następnie do tyłu. Poczułam ogromny ból i strach. Z samochodu wydobywał się dym. W pierwszym odruchu chciałam pomóc Dawidowi i jego mamie, nie dopuszczałam myśli, że coś poważnego mogłoby im się stać. Kiedy usłyszałam ich głosy, odetchnęłam. Niestety, tylko na moment… Chciałam wydostać się z samochodu, jednak uświadomiłam sobie, że nie czuje nóg… Straż pożarna, odgłosy rozcinanej blachy, karetka. Ostatnie co pamiętam, to jak na sygnale pędziliśmy do szpitala”.

W szpitalu lekarze stwierdzili, że u Sary doszło do przerwania rdzenia kręgowego – a to oznaczało wózek inwalidzki, bo Sara już nigdy nie miała chodzić. Na szczęście kolejne operacje wykazały, że rdzeń kręgowy nie był przerwany, ale jego uszkodzenie było tak poważne, że lekarze musieli umieścić w kręgosłupie 8 śrub i dwa pręty, by go ustabilizować. Teraz rdzeń musi się zregenerować, a jeśli się to uda – to Sara znów będzie chodzić.

Ale regeneracja oznacza przede wszystkim długą i bardzo kosztowną rehabilitację. Potrzebne będą turnusy rehabilitacyjne, które kosztują ogromne pieniądze. Ani Sara, ani jej rodzina takich środków nie mają – Sara właśnie planowała wyjazd z Dawidem za granicę, do pracy. Niestety, nie zdążyła zrealizować swoich planów…

Teraz jej krewni założyli zbiórkę na „siepomaga”, by zebrać pieniądze na półroczny turnus rehabilitacyjny.
„Sara niedawno skończyła szkołę, podjęła pracę na zlecenie w miejscowym sklepie” – czytamy na „siepomaga”. – „Przez długi czas nie będzie w stanie wrócić do pracy i zarabiać na swoje potrzeby. Dlatego apelujemy o wsparcie! Wierzymy, że uda jej się wrócić do zdrowia, by mogła w pełni cieszyć się młodością i realizować życiowe plany”.

Modernizacja systemu sterowania ruchem pociągów w Wielkopolsce. PLK SA podpisały umowę

7 umów o wartości prawie 120 mln zł z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności podpisanych przez PKP PLK – efektem ma być modernizacja systemu sterowania ruchem pociągów w kilku województwach, w tym w Wielkopolsce. Tu ta modernizacja jest bardzo potrzebna.

Jak informuje spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, system kontroli i nadzoru nad ruchem kolejowym zyska nowe możliwości zwiększające poziom efektywności i bezpieczeństwa prowadzenia pociągów. Poziom bezpieczeństwa w Wielkopolsce ma wzrosnąć na trasach Poznań – Gniezno oraz Grabowno Wielkie – Ostrów Wielkopolski.

Na trasie Poznań – Gniezno w nastawni na stacji Kobylnica (linia kolejowa Poznań Wschód – Skandawa, nr 353) zabudowana zostanie komputerowa nakładka (na obecne urządzenia przekaźnikowe), która umożliwi bezpieczne i sprawne przejazdy pociągów. Dyżurni ruchu będą nadzorować przejazdy na tej stacji zdalnie. Przewidziano zabudowę nowych elementów systemu sterowania ruchem kolejowym, m.in. sygnalizatorów świetlnych i urządzeń kontroli oraz monitoring wizyjny na przejeździe kolejowo-drogowym w obrębie stacji Biskupice Wielkopolskie.

Z kolei w Grabownie Wielkim zostaną przebudowane urządzenia na stacjach i przejazdach kolejowo-drogowych, dzięki czemu w lokalnym centrum sterowania pracownicy kolei będą zdalnie prowadzić ruch na stacjach Międzybórz Sycowski, Bukowina Sycowska i Twardogóra (linia kolejowa Ostrów Wielkopolski – Grabowno Wielkie, nr 355) oraz stacji Dobroszyce (linia kolejowa Oleśnica – Chojnice (nr 281). Dzięki centralizacji będzie lepszy nadzór nad ruchem pociągów.

– Podpisane umowy ze środków Krajowego Planu Odbudowy to kolejny krok do budowy nowoczesnego transportu kolejowego XXI wieku – zapewnia Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury RP. – Efektami inwestycji będą szybsze podróże ze stolicy na południe kraju. Wzrośnie bezpieczeństwo ruchu kolejowego i liczba uruchamianych pociągów w sześciu województwach południowo-zachodniej Polski.

Poza Wielkopolską modernizacja obejmie też województwa mazowieckie, łódzkie, śląskie, opolskie, dolnośląskie i świętokrzyskie.
– Sukcesywnie modernizujemy kolej w całej Polsce – mówi Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. – Z każdym rokiem przybywa urządzeń nowej generacji, dzięki którym ruch kolejowy prowadzony jest sprawnie i bezpiecznie. Nowoczesne systemy sterowania to lepsze warunki do obsługi pociągów pasażerskich oraz transportu towarów.

Prace mają zostać zrealizowane w latach 2024-2026.

Czarny tramwaj na ulicach Poznania. Akcja MPK i policji

0

Po raz trzeci już 13 października na tory wyjechał czarny tramwaj. Jest elementem wspólnej kampanii mającej zwiększyć bezpieczeństwo, a organizowanej przez MPK Poznań oraz Komendę Miejską Policji w Poznaniu. W tym roku odbywa się pod hasłem „3maj się i bądź bezpieczny”.

W 2021 roku kampania przypominała, że pieszy wchodzący na przejście nie ma pierwszeństwa przed tramwajem. W 2022 roku jej przedmiotem była droga hamowania tramwaju oraz skutki zderzeń tramwajów i samochodów. W tym roku organizatorzy zachęcają pasażerów do trzymania się uchwytów lub poręczy – to znacznie zwiększa bezpieczeństwo pasażerów w sytuacji, gdy konieczne staje się gwałtowne hamowanie. Pasażer, który się niczego nie trzyma, może się przewrócić i doznać naprawdę poważnych obrażeń.

– Dlatego trzymanie się uchwytów i poręczy jest kluczowe dla bezpieczeństwa podróżnych – mówi Krzysztof Dostatni, prezes zarządu MPK Poznań. – Może uchronić przed poważnymi urazami w sytuacji gdy prowadzący pojazd jest zmuszony do gwałtownego hamowania, które może być spowodowane wtargnięciem przed pojazd pieszego, czy wjazdem rowerzysty lub kierowcy. Pamiętajmy, że nagłe hamowanie zdarza się… nagle. Nie może go przewidzieć motorniczy, kierowca, ani sam pasażer.

W pojazdach MPK są zamieszczone komunikaty o konieczności trzymania się. Kampania „3maj się i bądź bezpieczny” ma o tym dodatkowo przypominać.

– Nie warto ryzykować jazdy bez trzymanki – przekonuje asp. Anna Bręk, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. – Dla własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa współpasażerów zawsze należy trzymać się poręczy lub uchwytów. Pojazd może nagle ruszyć lub zahamować. W takiej sytuacji wystarczy niewielkie szarpnięcie, aby wpaść na współpasażera. To najlepsza z możliwych opcji, która kończy się po prostu przeprosinami. Czasami jednak gwałtowne hamowanie może dla pasażera skończyć się bolesnym upadkiem i urazem głowy, złamaniem lub innymi poważnymi obrażeniami.

Czarny tramwaj z hasłem tegorocznej kampanii: „3maj się i bądź bezpieczny” będzie dziś kursował po poznańskich torowiskach trasą linii nr 5, a w czasie kolejnych dni będzie go można śledzić w aplikacji, wpisując numer boczny 450. Organizatorzy przygotowali też specjalny spot, który będzie można zobaczyć w mediach społecznościowych oraz na ekranach LCD w pojazdach.

Wybory do Sejmu i Senatu. Wyniki sondażu late poll

0

Pracownia IPSOS podała wyniki sondażu late poll, które są znacznie dokładniejsze niż exit poll. Zgodnie z nimi Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 36 proc. głosów, Koalicja Obywatelska – 31 proc., a Trzecia droga – 13,5 proc.

Podane jeszcze 15 października wyniki sondażu exit poll odznaczają się sporym marginesem błędu statystycznego, nawet do 2 proc., ponieważ nie wszyscy wychodzący z lokali wyborczych chcą powiedzieć ankieterom, na kogo oddali głos.

Zgodnie więc z sondażem late poll pracowni IPSOS, przeprowadzonego dla TVN, Polsatu i TVP, PiS otrzymał 36,6 proc. głosów, KO – 31 proc., Trzecia Droga – 13,5 proc., Lewica – 8,6 proc. głosów, a Konfederacja – 6,4 proc.

Przypomnijmy, że wyniki exit poll, podane 15 października o 21.00 podawały, że PiS zdobył 36,8 proc. poparcia, KO – 31,6 proc., Trzecia Droga – 13 proc., Lewica – 8,6 proc., a Konfederacja 6,2 proc.

Edyta Geppert, „Wiśniowy sad” i zdobywcy Everestu. Na co warto się wybrać w tygodniu??

0

Koncert Edyty Geppert, koncert „Viva doctor honoris causa!” na rozpoczęcie roku akademickiego w Auli Nova, „Wiśniowy sad” w Teatrze Nowym oraz „Piękna i Bestia” w Teatrze Muzycznym. Na brak propozycji w tym tygodniu nie można narzekać.

Poniedziałek, 16 października

ALCARRÀS
Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38, Poznań
16 października @ 11:45

W nagrodzonym Złotym Niedźwiedziem Alcarràs śledzimy blaski i cienie codziennego życia wielopokoleniowej rodziny z tytułowej wioski, która staje w obliczu utraty swojego gospodarstwa. Film jest hiszpańskim kandydatem do Oscara.
Szczegóły tutaj

ŚWIĘTO OGNIA
Kino Muza w Poznaniu – SALA 3, ul. Święty Marcin 30, Poznań
16 października @ 14:45

Miłość, której nie da się zapomnieć, pasja i cena sukcesu – to wszystko w nowym filmie Kingi Dębskiej (Moje córki krowy, Zabawa zabawa, Zupa nic). Tym razem reżuserka powraca z lekko magicznym, pełnym humoru i wzruszeń projektem. Podnoszące na duchu „Święto ognia” powstało w oparciu o uwielbiany przez czytelników i uhonorowany nagrodą literacką im. Norwida książkowy bestseller 2021 roku, autorstwa Jakuba Małeckiego.
Szczegóły tutaj

Ślub doskonały
Kino Teatr Apollo, ul. Ratajczaka 18, Poznań
16 października @ 17:15, 20:15

„Ślub doskonały” to błyskotliwa historia o dylemacie miłosnym i odwiecznej walce serca z rozumem. W dniu ślubu przed oczyma bohaterów stają egzystencjalne pytania: małżeństwo z rozsądku i pod społeczną presją? Czy może pełna szczęścia i radości wolność w otulinie prawdziwej miłości?
Szczegóły tutaj

VIVAT DOCTOR HONORIS CAUSA!
Aula Nova Akademii Muzycznej, Pl.S. Stuligrosza 1, Poznań
16 października @ 18:00

Koncert inaugurujący rok akademicki 2023/2024
Program:
Alina Kubik – Ad boni gloriam — uwertura koncertowa na orkiestrę symfoniczną, klawesyn i organy / prawykonanie
Fryderyk Chopin – I Koncert fortepianowy e-moll op. 11
Joseph Haydn – Symfonia G-dur nr 92 Oksfordzka
Wykonawcy:
Jacek Kortus – fortepian
Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu pod dyr. Warcisława Kunca
Mikołaj Rykowski – słowo o muzyce
Szczegóły tutaj

Stand-up Kwiatkowski i Ryska
BAZA Cocktail Bar & Club, ul. Wrocławska 5, Poznań
16 października @ 18:30

Czas na niesamowity wieczór komediowy z udziałem fantastycznych komików! Przed Państwem Tomasz Kwiatkowski i Kuba Ryska.
Szczegóły tutaj

ZAŚPIEWAJ RAZ, ZATAŃCZ RAZ
Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego, ul. Dąbrowskiego 5, Poznań
16 października @ 19:00

Jerzy Satanowski, kompozytor, dyrygent, dyrektor artystyczny Festiwalu PAMIĘTAJMY O OSIECKIEJ i reżyser zaprasza na wyjątkowe spotkanie: premierę spektaklu ZAŚPIEWAJ RAZ, ZATAŃCZ RAZ! Takich pomysłów na piosenki Agnieszki Osieckiej, w interpretacjach wybitnych polskich artystów jeszcze nie było.
Szczegóły tutaj

Worek, 17 października

PIĘKNA I BESTIA
Teatr Muzyczny w Poznaniu, ul. Niezłomnych 1e, Poznań
17 października @ 11:00

Dawno, dawno temu, w dalekim kraju, w pięknym zamku, żył młody książę, którego czarodziejka uwięziła w ciele… bestii. Jeśli książę nauczy się kochać i zdobędzie wzajemną miłość, przekleństwo straci moc. Ale czas ucieka…
Szczegóły tutaj

Gra
Kino Teatr Apollo, ul. Ratajczaka 18, Poznań
17 października @ 17:30, 20:00

„GRA” to pojedynek dwóch niezwykłych osobowości. To emocjonująca, przebiegła gra, pełna napięć i zagadek walka bez reguł, w której nic nie jest oczywiste. W rolach głównych zaskakujący aktorski duet, który na długo zapadnie w pamięci: Julia Wieniawa i Adam Woronowicz.
Szczegóły tutaj

Spotkanie wokół książki „Przyszli zobaczyć poetkę. Antologia poezji po 1972 roku”
CK Zamek – Sala Wielka, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań
17 października @ 19:00

Poetki ujęte w antologii: Maria Bigoszewska, Lucyna Skompska, Marzena Broda, Marzanna Kielar, Marta Podgórnik, Maria Cyranowicz, Tamara Bołdak-Janowska, Bożena Keff, Izabela Morska, Justyna Bargielska, Joanna Mueller, Julia Fiedorczuk, Klara Nowakowska, Agnieszka Mirahina, Kira Pietrek, Joanna Oparek, Justyna Kulikowska.
gościnie: Justyna Bargielska, Joanna Mueller, Agnieszka Waligóra
moderacja: Piotr Śliwiński
Szczegóły tutaj

TAŃCZĄC W CIEMNOŚCIACH | DKF KAMERA
Kino Muza w Poznaniu – SALA 1, ul. Święty Marcin 30, Poznań
17 października @ 20:00

Selma (Björk) pochodzi z Europy Wschodniej. Do Stanów przyjechała, żeby zarobić pieniądze na operację swojego syna Gene’a, który traci wzrok. Film i główna aktorka wyjechali z Festiwalu w Cannes ze Złotą Palmą.
Szczegóły tutaj

Środa, 18 października

PIĘKNA I BESTIA
Teatr Muzyczny w Poznaniu, ul. Niezłomnych 1e, Poznań
18 października @ 11:00, 19:00

Dawno, dawno temu, w dalekim kraju, w pięknym zamku, żył młody książę, którego czarodziejka uwięziła w ciele… bestii. Jeśli książę nauczy się kochać i zdobędzie wzajemną miłość, przekleństwo straci moc. Ale czas ucieka…
Szczegóły tutaj

SERCA NA ODWYKU
Kino Teatr Apollo, ul. Ratajczaka 18, Poznań
18 października @ 17:00, 20:00

To komedia, w której bohaterowie w przezabawny sposób udowadniają, że na miłość nigdy nie jest za późno, że zawsze warto dać życiu szansę na szczęście! Wystarczy pokonać stereotypy lub spróbować niekonwencjonalnych metod…
Szczegóły tutaj

OBOK I W. O PERYFERIACH POZNANIA NA FOTOGRAFII zwiedzanie z kuratorem
CK Zamek – Sala Wystaw, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań
18 października @ 18:00

Czy wycieczka po dawnych obrzeżach Poznania sprzed 30, 50, a nawet 120 lat może zainteresować obecnych mieszkańców miasta? Na czarno-białych fotografiach pokażemy miejsca odległe od centrum i dzisiejszych czasów.
Szczegóły tutaj

WIŚNIOWY SAD
Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego, ul. Dąbrowskiego 5, Poznań
18 października @ 19:00

Po wiśniowym sadzie hula wiatr. A między starymi drzewami błąkają się już tylko wspomnienia. Lubow Raniewska przyjeżdża do rodzinnego majątku, by je ocalić i by się z nimi zmierzyć. Stary dwór wypełnia się znów gwarem młodych głosów, ożywa – jak za dawnych lat… Czy to jednak wystarczy, by powstrzymać upadek?
Szczegóły tutaj

EDYTA GEPPERT z zespołem VASIE
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań
18 października @ 19:00

Zapraszamy na koncert największych przebojów Edyty Geppert z Zespołem VASIE. Artystka znana jest z tego, że z wielką starannością buduje swój repertuar. Jej precyzyjnie wyreżyserowane recitale są rzadką okazją usłyszenia prawdziwych perełek polskiej piosenki literackiej.
Szczegóły tutaj

Czwartek, 19 października

Pani Pylińska i sekret Chopina
Collegium Da Vinci – Aula Artis, ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10, Poznań
19 października @ 17:30

Czarująca historia Erica, który pod okiem wyjątkowej nauczycielki – polskiego pochodzenia – Pani Pylińskiej uczy się nie tylko gry na fortepianie. Wizyty u ekscentrycznej i niezwykle pomysłowej damy okażą się dla młodzieńca wielką szkołą życia, złożoną z dźwięków przyrody, a także uczuć i emocji.
Szczegóły tutaj

PIĘKNA I BESTIA
Teatr Muzyczny w Poznaniu, ul. Niezłomnych 1e, Poznań
19 października @ 19:00

Dawno, dawno temu, w dalekim kraju, w pięknym zamku, żył młody książę, którego czarodziejka uwięziła w ciele… bestii. Jeśli książę nauczy się kochać i zdobędzie wzajemną miłość, przekleństwo straci moc. Ale czas ucieka…
Szczegóły tutaj

WIŚNIOWY SAD
Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego, ul. Dąbrowskiego 5, Poznań
19 października @ 19:00

Po wiśniowym sadzie hula wiatr. A między starymi drzewami błąkają się już tylko wspomnienia. Lubow Raniewska przyjeżdża do rodzinnego majątku, by je ocalić i by się z nimi zmierzyć. Stary dwór wypełnia się znów gwarem młodych głosów, ożywa – jak za dawnych lat… Czy to jednak wystarczy, by powstrzymać upadek?
Szczegóły tutaj

NASZA RACJA / Lena Witkowska
Studio Scena Robocza, ul. Wroniecka 6, Poznań
19 października @ 19:00

Sięgam do kabaretu lat 20-tych wierząc w jego moc ciętej satyry i krytyki. Absurdu, który niczego nie oszczędza i wszystko obnaża. Wierzę w jego przenikliwą mądrość i nieograniczoną wolność.
~ Lena Witkowska.
Szczegóły tutaj

Damian Skóra w programie “Tyrada”
TROPS Akademickie Centrum Kultury, ul. Świętego Rocha 9, Poznań
19 października @ 19:00

Program „Tyrada” to 100% fileta, zero domieszek i sztucznych wypełniaczy. To świat z perspektywy człowieka będącego z tyłu peletonu gnającego za trendami, wypełniony dużą ilością życzeniowego myślenia, przesady i emocjonalnych gawęd kończących się wyeksponowaną żyłką na czole – wszystko dobrane tak, żeby było przydatne do śmiania.
Szczegóły tutaj

Everest jakiego nie znacie
Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38, Poznań
19 października @ 20:00

Spotkanie z himalajskim duetem: Marcinem Miotkiem i Ryszardem Pawłowskim. Pierwszym i jedynym jak dotychczas Polakiem, który zdobył najwyższy szczyt Ziemi bez dodatkowego tlenu jest Marcin Miotk (5 czerwca 2005 samotnie, bez wsparcia Szerpów), a Ryszard Pawłowski to polski rekordzista z liczbą pięciu wejść na ten wierzchołek (1994, 1995, 1999, 2012, 2014).
Szczegóły tutaj

DISCO BOY
Kino Muza w Poznaniu – SALA 3, ul. Święty Marcin 30, Poznań
19 października @ 21:00

W nagrodzonej Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale fabule Giacomo Abbruzzese miksuje ze sobą zmysłowość i melancholię, agresję i wrażliwość, pulsujące electro Vitalica i romantyczną chrypkę Edith Piaf. Całej tej intensywnej mieszanki emocji doświadczamy z perspektywy Aleksieja (rozsadzający ekran niespokojną energią Franz Rogowski – jedna z najjaśniejszych gwiazd kina europejskiego).
Szczegóły tutaj

Gdzie nie będzie prądu w Wielkopolsce 16 października?

0

Poniżej prezentujemy listę miejsca na terenie Wielkopolski, w których 16 października wystąpią przerwy w dostawach prądu.

Obszar Margonin
16 października 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Młynary dz. nr 250.

Obszar Śmigiel
16 października 2023 r. w godz. 08:00 – 17:00
Śmigiel ul. Morownicka nr 27 do 43, dz. 1505; gm. Śmigiel: Podśmigiel, Smolno – całe miejscowości; Morownica działki nr 157/2 do 7; Nietążkowo ul. Leśna 62, 63, 65; ul. Morownicka 7, działki nr 647/7 do 13.

Obszar Wyrzysk
16 października 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Wyrzysk Skarbowy 30A, 30B.

Obszar Okonek
16 października 2023 r. w godz. 08:00 – 10:00
miejscowość: Borucino, Pieczarkarnia, Kompostownia Okechamp.

Obszar Poznań Nowe Miasto
16 października 2023 r. w godz. 08:00 – 13:00
Poznań: ul. Ostrowska 452.

Obszar Białośliwie
16 października 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Białośliwie ul. Łączna 3, 4, 5, 6, 7, 8, ul. Polna.

Obszar Nowy Tomyśl
16 października 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
Gmina Nowy Tomyśl, miejscowość Cicha Góra 59, 60, 61, 62, działka nr 66/3, Gmina Nowy Tomyśl, miejscowość Paproć 138, 141, 142,

Obszar Oborniki
16 października 2023 r. w godz. 08:00 – 18:00
Gmina Oborniki, miejscowość Bogdanowo 66, Warsztat Konstrukcje Kasprzyk Roman Kasprzyk, działka nr 128,

Obszar Poznań Stare Miasto
16 października 2023 r. w godz. 08:00 – 16:00
Poznań: ul. Stary Rynek 61, 62, 63, 64, 66, ul. Szkolna 1, 3, 5, ul. Kozia 16, ul. Gołębia 5.

Obszar Dębogóra
16 października 2023 r. w godz. 08:30 – 12:00
Dębogóra: ul. Kasztanowa 1A, 2, 3, 4, 5, 8,12, ul. Dębowa 1, 2, 4, 6, ul. Leśna.

Obszar Baranowo
16 października 2023 r. w godz. 08:30 – 14:30
Baranowo: ul. Rzemieślnicza od 69 do 81 nieparzyste, 85, 87.

Obszar Poznań Nowe Miasto
16 października 2023 r. w godz. 08:30 – 14:30
Poznań: ul. Wiesławy 4, 6, od 1 do 15 nieparzyste, ul. Bożeny od 16 do 26A nieparzyste, od 2 do 14 parzyste.

Obszar Stęszew
16 października 2023 r. w godz. 09:00 – 12:00
Gmina Stęszew Miejscowość Dębno ul. Powstańców Wielkopolskich 52, 54, 56, 57, 58, 59, 61, 62, 64, 65, 67, 69, Konarzewska 1, 2, 4, 8, 10, 14, działki nr 281/3, 282/2,

Obszar Książ Wielkopolski
16 października 2023 r. w godz. 09:00 – 15:00
Charłub 9, Radoszkowo 23, 25, 26, Radoszkowo Drugie 31, 45,

Obszar Skoki, Wągrowiec
16 października 2023 r. w godz. 09:00 – 15:00
Grzybowo, Rościnno 1 – 39A oraz działki przyległe, Grzybowice 3 – 12 oraz działki przyległe, przysieka 13 – 17 oraz działki przyległe, Stare 12, Lechlin 1 – 14 oraz działki przyległe, Roszkówko 1 – 3 oraz działki przyległe

Obszar Nowy Tomyśl
16 października 2023 r. w godz. 09:00 – 14:00
gmina Nowy Tomyśl miejscowość Cicha Góra 17, 18, 18A, 19, 20, 20A, działka nr 623/1,

Obszar Środa Wielkopolska
16 października 2023 r. w godz. 09:00 – 10:00
Pętkowo

Obszar Oborniki
16 października 2023 r. w godz. 09:00 – 15:00
Gmina Oborniki Miejscowość Oborniki ulica Stanisława Staszica 40, 44, 46, 48, działki nr 685/3, 685/6, Składnica Węgla, Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska, Tombud System Waldemar W.

Obszar Duszniki, Kaźmierz
16 października 2023 r. w godz. 09:00 – 15:00
Gmina Duszniki, miejscowość Sękowo 17, ul. Poznańska 17, Gmina Duszniki, miejscowość Ludowo 16, Gmina Duszniki, miejscowość Sękowo ul. Poznańska 8, 9, 10, 11, Gmina Kaźmierz, miejscowość Bytyń, ul. Pniewska 4, 23, ul. Poznańska 1, ul. Leśna 1B, działka nr 41/1, Gmina Kaźmierz, miejscowość Piersko, ul. Pniewska 4, ul. Przelotowa 4, hydrofornia w Piersku, działka nr 10/14, 10/15, Gmina Kaźmierz, miejscowość Ludowo 9, 62,

Obszar Krajenka
16 października 2023 r. w godz. 10:00 – 13:00
Miejscowość: Podróżna 88, 90, 91, 92.

Obszar Zakrzewo
16 października 2023 r. w godz. 10:00 – 13:00
Miejscowość: Śmiardowo Złotowskie 40A, 40D, 40G, 40N, Drożyska Wielkie 75, Drożyska Wielkie Suszarnia.

Obszar Okonek
16 października 2023 r. w godz. 10:00 – 16:00
miejscowość Borucino nr od 7 do 23, od 43 do 47, Przepompownia, Kompostownia Okechamp.

Obszar Nowy Tomyśl
16 października 2023 r. w godz. 10:30 – 16:00
gmina Nowy Tomyśl miejscowość Cicha Góra 21, 21A, działka 615/2

Wybory do Sejmu. Kto wygrał?

0

Są już znane pierwsze wyniki exit poll wyborów do Sejmu i Senatu. Kto wygrał?

Od rana Polacy głosowali wybierając swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu. I chociaż na oficjalne wyniki trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, to znamy już wyniki exit poll, które przygotował IPSOS za tvn24. Zgodnie z nimi poparcie dla komitetów wygląda następująco:

Prawo i Sprawiedliwość – 36,8%
Koalicja Obywatelska – 31,6%
Trzecia Droga – 13%
Lewica – 8,6%
Konfederacja – 6,2%

Tak wyglądają wyniki sondażowe po przeliczeniu na liczbę mandatów:

Prawo i Sprawiedliwość – 200 mandatów
Koalicja Obywatelska – 163 mandatów
Trzecia Droga – 55 mandatów
Lewica – 30 mandatów
Konfederacja – 12 mandatów

Frekwencja wyborcza wyniosła 72,9%.

To na razie sondaż – na oficjalne wyniki wyborów będziemy musieli poczekać, jak podała Państwowa Komisja Wyborcza, prawdopodobnie do wtorku, 17 października. By jednak okazały się ważne, ich wynik musi jeszcze zatwierdzić Sąd Najwyższy.

W ciągu 30 dni od wyborów prezydent ma obowiązek zwołać pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu, na którym zostaną wybrani marszałek oraz marszałkowie, a obecny rząd złoży dymisję. Będzie jednak rządził do czasu ukonstytuowania się kolejnego rządu. W czasie kolejnych 14 dni prezydent musi wskazać kandydata na premiera – jak podaje Rzeczpospolita, Andrzej Duda już zapowiedział, że będzie nim lider ugrupowania, które zwycięży w wyborach. Jeśli nowy premier uzyska wotum zaufania bezwzględną większością głosów – może zacząć rządzić. Jeśli nie – cała procedura tworzenia rządu musi się zacząć od początku, a wiele wskazuje na to, że po tych wyborach tak właśnie będzie. Bo nie zwycięska – według dotychczasowych danych – partia, czyli PiS, utworzy rząd, ale koalicja partii opozycyjnych.

Jednak w tym przypadku to już nie prezydent, a Sejm wskaże kandydata na premiera, który w ciągu 14 dni ma stworzyć rząd, a prezydent ma obowiązek przyjąć przysięgę. Następnie premier wygłosi expose, a posłowie zagłosują nad wotum zaufania, którego zapewne udzielą, skoro to oni wybrali premiera.

Kradzież samochodu. Podejrzany usłyszał zarzuty

0

5 lat więzienia grozi 28-letniemu mieszkańcowi Trzcianki, który jest podejrzany o kradzież samochodu. Mężczyzna usłyszał już zarzuty. 

Do kradzieży doszło 3 października.
– Policjanci z Szamotuł otrzymali zgłoszenie o kradzieży volkswagena transportera – informuje asp. Sandra Chuda, oficer prasowa Komendy Powiatowej policji w Szamotułach. – Ze zgłoszenia wynikało, iż nieznany sprawca wykorzystał fakt, że zgłaszający pozostawił na kilkanaście minut niezabezpieczony pojazd. Mężczyzna pozostawił kluczyki w stacyjce, a gdy po krótkim czasie wyszedł z domu, auta już nie było.

Szamotulscy policjanci szybko ustalili podejrzanego.
– Mężczyzna szedł poboczem w kierunku Trzcianki – wyjaśnia Sandra Chuda. – Choć nie jechał skradzionym samochodem, policjanci znaleźli przy nim kluczyki od transportera oraz portfel należący do pokrzywdzonego. Pracując dalej nad sprawą, kryminalni ustalili, że 28-latek porzucił samochód w okolicy budynków olejarni w Szamotułach. Dzięki pracy funkcjonariuszy samochód szybko mógł wrócić do właściciela. 28-latek został zatrzymany, a po zebraniu materiałów dowodowych w sprawie został przesłuchany. Usłyszał zarzut kradzieży pojazdu w celu krótkotrwałego użycia, działając w warunkach recydywy.

Postępowanie w tej sprawie trwa. Podejrzanemu grozi 5 lat więzienia.

Kolejne oszustwo „na pracownika banku”. Oszukany stracił duże pieniądze

0

40-letni mieszkaniec Wrześni stracił 23 400 złotych, bo uwierzył oszustowi, który przedstawił się jako pracownik jego banku i poinformował o podejrzanych transakcjach. „Nie dajmy się wciągać w rozmowę z oszustami” – ostrzegają wrzesińscy policjanci.

11 października do wrześnianina zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako pracownik banku. Zgodnie z tym, co powiedział, na koncie mężczyzny doszło do nieautoryzowanych transakcji. Przekonał go, by podał mu trzy kody BLIK, dzięki którym mógł z jego konta wypłacić 8300 zł.

– Merytoryczne przygotowanie rozmówcy oraz fikcyjna znajomość procedur bankowych mających na celu zablokowanie środków, również nie spowodowały, aby pojawiły się jakieś podejrzenia, że pieniądze już nie wrócą do właściciela – podkreślił mł. asp. Adam Wojciński, oficer prasowy KPP we Wrześni. – To nie był koniec zachłanności oszusta. W dalszej części rozmowy 40-latek został przekierowany do innego „pracownika banku”, który poinformował, że jeden z pracowników zajmuje się nielegalną sprzedażą danych klientów. Żeby to zweryfikować, mężczyzna miał wypłacić z konta pieniądze i wpłacić je przez wpłatomat wykorzystując podane kody BLIK.

Ostatecznie wykonując polecenia oszustów mężczyzna stracił łącznie 23 400 złotych. I nie jest jedyny – jak informują policjanci z Wrześni, nie ma tygodnia, żeby nie dostawali zgłoszeń od osób oszukanych „na pracownika banku”. Funkcjonariusze zawsze radzą, by w takich sytuacjach nie dawać się ponosić emocjom i zachować zimną krew – i przede wszystkim zweryfikować otrzymaną informację w swoim banku, dzwoniąc do niego bezpośrednio.

Tragiczny wypadek w Wielkopolsce. Jedna osoba nie żyje

0

Kierowca citroena na drodze wojewódzkiej nr 308 stracił panowanie nad samochodem, zjechał z drogi i uderzył w przydrożny przepust. Zginął na miejscu.

Wypadek miał miejsce 15 października przed godziną 10.00, na odcinku DW308 między Kościanem i Racotem, w pobliżu oczyszczalni ścieków. Jak powiedział portalowi „koscianiak” Jarosław Lemański, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościanie, za kierownicą samochodu siedział 43-letni mieszkaniec Kościana, który podróżował sam. Policja bada przyczyny, które sprawiły, że mężczyzna stracił kontrolę nad autem, zjechał z drogi i w przydrożnym rowie uderzył w betonowy przepust.

Świadkowie zdarzenia wezwali służby, użyli też gaśnic, bo z samochodu zaczął się wydobywać dym. Strażacy wydostali kierowcę na zewnątrz – musieli w tym celu użyć sprzętu hydraulicznego, bo był zakleszczony w karoserii – rozpoczęli także reanimację, ale nie udało im się przywrócić funkcji życiowych.