Licheń: Ruszyła akcja „Gmina dla Rodaka”

Teatralka fot. Sławek Wąchała
Joanna Wilk-Yaridiz, prezes Fundacji Dla Rodaka, poprosiła w Licheniu, podczas kongresu Kół Gospodyń Wiejskich, o wsparcie akcji dla repatriantów. Chodzi jej o pomoc dla Polaków mieszkających na wschodzie, którzy chcieliby wrócić do kraju.

Jak podaje Radio Poznań, według oficjalnych danych w Kazachstanie jest 10 tysięcy naszych rodaków, którzy chcieliby wrócić do Polski. Nieoficjalnie nawet ponad 50 tysięcy Polaków chciałoby znów zamieszkać w kraju przodków.

Joannę Wilk-Yaridiz dziwi fakt, że polskie władze tak mało obchodzą rodacy na wschodzie. Rosja czy Niemcy troszczą się o swoich obywateli i umożliwiają im powrót. Polskie rządy od wielu lat niewiele robią. Dlatego prezes fundacji poprosiła o wsparcie samorządy i w Licheniu zainaugurowała ogólnopolską akcję Gmina dla Rodaka. Polega ona na zachęcaniu włodarzy miast i wsi do zapraszania repatriantów. Prezes zwróciła też uwagę, że ci repatrianci nie będą traktowali Polski jako przystanku na drodze do krajów Europy Zachodniej, tylko będą chcieli tu zostać, założyć rodziny i pracować na rzecz naszego – i ich – kraju.

Zainaugurowanej w Licheniu akcji patronuje Pierwsza Dama RP Agata Duda.

Radio Poznań, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: