Poznań: Tajemnice twierdzy fortowej – prelekcja Jacka Biesiadki

Kaponiera Kolejowa – najmłodszy element poligonalnej Twierdzy w Poznaniu – ma już niemal 150 lat. Historia jej powstania jest niezwykle interesująca, a wokół samej kaponiery narosło sporo legend. Wszystkie zna Jacek Biesiadka, który zaprasza dziś na spotkanie z kaponierą – do kaponiery kolejowej, oczywiście.

Ówczesna twierdza była już przestarzała i ledwie kilka lat po wybudowaniu Kaponiery wokół miasta zaczął rosnąć pierścień nowoczesnych fortów, które miały zastąpić ciasne ciąg wałów wokół miasta.

W ciągu krótkiego czasu powstało 18 fortów połączonych drogami rokadowymi. Na międzypolach pobudowano schrony uzupełniające linie obronne, a wewnątrz miasta koszary i inne obiekty zaplecza.

Poznańska twierdza fortowa w dużej części doczekała współczesnych czasów, a wiele jej obiektów jest dziś dostępne. Na części obiektów odbywają się co roku Dni Twierdzy Poznań.

Historię i szczegóły twierdzy fortowej poznamy podczas bogato ilustrowanej prelekcji Jacka Biesiadki – znawcy poznańskich fortyfikacji, współautora publikacji „Twierdza Poznań. O fortyfikacjach miasta Poznania w XIX i XX wieku”. Spotkanie rozpocznie się o 14.30. Szczegóły na www.kaponierakolejowa.pl

Mat. pras., el

Podziel się: