Poznań: Betlejem na Rynku Łazarskim już otwarte! I rynek też

Rynek Łazarski, otwarcie fot. L. Łada.

Pięknie oświetlona karuzela i kolorowa, choć wyłączona fontanna, oblegane stragany z grzanym winem i kawą oraz uroczyste otwarcie przez prezydenta Jacka Jaśkowiaka. Na Rynku Łazarskim rozpoczęła się dziś druga część Betlejem Poznańskiego.

– Bardzo się cieszę z tego, że możemy dzisiaj być na Rynku Łazarskim – mówił prezydent. – Cieszę się Rynkiem Łazarskim, który wygląda pięknie, i tym, że przed świętami zaczynamy ten okres oczekiwania: mamy Betlejem, mamy szereg atrakcji.

I rzeczywiście atrakcji nie brakowało: kilkanaście straganów oferowało grzane wino, kawę i herbatę – i do wszystkich ustawiały się spore kolejki. Dzieci cieszyły się z darmowych przejażdżek karuzelą i straganów z zabawkami, a dorośli słuchali kolęd i kupowali prezenty.
– Bardzo mi się tu dziś podoba – mówiła Paulina Matysek, mama trzyletniego Kacpra. Kacper dostał w prezencie świecącego bałwanka i balonik od Mikołaja. – Tylko dziwi mnie, że kupców nie ma, stragany są puste, tylko kilka zajętych. Ja bym wykorzystała to otwarcie, żeby ustawić się z towarem i dodatkowo zarobić, przecież dziś dużo ludzi przyszło.

Pan Janowi Nowakowi najbardziej się podoba to, że jest tyle miejsc, na których można przysiąść.
– Bo to już nogi nie te, co za młodu, więc wygoda jest ważna – śmieje się. – Pod tym względem mi się podoba. A reszta to się dopiero zobaczy, jak to będzie funkcjonowało.

Andrzej Janowski, przewodniczący Rady Osiedla Święty Łazarz, przypomniał, że Rynek Łazarski to serce Łazarza, najważniejsze dla wszystkich mieszkańców dzielnicy.
– Życzę nam wszystkim, żeby to było nie tylko miejsce handlu, ale też miejsce, gdzie będziemy się na co dzień spotykać, przychodzić na spacery z dziećmi czy żeby napić się kawy – mówił.

Przy okazji otwarcia rynku wręczono też statuetki „Człowieka Roku Łazarza” – w tym roku dwie, bo w ubiegłym roku ze względu na pandemię uroczystość się nie odbyła. Otrzymali je – za rok 2020 – Zdzisław Nowak, kierownik osiedla Łazarz, a za rok 2021 – Jan Kurek, dziennikarz, fotograf i legendarna postać Łazarza.

Uroczyste otwarcie zwieńczył koncert zespołu Gospel Joy, a po nim, na zakończenie wieczoru, wystąpiła Dagadana.


Warning: Undefined variable $style in /home/klient.dhosting.pl/siergiejpoz/tenpoznan.pl/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter-pro/class.php on line 4978