Wybory do Sejmu i Senatu. Jak głosowali poznaniacy? Kto wejdzie do Sejmu?

Adam Szłapka fot. mat. pras.

PiS i Lewica z jednym mandatem mniej, z kolei Trzecia Droga z dwoma mandatami – Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki z 99 proc. obwodów głosowania w Poznaniu.

W okręgu 39 – Poznań i powiat poznański – wybierano 10 posłów. Do tej pory pięć mandatów miała Koalicja Obywatelska, trzy – Prawo i Sprawiedliwość, a dwa – Nowa Lewica. Teraz PiS będzie miało o jeden mandat mniej, KO nadal będzie miała ich pięć, Trzecia Droga dwa i Lewica tylko jeden.

Dwa mandaty dla Prawa i Sprawiedliwości oznaczają, że do Sejmu najprawdopodobniej wejdą Szymon Szynkowski vel Sęk, obecny wiceminister spraw zagranicznych i poseł Bartłomiej Wróblewski, bo to oni zdobyli najwięcej głosów. Nie wejdzie natomiast wiceminister Jadwiga Emilewicz, która w wyborach w 2019 roku startowała z pierwszego miejsca.

Pięć mandatów Koalicji Obywatelskiej przypadnie prawdopodobnie Adamowi Szłapce z Nowoczesnej z najlepszym indywidualnym wynikiem – ponad 149 tysięcy głosów, Marcinowi Bosackiemu, obecnemu senatorowi KO, Katarzynie Kierzek-Koperskiej, byłej szefowej wielkopolskiej Nowoczesnej, a obecnie członkini PO, posłowi KO Franciszkowi Sterczewskiemu i Bartoszowi Zawiei, który jest szefem poznańskiej Platformy Obywatelskiej.

Posłanką Lewicy będzie obecna posłanka tej partii Katarzyna Ueberhan, a Trzecią Drogę będą reprezentować liderka listy Ewa Schädler z Polski 2050, sejmowa debiutantka oraz poseł Jacek Tomczak.

Źródło: PKW

Podziel się: