Strona główna Blog Strona 502

16. PKO Poznań Półmaraton: znamy trasę!

0

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji podały trasę, jaką pobiegną uczestnicy 16. PKO Poznań Półmaratonu, który odbędzie się 14 kwietnia. Zapisy trwają, a najniższe ceny kończą się 15 stycznia.

Start na Grunwaldzkiej przy Międzynarodowych Targach Poznańskich i meta na placu Marka z widokiem na targową iglicę – uczestnicy 16. PKO Poznań Półmaratonu pobiegną dobrze znaną trasą. Zapisy trwają. Możliwość zgłoszenia w najniższej cenie kończy się 15 stycznia.

Organizatorzy kwietniowego biegu w tym roku postawili na sprawdzone rozwiązania: zawodnicy wystartują z ulicy Grunwaldzkiej przy MTP, a zakończą bieg na palcu Marka. Pobiegną przez Junikowo, Raszyn, Górczyn, Łazarz, Wildę, Łęgi Dębińskie i Stare Miasto, a na ostatnich 200 metrów będą przygotowano największą na trasie biegu strefę kibica.

– Na tej trasie w ostatnich edycjach poznańskiego półmaratonu padały znakomite wyniki – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor półmaratonu. – To jest wyzwanie dla zawodników, którzy przyjadą do Poznania po medale, ale także dla wszystkich amatorów biegania, chcących zmierzyć się na ulicach naszego miasta z własnymi życiówkami.

Jak przypominają organizatorzy, jeszcze tylko do 15 stycznia można zapisywać się na półmaraton w cenie 145 zł – po tym terminie koszt pakietu startowego będzie wynosił 170 złotych. Kolejna podwyżka zgodnie z regulaminem nastąpi 14 marca. Limit miejsc na tegorocznej imprezie wynosi 10 tys. zawodników. 16. PKO Poznań Półmaraton zaplanowany jest na 14 kwietnia 2024 r., ale gdyby na ten dzień wyznaczono wybory samorządowe, impreza odbędzie się tydzień później.

Zapisy odbywają się wyłącznie poprzez formularz dostępny na stronie internetowej 16. PKO Poznań Półmaratonu. Także na stronie można znaleźć mapę trasy, jej profil oraz spis ulic, którymi pobiegną uczestnicy.

Ostrzeżenie przed marznącymi opadami. Na drogach będzie ślisko!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami. Na północy regionu w nocy z 10 na 11 stycznia będzie bardzo ślisko.

„Prognozuje się występowanie lokalnie słabych opadów marznącej mżawki lub słabego deszczu, powodujących gołoledź” – informuje IMiGW. – „Opady nie będą występować ciągle, a mogą pojawiać się jedynie okresami”.

Ostrzeżenie wydano dla powiatów gnieźnieńskiego, wągrowieckiego, obornickiego, chodzieskiego, szamotulskiego, międzychodzkiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, pilskiego oraz złotowskiego. Obowiązuje od 10 stycznia, od godziny 21.00, do 11 stycznia do godziny 11.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 70 proc.

Wypadek w Wielkopolsce. Lądował śmigłowiec LPR

Na drodze krajowej nr 11 doszło do zderzenia dwóch samochodów. Trzy osoby odniosły obrażenia – do jednej z nich lądował śmigłowiec LPR. Droga była zablokowana przez kilkadziesiąt minut.

Wypadek miał miejsce 10 stycznia około godziny 10.00 w Miąskowie pod Środą Wielkopolską. Zderzyły się tam seat oraz opel. Jak powiedziała Głosowi Wielkopolskiemu sierż. Angelika Środa, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wlkp., ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierowca seata, wyjeżdżający z DK15 i skręcający w DK11 nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu oplowi, który jechał w kierunku Poznania.

W zderzeniu ucierpiały trzy osoby – dwie podróżujące seatem i kierowca opla. Do jednej z nich wezwano śmigłowiec LPR. Kierowcy obu aut trafili do szpitali we Wrześni i Środzie Wielkopolskiej. Pasażerka seata została przetransportowana do szpitala w Poznaniu.

Przez kilkadziesiąt minut DK11 była zamknięta dla ruchu, później ruch odbywał się wahadłowo. Obecnie już nie ma utrudnień.

Smog nad Poznaniem. Czy będzie bezpłatna komunikacja miejska?

0

„W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie na zewnątrz” – ostrzegają władze Poznania, informując o bardzo złej jakości powietrza. Czy w związku z tym komunikacja miejska będzie bezpłatna?

W Poznaniu powietrze jest dziś bardzo zanieczyszczone, jak informowaliśmy – pytanie o bezpłatną komunikację jest więc jak najbardziej zasadne. Przypomnijmy, że zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania z 2017 roku mieszkańcy mogą bezpłatnie jeździć komunikacją miejską w czasie utrzymujących się przekroczeń poziomu stężeń zanieczyszczeń pyłowych PM10. 2 grudnia 2019 roku radni obniżyli próg informowania z 200 mikrogramów/m sześć. na 100 mikrogramów/m sześć.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu poinformował o wystąpieniu ryzyka przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 – ma on wynieść 150 µg/m sześć. Czy to oznacza, że poznaniacy będą jeździć autobusami i tramwajami za darmo?

Wszystko wskazuje na to, że jednak nie.
„Uprawnienie do bezpłatnych przejazdów obowiązuje w godzinach od 3.00 do 24.00 w dniu, następującym po dniu, w którym doszło do przekroczenia poziomu informowania dla dobowych stężeń zanieczyszczeń pyłowych PM10 100 mikrogramów/m sześć. dla którejkolwiek ze stacji monitoringu państwowego zlokalizowanych na terenie Poznania, a równocześnie dla danej doby utrzymuje się ryzyko wystąpienia przekroczenia wartości progowej” – wyjaśnia Zarząd Transportu Miejskiego. – „Informacje dotyczące stanu powietrza i ewentualnych przekroczeń, a także o ewentualnym bezpłatnym transporcie są publikowane w ramach usługi „Atmosfera dla Poznania”.

Tymczasem zgodnie z prognozami Atmosfery dla Poznania 11 stycznia jakość powietrza się poprawi – a to oznacza, że na darmową komunikację nie można liczyć. O tym zresztą informuje, zgodnie z zapowiedzią ZTM, usługa Atmosfera dla Poznania: „Opłata za przejazd środkami lokalnego transportu zbiorowego Miasta Poznania, zgodna z taryfikatorem.

W Poznaniu jak dotąd jeszcze ani razu jakość powietrza nie była tak zła, by wprowadzono darmową komunikację.

Końcówki do szczoteczek sonicznych – klucz do efektywnego czyszczenia zębów

0

Dbanie o higienę jamy ustnej jest niezwykle istotne dla Twojego zdrowia. Wybór odpowiedniej szczoteczki sonicznej oraz właściwych końcówek do niej to kluczowe elementy skutecznego i efektywnego czyszczenia zębów.

Skuteczność szczoteczek sonicznych do zębów

Szczoteczki soniczne do zębów, w porównaniu do tradycyjnych szczoteczek manualnych, oferują wyższą skuteczność usuwania płytki nazębnej. Działają one za pomocą fal dźwiękowych, generując intensywną wibrację, która skutecznie dociera do trudno dostępnych miejsc. Dzięki temu Twoje zęby są dokładnie czyszczone, a dziąsła masowane, co przyczynia się do utrzymania zdrowej jamy ustnej.

Seysso – polecana marka szczoteczek sonicznych

Wśród licznych marek oferujących szczoteczki soniczne do zębów, Seysso wyróżnia się jakością i zaawansowaną technologią. Produkty tej firmy są doceniane przez użytkowników za innowacyjne rozwiązania i trwałość. Wybierając szczoteczkę soniczną od Seysso, inwestujesz w sprzęt, który skutecznie wspiera Twoją codzienną higienę jamy ustnej. Zobacz ich ofertę na stronie https://seysso.pl/szczoteczki-soniczne-do-zebow/.

Odpowiednie końcówki do szczoteczek sonicznych

Kluczowym elementem skutecznego czyszczenia zębów za pomocą szczoteczki sonicznej są odpowiednie końcówki. Seysso oferuje różnorodność końcówek, dostosowanych do rozmaitych potrzeb. Dla osób z wrażliwymi dziąsłami idealne będą delikatne końcówki do szczoteczek sonicznych, natomiast dla tych, którzy borykają się z problemem kamienia nazębnego, dedykowane końcówki są najlepszym wyborem. Sprawdź inne rodzaje końcówek https://seysso.pl/koncowki-do-szczoteczek-sonicznych/.

Wybór odpowiedniej szczoteczki sonicznej i dopasowanych do niej końcówek to klucz do efektywnego i kompleksowego czyszczenia zębów. Seysso jako renomowana marka oferująca szczoteczki soniczne, zyskuje uznanie użytkowników na całym świecie. Innowacyjność, trwałość i różnorodność końcówek sprawiają, że produkty tej marki stanowią doskonałe wsparcie w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. W ofercie posiadają także szczoteczki soniczne dla dzieci, dowiedz się więcej na stronie https://seysso.pl/szczoteczki-soniczne-dla-dzieci/.

Artykuł sponsorowany

Jak wypadł Poznań w najnowszym rankingu zakorkowanych miast?

0

Po raz trzynasty już ukazał się TomTom Traffic Index, ogólnoświatowy ranking ruchu drogowego za rok 2023, obejmujący 387 miast w 55 krajach. Jak wypadł w nim Poznań?

Stolica Wielkopolski jest na siódmym miejscu wśród polskich miast. To samo miejsce zajmowała w ubiegłym roku – a czas jazdy się nie zmienił. Tak jak w 2022 roku – aby przejechać 10 km w centrum, potrzeba średnio 18 minut i 50 sekund. Ten wynik mógłby cieszyć, gdyby nie fakt, że 2023 rok był rokiem częściowego zakończenia remontów w centrum Poznania, co powinno wpłynąć na poprawę czasu dojazdu – ale nie wpłynęło… Jeśli chodzi o całą aglomerację, to także nie ma zmian: czas przejazdu to 14 minut i 40 sekund, co także daje siódmy wynik.

Liderem korków w Polsce jest Wrocław: tu na przejechanie 10 km w centrum trzeba 24 minuty i 40 sekund, a w obszarze metropolitalnym 19 minut i 10 sekund. Drugie miejsce zajmuje Łódź – na przejechanie 10 km w centrum trzeba 22 minut i 10 sekund, a obszarze metropolitalnym 19 minut i 20 sekund – jeśli chodzi o obszar metropolitalny, to oba miasta z czołówki zamieniają się miejscami i to Łódź wędruje na pierwsze miejsce. W Krakowie, który zajmuje trzecie miejsce, to 21 minut i 30 sekund, a w metropolii – 17 minut i 40 sekund.

Zderzenie ciężarówki z pociągiem. Jedna osoba nie żyje, druga jest ranna

0

Pociąg relacji Kołobrzeg-Poznań zderzył się z ciężarówką na przejeździe kolejowym. Jedna osoba zginęła na miejscu, jedna jest ranna. Na miejscu pracują służby, ruch na trasie jest wstrzymany.

Wypadek miał miejsce 10 stycznia około godziny 8.00 rano na przejeździe w Budzyniu w powiecie chodzieskim. Na miejscu zginął pracownik obsługi pociągu, maszynista jest poważnie ranny. Pociągiem podróżowało 160 pasażerów.

Jak informuje Radosław Śledziński z PKP PLK, przejazd kolejowy, na który wjechał samochód, znajduje się na osiedlu Nowe Budy w Budzyniu. Jest niestrzeżony, ale oznakowany krzyżem św. Andrzeja i znakiem „Stop”. jak ustalili policjanci – kierowca ciężarówki był trzeźwy. Policja i służby kolejowe ustalają okoliczności i przyczyny wypadku. Uderzenie było tak silne, że pociąg częściowo się wykoleił.

Już wiadomo, że tor został uszkodzony na długości mniej więcej 200 metrów. Służby kolejowe przystąpią do jego naprawy natychmiast po zakończeniu akcji ratunkowej, ale do czasu jej ukończenia trasa kolejowa do Piły na tym odcinku będzie nieprzejezdna. Są ustalane objazdy dla pociągów dalekobieżnych, a pasażerowie pociągów regionalnych na odcinku od Budzynia do Rogoźna Wielkopolskiego korzystają z autobusowej komunikacji zastępczej.

Na miejscu pracuje 13 zastępów strażaków. Rannych pogotowie ratunkowe zabrało do szpitala.

Smog w Poznaniu. „Jakość powietrza ekstremalnie zła”

0

 „Jakość powietrza ekstremalnie zła, sugerujemy unikać przebywania na zewnątrz lub stosowanie masek” – informuje Atmosfera dla Poznania. Poziom zanieczyszczeń został przekroczony o kilkaset procent.

Według systemu Airly, którego stacja znajduje się na ulicy Dolina, poziom pyłu PM 2.5 wynosi 143 μg/m sześć, co oznacza 573 proc. normy. Poziom pyłu PM 10 wynosi 202 μg/m sześć. – to z kolei 405 proc.

Z kolei według miejskiej usługi Atmosfera dla Poznania prognozowane stężenie pyłu zawieszonego PM10 dla Poznania wynosi znaczniej mniej, bo 78 μg/m sześć. „Jakość powietrza ekstremalnie zła, sugerujemy unikać przebywania na zewnątrz lub stosowanie masek” – czytamy na stronie Atmosfery dla Poznania. – „Niekorzystne warunki atmosferyczne, sprzyjające kumulowaniu się znacznych zanieczyszczeń. Mimo przekroczenia poziomu dopuszczalnego i wysokich stężeń można przebywać na zewnątrz, jednak niewskazany jest wysiłek w trakcie aktywności. Należy zaprzestać spalania jakichkolwiek paliw stałych (także drewna). Zwróć uwagę sąsiadom, że z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych konieczne jest zaprzestanie spalania paliw stałych w piecach i kominkach. Korzystaj z ciepła z sieci ciepłowniczej, gazu lub elektryczności”.

Zgodnie z przewidywaniami Atmosfery dla Poznania 11 stycznia jakość powietrza powinna się poprawić.

Nie będzie nocnych wyścigów na Morasku? UAM mówi: „dość”

0

Od 15 stycznia na Kampusie Morasko będzie obowiązywać nowa organizacja ruchu. Uczelni chodzi o ukrócenie nocnych wyścigów samochodów, które często odbywały się na terenie kampusu.

Na hałas spowodowany nielegalnymi nocnymi wyścigami narzekali okoliczni mieszkańcy, niejednokrotnie na Morasku interweniowali też policjanci. Teraz i nielegalne wyścigi, i hałas mają przejść do historii – UAM wprowadza ograniczenia w poruszaniu się samochodem po terenie kampusu – od 15 stycznia wyjazd i parkowanie na terenie kampusu nocą, od godziny 21.00 do 6.00 rano będą możliwe tylko dla pojazdów posiadających upoważnienie wydane przez UAM, a także pojazdów służb miejskich i MPK Poznań.

– Mówimy o wjeżdżaniu i parkowaniu – podkreśla dr Marcin Wysocki, kanclerz UAM. – Upoważnione będą tylko samochody, zarówno pracowników uniwersytetu, jak i tych, którzy złożą odpowiednie zapotrzebowanie na taki wjazd i parkowanie, oraz służb miejskich i MPK. Te pojazdy będą mogły w godzinach nocnych poruszać się po kampusie. Dla pozostałych pojazdów wjazd na kampus w godzinach od 21.00 do 6.00 będzie niemożliwy. Nie ukrywam, że jest to wynik rozmów prowadzonych między uniwersytetem a policją i ma to być jeden ze sposobów na przeciwdziałanie „nocnym lotom”, czyli wyścigom samochodów, które odbywały się notorycznie na Kampusie Morasko.

Kanclerz UAM przypomina, że zasady ruchu na Kampusie są takie same jak na drodze publicznej. A to oznacza, że za niezastosowanie się do znaku drogowego B-1 (zakaz ruchu) policja może nałożyć mandat karny w wysokości do 500 złotych.

Pożar dwóch samochodów. Sprawą zajmuje się policja

0

Gnieźnieńscy strażacy zostali wezwani do pożaru samochodu przy ulicy Cierpięgi. Na miejscu okazało się, że płonie nie jeden, a dwa samochody.

Straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze 9 stycznia około godziny 3.00 nad ranem. Zgłaszający poinformował o palącym się samochodzie, stojącym na niezabudowanej działce przy ulicy Cierpięgi. Jak informuje portal „gniezno24”, gdy strażacy dotarli na miejsce, okazało się, że palą się już dwa samochody.

Straż pożarna ugasiła pożar: dwa samochody spłonęły doszczętnie, a dwa kolejne zostały uszkodzone. Obecnie sprawą zajmuje się policja, która bada przyczyny pożaru.

Gdzie nie będzie prądu w Wielkopolsce 10 stycznia? (LISTA)

Poniżej prezentujemy listę miejsc, w których 10 stycznia mogą wystąpić przerwy w dostawach prądu.

Obszar Wieleń
10 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 15:00
miejscowość Brzezinki 2, 29, 54, dz. nr 3/1.

Obszar Poznań Stare Miasto
10 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 16:00
Poznań: Pl. C. Ratajskiego 4A, 4B.

Obszar Gołańcz
10 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Gołańcz ul. Zamkowa 1, 3, 5, 7, 8, 10, 12, 14, 16, 20, dz. nr 762/2, 763/1 765, 897, Zamek.

Obszar Zakrzewo
10 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 16:00
Miejscowość: Kujanki 66, 93, 94, 95, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 145, 146, 150, 152, 153, działka numer 21na2, 22na8.

Obszar Swarzędz
10 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 12:00
Swarzędz: ul. Napoleońska od 15 do 35 nieparzyste, od 10 do 36 parzyste, ul. Poznańska 16, 16A, 16B, 18, 20, 24, 28A, 30, 32, 34, 34A, 36, 42, od 15 do 23 nieparzyste, ul. Kasprowicza od 2 do 16 parzyste, od 1 do 11 nieparzyste., ul. Dworcowa 1, 2, 3, ul. Skargi 1, 2A, 4, ul. Wawrzyniaka bez 6A.

Obszar Trzcianka
10 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 13:00
Stobno ul. Lipowa 26, 28, 30, 32.

Obszar Wągrowiec
10 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Bukowiec 46, dz. nr 108/35, 108/40-41.

Obszar Wągrowiec
10 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 13:00
miejscowość Wągrowiec ul. Rgielska 60A, 64, 66, 68, 70, 72.

Obszar Poznań Jeżyce
10 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 09:30
Poznań: ul. Podolańska 44, 44A, 44B, 45, 46.

Obszar Poznań Wilda
10 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 12:30
Poznań: ul. Głazowa 39, ul. Turniowa 40, 41, ul. Pagórkowa od 4 do 17, ul. Wąwozowa od dz. 53/9 do dz. 53/13, ul. Żlebowa, ul. Przełęcz od 5 do 23 nieparzyste, 23A, od 6 do 28 parzyste.

Obszar Nekla
10 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 11:30
Barczyzna,

Obszar Kwilcz
10 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 12:00
Gmina Kwilcz miejscowość Kwilcz ul. Spacerowa cała, Pogodna cała, działki nr 96/6, 96/7, 96/8, 96/12, 96/14, 96/40, 98/1, 98/21, 98/22, 98/23, 98/26, przepompownia ścieków przy ul. Dworcowej,

Obszar Murowana Goślina
10 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 12:00
Murowana Goślina ul. Konwaliowa 20, 20A, 22

Obszar Buk
10 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 12:00
Gmina Buk miejscowość Dobieżyn 34, 82, 84, 98, 100, 106, 108, ul. Stęszewska 30, 32, 34, ul. Bukowska cała oprócz nr 1, 40, 42, 43, 44; Wspólna cała, Pogodna cała, Spokojna cała, Cicha cała, Wichrowa cała, działki nr 43, 47/1 47/2, 48/3, 55/3, 55/4, 55/5, 55/12, 55/13, 55/15, 55/16, 57, 124/1, 130/1, 132, 146/1, 156/1, 156/2, 156/3, 156/4, 156/5, 275/11, 275/14, 362/1, 399/2, 400/1, 400/4, 400/5, 400/8, 400/11, 400/15, 400/23, 400/24, 416/2, Przepompownia ścieków na ul. Spokojnej, znaki aktywne DW306, KARSŁAW s.c. Karol Rutkowski Roma Rutkowska, Borowski Roman Noclegi-Pokoje Gościnne, salon kosmetyczny, miejscowość Wielka Wieś ul. Otuska 100,

Obszar Wronki
10 stycznia 2024 r. w godz. 09:30 – 12:30
miejscowość Łucjanowo, miejscowość Głuchowo 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 9A, 10, 11, 12, 13, 14, 14A, 15, 18, 20, 21, 24, 25, 26, 27, 28, 31, 32, 35, dz. nr 100/2, miejscowość Wróblewo od numeru 1 do numeru 36, 49, 50, 51, 52, dz. nr 14, miejscowość Ćmachowo 18, 19, 20, 20A-D, 21, 23, 24, 25, 26, 27, 29, 30, 31, dz. nr 121/2, 174, 348/8.

Kolejne nasadzenia zieleni w Poznaniu

0

Ponad 200 drzew i około 20 tysięcy krzewów, ozdobnych traw, bylin i roślin cebulowych posadziły służby ZDM na odbrukach przy poznańskich ulicach. Zdążyły przed śniegiem i mrozem.

– W ostatnich miesiącach ubiegłego roku przeprowadziliśmy szeroko zakrojone prace związane z nasadzeniami zieleni w różnych lokalizacjach Poznania – podsumowuje Piotr Libicki, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich. – Zrealizowaliśmy plany związane z odbrukami i stworzeniem nowych terenów zieleni w pasach drogowych Łącznie podczas jesiennych prac posadziliśmy ponad 200 drzew i 20 tysięcy sztuk krzewów, bylin oraz roślin cebulowych. Efekty naszych działań będą lepiej widoczne wiosną, kiedy rośliny zakwitną i się zazielenią.

Przy ulicy Grobla dosadzono 6 klonów polnych, 254 krzewów róż oraz ponad 1400 roślin cebulowych. Z kolei na ulicach Lodowej i Prusa, na odbrukowanych przestrzeniach, z których nie korzystali ani piesi, ani kierowcy, ani rowerzyści, posadzono krzewy, byliny i rośliny cebulowe. Na ulicy Jarochowskiego, na odcinku od Hetmańskiej do Winklera, przybyło natomiast 14 platanów, ponad 4000 krzewów i bylin oraz 3 000 roślin cebulowych.

Nowa roślinność jest już także przy nowym odcinku ulicy św. Wawrzyńca. Wzdłuż chodnika i drogi rowerowej zasadzono 28 kasztanowców czerwonych. 23 lipy i klony polne rosną na ulicy Wołyńskiej oraz Poszwińskiego. Na innych ulicach zrealizowano pojedyncze nasadzenia.

Drzewa ulicy Arkońskiej oraz przy skrzyżowaniu ulic Światopełka, Leszka i Browarnej to efekt głosowania mieszkańców w Poznańskim Budżecie Obywatelskim, a dodatkowo posadzono tam także róże, irgi, forsycje oraz juki. Wzdłuż terenu Przedszkola nr 78 przy ul. Nadolnik przybyło zieleni niskiej: lilaków, irg, szałwii i hiacyntów. Z kolei na Krzesinach dzięki Poznańskiemu Budżetowi Obywatelskiemu przybyło 8 drzew, prawie 500 krzewów, 100 sztuk bylin oraz traw, a także ponad 1 200 roślin cebulowych: szafirków i hiacyntów.

Jak informuje ZDM, na początku tego roku zaplanowane są jeszcze nasadzenia na ulicy Słowackiego – tam pojawią się drzewa, krzewy i byliny, a także prace ogrodnicze na ulicy Czarnieckiego na Wildzie, po wykonanym w zeszłym roku remoncie chodnika i odbrukach. Łączny koszt jesiennych nasadzeń to prawie 1,5 mln złotych.

Zderzenie dwóch ciężarówek w Wielkopolsce. Jedna osoba ranna

0

Dwie ciężarówki zderzyły się na drodze krajowej nr 25 w miejscowości Piątek Mały Kolonia. Jedna osoba odniosła obrażenia i została przewieziona do szpitala.

Do wypadku doszło 8 stycznia około godziny 10.40, jak informuje portal „kalisz24 INFO”. Według wstępnych ustaleń policji do zderzenia doszło w momencie, gdy jedna z ciężarówek zaczęła wyprzedzać drugą – ale akurat ta druga skręcała w lewo, na drogę wjazdową do posesji.

Jedna osoba odniosła obrażenia i trafiła do szpitala. Na DK25 przez kilkadziesiąt minut były utrudnienia w ruchu.

Wybuch pieca w Wielkopolsce. Jedna osoba ranna

0

W miejscowości Feliksowo, w budynklu mieszkalnym, doszło do wybuchu pieca. Jedna osoba odniosła obrażenia. Na miejscu pracują służby.

Do wypadku doszło 9 stycznia około godziny 14.30, jak informuje portal Srem Nasze Miasto. Piec na paliwo stałe znajdujący się w budynku gospodarczym wybuchł, a osoba, która się przy nim znajdowała w momencie wybuchu, odniosła oparzenia ręki i prawego uda.

Karetka pogotowia ratunkowego odwiozła ranną osobę do szpitala. Na miejscu wybuchu pracują strażacy z KP PSP Śrem, OSP Książ Wielkopolski i OSP Chrząstowo, którzy wygasili piec i zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Na miejscu są także inspektorzy nadzoru budowlanego, którzy sprawdzają, czy wybuch nie naruszył konstrukcji budynku. Przyczyna wybuchu na razie nie jest znana.

Policjanci CBŚP przejęli narkotyki warte około 6,5 mln zł

0

Policjanci z Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali laboratorium substancji psychotropowych. W środku znaleźli narkotyki i surowce do ich produkcji, zatrzymali też dwie osoby.

Akcja miała miejsce w Kłodawie w powiecie kolskim.
„Policjanci z Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji ustalili, że na terenie woj. wielkopolskiego mogą być produkowane substancje psychotropowe” – informuje CBŚP. – „Po zebraniu szczegółowych informacji policjanci weszli do budynków gospodarczych na terenie prywatnej posesji w gminie Kłodawa (powiat kolski), gdzie znajdowało się laboratorium. Jak się okazało w stodole odbywała się właśnie synteza klefedronu”.

W odkrytym laboratorium policjanci zabezpieczyli dwie kompletne linie produkcyjne, odczynniki chemiczne, reagenty i prekursory narkotykowe.
„W dwóch reaktorach znajdowało się 460 litrów cieczy, z której według opinii biegłych z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Łodzi, można uzyskać 115 kg klefedronu” – wyliczają funkcjonariusze. – „W trakcie likwidacji laboratorium policjanci przejęli blisko 8 kg gotowego 4-CMC, które było już zapakowane w hermetyczne worki foliowe. Łącznie policjanci zabezpieczyli narkotyki warte około 6,5 mln zł. Policjanci przejęli także 880 litrów kwasu solnego, 300 litrów eteru, 40 litrów acetonu, czyli 1220 litrów prekursorów, wartych 117 tys. zł”.

Dwie osoby zatrzymane w tej sprawie już usłyszały zarzut wytwarzania znacznych ilości substancji psychotropowych, a sąd, na wniosek prokuratora, na podstawie zebranego materiału dowodowego, wobec obu podejrzanych wydał nakaz tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Lublinie, ale to jeszcze nie koniec sprawy, jak uważają policjanci. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Strażacy ostrzegali mieszkańców. Sprawę wyjaśniła policja

0

Strażacy z OSP Zielątkowo opublikowali na swoim profilu post ostrzegający mieszkańców miejscowości przed dwoma mężczyznami zapraszającymi dzieci do samochodu. Sprawą zajęła się policja – i wyjaśniła ją.

Przypomnijmy: strażacy 4 stycznia na swoim profilu na Facebooku opublikowali komunikat: „Dzisiaj w godzinach 13.30-13.40 do chłopca wracającego z autobusu do domu podjechał biały samochód” – napisali. – „W środku siedziało dwóch mężczyzn i wołali go do auta! Uważajcie na swoje pociechy!”.

Sprawa została zgłoszona policji i funkcjonariusze wyjaśnili kwestię. Jak powiedziała portalowi „epoznan” Marta Mróz z zespołu prasowego poznańskiej policji, funkcjonariusze zidentyfikowali i samochód, i jadących nim mężczyzn, porozmawiali także z chłopcem i jego rodzicami. Z ich ustaleń wynika, że doszło tu do nieporozumienia: samochód zbliżył się do przejścia dla pieszych, przy którym stał chłopiec, więc pasażer dał mu znak gestem, żeby wszedł na pasy. Nie rozmawiał z dzieckiem ani on, ani kierowca.

Jednak, jak podkreśla Marta Mróz, takich sytuacji nie należy bagatelizować i zawsze trzeba je zgłaszać policji – bo zawsze trzeba mieć na uwadze, że to może nie być zwyczajne nieporozumienie.

Są wolne miejsca na badania kamerą termowizyjną w Poznaniu

0

Miasto zaprasza chętnych do udziału w XV edycji akcji „Trzymaj ciepło”, czyli bezpłatnych badań kamerą termowizyjną – są jeszcze wolne miejsca dla domów jednorodzinnych.

Akcja „Trzymaj ciepło” to cykl organizowanych przez miasto badań, podczas których właściciele budynków dzięki zdjęciom zrobionym kamerą termowizyjną dowiadują się, którędy z budynków ucieka ciepło. Po badaniu mieszkańcy otrzymują drogą elektroniczną raport ze zdjęciami i krótkim komentarzem fachowca.

Program ma także cel edukacyjny, promujący zachowania proekologiczne i energooszczędne. Mieszkańcy wiedząc, że którędy z ich domów ucieka ciepło, mogą temu zaradzić, a dzięki temu zaoszczędzić na ogrzewaniu i przy okazji, dzięki mniejszemu zużyciu ciepła wytwarzanego z węgla. Dotychczas w ramach akcji przebadano ponad 6 tysięcy pomiarów domów jednorodzinnych oraz 250 kamienic.

Czas wykonywania badań zależy do pogody – by wyniki były wiarygodne, nie może być za ciepło, powyżej 3 stopni Celsjusza, nie może też padać deszcz lub śnieg. W tym roku badania potrwają do marca, o ile pogoda na to pozwoli, a podczas nich zostanie przebadanych 335 domów jednorodzinnych z całego Poznania, a także 10 kamienic z centrum miasta oraz Wildy, Jeżyc i Łazarza.

Chętni nadal mogą przesyłać zgłoszenia udziału w badaniach – szczegółowe informacje można znaleźć na stronie miasta w zakładce „Środowisko”.

Mieszkaniec Wielkopolski świętuje 100. urodziny!

Całe życie przepracował w ostrowskim ZNTK, społecznie był również ławnikiem sądowym – Henryk Szczerkowski 8 stycznia obchodził 100. urodziny, a życzenia składała mu prezydent Beata Klimek.

„Ten młodzieniaszek obchodzi dziś 100. urodziny!” – napisała prezydent Klimek na swoim profilu na Facebooku. – „Z ogromną radością odwiedziłam Henryka Szczerkowskiego, w dniu jego pięknego jubileuszu.
Pan Henryk pracował w ostrowskim ZNTK. Tu poznał swoją małżonkę. Przeżyli razem niemal 70 lat! Wychowali dwoje dzieci. Jest dumnym dziadkiem dwojga wnucząt. Przez 30 lat społecznie był również ławnikiem sądowym. Gdy siły pozwalały, pielęgnował działkę i hodował piękne piwonie”.

Pan Henryk przez lata chodził na mecze piłki nożnej Ostrovia 1909 „za parowozownią” oraz żużel na Stadionie Miejskim, a jedną z jego ulubionych rozrywek, do którego uwielbiał chodzić. Dziś siły nie pozwalają ani na chodzenie do kina, ani na rozgrywki, ale na szczęście pan Henryk nadrabia zaległości, oglądając i mecze, i filmy w telewizji.

„Panie Henryku, życzę dużo zdrówka i miłości bliskich!” – podsumowała prezydent Ostrowa. – „Mam nadzieję, że spotkamy się znów wkrótce! Dwieście lat!”.

Wilki w obiektywie nadleśniczego. „Można przypuszczać, że jedzenia im nie brakuje”

0

Dwa wilki z watahy liczącej co najmniej cztery sztuki udało się sfotografować nadleśniczemu Grzegorzowi Gaczyńskiemu z Nadleśnictwa Bolewice. Zdaniem nadleśnictwa – są w doskonałej kondycji.

Zdjęcia udało się wykonać w leśnictwie Leśny Folwark, to niedaleko Lewiczynka, i jest wyjątkowe, ponieważ do wilków trudno się zbliżyć na tyle, by zrobić dobre zdjęcie. Zwierzęta mają doskonały węch, czują ludzi z daleka i umykają przed nimi w bezpieczne miejsce. Nadleśniczy miał sporo szczęścia, ale zapewne dużą rolę odegrała tu znajomość terenu i zwyczajów zwierząt.

„Spotkanie z watahą wilków zawsze budzi duże emocje” – poinformowało Nadleśnictwo Bolewice na swoim profilu na Facebooku. – „Wataha z leśnictwa Leśny Folwark liczy co najmniej 4 osobniki, a 2 z nich właśnie udało się sfotografować. Jak się wydaje, zwierzęta te są w doskonałej kondycji, zatem można przypuszczać, że jedzenia im nie brakuje”.