sobota, 24 lutego, 2024

Straż Ochrony Kolei będzie korzystać ze sztucznej inteligencji. By skuteczniej chronić infrastrukturę kolejową

Straż Ochrony Kolei podpisała umowę z ośrodkiem badawczo-rozwojowym IDEAS NCBR. Dzięki niej na bazie sztucznej inteligencji powstaną narzędzia do skuteczniejszego wykrywania sprawców wykroczeń i przestępstw na kolei.

– Straż Ochrony Kolei składająca się z ponad 3 tys. funkcjonariuszy, nadzoruje około 19 tys. km linii kolejowej – wyjaśnia Piotr Żłobicki, rzecznik prasowy SOK. – W ubiegłym roku zanotowano blisko 7400 przestępstw i wykroczeń na obszarze kolejowym, w tym kradzieży sieci trakcyjnej. Rozwiązania opracowane przez naukowców z IDEAS NCBR mają wesprzeć funkcjonariuszy SOK w efektywniejszym zwalczaniu tych zagrożeń.

AI Shield to oprogramowanie stworzone przez zespół badaczy z IDEAS NCBR, na bazie algorytmów sztucznej inteligencji. Współpraca ma wyglądać tak, że SOK będzie przekazywał dane i analizy, a naukowcy z IDEAS NCBR mają za zadanie, przy użyciu dostępnych środków, usprawnić wykorzystanie zasobów SOK, w tym patroli zmotoryzowanych, pieszych i mieszanych.

– System AI Shield ma nie tylko wspomagać działania prewencyjne, ale także zwiększać wykrywalność sprawców wykroczeń i przestępstw na kolei – podkreśla rzecznik. – Dzięki wypracowanym rozwiązaniom przez sztuczną inteligencję możliwe będą skuteczniejsze działania prewencyjne, minimalizujące ryzyko kradzieży sieci trakcyjnej, bez konieczności zwiększania liczby patroli. To z kolei przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa oraz ograniczenie utrudnień w kursowaniu pociągów.

AI ma stać się wsparciem funkcjonariuszy SOK w ich codziennej służbie, bo dzięki niemu algorytmy mogą błyskawicznie znaleźć optymalne rozwiązanie w konkretnej sytuacji, dysponując danymi na temat posiadanych zasobów ochrony. To ma ogromne znaczenie w sytuacji, gdy na przykład obszar wymagający działań jest duży, a liczba dostępnych funkcjonariuszy ograniczona.

– Służby zajmujące się infrastrukturą krytyczną operują na ograniczonych zasobach, a decyzje podejmowane przez ludzi mogą stać się schematyczne i przewidywalne dla sprawców przestępstw – mówi Piotr Żłobicki. – Narzędzia AI nie są narażone na tego typu ograniczenia poznawcze. Sztuczna inteligencja jest zdolna do generowania nieprzewidywalnych planów obronnych, co utrudnia atakującym skuteczne działania.

Źródło: SOK
Strona głównaPoznańStraż Ochrony Kolei będzie korzystać ze sztucznej inteligencji. By skuteczniej chronić infrastrukturę...