sobota, 9 grudnia, 2023

Łoś widziany przy drodze. Leśnicy ostrzegają

Kierowca jadący z Gniezna w kierunku Witkowa drogą wojewódzką nr 260 zobaczył na przydrożnej łące pięknego, okazałego łosia, także zmierzającego w kierunku Witkowa. To kolejny przypadek napotkania łosia w powiecie gnieźnieńskim.

Łoś został nagrany w czerwcu tego roku przez fotopułapkę w lasach Nadleśnictwa Czerniejewo, a we wrześniu był widziany na łąkach w Berkowie w gminie Kiszkowo – nagranie spacerującego łosia udostępniła gmina na swoim profilu społecznościowym.

26 października łosia napotkał kierowca jadący DW260, w pobliżu szkółki krzewów ozdobnych. Jak informuje portal “moje-gniezno”, zachwycony zatrzymał się i zrobił pięknemu zwierzęciu kilka zdjęć. To kolejny dowód na to, że łosi w powiecie gnieźnieńskim jest coraz więcej, bo najwyraźniej dobrze się tam czują. Duże kompleksy leśne, do tego sporo jezior z grząskimi brzegami – to tereny jakby wymarzone dla łosi.

Leśnicy ostrzegają jednak, że łosie mogą być także niebezpieczne – to przecież duże zwierzęta, ważące nawet 400 kg, które mogą biec z prędkością nawet 50 km na godzinę! A ponieważ bywają ciekawskie, to mogą zawędrować właśnie z powodu ciekawości w okolice ludzkich siedzib i wtedy może dojść do spotkania oko w oko. Dlatego jadąc lub idąc przez tereny, na których występują łosie, trzeba zachować ostrożność. A gdy spotkamy łosia – trzymać się od niego na dystans i podziwiać z daleka.

Źródło: moje-gniezno
Strona głównaWiadomości Gniezno / WrześniaŁoś widziany przy drodze. Leśnicy ostrzegają