piątek, 23 lutego, 2024

Zbiórka krwi na dworcu autobusowym. “Wszyscy chętni będą mogli przekazać”

ZKZL i RCKiK 12 stycznia zapraszają na pierwszą akcję z cyklu “Oddaj krew – uratuj życie”, która odbędzie się na dworcu autobusowym w Poznaniu. Krew będzie można oddawać tam w każdy wtorek i piątek.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wspólnie rozpoczynają akcję zbiórki krwi na Dworcu autobusowym Główny. Pierwsza możliwość podzielenia się tym cennym płynem już 12 stycznia.

– Będzie to cykliczne wydarzenie, które na stałe wpisze się w działalność Dworca autobusowego Poznań Główny – wyjaśnia Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL. – W każdy wtorek i piątek, w godzinach od 8.00 do 14.00 na stanowisku numer 5 będzie czekał na poznaniaków i podróżnych krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Wszyscy chętni będą mogli przekazać swój najcenniejszy dar, czyli krew, która potrafi uratować czyjeś życie.

Zima ma to do siebie, że mniej krwiodawców zgłasza się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – powodem są przeziębienia, grypa i covid. Tymczasem zapotrzebowanie na krew jest duże, choćby ze względu na wypadki, do których dochodzi na śliskich i zaśnieżonych drogach. Obecnie najbardziej brakuje krwi grup: 0 Rh- i A Rh-. Zima to czas, kiedy ludzie częściej chorują i nie mogą regularnie odwiedzać punktów krwiodawstwa.
– Dworzec autobusowy Poznań Główny to miejsce, gdzie w ciągu dnia można zaobserwować liczny ruch podróżnych i mieszkańców – podkreśla Łukasz Kubiak. – Organizatorzy zbiórki liczą także, że wśród osób, które odwiedzają sąsiednie centrum handlowe, znajdą się chętni do wsparcia tej szlachetnej i ważnej akcji.

Organizatorzy przypominają też, że w dniu oddania krwi warto zjeść lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek, wypić sporo wody i ograniczyć palenie papierosów. Trzeba mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Dawcą krwi może zostać każda osoba w wieku od 18 do 65 lat, zdrowa i bez przeciwwskazań medycznych. Ostateczną decyzję zawsze jednak podejmuje lekarz na podstawie wykonanych badań i wywiadu.

Źródło: ZKZL
Strona głównaPoznańZbiórka krwi na dworcu autobusowym. "Wszyscy chętni będą mogli przekazać"