Strona główna Blog Strona 2133

Poznań: Będzie pikieta przed siedzibą Volkswagena

0
12 mln złotych jest powodem pikiety, którą 16 września zapowiedzieli przedstawiciele firmy Rembor General oraz jej kilkunastu podwykonawców. Volkswagen tyle jest im winien za wykonaną pracę, jak twierdzą.

Jak informuje „Głos Wielkopolski”, wszyscy wykonywali zlecenie polegające na rozbudowie jednej z hal produkcyjnych na terenie Volkswagena. I nie dostali za to należnych im 12 mln złotych. To doprowadziło Rembor Group do zadłużeń wobec podwykonawców i tego, że znalazła się w stanie restrukturyzacji. Przedstawiciele firmy zarzucają też VW, że od wielu miesięcy zmienia zasady dotyczące sposobu przygotowania dokumentów.

Sprawa trwa od 2015 roku. W hali, którą wybudował Rembor Group, trwa już montaż technologii, tymczasem firma wciąż nie otrzymała dużej części pieniędzy za jej budowę.

W poniedziałek, 16 września między 8 a 13 zamierzają nagłośnić swoją sprawę i poprosić władze koncernu o ostateczne rozliczenie z firmą. Pikieta przed siedzibą VW Poznań ma się odbywać na rogu ulic Warszawskiej i Smołdzinowskiej. Została oficjalnie zarejestrowana. Według szacunków organizatorów weźmie w niej udział od 30 do 50 osób.

Głos Wielkopolski, el

Licheń: Ruszyła akcja „Gmina dla Rodaka”

0
Joanna Wilk-Yaridiz, prezes Fundacji Dla Rodaka, poprosiła w Licheniu, podczas kongresu Kół Gospodyń Wiejskich, o wsparcie akcji dla repatriantów. Chodzi jej o pomoc dla Polaków mieszkających na wschodzie, którzy chcieliby wrócić do kraju.

Jak podaje Radio Poznań, według oficjalnych danych w Kazachstanie jest 10 tysięcy naszych rodaków, którzy chcieliby wrócić do Polski. Nieoficjalnie nawet ponad 50 tysięcy Polaków chciałoby znów zamieszkać w kraju przodków.

Joannę Wilk-Yaridiz dziwi fakt, że polskie władze tak mało obchodzą rodacy na wschodzie. Rosja czy Niemcy troszczą się o swoich obywateli i umożliwiają im powrót. Polskie rządy od wielu lat niewiele robią. Dlatego prezes fundacji poprosiła o wsparcie samorządy i w Licheniu zainaugurowała ogólnopolską akcję Gmina dla Rodaka. Polega ona na zachęcaniu włodarzy miast i wsi do zapraszania repatriantów. Prezes zwróciła też uwagę, że ci repatrianci nie będą traktowali Polski jako przystanku na drodze do krajów Europy Zachodniej, tylko będą chcieli tu zostać, założyć rodziny i pracować na rzecz naszego – i ich – kraju.

Zainaugurowanej w Licheniu akcji patronuje Pierwsza Dama RP Agata Duda.

Radio Poznań, el

Leszno: Szkolenie wysokościowe wielkopolskich terytorialsów

0
Blisko 80 żołnierzy 125. batalionu lekkiej piechoty ma za sobą kolejne wyzwanie. W ubiegłą sobotę terytorialsi z leszczyńskiego batalionu wzięli udział w szkoleniu wysokościowym z wykorzystaniem rozmaitych technik linowych.

Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej biorą udział w różnych szkoleniach. Ćwiczyli już działanie w środowisku wodnym przy użyciu łodzi pontonowych, odbyli szkolenie z walki w terenie zurbanizowanym a tym razem przyszedł czas na szkolenie wysokościowe z użyciem technik linowych.

– Kompania realizowała zagadnienia, które swoją tematyką wpisywały się w charakter tzw. działań nieregularnych – tłumaczy ich dowódca, ppłk. Dariusz Wyrzykowski. – Oprócz tego bardzo mocno w ćwiczenia wplatamy tematykę z dziedziny pozamilitarnej, które można nazwać tzw. szkoleniem zdolnościowym, a jest ono ukierunkowane na działanie związane z pomocą społeczeństwu, zwalczaniem i likwidacją skutków klęsk żywiołowych, ewakuacją ludności czy pokonywaniu terenów trudnych. To właśnie w takim trudnym terenie działali ćwiczący dzisiaj żołnierze.

Pod czujnym okiem instruktorów żołnierze-ochotnicy musieli sprostać wielu zadaniom, które składały się z kilku modułów. Do należała do nich nauka techniki szybkiego desantowania przy użyciu liny statycznej w sytuacji pokonywania terenu pod dużym kątem a także wspinania się przy pomocy specjalistycznej uprzęży wspinaczkowej.
W ocenie ppor. Tomasza Draba, kierownika szkolenia wysokościowego, żołnierze wykazali się dużym zapałem i entuzjazmem do działania.
– Wiele z ćwiczonych zagadnień było nie lada wyzwaniem – przyznawał. – Chyba największym sprawdzianem był tzw. most komandosa, czyli przejście pomiędzy dwoma punktami przy użyciu dwóch lin statycznych. Ważna była siła fizyczna
i umiejętność zachowania równowagi na linie. Za to najwięcej emocji wywołała tzw. kolejka tyrolska stosowana przy pokonywaniu wąwozów i przepaści, gdzie konieczne było przemieszczenie się za pomocą liny i uprzęży z dość dużej wysokości.

Swoimi wrażeniami z ćwiczeń chętnie podzielił się też szer. Patryk Górski jeden z żołnierzy 125 batalionu lekkiej piechoty.
– Szkolenie było wyjątkowe ze względu na wiele nowości zaplanowanych przez instruktorów, posiedliśmy też szereg nowych umiejętności, wcześniej nie miałem do czynienia z taką tematyką – mówił. – Było tak intensywnie, że padamy z nóg. Wchodzenie pod górę z całym wyposażeniem i obciążeniem dało się nam ostro we znaki. Najciekawszy był dla mnie zjazd na kolejce tyrolskiej, przejście przez most komandosa i nauka wiązania węzłów. Więcej takich zajęć!

125. batalion lekkiej piechoty powstał jako pierwszy w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej i zainicjował w 2018 roku szkolenie WOT w Wielkopolsce. W tej chwili liczy ponad 440 żołnierzy, od niedawna szkoli także ochotników w Dolaszewie pod Piłą, gdzie ma powstać kolejny batalion wielkopolskich terytorialsów.

12. WBOT, el

Kalisz: Seniorzy odebrali klucze do bram miasta

0
Kilkuset seniorów zgromadziło się w południe na kaliskim rynku, by uroczyście rozpocząć obchody 2. Kaliskiej Senioriady. Seniorzy odebrali od wiceprezydenta miasta klucze do miasta i będą nim rządzić przez sześć dni.

Zdaniem wiceprezydenta Mateusza Podsadnego kaliscy seniorzy mogą być wzorem do naśladowania. Są aktywni, komunikatywni i chcą działać, stanowiąc dobry przykład dla dzieci i wnuków. Bez obaw zatem można im przekazać klucze do miasta, bo przy okazji można się wiele nauczyć.

Klucz odebrała przewodnicząca Rady Seniorów Grażyna Mazurek, która zaznaczyła, że kaliscy seniorzy doceniają honor i odpowiedzialność, jaka się wiąże z zarządzaniem miejskimi zasobami, do których teraz mają klucze. I traktują to jako wyraz szacunku dla nich.

Po odbieraniu kluczy seniorzy w barwnym pochodzie przeszli do Domu Pomocy Społecznej przy ul. Winiarskiej, gdzie odbył się inauguracyjny piknik. Osobom na wózkach inwalidzkich towarzyszyli ochotnicy, uczniowie III LO w Kaliszu. Podczas Senioriady będą się odbywały spotkania, zawody sportowe, dyskusje, a całość zakończy uroczystym balem.

Radio Poznań, el

Poznań: Śledztwo w sprawie Sarbinowskiej

0
Ponad 1500 zł za wyrzucenie odpadów budowlanych przy ul. Sarbinowskiej – taką karę dostały osoby, które wyrzuciły odpady do lasu zamiast na wysypisko. Znalezienie ich nie było łatwą sprawą, ale strażnicy miejscy dali radę.

Wszystko zaczęło się w drugiej połowie lipca od informacji od mieszkańców, że w okolicy ulicy Sarbinowskiej na Starołęce, w lesie, jest duże wysypisko śmieci.

Strażnik rejonowy z Referatu Nowe Miasto otrzymał zgłoszenie od mieszkańców oburzonych bezczelnością sprawcy – zrzutu odpadów budowlanych dokonano na środku drogi gruntowej, poważnie utrudniając przejazd, a nawet przejście.

Funkcjonariusz szczegółowo przyjrzał się porzuconym odpadom – często zdarza się, że wśród nich można znaleźć coś, co pozwoli ustalić sprawcę: fragmenty dokumentów, listów czy choćby paragon ze sklepu. Wszystko może pomóc w ustalenia śmieciarza.

tu jednak, niestety, niczego takie nie było. Ale przyglądając się śmieciom uważniej, strażnik natknął się na fragmenty projektu budynku. Co prawda nie było tam nazwy ani żadnych danych osobowych, jednak strażnik postanowił pokazać znalezisko w pracowni architektonicznej licząc, że fachowcy więcej wyczytają z projektu niż on i pomogą ustalić sprawcę.

I okazało się, że miał rację – w pracowni bez trudu wskazano mu adres, gdzie zaprojektowany budynek miał powstać. Strażnik udał się tam i od właściciela posesji uzyskał dane kierownika budowy. I dalej już poszło łatwo: wystarczyło, że kierownik wskazał osobę odpowiedzialną za wywożenie odpadów z budowy – i w ten sposób twórca nielegalnego wysypiska śmieci został znaleziony. W ustaleniu miejsca pobytu sprawcy wykroczenia pomógł strażnikowi dzielnicowy KP Nowe Miasto.

Dochodzenie trwało ponad miesiąc, ale zakończyło się sukcesem. Wysypisko sprzątnięto, a koszty kar i sprzątania przekroczyły 1500 zł: Kierownik budowy został ukarany za niewłaściwą gospodarkę odpadami (500 zł), sprawca wykroczenia ukarany za zanieczyszczanie miejsca publicznego (500 zł), a rachunek za sprzątanie odpadów w wysokości 540 zł pokrył sprawca wykroczenia.

SMMP, el

Poznań: Na festyn na Franowo przyszły prawdziwe tłumy!

0
Zwiedzanie zajezdni tramwajowej, podziwianie specjalistycznego sprzętu MPK i pojazdów elektrycznych przyciągnęły do zajezdni na Franowie prawdziwe tłumy. Festyn udał się nad podziw!

Tłoczno było już w tramwajach dowożących festynowych gości. Na festyn można było dojechać bezpłatną linią dowozową, kursującą na trasie: Franowo – most Św. Rocha – Podgórna – Fredry – Rondo Kaponiera – Święty Marcin – Kórnicka – Franowo. Wiele osób skorzystało z tej szansy, by dotrzeć na festyn, a przy okazji spędzić piękną i ciepłą wrześniową niedzielę na świeżym powietrzu, i to całą rodziną.

Atrakcji dla nikogo nie brakowało: pasjonaci tramwajów mogli podziwiać tramwaje Solaris Tramino, Moderus Beta oraz Moderus Gamma, a także wybrać się na wycieczkę po zajezdni.

Zainteresowani cięższym sprzętem mieli niepowtarzalną okazję, by obejrzeć specjalistyczne pojazdy wykorzystywane do usuwania skutków wypadków, między innymi dźwig Scania i nowy holownik pogotowia autobusowego. A miłośnicy ekotransportu mogli pojeździć na elektrycznych skuterach, hulajnogach i rowerach cargo Stork Cargo Bike.

Dzieci szalały w strefie zabawy grając w piłkę nożną i skacząc w dmuchanych zamkach. Mogły też wziąć udział w różnych konkursach i wygrać fantastyczne nagrody. A miłośnicy książek mogli się spotkać z Weroniką Kurosz, autorką książek dla dzieci pt. “Tramwaj Eliasza”.

Zdecydowanie początek Europejskiego Tydzień Zrównoważonego Transportu, bo to z tej okazji odbywał się festyn, można uznać za bardzo udany.

el, fot. Karolina Adamska

Pleszew: premier Morawiecki zachęcał do głosowania na PiS

0
Mateusz Morawiecki, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, spotkał się z w sobotę z mieszkańcami Pleszewa na tamtejszym rynku. Spotkanie rozpoczęło się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Powstańca Wielkopolskiego.

Premier podczas spotkania przekonywał mieszkańców Pleszewa, że powinni głosować na PiS, jak podaje Radio Poznań. Tej partii bowiem zawdzięczają wszystkie programy i społeczne, rozwojowe i gospodarcze. Ten rząd udowodnił swoją skuteczność budując sprawne państwo, które „mafie vatowskie, łobuzów, złodziei, przestępców podatkowych, którzy hulali tu jak wiatr po dzikich polach”.

Premier był także w Spółdzielczym Związku Grup Producentów Rolnych „Lazur” w Nowych Skalmierzycach, gdzie rozmawiał o sukcesach eksportowych polskich producentów. Jego zdaniem nasi przedsiębiorcy doskonale sobie radzą na międzynarodowych rynkach i jeśli ten trend się utrzyma, to eksport do USA po raz pierwszy będzie wyższy niż do Rosji. Z pewnością pomogą w tym nowe programy dla małych firm, które przygotowuje Prawo i Sprawiedliwość, a także takie regulacje, jak naliczanie ZUS-u nie od przychodu, ale od dochodu.

Radio Poznań, el

Kąpiel w pianie i sprzęt dla OSP. Tak się bawi powiat poznański!

0
Specjalistyczny sprzęt wartości 100 tys. złotych, konkursy i zabawy, a na deser koncert zespołu Boys. Tak bawili się mieszkańcy powiatu na festynie „Bezpieczni w powiecie poznańskim”.

Sobotnie, słoneczne popołudnie przyciągnęło tysiące osób do Bolechowa. Piknik to doskonała propozycja by spędzić rodzinnie czas wśród wielu atrakcji.
– Jesteśmy tu co roku i za każdym razem są nowe atrakcje, niespodzianki i oczywiście przepyszne jedzenie – zgodnie podkreślali mieszkańcy, którzy w sobotę zawitali do Bolechowa.

I na pewno nie mogli narzekać na nudę. Straż Graniczna Poznań-Ławica zaprezentowała pokaz pirotechniczny. Duże brawa zebrały też psy policyjne, które dały pokaz swych umiejętności. Można było podziwiać wozy strażackie, sprzęt policyjny czy wyposażenie wodnego pogotowia ratunkowego. A wszystko przy rytmach Orkiestry Dętej z Chludowa. Tradycyjnie były też warsztaty cukierkowe a dla najmłodszych dmuchańce i malowanie buziek. W tym roku Bolechowo odwiedziły też postaci z „Gwiezdnych wojen”, które zbierały pieniądze na leczenie chorej Klaudii.

Co roku podczas rodzinnego pikniku w Bolechowie jednostki OSP otrzymują specjalistyczny sprzęt, tym razem były to zestawy węży i tzw. smoki pływające. Sprzęt wart 100 tysięcy złotych trafił do 25 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnej w powiecie poznańskim.
– Dzięki takiemu wsparciu z powiatu poznańskiego nasi ochotnicy z roku na rok są wyposażani w coraz lepszy sprzęt – mówi Jacek Michalak, komendant PSP w Poznaniu. – Teraz chcemy też skupić się na szeroko pojętej edukacji prewencyjnej. Dobrze wyposażone jednostki, przeszkoleni strażacy i świadomi mieszkańcy z pewnością podniosą jeszcze bardziej poziom bezpieczeństwa.

Tylko w latach 2000-2018 powiat poznański przekazał na straż pożarną ponad 9,1 mln. zł, a w tym roku zabezpieczył 1,2 mln. zł.
– A warto dodać, że przez minione 20 lat powiatu poznańskiego, które świętujemy również w Bolechowie, wydaliśmy 22 miliony na poprawę bezpieczeństwa naszych mieszkańców – wylicza Jan Grabkowski, starosta poznański. – Mimo że nie jest to nasze zadanie, każdego roku staramy się dofinansowywać remonty komisariatów, zakup nowych radiowozów czy narkotestów.

Na festynie z wieloma atrakcjami nie mogło zabraknąć tej największej – kąpieli w pianie strażackiej. Co roku to właśnie możliwość kąpieli w pianie przyciąga bardzo wielu amatorów białego szaleństwa. Na zakończenie na scenie pojawił się zespół „Boys”, przy którego muzyce doskonale bawiły się tysiące osób obecnych na pikniku.

Powiat Poznański, el

Poznań: Wybuch pieca w City Parku

0
Dwie osoby ranne i sześć zastępów straży pożarnej, które gasiły pożar – to efekt wybuchu pieca na biopaliwo w jednej z restauracji w City Parku.

Do zdarzenia doszło w sobotni wieczór, około 20.30, gdy restauracja była pełna gości. W pewnej chwili wszyscy usłyszeli głośny huk, a zaraz potem pojawił się dym i płomienie. Obsługa kazała wszystkim wyjść przed budynek. Dwie osoby odniosły obrażenia.

Pożar gasiło sześć zastępów straży pożarnej. Przyczyną pożaru był najprawdopodobniej wybuch pojemnika na biopaliwo.

KMSP, el

Poznań: Przez centrum miasta przejdzie Marsz dla Życia

0
Festyn na placu Mickiewicza i przemarsz przez centrum Poznania do Katedry. W Poznaniu odbędzie się dziś Marsz dla Życia pod hasłem „Jestem tu”.

„Chcemy skłonić poznaniaków i Wielkopolan do refleksji nad wartością życia każdej osoby ludzkiej” – tak wyjaśniają organizatorzy znaczenie hasła. – „Chcemy skupić się na ukazaniu, że obrona życia ludzkiego jest niesamowicie ważna i warto poświęcać jej więcej uwagi”.

Organizatorzy twierdzą też, że „w świecie, w którym sporo miejsca zajmuje ochrona środowiska i przeróżnych zwierząt, zapomina się o człowieku. Człowieku, który nierzadko boryka się z problemami, samotnością i wykluczeniem – niezależnie czy jest nastolatkiem, czy jest już w podeszłym wieku. Poprzez Marsz chcemy uświadamiać, że każde życie jest ważne, bez względu na wiek, poglądy i różne uwarunkowania”.

Tegoroczna, siedemnasta już, edycja marszu będzie szczególnie poświęcona osobom dotkniętym zaburzeniami psychicznymi oraz nienarodzonym dzieciom.

Marsz rozpocznie się o 14.30 festynem na placu Mickiewicza, podczas którego zostaną odczytane specjalne życzenia papieża Franciszka. Odczyta je arcybiskup Stanisław Gądecki. O 15:45 uczestnicy wyruszą ulicami Poznania w stronę katedry, gdzie o 17:00 odbędzie się Msza Święta.

Kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu na trasie marszu.

Mat. pras., el, fot. Karolina Adamska

Poznań. Zamknął matkę w rozgrzanym aucie

0
Strażnicy miejscy uwolnili 75-letnią kobietę z rozgrzanego samochodu.Zamknął ją tam syn. Kobieta była bliska utraty przytomności.

Strażnicy zauważyli zaparkowane auto i siedzącą w nim kobietę na ulicy Za Bramką. Jej zachowanie mogło wskazywać na potrzebę udzielenia pomocy.
-Płakała, była roztrzęsiona i spocona – tak zrelacjonował stan kobiety interweniujący strażnik.

Ponieważ samochód był szczelnie zamknięty, a kobieta nie mogła go otworzyć, funkcjonariusze szybko napisali na kartce pytanie, czy oczekuje pomocy i propozycje odpowiedzi: tak lub nie. Kobieta mała pokazać palcem, która odpowiedź jest właściwa – i wskazała na „tak”.

W tym czasie gdy jeden ze strażników komunikował się z zamkniętą kobieta, drugi wzywał pogotowie ratunkowe i policję. Po kilku minutach na miejscu byli już ratownicy medyczni oraz kierowca samochodu, który natychmiast otworzył drzwi. Z samochodu buchnęło gorące powietrze. Starszą panią przeprowadzono do ambulansu, bo w ocenie ratowników kobieta wymagała pomocy specjalistycznej. Została przetransportowana do szpitala.

Z biletu parkingowego SPP wynikało, że kobieta przebywała w zamkniętym pojeździe godzinę i 15 minut, a samochód stał w miejscu nasłonecznionym. Strażnikom ze Starego Miasta można pogratulować czujności i dobrze wypełnionego obowiązku. Niefrasobliwym kierowcą auta – synem starszej pani – zajmie się policja.

SMMP, el

Druga porażka Lecha z rzędu

0
Lech Poznań przegrał na wyjeździe z Lechią Gdańsk 1:2 po bramkach Sławomira Peszko oraz Michała Nalepy w meczu 8. kolejki PKO Ekstraklasy. Gola kontaktowego dla lechitów zdobył głową Christian Gytkjaer. Była to druga porażka z rzędu podopiecznych Dariusza Żurawia i kolejna niewykorzystana szansa na doskoczenie czołówki. „Kolejorz” po przegranym meczu spadł w tabeli na 9. miejsce, ale może spaść nawet na 10, jeśli wyprzedzi go Górnik Zabrze.

Od pierwszego gwizdka sędziego Kwiatkowskiego to gospodarze byli drużyną aktywniejszą i od razu ruszyli do ataku. Bardzo chciał się pokazać w tym meczu były piłkarz Lecha, Sławomir Peszko, który kilka sezonów temu miał niemałe spięcie przy Bułgarskiej z Tomaszem Kędziorą, Janem Bednarkiem i ówczesnym szkoleniowcem poznańskiej drużyny, Nenadem Bjelicą. Od tego momentu były reprezentant Polski stał się w Poznaniu „persona non grata”. Na nieszczęście kibiców ze stolicy Wielkopolski to właśnie Sławomir Peszko zdobył pierwszego gola w tym spotkaniu po strzale głową, pewnie pokonując interweniującego Mickeya van der Harta. Piętnaście minut później było już 2:0. Ładnym dośrodkowaniem w pole karne popisał się Filip Mladenovic, a bramkę strzałem na wślizgu zdobył Michał Nalepa.

Kiedy wydawało się, że Lechia ma ten mecz pod kontrolą, to lechici zaczęli coraz częściej dochodzić do głosu. Najpierw kapitalną okazję zmarnował reprezentant Danii, Christian Gytkjaer, by przed gwizdkiem kończącym pierwszą połowę zdobyć gola kontaktowego po podaniu Joao Amarala. Podopieczni Dariusza Żurawia po zmianie stron próbowali zagrozić bramce strzeżonej przez Dusana Kuciaka, ale najzwyczajnie w świecie nie mieli na to pomysłu. Co prawda, mieli wyższe posiadanie piłki, ale nic z tego nie wynikało. Bardzo słabo spisał się w tym meczu Djordje Crnomarkovic, który po raz drugi w tym sezonie wyleciał z boiska po otrzymaniu drugiej żółtej kartki.

Ten mecz pokazał, że Lech ma bardzo słabą ławkę rezerwowych i przy wypadnięciu Lubomira Satki, do gry wchodził piłkarz, który jeszcze rok temu grał w pierwszej polskiej lidze, czyli Tomasz Dejewski. Nie ma skrzydłowych, nie ma godnych zastępców dla środkowych pomocników… Można wymieniać długo, jednak liczy się to, co było wczoraj. Druga porażka z rzędu i „Kolejorz” spada na dziewiąte miejsce w tabeli.

Poznań: Kulturalny Stary Rynek kończy… Kulturalny Lunch

0
To już koniec kulturalnych spotkań na Starym Rynku w każdy letni weekend. W ostatni dzień Kulturalny Stary Rynek zaprasza na lunch. Na Scenie na Quadro.

Kulturalny Lunch rozpocznie się o 12.30 i tradycyjnie już kończy kolejny sezon projektu Kulturalny Stary Rynek. To dzięki niemu we wszystkie letnie weekendy na Starym Rynku i w okolicach – na przykład w szkole baletowej przy Gołębiej – odbywały się bardzo ciekawe koncerty i spektakle.

Kulturalny Lunch rozpocznie się od przedstawienia Teatru Fuzja „Pograjki – teatralny koncert”. Po nim będzie można posłuchać Dixie Company – poznańskiej formacji grającej jazz tradycyjny.

Prócz koncertu jazzowego i przedstawienia Teatru Fuzja organizatorzy zaplanowali dla gości drobny poczęstunek – w końcu to lunch… Przygotowali go restauratorzy i przedsiębiorcy ze Starego Miasta.

W tym roku był to już 5 sezon cyklu plenerowych wydarzeń weekendowych zlokalizowanych na Starym Mieście w Poznaniu. Oprócz artystów znanych z poprzednich sezonów projektu na turystów i mieszkańców Poznania czekały nowości („Stary Rynek- Nowy Cyrk” oraz „Interaktywne koncerty Siły Specjalne”).

Do tej pory w ramach letniej inicjatywy Kulturalny Stary Rynek odbyło się blisko 270 wydarzeń plenerowych, w tym koncerty artystów prezentujących niemal wszystkie style muzyczne, przedstawienia teatralne dla dzieci i dorosłych, wystawy, przechadzki z przewodnikiem oraz warsztaty artystyczne. W poprzedniej edycji w 70 wydarzeniach wzięło udział ponad 10 000 osób.

Mat. pras., el

Poznań: Tajemnice twierdzy fortowej – prelekcja Jacka Biesiadki

0
Kaponiera Kolejowa – najmłodszy element poligonalnej Twierdzy w Poznaniu – ma już niemal 150 lat. Historia jej powstania jest niezwykle interesująca, a wokół samej kaponiery narosło sporo legend. Wszystkie zna Jacek Biesiadka, który zaprasza dziś na spotkanie z kaponierą – do kaponiery kolejowej, oczywiście.

Ówczesna twierdza była już przestarzała i ledwie kilka lat po wybudowaniu Kaponiery wokół miasta zaczął rosnąć pierścień nowoczesnych fortów, które miały zastąpić ciasne ciąg wałów wokół miasta.

W ciągu krótkiego czasu powstało 18 fortów połączonych drogami rokadowymi. Na międzypolach pobudowano schrony uzupełniające linie obronne, a wewnątrz miasta koszary i inne obiekty zaplecza.

Poznańska twierdza fortowa w dużej części doczekała współczesnych czasów, a wiele jej obiektów jest dziś dostępne. Na części obiektów odbywają się co roku Dni Twierdzy Poznań.

Historię i szczegóły twierdzy fortowej poznamy podczas bogato ilustrowanej prelekcji Jacka Biesiadki – znawcy poznańskich fortyfikacji, współautora publikacji „Twierdza Poznań. O fortyfikacjach miasta Poznania w XIX i XX wieku”. Spotkanie rozpocznie się o 14.30. Szczegóły na www.kaponierakolejowa.pl

Mat. pras., el

Gniezno: 20-latek zginął w wypadku

0
W Żydowie niedaleko Gniezna w wypadku na drodze krajowej nr 15 zginął młody mężczyzna. Jego samochód kilkakrotnie dachował.

Do zdarzenia doszło po północy, na prostym odcinku drogi. Jak podaje Radio Poznań, mężczyzna stracił panowanie nad kierownicą. Powodem prawdopodobnie była nadmierna prędkość. Jego samochód zjechał na pobocze i kilkakrotnie dachował, sam kierowca natomiast wypadł przez szybę i zginął na miejscu. Najwidoczniej nie miał zapiętych pasów.

Utrudnienia w ruchu trwały ponad dwie godziny. Normalny ruch dopiero przywrócono około godziny 3.00 nad ranem.

Radio Poznań, el

Policja alarmuje: coraz więcej pijanych kierowców!

0
W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku liczba zatrzymanych pod wpływem alkoholu kierowców wzrosła o 5,4 proc. Polacy piją coraz więcej i w takim stanie siadają za kierownicą. Tak wynika z danych polskiej policji.

W 2011 r. było 183,5 tys. kierowców zatrzymanych za jazdę po alkoholu, w 2015 r. – 128,9 tys., a w 2018 r. – 104,6 tys. W tym roku już teraz jest ich 69 tys. To oznacza wzrost o 5,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Policjanci szacują, że jeśli ten trend się utrzyma, to w tym roku czeka nas wzrost zatrzymań pijanych kierowców nawet o 11 proc.

W dodatku – jak podaje „Przegląd” – Polacy coraz więcej piją. Rocznie wypijamy 11 litrów czystego spirytusu, podczas gdy w 2005 r. było to 9,5 litra, a w latach 70. – pięć litrów. Do jazdy pod wpływem alkoholu przynajmniej raz w ostatnim miesiącu przyznaje się 6,4 proc. polskich kierowców.

Dlaczego Polacy tak chętnie siadają za kierownicę po alkoholu? Powodów jest kilka: przede wszystkim mentalność. Lubimy łamać lub obchodzić przepisy, a pod wpływem alkoholu nie jesteśmy podatni na logiczne argumenty. Poza tym w Polsce jest duże przyzwolenie społeczne na prowadzenie po pijanemu. Często pada argument, że jedno piwo czy jedna wódka to nie alkohol, więc można prowadzić…

I może najważniejsza z przyczyn: czują się bezkarni. Przy stanie osobowym policji raczej niewielkie są szanse, by na podrzędnej drodze, na wsi i w nocy, stał patrol drogówki i legitymował kierowców. Zresztą i na głównych drogach te szanse nie są za duże. kierowcy chętnie więc ryzykują – bo bardzo często im się po prostu udaje. A jak się nie uda – no cóż, kary w Polsce nie są zbyt dotkliwe. Nie zabiorą samochodu i nie sprzedadzą na licytacji jak w Danii ani nie wyznaczą mandatu proporcjonalnie do wysokości pensji, jak w Norwegii, żeby prowadzący dotkliwie odczuł karę. 1000 zł i zabranie prawa na 3 miesiące albo na pół roku da się przeżyć.

Potwierdzają to policyjne statystyki: jazda w stanie nietrzeźwym jest w Polsce przestępstwem z art. 178a par. 1 kk, zagrożonym karą do dwóch lat więzienia. Ale rzadko kiedy sąd tak karze kierowcę. Z ok. 48 tys. ukaranych osób co piątej wyrok zawieszono. Na więzienie skazano jedynie 660 osób, z tego 8 na najwyższą dopuszczalną karę. Najczęściej pijani kierowcy karani są grzywną do jednego tys. zł.

tygodnikPrzegląd.pl, el

Jesień w domu i zagrodzie. Retro Show w Szreniawie

0

Tradycyjny wysiew zboża z płachty, pokaz jesiennych prac polowych oraz pokazy przetwórstwa owoców i warzyw. Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza na jesienne spotkanie.

O godzinie 11.00 na terenie muzeum rozpocznie się kolejna impreza z cyklu „Jesień w domu i zagrodzie. Retro Show”. Jak zwykle atrakcji dla miłośników rolnictwa w dawnym stylu nie zabraknie. Będzie można zobaczyć na polu tradycyjny wysiew zboża z płachty, pokaz jesiennych prac polowych, młockę parową z wykorzystaniem lokomobili firmy Cegielskiego – Hipoliny oraz paradę traktorów.

Natomiast w domu i zagrodzie czekają na zainteresowanych pokazy suszenia i wędzenia śliwek tradycyjną metodą z Szydłowa, przetwórstwa owoców i warzyw oraz kramy pełne gotowych jesiennych przetworów.

Dodatkowymi atrakcjami są warsztaty wikliniarskie i potrawy z tradycyjnej kuchni oraz zajęcia interaktywne dla dzieci.

Oprócz „Retro Show” na terenie muzeum będzie się też odbywał pierwszy festiwal Land Art „Naturalia” organizowany przez Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa. Odwiedzający będą mogli obejrzeć na terenie muzeum prace konkursowe wykonane z naturalnych materiałów, wtapiające się w otoczenie.

Dodatkową atrakcją będzie prezentacja poznańskich Bambrów przygotowana z okazji 300. rocznicy przybycia osadników z Bambergu.
Festyn potrwa do godziny 17.00.

Mat. pras., el

Poznań: Wielki festyn na Franowie, czyli zaczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

0
Wycieczki po zakamarkach zajezdni, wystawa nowoczesnych tramwajów i autobusów oraz spotkanie z autorką książek dla dzieci – o tramwajach, oczywiście. W samo południe na Franowie zaczyna się wielki festyn.

Na miejscu czeka wiele atrakcji na miłośników tramwajów i autobusów we wszystkich odmianach. Dzięki Kórnickiemu Przedsiębiorstwu Autobusowemu Kombus będzie można podziwiać wystawę nowoczesnego taboru liniowego i specjalistycznego. Zobaczymy na niej także tramwaje Solaris Tramino, Moderus Beta, Moderus Gamma, autobusy Solaris Urbino, a także pojazdy specjalistyczne wykorzystywane do usuwania skutków wypadków: dźwig Scania, nowy holownik pogotowia autobusowego oraz nowy radiowóz Nadzoru Ruchu MPK. Na wystawie nie zabraknie ekopojazdów: elektrycznych skuterów, hulajnóg i rowerów cargo Stork Cargo Bike.

Chętni będą mogli zwiedzić zajezdnię – a jest co oglądać, bo należy ona do największych i najnowocześniejszych w Europie. No zawsze jest to doskonała okazja, by wypytać oprowadzających fachowców o kwestie techniczne, na które poza MPK trudno znaleźć odpowiedź.

Będzie też strefa zabaw dla dzieci: gry y zabawy piłkarskie z Akademią Piłkarską Reissa, gra „Zjazd do zajezdni” i dziecięce „Koło Fortuny”, konkursy rysunkowe i sprawnościowe, a także spotkanie z Weroniką Kurosz, autorką książek dla dzieci pt. „Tramwaj Eliasza”.

Na festynie będą też stoiska informacyjne Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu i Zarządu Transportu Miejskiego oraz stoiska z książkami dla dzieci.

Festyn potrwa do godziny 16.00, a na jego teren można dojechać bezpłatną linią dowozową, kursującą na trasie:
Franowo – most Św. Rocha – Podgórna – Fredry – Rondo Kaponiera – Święty Marcin – Kórnicka – Franowo

Odjazdy z zajezdni Franowo:
12.26, 13.01, 13.36, 14.11, 14.46, 15.30, 16.05

Odjazdy z przystanku Rondo Kaponiera
11.40, 12.15, 12.50, 13.25, 14.00, 14.35, 15.10

Poznań: Cienie Amazonii. Biżuteria z kolekcji Borysa Malkina

0
Biżuteria Indian amazońskich to nie tylko ozdoba, ale także manifest przynależności do plemienia, grupy społecznej, statusu społecznego. Opowie o niej Urszula Baszczyńska-Gosz.

Borys Malkin – entomolog i antropolog, przebywający i badający Indian z Amazonii przez ok. 40 lat. Podarował Muzeum Etnograficznemu w Poznaniu pokaźną kolekcję z tamtych terenów, wśród których znajdują się również „przedstawiciele” biżuterii indiańskiej. W trakcie prelekcji będzie można obejrzeć obiekty z tej kolekcji.

Niedzielne spotkanie odbywa się w cyklu „Biżuteria świata” – spotkań poświęconych biżuterii etnicznej i ludowej, stanowiącej konieczne dopełnienie wielu ubiorów tradycyjnych z całego świata, w formie prelekcji i wykładów, wzbogaconych prezentacją w Power-Point. Tematem części spotkań (przygotowanych przez pracowników muzeum) będą zabytki biżuteryjne z kolekcji Muzeum Etnograficznego MNP. Na każdym z tych spotkań będzie można zobaczyć je z bliska. Kilka razy do roku zapraszać będziemy specjalistów zajmujących się biżuterią ludową i etniczną z całej Polski.

Wstęp w cenie biletu do muzeum:
– 7 zł/ bilet normalny
– 5 zł/ bilet ulgowy
– 1 zł / uczniowie i studenci w wieku od 7 do 26 lat.
Wejście do Muzeum od ul. Mostowej 7 (przez park).

Mat. pras., el