piątek, 1 grudnia, 2023

Mariusz Wiśniewski (zastępca Jacka Jaśkowiaka) zapowiada wielkie cięcia, które uderzą w mieszkańców!

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, ostro skrytykował rząd, który konsekwentnie nakłada na samorządy dodatkowe obciążenia finansowe.

Z jednej strony samorządy będą musiały zmierzyć się z większymi wydatkami (np. na podwyżki dla nauczycieli), a z drugiej wpływy do ich budżetów zostaną ograniczone (obniżka PIT). Na ten problem zwracała już wcześniej uwagę m.in. Katarzyna Kierzek – Koperska, zastępczyni Jacka Jaśkowiaka. Prawo i Sprawiedliwość odpowiedziało, że w szerszej perspektywie czasowej samorządy za rządów PiSu znacznie zyskały. 

Mariusz Wiśniewski nie zgadza się z argumentacją rządu. – Obietnice wyborcze rządu PiS realizowane zabieraniem dochodów samorządom spowodują od przyszłego roku wielkie cięcia, które uderzą w mieszkańców wszystkich gmin w Polsce – tłumaczy zastępca Jaśkowiaka. – Ograniczone będą inwestycje, remonty i inne wydatki społeczne oraz jakość usług komunalnych. Tylko w Poznaniu będzie to redukcja na poziomie ok. 175 mln zł. Decyzje rządu, bez żadnych rekompensat dla samorządów, to w istocie polityka przeciwko państwu polskiemu, które rozwijało się w sporej części dzięki samorządom. Mówienie przez rządzących, że samorządy mają więcej środków nie jest prawdą, ponieważ więcej wydajemy na zadania zlecone oraz oświatę na skutek rządowych reform. W dodatku planuje się ograniczenie subwencji oświatowej. Te szkodliwe zmiany dla Polski i naszych miast, miasteczek, wsi, powiatów i województw, można zatrzymać 13 października kartą wyborczą.

To nie pierwszy raz kiedy Prawo i Sprawiedliwość jest atakowane przez samorządy za narzucanie im zbyt dużych obciążeń finansowych. Związek Miast Polskich szacuje straty, jakie mogą ponieść samorządy na realizację pomysłów rządu, nawet na 7 miliardów złotych! Jest to spowodowane m.in. rosnącymi kosztami edukacji. Te w teorii powinna pokrywać subwencja oświatowa, którą rząd przekazuje samorządom. W praktyce, większość z nich jest jednak zmuszona “dokładać” duże ilości pieniędzy z własnych budżetów.

Problemem z jakim będą musiały się zmierzyć samorządy nie są tylko większe wydatki, ale też malejące wpływy. Jest to związane ze zmianami w PIT. Od sierpnia obowiązuje w Polsce zerowy PIT dla młodych (do 26 roku życia), od października ma zostać zmniejszona stawka PIT oraz zwiększone koszty uzyskania przychodu. Zmiana dobra dla Polaków oznacza jednocześnie malejące wpływy do budżetów samorządów.

Strona głównaBiznes i FinanseMariusz Wiśniewski (zastępca Jacka Jaśkowiaka) zapowiada wielkie cięcia, które uderzą w mieszkańców!