Poznań: Miasto dofinansuje remonty prywatnych nieruchomości

2,5 miliona złotych zamierza przeznaczyć miasto na dofinansowanie remontów prywatnych nieruchomości. Za te pieniądze odnowione ma zostać 26 budynków.

– Od kilku lat kwota, jaką miasto przeznacza na dofinansowanie zabytków, sukcesywnie wzrasta – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – W tym roku wynosi aż 2,5 mln zł. Nie są to jednak jedyne środki, które przeznaczamy na ten cel. Remontujemy również miejskie kamienice, szkoły czy instytucje kultury. Wspieramy też wspólnoty mieszkaniowe – szacujemy, że na wsparcie zabytków przeznaczamy rocznie łącznie ponad 20 mln zł. Dotacje, które przyznajemy dzisiaj, przynoszą obustronne korzyści. Właścicielom nieruchomości ułatwiają sprawowanie właściwej opieki nad zabytkowymi obiektami, a miasto przyczynia się do ochrony i zachowania swojego dziedzictwa kulturowego.

Pieniądze będą przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane. Objęte nimi budynki są wpisane do rejestru zabytków i znajdują się na obszarze Poznania – nie są jednak własnością miasta. Za tegoroczne pieniądze odnowione ma zostać 26 obiektów: kamienice, klasztory i kościoły – radni miejscy już wyrazili na to zgodę podczas ostatniej sesji rady miasta.

– Obserwujemy, że zainteresowanie dotacjami konserwatorskimi z budżetu miasta rośnie z roku na rok – mówi Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków. – To dobry znak, bo często dotacje są dla właścicieli obiektów silnym bodźcem i motywacją do podjęcia kolejnych prac. Dzięki temu najcenniejsze obiekty Poznania odzyskują dawny blask przy dużym wsparciu miasta i zaangażowaniu prywatnych właścicieli.

Autor: UMP / op. SS

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze