OC w Poznaniu – ile kosztuje?

Poznań to jedno z największych miast w Polsce, które bynajmniej do najtańszych nie należy. Wysokie ceny nieruchomości i usług dają się mieszkańcom mocno we znaki, o czym nie trzeba przekonać nikogo, kto od dłuższego czasu żyje w stolicy Wielkopolski. A jak jest z cenami obowiązkowego ubezpieczenia OC dla kierowców? Czy ono również jest drogie?
Jak miejsce zamieszkania wpływa na cenę OC

Zanim przejdziemy do analizy cen OC w Poznaniu, przypomnijmy, że miejsce zamieszkania właściciela auta ma duży wpływ na wysokość składki. W zależności od tego, gdzie jest się zameldowanym, płaci się mniej lub więcej za obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Z reguły sytuacja wygląda w ten sposób, że na najtańsze OC mogą liczyć osoby z małych miejscowości i wsi, gdzie ruch jest niewielki, a co za tym idzie, ryzyko wypadku, kolizji czy stłuczki niskie. Zupełnie inaczej niż w wielkich miastach, w których naprawdę nietrudno o zdarzenie drogowe, w związku z czym również ceny OC są wyższe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego ubezpieczenia, przeczytaj artykuł, w którym odpowiadamy na pytanie, co to jest OC?

Nie znaczy to jednak, że składki są tak samo wysokie dla wszystkich dużych miast w Polsce. Nie jest sztywną zasadą, że im większa miejscowość, tym droższe OC. Gdyby tak było, najwięcej za obowiązkową polisę płaciliby kierowcy z Warszawy, tymczasem – jak pokazują dane – drożej jest we Wrocławiu i Gdańsku, podczas gdy w Rzeszowie płaci się aż dwa razy mniej, a to przecież dość duże miasto. W jakim położeniu w takim razie znajdują się poznaniacy? Pod względem cen OC bliżej im do Wrocławia i Gdańska czy może Rzeszowa? Sprawdźmy to.

Aby się przekonać, ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie w Poznaniu, postanowiliśmy wykonać kalkulację dla przykładowego, statystycznego kierowcy. Najpierw zweryfikowaliśmy, ile musiałby wyłożyć za polisę w stolicy Wielkopolski, a następnie sprawdziliśmy, jaka składka czekałaby na niego, gdyby mieszkał w innych miastach o podobnej wielkości i liczbie mieszkańców. Do wykonania kalkulacji wykorzystaliśmy kalkulator.najtaniejuagenta.pl/kalkulator/oc-ac/, który posłużył nam do szybkiego, łatwego i darmowego zweryfikowania cen OC. Warto sięgnąć po niego również, gdy dla siebie poszukuje się najlepszej polisy.

Ceny OC w Poznaniu

Jako przykładowego kierowcę wskazaliśmy 40-letniego mężczyznę, który od 12 lat posiada prawo jazdy, posiada 50% zniżek ubezpieczeniowych za bezszkodową jazdę, jest żonaty, ma jedno dziecko, wykonuje pracę biurową, od 10 lat kontynuuje OC i w tym czasie miał jedną stłuczkę. Nasz kierowca poszukuje ubezpieczenia dla 10-letniego Opla Astry z benzynowym silnikiem o pojemności 1,6 l i przebiegiem 200 tys. km. Po wpisaniu tych wszystkich informacji do formularza porównywarka wyświetliła indywidualnie skalkulowany ranking ofert posortowanych od najtańszej do najdroższej. O jakich cenach w takim razie mówimy?

Jak się okazało, najtańsze OC dla naszego kierowcy kosztowałoby w Poznaniu 618 zł, drugie w kolejności 650 zł, a trzecie 702 zł. Dużo? Mało? Aby móc rzetelnie odpowiedzieć na to pytanie, sprawdźmy, ile to samo ubezpieczenie wyniosłoby, gdyby nasz kierowca mieszkał w innych miastach. Weźmy np. wspomniany Wrocław, w którym musiałby wyłożyć wyraźniej więcej, bo co najmniej 723 zł. A w Gdańsku? 646 zł. Z kolei w Białymstoku 623 zł, a w Lublinie 610 zł. Jak więc widać, cena OC w Poznaniu nie należy do najniższych, ale też nie jest najwyższa, bo w kilku miastach płaci się więcej.

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Ostatnio dodane: