Strona główna Blog Strona 2149

Grozi nam katastrofa ekologiczna? „Wielkie zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców”

0
Trzy tysiące litrów nieczystości na sekundę. Tyle obecnie ścieków trafia do Wisły w związku z awarią dwóch kolektorów ściekowych pod Warszawą.

Ścieki obecnie płyną w stronę Płocka. Minister środowiska Henryk Kowalczyk mówił już o katastrofie ekologicznej. O ironio sytuacja Warszawy jest dość spokojna. Oczywiście nie należy wchodzić obecnie do Wisły, ani łowić w niej ryb, ale ujęcia wody pitnej dla stolicy znajdują się powyżej miejsca awarii. W mniej komfortowej sytuacji znajdują się obecnie miasta, przez które przepływa Wisła: m.in. Płock; Włocławek czy Toruń. Minister środowiska ocenił, że jest zagrożenie ujęć wody pitnej w tych miastach. Jeżeli zagrożenie się potwierdzi (służby obecnie regularnie badają wodę we wszystkich tych miejscach) zostaną tam wprowadzone ograniczenia w korzystaniu z wody.

Swoje ostrzeżenie wydał już Główny Inspektor Sanitarny.

– Jest to katastrofa ekologiczna, ale też wielkie zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców – tłumaczył Henryk Kowalczyk. – Szkody ekologiczne są w tej chwili trudne do oszacowania. Obecnie powinniśmy skupić się, by usunąć awarię. Ze strony rządowej deklarujemy pełną pomoc, by jak najszybciej ścieki przestały płynąć do Wisły.

Minister zaznaczył, że awaria może potrwać nawet kilka tygodni.

Źródło: Onet / Polskie Radio 24 / TVP /

 

Poznań: Bokka i Kamp! #NaFalach

0
Synth pop, rock i muzyka elektroniczna – fanów tych gatunków nie może zabraknąć 30 sierpnia nad Maltą. Podczas kolejnego koncertu w cyklu #NaFalach zagrają Bokka i Kamp!

Bokka to polski i niezwykle tajemniczy zespół muzyczny założony w 2013. Wiadomo, że jest to trio, ale muzycy nie ujawniają swoich personaliów i nie pokazują twarzy na scenie. Zazwyczaj występują w maskach i wiadomo tylko, że to dwaj mężczyźni i jedna kobieta, chociaż na scenie zazwyczaj występuje pięć osób: wokalistka, dwóch gitarzystów, perkusista i klawiszowiec.

Twórczość Bokki jest określana jako muzyka elektroniczna, pop, rock, rock alternatywny oraz synth pop i z roku na rok ma coraz więcej fanów. 20 kwietnia 2018 ukazała się ich trzecia płyta, zatytułowana „Life On Planet B”, a w tym roku opublikowali singiel „A Spell”.

Kamp! to zespół pochodzący z Łodzi, grający muzykę określaną jako electro pop, melodyjny synth pop z elementami francuskiego house’u i chill-wave. Pierwszy album zespół wydał w 2012 roku, można ich było usłyszeć także na Selectorze, Open’erze, Olsztyn Green Festival, SXSW w Austin (USA), The Great Escape w Brighton (UK), na Liverpool Sound City (UK), Exit Festival (Serbia) czy Tauron Nowa Muzyka w Katowicach.

Koncert odbędzie się 30 sierpnia nad Maltą i rozpocznie o godzinie 20.00.

Mat. pras., el

Poznań: Przy ulicy Lwa będzie nowy zieleniec

0
Jest już gotowy końcowy projekt budowy skweru na osiedlu Zodiak. Projekt zagospodarowania tego terenu powstał w wyniku poprawki do budżetu Miasta Poznania na 2019 r., którą złożył radny Wojciech Chudy

– Głównym powodem zaprojektowania nowej zieleni w tej części Chartowa było dogęszczanie okolicznej przestrzeni nowymi blokami mieszkalnymi oraz brak porządnego miejsca odpoczynku dla mieszkańców Zodiaku – jak wyjaśnia radny Wojciech Chudy, pomysłodawca powstania skweru. – Na szczęście miejscowy plan zagospodarowanie przestrzennego pozwalał na stworzenie zieleńca na terenie miejskim przy ul. Lwa, między domkami jednorodzinnymi a blokiem Lwa 25. Jest to nieduży teren, ale położony w centrum Zodiaku.

Stworzenie projektu poprzedziły 2-etapowe konsultacje społeczne, które radny przeprowadził wspólnie z Zarządem Osiedla Chartowo. Pierwszy etap odbył się w marcu i miał na celu wyznaczenie głównych funkcji dla planowanego terenu. Drugi etap odbył się na początku sierpnia i bazował na przygotowanym już projekcie w dwóch wariantach.

W ramach konsultacji społecznych mieszkańcy i radni osiedlowi zgłosili szereg uwag, które zostały uwzględnione przez projektanta. Wybrano wariant II zagospodarowania, o charakterze spacerowym, bez nawierzchni utwardzonych.

Mieszkańcy zadecydowali też, że powinny się tam znaleźć cztery wygodne ławki i dwa koszy na psie odchody, po jednym przy wejściach od stron wschodniej i zachodniej. Na skwerze ma też być pergola obsadzona pnączami oraz lampy o zasilaniu solarnym.

Realizację skweru przewidziano na rok 2020.

el

Chętni na rekompensaty dla energochłonnych mają jeszcze 14 dni

0
Przedsiębiorcy energochłonni, którzy chcą dostać rekompensaty za 2019 rok, muszą w ciągu 14 dni od 29 sierpnia zrzec się wsparcia oferowanego przez tzw. ustawę o cenach prądu. W czwartek 29 sierpnia wchodzi w życie ustawa o rekompensatach dla branż energochłonnych.

Przedsiębiorcy w 2019 roku mogą wybrać tylko jeden system wsparcia. Albo rekompensaty, albo ten wprowadzony przez ustawę z 28 grudnia 2018 r. (nowela ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw), czyli tzw. ustawę o cenach prądu. Celem tej drugiej ustawy było ustabilizowanie cen energii w 2019 r. na poziomie nie wyższym niż obowiązujący 30 czerwca 2018 r.

Oświadczenie o zrzeczeniu się uprawnienia do stosowania cen i stawek opłat za energię elektryczną, przewidzianych w ustawie o cenach prądu, przedsiębiorcy powinni przesłać do wszystkich przedsiębiorstw energetycznych, z którymi między 1 stycznia a 30 czerwca 2019 r. mieli zawarte umowy na sprzedaż energii. Albo do zarządcy rozliczeń, w przypadku gdy w wyżej podanym okresie nie mieli podpisanej umowy z żadnym przedsiębiorstwem energetycznym, ale nabywali energię (na własny użytek) np. na Towarowej Giełdzie Energii.

Kopie tych oświadczeń, wraz z potwierdzeniem ich otrzymania odpowiednio przez przedsiębiorstwo energetyczne lub Zarządcę Rozliczeń S.A.. należy dołączyć do wniosku o rekompensaty za 2019 r. Wniosek taki trzeba będzie złożyć w URE do 31 marca 2020 r. Od decyzji URE w tej sprawie będzie można odwołać się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przedsiębiorcy za 2019 rok otrzymają rekompensaty w październiku/ listopadzie 2020 roku. Będzie je wypłacał BGK.

Wysokość rekompensat dla poszczególnych przedsiębiorców prezes URE określi na podstawie danych związanych z produkcją w danym przedsiębiorstwie (m.in. nt. procentowego zużycia energii, wielkości produkcji). Dodatkowo beneficjenci systemu muszą wdrożyć w swoich zakładach certyfikowany system zarządzania energią lub bardziej kompleksowe rozwiązanie.

MPiT, el

Poznań: Będzie nowy Punkt Obsługi Klienta ZTM na Dębcu

0
Punkt Nadzoru Ruchu MPK, Punkt Obsługi Klienta i punkt socjalnego dla prowadzących pojazdy, którego wcześniej na Dębcu nie było. Na dębieckiej pętli nareszcie powstaje nowoczesny i wygodny budynek usługowy.

Pętla na Dębcu nie jest miejscem, którym warto się jakoś szczególnie chwalić: stare, zniszczone budynki, siermiężne warunki dla pasażerów tak dla czekania na tramwaj, jak i dla kupna biletów. A to ważne, ponieważ obok znajdują się dwa podmiejskie dworce autobusowe, na które przyjeżdżają ludzie spoza Poznania, by przesiąść się na tramwaj i jechać dalej do centrum.

Jeszcze gorzej miał personel, czyli pracownicy nadzoru ruchu, punktu obsługi klienta, no i motorniczowie. Nie tylko nie bardzo było gdzie odpocząć, ale i z miejscem na zrobienie kawy był problem, nie mówiąc już o takich luksusach jak szatnia. No bo jakie luksusy można mieć w… kontenerze?

Początek z cywilizowaniem Dębca zrobił Tomasz Wierzbicki, radny poprzendiej kadencji, dzięki któremu cała okolica otrzymała nowe chodniki. Od tego zaczęło się cywilizowanie tej okolicy i Dębiec powoli, bo powoli, ale zmienia się na lepsze. Rozpoczyna się gruntowna modernizacja Punktu Obsługi Klienta ZTM oraz Punktu Nadzoru Ruchu MPK i w miejscu tymczasowych i niefunkcjonalnych obiektów powstanie nowa konstrukcja zapewniająca dużo wyższy standard obsługi klienta oraz komfort pracy motorniczych i kierowców. Dlatego specjalny zespół z udziałem pracowników ZTM i MPK, przy udziale plastyka miejskiego i, projektanta, opracował najpierw koncepcję, a następnie projekt nowego obiektu dla pętli Dębiec.

Na miejscu baraku i kontenera stanie nowoczesna i estetyczna jednolita konstrukcja, która nawiązuje do standardów w zakresie wyglądu infrastruktury komunikacji miejskiej oraz wykorzystuje powszechne dziś nowe technologie budowlane. Przy okazji zostaną zamontowane nowe tablice informacji pasażerskiej, na których będzie można sprawdzić godziny odjazdów autobusów i tramwajów z całego węzła przesiadkowego

Budowa nowego obiektu przy pętli na Dębcu rozpocznie z początkiem września, a jego otwarcie planowane jest na I kwartał 2020 roku.

To nie znaczy, że na czas budowy punkt ZTM zostanie zamknięty. Kontener, w którym się mieści, zostanie tylko przesunięty poza plac budowy. Przeniesienie zaplanowano na poniedziałek i wtorek (2-3 września). W poniedziałek – 2 września POK Dębiec będzie działał normalnie (w godz. od 6:00 do 20:00), natomiast we wtorek (3 września) – w związku ze zmianą lokalizacji – otwarcie POK jest zaplanowane na godz. 11.00.

Z przyczyn technicznych związanych z przygotowaniem placu budowy od soboty, 31 sierpnia, wyłączony zostanie biletomat przy pętli na Dębcu.Z uwagi na prace budowlane tymczasowo niedostępna będzie także wiata ze stojakiem na rowery znajdująca się obok POK ZTM.

Bez zmian będzie funkcjonowała pobliska stacja Poznańskiego Roweru Miejskiego.

MPK, ZTM, el

Piła: Czy urząd miasta oszukał firmę informatyczną?

0
Słupska firm mpTechnology miała wykonać system informacji pasażerskiej dla pilskiej komunikacji. Magistrat twierdzi, że firma się nie wywiązała z zadania – firma twierdzi, że to magistrat uniemożliwiał jej pracę.

Na początku współpraca układała się dobrze – mpTechnology wygrała przetarg, bo złożyła najkorzystniejszą ofertę, i przystąpiła do pracy. Ale – jak podaje Radio Poznań – po kilku miesiącach władze miasta wypowiedziały firmie umowę. Powodem miało być m.in. niedotrzymanie terminów. Tymczasem Bolesław Hilarecki, dyrektor firmy, twierdzi, że było dokładnie odwrotnie. To urząd nie dotrzymywał terminów i utrudniał pracę, w dodatku z zupełnie nieprawdopodobnych powodów.

MZK w Pile zaakceptował na przykład infrastrukturę potrzebną do uruchomienia systemu informacji, między innymi okablowanie autobusów – a później nie pozwolił na rozpoczęcie instalacji tego sprzętu. To oczywiście nie pozwoliło firmie dotrzymać terminu, a tym samym otrzymać wynagrodzenia za pracę. A chodzi o sporą sumę, bo nawet 1,5 mln zł.

Prezes mpTechnology twierdzi, że czuje się oszukany i pozwał władze Piły do sądu. Złożył też doniesienie do prokuratury o możliwości popełnieniu przestępstwa przez miejskich urzędników. Głównym zarzutem jest tu przekroczenie uprawnień.

Prezydent Piotr Głowski uważa zarzuty firmy za absurdalne i nie ma nic przeciwko rozprawie sądowej, bo jego zdaniem wyrok będzie korzystny dla miasta.

System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej miał kosztować 5 mln zł i być dostępny w Pile już od wakacji.

Radio Poznań, el

Krotoszyn: Spłonęła chlewnia w Chwaliszewie pod Krotoszynem

0
W chlewni znajdowało się 700 świń. Niestety, ogień wybuchł tak gwałtownie, że zwierząt nie udało się uratować.

Strażacy dostali sygnał o pożarze o 10.30 i byli na miejscu dosłownie w ciągu kilkunastu minut. Przyjechało 10 zastępów straży. Ale ogień wybuchł tak gwałtownie, że gdy przyjechali, cały budynek był już w ogniu. I nic dziwnego: jak podaje „Głos Wielkopolski” konstrukcja dachu była drewniana i pokryta płytą obornicką, ogień zajął ją w ciągu kilku minut. Nie było możliwości wyprowadzenia zwierząt na zewnątrz.

Właściciel chlewni poinformował strażaków, że w obiekcie przebywało 700 świń. Strażacy będą to sprawdzać, tak samo jak przyczyny, z powodu których wybuchł pożar.

Głos Wielkopolski, el

Poznań: Kolizja rowerzystów. Zderzyli się czołowo i wylądowali w szpitalu

0
Dwóch rowerzystów na ulicy Kórnickiej zderzyło się ze sobą czołowo. W wyniku kolizji musieli trafić do szpitala.

O niefortunnej kolizji poinformował Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji. – Wczoraj wieczorem dwoje rowerzystów jechało ścieżką rowerową na ul. Kórnickiej. Nie mogę pojąć, jak można doprowadzić do „czołówki” i trafić w ciężkim stanie do szpitala? – napisał Borowiak na portalu społecznościowym.

Rowerzystka, która ucierpiała w wypadku, wylądowała w szpitalu z potłuczeniami. Osoba, z którą się zderzyła miała mniej szczęścia i obecnie jest w stanie ciężkim.

Sondaż wyborczy. PiS na pierwszym miejscu

0
Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie utrzymuje swoje wysokie poparcie w kolejnym sondażu wyborczym.

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę na ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby 41,5% wyborców. Główną siłą opozycyjną według sondażu jest w dalszym ciągu Koalicja Obywatelska, która może liczyć na 26,6% głosów.

Na podium znalazła się Lewica, która przekonała do siebie 12,2% badanych. Do Sejmu weszłaby jeszcze koalicja PSL, która otrzymała 7,2% głosów. Konfederacja przekonała do siebie 4,7% wyborców i gdyby ten wynik utrzymał się, to ugrupowanie nie znalazłoby się w Sejmie.

Sondaż został wykonany przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS dla Onetu 26 sierpnia 2019. Próba wynosiła 1100 osób.

Źródło: Onet

W Wielkopolsce pojawią się kolejne burze. Jest ostrzeżenie!

IMGW ostrzega przed burzami, które mają się dzisiaj pojawić na terenie całej Wielkopolski. Ciągle aktualne jest również ostrzeżenie przed upałami.

Ostrzeżenia przed burzami drugiego stopnia obowiązuje w powiatach: czarnkowsko – trzcianeckim, chodzieskim, wągrowieckim, złotowskim i pilskim. W pozostałych powiatach Wielkopolski obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia.

Ostrzeżenie drugiego stopnia
Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
IMGW

Ostrzeżenie pierwszego stopnia
Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
IMGW

Na terenie Wielkopolski równocześnie obowiązuje ostrzeżenie przed upałami. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Źródło: IMGW

Poznań: Mężczyzna wpadł do szybu windy. Nie przeżył

0
76-letni mieszkaniec Poznania wpadł do szybu windy, prawdopodobnie z jedenastego piętra. Szczegóły ustala teraz policja.

Do tragedii doszło na osiedlu Piastowskim. Starszy mężczyzna był od wczoraj poszukiwany przez rodzinę, po tym jak nie wrócił do domu. Niestety, jego ciało zostało odnalezione na dnie szybu windy. Okoliczności wypadku będzie teraz ustalać policja.

Jacek Jaśkowiak: „Miasto jest gotowe do zapewnienia schronienia oraz niezbędnej pomocy”

0
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, zapewnił, że władze miasta są przygotowane, żeby pomóc osobom, które ucierpiały w wyniku wczorajszych nagłych burz.

Burze przyniosły wiele strat w Poznaniu. Zostały zalane piwnice, złamane gałęzie pospadały na ulice i samochody, a niektóre dachy zostały zerwane. Doszło też do jednego pożaru domu rodzinnego, najprawdopodobniej w wyniku uderzenia piorunem. Mieszkańców ewakuowano, a miasto zapewnia, że jest w stanie im zapewnić dodatkową pomoc, jeżeli taka będzie potrzeba.

– Trwa szacowanie strat po gwałtownej burzy, która przeszła nad Poznaniem – skomentował Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Straż pożarna otrzymała wezwania do ok. 60 zdarzeń. Dotyczą one głównie powalonych drzew i zerwanych dachów. Niestety, doszło też do pożaru budynku przy ul. Drzewieckiego. Mieszkańców ewakuowano. Miasto jest gotowe do zapewnienia im schronienia oraz niezbędnej pomocy.

Ostre burze przeszły przez Wielkopolskę. Ponad dwieście interwencji!

Połamane drzewa, uszkodzone ogrodzenia i pozrywane dachy. Nad częścią Wielkopolski przeszły bardzo gwałtowne burze. Strażacy musieli interweniować ponad dwieście razy!

IMGW co prawda wydał ostrzeżenie burzowe, ale obejmowało ono tylko część Wielkopolski, a dodatkowo było pierwszego stopnia. Rzeczywista siła nawałnic była znacznie większa, co oznaczało dużo pracy dla strażaków, którzy usuwali skutki burz.

Do najtragiczniejszego wydarzenia doszło w Jankowie Przygodzkim, gdzie zapalił się w wyniku uderzenia piorunem budynek inwentarski. Trzynaście zwierząt spaliło się żywcem. Strażacy pracowali na miejscu przez osiem godzin, żeby poradzić sobie z pożarem i pomóc wydostać się reszcie zwierząt.

W wyniku silnego wiatru, który towarzyszył burzy, na terenie Wielkopolski pozrywane zostało kilka dachów. W sumie strażacy musieli interweniować ponad 200 razy w ciągu jednej nocy.

 

Poznań: Chór Czarownic w KontenerART

0
30 gniewnych kobiet, znanych już doskonale w całej Polsce, ponownie wystąpi w Poznaniu. KontenerArt zaprasza 29 sierpnia o 20.30 na koncert Chóru Czarownic.

Chóru Czarownic raczej w Poznaniu przedstawiać nie trzeba, jednak zawsze warto przypomnieć historię i ideologię powstania zespołu. Bo – jak mówią jego członkinie – ten projekt to nie tylko wydarzenie artystyczne. To także manifest filozoficzny.

Inspiracją do jego powstania była historia pierwszej kobiety w Polsce, na poznańskim Chwaliszewie oskarżonej o czary i spalonej na stosie. W skład wchodzi zespół wokalny składający się z ok.30 kobiet różnych zawodów, wieku i światopoglądów, a akompaniują im awangardowi muzycy. Na scenie jest wiele oryginalnych instrumentów, na których grają chórzystki.

Chór Czarownic śpiewa głośno, gniewnie, punkowo, z energią, ale także z refleksją, autoironią i ponadczasową mądrością. Występ wzbudza wśród widzów najwyższe emocje. Literacko to opowieść z punktu widzenia kobiet i ich skomplikowanych relacji ze współczesnym światem. Ta historia uniwersalnie wpisuje się we współczesne społeczne lęki związane ze wzrostem napięć lokalnych i globalnych, ze zmianami społecznymi, odradzającym się nacjonalizmem i faszyzmem w Europie i na świecie. Ze sceny płyną pieśni czułe, intymne, szczere, domowe oraz gwałtowne i buntownicze.

Chór Czarownic wystąpił już w wielu znaczących miejscach – na Forum Przyszłości Kultury w Teatrze Powszechnym w Warszawie, na Festiwalu Spoiwa Kultury w Szczecinie, na Festiwalu Sztuki Współczesnej w Białymstoku, na Festiwalu Rockowym w Jarocinie, na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, w Teatrze Polskim w Poznaniu i Kongresie Kobiet w Poznaniu. Poznański koncert odbędzie się w ramach projektu „Głos Kobiet na 100-lecie uzyskania praw wyborczych w Polsce”.

Mat. pras., el

Piła: Będzie ponad 200 mieszkań

0
232 mieszkania o wartości 50 mln zł – w Pile, a gruntach Skarbu Państwa, ma powstać nowe osiedle w ramach rządowego programu „Mieszkanie plus”.

Jak podaje Radio Poznań, poseł Marcin Porzucek (PiS), który jest zwolennikiem tego projektu, chciałby wybudować nowe mieszkania na terenie należącym do Skarbu Państwa na osiedlu Zielona Dolina. Zaletą tego osiedla byłyby niskie czynsze: 25 zł za metr kwadratowy, co sprawiłoby, że mieszkania byłyby atrakcyjne dla młodych rodzin z dziećmi.

Inwestycję jednak wstrzymuje fakt, że spółka Polski Fundusz Rozwoju, która jest za nią odpowiedzialna, zaproponowała lokalizację w centrum osiedla, a urząd miasta chciałby w tym miejscu wybudować szkołę i zaplecze dla uczniów. Jednak obie strony są gotowe do rozmów i do ewentualnej wymiany gruntów. Mają nadzieję, że uda się wszystko zakończyć jeszcze w tym roku tak, by od nowego roku ruszyła budowa nowych mieszkań.

Radio Poznań, el

Poznań: Bike Show i finał Gran Fondo World Championships

0
Już od piątku, 30 sierpnia MTP staną się w mekką fanów jednośladów. Najwięcej emocji dostarczy finał największej amatorskiej imprezy kolarskiej w Polsce – UCI Gran Fondo World Championships, której Poznań jest gospodarzem. Wiąże się to z czasowymi zmianami w organizacji ruchu.

Odbywający się weekend (30.08-1.09) Bike Show z całą pewnością ucieszy miłośników aktywnego wypoczynku na rowerze. Będzie to okazja, aby przyjrzeć się nowościom rynkowym i sprawdzić sprzęt przed jego zakupem w specjalnie przygotowanej strefie. W bogatej ofercie wystawców będzie można znaleźć także hulajnogi oraz akcesoria i profesjonalną odzież sportową.

– Dla chcących przetestować sprzęt rowerowy postawiony zostanie na tę okazję tor MTB. Tor stanowi wyzwanie zarówno dla rowerów przeznaczonych do nieco trudniejszych terenów, jak i wszystkich tych modeli, których możliwości uczestnicy Bike Show 2019 będą chcieli sprawdzić – zachęcają organizatorzy.

Targom towarzyszyć będą różnorodne wydarzenia skierowane do dzieci i dorosłych, które dostarczą mnóstwa sportowych emocji. Jednym z nich będzie UCI Gran Fondo World Championships, czyli finał Mistrzostw Świata Amatorów w Kolarstwie Szosowym. To największe wydarzenie kolarskie dedykowane amatorom. W tym roku na ulicach Poznania, miasta gospodarza finałowych zmagań, rywalizować będzie 2000 uczestników z ponad 40 krajów.

Harmonogram zawodów obejmuje Próbę Czasową (czwartek, 29 sierpnia) oraz Sztafetę Narodową złożoną z drużyn narodowych, które rywalizować będą w wyjątkowym miejscu – Torze Poznań (piątek, 30 sierpnia). Młodzi fani rowerów (3-7 lat) będą mogli spróbować swoich sił w wyścigu Kids Race na dystansie ok. 3 km. Zmagania odbędą się na trasie zlokalizowanej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Jednak to, na co wszyscy czekają, czyli główne dystanse – Gran Fondo i Medio Fondo (Wyścig Szosowy) odbędą się w niedzielę 1 września. W związku z zawodami kierowcy powinni liczyć się z czasowymi zmianami w organizacji ruchu. Będą one wprowadzane etapowo wraz z postępem wyścigu i odwoływane po przejeździe ostatniego zawodnika.

Start zawodów zlokalizowany będzie na ul. Bukowskiej, a meta – na ul. Grunwaldzkiej w rejonie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Trasa głównego wyścigu (150 km) prowadzi ul. Bukowską na zachód, a następnie m.in. przez Wysogotowo, Lusewo, Duszniki, Lwówek, Wytomyśl, Buk, Niepruszewo, Zakrzewo, Skórzewo, ul. Złotowską, Owczą i Grunwaldzką na teren MTP.

W rejonie strefy startu i mety na ul. Grunwaldzkiej i Bukowskiej (od ul. Matejki/Szylinga do ul. Roosevelta) obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się od soboty od godz. 8:00 do niedzieli do godz. 16:00. Prosimy kierowców o wcześniejsze usunięcie pojazdów z miejsc objętych zakazami.

W sobotę od godz. 23:30 i w niedzielę do zakończenia zawodów zamknięta dla ruchu pojazdów będzie strefa startu na ul. Bukowskiej od ul. Roosevelta do ul. Szylinga/Kraszewskiego.

Na czas zawodów – do czasu przejazdu ostatniego zawodnika – wyłączone z ruchu zostaną:
– ul. Bukowska (od ul. Roosevelta do ul. Bułgarskiej) – zamknięty ruch w obie strony od godz. 8:00;
– ul. Bukowska (od ul. Bułgarskiej do granic miasta) – zamknięta jezdnia wlotowa do centrum od godz. 8:00;
– ul. Złotowska (od ronda Malwowa/Skórzewska do ul. Owczej) – zamknięty ruch w obie strony od godz. 11:00;
– ul. Owcza i Cmentarna – zamknięte od godz. 11:00;
– ul. Grunwaldzka (od ul. Cmentarnej do ul. Ułańskiej) – zamknięta jezdnia wlotowa do centrum od godz. 11:00.

Na skrzyżowaniach na trasie zawodów wyłączone zostaną sygnalizacje świetlne i zlokalizowane zostaną śluzy, przez które w miarę możliwości odbywać się będzie ruch poprzeczny sterowany ręcznie. Autobusy i tramwaje podporządkowane zostaną czasowej organizacji ruchu.

Start poszczególnych grup kolarzy planowany jest w niedzielę od godz. 9:00 do 10:30. Powrót na metę spodziewany jest w godz. od 12:30 do 14:30. W tych czasie szczególnie utrudniony może być przejazd poprzeczny przez śluzy w ciągu ul. Bukowskiej (start) i ul. Grunwaldzkiej (powrót zawodników).

Więcej informacji można znaleźć na stronie imprezy.

MTP, el

Poznań: Na Strzeszynie powstanie nowoczesny DPS

0
Budynek przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, z miejscami dla stu pensjonariuszy powstanie przy ulicy Żołnierzy Wyklętych i będzie nową siedzibą Domu Pomocy Społecznej nr 1. Przetarg został już rozstrzygnięty.

Nowy DPS za niemal 43 mln zł zbuduje go firma Budopol, zwycięzca rozstrzygniętego właśnie przetargu. Piętrowy budynek będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i pozwoli na opiekę nad pensjonariuszami na najwyższym poziomie.

– Nowy gmach, który zaprojektowano dla 100 pensjonariuszy, będzie miał dwie kondygnacje i użytkową piwnicę – podkreśla Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Zostanie wyposażony w windy i będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a jego mieszkańcy otrzymają do dyspozycji znacznie większe pokoje niż w kamienicy przy ul. Bukowskiej.

Na parterze w jedno i dwuosobowych pokojach zamieszka 40 osób. Znajdą się tam również pomieszczenia biurowe i administracyjne oraz kuchnia ze zmywalnią dostosowaną do potrzeb cateringu. Będzie też pokój gościnny oraz dzienny, jadalnia, pomocnicza kuchnia i dodatkowa łazienka, pralnia z suszarnią oraz przestrzenie wspólne z pracowniami, dyżurką oraz gabinetem doraźnej pomocy medycznej i zapleczem higieniczno-sanitarnym.

Na pierwszym piętrze przewidziano pokoje dla kolejnych 60 osób. Tu również do dyspozycji pensjonariuszy będą wspólne przestrzenie z pracowniami, a także dyżurka, gabinet doraźnej pomocy medycznej i kaplica.

W piwnicy zaprojektowano zaplecze socjalne oraz higieniczno-sanitarne dla pracowników domu pomocy społecznej, pomieszczenia techniczne, magazynowe oraz 7 garaży.

Inwestycja ma być zakończona do końca 2021 roku.

UMP, el

Nekla: Powstał cmentarz dla zwierząt

0

Cmentarz działa od miesiąca i służy tym mieszkańcom okolic Niekielki, którzy chcieliby pochować tu swojego zwierzaka. Korzysta z niego też sporo poznaniaków – miasto nie ma swojego cmentarza, choć od lat mówi się o jego organizacji.

Cmentarz znajduje się przy DK92, przy zjeździe do Niekielki. Jest odpowiedzią na potrzeby tych osób, które chciałyby pochować swojego ulubieńca w godnych warunkach. Ci, którzy mają swoje ogrody, zazwyczaj chowają psy lub koty właśnie tam, choć nie jest to zgodne z prawem. Ale, jak piszą twórcy cmentarza dla zwierząt na swojej stronie, „żal po stracie jest mniejszy, gdy ma się świadomość że pozostał po nim trwały ślad. Dlatego warto godnie pożegnać swojego przyjaciela, zapewniając mu godne miejsce spoczynku, które będziemy mogli odwiedzać”.

Dzięki cmentarzowi dla zwierząt taka możliwość już jest. Na stronie cmentarza można zamówić pochówek, ekotrumnę, urnę, jeśli zdecydujemy się na kremację, a nawet odbiór ciała zwierzęcia z przychodni weterynaryjnej lub domu specjalnie przystosowanym samochodem zatwierdzonym przez Inspektorat Weterynaryjny w Poznaniu w celu dowiezienia go na miejsce pochówku lub do specjalistycznych chłodni do momentu pochówku. Chętnych podobno nie brakuje.

el

Kobylnica: Uwaga na wichurę i połamane drzewa!

0
Połamane drzewa, konary leżące na szosie – tak wygląda droga na Gniezno na wysokości Kobylnicy. – „Wygląda to tak, jakby przeszła tu trąba powietrzna” – informuje nasza Użytkowniczka, która wysłała nam zdjęcia połamanych drzew.

W rzeczywistości, jak zapewnia nasza Użytkowniczka, droga wygląda jeszcze gorzej niż na zdjęciach. Wszędzie leżą połamane konary, na trasie pracują też już strażacy usuwając z jezdni połamane drzewa. Padający deszcz jeszcze dodatkowo utrudnia jazdę.

Silny wiatr wiejący z południowego wschodu połamał drzewa, przyniósł też gwałtowne opady deszczu, a gdzieniegdzie i burze. Jedna z nich właśnie przechodzi nad Poznaniem.

Przypominamy, że nad Poznaniem i okolicami obowiązuje drugi stopień ostrzeżenia meteorologicznego. Oznacza on przewidywanie wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, a także śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Aktualizacja, godz. 18.50: na drodze między Kobylnicą a Uzarzewem obowiązuje ruch wahadłowy. Na drodze cały czas pracują strażacy, usuwając powalone drzewa. na razie nie ma sygnałów o poszkodowanych. Powalone zostały także dwa drzewa na Łazarzu – jedno, przy ul. Potockiej, upadło na dach sąsiadującego budynku i uszkodziło go.

el