Strona główna Blog Strona 503

Wypadek na A2. Lądował śmigłowiec LPR

0

Dwa samochody zderzyły się na autostradzie A2 w rejonie Kuślina w powiecie nowotomyskim. Jeden z kierowców został przetransportowany do szpitala śmigłowcem LPR.

Do wypadku doszło 8 stycznia po godzinie 21.00 na pasie w kierunku Warszawy. Zgłaszający poinformował, że z daleka widać płomienie, jak podała Komenda powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu.

– Dyżurny SKKP do działań zadysponował dwa zastępy z nowotomyskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, dwa zastępy OSP Kuślin oraz zastęp OSP Wąsowo – wyjaśnia Szymon Maciejewski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu. – Po przybyciu straży pożarnej na miejsce zastano dwa samochody znajdujące się na pasie zieleni. Uczestnicy zdarzenia opuścili pojazdy przed przybyciem zastępów. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu akcji, rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy dwóm osobom poszkodowanym.

Gdy na miejsce przybyła karetka, lekarz przebadał poszkodowanych i zadecydował, że jedna osoba musi zostać przetransportowana śmigłowcem LPR do szpitala w Nowym Tomyślu. Strażacy na czas lądowania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wstrzymali ruch na autostradzie w obu kierunkach.

Wybuch pieca gazowego. Jedna osoba z obrażeniami, 9 ewakuowanych

0

W hali produkcyjnej fabryki w Fiałkowie pod Poznaniem doszło do wybuchu pieca gazowego. Jedna osoba odniosła obrażenia, a 9 ewakuowało się jeszcze przed przybyciem straży pożarnej.

Do wybuchu doszło 9 stycznia około godz. 6.00 rano, jak informują wielkopolscy strażacy. Gdy na miejsce dotarły cztery zastępy straży pożarnej, okazało się, że jedna osoba odniosła obrażenia w wyniku wypadku, a 9 ewakuowało się z budynku.

Działania strażaków na miejscu zdarzenia już się zakończyły. Przyczyny wypadku jeszcze nie są znane.

Awaria zwrotnicy. Tramwaje kursują objazdami

0

„Z powodu awarii zwrotnicy na skrzyżowaniu Roosevelta/Most Teatralny, tramwaje linii 10, 11 i 15 kierowane są objazdami” – informuje MPK Poznań.

Podczas obowiązywania zmian trasy tramwaje linii 10 i 11 jadące od Mostu Dworcowego objazd ulicami Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Dąbrowskiego. Z kolei tramwaje linii 15 jadące od węzła Bałtyk objazd ulicami Święty Marcin – Gwarna – Fredry. Tramwaje linii 18 kursują bez zmian. Objazdy obowiązują tylko w jedną stronę.

Na miejscu pracują ekipy MPK Poznań, które usuwają awarię.

ZUS przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia 800 plus

0

Ponad 1 mld 123 mln zł trafiło 3 i 4 stycznia na konta rodziców i opiekunów w ramach świadczenia wychowawczego 800 plus, jak informuje ZUS. W trakcie przygotowania są kolejne wypłaty.

Jak przypomina Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim, wysokość świadczenia wychowawczego wzrosła i od 1 stycznia wynosi 800 zł.
– Zmiana ta nastąpiła z urzędu – wyjaśnia rzeczniczka. – Pierwsze świadczenia w wysokości 800 zł trafiły do rodziców już pod koniec grudnia 2023 r. Na ich konta ZUS przekazał ok. 568 mln zł. Kolejna transza pieniędzy trafiła na konta rodziców 3 i 4 stycznia. W tych dniach ZUS przekazał łącznie 1 mld 123 mln zł.

Świadczenie w nowej wysokości wypłacane jest w tych samych terminach co dotychczas, a ZUS już przygotowuje kolejne wypłaty. Wszystkie osoby uprawnione są o tym informowane elektronicznie.

– Nabór wniosków o świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego rozpocznie się 1 lutego 2024 r. – informuje Krystyna Michałek. – Wnioski będą przyjmowane tak jak do tej pory wyłącznie elektronicznie przez aplikację mobilną mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Wypłata przyznanego świadczenia odbywa się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazany we wniosku rachunek bankowy.

Jak przypomina ZUS rządowy program „Rodzina 500 plus” trwa od 1 kwietnia 2016 r. – rodzice na każde dziecko otrzymywali 500 zł. Od 1 stycznia 2024 r. wysokość świadczenia wynosi 800 zł miesięcznie.

Mieszkanka Jeżyc pomogła zziębniętej kobiecie. „Kompletnie nie wiedziała gdzie się znajduje”

0

Strażniczki miejskie otrzymały zgłoszenie od mieszkanki Jeżyc o kobiecie potrzebującej pomocy. Kobieta była zmarznięta, zagubiona i nie wiedziała, gdzie się znajduje.

Zdarzenie miało miejsce wieczorem 5 stycznia, a strażniczki powiadomiła mieszkanka Jeżyc, która zainteresowała się losem kobiety.
„Kobieta została znaleziona w okolicach ulic Szamarzewskiego i Staszica, była zziębnięta i miała duży problem z poruszaniem się” – informuje Straż Miejska Miasta Poznania na swoim profilu na Facebooku. – „Zgłaszająca kupiła herbatę, co pomogło kobiecie trochę się rozgrzać”.

Strażniczki, które przyjechały na miejsce, zabrały kobietę do ciepłego radiowozu i przeprowadziły wywiad.
„Okazało się, że kobieta pochodzi z Białorusi i kompletnie nie wiedziała gdzie się znajduje” – podaje SMMP.
Strażniczki uznały, że kobieta potrzebuje pomocy medycznej, więc wezwały karetkę pogotowia – ratownicy medyczni, po wstępnym przebadaniu kobiety, zadecydowali o przewiezieniu jej do szpitala.

Straż Ochrony Kolei będzie korzystać ze sztucznej inteligencji. By skuteczniej chronić infrastrukturę kolejową

0

Straż Ochrony Kolei podpisała umowę z ośrodkiem badawczo-rozwojowym IDEAS NCBR. Dzięki niej na bazie sztucznej inteligencji powstaną narzędzia do skuteczniejszego wykrywania sprawców wykroczeń i przestępstw na kolei.

– Straż Ochrony Kolei składająca się z ponad 3 tys. funkcjonariuszy, nadzoruje około 19 tys. km linii kolejowej – wyjaśnia Piotr Żłobicki, rzecznik prasowy SOK. – W ubiegłym roku zanotowano blisko 7400 przestępstw i wykroczeń na obszarze kolejowym, w tym kradzieży sieci trakcyjnej. Rozwiązania opracowane przez naukowców z IDEAS NCBR mają wesprzeć funkcjonariuszy SOK w efektywniejszym zwalczaniu tych zagrożeń.

AI Shield to oprogramowanie stworzone przez zespół badaczy z IDEAS NCBR, na bazie algorytmów sztucznej inteligencji. Współpraca ma wyglądać tak, że SOK będzie przekazywał dane i analizy, a naukowcy z IDEAS NCBR mają za zadanie, przy użyciu dostępnych środków, usprawnić wykorzystanie zasobów SOK, w tym patroli zmotoryzowanych, pieszych i mieszanych.

– System AI Shield ma nie tylko wspomagać działania prewencyjne, ale także zwiększać wykrywalność sprawców wykroczeń i przestępstw na kolei – podkreśla rzecznik. – Dzięki wypracowanym rozwiązaniom przez sztuczną inteligencję możliwe będą skuteczniejsze działania prewencyjne, minimalizujące ryzyko kradzieży sieci trakcyjnej, bez konieczności zwiększania liczby patroli. To z kolei przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa oraz ograniczenie utrudnień w kursowaniu pociągów.

AI ma stać się wsparciem funkcjonariuszy SOK w ich codziennej służbie, bo dzięki niemu algorytmy mogą błyskawicznie znaleźć optymalne rozwiązanie w konkretnej sytuacji, dysponując danymi na temat posiadanych zasobów ochrony. To ma ogromne znaczenie w sytuacji, gdy na przykład obszar wymagający działań jest duży, a liczba dostępnych funkcjonariuszy ograniczona.

– Służby zajmujące się infrastrukturą krytyczną operują na ograniczonych zasobach, a decyzje podejmowane przez ludzi mogą stać się schematyczne i przewidywalne dla sprawców przestępstw – mówi Piotr Żłobicki. – Narzędzia AI nie są narażone na tego typu ograniczenia poznawcze. Sztuczna inteligencja jest zdolna do generowania nieprzewidywalnych planów obronnych, co utrudnia atakującym skuteczne działania.

Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu w Poznaniu. Trwa przebudowa ulicy

0

Z powodu zaawansowania prac przy przebudowie ul. Architektów 11 stycznia zostanie wyłączone z ruchu skrzyżowanie ulic Architektów i Pniewskiej, jak informują Poznańskie Inwestycje Miejskie.

11 stycznia na osiedlu Krzyżowniki-Smochowice rozpocznie się kolejny etap prac, podczas którego konieczne jest wyłączenie z ruchu skrzyżowania ul. Architektów i Pniewskiej – skrzyżowanie to zostanie przebudowane.
„W efekcie ul. Architektów w kierunku ul. Pniewskiej będzie ulicą bez przejazdu, podobnie jak ul. Pniewska z obu stron” – informuje spółka PIM. – „Objazd będzie prowadzony ulicami Tucholską, Starogardzką i Wejherowską. Prosimy o zachowanie ostrożności i zwracanie uwagi na oznakowanie”.

Wcześniej wyłączone z ruchu było skrzyżowanie ul. Architektów i Starogardzkiej – tam prace zostały już zakończone. Podzielenie ich na etapy ma na celu zmniejszenie utrudnień dla mieszkańców. Sama ulica Architektów, której przebudowa trwa, prawie na całej długości ma już nową, przepuszczalną nawierzchnię. Zadanie obejmuje też budowę chodników, zjazdów do posesji, zatok postojowych oraz nasadzenia zieleni.

Gdzie nie będzie prądu w Wielkopolsce 9 stycznia? (LISTA)

Poniżej prezentujemy listę miejsc, w których 9 stycznia mogą wystąpić przerwy w dostawach prądu.

Obszar Gołańcz
9 stycznia 2024 r. w godz. 07:30 – 15:30
miejscowość Smogulec składowisko śmieci.

Obszar Rawicz
9 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 12:00
Rawicz ul. Rolnicza nr 1 do 4A, nr 6 do 10 i 14 do 20A parzyste.

Obszar Oborniki
9 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 16:00
Gmina Oborniki, miejscowość Chrustowo, działki nr 108/2, 109/2, 109/3, 115/2,

Obszar Wągrowiec
9 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 13:00
miejscowość Rgielsko ul. Solarna 17, 21, 27, 31.

Obszar Margonin
9 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Margonin ul. Kościuszki 24, 26, 28, 30, 30A-B, 33, 34, 39, 41, dz. nr 768/6, miejscowość Margonińska Wieś 39, 41, przepompownia.

Obszar Poznań Jeżyce
9 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 16:00
Poznań: ul. Koszalińska 15, dz. 12/2, dz. 12/4, dz. 14/1, ul. Wałecka 1.

Obszar Wieleń
9 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 15:00
miejscowość Brzezinki 2, 29, 54, dz. nr 3/1.

Obszar Nekla
9 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 16:00
Nekla ul. Gnieźnieńska 1, 1A

Obszar Poznań Nowe Miasto
9 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 13:00
Poznań: ul. Sarnia 1, od 6 do 19, ul. Strzałkowska od 1 do 9, ul. Uznamska od 4 do 12, ul. Warpińska 1.

Obszar Margonin
9 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Zbyszewice 3, 3A, 3B, 4, dz. nr 131/5-6, dom pogrzebowy.

Obszar Środa Wielkopolska
9 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 12:30
Środa Wielkopolska ul. Polna, ul. Strzelecka, ul. Sulisława 4,

Obszar Poznań Nowe Miasto
9 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 11:30
Poznań: ul. Zawady od 15 do 43 nieparzyste oraz 26, ul. Hlonda 36.

Obszar Wijewo
9 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 13:30
Wijewo ul. Kalek nr 3, 4, 12, 18, 28; działki nr 462/2,7,9; ul. Zachodnia nr 31 do 35A nieparzyste; działki nr 547/7, 548/1,3,4,5,6.

Obszar Nekla
9 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 16:00
Rajmundowo 1, 2, 3,

Obszar Skoki
9 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 14:00
Potrzanowo ul. Smolarki 10 – 12, 8C, dz. 56/16, dz. 56/22, dz. 56/21, dz. 56/17, dz. 56/18, dz. 56/19, dz. 65/18, dz. 65/19, dz. 65/20, dz. 65/21, dz. 65/22, dz. 756

Obszar Wiry
9 stycznia 2024 r. w godz. 10:00 – 14:00
Wiry: ul. Jabłoniowa, ul. Wirowska od 2 do 21, ul. Jutrzenki, ul. Krótka, ul. Nadrzeczna 12, 15, 43, ul. Zbożowa, ul. Polna od 1 do 67, ul. Kilińskiego, ul. Głowackiego, ul. Kościuszki, ul. Pułaskiego, ul. Wybickiego.

Obszar Łęczyca
9 stycznia 2024 r. w godz. 10:00 – 14:00
Łęczyca: ul. Podgórna, ul. Sosnowa, ul. Polna, ul. Zdrojowa.

Obszar Wiry
9 stycznia 2024 r. w godz. 10:00 – 14:00
Wiry: ul. Szreniawska od 4 do 14, ul. Poranna, ul. Podgórna od 4 do 16 parzyste, 55, 55A, 54A, 58, 59, ul. Poznańska od 2 do 10 parzyste, 12, 12A-D, 14, 14A-C, 48, 50, 52A, 54A, 58, 58B-C, ul. Odskok, ul. Komornicka od 53 do 157, od 175 do 187 nieparzyste, od 176 do 192 parzyste.

Obszar Wiry
9 stycznia 2024 r. w godz. 10:00 – 14:00
Wiry: ul. Łęczycka od 29 do 139 nieparzyste, od 38 do 142 parzyste, ul. Podleśna od 1 do 64, ul. Szyftera, ul. Zespołowa, ul. Słoneczna od 60 do 92 parzyste, od 75 do 105 nieparzyste, ul. Promykowa, ul. Pogodna, ul. Deszczowa, ul. Tęczowa, ul. Południowa 1, 6, 8, od 3 do 62, ul. Nowa 63, ul. Wieczorna, ul. Parkowa, ul. Elfów.

Zbiórka krwi na dworcu autobusowym. „Wszyscy chętni będą mogli przekazać”

0

ZKZL i RCKiK 12 stycznia zapraszają na pierwszą akcję z cyklu „Oddaj krew – uratuj życie”, która odbędzie się na dworcu autobusowym w Poznaniu. Krew będzie można oddawać tam w każdy wtorek i piątek.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wspólnie rozpoczynają akcję zbiórki krwi na Dworcu autobusowym Poznań Główny. Pierwsza możliwość podzielenia się tym cennym płynem już 12 stycznia.

– Będzie to cykliczne wydarzenie, które na stałe wpisze się w działalność Dworca autobusowego Poznań Główny – wyjaśnia Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL. – W każdy wtorek i piątek, w godzinach od 8.00 do 14.00 na stanowisku numer 5 będzie czekał na poznaniaków i podróżnych krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Wszyscy chętni będą mogli przekazać swój najcenniejszy dar, czyli krew, która potrafi uratować czyjeś życie.

Zima ma to do siebie, że mniej krwiodawców zgłasza się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – powodem są przeziębienia, grypa i covid. Tymczasem zapotrzebowanie na krew jest duże, choćby ze względu na wypadki, do których dochodzi na śliskich i zaśnieżonych drogach. Obecnie najbardziej brakuje krwi grup: 0 Rh- i A Rh-. Zima to czas, kiedy ludzie częściej chorują i nie mogą regularnie odwiedzać punktów krwiodawstwa.
– Dworzec autobusowy Poznań Główny to miejsce, gdzie w ciągu dnia można zaobserwować liczny ruch podróżnych i mieszkańców – podkreśla Łukasz Kubiak. – Organizatorzy zbiórki liczą także, że wśród osób, które odwiedzają sąsiednie centrum handlowe, znajdą się chętni do wsparcia tej szlachetnej i ważnej akcji.

Organizatorzy przypominają też, że w dniu oddania krwi warto zjeść lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek, wypić sporo wody i ograniczyć palenie papierosów. Trzeba mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Dawcą krwi może zostać każda osoba w wieku od 18 do 65 lat, zdrowa i bez przeciwwskazań medycznych. Ostateczną decyzję zawsze jednak podejmuje lekarz na podstawie wykonanych badań i wywiadu.

Zerwanie sieci trakcyjnej. Opóźnienia i zmiany tras pociągów

Na trasie między Nowym Tomyślem a Opalenicą doszło do zerwania sieci trakcyjnej. Pasażerowie muszą się liczyć z opóźnieniami pociągów i zmianą trasy niektórych z nich.

Do awarii doszło na trasie kolejowej w kierunku Rzepina. Jak powiedział Radiu Poznań Radosław Śledziński z PKP PLK, zauważono ją w nocy z 7 na 8 stycznia po przejeździe pociągu towarowego. Naprawa już trwa, ale do czasu jej usunięcia pociągi na tej trasie kursują tylko jednym torem i tak będzie także 9 stycznia.

To oznacza utrudnienia w ruchu: już dziś pociągi dalekobieżne na tej trasie miały spore opóźnienia, a podobnie może też być jutro. Część pociągów Kolei Wielkopolskich 9 stycznia będzie kursowała tylko do Opalenicy.

Schronisko prosi o pomoc! „Potrzebujemy was chyba jak nigdy dotąd”

0

W Schronisku dla zwierząt w Gnieźnie rozpoczął się długo oczekiwany remont. I właśnie z tego powodu schronisko prosi o pomoc dla 60 psów przebywających pod jego opieką.

„Potrzebujemy Was chyba jak nigdy dotąd” – tak zaczynał się rozpaczliwy apel, który schronisko opublikowało na swoim profilu na Facebooku 27 grudnia. Chodzi o to, że firma Panattoni zdecydowała się na sfinansowanie generalnego remontu budynku socjalnego schroniska i miałby się on zacząć 8 stycznia. Tylko że w budynku socjalnym przebywa też 60 psów…

„8 Stycznia 2024 zaczyna się generalny remont. Radość przeogromna. Prujemy stropy, położony zostanie nowy dach, instalacja elektryczna, wszystko” – czytamy w apelu. – „Jednak jest też drugie dno tej sytuacji. Wszystkie zwierzęta na czas remontu muszą „opuścić lokal”. Wiecie, że bez Was się to nie uda… Nie wiem jak, ale musimy zabezpieczyć zwierzęta w domach tymczasowych. Psy, które mieszkają w środku, mieszkają tam z jednego konkretnego powodu….NIE KORZYSTAJA Z BUD. Nawet przy minus 20 nie wchodzą. Zwijają się w kłębek i leżą na betonie”.

Wszystkie psy – a jest ich 60 – otrzymają kompletną wyprawkę do domów tymczasowych. Potrzebują tylko schronienia i opieki w czasie remontu. Jeśli to się nie uda – psiaki będą musiały pozostać w boksach tymczasowych, na betonie i w budzie. Przy obecnych mrozach te mniejsze, z krótszą sierścią, po prostu tam nie wytrzymają. Dlatego najlepiej dla nich byłoby, aby znalazły domy – choćby tymczasowe, na czas remontu, a najlepiej stałe.

„Musicie nam pomóc….bez was, bez waszych udostępnień, bez waszych decyzji ten cud będzie niewykonalny” – proszą pracownicy schroniska. – „Pomóżcie nam zbliżyć się do realizacji marzeń o tym, by to miejsce o które dzień w dzień walczymy, któremu oddajemy całych siebie, było choć namiastką domu…”.

Wszystkie psiaki przeznaczone do adopcji są przedstawione na profilu facebookowym schroniska.

Nowe drzewka na Wydziale Chemii UAM. „Zazieleniło się u nas jeszcze bardziej”

0

Dzięki inicjatywie profesora Pawła Skowronka Wydział Chemii UAM wzbogacił się o nowe drzewka. „Ekologiczna metamorfoza na Wydziale Chemii UAM!” – pochwalił się wydział w mediach społecznościowych.

Na profilu Wydziału Chemii UAM na Facebooku można podziwiać drzewka już w nowej przestrzeni.
„Mamy ogromną radość podzielić się z Wami fantastyczną nowiną! Zazieleniło się u nas jeszcze bardziej, a wszystko dzięki niezwykłej inicjatywie Profesora Skowronka oraz życzliwości dyrekcji likwidowanego centrum handlowego Malta” – wyjaśniają pracownicy. – „Na terenie naszego Wydziału pojawiły się nowe drzewka, które nie tylko dodają uroku naszej przestrzeni akademickiej, ale także stanowią symbol zobowiązania do troski o środowisko. Serdecznie dziękujemy dyrekcji centrum handlowego Galeria Malta za przekazanie nam drzewek, które wcześniej zdobiły przestrzeń handlową, a teraz będą ozdabiać naszą uczelnię. To piękny przykład, jak wspólne działania mogą przynieść pozytywne zmiany i ułatwić nam dbanie o nasze otoczenie”.

Przypomnijmy, że Galeria Malta jest przeznaczona do rozbiórki, a chętni mogli po raz ostatni wejść do budynku 17 grudnia ubiegłego roku.

Ostrzeżenie przed mrozem. Temperatury mogą spaść do -18 stopni!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia przed silnym mrozem. Temperatura w części regionu może spaść nawet do -18 stopni Celsjusza!

„Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -18°C do -14°C” – ostrzega IMiGW. – „Temperatura maksymalna w dzień od -8°C do -5°C. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 15 km/h”.

Ostrzeżenie obowiązuje od 8 grudnia, od godziny 21.00, do 9 grudnia, do godziny 9.00 w prawie całej Wielkopolsce, poza powiatami w zachodniej części regionu: międzychodzkim, grodziskim, nowotomyskim, leszczyńskim, kościańskim i wolsztyńskim. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc.

Strażnicy miejscy pomogli uratować młodziutkiego dzika

0

Zima daje się we znaki nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Poznańscy strażnicy miejscy zostali wezwani 6 stycznia do malutkiego dzika.

Gdy strażnicy z referatu Nowe Miasto dotarli na miejsce zgłoszenia, zobaczyli, że dzik jest naprawdę malutki.
„Po przyjechaniu na miejsce, osoba zgłaszająca przekazała funkcjonariuszom bardzo młodego, wyziębionego warchlaczka” – relacjonują strażnicy. – „Kobieta ogrzała go kołdrą, a strażnicy w trakcie oczekiwania na ratownika weterynarii trzymali w nagrzanym radiowozie”.

Na razie dziczek jest pod troskliwą opieką weterynarzy.

Mróz w całym regionie. Kolejna zimna noc przed nami!

Prawie 13 stopni poniżej zera przy gruncie odnotował IMiGW minionej nocy w Poznaniu. A to jeszcze nie koniec mrozów. Mróz jednak przynajmniej w pewnym stopniu zrekompensuje piękna pogoda i słońce.

Jak podaje Łukasz Kuliński, Wielkopolski Łowca Burz, zimno było w całej Wielkopolsce, a najzimniej w Gnieźnie gdzie zanotowano -13,5 stopnia Celsjusza. W czołówce znalazł się także Krzyż Wielkopolski (-13,3 st.), Poznań (-12,6 st.), Słupca (-12,4 st.), Koło (-12,3 st.) oraz Szamotuły (-12,2 st.). W pozostałych miejscowościach, gdzie znajdują się stacje pomiarowe Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, temperatury nie przekroczyły -12 stopni Celsjusza.

8 stycznia w ciągu dnia temperatura wzrośnie, jak przewidują synoptycy, ale nie przekroczy -7 stopni Celsjusza. Prawdziwego zimna możemy się jednak spodziewać nadchodzącej nocy: termometry znów pokażą -13 stopni. 9 stycznia będzie już tylko -5 stopni i choć w nocy temperatury znów spadną, to tylko do -7.

Natomiast 10 stycznia termometry pokażą zaledwie -2 stopnie i to w zasadzie będzie koniec mrozów. 11 stycznia, w czwartek, synoptycy zapowiadają temperatury dodatnie, choć nie przekraczające +2 stopni Celsjusza, a także opady śniegu. I taka pogoda ma się utrzymać do końca tygodnia.

Jak wygląda współpraca z agencją SEO?

Zwłaszcza niewielkie biznesy oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, nie dysponują budżetem pozwalającym na to, by zatrudnić w swojej firmie na cały etat specjalistów zajmujących się działaniami SEO. Z tego powodu tak dużym zainteresowaniem wśród firm działających w różnych sektorach, cieszą się agencje SEO. W takich miejscach pracują specjaliści z różnych dziedzin marketingu, dzięki czemu firmy te oferują kompleksową obsługę związaną z pozycjonowaniem, reklamą Google Ads oraz szeregiem innych działań, które mogą zwiększyć widoczność witryny w wynikach wyszukiwania, a tym samym pomóc pozyskać markom nowych klientów. Jak jednak wygląda współpraca z agencją SEO? Podpowiadamy.

Współpraca z agencją SEO a audyt SEO

Współpraca z agencją SEO w przypadku każdej firmy może wyglądać nieco inaczej. Zawsze jednak, szukając profesjonalistów, z których usług skorzystamy, warto zwrócić uwagę czy takie przedsiębiorstwo oferuje nam audyt SEO. Każda skuteczna agencja SEO, zanim podejmie jakiekolwiek kroki, których celem jest pozycjonowanie witryny czy dostosowanie reklamy Google Ads do potrzeb konkretnego biznesu, przeprowadza audyt.

Czym jest audyt SEO? Jest to szereg działań, które agencja SEO Poznań wykonuje, szczegółowo analizując zarówno aspekty techniczne witryny wpływające na jej pozycjonowanie, a także strukturę linków, kwestie User Experience oraz szereg innych elementów. Specjaliści dokonują również audytu contentu, analizując treści znajdujące się na stronie, sposób ich prezentowania i formatowania, a także doboru słów kluczowych. Tylko łącząc aspekty techniczne, wizualne i contentowe, fachowcy z agencji SEO, takiej jak firma Lojalni, mogą dopasować odpowiednią strategię dla danego klienta.

Działania agencji SEO

Na podstawie audytu SEO agencja PPC ustala z klientem zakres działań, jakie należy wykonać, aby zwiększyć widoczność witryny w wynikach wyszukiwania. Z kolei w przypadku działań oferowanych przez firmy takie jak agencja Google Ads, specjaliści ustalają z klientem budżet, a także cele reklamy. Na tym etapie muszą zasugerować wszystkie konieczne do przeprowadzenia zmiany lub działania. Nie powinni ich jednak wykonywać, jeżeli klient nie wyrazi na nie zgody.

W przypadku podejmowanych przez agencję SEO działań z zakresu pozycjonowania, specjaliści mogą zająć się zmianą kodu strony, wdrożeniem certyfikatu SSL witryny czy zwiększeniem szybkości ładowania strony. Mogą również zmienić mapę witryny w taki sposób, aby użytkownicy poruszający się po stronie klienta mogli intuicyjnie i szybko znaleźć potrzebne produkty. Agencja SEO może dopasować również słowa kluczowe opisujące ofertę klienta, a jednocześnie najczęściej wyszukiwane przez jego potencjalnych kontrahentów frazy. Specjaliści mogą również stworzyć treści zawierające niezbędne słowa kluczowe, a także wykonać linkowanie wewnętrzne. Do ich zadań należy także link building oraz inne ustalone w umowie czynności.

Raportowanie działań agencji SEO

Niezwykle istotnym elementem współpracy z agencją SEO, jest raportowanie działań podjętych przez taką firmę, a także stały kontakt klienta z agencją. W takim raporcie powinny znaleźć się informacje dotyczące tego, jakie działania zostały wykonane, w jakim okresie, a także, jakie efekty przyniosły. Na podstawie specjalnych narzędzi analitycznych specjaliści z agencji SEO, mogą dokładnie zmierzyć ruch na stronie, a także sprzedaż konkretnej reklamy. Wszystkie te elementy powinny znajdować się w raporcie przekazanym klientowi.

Więcej informacji na stronie https://lojalni.pl/.

Artykuł sponsorowany

Awarie zasilania i sygnalizacji. Trudny poranek w mieście!

0

Zanik napięcia w sieci zasilającej tramwaje i awarie sygnalizacji świetlnej – tak wyglądał poranek 8 stycznia w Poznaniu. Zdarzenia spowodowały dodatkowe korki w mieście.

Około godziny 7.00 rano doszło do awarii kilku sygnalizacji świetlnych w mieście. Światła nie działały między innymi na Pułaskiego, przy skrzyżowaniu z ul. Przepadek, i przy Moście Teatralnym, co spowodowało duże korki w tym rejonie.

Z kolei około godziny 8.00 MPK odnotowało zanik napięcia w sieci w rejonie skrzyżowania Jana Pawła II i Kórnickiej, co sprawiło, że stanęły wszystkie tramwaje w tym rejonie, a na skrzyżowaniu utworzyły się spore korki. Na szczęście po 20 minutach awarię usunięto i tramwaje ruszyły na trasy.

Łoś znów widziany w Wielkopolsce!

0

Do tej pory najczęściej były widywane w powiecie gnieźnieńskim, w okolicach Kiszkowa i Czerniejewa, a jeden nawet spacerował drogą na Witkowo. Tym razem jednak łosia zauważono bardziej na północ.

Około 100 km od Poznania na północ, w rejonie Trzcianki, zauważył łosia przyrodnik Sebastian Staśkiewicz z Fundacji „Ratuj Ryby” i poinformował o tym telewizję WTK. To nie pierwsze spotkanie przyrodnika z łosiem, ale dotąd spotykał je na Mazurach. W Wielkopolsce to prawdziwa rzadkość.

Łoś szedł korytem sezonowego strumienia, który latem wysycha, ale teraz, dzięki jesiennym i zimowym deszczom, utworzył spore bagno. Przyrodnik nie chce podać dokładnej lokalizacji miejsca, w którym spotkał łosia, bo w północnej Wielkopolsce jest sporo kłusowników.

Przypomnijmy, że łosie do Wielkopolski zaglądają, ale rzadko i każda wizyta jest wydarzeniem. Jedną z takich wizyt nagrała fotopułapka w Nadleśnictwie Czerniejewo, łoś był widziany także w gminie Kiszkowo, w okolicach Witkowa i niedaleko Powidza – leśnicy ostrzegali, by kierowcy w tym rejonie szczególnie uważali na drogach, bo zderzenie z łosiem źle się skończy i dla łosia, i dla kierowcy.

Waglewski Fisz Emade oraz festiwal Orkiestry Amadeus. Na co warto się wybrać w nadchodzącym tygodniu?

0

Promocje nowych płyt zespołu Waglewski Fisz Emade czy Andrzeja Poniedzielskiego, zimowy festiwal orkiestry Amadeus i spotkanie z Arturem Andrusem oraz… kobietami. Sporo atrakcji czeka na chętnych w drugim tygodniu stycznia!

Poniedziałek, 8 stycznia

Pozytywni
Teatr Wielki, ul. Aleksandra Fredry 9, Poznań
8 stycznia @ 17:30, 20:00

Opowieść o tolerancji, akceptacji i poszukiwaniu szczęścia, która toczy się w…gabinecie psychoterapeutycznym. Pacjentami psychoterapeutki Ewy są gej, który jest rolnikiem, arystokratka i ojciec dwójki dzieci, który czuje się kobietą. Co wyniknie ze spotkań terapeutycznych?
Szczegóły tutaj

Międzypokoleniowe kolędowanie w Domu Bretanii
Dom Bretanii, Stary Rynek 37, Poznań
8 stycznia @ 18:00

Sympatycy Domu Bretanii zapraszają na wspólne kolędowanie. Warto zabrać ze sobą instrumenty muzyczne, śpiewniki, a także słodycze na wspólny stół.

Dużo kobiet, bo aż trzy
MTP – Poznań Congress Center, ul. Głogowska 14, Poznań
8 stycznia @ 19:00

„Dużo kobiet, bo aż trzy” – to słynny program muzyczno-kabaretowy, którego gospodarzem jest Artur Andrus, i który widzów bez względu na wiek ubawi do łez.
Szczegóły tutaj

Andrzej Poniedzielski – Nowa płyta “BA”
KinoTeatr Apollo, ul. Ratajczaka 18, Poznań
8 stycznia @ 19:00

Wieczór kabaretowy znakomitego satyryka i muzyka Andrzeja Poniedzielskiego promujący jego najnowszą płytę „BA”.
Szczegóły tutaj

Wtorek, 9 stycznia

ALTE HAJM/STARY DOM
Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego, ul. Dąbrowskiego 5, Poznań
9 stycznia @ 18:00

Każdy dom ma swoją historię i swoją pamięć, jest miejscem nie tylko dla żywych, ale i dla duchów. Czasami jednak lepiej, żeby niektóre zapamiętane historie nigdy nie wyszły na jaw. A co się stanie, gdy jednak wyjdą?
Szczegóły tutaj

Wieczór z Amadeusem
Studio Amadeus, Al. Marcinkowskiego 3, Poznań
9 stycznia @ 18:00

II edycja Festiwalu „Wieczory z Amadeusem – Zima”, odbywającego się w każdy wtorek i czwartek. W programie koncertu pierwszego utwory Telemanna, Hoffmeistera i Bartholdy’ego.
Szczegóły tutaj

Środa, 10 stycznia

Koncert „The Magical Music of Harry Potter”
Sala Ziemi Poznań Congress Center, ul. Głogowska 14 (wejście od ul. Śniadeckich), Poznań
10 stycznia @ 16:00

Podczas koncertu usłyszymy utwory z filmów o Harrym Potterze autorstwa Johna Williamsa, Patricka Doyle’a, Nicholasa Hoopera i Alexandre’a Desplata, a także muzykę ze spektaklu “Harry Potter i Przeklęte Dziecko”.
Szczegóły tutaj

Najdroższy
Kino Teatr Apollo ul. Ratajczaka 18, Poznań
10 stycznia @ 17:30, 20:30

Do czego jest w stanie posunąć się nieudacznik i bankrut, aby polepszyć swój status społeczny? I czy na pewno będzie to dla niego dobre, czy odnajdzie szczęście w złotej klatce?
Szczegóły tutaj

ALTE HAJM/STARY DOM
Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego, ul. Dąbrowskiego 5, Poznań
10 stycznia @ 18:00

Każdy dom ma swoją historię i swoją pamięć, jest miejscem nie tylko dla żywych, ale i dla duchów. Czasami jednak lepiej, żeby niektóre zapamiętane historie nigdy nie wyszły na jaw. A co się stanie, gdy jednak wyjdą?
Szczegóły tutaj

Waglewski Fisz Emade – Duchy ludzi i zwierząt
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań
10 stycznia @ 19:30

Zespół Waglewski Fisz Emade wraca na scenę, by zagrać na żywo piosenki z ostatniej płyty „Duchy ludzi i zwierząt”, a także starsze przeboje napisane przez rodzinne trio.
Szczegóły tutaj

The Music of The Lord of the Rings
Sala Ziemi Poznań Congress Center, ul. Głogowska 14 (wejście od ul. Śniadeckich, Poznań
10 stycznia @ 20:00

Muzyka z “Władcy Pierścieni”, “Hobbita” i “Pierścieni Władzy” z udziałem gościa specjalnego z filmów, Orkiestry i Chóru Shire.
Szczegóły tutaj

Czwartek, 11 stycznia

ALTE HAJM/STARY DOM
Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego, ul. Dąbrowskiego 5, Poznań
11 stycznia @ 18:00

Każdy dom ma swoją historię i swoją pamięć, jest miejscem nie tylko dla żywych, ale i dla duchów. Czasami jednak lepiej, żeby niektóre zapamiętane historie nigdy nie wyszły na jaw. A co się stanie, gdy jednak wyjdą?
Szczegóły tutaj

Wieczór z Amadeusem
Studio Amadeus, Al. Marcinkowskiego 3, Poznań
11 stycznia @ 18:00

II edycja Festiwalu „Wieczory z Amadeusem – Zima”, odbywającego się w każdy wtorek i czwartek. W programie muzyka Leclaira, Mozarta, Griega i Bridge’a.
Szczegóły tutaj

Wierna Wataha
Scena STA, ul. Ratajczaka 18, klatka A, 2 piętro, Poznań
11 stycznia @ 19:00

To adaptacja sztuki teatralnej Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka o tym samym tytule, opowiadająca o sile tradycji, z którą trudno wygrać, jeśli już ktoś chce pozwolić sobie na indywidualizm.
Szczegóły tutaj

Ludzie Gór | Dariusz Załuski w Poznaniu
Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38, Poznań
11 stycznia @ 20:00

Dariusz Załuski – to taternik, himalaista, autor wielu filmów o tematyce górskiej. Podczas spotkania z pomocą filmów i zdjęć opowie o Górach Wysokich, filmowaniu i Ludziach Gór w trzyczęściowej prelekcji.
Szczegóły tutaj