Strona główna Blog Strona 2147

Poznań: Czy były dyrektor, oskarżony o molestowanie, stanie przed sądem?

0
Sąd umorzył postępowanie wobec Zbigniewa A., uznając, że czyn, który miał miejsce w 2005 roku, przedawnił się. Jednak nie przedawniły się pozostałe zarzuty, za które mężczyzna stanie przed sądem.

Jak informuje „Głos Wielkopolski”, Zbigniew A. jest oskarżony o molestowanie kilku uczennic, przy czym najdawniejszy taki przypadek miał miejsce w 2005 roku, w Swarzędzu. I to właśnie ta sprawa się przedawniła, a sąd umorzył postępowanie. Przedawnienie karalności w takich przypadkach następuje po 10 latach od popełnienia czynu.

Zbigniew A.został oskarżony o molestowanie uczennicy w czerwcu 2018 roku, gdy był dyrektorem Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2 w Poznaniu. Dziewczyna poskarżyła się rodzicom, że próbował ją pocałować, dotykać piersi i pytał o doświadczenia seksualne. Rodzice zawiadomili policję i jeszcze przed końcem roku szkolnego dyrektor został zatrzymany. A w śledztwie, jakie się rozpoczęło, zaczęły wychodzić kolejne fakty.
Ostatecznie w grudniu ubiegłego roku Zbigniew A. został oskarżony o molestowanie siedmiu kobiet: pięciu uczennic, jednej studentki i jednej przedstawicielki handlowej.

Wśród zarzutów było także zdarzenie ze Swarzędza – ówczesna uczennica opowiadała, że gdy Zbigniew A. był tam nauczycielem, próbował ją pocałować. I to właśnie ta sprawa się przedawniła – chociaż zeznania pokrzywdzonej będą bardzo istotne dla sądu w postępowaniu w pozostałych przypadkach i z pewnością wpłyną na ocenę materiału dowodowego.

Po decyzji w sprawie ze Swarzędza już nic nie stoi na przeszkodzie, by proces się rozpoczął. Zbigniew A. cały czas konsekwentnie nie przyznaje się do winy.

Głos Wielkopolski, el

Poznań: Pyrlandia przyciągnęła tłumy

0
Mimo upału i braku cienia na głównym placu parku Jana Pawła II pojawiły się prawdziwe tłumy. Poznaniakom nie brakowało zapału do zabawy, a jedyną oznaką tego, że jest gorąco, były długie kolejki do stoisk z napojami.

Festyn rozpoczął się happeningiem gitarowym, podczas którego kilkudziesięciu muzyków zagrało utwór „Prawy do lewego”. Happeningi są częścią festiwalu Akademia Gitary, której dwunasta edycja właśnie trwa w Wielkopolsce, i nieodmiennie cieszą się ogromnym powodzeniem. Ponieważ w tym roku festiwal odbywa się w klimatach bałkańskich, wybór utworu nikogo nie zdziwił.

Bałkańskie klimaty podtrzymał niezrównany jak zawsze zespół Tzingunz Fanfara Avantura, najbardziej bałkańscy poznaniacy. I oczywiście jak zagrali, to mimo upału i wcześniej jak na tańce pory (była 16.00) widzowie zaczęli tańczyć. Można więc powiedzieć, że siła rażenia Tzingunz Fanfara Avantura jest większa niż dzisiejszego upału…

Po bałkańskich poznaniakach wystąpiła Margaret, która przyciągnęła prawdziwe tłumy w różnym wieku, aż w okolicy sceny zabrakło drzew, pod którymi można by się było schronić przed upałem.

Upał sprawił też, że z festynowych atrakcji największym zainteresowaniem cieszyły się napoje wszelkiego rodzaju – od mrożonej herbaty i lemoniad po piwo. Spore grupki ciekawskich ustawiały się też do wielkiej cysterny Aquanetu, gdzie serwowano kranówkę w firmowych kubeczkach, a dzieci miały największą frajdę dzięki kurtynie wodnej rozstawionej w parku przez strażaków.

Najwięcej osób jednak czekało na występ gwiazdy wieczoru, czyli Krzysztofa Krawczyka i trzeba przyznać, że warto było czekać. Mistrz wpisał się idealnie w klimat imprezy, a wielu co bardziej dojrzałych uczestników imprezy ocierało łzy wzruszenia słuchając starszych przebojów Krzysztofa Krawczyka. Zakończenie lata w Poznaniu można więc uznać za wyjątkowo udane.

Lilia Łada, fot. Sławek Wąchała

Poznań: 2 września tramwaje wrócą na Górny Taras Rataj

0
Zakończyły się wszystkie prace pozwalające na uzyskanie pozwolenia na użytkowanie i 2 września tramwaje wrócą na przebudowany odcinek trasy tramwajowej od os. Lecha do ronda Żegrze.

Jak przypomina Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, zakończenie prac do 2 września, czyli początku roku szkolnego, było priorytetem dla władz miasta. Nie było to łatwe zadanie. Pierwotnie ruch tramwajowy miał wrócić na ten odcinek 1 listopada tego roku, a wykonawca deklarował skrócenie tego terminu do 1 października. Ostatecznie udało się zakończyć prace 2 września – i tym większa radość, że się udało. Kluczem do sukcesu okazały się sprawna koordynacja prac, zaangażowanie wykonawcy i sprzyjająca pogoda…

– Po uruchomieniu ruchu tramwajowego będą jeszcze prowadzone prace nie mające na ten ruch wpływu – zastrzega Grzegorz Bubula, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Związane będą m.in. z uruchomieniem sygnalizacji świetlnej poza rondem Żegrze, na którym w czwartek otwarto wszystkie pasy ruchu i uruchomiono sygnalizację, zagospodarowaniem zieleni, montażem małej architektury oraz odtworzeniem ciągów pieszych i rowerowych wzdłuż ulic Chartowo i Żegrze.

Działanie sygnalizacji świetlnych na przejściu przez ul. Chartowo (na wysokości peronu Os. Czecha), oraz na skrzyżowaniu ulic Chartowo i Wiatracznej oraz Żegrze i Bobrzańskiej jest obecnie testowane. Do czasu pełnej synchronizacji z nowymi światłami i zakończenia robót nie będą działały też sygnalizatory na skrzyżowaniu ulic Kurlandzkiej, Żegrze i Inflanckiej, a także Żegrze, Piłsudskiego i Ostrowskiej oraz na wysokości peronu Żegrze 1. Do tego czasu przejścia dla pieszych, przejazdy rowerowe i drogowe zostaną oznaczone pionowym znakiem „Uwaga Tramwaj”.

Do końca robót od ul. Bobrzańskiej do lewoskrętu w ul. Kurlandzką wyłączony pozostanie pas na północnej nitce ul. Żegrze, prowadzącej od ul. Piaśnickiej do ronda. Przeprowadzenie robót wykończeniowych wymusi również wyłączanie odcinka pasa wewnętrznego tej samej długości po przeciwległej stronie ul. Żegrze.

Zamknięte będą też pasy do skrętu w lewo z ul. Chartowo na Wiatraczną oraz z ul. Żegrze na Bobrzańską. W związku z tym nadal obowiązywał będzie objazd tymczasowy przez skrzyżowanie ulic Żegrze i Kurlandzkiej. Utrzymane zostanie również zamknięcie wewnętrznego pasa ruchu ul. Chartowo od wyjazdu z przystanku Os. Czecha w kierunku ul. Piaśnickiej.

W związku z uruchomieniem komunikacji tramwajowej tymczasowe przystanki dla komunikacji zastępczej zostaną zlikwidowane. Utrzymane natomiast zostaną tymczasowe przystanki przy sklepie Biedronka i pizzerii Tivoli dla autobusów poruszających się po stałych liniach.

Dzięki zastosowanej technologii na całym odcinku przebudowywanej trasy, która będzie dostępna dla osób z niepełnosprawnościami, znacznie poprawi się komfort podróżowania. Przejazdy tramwajów na tym odcinku będą generowały mniejszą emisję hałasu i drgań.

Linie, z których można korzystać na Górnym Tarasie Rataj od 2 września 2019 r.:

Linia nr 1
JUNIKOWO – Grunwaldzka – Reymonta – Hetmańska – Żegrze – Chartowo – Piaśnicka – FRANOWO

Linia nr 5
STOMIL – Starołęcka – Hetmańska – Żegrze – Chartowo – Trasa Kórnicka – Most Św. Rocha – Podgórna – Plac Wolności – Gwarna – Św. Marcin – Rondo Kaponiera – Roosevelta – Głogowska – GÓRCZYN

Linia nr 17
OGRODY – Dąbrowskiego – Most Teatralny – Fredry – Mielżyńskiego – 23 Lutego – Plac Wielkopolski – Wyszyńskiego – Rondo Śródka – Jana Pawła II – Trasa Kórnicka – Chartowo – Żegrze – Hetmańska – Starołęcka – STAROŁĘKA

PIM, ZTM, el

Poznań: Wyścig, mecz Lech – Cracovia i ostatni dzień wakacji. Będą korki!

0
Pierwsza niedziela września zapowiada się jako dzień wyjątkowo nerwowy dla kierowców. Z powodu imprez zaplanowanych na ten dzień w wielu miejscach już od rana można spodziewać się korków i objazdów.

Już od 8.00 rano okolice Grunwaldzkiej i Bukowskiej zostaną zamknięte dla ruchu z powodu UCI Gran Fondo World Championships POZNAŃ 2019. Wezmą w nim udział kolarze z 40 państw i będą walczyć o tytuł mistrza świata, ale to raczej słabe pocieszenie dla kierowcy, który chciałby właśnie rano, 1 września, wjechać do Poznania od strony zachodniej. Strefa zamknięta dla ruchu pojazdów obowiązuje już od soboty, od 23.30, od ul. Bukowskiej od Roosevelta do Szylinga / Kraszewskiego do niedzieli, do ukończenia zawodów. A już na pewno należy unikać tej części miasta w niedzielę od 8.00 mniej więcej do 16.00, gdy zakończy się wyścig. Dotyczy to także pasażerów miejskiej komunikacji, bo i ona będzie się musiała dopasować do kolarzy.

Jeśli komuś się wydaje, że zakończenie wyścigu zakończy również utrudnienia w zachodniej części miasta – jest w błędzie. Bo o 17.30 przy Bułgarskiej rozpocznie się mecz Lech – Cracovia, a kibice przecież muszą jakoś na stadion dojechać mimo trwającego wyścigu kolarskiego. W dodatku, jak zazwyczaj w czasie meczu, także i wokół Bułgarskiej będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu od 14.30 do 21.30.

Jak informuje Zardzą Dróg Miejskich, w etapie pierwszym, przed rozpoczęciem meczu (o 17:30) i w jego trakcie, wyłączone z ruchu będą:
– ul. Wałbrzyska na odcinku od ul. Strzegomskiej do ul. Ptasiej,
– ul. Ptasia na odcinku od parkingu „POL-HOL” do ul. Wałbrzyskiej oraz ul. Węgorka,
– ul. Świerzawska od strony ul. Bułgarskiej oraz od strony ul. Marcelińskiej na odcinku za wjazdem na osiedle,
– pas do skrętu w lewo z ul. Grunwaldzkiej (od centrum) w ul. Jugosłowiańską.

W etapie drugim, pod koniec meczu i na czas rozejścia się publiczności, wyłączone z ruchu będą:
– dwa pasy do skrętu w lewo z ul. Grunwaldzkiej (od strony Junikowa) w ul. Bułgarską,
– ul. Bułgarska na odcinku od ul. Grunwaldzkiej do Marcelińskiej (w obu kierunkach),
– ul. Grunwaldzka na odcinku od ul. Grochowskiej do ul. Bułgarskiej oraz od ul. Jawornickiej do ul. Jugosłowiańskiej,
– ul. Jugosłowiańska na odcinku od ul. Taczanowskiego do ul. Grunwaldzkiej,
– wjazdy w ul. Grunwaldzką z ulic: Conrada Drzewieckiego, Marszałkowskiej, Cześnikowskiej, Bolkowickiej i Babimojskiej.

Ponadto obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się na ul. Ptasiej i Wałbrzyskiej oraz zakaz wjazdu w zatokę na ul. Jugosłowiańskiej przy ul. Grunwaldzkiej (z wyjątkiem służb upoważnionych).
Utrzymana zostanie komunikacja zbiorowa w ciągach ulic: Bułgarskiej i Grunwaldzkiej i tradycyjnie na wniosek policji mogą być wprowadzone inne czasowe zmiany w rejonie imprezy.

„Głos Wielkopolski” przypomina także, że ostatni dzień wakacji jest tradycyjnie dniem chętnie spędzanym w zoo. Poznański ogród jest wtedy tak oblegany, że na ulicy Krańcowej tworzą się kolejki samochodów, które nie mogą dojechać do zoo. Także i tam lepiej nie wybierać się samochodem.

ZDM, Głos Wielkopolski, el

Poznań: UCI Gran Fondo World Championships Poznań 2019. Będą utrudnienia w ruchu

0
W pierwszą wrześniową niedzielę w Poznaniu i gminach na zachód od miasta odbędą się kolarskie mistrzostwa świata UCI Gran Fondo World Championships Poznań 2019. Tego dnia w związku z zawodami trzeba będzie się liczyć z utrudnieniami w ruchu.

Na utrudnienia można się już natknąć od godziny 8.00 w rejonie ulic Bukowskiej i Grunwaldzkiej, bo tam właśnie, na MTP, rozpocznie się impreza. Start zawodów zlokalizowany będzie na ul. Bukowskiej, a meta – na ul. Grunwaldzkiej w rejonie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Trasa głównego wyścigu (150 km) prowadzi ul. Bukowską na zachód, a następnie m.in. przez Wysogotowo, Lusowo, Duszniki, Lwówek, Wytomyśl, Buk, Niepruszewo, Zakrzewo, Skórzewo, ul. Złotowską, Owczą i Grunwaldzką na teren MTP.

W rejonie strefy startu i mety na ul. Grunwaldzkiej i Bukowskiej (od ul. Matejki/Szylinga do ul. Roosevelta) obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się od soboty od godz. 8:00 do niedzieli do godz. 16:00. Prosimy kierowców o wcześniejsze usunięcie pojazdów z miejsc objętych zakazami.

W sobotę od godz. 23:30 i w niedzielę do zakończenia zawodów zamknięta dla ruchu pojazdów będzie strefa startu na ul. Bukowskiej od ul. Roosevelta do ul. Szylinga/Kraszewskiego.

Na czas zawodów – do przejazdu ostatniego zawodnika – wyłączone z ruchu zostaną:
– ul. Bukowska (od ul. Roosevelta do ul. Bułgarskiej) – zamknięty ruch w obie strony od godz. 8:00;
– ul. Bukowska (od ul. Bułgarskiej do granic miasta) – zamknięta jezdnia wlotowa do centrum od godz. 8:00;
– ul. Złotowska (od ronda Malwowa/Skórzewska do ul. Owczej) – zamknięty ruch w obie strony od godz. 11:00;
– ul. Owcza i Cmentarna – zamknięte od godz. 11:00;
– ul. Grunwaldzka (od ul. Cmentarnej do ul. Ułańskiej) – zamknięta jezdnia wlotowa do centrum od godz. 11:00.

Na skrzyżowaniach na trasie zawodów wyłączone zostaną sygnalizacje świetlne i zlokalizowane zostaną śluzy, przez które w miarę możliwości odbywać się będzie ruch poprzeczny sterowany ręcznie przez uprawnione osoby. Autobusy i tramwaje podporządkowane zostaną czasowej organizacji ruchu.

Start poszczególnych grup kolarzy planowany jest w niedzielę od godz. 9:00 do 10:30. Powrót na metę spodziewany jest w godzinach od 12:30 do 14:30. W tych godzinach szczególnie utrudniony może być przejazd poprzeczny przez śluzy w ciągu ul. Bukowskiej (start) i ul. Grunwaldzkiej (powrót zawodników). Zmiany wprowadzane będą etapowo wraz z postępem wyścigu i odwoływane po przejeździe ostatniego zawodnika.

Na wniosek policji mogą być wprowadzane dodatkowe zmiany w organizacji ruchu. Organizatorzy proszą o zachowanie ostrożności w rejonie zmian organizacji ruchu na trasie zawodów.

ZDM, el

Poznań: Od 1 września w Woli i Kiekrzu nowe perony

0
Dzięki remontowi trasy kolejowej Poznań-Szczecin pasażerowie korzystający ze stacji Wola i Kiekrz od 1 września będą mieli do dyspozycji nowe perony.

Nowe perony zostały też wyposażone w nowe ławki, oświetlenie i waty chroniące przed deszczem i śniegiem. Mają też nawierzchnię antypoślizgową, a niepełnosprawni będą mieli do dyspozycji pochylnie. W Kiekrzu powstanie też przejście podziemne z windami, które nie tylko ułatwi dojście na perony, ale i komunikację między częściami dzielnicy położonymi po obu stronach torów.

Remont peronów to część prac modernizacyjnych na trasie kolejowej z Poznania do Szczecina. Prace rozpoczęły się kilka miesięcy temu i potrwają do 2020 roku. Ich efektem jest wyremontowany peron we Wronkach i trwające remonty w Baborówku i Pamiątkowie. W następnej kolejności nowe, komfortowe perony otrzymają stacje w Rokietnicy, Pęckowie i Szamotułach. Budowana jest także nowa sieć trakcyjna i wymieniane tory. Wszystko to sprawi, że za dwa lata będziemy jechać do Szczecina o 50 minut krócej, a pociągi pojadą z prędkością 160 km na godzinę.

Mat. pras., el

Poznańscy policjanci zatrzymali pracowników skarbówki. Za 12 milionów złotych

0
Sześciu pracowników Urzędu Skarbowego w Szamotułach oskarżonych o niedopełnienie obowiązków i jedna z zarzutem z art. 231 kk. To efekt kontroli przeprowadzonej w urzędzie.

Kontrolę przeprowadzili wspólnie pracownicy Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów i policjanci z Wydziału Dochodzeniowo Śledczego i Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Poznaniu, a nadzorowała całość Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

Prowadzący działania ustalili, że pracownicy Urzędu Skarbowego w Szamotułach dokonywali kontroli podatkowych w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami i regulaminami, w żaden sposób nie weryfikując przedkładanych przez podatnika dokumentów. Zdarzało im się też odstępować od kontroli podatkowych, mimo że byli zobowiązani do ich przeprowadzenia. Wszystkie te działania dały w efekcie około 12 milionów złotych strat na rzecz Skarbu Państwa. Zatrzymanym grożą 3 lata więzienia.

KWP, el

Tikun – Hałas klezmerski czy góralski?

0
Jacek Hałas z zespołem zaprezentował na dziedzińcu Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu muzykę klezmerską. Kultura żydowska od dawna obecna w Polsce, często bardzo się przeplata i łączy z naszą kulturą.

Klimatyczna muzyka i dobra zabawa, to nas czekało na dziedzińcu. Rodzinny zespół porwał widownię do tańca. Tradycyjnie spotkaniu towarzyszył konkurs oraz mały poczęstunek.

Konin: Program Zjednoczonej Prawicy na konwencji PiS

0
Inwestycje w komunikację, zdrowie i energetykę, a jako priorytet – powietrze bez smogu. Sławomir Zasadzki, lider listy Zjednoczonej Prawicy z okręgu 37., przedstawił program „Piątki Hoffmanna” na konwencji PiS w Koninie.

Jak informuje Radio Poznań, Zbigniewa Hoffmanna wspierał w Koninie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Lider partii rządzącej w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej mówił, że PiS chce, aby rodacy żyjący na wsi mieli takie same prawa i warunki, jak ci żyjący w miastach. Stąd takie działania jak budowa dróg lokalnych, odbudowa połączeń autobusowych i kolejowych, jeśli to możliwe.Na wsi i w małych miastach będą też przywracane posterunki policji, poczty oraz inne instytucje potrzebne w codziennym życiu.

Będzie też wsparcie dla rolników, zwłaszcza tych, którzy ucierpieli z powodu suszy. W ubiegłym roku na tę pomoc przeznaczono 2,2 mld zł, w tym roku jeszcze nie wiadomo, ile, ale też będą to poważne sumy.

W trakcie kampanii przez wyborami parlamentarnymi 13 października Jarosław Kaczyński ma odwiedzić wszystkie 41 okręgów wyborczych. Prezes okręgu konińskiego Witold Czarnecki, odpowiedzialny za kształt tutejszej listy PiS, zapowiada, że jego ambicją jest co najmniej sześć mandatów.

Radio Poznań, el

Gniezno: Czy przez błąd urzędników doszło do utraty miejskiego majątku?

0
Radni Prawa i Sprawiedliwości chcą, żeby Najwyższa Izba Kontroli zajęła się przejęciem przez Skarb Państwa budynku byłego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Gnieźnie.

Jak podaje Radio Poznań, sprawą zajął się radny Paweł Kamiński, którego zdziwił fakt, jak trudno uzyskać informacje na ten temat. Radny zainteresował się, jak to się stało, że budynek TBS, wart kilka milionów złotych, przeszedł na rzecz Skarbu Państwa. I nie uzyskał odpowiedzi. Jego zdaniem w całej tej sprawie jest w Gnieźnie zmowa milczenia. Dowodem na to, jest uchwała przegłosowana podczas ostatniej sesji, dzięki której, jak uważają radni PiS, prezydent może samodzielnie decydować o majątku miasta, bez wiedzy i zgody rady.

Prezydent Gniezna Tomasz Budasz odpiera zarzuty twierdząc, że żadnej zmowy milczenia nie ma, a w urzędzie po prostu toczą się prace, które docelowo mają sprawić, że to mieszkańcy tego budynku staną się właścicielami TBS. Sprawa nie jest łatwa, bo przepisy są w tej materii bardzo skomplikowane i często niejasne. Ale prace cały czas trwają.

Radio Poznań, el

Gniezno: Ruszają unijne projekty. Będzie lepsza komunikacja

0
6 mln zł – tyle jest warta inwestycja unijna w Gnieźnie i Witkowie, dzięki której w obu miastach będzie wygodniejsza i bezpieczniejsza komunikacja. Marszałek Marek Woźniak podpisał umowy na jej dofinansowanie.

Jak podaje Radio Poznań, dzięki tym środkom Gniezno będzie mieć nowoczesne centrum przesiadkowe w miejscu dworca upadłego PKS, buforowy parking i 100 rowerów miejskich. Taka lokalizacja umożliwi szybkie i bezproblemowe przesiadanie się z pociągu do komunikacji miejskiej oraz podmiejskiej – i odwrotnie.

Można będzie przesiąść się także na miejski rower. W Gnieźnie będzie ich 100, a punktów do wypożyczania – 15. Natomiast Witkowo dostanie prawie 1,3 mln zł na budowę 2 km ścieżki rowerowej w gminie. To poprawi bezpieczeństwo, bo wreszcie piesi i rowerzyści nie będą musieli chodzić poboczem.

Radio Poznań, el

Poznań: Cztery gminy podpisały umowę o dofinansowanie połączeń autobusowych

0
Kazimierz Biskupi, Żelazków, Łubowo i Rychwał jako pierwsze podpisały w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim umowy o dofinansowanie połączeń autobusowych.

Jak informuje Radio Poznań, pieniądze pochodzą ze specjalnego funduszu, który rząd chce przeznaczyć na walkę z tzw. wykluczeniem komunikacyjnym. Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann zapowiada likwidację białych plam na mapie linii autobusowych.

Po likwidacji lokalnych PKS-ów mieszkańcy mniejszych miejscowości mają ogromne problemy, by dojechać do szkoły, pracy, urzędu czy lekarza. Zwłaszcza starszym osobom, które z racji wieku lub stanu zdrowia nie prowadzą samochodów, trudno jest wydostać się ze swojej miejscowości.

Dofinansowanie rządowe w gminie Rychwał na przykład zapewni kursowanie tzw. babciobusu, który codziennie rano objeżdża całą gminę, przejeżdża koło szpitala i dojeżdża do Konina. Wprawdzie ten autobus kursował już wcześniej, ale dzięki rządowym pieniądzom wiadomo na pewno, że linia nie zostanie zawieszona z powodów finansowych.

O pieniądze na nowe połączenia wnioskowało 16 gmin i powiatów. 13 dostanie dotacje i uruchomi dzięki nim 101 nowych połączeń autobusowych. Kolejny nabór wniosków ma ruszyć jesienią.

Wielkopolska miała do wykorzystania 20 mln złotych. Na razie do samorządów trafi tylko 600 tys. złotych.

Radio Poznań, el

Poznań: XII Parada Motocyklowa Solidarności przejechała przez miasto

0
Ponad 500 motocyklistów w przeróżnych strojach i ozdobach z flagami Solidarności przejechało przez Poznań. Akcję zakończy koncert zespołu Wolny Elektron.

Motocykliści wyruszyli o 14.00 z placu Wolności i przejechali przez miasto. Trasa przejazdu obejmowała miejsca związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę i z historią Solidarności, a meta wypadła na terenie HCP od strony 28 Czerwca.

Motocyklistom Solidarności towarzyszyli członkowie grup rekonstrukcyjnych z Poznania i Ostrowa Wielkopolskiego.

Mat. pras., el, fot. Sławek Wąchała

Lech w niedzielę z Cracovią, szykuje się dobra frekwencja

0
Lech Poznań zmierzy się na własnym stadionie w niedzielny wieczór z Cracovią prowadzoną przez Michała Probierza. Będzie to pojedynek kolejno czwartej i szóstej drużyny w tabeli PKO Ekstraklasy. Na stadionie w stolicy Wielkopolski szykuje się całkiem przyzwoita frekwencja, bo na ten moment sprzedanych jest już ponad 20 tysięcy biletów, więc ostateczna sprzedaż może zakręcić się nawet koło trzydziestu tysięcy.

Czego należy się obawiać ze strony Cracovii? Najlepiej opowie o tym sam trener „Kolejorza”, Dariusz Żuraw.

Cracovia jest zespołem mocno wyrachowanym, tak samo zresztą jak wszystkie prowadzone dotychczas przez Michała Probierza. Jego drużyna szybko reaguje na boisku w fazach przejściowych z obrony do ataku i w przeciwnym kierunku. Mają zespół złożony z dobrych piłkarzy i musimy być przez cały czas mocno skupieni, zwłaszcza w defensywie, bo Cracovia szybko potrafi stwarzać sobie sytuacje i je wykorzystywać. Nawet jeżeli mają momenty, że ich gra nie wygląda specjalnie atrakcyjnie dla oka, to w każdej chwili po przechwycie piłki mogą szybko przejść do kontrataku i zdobyć bramkę. Analizowaliśmy dokładnie grę Cracovii i uważamy, że będzie to najtrudniejszy rywal ze wszystkich, z którymi dotychczas w tym sezonie graliśmy. Poprzeczka jest zawieszona wysokomówił na konferencji prasowej opiekun lechitów, Dariusz Żuraw.

Gdzieś przeczytałem, że do tej pory grałem z Lechem 31 razy i 13 z tych meczów moje drużyny wygrały. Statystyki są fajne, bo się zmieniają. Nie może zdarzyć się nam nic lepszego niż to, że po trzynastu latach przełamiemy się w Poznaniu. Tam jest wielu doświadczonych zawodników, są też mocni zmiennicy, którzy często potrafią odwrócić przebieg meczu. Mają dobre momenty, jak w spotkaniu z Rakowem, kiedy to szybko objął prowadzenie 2:0. Darko Jevtic jest motorem napędowym tego zespołu i musimy zwrócić na niego szczególną uwagę. Przygotowywaliśmy się przez tydzień, jak radzić sobie z agresywnym pressingiem Lecha. Sądzę, że czeka nas fajny mecz – wypowiadał się z kolei trener Cracovii, Michał Probierz.

Cracovia w tabeli ma jeden punkt mniej od Lecha. Na wyjazdach w trzech meczach zdobyła cztery punkty, jeden mecz wygrała, jeden zremisowała i jeden przegrała. Poznaniacy u siebie grali z kolei tylko dwa razy i w jednym z nich zwyciężyli – z Wisłą Płock – zaś ze Śląskiem schodzili z boiska pokonani. Nie da się ukryć, że Cracovia będzie jednym z trudniejszych przeciwników, z jakim lechici do tej pory się mierzyli. Można chyba go porównywać do będącego w wysokiej formie Śląska Wrocław. W Cracovii pełny kredyt zaufania otrzymał szkoleniowiec, Michał Probierz, który konsekwentnie od 2017 roku buduje po swojemu drużynę i wydaje się, że w Krakowie zaczyna klarować się coś ciekawego, bo przecież dzięki dobrej grze w zeszłym sezonie, drużyna z Krakowa w bieżących rozgrywkach występowała w kwalifikacjach do Ligi Europy, gdzie uległa Dunajskiej Stredzie.

Na kogo trzeba uważać? Zdecydowanie na napastnika, Rafaela Lopesa, który miał okazję mierzyć się już w tym sezonie z Lubomirem Satką w Lidze Europy. Doskonale pamiętamy, jak jednym przyjęciem piłki ograł obecnego defensora „Kolejorza” i zdobył bramkę. Groźny jest także Sergiu Hanca, mający już w sześciu meczach cztery strzelone gole. Drużyna prowadzona przez Michala Probierza nie będzie z pewnością chciała grać na Bułgarskiej z Lechem w otwarte karty, więc będziemy obserwowali od pierwszych minut zapewne przewagę „Kolejorza” i próbę kontruowania akcji z ataku pozycyjnego. Na błędy czekać będą zawodnicy Cracovii, by tylko przenieść piłkę do przodu i szukać swojej szansy z szybkiego kontrataku. Tak przecież lechitów pokonał Śląsk Wrocław przed kilkoma tygodniami. Mamy nadzieję jednak, że trener Żuraw wyciągnął po tamtym spotkaniu odpowiednie wnioski i wprowadził je w życie, bo do koniecznej poprawy była niepewność Harta przy pierwszych, szybkich podaniach do obrońców czy defensywnego pomocnika, przez co wprowadzał ich na miny, co rywale mogli w łatwy sposób wykorzystywać.

Początek spotkania w niedzielę w Poznaniu o godzinie 17:30, sędzią tego meczu będzie Bartosz Frankowski.

Poznań: Uroczysta odprawa warty okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej

0
Ułani Miasta Poznania i Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zaprosili w samo południe poznaniaków i turystów na uroczystą odprawę warty. Jak zawsze efektowna uroczystość cieszyła się ogromnym zainteresowaniem widzów.

Uroczyste odprawy warty to już poznańska tradycja kultywowana podczas szczególnie ważnych okazji. powodem dzisiejszej odprawy było upamiętnienie 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Stowarzyszenie Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich jak zawsze przygotowało perfekcyjnie uroczystość i jak zawsze wyszkolenie koni oraz umundurowanie ich jeźdźców robiły niesamowite wrażenie tak na turystach, jak i na poznaniakach. Warto dodać, że ułani wystąpili w umundurowaniu polowym z 1939 roku.

Przed Wielkopolskim Muzeum Niepodległości zostało także przygotowane stanowisko strzeleckie z repliką karabinu maszynowego Browning wz. 28. Chętni mogli przyjrzeć się wyposażeniu stanowiska i wypytać o szczegóły samych ułanów, a także dowiedzieć się więcej o Wielkopolskiej Brygadzie Kawalerii walczącej w składzie Armii „Poznań” i 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich, który przeszedł szlak bojowy w składzie Wielkopolskiej Brygady Kawalerii.

el, fot. Sławek Wąchała

 

Poznań: Czy grozi nam awaria oczyszczalni ścieków, jak w Warszawie? Aquanet zapewnia, że nie

0
Poznańskie instalacje i kolektory są pod stałą kontrolą – wyjaśniają władze spółki.

O poznańskie oczyszczalnie ścieków zapytało Aquanet Radio Poznań, po awarii w warszawskiej „Czajce”, by upewnić się, że podobny wypadek nie grozi w stolicy Wielkopolski.

Dorota Wiśniewska, rzeczniczka prasowa Aquanetu wytłumaczyła, że wszystkie nowoczesne oczyszczalnie stosują procesy mechaniczne i biologiczne. Poznańska oczyszczalnia również. Najpierw w procesie mechanicznym odławia się większe rzeczy płynące ze ściekami. Później reszta trafia do reaktorów, gdzie żyją bakterie, które te ścieki po prostu zjadają. Dopiero tak oczyszczona woda trafia do rzeki.

Warszawska oczyszczalnia działa na tej samej zasadzie, ale problemem była nie utylizacja ścieków, a awaria dwóch kolektorów, którymi ścieki płyną do oczyszczalni. Rozszczelnił się nie tylko kolektor główny, ale i zapasowy. A oba znajdują się pod dnem Wisły i tak doszło do wycieku. Awaria kolektora zawsze może się zdarzyć, ale te poznańskie są starannie monitorowane i nic takiego się z nimi nie dzieje.

Radio Poznań, el

Plastikowe reklamówki nawet za 50 groszy?

0
20 groszy opłaty recyklingowej za sztukę i 5 groszy podatku VAT – te dodatkowe opłaty mogą sprawić, że za cieniutki woreczek, w który zapakują nam zakupy, zapłacimy nawet i 50 groszy.

Dlaczego opłaty idą w górę? Powód jest prozaiczny, jak podaje „Głos Wielkopolski”: zbyt małe wpływy do budżetu z tytułu opłaty recyklingowej. Miała ona stanowić zastrzyk finansowy dla budżetu, ale okazało się, że skorzystali z niej głównie przedsiębiorcy poprzez omijanie przepisów przez sieci handlowe. Podwyżka opłat ma zwiększyć wpływy i zmniejszyć zużycie foliówek.

Dlatego 6 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nowe przepisy w niej zawarte nakładają – od 1 września 2019 roku – obowiązek odprowadzenia opłaty recyklingowej na wszystkie torby plastikowe o grubości od 15 mikrometrów wzwyż. Natomiast od 1 stycznia 20202 roku wszystkie sklepy będą musiały prowadzić ewidencję toreb i rozliczać się z nich. Każdy handlowiec z tego właśnie powodu będzie miał swoje konto w Bazie Danych o Odpadach.

I to dlatego po podwyżce reklamówka, która wcześniej kosztowała 25 groszy, teraz będzie kosztowała 50. Wszystko zależy od grubości torby: opłatą objęte są wszystkie torebki foliowe o grubości od 15 do 50 mikrometrów. Bezpłatne zostaną tylko te najcieńsze reklamówki, w które zazwyczaj pakujemy pieczywo albo owoce. Dotyczy to wszystkich sklepów – od marketów po osiedlowe sklepiki.

Głos Wielkopolski, el

Poznań: Ruszył proces kibiców Lecha

0
Namawianie do wbiegnięcia na murawę, atakowanie policjantów i rzucanie rac. Takie zarzuty postawiono siedmiu kibicom Lecha po meczu z Legią Warszawa. 30 sierpnia rozpoczął się ich proces.

Chodzi o mecz Lecha z Legią, który odbył się w maju 2018 roku na stadionie przy Bułgarskiej. To był ostatni mecz sezonu Ekstraklasy i wygrana Legii oznaczałaby mistrzostwo dla tego klubu, w dodatku zdobyte – i świętowane – w Poznaniu. Nic dziwnego, że kibice obu drużyn byli niezwykle podnieceni już na kilka dni przed spotkaniem. Jak podaje „Głos Wielkopolski”, plotki głosiły, że poznańscy kibice przerwą mecz, jeśli Lech zacznie przegrywać.

I tak też się stało w drugiej połowie spotkania, gdy Lech przegrywał 0:2. Na murawę poleciały świece dymne i race, a chwilę później kibice, po zdemolowaniu ogrodzenia, ruszyli na murawę.

Efekt był łatwy do przewidzenia: mecz został zakończony, Lech przegrał walkowerem, a policja zatrzymała wszystkich, którzy wbiegli na murawę. Większość z nich przyznała się do zarzutów i poddała karze dobrowolnie. Z wyjątkiem siedmiu osób i to one właśnie trafiły na ławę oskarżonych. Wśród nich jest m.in. Piotr K. „Klima”, który uchodzi za lidera kibiców Lecha i któremu policja zarzuca nakłanianie kibiców do przerwania meczu oraz kierowanie nimi podczas wbiegania na murawę i rzucania rac.

Od razu na początku procesu Jakub M., kolejny oskarżony, przyznał się do winy i złożył wniosek o dobrowolne poddanie karze, więc jego sprawa została wyłączona. Piotr K., który zeznawał jako następny, nie przyznał się do winy i odmówił składania zeznań. odczytano więc zeznania, jakie składał w czasie śledztwa, a z których wynikało, że ani nie wnosił rac i świec dymnych, ani nikogo go niczego nie namawiał. A nie zauważył niczego, bo był zajęty prowadzeniem dopingu dla piłkarzy Lecha. Gdy zorientował się, że coś się dzieje na płycie, było już zbyt dużo dymu, żeby rozpoznać osoby, które tam są. On sam jest kibicem niezrzeszonym, więc to nic dziwnego, że nie wszystkich kibiców zna.

Do większości zarzutów nie przyznali się też pozostali oskarżeni: Mikołaj N., który usłyszał zarzuty ataku na policjanta oraz wbiegnięcia na murawę. Marcin K., Hubert K. i Jarosław J. przyznali się jedynie do wejścia na murawę, ale nie do ataku na policjanta i niszczenia ogrodzenia. Bartosz S., który także został oskarżony o wbiegnięcie na murawę, przyznał się do tego zarzutu i wyjaśnił, że powodem była frustracja z powodu przegrywanego meczu.

Głos Wielkopolski, el

Poznań: XII Parada Motocyklowa Solidarności przejedzie przez miasto

0
Ponad 500 motocyklistów wyruszy o 14.00 z placu Wolności i jadąc przez ulice Poznania dotrze do zakładów HCP. XII Paradzie Motocyklowej będą towarzyszyć grupy rekonstrukcyjne.

Wszyscy miłośnicy motorów powinny stawić się na placu Wolności, z którego o 14.00 wyruszy XII Parada Motocyklowa Solidarności. Będzie ją można podziwiać na ulicach Poznania, bo metę zaplanowano na terenach HCP od strony 28 Czerwca. Trasa przejazdu obejmuje miejsca związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę i z historią Solidarności.

Motocyklistom Solidarności będą towarzyszyć członkowie grup rekonstrukcyjnych z Poznania i Ostrowa Wielkopolskiego, a wydarzenie zakończy koncert zespołu Wolny Elektron.

Mat. pras., el