Strona główna Blog Strona 2212

Cracovia – Lech: Kolejna porażka poznaniaków

Lech Poznań przegrał na wyjeździe z Cracovią 0:1, po bramce Michala Siplaka. Poznaniacy powinni jak najszybciej zapomnieć o tym sezonie.

Wszystko co warte odnotowania w tym meczu, zobaczyliśmy w ciągu pierwszych 6′ minut. Sergiu Hanca fantastycznie dośrodkował z prawej strony boiska, Robert Gumny zgubił krycie i Michal Siplak, potężnym strzałem z powietrza, nie dał szans Jasminowi Buricowi.

Zespół Michała Probierza szybko zadał Lechowi cios i jak się miało okazać poznaniacy nie byli w stanie już się po nim podnieść. Piłkarze Dariusza Żurawia próbowali, optycznie dłużej utrzymywali się przy piłce, ale nie przekładało się to w żaden sposób na sytuacje podbramkowe.

Cracovia używała najprostszych metod, ale one zaskakująco dobrze działały. Przed końcem pierwszej połowy próbował sprytnym strzałem Wdowiak, ale Burić dobrze się zachował w tej sytuacji. Na kolejną groźną sytuację w meczu musieliśmy czekać do… 74′ minuty. W polu karnym Lecha wybuchło spore zamieszanie i ostatecznie piłka trafiła do Niko Datkovicia, który próbował pokonać bośniackiego bramkarza strzałem głową. Pomylił się nieznacznie.

Na więcej żadnego z zespołów nie było już stać. Cracovia była minimalnie lepsza i zasłużenie wygrała. Zespół z Krakowa ma coraz większe szanse, żeby w nowym sezonie zagrać w europejskich pucharach. A Lech o tym sezonie powinien jak najszybciej zapomnieć…

Cracovia – Lech Poznań 1:0 (1:0)

Bramki: Michal Siplak (6’)

Żółte kartki: Filip Piszczek (39’), Sergu Hanca (90’)

Cracovia: Michal Pesković – Cornel Rapa, Michał Helik, Niko Datković, Michal Siplak – Sergiu Hanca, Damian Dąbrowski (86’ Diego Ferraresso), Janusz Gol, Milan Dimun, Mateusz Wdowiak (85’ Javi Hernandez) – Filip Piszczek (46’ Airam Cabrera)

Lech Poznań: Jasmin Burić – Robert Gumny, Dimitris Goutas, Nikola Vujadinović, Volodymyr Kostevych – Tymoteusz Klupś (60’ Maciej Makuszewski), Maciej Gajos, Łukasz Trałka, Kamil Jóźwiak (78’ Piotr Tomasik) – Filip Marchwiński, Darko Jevtić (69’ Christian Gytkjaer)

Liczba kibiców: 10 631

Poznań: Miasto dofinansuje remonty prywatnych nieruchomości

2,5 miliona złotych zamierza przeznaczyć miasto na dofinansowanie remontów prywatnych nieruchomości. Za te pieniądze odnowione ma zostać 26 budynków.

– Od kilku lat kwota, jaką miasto przeznacza na dofinansowanie zabytków, sukcesywnie wzrasta – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – W tym roku wynosi aż 2,5 mln zł. Nie są to jednak jedyne środki, które przeznaczamy na ten cel. Remontujemy również miejskie kamienice, szkoły czy instytucje kultury. Wspieramy też wspólnoty mieszkaniowe – szacujemy, że na wsparcie zabytków przeznaczamy rocznie łącznie ponad 20 mln zł. Dotacje, które przyznajemy dzisiaj, przynoszą obustronne korzyści. Właścicielom nieruchomości ułatwiają sprawowanie właściwej opieki nad zabytkowymi obiektami, a miasto przyczynia się do ochrony i zachowania swojego dziedzictwa kulturowego.

Pieniądze będą przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane. Objęte nimi budynki są wpisane do rejestru zabytków i znajdują się na obszarze Poznania – nie są jednak własnością miasta. Za tegoroczne pieniądze odnowione ma zostać 26 obiektów: kamienice, klasztory i kościoły – radni miejscy już wyrazili na to zgodę podczas ostatniej sesji rady miasta.

– Obserwujemy, że zainteresowanie dotacjami konserwatorskimi z budżetu miasta rośnie z roku na rok – mówi Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków. – To dobry znak, bo często dotacje są dla właścicieli obiektów silnym bodźcem i motywacją do podjęcia kolejnych prac. Dzięki temu najcenniejsze obiekty Poznania odzyskują dawny blask przy dużym wsparciu miasta i zaangażowaniu prywatnych właścicieli.

Autor: UMP / op. SS

Poznań: Koncert Michała Szpaka w ramach Poznańskich Dni Rodziny

0
Michał Szpak wystąpi dzisiaj wieczorem na Łęgach Dębińskich, na zakończenie trwającego tam festynu z okazji Poznańskich Dni Rodziny.

Poznańskie Dni Rodziny to cykl imprez, dyskusji i pokazów, które potrwają 22 dni. – Zależało nam na szerokiej ofercie, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Poznańskie Dni Rodziny to ponad 3 tygodnie najróżniejszych wydarzeń, koncertów, spotkań, warsztatów, konferencji naukowych. Zaczynamy piknikiem na Łęgach Dębińskich z koncertem Michała Szpaka, a kończymy Międzypokoleniową Paradą Pokoleń, która przejdzie ze Starego Rynku na plac Wolności – podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta.

– Najważniejszy cel to integracja międzypokoleniowa. Dla władz miasta poznańska rodzina jest bardzo ważna. Dotyczy to wszystkich jej członków – od najmłodszego do najstarszego. Dlatego wiele przedsięwzięć organizujemy wspólnie z Młodzieżową Radą Miasta i Miejska Radą Seniorów. Chcemy, aby każdy poznaniak, każda poznańska rodzina czuła się w naszym mieście dobrze – dodał Solarski.

Kulminacją pikniku, który oficjalnie rozpoczyna Poznańskie Dni Rodziny, będzie koncert Michała Szpaka, który rozpocznie się o godz. 19 na Łęgach Dębińskich. Wstęp będzie darmowy.

Autor: UMP op. AS

Cracovia – Lech. Probierz: „Jesteśmy faworytem i chcemy wygrać ten mecz”

0
Lech Poznań zmierzy się na wyjeździe z Cracovią. Oba zespoły dzielą w tabeli zaledwie dwa punkty. – Chcemy grać do końca o zwycięstwa – zadeklarował Dariusz Żuraw, trener Lecha.

Dwa punkty to niby nie jest dużo, ale mając na uwadzę nadchodzącą końcówkę sezonu zmienia to naprawdę wiele. Lech szansę na grę w pucharach ma teoretyczne. Cracovia – całkiem realne. – Nie chcę mówić za dużo o Cracovii, bo my mamy swój cel. Chcemy prezentować się jak najlepiej i grać do końca o zwycięstwa. Tak będzie właśnie w Krakowie – mówił na konferencji przed meczem Dariusz Żuraw.

W porównaniu z poprzednim spotkaniem, w sobotę trener Lecha będzie mógł skorzystać z Rafała Janickiego i Macieja Makuszewskiego, którzy ostatnio pauzowali z powodu żółtych kartek. Nie wiadomo w dalszym ciągu czy będzie mógł zagrać Christian Gytkjaer, który wraca po kontuzji. – Tutaj zobaczymy jak będzie wyglądała jego sytuacja w sobotę – podkreślił trener.

– Cracovia to przykład tego, że trzeba być cierpliwym. Pewne rzeczy nie przychodzą tak od razu. Mają momenty w rundzie finałowej, gdzie prezentowali się raz lepiej, raz gorzej. Spodziewam się jednak trudnego meczu. Patrząc na to jak wyglądają moi piłkarze na treningu, myślę, że będziemy w stanie nawiązać walkę i pokazać dobrą piłkę – podsumował Żuraw.

– Jesteśmy faworytem i chcemy wygrać ten mecz. Na dzień dzisiejszy wszyscy zawodnicy – oprócz Viniciusa – są zdrowi, natomiast Marcin Budziński już trenuje, ale w sobotę jeszcze nie będzie zdolny do gry – powiedział natomiast trener Cracovii Michał Probierz.

Początek spotkania o godz. 20:30.

Wolsztyn: Dzieci wypadły z okna mieszkania

0
Do tragicznego wypadku miało dojść w piątek wieczorem w Wolsztynie. Dwójka małych dzieci wypadła z okna jednego z mieszkań.

Sąsiedzi usłyszeli huk, a po wyjściu na podwórko kamienicy zobaczyli dwójkę dzieci leżących na chodniku. Na miejsce natychmiast zostało wezwane pogotowie oraz policja. Dzieci zostały przewiezione do szpitala – niestety jedno z nich zmarło.

Policja natomiast zajęła się matką chłopców. Jak się okazało kobieta była trzeźwa, o wypadku nie wiedziała (była przekonana, że chłopcy bawią się w pokoju). Została jej zapewniona opieka psychologa. Drugi z chłopców znajduje się obecnie pod opieką lekarzy.

Wielkie Grillowanie UAM: Zła pogoda i tłumy ludzi

Wielkie Grillowanie UAM – kultowa impreza na Morasku odbyła się kolejny raz. Muzycznie i organizacyjnie wszystko wyszło, ale studenci przyznawali, że to już jest nie to…

Sama Pidżama Porno potrafi przyciągnąć tłumy i to chyba głównie dla niej studenci masowo zmierzali na imprezę. Wcześniej było „luźno”… Brakowało klimatu z poprzednich lat, co zgodnie potwierdzali uczestnicy. – Dobrze się bawię, ale szczerze, jest mniej ludzi niż rok temu. Kolejki po piwo są zdecydowanie krótsze – przyznała Kasia, 21-letnia studentka. – Nie znam zespołów, które grają, ale są fajni! W tym roku jest jednak za mało tych znanych… Czekam na Pidżame Porno, która jest „ok”, ale reszta to już gorzej.

– Mało ludzi, ale nie jest najgorzej – dodała Zuza, kolejna z uczestniczek. Po chwili z uśmiechem przyznała: – No jest słabo w tym roku. Chyba to dlatego, że żadne koncerty nie zostały nagłośnione.

Kolejek po piwo już nie zobaczyliśmy, ale ludzie zaczęli masowo się pojawiać podczas koncertu Pidżamy Porno. Ci trzymali poziom i mocno rozgrzali zmarznięty tłum. To właśnie pogodę można uznać w jakimś stopniu za główną gwiazdę wieczoru. Wyjątkowo mroźny, jak na maj, wieczór mocno zniechęcał do przybycia na Morasko. Pytani studenci o to czego im brakuje, często odpowiadali, że przydałoby się na miejscu więcej koksowników…

O oprawę muzyczną mieli zadbać In silence, Radio Slam, Yorba, Pidżama Porno i Prohibicja pierwszego dnia, natomiast drugiego zagrali Cold Ground, SPR/Synowie Rapu, Defau&Orski, Huku i O.S.T.R.. Niby na liście są twórcy dla których warto było przyjechać, ale część ludzi się skarżyła, że oprawa mogłaby być lepsza…

Poznań: Kolejny retro autobus wyjedzie na ulice miasta

0
ZTM konsekwentnie rozszerza ofertę linii turystycznych. W tę sobotę mieszkańcy Poznania będą mieli okazję przejechać się autobusem sprowadzonym z Czech.

Autobus Karosa C943, wraz z hobbystami z Czech, pojawi się w Poznaniu na zaproszenie Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych. – Pojazd powstał w roku 1997 w firmie mieszczącej się w Vysokém Mýtě. Był wykorzystywany od roku 1999 na liniach podmiejskich w okolicach Pragi. W roku 2016 został wycofany z ruchu liniowego. Karosa C943 był ostatnim modelem autobusu przegubowego kursującym pomiędzy miastami. Łącznie wyprodukowano ich 27 sztuk. Do listopada 2018r. tylko 6 sztuk pozostało w ruchu liniowym – informują członkowie KMPS.

Sprowadzony pojazd z Czech będzie kursował na linii numer 100. Autobus będzie odjeżdżał z przystanku Poznań Główny o 12.40, 14.40, 16.20 i 17.45, natomiast z Nowego Zoo o 13.25, 15.25, 17.00 i 18.22.

Dodatkowo ZTM zaplanował na sobotę kurs wieczorny linii turystycznej – skład N+ND+ND wyruszy o godz. 21.00 z przystanku Zeylanda i pojedzie w kierunku pętli Dębiec.

Robert Biedroń: Zero tolerancji dla takich zachowań!

Robert Biedroń, lider „Wiosny” przyjechał dzisiaj do Poznania. Polityk musiał się tłumaczyć z mobbingu we własnej partii.

Jeden z działaczy młodzieżówki z Lublina w obszernym poście na facebooku opisał przerażające warunki jakie panują w „Wiośnie”. Zarzut był tym poważniejszy, że to przecież właśnie ugrupowanie Roberta Biedronia zapowiadało walkę z tego typu praktykami. Jak się jednak okazało, młody działacz „Wiosny” w rzeczywistości pozostał sam z problemem.

Biedroń dzisiaj odbierał zarzuty: – Jak tylko dowiedziałem się o tej sprawie, natychmiast powołałem zespół, który pracuje nad tym i chcę dzisiaj przesłać jasny sygnał: „Nie ma miejsca w „Wiośnie” na takie sytuacje!”. Zero tolerancji dla takich zachowań i będę tego bardzo mocno pilnował. Wyjaśnimy dokładnie tę kwestię. Rozumiem, że coś takiego może się dziać w innych środowiskach, ale w „Wiośnie” jest to niedopuszczalne.

Leszno: PKP podpisały umowę na modernizację linii kolejowej

0
PKP podpisały umowę na kontynuowanie prac na odcinku Leszno – granica woj. dolnośląskiego. To zapewni sprawność przejazdu na trasie Poznań – Wrocław.

Efektem inwestycji będzie skrócenie czasu podróży oraz zwiększenie komfortu obsługi podróżnych na stacjach i przystankach. Prace w czerwcu rozpocznie Torpol S.A. Podpisana umowa warta jest 462 mln zł, a prace planowane są do grudnia 2020 r.

– Zamykamy problem niesolidnego włoskiego wykonawcy. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zrobiły to już na linii Lublin – Warszawa, a teraz nowy wykonawca przejmie prace na trasie między Lesznem a województwem dolnośląskim. Będzie dobre połączenie w regionach, między województwami i dla połączeń międzynarodowych. Kolej staje się coraz ważniejszym środkiem transportu w Polsce, zarówno dla pasażerów, jak i przewozu ładunków – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Wykonawca wymieni ok. 40 km torów wraz z siecią trakcyjną. Dokończona będzie przebudowa peronów i przejścia podziemnego na stacji w Rawiczu i Bojanowie. W zakresie prac są nowe przystanki w Kaczkowie i Rydzynie. Budowa wiaduktu drogowego w Bojanowie i przejścia pieszo-rowerowego w Lesznie ułatwią komunikację i zwiększą poziom bezpieczeństwa na styku toru i drogi. Podobny efekt przyniesie budowa nowych wiaduktów na ul. Piłsudskiego i Świętojańskiej w Rawiczu.

– Każdy pasażer poruszający się koleją pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem chciałby, aby modernizacja tej linii dobiegła już końca. Niestety, problemy z poprzednim wykonawcą pokrzyżowały plany Polskich Linii Kolejowych, dlatego z tym większą radością informujemy o podpisaniu nowej umowy. Niech ta umowa będzie tą, która finalnie zamknie inwestycję i pozwoli na przełomie 2020 i 2021 roku szybko i sprawnie pokonać odległości pomiędzy stolicami dwóch województw – mówił Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski. – Regularnie przyglądam się prowadzonym pracom i gorąco dopinguję, bo czas nas goni – dodał.

– Wykorzystaliśmy okres zimowy, by jak najszybciej, zgodnie z obowiązującym prawem, kontynuować inwestycje na odcinku linii między Poznaniem a Wrocławiem. Nowy wykonawca ruszy z pracami w czerwcu. Inwestycja istotnie poprawi komunikację w regionie i na trasie ważnej dla połączeń krajowych i międzynarodowych. – mówi Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Modernizacja linii kolejowej odcinku Leszno – granica z woj. dolnośląskim wymagała specjalnych działań PKP Polskich Linii Kolejowych po rozwiązaniu umowy z wcześniejszym wykonawcą, firmą Astaldi. Po rozstaniu z głównym wykonawcą, PLK, dzięki umowie z Zakładem Robót Komunikacyjnych DOM Sp. z o.o., zapewniła możliwość kontynuacji prac w newralgicznych miejscach. Pozwoliło to wykonać część robót m.in. przebudowę peronu w Rawiczu i prace na torach między Bojanowem a Lesznem.

Modernizacja linii Wrocław – Poznań

Między stolicami Wielkopolski i Dolnego Śląska wykonano już prace na odcinku dolnośląskim oraz Poznań – Czempiń. Pozostały do wykonania zakres to odcinek granica województwa dolnośląskiego – Czempiń. Modernizacja linii E59 z Poznania do Wrocławia skróci czasu przejazdu między Czempiniem a Rawiczem o ok. 20 minut. Pociągi pasażerskie pojadą nią z prędkością do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h.

Inwestycja realizowana w ramach projektu: „Prace na linii kolejowej E59 na odcinku Wrocław – Poznań, etap IV, odcinek granica województwa dolnośląskiego – Czempiń” jest warta ponad 1,5 mld zł. Z tej kwoty ok. 1,2 mld zł stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF). Zakończenie wszystkich prac planowane jest do końca 2020r.

Autor: UW op. SS

Poznań: Tydzień Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich

Właśnie rusza Tydzień Kultury Bałkanów Zachodnich. W programie znalazły się koncerty, dyskusje i spotkania z artystami, które mogą nam przybliżyć kulturę tego regionu.

Tydzień Kultury Bałkanów Zachodnich poprzedza przyjazd politycznych liderów z tego regionu, którzy odwiedzą Poznań w lipcu. – Chcieliśmy przed tymi wydarzeniami politycznymi zaangażować mieszkańców, żeby sprawić, że Poznań będzie żył Szczytem Bałkanów Zachodnich – wyjaśnił Szymon Szynkowski vel Sęk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Oficjalna inauguracja imprezy nastąpi 10 maja o godz. 19 na placu Wolności. Wtedy swój koncert zagra macedoński zespół Mirce Acev – w centrum Poznania pojawi się pięciu muzyków i aż 16 towarzyszących im tancerzy. To nie będzie jedyny akcent muzyczny towarzyszący imprezie. Stolicę Wielkopolski odwiedzi również między innymi zespół Sevdah Takht (15 maja, Stare Kino) i albańska grupa Asgje sikur dielli (16 maja, Pawilon Nowa Gazownia).

Nie zabraknie też atrakcji dla fanów kina: w Kinie Muza podczas Tygodnia Kultury Bałkańskiej będzie można obejrzeć najciekawsze produkcje filmowe z Bałkanów. Do wydarzenia dołączą również restauracje, które zadbają o to, żeby przybliżyć nieco poznaniakom bałkańską kuchnię.

– Dla nas najważniejszym jest, żeby pokazać, że Poznań jest miastem otwartym i gościnnym dla drugiego człowieka – podsumował Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta.

Mateusz Morawiecki adoptował dwójkę dzieci – burza po publikacji książki

0
Mateusz Morawiecki, premier RP, adoptował dwójkę dzieci. Takie informacje ujawnił w swojej książce Piotr Gajdziński, były współpracownik premiera.

Jak zaznaczył portal se.pl w swoim artykule, informacja o adopcji była jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic w rodzinie Morawieckich. Sam Gajdziński, według portalu miał być bliskim współpracownikiem premiera, w czasach kiedy ten pracował w banku. Swoje informacje ujawnił w wydanej właśnie książce „Delfin. Mateusz Morawiecki”. – Morawiecki obdarzył go ogromnym zaufaniem. Niestety, Gajdziński to zaufanie nadużył, a nawet zdradził! – powiedział portalowi se.pl jeden ze współpracowników szefa rządu.

Publikacja wywołała w sieci burzę. Komentatorzy polityczni i czytelnicy zgodnie krytykują formę książki. Nie wiadomo czy dzieci premiera zdawały sobie sprawę z tego, że zostały adoptowane.

Źródło: se.pl

OC w Poznaniu – ile kosztuje?

Poznań to jedno z największych miast w Polsce, które bynajmniej do najtańszych nie należy. Wysokie ceny nieruchomości i usług dają się mieszkańcom mocno we znaki, o czym nie trzeba przekonać nikogo, kto od dłuższego czasu żyje w stolicy Wielkopolski. A jak jest z cenami obowiązkowego ubezpieczenia OC dla kierowców? Czy ono również jest drogie?
Jak miejsce zamieszkania wpływa na cenę OC

Zanim przejdziemy do analizy cen OC w Poznaniu, przypomnijmy, że miejsce zamieszkania właściciela auta ma duży wpływ na wysokość składki. W zależności od tego, gdzie jest się zameldowanym, płaci się mniej lub więcej za obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Z reguły sytuacja wygląda w ten sposób, że na najtańsze OC mogą liczyć osoby z małych miejscowości i wsi, gdzie ruch jest niewielki, a co za tym idzie, ryzyko wypadku, kolizji czy stłuczki niskie. Zupełnie inaczej niż w wielkich miastach, w których naprawdę nietrudno o zdarzenie drogowe, w związku z czym również ceny OC są wyższe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego ubezpieczenia, przeczytaj artykuł, w którym odpowiadamy na pytanie, co to jest OC?

Nie znaczy to jednak, że składki są tak samo wysokie dla wszystkich dużych miast w Polsce. Nie jest sztywną zasadą, że im większa miejscowość, tym droższe OC. Gdyby tak było, najwięcej za obowiązkową polisę płaciliby kierowcy z Warszawy, tymczasem – jak pokazują dane – drożej jest we Wrocławiu i Gdańsku, podczas gdy w Rzeszowie płaci się aż dwa razy mniej, a to przecież dość duże miasto. W jakim położeniu w takim razie znajdują się poznaniacy? Pod względem cen OC bliżej im do Wrocławia i Gdańska czy może Rzeszowa? Sprawdźmy to.

Aby się przekonać, ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie w Poznaniu, postanowiliśmy wykonać kalkulację dla przykładowego, statystycznego kierowcy. Najpierw zweryfikowaliśmy, ile musiałby wyłożyć za polisę w stolicy Wielkopolski, a następnie sprawdziliśmy, jaka składka czekałaby na niego, gdyby mieszkał w innych miastach o podobnej wielkości i liczbie mieszkańców. Do wykonania kalkulacji wykorzystaliśmy kalkulator.najtaniejuagenta.pl/kalkulator/oc-ac/, który posłużył nam do szybkiego, łatwego i darmowego zweryfikowania cen OC. Warto sięgnąć po niego również, gdy dla siebie poszukuje się najlepszej polisy.

Ceny OC w Poznaniu

Jako przykładowego kierowcę wskazaliśmy 40-letniego mężczyznę, który od 12 lat posiada prawo jazdy, posiada 50% zniżek ubezpieczeniowych za bezszkodową jazdę, jest żonaty, ma jedno dziecko, wykonuje pracę biurową, od 10 lat kontynuuje OC i w tym czasie miał jedną stłuczkę. Nasz kierowca poszukuje ubezpieczenia dla 10-letniego Opla Astry z benzynowym silnikiem o pojemności 1,6 l i przebiegiem 200 tys. km. Po wpisaniu tych wszystkich informacji do formularza porównywarka wyświetliła indywidualnie skalkulowany ranking ofert posortowanych od najtańszej do najdroższej. O jakich cenach w takim razie mówimy?

Jak się okazało, najtańsze OC dla naszego kierowcy kosztowałoby w Poznaniu 618 zł, drugie w kolejności 650 zł, a trzecie 702 zł. Dużo? Mało? Aby móc rzetelnie odpowiedzieć na to pytanie, sprawdźmy, ile to samo ubezpieczenie wyniosłoby, gdyby nasz kierowca mieszkał w innych miastach. Weźmy np. wspomniany Wrocław, w którym musiałby wyłożyć wyraźniej więcej, bo co najmniej 723 zł. A w Gdańsku? 646 zł. Z kolei w Białymstoku 623 zł, a w Lublinie 610 zł. Jak więc widać, cena OC w Poznaniu nie należy do najniższych, ale też nie jest najwyższa, bo w kilku miastach płaci się więcej.

Artykuł sponsorowany

Poznań na weekend: szaleństwo na Politechnice, festiwal kultury i muzyka retro!

0
Ukraiński festiwal kultury, Polibuda Open Air 2019 oraz koncerty i spektakle. W ten weekend w Poznaniu atrakcji nie zabraknie.
XII Edycja festiwalu kultury “Ukraińska Wiosna” – CK Zamek – 10 maja

„Wiosna, ach to Ty!” – śpiewał niegdyś Marek Grechuta. I my również powtarzamy za nim słowa tej przepięknej piosenki, dodając radośnie „Ukraińska Wiosna, ach to Ty!”. Po raz dwunasty zachęcamy mieszkańców Poznania i Wielkopolski do bliższego poznania swojego wschodniego sąsiada. Towarzyszy nam również Poznańska Bamberka, której czepiec na co dzień wypełniony myślami o Poznaniu, w maju zamieni się w ukraiński wianek. Wspólne doświadczenia sprawiają, że jej postać staje się niezwykle bliska ukraińskim mieszkańcom Poznania.

Podczas czterech intensywnych dni, proponujemy ukraińską podróż: muzyczną i literacką.

Szczegółowy opis wydarzenia można znaleźć tutaj.

Polibuda Open Air 2019 – 10 maja

Muzyczne szaleństwo. W tym roku pojawią się m.in. Nocny Kochanek, czy DJ WAJS. Pełną listę artystów, którzy wystąpią można znaleźć tutaj (łącznie z większą ilością informacji o wydarzeniu). Warto zwrócić uwagę, że pierwszego dnia trwania imprezy (w piątek), będzie można również wziąć udział w Laser Tag. O popularnym strzelaniu można więcej przeczytać tutaj.

„TO” / Marta Ziółek – Pawilon – 10 maja 19:00

Internet wpłynął na to, jak siebie widzimy i siebie prezentujemy. W spektaklu tancerze trafiają ze świata teledysków, klubów i gifów do blue boxa. Na scenie gesty i obrazy zmontowane są w klipową narrację, gdzie pojawiają się znane pozy ze znanego świata celebrytów. Jak w wyczyszczonej przestrzeni zabrzmi Justin Bieber? Czy lubieżne i euforyczne momenty wolności w postinternetowym świecie późnego kapitalizmu mogą być narzędziami krytyki? Ziółek żongluje poczuciem humoru i bezczelnością, ironicznie i wnikliwie analizuje świat popkulturowych mechanizmów. Zadaje pytanie, czy ciała mogą uwolnić się od zbiorowych choreografii?

Szczegóły można znaleźć tutaj.

Retro Brzmienia – Klub Kosmos – 10 maja 21:00

Tomasz Fąferek, twórca projektu „Kochamy lata 90-te” przypomni wszystkim największe hity lat ’80, ’90 i ’00. Wstęp – 10 złotych. Więcej informacji tutaj.

Piknik rodzinny i koncert Michała Szpaka – Łęgi Dębińskie – 11 maja 14:00 – 21:00

W ramach Poznańskich Dni Rodziny na Łęgach Dębińskich odbędzie się piknik rodzinny. Impreza potrwa od godz. 14. W programie przewidziano m.in. pokazy teatralne, muzyczne i akrobatyczne na scenie głównej, strefy aktywności dla całych rodzin – zajęcia sportowe, plastyczne, edukacyjne, pokazy ratownictwa medycznego i straży pożarnej oraz strefę gastronomii.

Od 19 Łęgi Dębińskie mają należeć do Michała Szpaka, który wspólnie z zespołem zagra koncert.

Wstęp darmowy. Szczegóły tutaj.

Dni Jeżyc – Tu Jeżyc(i)e – 11 i 12 maja

Pierwszy dzień imprezy będzie dawką pozytywnej energii płynącej z muzyki na żywo. Na scenie wystąpi Warszawska Orkiestra Sentymentalna, która wprowadzi uczestników w klimat zabawy tanecznej. Amatorów tańca zachęcą do zabawy i nauczą kroków instruktorzy tańca. Wcześniej, od godz. 12.00 zaprosimy was na jarmark wyjątkowych produktów od sąsiedzkich rzemieślników, produktów regionalnych i ekologicznych oraz do kawiarenki z muzyką na żywo.

Dzień drugi to festyn rodzinny. Od południa zapraszamy wszystkich sąsiadów wraz z dziećmi, wnukami i przyjaciółmi na spotkanie oraz na spektakl dla małych i dużych „Ciocia Jadzia” Teatru Fuzja. Po przedstawieniu, swój program zaprezentują dzieci z jeżyckich szkół. Oprócz tego, dla uczestników Dni Jeżyc zorganizowane będą konkursy, warsztaty plastyczne, szydełkowe, balonowe, żonglerskie, malowanie buziek – każdy znajdzie coś dla siebie! Na zakończenie pikniku, zapraszamy na wyjątkowy koncert dla najmłodszych Wujka Ogórka.
W trakcie festynu zapraszamy także sąsiadów do wspólnego stołu na poczęstunek, rozmowy, zapoznanie się!

Szczegóły tutaj.

Tradycyjnie przypominamy również, że wszystkie nadchodzące wydarzenia można na bieżąco monitorować w naszym kalendarzu.

mat. pras. / op. SS

Leszno: Nauczyciele są przeciwko deklaracji dotyczącej LGBT

0
Nauczyciele wyrazili swoje stanowisko w odpowiedzi na pomysł radnych PiSu, żeby zakazać organizacji w szkołach wydarzeń powiązanych z ruchem LGBT.

Na początku tygodnia radni Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowali przygotowany projekt zakazujący organizowania w szkołach wydarzeń związanych z ruchem LGBT+. W deklaracji przygotowanej przez polityków zaznaczono, że żeby wydarzenie mogło zostać zorganizowane, to zgodę na to muszą wyrazić rodzice. Według radnych rodzice powinni mieć prawo wychowywać dziecko zgodnie z własnymi przekonaniami. – To ma być deklaracja “prewencyjna” – powiedział jej autor Adam Kośmider, wiceprzewodniczący rady Leszna w rozmowie z Radiem Poznań.

Teraz swoje stanowisko odnośnie pomysłu radnych PiSu przedstawili nauczyciele. – Jako osoby odpowiedzialne za kształcenie młodych Polaków pragniemy wyrazić swój zdecydowany sprzeciw wobec propozycji przyjęcia deklaracji Rady Miejskiej Leszna „Miasto wolne od ideologii LGBT”, która pojawiła się ostatnio w przestrzeni publicznej naszego miasta – czytamy w oświadczeniu.

Dalej nauczyciele są zdecydowanie bardziej bezwzględni wobec pomysłu PiSu: – Deklaracja ta stoi w jawnej sprzeczności z wartościami, których przestrzeganie każdy z nas ślubował… Jako nauczyciele sami potrafimy chronić siebie i swoich uczniów „przed nieprofesjonalnymi kryteriami działania” i nie są nam do tego potrzebne ideologiczne deklaracje Rady Miasta.

Pod listem podpisało się 110 pedagogów z leszczyńskich szkół. Apelują oni o odrzucenie projektu PiSu. Politycy natomiast chcieliby przegłosować swój pomysł jeszcze w tym miesiącu.

Stadion im. Edmunda Szyca – zobacz jak wygląda dzisiaj kultowy obiekt

0
Stadion im. Edmunda Szyca (wcześniej im. 22 lipca), jest obiektem kultowym na mapie Poznania. Sprawdź jak teraz wygląda!

Stadion położony na Wildzie został wzniesiony w 1929 roku z okazji odbywającej się w mieście Powszechnej Wystawy Krajowej. Docelowo mecze na nim miała rozgrywać Warta Poznań. Efektowne było już otwarcie. Nowo powstały obiekt zaledwie kilka godzin po powstaniu musiał zostać ewakuowany – elementy konstrukcji wspierającej wyglądały na tyle groźnie, że organizatorzy zdecydowali o przerwaniu uroczystości. Efektem wad, zarówno w projekcie jak i wykonaniu, była konieczność rozbiórki stadionu i jego ponowne wybudowanie.

Prace rozpoczęto w 1938 roku. Wojna jednak przerwała ambitne plany. W czasie okupacji stadion stał się miejscem egzekucji Żydów. Już po wojnie dokończono budowę, a kilka lat później stadion przebudowano, żeby był w stanie pomieścić większą ilość kibiców. Docelowo na obiekcie mogło się pojawić nawet 60 000 (!) fanów!

Oprócz powiększonych trybun obiekt zyskał też nową nazwę. Na mapie Poznania pojawił się stadion im. 22 lipca. Swoje spotkania na nim rozgrywał między innymi Lecha Poznań, a sam obiekt gościł również dwukrotnie finalistów Pucharu Polski.

W 1989 roku zmieniono nazwę na obiektu na Stadion im. Edmunda Szyca, który był jednym z założycieli Warty Poznań. To również klub z Wildy miał być gospodarzem obiektu. Zmiany ustrojowe w Polsce ekipa „Zielonych” mocno odczuła. HCP, który był głównym sponsorem klubu, zdecydował się o wycofaniu z współpracy. To automatycznie spowodowało duże problemy finansowe w samym klubie, które bardzo szybko odczuła też infrastruktura. Stadion Szyca stopniowo zaczął popadać w ruinę. Ostatecznie Warta Poznań, żeby ratować swoje finanse, zdecydowała o sprzedaży obiektu. Ten co jakiś czas zmieniał właścicieli i w dalszym ciągu popadał w ruinę. Dla inwestorów przeszkodą była miejski plan zagospodarowania miejskiego, który skutecznie uniemożliwiał wybudowanie w miejscu obiektu np. osiedla mieszkaniowego.

Historia ma swój szczęśliwy koniec. Rok temu ostatecznie miasto zdecydowało się na przejęcie obiektu za 10 milionów złotych. – Stadion im. Szyca to teren dla Poznania strategiczny, więc zabezpieczenie go w aspekcie przestrzennym uznałem za swój obowiązek. Sportowo-rekreacyjny charakter przyszłych inwestycji był absolutnym priorytetem – tłumaczył zakup rok temu Jacek Jaśkowiak. – Teraz liczy się dla mnie przede wszystkim przyszłe zagospodarowanie terenu. Ma służyć poznaniakom zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

stadion szyca

Przyszłość stadionu Szyca

Obecnie obiekt jest sprzątany oraz usuwane są drzewa, które wyrosły m.in. na trybunach. Całość ponownie przypomina stadion. Co się pojawi docelowo w miejscu obiektu? Od początku największy rozgłos miały dwie koncepcje. Jedna mówiła o wybudowaniu w miejscu stadionu, hali miejskiej. Zwolennikiem jej nie wydaje się jednak być Jacek Jaśkowiak, który w dalszym ciągu wierzy w „Arenę”. Dużym problemem mogą być też niestabilne grunty na tym terenie, które znacząco zwiększyłyby koszty inwestycji.

Drugą koncepcję, popieraną przez mieszkańców oraz ruchy miejskie jest stworzenie na tym terenie parku. Wszystko wskazuje, że ta koncepcja jest ciągle rozważana, ale na ostateczne decyzje władz miasta trzeba będzie poczekać do końca sprzątania stadionu. A to przebiega całkiem sprawnie!

Poznań: Zmiany w komunikacji miejskiej w okolicach Strzeszyna

0
Z uwagi na zamknięcie przejazdu kolejowego na ulicy Biskupińskiej w dniach 10 – 16 maja br. zmienionymi trasami będą kursowały autobusy nr 146, 160, 236 i 246, a w celu zapewnienia lepszej komunikacji na Strzeszynie wzmocniona zostanie linia nr 195.

Linia nr 146 – zostanie skrócona do pętli Podolany:

– w kierunku pętli Podolany trasa bez zmian (tj. przez ul. Strzeszyńską i Biskupińską);

– w kierunku Boranta linia skierowana zostanie przez ul. Zakopiańską i Kosowską (autobusy pomijać będą przystanki Sucholeska i Synów Pułku)

Linia nr 160 – skrócona zostanie do pętli Podolany:

– w kierunku pętli Podolany autobusy kursować będą ulicą Zakopiańską (autobusy pomijać będą przystanki: Kosowska, Białczańska, Synów Pułku i Sucholeska),

– w kierunku Garbar trasa bez zmian (tj. z przystanku Podolany przez ul. Biskupińską i Strzeszyńską).

Linia nr 195 – w celu poprawy obsługi komunikacyjnej Strzeszyna w dni robocze linia będzie podwójnie wzmocniona na odcinku Ogrody – Strzeszynek

Linia nr 236 od nocy z 10/11 do nocy z 16/17 maja skrócona zostanie do pętli Podolany.

Linia nr 246 od nocy z 10/11 do nocy z 16/17 maja skrócona będzie nadal do pętli Puszkina.

Autor: ZTM

Ponad sto milionów złotych na inwestycje drogowe w Wielkopolsce

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann opublikował listę zadań, które otrzymają dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Na dofinansowanie w Wielkopolsce może liczyć 55 zadań powiatowych i gminnych.

Lista została już zatwierdzona przez premiera Mateusza Morawieckiego. Na konta wielkopolskich samorządów wpłynie 105,2 mln zł. Środki pochodzą z wprowadzonego w grudniu 2018 roku programu pod nazwą Fundusz Dróg Samorządowych. – Celem programu jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym. To właśnie na poziomie lokalnym infrastruktura drogowa jest podstawowym elementem prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki, która przyczynia się do poprawy poziomu życia obywateli – tłumaczy wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

– Dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych w Wielkopolsce obejmie 35 inwestycji gminnych i 20 zadań powiatowych. Łączna kwota dofinansowania to 105 mln zł. – mówi Zbigniew Hoffmann.

Wśród zadań powiatowych pieniądze trafią m.in. do powiatów: leszczyńskiego (2,6 mln zł), kaliskiego (4,4 mln zł), średzkiego (2,5 mln zł), konińskiego (6,9 mln zł na 2 zadania), jarocińskiego (5,6 mln zł), kościańskiego (6,7 mln zł na 2 zadania), rawickiego (1,2 mln zł) czy miasta Leszna (2,6 mln zł).

Z kolei wśród dróg gminnych środki otrzymają m.in. Godziesze Wielkie (2,8 mln zł), Rydzyna (1,7 mln zł), Czempiń (597 tys. zł), Pleszew (4,4 mln zł), Pniewy (2,4 mln zł), Luboń (596 tys. zł), Chodzież (gmina – 1 mln zł), Margonin (730 tys. zł), Rawicz (2 mln zł), Kępno (2,5 mln zł), Kościan (3,3 mln zł), Poniec (406 tys. zł), Gostyń (2,1 mln zł), Jutrosin (1,8 mln zł), Turek (miasto – 1,5 mln zł).

Autor: UW

Poznańscy Liderzy Przedsiębiorczości

0
Podczas gali przedstawiono tegorocznych Poznańskich Liderów Przedsiębiorczości 2019. Uroczystość odbyła się w ramach Poznańskich Dni Przedsiębiorczości – wielkopolskiego święta biznesu, które potrwa do 12 maja.

W tym roku tytuł zwycięzcami konkursu były spółki Travel Manager, Akademia Słońca, MW Concept i Modertrans. – Konkurs ma pomóc w utrwaleniu pozycji na rynku lokalnym, krajowym i międzynarodowym tym przedsiębiorcom, którzy wyróżniają się w Wielkopolsce – mówiła Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. – Rozstrzygany jest w czterech kategoriach: średnich, małych i mikroprzedsiębiorstw oraz startupów. Ten podział nie jest przypadkowy – zdarza się, że firmy, które w trzech pierwszych kategoriach zdobywają tytuły Liderów Przedsiębiorczości, stają się później inspiracją dla przyszłych startupów.

Zwycięzców wybiera Kapituła, w skład której wchodzą eksperci oraz przedstawiciele miasta i powiatu poznańskiego.

– W konkursie o tytuł Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości warto brać udział nie tylko ze względu na prestiż, który zapewnia znakomite grono dotychczasowych laureatów – podkreślał Jan Grabkowski, starosta poznański. – Ważne jest też to, że tego tytułu nie można kupić, a nasz partner merytoryczny – firma Grant Thornton – skrupulatnie i uczciwie pomaga Kapitule wybrać najlepszych.

W kategorii „Startup” Liderem Przedsiębiorczości została w 2019 roku spółka Travel Manager Sp. z o. o (Hotailors). Hotailors to platforma internetowa wspomagająca planowanie podróży służbowych, rezerwowanie hoteli i biletów, akceptację kosztów przez przełożonych oraz przygotowanie do poprawnego rozliczenia. Narzędzie oparte jest na sztucznej inteligencji, dzięki czemu podróżujący otrzymują tylko spersonalizowane oferty pobytu i transferu.

W kategorii Mikroprzedsiębiorstwo Liderem Przedsiębiorczości została Akademia Słońca Krzysztof Frąszczak – spółka, która od 9 lat zajmuje się wprowadzaniem rozwiązań w zakresie OZE na terenie całego kraju. Oferuje kompleksową obsługę inwestycji w zakresie autonomicznego oświetlenia, wykorzystującego technologię fotowoltaiczną.

W kategorii Małe Przedsiębiorstwo Liderem Przedsiębiorczości została spółka MW Concept. Spółka jest twórcą systemu eSesja, największego w Polsce systemu informatycznego do kompleksowego zarządzania pracami rady miasta, gminy i powiatu. Służy on do elektronicznego obiegu dokumentów, obsługi głosowań przy użyciu urządzeń mobilnych, zarządzania dyskusją oraz umożliwia transmisję obrad na żywo.

W kategorii Średnie Przedsiębiorstwo Liderem Przedsiębiorczości została spółka Moderntrans. Zajmuje się produkcją tramwajów i wózków tramwajowych. W swojej ofercie ma tramwaje wysokopodłogowe Moderus Alfa, częściowo niskopodłogowe Moderus Beta oraz najnowocześniejsze niskopodłogowe Moderus Gamma. Spółka świadczy również usługi remontów i naprawy tramwajów i autobusów.

Autor: UMP op. SS

Piosenki Charles’a Aznavoura w wykonaniu Chrisa Schittulli

0
Chris Schittulli zaśpiewał piękne piosenki Charles’a Aznavoura w towarzystwie znakomitych muzyków Zbigniewa i Piotra Wrombla w klubie Blue Note.

Chris SCHITTULLI – francuski wokalista, kompozytor, tłumacz. Dla swojej żony Polki przeprowadził się z Francji do Warszawy, gdzie obecnie mieszka i rozwija swoją karierę muzyczną. Muzyczny samouk o niepowtarzalnej scenicznej charyzmie i wyjątkowym głosie. Muzyka towarzyszyła mu od dziecka, ale dopiero w wieku 17 lat Chris wybiera drogę wokalną. Prowadzili go m.in. światowej sławy baryton Mark Pancek oraz Thierry Peala, uznany wokalista jazzowy. Przygoda z bel canto pozwoliła mu na tworzenie muzyki pełnej ekspresji, uczuć i emocji, co Chris doskonale oddaje m.in. w repertuarze swojego idola Charles’a Aznavoura. Chris z łatwością porusza się w szerokim repertuarze pop, jazz, rock, pop-opera, piosenki autorskiej czy poezji śpiewanej.

Piotr WROMBEL
Pianista, kompozytor oraz aranżer o wszechstronnych zainteresowaniach muzycznych. Należy do grona nowoczesnych muzyków jazzowych, którzy łączą nurt nowoczesny z tradycją. Poza prowadzeniem własnego tria bierze udział w wielu projektach jazzowych i rozrywkowych o zróżnicowanym charakterze współpracując z takimi artystami jak między innymi: Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Edyta Górniak, Krzysztof Kijański, Kasia Stankiewicz, Radzimir Dębski, Anders Bergcrantz.

Zbigniew WROMBEL
Gra na kontrabasie i gitarach basowych. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Od wielu lat zalicza się do czołówki muzyków jazzowych w Polsce. Grał w takich zespołach jak String Connection, Grupa Warsztat (laureat festiwali Jazz nad Odrą), Walk Away, Air Condition Zbigniewa Namysłowskiego, Vintage Band Spirituals and Gospel Singers, Classic Jazz Quartet i wielu innych. Preferuje nowoczesny jazz akustyczny i elektryczny zabarwiony odcieniami rhythm’n’bluesa, funku i muzyki latynoskiej. Często grywa także tango nuevo w stylu Astora Piazzolli oraz uczestniczy w projektach muzyki pop.

Mogliśmy usłyszeć między innymi SHE, Hier encore, Les plaisir démodés, Emmenez-moi, La Mamma, La bohème, Les comédiens, Mes emmerdes, Mourir d’aimer, For me formidable, Sa jeunesse.

Koncert był zapowiedzią projektu „Chris SCHITTULLI śpiewa AZNAVOUR’A”.

Organizatorem koncertu był Impresariat Muzyczny Duo.