Po raz trzeci już 13 października na tory wyjechał czarny tramwaj. Jest elementem wspólnej kampanii mającej zwiększyć bezpieczeństwo, a organizowanej przez MPK Poznań oraz Komendę Miejską Policji w Poznaniu. W tym roku odbywa się pod hasłem “3maj się i bądź bezpieczny”.
W 2021 roku kampania przypominała, że pieszy wchodzący na przejście nie ma pierwszeństwa przed tramwajem. W 2022 roku jej przedmiotem była droga hamowania tramwaju oraz skutki zderzeń tramwajów i samochodów. W tym roku organizatorzy zachęcają pasażerów do trzymania się uchwytów lub poręczy – to znacznie zwiększa bezpieczeństwo pasażerów w sytuacji, gdy konieczne staje się gwałtowne hamowanie. Pasażer, który się niczego nie trzyma, może się przewrócić i doznać naprawdę poważnych obrażeń.
– Dlatego trzymanie się uchwytów i poręczy jest kluczowe dla bezpieczeństwa podróżnych – mówi Krzysztof Dostatni, prezes zarządu MPK Poznań. – Może uchronić przed poważnymi urazami w sytuacji gdy prowadzący pojazd jest zmuszony do gwałtownego hamowania, które może być spowodowane wtargnięciem przed pojazd pieszego, czy wjazdem rowerzysty lub kierowcy. Pamiętajmy, że nagłe hamowanie zdarza się… nagle. Nie może go przewidzieć motorniczy, kierowca, ani sam pasażer.
W pojazdach MPK są zamieszczone komunikaty o konieczności trzymania się. Kampania „3maj się i bądź bezpieczny” ma o tym dodatkowo przypominać.
– Nie warto ryzykować jazdy bez trzymanki – przekonuje asp. Anna Bręk, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. – Dla własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa współpasażerów zawsze należy trzymać się poręczy lub uchwytów. Pojazd może nagle ruszyć lub zahamować. W takiej sytuacji wystarczy niewielkie szarpnięcie, aby wpaść na współpasażera. To najlepsza z możliwych opcji, która kończy się po prostu przeprosinami. Czasami jednak gwałtowne hamowanie może dla pasażera skończyć się bolesnym upadkiem i urazem głowy, złamaniem lub innymi poważnymi obrażeniami.
Czarny tramwaj z hasłem tegorocznej kampanii: “3maj się i bądź bezpieczny” będzie dziś kursował po poznańskich torowiskach trasą linii nr 5, a w czasie kolejnych dni będzie go można śledzić w aplikacji, wpisując numer boczny 450. Organizatorzy przygotowali też specjalny spot, który będzie można zobaczyć w mediach społecznościowych oraz na ekranach LCD w pojazdach.