czwartek, 29 lutego, 2024

Poznań: Rynek Łazarski z pierwszą nagrodą. Za rewitalizację przestrzeni publicznej

Towarzystwo Urbanistów Polskich rozstrzygnęło konkurs na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną 2022. Rynek Łazarski zwyciężył w kategorii “Rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna”.

“Nagrodę przyznano za przestrzeń wykreowaną z wielką kulturą i szacunkiem dla przyszłych użytkowników” – czytamy w uzasadnieniu nagrody. – “Połączono tradycyjne targowe przeznaczenie z funkcjami społecznymi i kulturalnymi. To miejsce ukazujące współczesną rolę rynku: z jednej strony pozwalającą na utrzymanie historycznego, targowego przeznaczenia i inicjowanie różnych publicznych wydarzeń, z drugiej pozwalające na indywidualne spotkania w otoczeniu urządzonej niskiej i wysokiej zieleni”.

Jury konkursu podkreśliło także, że projekt rynku to efekt konkursu urbanistyczno-architektonicznego – autorem projektu jest Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat w Poznaniu – a przez wszystkie etapy inwestycji projekt powstawał we współpracy z mieszkańcami dzięki konsultacjom społecznym.

W konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną 2022 przyznano nagrody i wyróżniania w 6 kategoriach.

Przypomnijmy, że nowy rynek ma wśród poznaniaków zwolenników i przeciwników. Tym pierwszym podoba się organizacja tej przestrzeni, fontanna i zieleń, oryginalna hala targowa, ławki i miejsca na kawiarniane ogródki oraz imprezy plenerowe. Ci drudzy twierdzą, że zieleni jest za mało, sam rynek został zabetonowany i w upalne dni można się na nim usmażyć, a hala targowa może jest i efektowna, ale bardzo niepraktyczna. Handlującym w niej dokuczają przeciągi, dach nie chroni przed deszczem, więc muszą ustawiać dodatkowe, własne zadaszenia. Za mało jest też miejsc parkingowych i dla handlujących, i dla odwiedzających rynek.

Strona głównaPoznańPoznań: Rynek Łazarski z pierwszą nagrodą. Za rewitalizację przestrzeni publicznej