pkp

Leszno: PKP podpisały umowę na modernizację linii kolejowej

PKP podpisały umowę na kontynuowanie prac na odcinku Leszno – granica woj. dolnośląskiego. To zapewni sprawność przejazdu na trasie Poznań – Wrocław.

Efektem inwestycji będzie skrócenie czasu podróży oraz zwiększenie komfortu obsługi podróżnych na stacjach i przystankach. Prace w czerwcu rozpocznie Torpol S.A. Podpisana umowa warta jest 462 mln zł, a prace planowane są do grudnia 2020 r.

– Zamykamy problem niesolidnego włoskiego wykonawcy. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zrobiły to już na linii Lublin – Warszawa, a teraz nowy wykonawca przejmie prace na trasie między Lesznem a województwem dolnośląskim. Będzie dobre połączenie w regionach, między województwami i dla połączeń międzynarodowych. Kolej staje się coraz ważniejszym środkiem transportu w Polsce, zarówno dla pasażerów, jak i przewozu ładunków – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Wykonawca wymieni ok. 40 km torów wraz z siecią trakcyjną. Dokończona będzie przebudowa peronów i przejścia podziemnego na stacji w Rawiczu i Bojanowie. W zakresie prac są nowe przystanki w Kaczkowie i Rydzynie. Budowa wiaduktu drogowego w Bojanowie i przejścia pieszo-rowerowego w Lesznie ułatwią komunikację i zwiększą poziom bezpieczeństwa na styku toru i drogi. Podobny efekt przyniesie budowa nowych wiaduktów na ul. Piłsudskiego i Świętojańskiej w Rawiczu.

– Każdy pasażer poruszający się koleją pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem chciałby, aby modernizacja tej linii dobiegła już końca. Niestety, problemy z poprzednim wykonawcą pokrzyżowały plany Polskich Linii Kolejowych, dlatego z tym większą radością informujemy o podpisaniu nowej umowy. Niech ta umowa będzie tą, która finalnie zamknie inwestycję i pozwoli na przełomie 2020 i 2021 roku szybko i sprawnie pokonać odległości pomiędzy stolicami dwóch województw – mówił Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski. – Regularnie przyglądam się prowadzonym pracom i gorąco dopinguję, bo czas nas goni – dodał.

– Wykorzystaliśmy okres zimowy, by jak najszybciej, zgodnie z obowiązującym prawem, kontynuować inwestycje na odcinku linii między Poznaniem a Wrocławiem. Nowy wykonawca ruszy z pracami w czerwcu. Inwestycja istotnie poprawi komunikację w regionie i na trasie ważnej dla połączeń krajowych i międzynarodowych. – mówi Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Modernizacja linii kolejowej odcinku Leszno – granica z woj. dolnośląskim wymagała specjalnych działań PKP Polskich Linii Kolejowych po rozwiązaniu umowy z wcześniejszym wykonawcą, firmą Astaldi. Po rozstaniu z głównym wykonawcą, PLK, dzięki umowie z Zakładem Robót Komunikacyjnych DOM Sp. z o.o., zapewniła możliwość kontynuacji prac w newralgicznych miejscach. Pozwoliło to wykonać część robót m.in. przebudowę peronu w Rawiczu i prace na torach między Bojanowem a Lesznem.

Modernizacja linii Wrocław – Poznań

Między stolicami Wielkopolski i Dolnego Śląska wykonano już prace na odcinku dolnośląskim oraz Poznań – Czempiń. Pozostały do wykonania zakres to odcinek granica województwa dolnośląskiego – Czempiń. Modernizacja linii E59 z Poznania do Wrocławia skróci czasu przejazdu między Czempiniem a Rawiczem o ok. 20 minut. Pociągi pasażerskie pojadą nią z prędkością do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h.

Inwestycja realizowana w ramach projektu: „Prace na linii kolejowej E59 na odcinku Wrocław – Poznań, etap IV, odcinek granica województwa dolnośląskiego – Czempiń” jest warta ponad 1,5 mld zł. Z tej kwoty ok. 1,2 mld zł stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF). Zakończenie wszystkich prac planowane jest do końca 2020r.

Autor: UW op. SS

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze