Strona główna Blog Strona 2148

Poznań: Otwarcie pływalni na Ratajach. Do końca września bilety w promocyjnej cenie!

0
Miasto zakończyło budowę pływalni na Ratajach. Oficjalne otwarcie ma nastąpić 9 września, a do końca miesiąca przewidziano promocje, żeby zachęcić mieszkańców do pływania.

Budowa nowej pływalni trwała nieco ponad rok. – Bardzo się cieszę, że ta inwestycja została przeprowadzona sprawnie i że u progu nowego roku szkolnego jest oddawana do użytku – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Pamiętam poprzedni basen z czasów szkolnych, bo chodziłem tu na lekcje pływania. Cieszę się, że dzieci, młodzież a przede wszystkim mieszkańcy, będą mieli do dyspozycji obiekt o wiele lepszy niż tamten.

Na Ratajach powstał 25-metrowy basen z sześcioma torami do pływania. Jest więc to obiekt dość mały i… płytki. Głębokość wynosi po obu stronach 180 cm. Oprócz basenu w budynku znalazło się miejsce również dla sali fitness, a nawet mały zespół saun.

– Prace budowlane udało się zakończyć przed zaplanowanym terminem i rozpoczęciem nowego roku szkolnego. To szczególnie dobra wiadomość dla uczniów klas pływackich pobliskiej Sportowej Szkoły Podstawowej nr 14, którzy przed uruchomieniem pływalni trenowali m.in. w Termach Maltańskich. Od momentu jej otwarcia do miejsca treningów będą mieli zaledwie około 100 metrów – zaznacza Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Oficjalne otwarcie nastąpi 9 września! Basen będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 6:00-22:00 , a w soboty i niedziele o godzinę krócej – od 7:00 do 22:00.

Bilet normalny od poniedziałku do piątku na jedną godzinę kosztować będzie 12 zł, a na dwie – 18zł. Ulgowe wejściówki będą odpowiednio za 10 oraz 15 zł i przysługiwać będą młodzieży szkolnej i studentom do 26 roku życia z ważną legitymacją, a także rencistom i emerytom (z ważną legitymacją rencisty lub emeryta). W soboty i niedzielę do godziny 19 będzie taniej – bilet normalny na godzinę kosztować będzie 10 zł, na 2 godziny – 15 zł, a ulgowe odpowiednio: 8 i 12 zł. Z kolei na ostatnie 3 godziny w weekend ceny będą niższe o 1 zł.

Do końca września obowiązywać ma promocja – wszyscy chętni do skorzystania z pływalni w godzinach dla publiczności zapłacą 5 zł za godzinę.

UMP / PIM / POSIR / op. AS

Poznań: 4 tysiące biegaczy w Poznań Business Run

0
Największy charytatywny bieg biznesowy, który pomaga osobom z niepełnosprawnościami narządów ruchu – tak można w największym skrócie określić Poland Business Run. Jego poznańska edycja odbędzie się 8 września, a weźmie w niej udział 4 tysiące biegaczy.

Zawodnicy startują w sztafetach złożonych z pięciu osób. Dystans dla każdego uczestnika wynosi około 3,8 km, a drużyny złożone są z pracowników firm, urzędów i organizacji. W całej Polsce pobiegnie 29 tysięcy biegaczy. Pieniądze z pakietów startowych zostaną przeznaczone na pomoc dla osób z niepełnosprawnościami narządów ruchu.

Dzięki poznańskiemu biegowi wsparcie otrzyma aż pięcioro Wielkopolan. Wśród nich jest 10-letni Grzegorz Świniarski, który w związku z dziecięcym porażeniem mózgowym zmaga się z problemami ruchowymi. Nie przeszkodziło mu to jednak w zostaniu wolontariuszem podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki Fundacji Poland Business Run otrzyma wózek aktywny, dzięki któremu będzie mógł sprawniej się poruszać. Podobnie Michalina Helmhen, siedmiolatka, która urodziła się z zespołem wad wrodzonych. Na nowy wózek czeka również Patryk Dąbrowski, który po wypadku w pracy doznał porażenia nóg i od tamtej pory walczy o powrót do życia sprzed wypadku, aby móc realizować swoje pasje związane z muzyką i sportem.

Z akcji skorzysta też Piotr Kąkol, 37-latek, który po wypadku przeszedł amputację lewej nogi na wysokości uda, a aktualnie trenuje rzuty lekkoatletyczne w kadrze Polski. Potrzebuje protezy, aby móc rozwijać sportowe pasje oraz skończyć studia. Proteza przyda się również Włodzimierzowi Habernikowi, który mimo braku kończyny udziela się społecznie i charytatywnie w swojej okolicy. Nowy sprzęt pomoże mu wrócić do aktywności i działalności społecznej.

– Ludzie po amputacji nóg w Polsce raczej nie mają szans na naprawdę dobrą protezę – podkreśla Włodzimierz Habernik. – Taki sprzęt jest drogi, kosztuje ok. 200 tys. zł, mało kogo na to stać. Dlatego bieg Poland Business Run to bardzo ważna inicjatywa, zwłaszcza w sytuacji, gdy państwo nie dba o ludzi z niepełnosprawnościami.

Choć wszystkie poznańskie pakiety startowe zostały już wykupione (dzięki czemu organizatorom udało się zgromadzić ponad 267 tys. zł), to ostateczna zebrana kwota nie jest jeszcze znana. Dzięki programowi „Pomagam Bardziej” każdy może nadal wesprzeć finansowo wybraną drużynę. Wszystkie pieniądze będą przekazane na cele charytatywne, a ekipa, która zbierze najwięcej, w nagrodę pobiegnie w żółtej koszulce lidera, którą w tym roku zaprojektował Robert Kupisz.

Trasa biegu została zaplanowana tak, aby nie powodować większych utrudnień komunikacyjnych. W tym roku start odbędzie się na Wartostradzie w pobliżu mostu św. Rocha, punktualnie o godz. 10. Zawodnicy pobiegną w kierunku Bramy Poznania, następnie mostem biskupa Jordana przekroczą Cybinę, okrążą katedrę ulicą Ostrów Tumski i przez most Bolesława Chrobrego wrócą na Wartostradę, by pobiec z powrotem w kierunku mostu św. Rocha i w ten sposób zamknąć pętlę.

Inicjatywa ma wesprzeć osoby z niepełnosprawnościami, ale też promować aktywny styl życia i integrować mieszkańców miast z przedstawicielami biznesu. Dlatego w pobliżu miejsca startu i finiszu biegu na zawodników i kibiców czekać będzie wiele atrakcji. Enea, sponsor główny biegu, przygotuje strefę aktywności.

– Jesteśmy niezwykle dumni, że możemy wziąć udział w tym przedsięwzięciu – podkreśla Magdalena Hilszer, kierownik biura komunikacji w Enei. – W tym roku na starcie stanie rekordowa liczba 29 sztafet, w których pobiegnie aż 145 pracowników grupy Enea

– 8 września zawodnicy rywalizować będą w 9 miastach w całej Polsce – mówi Kamil Bąbel z Fundacji Business Run. – W Poznaniu wystartują 4 tysiące biegaczy. Co roku ustalamy wyższy limit uczestników i z każdym rokiem pakiety startowe wyprzedają się coraz szybciej. W tym roku rozeszły się w Poznaniu w ciągu 8 minut – to najlepszy dowód na to, że ludzie chcą biegać i pomagać w ten sposób innym.

Spółka GLS przygotuje przestrzeń, w której będzie można przyrządzić sobie orzeźwiający koktajl za pomocą stacjonarnych rowerów, a w strefie Hochland na kibiców czekać będzie foodtruck. Dochód ze sprzedaży jedzenia również zostanie przeznaczony na wsparcie Fundacji Poland Business Run.

Więcej informacji na temat biegu można znaleźć na stronie internetowej imprezy.

UMP, el

Warta remisuje z GKS Jastrzębie. Zobacz skrót meczu!

0
Warta Poznań zremisowała z GKS Jastrzębie 1:1 po golu straconym w doliczonym czasie gry. Bramkę dla Zielonych zdobył Robert Janicki. Wyrównał Adam Wolniewicz.

Gniezno: Kara dla cmentarza. Za pochowanie w złym grobie

0
Sąd rejonowy w Gnieźnie ukarał zarządcę cmentarza, który pochował zmarłą w niewłaściwym grobie i naraził jej rodzinę na dodatkowy stres. zarządca musi zapłacić rodzinie zmarłej 6 tysięcy złotych.

Przy załatwianiu formalności pogrzebowych wszystko było w porządku. Tragiczna pomyłka wyszła na jaw dopiero wtedy, gdy rodzina zmarłej przybyła na pogrzeb, jak podaje Radio Poznań. Wówczas okazało się, że grób został przygotowany w niewłaściwym miejscu, nie w grobowcu należącym do rodziny, ale do zupełnie obcej osoby

Powstało zamieszanie, wskutek czego siostrzeniec zmarłej nie mógł jej godnie pożegnać, bo… musiał pilnować wykopania grobu we właściwym miejscu. W dodatku i tak nie udało się z tym zdążyć przed zakończeniem ceremonii w cmentarnej kaplicy.

Ostatecznie trumna trafiła do właściwego grobowca, jednak już bez udziału rodziny, księdza i ceremoniału, co, zdaniem rodziny, stanowiło brak szacunku tak dla zmarłej, jak i dla jej rodziny. Tę opinię podzielił sąd i przyznał siostrzeńcowi zmarłej 6 tys. zł.

Radio Poznań, el

Weekend w Poznaniu. Co robić w weekend w Poznaniu? 30 sierpnia – 1 września

0
Kino, koncerty, dyskusje i wystawa z… klocków LEGO. Zobacz co można robić w Poznaniu w weekend.
Piątek, 30 sierpnia 2019
Zamkowe lato filmowe
30 sierpnia @ 18:30 – 20:00

Tym razem wyświetlony zostanie film ZABAWA, ZABAWA z 2018 roku.

40-letnia prokurator Dorota (Agata Kulesza) pije, by – jak sama mówi – „nie zwariować”. Zasłaniając się immunitetem, ukrywa wszystkie wykroczenia popełnione „pod wpływem”. Skutecznie pomaga jej w tym mąż, znany polityk (Marcin Dorociński). Studentka Magda (Maria Dębska) lubi ostro imprezować, ale świetnie się uczy i ma super pracę, więc nikt nie robi jej z tego wyrzutów. Dla szanowanej chirurg – Teresy (Dorota Kolak) każdy pretekst jest dobry, żeby się napić. Alkoholu nie odmawia sobie nawet w pracy, w szpitalu dziecięcym, którego jest ordynatorem. Wkrótce, w życiu każdej z kobiet nastąpią wydarzenia, po których ich problem przybierze na sile. Czy wspierane przez rodziny i przyjaciół bohaterki zdążą go w porę pokonać?

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Wielkie Otwarcie Hashtag Chill
30 sierpnia @ 19:00 – 1 września @ 04:00

Wielkie otwarcie drugiego już projektu Hashtag, tym razem w wersji chill. Organizatorzy zapewniają, że będzie się działo!

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

BOKKA i Kamp! #NaFalach
30 sierpnia @ 20:00 – 23:00

To już druga edycja cyklu koncertów #NaFalach, które stanowią kontynuację Maltańskiej Sceny Muzycznej! 10 koncertów, 2 jeziora, całe lato pełne muzyki. Tym razem na scenie pojawią się BOKKA i Kamp!.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Wczasy w KontenerART 30/8
30 sierpnia @ 20:00 – 22:00

Duet Wczasy łączy w swojej muzyce polską zimną falę z synth-popowymi przebojami w stylu lat 80. i 90. Mocne, emocjonalne polskie teksty, przebojowość, autorskie teledyski i żywiołowe koncerty sprawiły, że o Wczasach zrobiło się ostatnio głośno wśród fanów polskiej muzyki alternatywnej.

Debiutancka płyta Wczasów pt. „Zawody” podbiła serca wielu słuchaczy i recenzentów, a przez niektórych odebrana została nawet jako manifest pokoleniowy. Album trafił do różnych zestawień najlepszych polskich płyt 2018 roku.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

BTS IN DA HAŁS K-pop party
30 sierpnia @ 21:00 – 31 sierpnia @ 04:00

Przybywamy z mieszanką nowego jak i starego KPOP’u oraz KHH, by każdy mógł odnaleźć coś dla siebie.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

46. Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych
30 sierpnia @ 17:00 – 1 września @ 14:00

Niebanalne, kultowe, z duszą, piękne, dostojne, skrywające tajemnice, będące szczytem technik w swoich czasach… Czego by o nich nie powiedzieć jedno jest pewne – trzeba je zobaczyć!

Dziś prawie niespotykane na naszych drogach, ze względu na swoją unikatowość, ale wciąż przyciągające spojrzenia i chwytające za serce perełki motoryzacyjnej historii, będzie można zobaczyć już niebawem w Poznaniu i okolicach. A wszystko to za sprawą najstarszego w naszym kraju “Poznańskiego Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych”.

Sobota, 31 sierpnia 2019

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Zwiedzanie Fortu VI w Poznaniu
31 sierpnia @ 12:00 – 14:00

Spacer po podziemiach Fortu VI z przewodnikiem. Najlepiej zachowany poznański Fort, unikalne wyposażenie, liczne wystawy i eksponaty. Dotknij historii i poczuj zapach XIX wiecznego fortu artyleryjskiego.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Odprawa Warty z okazji 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej
31 sierpnia @ 12:00 – 13:30

Uroczysta odprawa wart konnych dla upamiętnienia 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Dożynki Miejskie w Poznaniu / 31.08 / Park Wilsona
31 sierpnia @ 14:00 – 21:00

Program 25. Dożynek Miejskich:
13:00 – Msza święta – kościół p.w. św. Michała Archanioła (ul. Stolarska)
14:00 – przemarsz Korowodu Dożynkowego ulicami Stolarską, Śniadeckich, Parkową do muszli koncertowej w Parku Wilsona
14:00 -18:00 – warsztaty artystyczne dla rodzin
– malowanie tkanin (farby szybkoschnące) – przyjdź z własną koszulką/torbą, którą chcesz ozdobić
– majsterkowanie dla dużych i małych – budujemy zabawki do zabaw w plenerzez, np. koniki na patyku
– gry i zabawy podwórkowe – gramy w klasy, zośkę, szczura, kapslowy wyścig

Program w muszli koncertowej:
15:00 – obrzęd Dożynkowy i występ zespołu ŁANY
16:00 – występ Orkiestry Dętej Miasta Poznania
16:40 – występ zespołu STOKROTKI
17:30 – 19:00 POTAŃCÓWKA Z KAPELĄ HAŁASÓW
Przy muzyce granej na żywo charyzmatyczny wodzirej, Jacek Hałas, poprowadzi naukę tańców polskich – dostojny kujawiak , posuwista polka, mistyczny oberek i bałkańskich – korowody z Mołdawii, Rumuni, Bukowiny. Zabawa dla dużych i małych – w parach, czwórkach, ósemkach….
19:30 – 21:00 KONCERT ZESPOŁU muzykanci (skład: Jacek&Alicja Hałas, Joanna&Jan Słowińscy

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Pyrlandia Aquanet Festiwal 2019
31 sierpnia @ 15:00 – 22:00

PROGRAM:
15:00 – Akademia Gitary i koncert Tzingunz Fanfara Avantura
17:00 – Margaret
18:30 – Niesamowita Sprawa
20:00 – Krzysztof Krawczyk

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Otwarte Warsztaty Gitarowe | Poznań (Akademia Gitary: festiwal)
31 sierpnia @ 15:00 – 18:00

W przygotowaniach do wspólnego wykonania utworu happeningowego pomogą tradycyjne już, otwarte warsztaty gitarowe, które odbędą się w dniach 28 i 29 sierpnia o godz. 17:00 w KontenerART nad Wartą oraz 31 sierpnia o godz. 15:00 podczas festiwalu Pyrlandia. Zapraszamy wszystkich pasjonatów gitary, niezależnie od wieku, posiadanego doświadczenia i poziomu gry. To będzie doskonały czas zarówno na zadawanie pytań i odkrywanie (czy raczej odgrywanie) odpowiedzi, jak i na szlifowanie gitarowych umiejętności! Zajęcia poprowadzi Michał Obrębski.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Folkowe Lato | Empik Plac Wolności, Przylądek Arkadia
31 sierpnia @ 18:30 – 21:45

Lato już nieuchronnie zmierza ku końcowi, więc trzeba korzystać z ostatnich okazji do tańca w plenerze. Bal Folk Poznań zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Folkowego Lata na Przylądku Arkadia. To doskonała opcja oryginalnego spędzenia wolnego czasu z pożytkiem dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Silent Swing Craze Party | Plenerowe
31 sierpnia @ 19:00 – 23:00

Jeśli myślisz, że era swingu już dawno minęła, to przyjdź ostatniego dnia wakacji pod Concordię i daj się zaskoczyć! Swing żyje i ma się dobrze! Mało tego, wychodzi naprzeciw współczesnej technologii i zaprasza do wspólnej zabawy w nowoczesnej formule Silent Disco!

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Niedziela, 1 września 2019
Żywa architektura
1 września @ 10:00 – 13:00

Spotkanie studyjne z Łukaszem Antonowiczem, poznańskim twórcą żywej architektury. W trakcie spotkania porozmawiamy o konstrukcjach wierzbowych i zrewitalizujemy wierzbowe zakątki nad Cybiną. Żywa architektura jest oazą cienia, miłym zakątkiem do spędzania czasu, przestrzenią dla dzikich zwierząt, kawałkiem zielonych płuc dla planety. Dziedzictwo i symbolika wierzby w Polsce są niezwykle silne, a Łukasz udowadnia, że można je interpretować na nowo. W trakcie spotkania porozmawiamy o symbolice wierzby i jej roli w rzecznym ekosystemie. Będzie można dowiedzieć się, jak samodzielnie stworzyć wierzbową architekturę i jak o nią dbać. Do udziału w spotkaniu zapraszamy osoby dorosłe lub zespoły rodzinne – będzie można pomajsterkować, spędzić wspólnie czas oraz nawiązać głęboką więź z otaczającą nas przyrodą.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Poznań w miniaturze z klocków LEGO od 01/09 do 31/12/2019
1 września @ 10:00 – 19:00

Zobacz makiety poznańskich budynków i modele tramwajów zbudowane z klocków LEGO: Ratusz, Zamek, Stadion, Moderusa Gamme i wiele innych! Z okazji 140-lecia komunikacji miejskiej w Poznaniu będzie można poprowadzić pierwszy elektryczny tramwaj Typ I i wagon doczepny Carl Weyer po miniaturowym torowisku!

Ekspozycja zbudowana z kilkudziesięciu tysięcy klocków LEGO zaprezentowana zostanie w Sklepie MIMI, istniejącym już od 30 lat na poznańskich Jeżycach.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Palenie kości słoniowej w proteście przeciwko mordowaniu słoni
1 września @ 11:00 – 15:00

Każdy z nas każdego dnia ma realny wpływ na to, co dzieje się z Naturą i może spowolnić proces zagłady. Opowiemy Wam jak to zrobić, a protestując przeciwko mordowaniu słoni dla kości słoniowej spalimy cios naszego słonia Ninio.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Lech Poznań – Cracovia
1 września @ 17:30 – 19:30

W ramach 7. kolejki PKO Ekstraklasy Lech zmierzy się przy Bułgarskiej z Cracovią.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

To tylko część wydarzeń, które odbędą się w Poznaniu w ciągu kilku kolejnych dni. Całą listę można znaleźć tutaj.

mat. pras. / op. AS

Gniezno: Zamiast PKS – prywatni przewoźnicy

0
250 linii komunikacyjnych – tyle ubyło w Gnieźnie i powiecie gnieźnieńskim po ogłoszeniu upadłości tamtejszego PKS-u. Kto teraz będzie woził tamtejszych mieszkańców?

Chociaż powiat gnieźnieński należy do raczej dobrze skomunikowanych, to jednak i tam są miejscowości, dla których autobusy PKS były jedynym łącznikiem ze światem. Likwidacja tych linii jest dla nich ogromnym problemem, zwłaszcza dla osób starszych, z racji wieku czy też stanu zdrowia nie korzystających już z własnych samochodów. Czym teraz mają dojechać do urzędu czy lekarza?

Jak informuje Radio Poznań, starostwo uspokaja, że lukę po PKS-ie zapełnią przewoźnicy prywatni. Jest ich sześciu, jak wyjaśnia Wojciech Krawczyk, dyrektor Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie, a przy współpracy ze starostwem została stworzona sieć połączeń tak, by funkcjonowały sprawnie i dogodnie dla mieszkańców.

W ten sposób starostwo zapewniło kursy z Gniezna do siedzib ośmiu gmin, natomiast w obrębie gmin komunikacją muszą się zająć wójtowie i burmistrzowie.

Radio Poznań, el

Poznań: Zmiana organizacji ruchu na Jackowskiego

0
Dobiegają końca prace związane z przebudową kolejnego odcinka ul. Jackowskiego. W środę, 4 września, po raz ostatni w trakcie trwania robót zmieni się tymczasowa organizacja ruchu w tym rejonie.

Na czas prowadzenia robót skrzyżowanie, które – podobnie jak to z ul. Wawrzyniaka – zostanie wyniesione, będzie zamknięte dla ruchu. Kierowcy zostaną poprowadzeni objazdami prowadzącymi ulicami Szamarzewskiego, Kraszewskiego, Słowackiego, Wawrzyniaka, Dąbrowskiego i Polną oraz przez ulice Szamarzewskiego, Przybyszewskiego i Bukowską.

Pozwoli to przystąpić do ostatniego etapu przebudowy, która obejmie odcinek od wjazdu do szpitala do skrzyżowania z ul. Polną, włącznie ze skrzyżowaniem.

Obecnie trwają prace wykończeniowe na odcinku od skrzyżowania z ul. Wawrzyniaka do wjazdu do szpitala, który pod koniec pierwszej dekady września będzie gotowy do odbioru robót. Prowadzone są także nasadzenia zieleni na dotychczas przebudowanych odcinkach.

Zakończenie całej inwestycji zaplanowano zgodnie z harmonogramem na koniec listopada.

PIM, el

Robert Biedroń w Poznaniu: „To pokazuje jak wielkim zaufaniem cieszy się dzisiaj Lewica w polskim społeczeństwie”

0
Robert Biedroń, szef sztabu wyborczego SLD, przyjechał do Poznania żeby podsumować zbieranie podpisów pod listami wyborczymi i zapowiedzieć rozpoczęcie kampanii wyborczej.

– Zaczęło się! W całej Polsce Lewica rusza do wyborów. Już konkretnie i oficjalnie w większości okręgów wyborczych jesteśmy umówieni w komisjach rejestracyjnych, które rejestrują listy kandydatek i kandydatów do Sejmu i Senatu. W wielu miastach w Polsce, „jedynki” Lewicy zaczynają oficjalną rejestrację list – powiedział Robert Biedroń.

Dotychczas SLD (to oficjalna nazwa ugrupowania, jego członkowie natomiast używają nazwy „Lewica”) miało zebrać w Polsce kilkaset tysięcy podpisów. – Idziemy na rekord – zażartował Biedroń. – To naprawdę ogromna ilość podpisów, które udało nam się zebrać. To pokazuje jak wielkim zaufaniem cieszy się dzisiaj Lewica w polskim społeczeństwie. To również pokazuje, jak wielkie jest oczekiwanie polskiego społeczeństwa, żeby Lewica wróciła do Parlamentu. Jesteśmy jedynym Parlamentem w Europie, w którym nie ma Lewicy! I dlatego mamy to co mamy: brakuje wrażliwości; wiele osób zostaje pozostawione z tyłu; i dzieje się, jak się dzieje. My to zmienimy!

Lider Wiosny, która dołączyła przed wyborami do SLD, zaprezentował też część kandydatów, którzy mają reprezentować ugrupowanie w wyborach do Sejmu. Trzy pierwsze miejsca przypadły trzem kobietom. „Jedynkę” zgarnęła Katarzyna Ueberhan, za nią znalazła się Anna Wachowska – Kucharska, a trzecie miejsce przypadło Katarzynie Kretkowskiej. – Jak państwo widzicie, tutaj w Poznaniu Lewica ma silne liderki (…). Z nimi jest także drużyna: wielozawodowa, wielokulturowa i różnorodna. Znacie państwo tych ludzi, ponieważ oni w Poznaniu są znani od lat – przekonywał Biedroń.

Cała „drużyna” Lewicy ma zostać przedstawiona w przyszłym tygodniu, czyli już po rejestracji komitetów. 

Wykorzystując okazję Biedroń postanowił też wbić szpilkę obecnie rządzącemu PiSowi. Pretekstem do tego okazała się odwołana wizyta Donalda Trumpa, prezydenta USA, który nie będzie w stanie osobiście przyjechać do Polski (powodem tej decyzji ma być zbliżający się do jego kraju huragan). – To bardzo trudna sytuacja dla Prawa i Sprawiedliwości, które opiera całą swoją politykę zagraniczną na współpracy z USA – uważa Biedroń. – Jak widać to był strategiczny błąd tego rządu. To był błąd, który sprawia, że w Unii Europejskiej jesteśmy całkowicie zmarginalizowani. Wszystkie kraje UE: Niemcy; Francja, Wielka Brytania; Hiszpania; Włochy zostały zmarginalizowane przez Prawo i Sprawiedliwość, na rzecz stosunków polsko – amerykańskich.

– Czym to się skończyło? – kontynuował Biedroń. – Donald Trump kiedy odwołuje naszą wizytę, tak naprawdę odwołuje całe nasze relacje dotyczące bezpieczeństwa i całe nasze relacje dotyczące polityki zagranicznej. To od Donalda Trumpa, od tego czy przyjedzie, czy nie przyjedzie, zależą nasze stosunki, ponieważ Prawo i Sprawiedliwość dużo obiecywało sobie po tej wizycie. Mówiono nawet, że Donald Trump przywiezie prezent dla PiSu, czyli zniesienie wiz dla Polski przed wyborami. Tak się nie stało. I tak się dzieje, kiedy prowadzona jest tak bezmyślna polityka zagraniczna (…). W naszym interesie jest dywersyfikacja partnerstwa, wzmacnianie partnerstwa w ramach Unii Europejskiej, także z USA, ale nie tylko i wyłącznie z nimi. – podsumował Biedroń.

Leszek Miller o nowym budżecie: „To projekt stworzony na cele wyborcze”

0
Podczas wizyty w Kaliszu europoseł Leszek Miller odniósł się do projektu budżetu przedstawionego przez rząd Mateusza Morawieckiego. Jego zdaniem to nie budżet, ale propaganda. Projekt stworzony na cele wyborcze.

Leszek Miller przyjechał do Kalisza, aby – jak podaje Radio Poznań – poprzeć Karolinę Pawliczak i Zbigniewa Słodowego, kandydatów SLD w październikowych wyborach do parlamentu. Przy okazji odniósł się do projektu nowego budżetu, krytykując go i nazywając „propagandą”.

Plan budżetu na rok 2020 zakłada brak deficytu i zrównoważenie wydatków i dochodów na poziomie 429,5 mld zł. I to właśnie jest dowodem na to, że zdaniem Millera, projekt tego budżetu został stworzony na cele wyborcze. Rząd z dumą przedstawi ten właśnie budżet sejmowi, ale dwa tygodnie później będą wybory, zmieni się sejm i zapewne rząd, co oznacza, że nowa władza zmieni także budżet pod swoje potrzeby. Co tak naprawdę oznacza, że teraz rząd może przedstawić w budżecie dosłownie wszystko. Bo jeśli się władza zmieni, to kto inny będzie sobie łamał głowę, jak z tego wybrnąć – a jeśli się nie zmieni, to przecież zawsze można przedstawić sejmowi poprawki do budżetu.

Teraz, zdaniem Leszka Millera, premierowi Morawieckiemu chodzi nie tyle o przedstawienie finansowych ram działania państwa w przyszłym roku, co o stworzenie odpowiedniego nastroju przed 13 października.

Radio Poznań, el

Poznań: Mężczyzna wpadł do szybu winy. Kto za to odpowiada?

0
76-letni mężczyzna wpadł do szybu windy w jednym z bloków na osiedlu Piastowskim. Zginął na miejscu. Jak jednak w ogóle mogło dojść do sytuacji, że mógł otworzyć drzwi szybu, skoro za nimi nie było windy?

Ten problem próbowali wyjaśnić reporterzy Radia Poznań. Bo skoro jednemu pasażerowi się to udało, to może się udać także następnym i będziemy mieli znacznie więcej takich wypadków na różnych osiedlach.

Jednak przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowej i Urzędu Dozoru Technicznego zgodnie mówią, że otwarcie drzwi szybu, jeśli nie stoi za nimi winda, nie jest możliwe nawet w przypadku awarii. Ich zdaniem bardziej prawdopodobne jest to, że 76-latek jechał winda, która się zacięła na wysokości 11 piętra. I zamiast czekać na przyjazd ekipy technicznej, postanowił wydostać się z niej samodzielnie. A otwarcie drzwi od środka jest możliwe, zwłaszcza gdy nastąpiła awaria, choć wymaga dużo siły.

Wiadomo od mieszkańców, że winda tego dnia psuła się trzy razy, a zabezpieczenia, na które powołują się specjaliści, nie zawsze działają. Zdarza się, że można otworzyć drzwi od szybu, chociaż za nimi nie ma windy, a skargi do spółdzielni niewiele dają.

Czy tak właśnie stało się w tym przypadku? Ale w takim razie dlaczego mężczyzna nie cofnął się, nie widząc za drzwiami oświetlonej windy, tylko ciemny szyb? A może prawdziwa jest wersja spółdzielni: że usiłował samodzielnie wyjść z zepsutej windy i spadł w dół? Tylko jak zmieścił się między ścianą szybu a ścianą windy?

Na te i wiele innych pytań będzie musiała znaleźć odpowiedź prokuratura, która bada sprawę. Niezależnie komisję do zbadania sprawy powołał też Urząd Dozoru Technicznego.

Radio Poznań, el

Poznań: W nowym roku szkolnym dłuższe zajęcia i dwie zmiany

0
Lekcje trwające nawet do 19, dłuższe zajęcia i tłok. Tak będzie wyglądał rok szkolny 2019/2020 dla podwójnych klas pierwszych.

Jak podaje „Głos Wielkopolski”, uczniowie muszą się nastawić na to, że będą w szkole spędzać więcej czasu niż dotychczas. Ze względu na dużą liczbę przyjętych kandydatów w szkołach lekcje będą się musiały odbywać na dwie zmiany.

Ale nawet tam, gdzie drugiej zmiany się uniknie, uczniowie będą wychodzić z lekcji nawet o 19. Wszystko z powodu wydłużonych zajęć tam, gdzie nie dało się wygospodarować wystarczająco dużo dodatkowych sal. Niektóre klasy będą musiały przychodzić na lekcje później, a więc i później kończyć.

Dodatkowym problemem jest to, że w szkołach będzie ciasno także na korytarzach, pomieszczeniach wspólnych, stołówkach i toaletach ze względu na obecność podwójnego rocznika. To także nie będzie sprzyjało komfortowej nauce, będzie za to na pewno więcej stresu i kłopotów.

Jednak nadal ponad czterystu poznańskich uczniów nie wie jeszcze, do jakich szkół pójdzie. Wydział Oświaty UMP zapowiada, że 30 sierpnia ogłosi na stronie urzędu miasta listę wolnych miejsc w placówkach oświatowych, z których będą mogli skorzystać ci, którzy nigdzie nie zostali przyjęci. Decyzję o przyjęcie spóźnionych kandydatów będzie wtedy podejmował już dyrektor szkoły.

Głos Wielkopolski, el

Jarosław Kaczyński w Poznaniu. „Szkoła nie może być terenem eksperymentów społecznych”

0
Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, pojawił się w Poznaniu. – Chcemy szkoły, która będzie uczyła, ale też wychowywała i przygotowywała do życia – mówił Kaczyński.

Prezes PiS pojawił się w stolicy Wielkopolski z powodu konwencji wyborczej tego ugrupowania. Po zwyczajowym powitaniu Kaczyński szybko skupił się na temacie, który jest obecnie poruszany przez wszystkich – edukacji. Z jednej strony narzekania samorządów z powodu rosnących wydatków i malejącej subwencji, a z drugiej widmo powtórki strajku belfrów, które ciągle wisi nad Polską. Edukacja w Polsce jest obecnie bardzo często poruszanym tematem. Kaczyński bezpośrednio nie odniósł się do zarzutów części samorządów. Zamiast tego wolał wyjaśnić, jaką szkołę chce stworzyć w Polsce.

– Mamy tutaj osoby, które są rodzicami. A przed nami rok szkolny – mówił Jarosław Kaczyński. – Jest to sprawa zawsze bardzo ważna, ale w tym okresie szczególnie ważna i stała się przedmiotem dyskusji. Jakiej szkoły chcemy? Chcemy szkoły, która będzie uczyła, ale też wychowywała i przygotowywała do życia, zarówno w sferze technicznej, jak i duchowej. Chcemy szkoły, która będzie służyła rozwojowi poszczególnych osób i obywateli. Chcemy szkoły, która będzie służyła Polsce! 

Jarosław Kaczyński kolejny też raz bronił publicznie tzw. tradycyjnego modelu rodziny. – Szkoła nie może być terenem eksperymentów społecznych, a tego rodzaju plany w naszym kraju istnieją. Szkoła nie może godzić w prawa rodziców do wychowania ich dzieci oraz podważać fundamentu rodziny i fundamentu, która stworzyła naszą cywilizację chrześcijańską. Cywilizację najbardziej życzliwą ze wszystkich cywilizacji w dziejach świata! Rządy Prawa i Sprawiedliwości będą gwarancją, że eksperymentów nie będzie!

Prezes PiSu kilka słów poświęcił też ekonomii i rozwojowi Polski. Tutaj jako największy sukces przedstawiony został projekt przyszłego budżetu, który nie zakłada deficytu (pierwszy raz w obecnym ustroju). – Realizowaliśmy, realizujemy i będzie realizować projekt rozwoju Polski. I to nie na kredyt – przekonywał Kaczyński.

– W czasie wyborów nie można być nadmiernie skromnym, a my udowodniliśmy, że potrafimy rządzić (…). Będziemy robić wszystko, żeby nasz kraj za cztery lata był lepszy niż dziś – podsumował prezes PiSu.

Ostrów Wielkopolski: W mieście powstanie aquapark!

Władze miasta od dawna starały się o pieniądze na tę inwestycję – i wreszcie się udało. Prezydent Beata Klimek zapowiedziała dziś oficjalnie rozpoczęcie inwestycji.

Pierwszym krokiem, który właśnie został zrobiony, było – jak podaje „Głos Wielkopolski” – zaakceptowanie przez ostrowskich radnych zmian w budżecie, by zabezpieczyć pierwsze pieniądze na zadanie „Budowa Aquaparku w Ostrowie Wielkopolskim”. 150 tysięcy złotych pozwoli na stworzenie Programu funkcjonalno-użytkowego, w którym zawarte będą wymagania i oczekiwania dotyczące aquaparku, a także na wykonanie koncepcji wielobranżowej.

Radni podczas czwartkowej sesji rady miasta poparli wniosek i teraz władze Ostrowa mogą przystąpić do prac nad dokumentami niezbędnymi, by ogłosić przetarg na projekt oraz na prace budowlane.

Po hali widowiskowo-sportowej aquapark będzie drugim ważnym obiektem sportowo-rekreacyjnym Ostrowa Wielkopolskiego. Ma powstać przy Basenie Miejskim „Olimpijska” i będzie doskonałym uzupełnieniem oferty basenu.

Głos Wielkopolski, el

Poznań: 9-letni chłopiec dzięki wiedzy o pierwszej pomocy uratował mężczyznę

0
Opanowanie, zimna krew, odwaga i ogromna wiedza. Ratownicy medyczni zasypali pochwałami 9-latka, dzięki któremu udało się uratować pacjenta z zatrzymaniem krążenia.

Sytuacja była trudna, bo – jak podaje „Głos Wielkopolski” – do zdarzenia doszło w święto, 15 sierpnia. Gdy mężczyzna stracił przytomność, to właśnie ten chłopiec wykazał się zimną krwią i potrafił przekazać dyspozytorowi pogotowia informacje, które pomogły uratować chorego. Młody człowiek potrafił ocenić stan chorego, a potem wykonać polecenia dyspozytora i włączyć w działania dorosłych, gdy było to konieczne.

Ratownicy medyczni, którzy przyjechali do chorego, a także dyspozytor pogotowia ratunkowego, byli pod ogromnym wrażeniem tak zimnej krwi, jak i wiedzy fachowej chłopca. Ich zdaniem to właśnie jego działania uratowały życie mężczyźnie. Chłopiec powiedział, że przeszedł szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, ale wiele osób je przechodzi, a niekoniecznie umieją zrobić praktyczny użytek z tej wiedzy.

Pracownicy pogotowia chcą teraz zaprosić młodego bohatera do siebie, podziękować mu, a przy okazji pokazać, jak działa pogotowie. Ich zdaniem nie ma lepszego dowodu na to, że takie szkolenia są potrzebne już od najmłodszych lat.

Głos Wielkopolski, el

Poznań z klocków Lego – pod naszym patronatem!

0
Stadion przy ul. Bułgarskiej, Fort III i Ratusz, a wszystko z klocków Lego. 1 września w sklepie MIMI zostanie otwarta wystawa prezentująca 26 makiet poznańskich obiektów zbudowanych z klocków Lego.

Twórcą i pomysłodawcą wystawy jest Mateusz Wawrowski, motorniczy poznańskiego MPK , znany również w mediach społecznościowych jako „Mateusz buduje”. Zamiłowanie do klocków połączył z pasją do komunikacji miejskiej – i tak zaczęły powstawać autobusy i tramwaje z Lego. A później postanowił spróbować swoich sił w budowie najbardziej charakterystycznych obiektów swojego rodzinnego miasta – i tak zaczęły powstawać makiety najważniejszych budowli Poznania.

Ekspozycja zbudowana z kilkudziesięciu tysięcy klocków Lego zaprezentowana zostanie w sklepie MIMI, istniejącym już od 30 lat na poznańskich Jeżycach. Będzie tam można podziwiać m.in. Ratusz, Zamek, stadion, Moderusa Gammę, Okrąglak, Maltankę czy rektorat UAM. Ciekawych budowli będzie oczywiście o wiele więcej, jednak Mateusz nie chce zdradzać listy wszystkich modeli, żeby ci, którzy przyjdą na wystawę, mieli niespodziankę. Dał się namówić jedynie organizatorom Dni Twierdzy Poznań i zaprezentował z tej okazji model Fortu III.

Atrakcją wystawy, z okazji przypadającego w przyszłym roku 140-lecia komunikacji miejskiej w Poznaniu, będzie możliwość poprowadzenia modelu pierwszego elektrycznego tramwaju Typ I i wagonu doczepnego Carl Weyer po miniaturowym torowisku.

Sklep MIMI, w którym będzie prezentowana wystawa, znajduje się przy ul. Słowackiego 41. Otwarcie nastąpi w niedzielę, 1 września, o godzinie 12.00. Tego dniu wstęp będzie bezpłatny i potrwa do godziny 16. Począwszy od 2 września będzie dostępna w godzinach od 10:15 do 18:15 od poniedziałku do piątku, a w soboty i niedzielę między 10:00 a 14:00. W zależności od zainteresowania godziny te mogą jednak ulec zmianie.

Od 2 września do 31 grudnia bilet normalny kosztować będzie 5 zł, a ulgowy – 3 zł. Będzie też możliwość zwiedzania grupowego dla przedszkoli i szkół, najlepiej po wcześniejszym umówieniu. Wówczas bilet za osobę będzie za 2zł. Rezerwować można dokonać mailowo ([email protected]) lub telefonicznie (696 289 897, 509 904 672)

Bilety będą nawiązywały do tych z autobusów i tramwajów, a dodatkowo będzie je można skasować w którymś ze starych kasowników. Dochód przeznaczony zostanie na rozbudowę wystawy m.in. budowę trasy tramwajowej w skali 1:35.

Podczas pobytu będzie można również obejrzeć jedyną w Poznaniu prezentację Lego bez gablot. Będzie można dawne serie zestawów np. Scala, Sports, Bionicle, czy Star Wars, a także poprowadzić zasilany prądem pociąg ekspresowy i pograć w piłkarzyki na boisku Lego.

Patronat honorowy nad wystawą „Poznań w miniaturze z klocków Lego” objął Prezydent Miasta Poznania. Patronat medialny – portal TenPoznan.pl. Makiety m.in. będzie można oglądać do końca roku. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie imprezy.

UMP, el

Kalisz: Byki na wolności. Mogą być groźne!

0
Najprawdopodobniej ktoś celowo postanowił uwolnić stado byków. Trzy z nich są ciągle na wolności i mogą być niebezpieczne!

Wszystko wskazuje na to, że w środę rano pod Kaliszem, w miejscowości Kuczewola, ktoś zdecydował się na wypuszczenie 22 byków na wolność. Właściciele stada, ponieważ nie mogli sami odnaleźć kilku byków, zdecydowali się poinformować o zaistniałej sytuacji policję, straż pożarną oraz służby weterynaryjne.

Z pomocą służb właścicielom udało się odnaleźć większość stada. Trzy stworzenia są w dalszym ciągu na wolności i mogą być niebezpieczne. 

Policja będzie teraz szczegółowo ustalać, jak byki trafiły na wolność.

Źródło: kalisz.naszemiasto.pl

Ostrzeżenie przed burzami oraz burzami z gradem w Wielkopolsce

IMGW wydał ostrzeżenie przed nadchodzącymi burzami oraz burzami z gradem, które mają pojawić się w Wielkopolsce.

Burze z gradem mają wystąpić w powiatach: wolsztyńskim; grodziskim; leszczyńskim; kościańskim; rawickim; gostyńskim i śremskim. W pozostałej części Wielkopolski wystąpią tylko zwykłe burze. Wszystkie ostrzeżenia są pierwszego stopnia.

Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
IMGW

W dalszym ciągu IMGW ostrzega przed upałami, które nawiedzają Wielkopolskę.

Źródło: IMGW

Poznań: Szerszenie na Wartostradzie!

0
Przewrócony konar i w okolicy gniazdo szerszeni na poznańskiej Wartostradzie. Rada Osiedla Stare Winogrady apeluje, żeby uważać!

Gniazdo znajduje się w pobliżu Warty, pod ulicą Szelągowską. Jest to trasa bardzo często wykorzystywana przez rowerzystów.

Szerszenie są największymi z osowatnych występujących w tej części Europy. Ich ukąszenie może być śmiertelne dla osób uczulonych na jad i praktycznie tylko dla nich. Mitem są historie o śmierci po zaledwie kilku użądleniach przez owada. Potrzeba przeciętnie kilkuset użądleń szerszenia, żeby zabić zdrowego człowieka, który nie jest uczulony na ich jad. W praktyce szanse na to są minimalne. Kontaktu z nimi lepiej unikać. Ewentualne użądlenia szerszeni są bardzo bolesne.

Fot. RO Stare Winogrady

Poznań: Ze szkół znikną zajęcia dodatkowe? „Obniżenie subwencji pozbawia nas środków”

0
Brak zajęć dodatkowych, pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli oraz zaciskanie pasa. Władze miasta straszą, że kolejne lata mogą nie być łatwe.

Bezpośrednio powodem tego stanu rzeczy mają być zmniejszone subwencje budżetowe przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. – Dla przykładu na podwyższenie wynagrodzeń dla nauczycieli na cztery miesiące tego roku, co wyniesie 23 mln zł, MEN przekazał nam tylko… 12 mln zł – tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Do tego dochodzą koszty „podwójnego rocznika”, który od września pójdzie do szkół w wyniku reformy edukacji przeprowadzonej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Koszty, które ona wygenerowała, również w większości będą musiały pokrywać samorządy.

– Miasto Poznań, podobnie jak inne samorządy, będzie zmuszone do ograniczenia od nowego roku szkolnego wielu wydatków, skupiając się na tym co wynika z obowiązkowych zadań – mówi Wiśniewski. – Obniżenie subwencji przez MEN pozbawia nas środków m.in. na zajęcia dodatkowe w przedszkolach i szkołach podstawowych (ograniczone zostaną o połowę) oraz w szkołach średnich (całość).

To dopiero początek problemów miasta. Kolejny rok ma być jeszcze gorszy ze względu na niższe wpływy z podatku PIT, które wpłyną do miasta. Jest to spowodowane decyzją rządu PiS o obniżeniu podatku. Straty z tego tytuły miasto wycenia na 175 mln zł rocznie. Prezydent Wiśniewski zwraca uwagę, że z tych pieniędzy finansowane są inwestycje miejskie, remonty i szereg innych wydatków, na które teraz może brakować pieniędzy. – Tak zatem w praktyce, okiem samorządowca, wygląda ,,dobra zmiana w polskiej oświacie” oraz tkwi ,,sekret” zrównoważonego budżetu państwa, którym chwali się rząd. Jest to robione kosztem samorządów oraz lokalnych społeczności i sztucznie ukrywane – nie kryje żalu zastępca Jacka Jaśkowiaka.

– Jest i będzie to nieuczciwe – podsumowuje Wiśniewski. – To tak jak by ograniczyć komuś budżet domowy o kilkanaście procent i oczekiwać, że będzie mógł dalej wydawać tyle samo. Matematyki się nie oszuka. Samorządy nie mają, tak jak rząd, tak szerokich źródeł dochodów. A w ostatnich latach wszelkie dodatkowe dochody zjadały reformy oświaty, wzrost cen i usług na rynku oraz inne zmiany przepisów.