piątek, 1 grudnia, 2023

Wybory do Sejmu. Kto wygrał?

Są już znane pierwsze wyniki exit poll wyborów do Sejmu i Senatu. Kto wygrał?

Od rana Polacy głosowali wybierając swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu. I chociaż na oficjalne wyniki trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, to znamy już wyniki exit poll, które przygotował IPSOS za tvn24. Zgodnie z nimi poparcie dla komitetów wygląda następująco:

Prawo i Sprawiedliwość – 36,8%
Koalicja Obywatelska – 31,6%
Trzecia Droga – 13%
Lewica – 8,6%
Konfederacja – 6,2%

Tak wyglądają wyniki sondażowe po przeliczeniu na liczbę mandatów:

Prawo i Sprawiedliwość – 200 mandatów
Koalicja Obywatelska – 163 mandatów
Trzecia Droga – 55 mandatów
Lewica – 30 mandatów
Konfederacja – 12 mandatów

Frekwencja wyborcza wyniosła 72,9%.

To na razie sondaż – na oficjalne wyniki wyborów będziemy musieli poczekać, jak podała Państwowa Komisja Wyborcza, prawdopodobnie do wtorku, 17 października. By jednak okazały się ważne, ich wynik musi jeszcze zatwierdzić Sąd Najwyższy.

W ciągu 30 dni od wyborów prezydent ma obowiązek zwołać pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu, na którym zostaną wybrani marszałek oraz marszałkowie, a obecny rząd złoży dymisję. Będzie jednak rządził do czasu ukonstytuowania się kolejnego rządu. W czasie kolejnych 14 dni prezydent musi wskazać kandydata na premiera – jak podaje Rzeczpospolita, Andrzej Duda już zapowiedział, że będzie nim lider ugrupowania, które zwycięży w wyborach. Jeśli nowy premier uzyska wotum zaufania bezwzględną większością głosów – może zacząć rządzić. Jeśli nie – cała procedura tworzenia rządu musi się zacząć od początku, a wiele wskazuje na to, że po tych wyborach tak właśnie będzie. Bo nie zwycięska – według dotychczasowych danych – partia, czyli PiS, utworzy rząd, ale koalicja partii opozycyjnych.

Jednak w tym przypadku to już nie prezydent, a Sejm wskaże kandydata na premiera, który w ciągu 14 dni ma stworzyć rząd, a prezydent ma obowiązek przyjąć przysięgę. Następnie premier wygłosi expose, a posłowie zagłosują nad wotum zaufania, którego zapewne udzielą, skoro to oni wybrali premiera.

Źródło: TVN24, Rzeczpospolita / Autor: AK / LL
Strona głównaWiadomości z PolskiWybory do Sejmu. Kto wygrał?