Stadion im. Edmunda Szyca – zobacz jak wygląda dzisiaj kultowy obiekt

Podziel się!

Stadion im. Edmunda Szyca (wcześniej im. 22 lipca), jest obiektem kultowym na mapie Poznania. Sprawdź jak teraz wygląda!

Stadion położony na Wildzie został wzniesiony w 1929 roku z okazji odbywającej się w mieście Powszechnej Wystawy Krajowej. Docelowo mecze na nim miała rozgrywać Warta Poznań. Efektowne było już otwarcie. Nowo powstały obiekt zaledwie kilka godzin po powstaniu musiał zostać ewakuowany – elementy konstrukcji wspierającej wyglądały na tyle groźnie, że organizatorzy zdecydowali o przerwaniu uroczystości. Efektem wad, zarówno w projekcie jak i wykonaniu, była konieczność rozbiórki stadionu i jego ponowne wybudowanie.

Stadion im. Edmunda Szyca - zobacz jak wygląda dzisiaj kultowy obiekt

Prace rozpoczęto w 1938 roku. Wojna jednak przerwała ambitne plany. W czasie okupacji stadion stał się miejscem egzekucji Żydów. Już po wojnie dokończono budowę, a kilka lat później stadion przebudowano, żeby był w stanie pomieścić większą ilość kibiców. Docelowo na obiekcie mogło się pojawić nawet 60 000 (!) fanów!

Stadion im. Edmunda Szyca - zobacz jak wygląda dzisiaj kultowy obiektStadion im. Edmunda Szyca - zobacz jak wygląda dzisiaj kultowy obiektStadion im. Edmunda Szyca - zobacz jak wygląda dzisiaj kultowy obiektStadion im. Edmunda Szyca - zobacz jak wygląda dzisiaj kultowy obiektStadion im. Edmunda Szyca - zobacz jak wygląda dzisiaj kultowy obiektStadion im. Edmunda Szyca - zobacz jak wygląda dzisiaj kultowy obiekt

Oprócz powiększonych trybun obiekt zyskał też nową nazwę. Na mapie Poznania pojawił się stadion im. 22 lipca. Swoje spotkania na nim rozgrywał między innymi Lecha Poznań, a sam obiekt gościł również dwukrotnie finalistów Pucharu Polski.

Stadion im. Edmunda Szyca - zobacz jak wygląda dzisiaj kultowy obiekt

W 1989 roku zmieniono nazwę na obiektu na Stadion im. Edmunda Szyca, który był jednym z założycieli Warty Poznań. To również klub z Wildy miał być gospodarzem obiektu. Zmiany ustrojowe w Polsce ekipa “Zielonych” mocno odczuła. HCP, który był głównym sponsorem klubu, zdecydował się o wycofaniu z współpracy. To automatycznie spowodowało duże problemy finansowe w samym klubie, które bardzo szybko odczuła też infrastruktura. Stadion Szyca stopniowo zaczął popadać w ruinę. Ostatecznie Warta Poznań, żeby ratować swoje finanse, zdecydowała o sprzedaży obiektu. Ten co jakiś czas zmieniał właścicieli i w dalszym ciągu popadał w ruinę. Dla inwestorów przeszkodą była miejski plan zagospodarowania miejskiego, który skutecznie uniemożliwiał wybudowanie w miejscu obiektu np. osiedla mieszkaniowego.

Stadion im. Edmunda Szyca - zobacz jak wygląda dzisiaj kultowy obiekt

Historia ma swój szczęśliwy koniec. Rok temu ostatecznie miasto zdecydowało się na przejęcie obiektu za 10 milionów złotych. – Stadion im. Szyca to teren dla Poznania strategiczny, więc zabezpieczenie go w aspekcie przestrzennym uznałem za swój obowiązek. Sportowo-rekreacyjny charakter przyszłych inwestycji był absolutnym priorytetem – tłumaczył zakup rok temu Jacek Jaśkowiak. – Teraz liczy się dla mnie przede wszystkim przyszłe zagospodarowanie terenu. Ma służyć poznaniakom zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Stadion im. Edmunda Szyca - zobacz jak wygląda dzisiaj kultowy obiektStadion im. Edmunda Szyca - zobacz jak wygląda dzisiaj kultowy obiektstadion szyca

Przyszłość stadionu Szyca

Obecnie obiekt jest sprzątany oraz usuwane są drzewa, które wyrosły m.in. na trybunach. Całość ponownie przypomina stadion. Co się pojawi docelowo w miejscu obiektu? Od początku największy rozgłos miały dwie koncepcje. Jedna mówiła o wybudowaniu w miejscu stadionu, hali miejskiej. Zwolennikiem jej nie wydaje się jednak być Jacek Jaśkowiak, który w dalszym ciągu wierzy w “Arenę”. Dużym problemem mogą być też niestabilne grunty na tym terenie, które znacząco zwiększyłyby koszty inwestycji.

Drugą koncepcję, popieraną przez mieszkańców oraz ruchy miejskie jest stworzenie na tym terenie parku. Wszystko wskazuje, że ta koncepcja jest ciągle rozważana, ale na ostateczne decyzje władz miasta trzeba będzie poczekać do końca sprzątania stadionu. A to przebiega całkiem sprawnie!


Podziel się!

Dodaj komentarz

avatar