Strona główna Blog Strona 2213

Jacek Jaśkowiak: Powinniśmy działać w taki sposób, żeby różnorodność była akceptowana i rozumiana

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, krótko odniósł się do listu, który wysłali mu działacze grupy Stonewall.

Członkowie stowarzyszenia chcą, żeby Poznań, wzorem Warszawy, wprowadził „kartę LGBT+”.  – Wśród ponad 670 000 osób przebywających w Poznaniu nawet 67 000 należy do społeczności LGBT+. Mieszkamy tu, płacimy podatki, zakładamy rodziny i, tak jak wszyscy obywatele i obywatelki, dążymy do osiągnięcia osobiście pojmowanego szczęścia – pisali w liście działacze, podkreślając, że nie mają takich samych praw jak inni mieszkańcy miasta. – Obowiązkiem władzy samorządowej jest opieka nad lokalną społecznością, w szczególności zaś osobami zagrożonymi dyskryminacją i wykluczeniem – przypominali w liście.

– Nie otrzymałem jeszcze listu, wiem tylko, że został on wysłany – powiedział Jacek Jaśkowiak. – Wczoraj uczestniczyłem w jubileuszu Uniwersytetu Poznańskiego, także jeszcze nie znam propozycji z listu. Natomiast jeśli chodzi o działania związane z wykluczeniami to ja to zawsze wolę traktować szerzej. Nie chciałbym tego ograniczać tylko i wyłącznie do tego środowiska (LGBT – red.). Uważam, że powinniśmy działać w taki sposób, żeby ta różnorodność była akceptowana i rozumiana szerzej, a nie tylko przez pryzmat orientacji seksualnej.

Poznań: Jak idą prace na Wilczaku?

0
Na pętli tramwajowej na Wilczaku widoczne są już platformy peronów, a na przygotowanej w ostatnich tygodniach podbudowie rozpoczął się montaż nowego torowiska i rozjazdów. Niebawem rozpocznie się montaż słupów trakcyjnych.

Nowe torowisko, sieć trakcyjna oraz przebudowane perony tramwajowe z nowymi wiatami przystankowymi zostaną uzupełnione elementami małej architektury i systemu identyfikacji miejskiej. Powstanie również stacja trakcyjna dla przyszłej trasy tramwajowej. Ciągi komunikacyjne w obrębie pętli zostaną wyposażone w rozwiązania, które ułatwią poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami wzrokowymi.

Prace na pętli Wilczak, których efektem będzie przygotowanie wyprowadzenia torowiska tramwajowego w kierunku północnym, to pierwszy etap największej inwestycji komunikacyjnej w Poznaniu, prowadzonej w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Równolegle, zgodnie z przyjętym harmonogramem, projektowane są pozostałe odcinki trasy do Naramowic.

Realizacja inwestycji ma zakończyć się w 2021 roku, a jej celem jest kompleksowa budowa nowego układu komunikacyjnego – nowego torowiska o długości 3,3 km oraz niemal 7,5 km dróg, łącznie z drogami dojazdowymi i skrzyżowaniami. Na nowej trasie tramwajowej zlokalizowanych będzie 8 przystanków. Całość uzupełni nowe zagospodarowanie terenu związanego z infrastrukturą pasażerską i pieszo-rowerową, a także zielenią i małą architekturą.

Autor: PIM

Poznań: W mieście powstały dywany kwiatowe (zdjęcia)

0
Już siódmy raz w parku Mickiewicza powstały dywany kwiatowe. Tym razem twórcy nawiązali do 100 urodzin Uniwersytetu Poznańskiego.

O historii Uniwersytetu Poznańskiego można przeczytać więcej tutaj.

Dywany kwiatowe zaczęły być tworzone w poniedziałek i przywitały wszystkich gości przybyłych wczoraj na urodziny uczelni. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych mogą wytrzymać ponad tydzień.

fot. Karolina Adamska

Poznań: Stary Rynek zyska nową płytę!

Na poznańskim Starym Rynku zamontowana zostanie nowa płyta. Miastu udało się pozyskać znaczące dofinansowanie unijne w wysokości 30 milionów złotych.

Poznań otrzyma dofinansowanie dzięki konkursowi zorganizowanemu przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Stolica Wielkopolski uzyskała w nim najwyższą notę. – To jest najbardziej prestiżowy projekt wśród tych, które brały udział w konkursie – tłumaczy Marek Woźniak, marszałek. – Ten projekt jest ważny dla Wielkopolski, w końcu Stary Rynek jest jej sercem, i cieszę się, że możemy podpisać umowę.

– Zdajemy sobie sprawę, że to była trudna decyzja polityczna dla urzędu marszałkowskiego – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Stary Rynek ma być wizytówką Poznania i regionu. Bardzo ubolewałem nad tym, że doszło do degradacji najważniejszych przestrzeni miasta: Starego Rynku i ulicy św. Marcin. Cieszę się, że wzięliśmy się za to, żeby dawnym symbolom przywrócić blask. Tak się składa, że robimy to systematycznie. Dla mnie to jest najlepsza forma patriotyzmu. Nie uczestniczenie w celebrowaniu pewnych dat, a właśnie dbałość o to co pozostawili nam nasi przodkowie.

Wartość całej inwestycji to 53,3 mln. złotych. Urząd Marszałkowski przekaże miastu na realizację 30 milionów złotych. Brakująca kwota zostanie uzupełniona ze środków miejskich.

Prace na Starym Rynku mają się rozpocząć po zakończeniu przebudowy placu Kolegiackiego. Podczas prowadzonej przebudowy, to właśnie nowo otwarty wówczas plac Kolegiacki ma przejąć część funkcji społecznych Starego Rynku. Nie wiadomo jeszcze czy sama przebudowa płyty Starego Rynku zostanie podzielona na etapy czy przeprowadzana w całości. Jak tłumaczył Jacek Jaśkowiak, z perspektywy miasta zdecydowanie korzystniejsze byłoby podzielenie rewitalizacji na etapy, ale to oznacza znacząco wyższe koszty. Możliwe, że w związku z tym miasto zdecyduje się przeprowadzić całą wymianę za jednym razem.

Przebudowa ma potrwać około półtora roku. Oznacza to, że w tym czasie dostęp do Starego Rynku będzie mocno ograniczony. Według wstępnych planów (nie ma jeszcze wybranego wykonawcy inwestycji i wszystko może się opóźnić) prace powinny się zacząć jesienią 2021 roku i potrwać do wiosny 2023 roku.

W czasie budowy ma zostać zapewniony dostęp mieszkańcom do nieruchomości, kawiarni i restauracji znajdujących się przy płycie rynku. – Jesteśmy z firmami, które zarządzają lokalami na Starym Rynku, w ciągłym kontakcie. Staramy się wszystko tak przygotować, żeby odbyło się to jak najmniejszym kosztem tych biznesów. Wszystkie zmiany są szeroko konsultowane z właścicielami lokali – wyjaśnił Jaśkowiak. Zapytany o ewentualne rekompensaty dla właścicieli lokali miejskich, znajdujących się przy Starym Rynku odpowiedział: – Nie patrzę na to przez pryzmat rekompensat. Te prace to jest wielkie wyzwanie dla biznesów funkcjonującyh w tym miejscu, ale trzeba je przeprowadzić. Trzeba zacisnąć zęby i przejść przez te remonty.

Jak będzie wyglądał Stary Rynek po zakończeniu inwestycji?

Płyta Starego Rynku ma zostać wyrównana. Położona zostanie nowa nawierzchnia (jej koncepcja jest ciągle opracowywana). Cała powierzchnia rynku ma być równa (nie będzie krawężników). Nowa nawierzchnia pojawi się nie tylko na samym Starym Rynku, ale również na ulicach dochodzących do niej.

„Obiecana Ziemia Obiecana” – premiera Polskiego Teatru Tańca

0
29 kwietnia odbyła się w Poznaniu premiera teatralnej epopei „Obiecana Ziemia Obiecana” Polskiego Teatru Tańca.

Twórcami spektaklu są: Katarzyna Raduszyńska, reżyserka teatralna i dramatopisarka, Artur Bieńkowski, tancerz i choreograf związany z Teatrem Rozbark oraz scenograf i kostiumograf Paweł Walicki.

Najnowszy spektakl Polskiego Teatru Tańca jest epicką opowieścią o naszych dziejach, które są czytane jako odwieczna historia wykluczania — począwszy od Wielkiego Wybuchu, aż po 2019 od atomu do sztucznej inteligencji.

Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Raduszyńska
Choreografia: Artur Bieńkowski
Scenografia, video i kostiumy: Paweł Walicki
Opracowanie muzyczne: Grzegorz Wierus, Wojtek Zrałek-Kossakowski
Muzyka: Wojtek Zrałek-Kossakowski
Warsztaty głosu: Grzegorz Wierus
Współtworzą i występują: Amy Basley, Evelyn Blue, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Victoria Kennett, Katarzyna Kulmińska, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong, Kacper Bożek, Jerzy Kaźmierczak, Dominik Kupka, Paweł Malicki, Brage Nordang, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Dominik Więcek

 

Poznań: Prace torowe na moście Teatralnym – zmiany w komunikacji miejskiej

0
Od nocy z 6/7 maja (poniedziałek/wtorek) przez okres około miesiąca prowadzone będą nocne prace torowe na węźle Most Teatralny.

W związku z powyższym tramwaje linii nr 201 kursować będą dolnym odcinkiem Poznańskiego Szybkiego Tramwaju.

Linia nr 201

OS. SOBIESKIEGO – dolne PST – Dworzec Zachodni – Głogowska – Roosevelta – Rondo Kaponiera – Św. Marcin – Marcinkowskiego – Podgórna – …. – FRANOWO

(powrót: Franowo …. – … pl. Wolności – Gwarna – Święty Marcin – Kaponiera – Roosevelta – Głogowska – trasa PST – OS. SOBIESKIEGO)

Autobusy linii nr 231, 233, 243 i 248 z przystanku początkowego Rondo Kaponiera skierowane zostaną ulicami: Roosevelta, Pułaskiego, Libelta i dalej po stałej trasie (powrót bez zmian).

Autobus linii nr 232 w kierunku przystanku końcowego Ronda Kaponiera skierowany zostanie przez al. Niepodległości, ul. Libelta, Pułaskiego i Roosevelta (powrót bez zmian).

Autobusy kursujące przez Kaponierę nie będą wjeżdżać na torowisko, ale skierowane zostaną na jezdnię w ciągu ul. Roosevelta, gdzie utworzone zostaną przystanki tymczasowe.

Autor: ZTM

Poznań: Kto zostanie motorniczym roku?

0
Ósmego czerwca poznamy najlepszego motorniczego MPK. Poznański przewoźnik organizuje konkurs już ósmy raz!

Konkursy odbywają się średnio co dwa lata już od piętnastu lat! Idea jest prosta i słuszna – chodzi o podnoszenie umiejętności motorniczych. MPK próbuje również stworzyć bezpośrednia relację pomiędzy pasażerami, a prowadzącymi tramwaje, za pomocą takich konkursów.

Kandydaci w tej edycji (ich listę można zobaczyć tutaj), będą do końca maja oceniani podczas prowadzenia pojazdów. Następnie czeka ich wielki finał rywalizacji! Ósmego czerwca kandydaci mają walczyć w zajezdni na Franowie w widowiskowych konkurencjach praktycznych!

Autor: UMP / SS

Donald Tusk: Powiem szczerze, mi się to wszystko nie mieści w głowie

0
Donald Tusk, były premier RP oraz Przewodniczący Rady Europejskiej, gościł dzisiaj w Poznaniu na uroczystościach związanych ze stuleciem Uniwersytetu Poznańskiego.

Tusk odniósł się do kontrowersyjnych słów Leszka Jażdżewskiego, redaktora naczelnego Liberte, który mocno uderzył w swoim wystąpieniu w Kościół. – Gorączka polityczna wokół słów, które tam padły, przesłoniła istotę problemu. Kluczowe pytanie brzmi: ile jest wolności na polskich uczelniach? Po co nam tak naprawdę uniwersytety? Uniwersytety pragną realizować misję organizowania życia publicznego poza wykładami. Misję organizowania ludzi o różnych poglądach i udzielania im także gościny i możliwości aby te różne, nie zawsze pasujące innym, poglądy wygłaszać.

Dużo istotniejszym problemem dla byłego premiera była sprawa Elżbiety Podleśnej, która została zatrzymana za profanację wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej. – Informacja niestety obiegła prawie cały świat; od Iranu przez Rosję po Stany Zjednoczone. Wszyscy zauważyli ten przedziwny fakt. Ja odnotowałem, że zatrzymana dziękując w internecie za wsparcie, napisała: „jestem bardzo zmęczona ale przede wszystkim w głowie mi się to wszystko nie mieści”. Powiem szczerze, mi też się to wszystko nie mieści w głowie – stwierdził Tusk.

Grupa Stonewall chce, żeby miasto wprowadziło kartę LGBT+

0
Przedstawiciele grupy Stonewall wysłali dzisiaj list do Jacka Jaśkowiaka z postulatem wprowadzenia w Poznaniu karty LGBT+.

– Wśród ponad 670 000 osób przebywających w Poznaniu nawet 67 000 należy do społeczności LGBT+. Mieszkamy tu, płacimy podatki, zakładamy rodziny i, tak jak wszyscy obywatele i obywatelki, dążymy do osiągnięcia osobiście pojmowanego szczęścia – można przeczytać w liście.

Dalej działacze Stonewall podkreślają, że nie mają takich samych praw jak inni mieszkańcy miasta: – Osoby należące do społeczności LGBT+ muszą borykać się ze społecznym ostracyzmem, mową nienawiści oraz dyskryminacją w życiu społecznym i politycznym. W ostatnim czasie możemy obserwować rosnącą akceptację wobec skrajnie nienawistnych postaw wobec osób LGBT+. Co znamienne, pojawią się również wymierzone w nas akty prawne, takie jak deklaracje o “zagrożeniu LGBT” uchwalone przez sejmiki województwa lubelskiego i małopolskiego – czytamy dalej w liście (czytaj również: Szkoły w Lesznie wolne od LGBT+?).

– Obowiązkiem władzy samorządowej jest opieka nad lokalną społecznością, w szczególności zaś osobami zagrożonymi dyskryminacją i wykluczeniem – uważają działacze. – Dostrzegł to Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Rafał Trzaskowski, podpisując deklarację “Warszawska Polityka Miejska na rzecz Społeczności LGBT+”. Dokument ten, zawiera szereg rozwiązań, których wdrożenie będzie kamieniem milowym dla bezpieczeństwa i komfortu życia stołecznej społeczności LGBT+.

Wśród głównych propozycji, które powinny stanowić fundament poznańskiej karty LGBT+ można znaleźć między innymi: Zabezpieczenie środków finansowych na system interwencyjny przeznaczony dla osób LGBT+ doświadczających przemocy; Stworzenie centrum kulturowo-społecznościowego dla osób LGBT+; Monitoring incydentów; Wprowadzenie rzetelnej edukacji antydyskryminacyjnej oraz przeszkolenie „Latarników” – osób przygotowanych do pomocy uczniom i uczennicom LGBT+ oraz pracy z kadrą pedagogiczną w swojej szkole; Utrzymanie stanowiska pełnomocnika/pełnomocniczki prezydenta miasta ds. polityki równościowej; Aktywne wspieranie wydarzeń organizowanych przez społeczność LGBT+.

Działacze Stonewall deklarują również pełne wsparcie w tworzeniu dokumentu. – Nie wszyscy urodziliśmy się w Poznaniu, wiele z nas podjęło decyzję o przeprowadzce tutaj w poszukiwaniu bezpieczeństwa i akceptacji, których najłatwiej szukać w dużych miastach – dodają przedstawiciele ruchu LGBT+.

Francja chce zakazać używania elektrycznych hulajnóg

0
Problem z elektrycznymi hulajnogami pojawia się nie tylko w Polsce. Francuzi chcą zakazać używania ich na chodnikach.

Od września ma zostać wprowadzony zakaz używania elektrycznych hulajnóg na chodnikach – zapowiedziała minister transportu Francji. Jest to odpowiedź na coraz większą ilość wypadków spowodowanych przez te pojazdy. Każda osoba, która złamie prawo będzie zmuszona zapłacić 125 euro mandatu.

Nowe prawo nie zakazuje poruszania się wszystkim hulajnogom po chodnikach. Te tradycyjne będą mogły w dalszym ciągu z niego korzystać. Te z silnikami również, ale tylko pod warunkiem, że pozostanie on wyłączony. Z włączonym silnikiem będzie można się poruszać jedynie po drogach lub specjalnych ścieżkach (rowerowych?).

Francja nie jest pierwszym państwem na świecie, które zdecydowało się walczyć z nowymi pojazdami. Peru również wprowadziło szereg ograniczeń dla osób poruszających się hulajnogami, po wypadku w którym ucierpiała starsza kobieta, właśnie po zderzeniu z elektrycznym pojazdem. Władze kraju zdecydowały, że hulajnogami będzie się można poruszać jedynie po drogach rowerowych i ulicy. Rząd narzucił również odgórny limit prędkości, z jakimi pojazdy mogą się poruszać – 20 km/h.

W Polsce temat hulajnóg jest cały czas nieuregulowany prawnie. Ze względu na szybkość pojazdów (niektóre mogą się u nas rozpędzić nawet do 30 km/h) stanowią one istotne zagrożenie dla pieszych. Osobnym problemem jest sposób ich wypożyczania, który pozwala hulajnogę zostawić wszędzie. Prowadzi to do często absurdalnych sytuacji, kiedy hulajnogi są ustawione na środku chodnika. Jest to również potencjalnie niebezpieczne dla osób niewidomych.

Polski rząd dopiero tworzy prawo, które ma uregulować kwestię hulajnóg. O tym więcej można przeczytać tutaj.

Autor: AS

Poznań: Sto lat temu powstał Uniwersytet Poznański

0
Sto lat temu swoją działalność rozpoczęła Wszechnica Piastowska, która następnie zmieniła nazwę na Uniwersytet Poznański. To właśnie z tej uczelni powstały później UAM, UM, AWF i UP.

Uniwersytet Poznański był jedną z sześciu uczelni, które działały na terenie ówczesnej II RP i szybko stał się wiodącą jednostką na ziemiach zachodnich. W czasie wojny, Niemcy w miejsce Uniwersytetu Poznańskiego otworzyli Reichsuniversität Posen. Nie był on jednak kontynuatorem myśli poznańskiej. Wręcz przeciwnie. Niemcy otworzyli uczelnię w dużym stopniu po to, żeby wyeliminować polską naukę i propagować poglądy nazistowskie. Pod koniec wojny jednostka została zlikwidowana.

W tym czasie pojawił się jednak kontynuator myśli Uniwersytetu Poznańskiego – w Warszawie powstał tzw. tajny Uniwersytet Ziem Zachodnich, współtworzony przez poznańskich wykładowców, którzy wcześniej pracowali na uczelni w Poznaniu. Uniwersytet funkcjonował aż do Powstania Warszawskiego.

Po zakończeniu wojny Uniwersytet Poznański wznowił działalność. Nowe władze podjęły decyzję o zmianie struktury uczelni, rozbijając ją na kilka mniejszych: tak powstały późniejszy Uniwersytet Medyczny (wtedy Akademia Medyczna); Akademia Wychowania Fizycznego oraz Uniwersytet Przyrodniczy (ówczas Wyższa Szkoła Rolnicza). Sam Uniwersytet Poznański zmienił nazwę na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

Teraz rektorzy wszystkich uczelni wspólnie będą świętowali urodziny Uniwersytetu Poznańskiego. W planach oprócz mszy jest m.in. pochód, ale również złożenie kapsuły czasu, która ma zostać otwarta dokładnie za 100 lat, na 200 urodziny uczelni.

Autor: AS

Co z tą Polską? – polskie protest songi lat 80-tych w wykonaniu młodych artystów

0
„Co z tą Polską?” – Utwory Maanamu, Perfektu, Czesława Niemena oraz Republiki w wykonaniu uczniów Anny Polowczyk!

Młodzi artyści zaprezentowali najbardziej znane, polskie protest songi z lat 80. Dodatkowo, pomiędzy piosenkami, wygłaszane były wiersze największych polskich poetów. Koncert swoją tematyką zahaczał o kwestie wolności, miłości, demokracji oraz tęsknoty.

Wystąpili: zespół Maja (Julia Kukuć, Alicja Kochańska, Marta Gramsz, Ania Gramsz), Klaudia Stelmasiak, Arek Płonczyński, Kuba Rajman, Agnieszka Kucharczak, Ewelina Jaśniak, Julka Belter, Zuzia Rajman, Maja Juszczak, Mateusz Trawiński oraz Amelia Kłaniecka.

Młodym artystom towarzyszył zespół w składzie: Piotr Schulz – instrumenty klawiszowe, wokal, Przemek Sledziuha Śledź – gitary, Łukasz Chojnacki – bas, Dominik Kozicki – perkusja.

Koncert odbył się w Klubie Blue Note w Poznaniu.

Pierwszy dzień matur przebiegł z alarmami bombowymi w tle

0
Tegoroczni maturzyści zmierzyli się dzisiaj z pierwszym egzaminem – z języka polskiego. Egzaminy w kilku szkołach były opóźnione ze względu na alarmy bombowe.

Ten rok szkolny nie jest zbyt szczęśliwy dla osób podchodzących do matury. Najpierw ze względu na konflikt nauczycieli z rządem, maturzystom groziło, że nie zostaną dopuszczeni do egzaminów. Po szybkiej reakcji rządu i wprowadzonych zmianach w prawie, nauczycieli ostatecznie „zawiesili” strajk, deklarując wsparcie w przeprowadzeniu matur. Straconego zdrowia z powodu nerwów nikt uczniom jednak nie odda.

Kiedy wydawało się, że wszystko co najgorsze już za maturzystami, rano spadł na nich kolejny cios. W całym kraju ktoś zaczął wysyłać do szkół pogróżki o podłożeniu materiałów wybuchowych. W wielu placówkach konieczna była ewakuacja uczniów, żeby sprawdzić wiarygodność informacji. Niebezpiecznych środków nie znaleziono i ostatecznie uczniowie mogli w końcu zacząć pisać egzaminy (w niektórych placówkach ze względu na alarmy, z opóźnieniem).

W Wielkopolsce do testów podeszło ponad 24 tysiące młodych osób. Większość mocno się stresowała. Duża część tradycyjnie do końca nerwowo zastanawiała się może się pojawić na samym egzaminie. Jak się okazało w tym roku pojawiły się fragmenty „Dziadów” oraz wiersz Anny Świrszczyńskiej „Samotność”. Do wersji rozszerzonej języka polskiego, która odbyła się po południu przystąpiło już znacznie mniej maturzystów – 5 tysięcy. Szczęśliwie, alarmy bombowe były ostatnią „niespodzianką”, która czekała maturzystów i później nie zanotowano żadnych incydentów.

We wtorek uczniowie zmierzą się z matematyką. Wyniki matur mamy poznać na początku lipca.

Autor: AS

Kalisz: Miasto wprowadza darmową komunikację miejską dla mieszkańców

0
Już od wakacji mieszkańcy Kalisza będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej za darmo. Rocznie ma to kosztować od 2,5 do 3 milionów złotych.

– Z bezpłatnej komunikacji w Kaliszu, będą korzystać ci, którzy mają Kaliską Kartę Mieszkańca – wyjaśnia Daniel Sztandera, prezes Kaliskich Linii Autobusowych w rozmowie z Radiem Poznań. – I apel do mieszkańców, aby już teraz tę kartę wyrabiali. Trzeba ją będzie okazać, żeby za darmo skorzystać z miejskiego transportu. Kto nie będzie miał karty, będzie musiał kupić bilet – tłumaczy.

Wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej na terenie miasta ma kosztować budżet od 2,5 do 3 milionów złotych. Odpowiednim projektem uchwały radni mają się zająć w maju. Darmowa komunikacja ma działać tylko w granicach Kalisza i przysługiwać tylko mieszkańcom miasta.

Źródło: Radio Poznań

Poznań: Urodziny Biblioteki Raczyńskich

0
Najstarsza nieprzerwanie działająca biblioteka publiczna w Polsce, obchodziła swoje 190. urodziny.

– Od 190 lat nasza książnica jest miejscem zdobywania wiedzy i wiadomości. Jest przestrzenią służącą indywidualnemu rozwojowi czytelnika, rozbudzaniu miłości do książek i ksztatowaniu postaw społecznych – mówiła Anna Gruszecka, dyrektorka Biblioteki Raczyńskich. – Na półkach bibliotecznych regałów są książki naukowe, literatura piękna, popularnonaukowa, literatura dla dzieci. Przechowujemy skarby piśmiennictwa i drukarstwa w naszych działach specjalnych. Biblioteka Raczyńskich to blisko 2 mln zbiorów i prawie 80 tys. zarejestrowanych czytelników, dla których w bibliotece pracuje prawie 250 osób. Biblioteka to również tysiące kupowanych każdego roku książek oraz ponad 1,3 mln raportów i pozycji wprowadzanych do bibliotecznych systemów informatycznych. Biblioteka Raczyńskich to dziesiątki, a nawet setki autorów, którzy odwiedzają bibliotekę i spotykają się z naszymi czytelnikami. To wystawy, konkursy i festiwale oraz lekcje biblioteczne, które przypominają naszym czytelnikom i gościom przede wszystkim o tym, jak ważne jest słowo

– Hasło przewodnie dzisiejszej uroczystości brzmi „Liczy się słowo”. Myślę, że dla Biblioteki Raczyńskich przez te 190 lat liczyło się nie tylko słowo, ale również człowiek – dodał Jędrzej Solarski. – Było to także przesłanie hrabiego Raczyńskiego. Dziękuję byłej i obecnej dyrekcji biblioteki oraz wszystkim pracownikom. To dzięki Waszej ciężkiej i codziennej pracy Biblioteka Raczyńskich jest centrum kultury, miejscem bardzo ważnym dla naszych mieszkańców.

Biblioteka Raczyńskich została otwarta 5 maja 1829 roku. Siedziba biblioteki przy pl. Wolności w Poznaniu to jeden z rozpoznawalnych symboli Poznania oraz pierwszy w Polsce budynek wzniesiony na cele biblioteczne. Do ciekawostek należy fakt, iż fasada gmachu jest wzorowana na paryskim Luwrze. Usługi biblioteczne świadczone są w nowoczesnym gmachu oraz 39 filiach na terenie Poznania. W strukturze Biblioteki znajdują się trzy muzea literackie: Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny, Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Autor: UMP

Poznań: Wiemy jak będzie wyglądał nowy Teatr Muzyczny!

0
Nowy budynek Teatru Muzycznego, który powstanie u zbiegu ul. Św. Marcin i Skośnej, zaprojektowało Atelier Loegler Architekci.

– Wierzę, że zwycięski projekt będzie nową ikoną Poznania, wizytówką miasta, z której będziemy dumni. – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, podczas prezentacji zwycięskiego projektu. – Zwycięska praca została najwyżej oceniona z uwagi na oryginalność i trafność projektu, szczególnie w kontekście powiązania z otoczeniem i wykorzystania naturalnego ukształtowania terenu – dodał Bolesław Stelmach, architekt, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Stowarzyszenie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej.

– Wierzę w sukces teatru muzycznego, który ma do spełnienia ważną rolę „teatru pierwszego kontaktu” – stwierdził Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu. – Metropolitalny Poznań już ponad 60 lat czeka na nową siedzibę Teatru Muzycznego. Będzie to pierwszy w powojennej historii miasta budynek teatralny zbudowany od podstaw. Poznań zyska wspaniałe, prestiżowe miejsce spotkań przy ulicy Święty Marcin, które stanie się dumą poznaniaków i Wielkopolan. Spodziewamy się, że w 2023 roku w nowym teatrze odbędzie się pierwsza musicalowa premiera.

Nowy teatr ma mieć 1,2 tys. miejsc na głównej widowni (dla porównania:Roma ma 1000, Gdynia 1100, Wrocław 730). Do tego 300 miejsc na widowni kameralnej i dodatkową przestrzeń na ok. 150-200 osób. Na budowę teatru miasto planuje wydać 170 milionów złotych.

– Obecne miejsce, w jakim Teatr Muzyczny wystawia swoje spektakle, nie przystaje do roli, jaką ta instytucja odgrywa z życiu kulturalnym Poznania – zauważył Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Autor: UMP op. SS

Leszno: Leszczyńskie szkoły wolne od ideologii LGBT?

0
Tego chcą radni Prawa i Sprawiedliwości. Odpowiedni projekt jest już gotowy, teraz mają być prowadzone na ten temat rozmowy z innymi klubami w radzie miasta.

Deklaracja, którą stworzyli radni PiS ma uniemożliwić prowadzenie zajęć szeroko powiązanych z ruchem LGBT+ . W deklaracji jest zaznaczone, że żeby zajęcia tego typu mogły być prowadzone, rodzicę muszą wyrazić na nie zgodę. Radni PiSu podkreślają, że będą walczyli, aby rodzice mogli wychować dziecko zgodnie ze swoimi przekonaniami.

– To ma być deklaracja „prewencyjna” – powiedział jej autor Adam Kośmider, wiceprzewodniczący rady Leszna w rozmowie z Radiem Poznań.

Źródło: Radio Poznań

Ostrów: Prowadził samochód z dziećmi mając ponad dwa promile

Koniecznością podwiezienia dzieci do przedszkola, tłumaczył zatrzymany przez policję mężczyzna, fakt bycia pod wpływem alkoholu.

– Około godziny 9:00 w miejscowości Śliwniki na jednym ze skrzyżowań doszło do niebezpiecznej sytuacji. Mężczyzna, który kierował osobowym golfem będąc na jednym ze skrzyżowań najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze, wypadł z tej drogi i wjechał do przydrożnego rowu – relacjonuje Małgorzata Łusiak, z wielkopolskiej policji. – W aucie, oprócz kierowcy znajdowało się dwoje dzieci w wieku 3 i 4 lat. Gdy na miejsce dojechali policjanci sprawdzili stan trzeźwości kierowcy.

Podczas kontroli okazało się, że 32-letni mężczyzna ma prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze  zatrzymali go i przewieźli do aresztu. Teraz grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności. Dzieci trafiły pod opiekę rodziny.