Bieg Business Run w Poznaniu fot. UMP

Poznań: 4 tysiące biegaczy w Poznań Business Run

Największy charytatywny bieg biznesowy, który pomaga osobom z niepełnosprawnościami narządów ruchu – tak można w największym skrócie określić Poland Business Run. Jego poznańska edycja odbędzie się 8 września, a weźmie w niej udział 4 tysiące biegaczy.

Zawodnicy startują w sztafetach złożonych z pięciu osób. Dystans dla każdego uczestnika wynosi około 3,8 km, a drużyny złożone są z pracowników firm, urzędów i organizacji. W całej Polsce pobiegnie 29 tysięcy biegaczy. Pieniądze z pakietów startowych zostaną przeznaczone na pomoc dla osób z niepełnosprawnościami narządów ruchu.

Dzięki poznańskiemu biegowi wsparcie otrzyma aż pięcioro Wielkopolan. Wśród nich jest 10-letni Grzegorz Świniarski, który w związku z dziecięcym porażeniem mózgowym zmaga się z problemami ruchowymi. Nie przeszkodziło mu to jednak w zostaniu wolontariuszem podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki Fundacji Poland Business Run otrzyma wózek aktywny, dzięki któremu będzie mógł sprawniej się poruszać. Podobnie Michalina Helmhen, siedmiolatka, która urodziła się z zespołem wad wrodzonych. Na nowy wózek czeka również Patryk Dąbrowski, który po wypadku w pracy doznał porażenia nóg i od tamtej pory walczy o powrót do życia sprzed wypadku, aby móc realizować swoje pasje związane z muzyką i sportem.

Z akcji skorzysta też Piotr Kąkol, 37-latek, który po wypadku przeszedł amputację lewej nogi na wysokości uda, a aktualnie trenuje rzuty lekkoatletyczne w kadrze Polski. Potrzebuje protezy, aby móc rozwijać sportowe pasje oraz skończyć studia. Proteza przyda się również Włodzimierzowi Habernikowi, który mimo braku kończyny udziela się społecznie i charytatywnie w swojej okolicy. Nowy sprzęt pomoże mu wrócić do aktywności i działalności społecznej.

– Ludzie po amputacji nóg w Polsce raczej nie mają szans na naprawdę dobrą protezę – podkreśla Włodzimierz Habernik. – Taki sprzęt jest drogi, kosztuje ok. 200 tys. zł, mało kogo na to stać. Dlatego bieg Poland Business Run to bardzo ważna inicjatywa, zwłaszcza w sytuacji, gdy państwo nie dba o ludzi z niepełnosprawnościami.

Choć wszystkie poznańskie pakiety startowe zostały już wykupione (dzięki czemu organizatorom udało się zgromadzić ponad 267 tys. zł), to ostateczna zebrana kwota nie jest jeszcze znana. Dzięki programowi “Pomagam Bardziej” każdy może nadal wesprzeć finansowo wybraną drużynę. Wszystkie pieniądze będą przekazane na cele charytatywne, a ekipa, która zbierze najwięcej, w nagrodę pobiegnie w żółtej koszulce lidera, którą w tym roku zaprojektował Robert Kupisz.

Trasa biegu została zaplanowana tak, aby nie powodować większych utrudnień komunikacyjnych. W tym roku start odbędzie się na Wartostradzie w pobliżu mostu św. Rocha, punktualnie o godz. 10. Zawodnicy pobiegną w kierunku Bramy Poznania, następnie mostem biskupa Jordana przekroczą Cybinę, okrążą katedrę ulicą Ostrów Tumski i przez most Bolesława Chrobrego wrócą na Wartostradę, by pobiec z powrotem w kierunku mostu św. Rocha i w ten sposób zamknąć pętlę.

Inicjatywa ma wesprzeć osoby z niepełnosprawnościami, ale też promować aktywny styl życia i integrować mieszkańców miast z przedstawicielami biznesu. Dlatego w pobliżu miejsca startu i finiszu biegu na zawodników i kibiców czekać będzie wiele atrakcji. Enea, sponsor główny biegu, przygotuje strefę aktywności.

– Jesteśmy niezwykle dumni, że możemy wziąć udział w tym przedsięwzięciu – podkreśla Magdalena Hilszer, kierownik biura komunikacji w Enei. – W tym roku na starcie stanie rekordowa liczba 29 sztafet, w których pobiegnie aż 145 pracowników grupy Enea

– 8 września zawodnicy rywalizować będą w 9 miastach w całej Polsce – mówi Kamil Bąbel z Fundacji Business Run. – W Poznaniu wystartują 4 tysiące biegaczy. Co roku ustalamy wyższy limit uczestników i z każdym rokiem pakiety startowe wyprzedają się coraz szybciej. W tym roku rozeszły się w Poznaniu w ciągu 8 minut – to najlepszy dowód na to, że ludzie chcą biegać i pomagać w ten sposób innym.

Spółka GLS przygotuje przestrzeń, w której będzie można przyrządzić sobie orzeźwiający koktajl za pomocą stacjonarnych rowerów, a w strefie Hochland na kibiców czekać będzie foodtruck. Dochód ze sprzedaży jedzenia również zostanie przeznaczony na wsparcie Fundacji Poland Business Run.

Więcej informacji na temat biegu można znaleźć na stronie internetowej imprezy.

UMP, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze