Strona główna Blog Strona 2124

Poznań: Jakub J., były zastępca prezydenta Poznania, niewinny

0
Były wiceprezydent Poznania i były prezes spółki Szpitale Wielkopolskie, oskarżony o niegospodarność i działanie na szkodę spółki, został uniewinniony. Ale prokuratura złożyła apelację od wyroku.

Jakub J. został oskarżony o niegospodarność w zarządzaniu funduszami spółki Szpitale Wielkopolskie, której był prezesem. Zarzucano mu między innymi zlecanie pracy klubowi fitness, w którym sam ćwiczył. Jakub J. podpisał faktury dla klubu i kilku innych firm za usługi marketingowe i akcje promocyjne o wartości 250 tys. zł. Wątpliwości wzbudził brak potwierdzeń, że te usługi w ogóle zostały wykonane. Zawiadomienie do prokuratury złożyła Izabela Grzybowska, jego następczyni na stanowisku prezesa, gdy zrezygnował, zostawszy zastępcą prezydenta Poznania.

Jakub J. z kolei twierdził, że cała afera została zmontowana dlatego, że nie chciał się poddać naciskom wysoko postawionych polityków z PO i przyjąć do pracy w spółce wskazanych przez nich osób. Oskarżył też nowe władze Szpitali Wielkopolskich o niszczenie i wybiórcze prezentowanie dokumentów spółki.

Wyrok Sądu Rejonowego Poznań Grunwald i Jeżyce uniewinniający go ze wszystkich zarzutów zapadł jeszcze w lipcu i – jak podaje „Głos Wielkopolski” – Jakub J. powiedział po ogłoszeniu wyroku, że niczego innego się nie spodziewał. Jego zdaniem cała ta sprawa i zarzuty były zwyczajnie wydumane, a prokuratura nie tylko nie umiała przed sądem obronić swojej tezy, ale nie przedstawiła też przekonujących dowodów.

Jednak prokuratura jest innego zdania i zapowiedziała apelację od wyroku. Sprawą zajmie się więc Sąd Okręgowy w Poznaniu.

Głos Wielkopolski, el

Poznań: Muzeum Broni Pancernej zostanie otwarte w październiku

0
Dokładnie 8 października tego roku pierwsi zwiedzający będą mogli obejrzeć ekspozycję Muzeum Broni Pancernej w nowej siedzibie przy ul.3 Pułku Lotniczego.

Pierwotnie, jak podaje „Głos Wielkopolski”, muzeum miał zostać otwarte w setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Ale okazało się, że do tego czasu nie zdąży powstać zadaszenie między pawilonami wystawowymi. A jest ono niezwykle ważne, ponieważ to dzięki niemu muzeum będzie dysponować prawie dwa razy większą powierzchnią wystawienniczą około 6 tysięcy metrów kwadratowych. Przypomnijmy, że w starej siedzibie muzeum, na Golęcinie, było tylko 750 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej.

Przystosowanie dawnych hangarów lotniczych do potrzeb muzealnych kosztowało ponad 21 mln zł. Ale za to teraz wreszcie będzie gdzie pomieścić i pokazać zwiedzających niezwykle bogate i unikatowe wręcz zbiory poznańskiego Muzeum Broni Pancernej.

W dzień otwarcia wszyscy chętni będą mogli zwiedzać muzeum za darmo.

Głos Wielkopolski, el

Kalisz: W szpitalu trwa protest diagnostów i rehabilitantów

0
Odwołane badania i przyjęcia oraz zabiegi rehabilitacyjne w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu. 52 osoby na 117, które należą do Związku Fizjoterapeutów i Diagnostów, nie przyszły dziś do pracy.

Jak informuje Radio Poznań, Radosław Kołaciński, dyrektor szpitala przyznaje, że sytuacja jest trudna, ale popiera postulaty protestujących. Trzeba było odwołać zaplanowane na ten tydzień badania w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej oraz zabiegi rehabilitacyjne. Część pacjentów z oddziału rehabilitacyjnego trzeba było wypisać na przepustkę. Bez zakłóceń działają laboratorium i patomorfologia oraz SOR.

Jak długo potrwa protest – nie wiadomo. Diagności, rehabilitanci i radiolodzy domagają się wyższych pensji. Protest w Kaliszu wspiera także personel ostrowskiego szpitala. Tu wprawdzie wszyscy pracują, ale placówka jest oplakatowana, a pracownicy noszą czarne koszulki na znak protestu.

Radio Poznań, el

Poznań: Bogdanka przestanie zalewać Sołacz

0
Nowy kolektor o większej przepustowości ma zaradzić corocznym wylewom rzeczki i podtapianiu okolicznych terenów. Poznańskie Inwestycje Miejskie właśnie ogłosiły przetarg na wykonanie tej inwestycji.

Co roku na wiosnę Bogdanka występowała z brzegów, zalewając, gdy wiosna była wyjątkowo deszczowa, okoliczne tereny, w tym park Wodziczki i ogródki działkowe. Działo się tak z powodu niewydolności starego kolektora, który po większych deszczach nie nadążał z odbieraniem wody z rzeki.

Poznańscy ekolodzy twierdzą co prawda, że powodem wylewania Bogdanki jest nie tyle niewydolność kolektora, co coraz bardziej gęsta, rabunkowa zabudowa brzegów rzeki. Tam, gdzie były wyłącznie tereny zielone, na przykład wzdłuż ulicy Drzymały i Urbanowskiej – teraz stoją budynki. I to one sprawiają, że woda, która wcześniej wsiąkała w ziemię, teraz nie ma gdzie wsiąkać i płynie bezpośrednio do rzeki powodując, że występuje z brzegów.

PIM częściowo zgadza się z tą opinią – jeśli chodzi o gęstość zabudowy.
– Stary kolektor ma już ponad 100 lat i jego przepustowość nie przystaje do aktualnej wielkości Poznania, w którym mieszka obecnie czterokrotnie więcej osób niż w czasach, gdy był budowany – tłumaczy Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – To dlatego podczas intensywnych opadów deszczu zbiornik retencyjny Bogdanki o pojemności ok. 30 tys. metrów sześciennych, zlokalizowany między ul. Nad Wierzbakiem a ul. Pułaskiego, przepełnia się, a przyległe tereny są zalewane. Budowa nowego kolektora o średnicy 2,4 m wpłynie na poprawę stanu środowiska naturalnego w tym rejonie i uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej, co jest obecnie jednym z największych wyzwań samorządów.

Na nowy kolektor – oprócz systemu rur – składają się również komory, urządzenia podczyszczające ścieki deszczowe, kanalizacja kablowa na potrzeby monitoringu oraz wylot do rzeki Warty. Ma zostać zbudowany metodami bezwykopowymi, przy użyciu mikrotunelingu, co zminimalizuje konieczność prowadzenia robót ziemnych, a także ograniczy kolizje z istniejącymi sieciami podziemnymi.

Zaplanowano, że rurociąg o przekroju 2,4 m będzie przebiegał od zbiornika retencyjnego Bogdanki przy ul. Pułaskiego wzdłuż ul. Przepadek, przez tereny zielone przewidziane pod usługi sportowe, a dalej w pasie al. Armii Poznań do skrzyżowania ul. Szelągowskiej i ul. Garbary z wylotem do Warty. Trasę kolektora przewidziano na działkach ogólnodostępnych: w pasach drogowych, pod jezdniami dróg i ulic, pod chodnikami oraz terenami zielonymi.

Do zwycięzcy przetargu będzie należało m.in. zaktualizowanie rozwiązań technicznych istniejącego projektu budowlanego, uzyskanie wszystkich prawomocnych decyzji administracyjnych pozwalających na realizację zadania inwestycyjnego, a także przygotowanie kosztorysu inwestorskiego. Będzie miał na to około roku od podpisania umowy. Podmioty zainteresowane udziałem w przetargu mogą składać swoje oferty do 17 października.

PIM, el

Murowana Goślina: Śledztwo w sprawie wybuchu gazu jeszcze potrwa

0
Miało się zakończyć w tym roku, ale wątpliwości techniczne sprawiły, że trzeba będzie jeszcze poczekać na zakończenie i wnioski.

Jak informuje Radio Poznań, śledczy czekali na opinię geologów, która ma być gotowa na przełomie września i października. Liczyli na to, że ekspertyza pozwoli jednoznacznie ustalić, kto lub co odpowiada za wybuch gazu w Murowanej Goślinie. Jednak już wiadomo, że ta ekspertyza nie da odpowiedzi na wszystkie pytania, dlatego prokuratura zadecydowała o powołaniu kolejnych biegłych, tym razem gazowników.

Przypomnijmy, że do wybuchu gazu doszło w styczniu 2018 roku. Zniszczone zostały trzy domy w wyniku pożaru, a dwadzieścia innych zostało uszkodzonych. Na szczęście nikt nie zginął i nie został ranny.

Wiadomo na pewno, że doszło do rozszczelnienia gazociągu, który biegł między budynkami, i to było przyczyną wybuchu oraz pożaru. Jednak dlaczego do tego doszło – nadal nie wiadomo.

Radio Poznań, el

Ks. Wachowiak poleca książkę dla wszystkich zainteresowanych seksem

0
Ksiądz Daniel Wachowiak, proboszcz z Piłki, polecił książkę osobom zainteresowanym „seksuologią, seksem i erotyzmem”.

Tytułem, z którego powinni korzystać ludzie zainteresowani taką tematyką jest „Miłość i odpowiedzialność” Karola Wojtyły. Książka skupia się na podkreślaniu wagi miłości i istoty małżeństwa. Ksiądz Wachowiak zdecydował się na nagranie filmiku, w którym czyta wybrany przez siebie fragment książki, jako odpowiedź na akcję „#CałaPolskaCzytaoSeksie”.

Sama akcja polega na czytaniu przez celebrytów powieści Anji Rubik o miłości i seksie. W akcji wzięli udział m.in. Michał Żebrowski, Robert Biedroń, Andrzej Chyra czy Maciej Stuhr.

https://www.instagram.com/p/B2mH3CmjDc_/

 

Poznań: Kolizja na rondzie Śródka

0
Tuż po godzinie 17.00 na Śródce doszło do kolizji samochodu z tramwajem. Są utrudnienia w ruchu.

Utrudniony jest ruch na samym rondzie, zablokowany jest przejazd na ulice Jana Pawła II i Zamenhofa. Kierowcy proszeni są o ostrożną jazdę, a jeśli to możliwe – omijanie Śródki przez najbliższą godzinę.

 

el

Kalisz: Wojewoda wydał zgodę na rozbudowę drogi wojewódzkiej

0
Zbigniew Hoffmann wydał decyzję, która zezwala na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 450 w Kaliszu na odcinku 6,2 km od ulicy Śródmiejskiej do granicy miasta wraz z przebudową wiaduktu kolejowego.

Inwestycja obejmuje budowę nowych i rozbudowę lub przebudowę istniejących skrzyżowań, chodników, ścieżek rowerowych, zjazdów, odwodnienia, oświetlenia, rozbiórkę istniejącego i budowę nowego wiaduktu kolejowego nad jezdnią drogi wojewódzkiej. Przebudowane zostaną również urządzenia infrastruktury technicznej kolidujące z inwestycją.

– Głównymi celami inwestycji są dostosowanie parametrów drogi wojewódzkiej nr 450 do zgodności z przepisami techniczno-budowlanymi, minimalizacja oddziaływania inwestycji na środowisko oraz rzecz najważniejsza – poprawa warunków drogowych, co zwiększy bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego, a także jego płynność i przepustowość. W związku z realizacją inwestycji zostanie zachowana ciągłość lokalnego układu komunikacyjnego – tłumaczy Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski.

Decyzji wojewody został nadany rygor natychmiastowej wykonalności, w związku z czym inwestor, którym jest prezydent Kalisza, uprawniony jest do rozpoczęcia robót budowlanych.

mat. pras. / op. AS

Poznań: Pęknięcie rury na Łazarzu. Utrudnienia dla kierowców

0
Zamknięta ulica Jarochowskiego, a dodatkowo problemy na ul. Wyspiańskiego. To efekt pęknięcia rury z wodą do którego doszło na Łazarzu.

Do pęknięcia rury doszło w niedzielę. Pracownicy Aquanetu po wykopaniu dziury stwierdzili, że usterka jest poważniejsza niż początkowo zakładano i jej naprawa może dłużej potrwać. Obecna wersja mówi, że prace mogą potrwać nawet do końca tygodnia.

W wyniku pęknięcia rury zamknięta została ulica Jarochowskiego, a problemy z przejazdem występują również na ul. Wyspiańskiego.

Źródło: Radio Poznań / Aquanet

Dzień Hołdu i Pamięci Ofiar Reżimu Komunistycznego. „To czarna karta naszej współczesnej historii”

0
W Poznaniu odbyły się dzisiaj obchody poświęcone pamięci ofiar reżimu komunistycznego. – W naszych sercach nosimy pamięć o tragicznych losach – mówił Mariusz Wiśniewski.

Obchody odbyły się w Zespole Szkół Gimnazjalno – Licealnych przy ul. Wyspiańskiego i przy szpitalu im. Św. Rodziny, gdzie pod tablicą pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze. W tym drugim budynku w latach 1945-47 mieściła się siedziba Urzędu Bezpieczeństwa. Zostało w nim zabite co najmniej kilkanaście osób, co potwierdziła ekshumacja z 1991 roku.

– Dzisiaj pamiętamy o tych osobach, które zbrodniczy, komunistyczny reżim skrzywdził – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – W naszych sercach nosimy pamięć o tragicznych losach pokolenia, które żyło przed nami. Robimy to po to, aby uniknąć dramatu w przyszłości i pielęgnować konkretne wartości – szacunek do wolności, wrażliwość na niesprawiedliwość oraz korzystanie z potencjału jedności obywateli (…). Totalitarny reżim komunistyczny, który trwał blisko 45 lat, to czarna karta naszej współczesnej historii. Ten smutny czas pamiętają nasi dziadkowie, których życie naznaczone było lękiem i poczuciem zniewolenia. Czas, w którym Polacy torturowali i zabijali Polaków w imię komunistycznej ideologii…

UMP / op. AS

Gniezno: Ciało mężczyzny w Parku Miejskim

0
Do makabrycznego odkrycia na terenie Gniezna doszło w niedzielę. Przyczyny śmierci mężczyzny nie są jeszcze znane.

Ciało znaleźli przechodzący obok mieszkańcy miasta, którzy zaalarmowali policję. Przybyły chwilę później lekarz sądowy potwierdził zgon.

Śrem: 18-latek napadł na staruszkę. Kobieta szła do kościoła

0
Policjantom ze Śremu udało się ustalić tożsamość napastnika, który zaatakował i okradł starszą kobietę. Mężczyźnie grozi teraz nawet 12 lat więzienia.

Poszkodowaną była 72-letnia kobieta, która akurat szła do kościoła. 18-latek popchnął ją i wyrwał torebkę. Kobieta wzywała pomocy, ale nikogo nie było akurat w pobliżu. Na szczęście chwilę później samochodem obok przejeżdżali jej znajomi i to oni zabrali emerytkę do szpitala.

Przybyli na miejsce policjanci przeszukali okoliczne tereny. Szybko udało im się odnaleźć torebkę kobiety, oczywiście bez portfela i pieniędzy. Złodzieja nie zarejestrowały też żadne kamery monitoringu w pobliżu napaści.

– Do pracy nad sprawą przystąpili policjanci z Wydziału Kryminalnego – relacjonuje Ewa Kasińska z wielkopolskiej policji. – Szczegółowe i żmudne sprawdzanie nagrań monitoringu z różnych miejsc w Śremie, skrupulatna analiza zgromadzonego materiału dowodowego i trafne powiązanie różnych faktów doprowadziły kryminalnych do wytypowania sprawcy napadu. Okazał się nim 18-latek, znany śremskim policjantom, który obecnie przebywa w zakładzie karnym w związku z orzeczeniem mu przez sąd aresztu tymczasowego do innej sprawy z terenu powiatu średzkiego.

Kryminalni udali się do zakładu karnego, w którym przebywa 18-latek. Usłyszał on już zarzut i został przesłuchany. Mężczyzna przyznał się i złożył wyjaśnienia. Może mu grozić nawet 12 lat więzienia.

Źródło: KWP

Poznań: Zebrali 56 tysięcy (!) kapsli po piwie nad Wartą

0
296,8 kilogramów kapsli udało się zebrać w ramach „Posezonowego sprzątania brzegów Warty”. Rekordzista zebrał 34 kg!

Przez blisko sześć godzin sto osób sprzątało brzegi Warty. Głównym celem były kapsle. Celem bardzo niewdzięcznym. Zebrać jest je ciężko, a miłośnicy spożywania alkoholu nad rzeką, rzadko decydują się na ich wyrzucenie do śmietników. Przez sześć godzin sprzątania plaży miejskiej w okolicach mostu Rocha poznaniakom udało się zebrać 296,8 kilograma kapsli po piwie. Lub inaczej – prawie 56 tysięcy kapsli! Trzeba przyznać, że liczba działa mocno na wyobraźnię.

To już kolejna akcja sprzątania terenów nad poznańską Wartą. Podczas ostatniej zorganizowanej w lipcu, kiedy Wartę czyścili… więźniowie, z rzeki wyłowiono kontener z butelkami. Łącznie zebrano wtedy 1,4 tony odpadów. Rzekę i jej brzegi w Poznaniu regularnie czyści również fundacja „Ratujmy Ryby”. Im w poprzedniej akcji udało się zebrać ponad 100 pełnych worków śmieci. Jak przyznawali członkowie fundacji, niestety sytuacja z roku na rok w poznańskiej Warcie wygląda gorzej.

mat. pras. / SS fot. archiwum

Poznań: Na Strzeszynie powstanie Dom Pomocy Społecznej. „Przykładamy wielką wagę do polityki senioralnej”

0
Stu pensjonariuszy będzie mogło zamieszkać w Domu Pomocy Społecznej, który powstaje na poznańskim Strzeszynie.

Nowy obiekt pojawi się dokładnie na ul. Żołnierzy Wyklętych. – W nowej siedzibie mieszkańcy będą mieli do dyspozycji duże i nowoczesne pokoje w standardzie na miarę XXI wieku – wyjaśnia Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Ta inwestycja pozwoli odczarować myślenie o DPS-ach i udowodni, że domy pomocy społecznej mogą być nowoczesną przestrzenią, przyjazną mieszkańcom na wielu poziomach. W Poznaniu przykładamy wielką wagę do polityki senioralnej nie tylko prowadząc wiele projektów z pakietu Poznań Viva Senior, ale również realizując tak nowoczesne inwestycje, jak DPS na Strzeszynie.

Nowe obiekty będą miały dwa poziomy oraz użytkowe piwnice. Wszystkie mają zostać wyposażone w windy i być dostosowane do osób niepełnosprawnych. W ramach kompleksu oprócz pokoi dla gości przewidziano jadalnię, kuchnię, pralnie z suszarnią, pokoje administracyjne, pokój gościnny oraz gabinet doraźnej pomocy medycznej. Zakończenie inwestycji zostało zaplanowane na listopad 2021 roku.

Za realizację inwestycji będzie odpowiadać Budopol – Poznań. Jej koszt to niemal 43 miliony złotych. Obecnie w stolicy Wielkopolski funkcjonuje siedem Domów Pomocy Społecznej, w których znajduje się 716 miejsc.

UMP / op. AS

 

Co robić w ciągu tygodnia w Poznaniu? 23, 24, 25 i 26 września 2019

0
Kilka koncertów, kino i ciekawe wystawy. W ciągu tygodnia w Poznaniu również nie będzie można się nudzić.
Poniedziałek 23 września 2019
Nie jestem z innej bajki – warsztaty o integracji
23 września @ 16:30 – 17:30

Czy można się zarazić zespołem Downa? Czy osoby z zespołem Downa nie potrafią wiązać sznurówek? O co chodzi z całą tą integracją?
Odczarowujemy mity, obalamy stereotypy, odpowiadamy na pytania.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Ciąg dalszy // Grupa Teatralna Wikingowie
23 września @ 19:00 – 21:00

Na scenę Teatru Ósmego Dnia wraca grupa teatralna Wikingowie. Ich spektakl, który pokazali w czasie Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej nas poruszył. Już wtedy wiele osób mówiło, że trzeba go pokazać ponownie. Dlatego zobaczymy go 23 września – przed południem i wieczorem!

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Kroke i Urna: Ser
23 września @ 20:00 – 23:00

Koncert promujący album „Ser” (Awakening) – wspólnego dzieła formacji Kroke oraz pochodzącej z Mongolii wokalistki – Urny.

Obdarzona niezwykłym głosem Urna komunikuje się ze swoimi słuchaczami poprzez muzykę poza konwencjami. Przekracza wszelkie bariery językowe i kulturowe dzięki swoim dynamicznym i wznoszącym się improwizacjom. Jej utwory przywołują nomadyczne życie na mongolskich stepach.

Urodzona w rodzinie koczowniczych pasterzy na łąkach Ordos w Mongolii Wewnętrznej, Urna w swojej muzyce niesie duch ojczyzny przekazując go słuchaczom na całym świecie. Wierna muzyce swoich korzeni wyznacza jej nowy kierunek. Jej najnowsze kompozycje podkreślają swobodne, przypominające pociągnięcia pędzla, improwizacje inspirowane wieloletnimi doświadczeniami z innymi kulturami i muzykami oraz życiem.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Peter Bence @Poznań, Poland
23 września @ 20:00 – 22:00

Światowej sławy pianista, grający na fortepianie jak na perkusji i gromadzący komplety publiczności na wszystkich kontynentach, przyjedzie jesienią do Polski na cztery koncerty. Jego ekspresyjny styl i fantastyczna wirtuozeria nadały mu tytuł „najszybszego pianisty na świecie”!

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Wtorek 24 września 2019
Koniec Świata: Wielka Trasa Stand-up Polska w Poznaniu
24 września @ 19:00 – 21:00

Tym razem komicy zajmą się problemami, które nieuchronnie zbliżają nas do tytułowego Końca Świata. Materiał będzie oscylował wokół globalnych zagrożeń, zarówno tych znanych, jak i mniej pospolitych. Będzie mowa o kataklizmach, chorobach i wojnie. Największych niebezpieczeństwach dla człowieka, ale też o ludzkiej rasie, jako głównym przyczynku problemów kochanej Matki Ziemi. Wszystkie okropieństwa zostaną przefiltrowane przez szalone umysły komików, co spowoduje, że ta mieszanka komedii będzie zagrożeniem samym w sobie.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

„Śluby PANieńskie” w reż. Andrzeja Błażewicza
24 września @ 19:00 – 20:30

Twórcy przedstawienia Śluby panieńskie według farsy hrabiego Aleksandra Fredry starają się stematyzować pojęcie tak zwanego „upadku męskości” lub „słabej płci męskiej”. Portretują problemy współczesnego mężczyzny, budując świat swojego przedstawiania w oderwaniu od farsowego charakteru słów zapisanych przed wiekami przez autora Zemsty. Tropią stereotypy i przemocowe wzorce zachowań wobec obu płci, wielokrotnie powielane bezrefleksyjnie w teatralnych i filmowych realizacjach. Spektakl jest próbą uruchomienia innej narracji niż maskulinistyczna czy też patriarchalna w dialogu między mężczyznami a dyskursem feministycznym. Stawia pytanie o tożsamość męskości, w całej swojej rozciągłości obejmując obszary zarówno hetero- jak i nieheteronormatywne.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Poznań I Grzegorz Dolniak I Termin przydatności + support
24 września @ 20:30 – 22:30

Termin przydatności to najnowszy program stand-up Grzegorz Dolniak, w którym z charakterystyczną dla siebie ekspresją opowie o życiu człowieka w wieku chrystusowym, który zdał sobie sprawę, że proces starzenia nie zaczyna się w wieku lat 50, 60 czy 70, a już po 30-tce. Termin przydatności to godzina pełna humoru obserwacyjnego okraszonego brawurowymi kreacjami aktorskimi, odrobiną improwizacji i tematami bliskimi każdemu z nas.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Środa 25 września 2019
Carnival Youth / 25.09 / Poznań
25 września @ 20:00 – 23:00

Łotysze z Carnival Youth to jeden z najpopularniejszych zespołów z regionu krajów bałtyckich. Ich twórczość to połączenie chwytliwych melodii i indie rockowej energii, emocjonalnie balansująca pomiędzy młodzieżową melancholią a czystą, niczym nieskrępowaną radością.

Od lat prezentują swoje umiejętności na największych showcase’owych festiwalach na całym świecie, od Stanów Zjednoczonych przez Wielką Brytanię, po Niemcy. Występowali już na scenach SXSW, The Great Escape czy Eurosonic (tam w 2016 otrzymali The European Border Breakers Award). Wierną publikę mają również w Polsce, co potwierdziły ich dotychczasowe wizyty w naszym kraju.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

No i co teraz zrobimy – Aniela Sławska
25 września @ 20:00 – 23:00

Jest maj 1939 roku grupa studentów historii sztuki Uniwersytetu Poznańskiego wraz ze swoim profesorem wyrusza na wyprawę po wschodnich rubieżach Polski. Zwiedzają, uczą się i jak to młodzi dobrze się bawią. Robią zdjęcia a jedna z uczestniczek pisze pamiętnik.

79 lat później ten pamiętnik, pamiętnik swojej Ciotki, przekazuje Instytutowi Historii Sztuki wraz z kompletem zdjęć pani Elżbieta Kwiatkowska.

80 lat po napisaniu wspomnień profesor Piotr Korduba dyrektor Instytutu, ochłonąwszy wreszcie z wrażenia namawia panią Elżbietę na wydanie tej książki.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

DKF Zamek: Wszystko o Pedro Almodóvarze
25 września @ 20:30 – 23:00

Z okazji premiery najnowszego filmu najbardziej znanego, hiszpańskiego reżysera przypomnimy sobie jego najnowszą twórczość, nie zapominając o tej trochę starszej. Dla jednych będzie to okazja do próby uchwycenia fenomenu tego twórcy, dla innych być może wstęp do dalszego eksplorowania jego twórczości.

25.09. | g. 20.30
PRZERWANE OBJĘCIA, reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania, 2009, 128’
Opętany miłością milioner zrobi wszystko, by zatrzymać przy sobie ukochaną. Kobieta czuje do niego jedynie wdzięczność i w tajemnicy spotyka się z innym mężczyzną.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Czwartek 26 września 2019
Na scenie i za kulisami – spektakl baletowy
26 września @ 18:00 – 19:00

Spektakl baletowy uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. Wydarzenie w ramach festiwalu The September Concert. Wstęp wolny.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Debata o znaczeniu i przyszłości Rozbratu
26 września @ 18:00 – 20:00

W październiku mija 25 lat od momentu pojawienia się skłotu Rozbrat na mapie Poznania; miejsca, które jako niezależne centrum społeczno-kulturalne niezaprzeczalnie wpisało się w historię miasta i jego mieszkańców. Debatę na tematy związane z tym, czym jest Rozbrat, jakie pełni funkcje, jak przyszłość tego miejsca i związanych z nim inicjatyw widzą aktywistki oraz urzędnicy miejscy będziemy prowadzić w gronie:

Beata Siemieniako – prawniczka, autorka książki “Reprywatyzując Polskę”
Jarek Urbański – Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów
Magda Malinowska – Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza, Kolektyw Rozbrat
Mikołaj Iwański – ekonomista, aktywista, wykładowca
prowadzenie: Wanda Wasilewska

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

„Jestem”, reż. Grażyna Wydrowska, grupa teatralna Jest Jak Jest
26 września @ 18:00 – 20:00

Podczas pracy nad pierwszym spektaklem grupy JEST TAK JEST nasi aktorzy zadają sobie pytania: Kim jestem? Co czuję? Co lubię? Czego się boję? Co mnie interesuje? Co jest dla mnie ważne? Czego chcę? Czym chciałbym podzielić się z innymi? Jak może być?

Odpowiedzi mają przeróżną formę: są namalowane, napisane, przedstawione, zaśpiewane lub nagrane. Przygotowywany spektakl stanowić będzie ich iloczyn, zbiór refleksji członków zespołu na temat jednostkowych losów. Zapraszając publiczność na otwartą próbę, pragniemy skonfrontować ich treść na etapie, na jakim dziś jesteśmy.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Pile (USA) + Willa Kosmos / 26.09 / Pod Minogą, Poznań
26 września @ 18:30 – 21:30

Pile, czyli indie-rockowy zespół sympatyzujący z Sonic Youth wraca do Polski na 2 koncerty, które obędą się 26.09 w Poznaniu oraz 27.09 w Warszawie! Obie sztuki promować będą najnowasze wydawnictwo grupy „Green and Gray”! Zapraszamy wszystkich miłośników brudnego, nostalgicznego brzmienia! Jeżeli kochacie lata 90 i macie czasem ochotę je poczuć na własnej skórze to te wydarzenia są właśnie dla Was!

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Przez Amerykę – Artur Wyszecki – spotkanie i prezentacja prac
26 września @ 19:00 – 20:30

Od autora: „Zawsze marzeniem moim było przejechać ten wielki kraj samochodem. Chciałem dać sobie czas na to, żeby go naprawdę zobaczyć, dotknąć, powąchać… chciałem też poznać ludzi, rozmawiać z nimi, dowiedzieć się czegoś. Wynająłem pięknego Jeepa Grand Cherokee, który był na tyle duży, że po rozłożeniu siedzeń mogłem w nim wygodnie spać i na początku października 2016 roku ruszyłem z San Francisco na wschód z zamiarem dotarcia do Nowego Jorku.”

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Tribute to Jimi Hendrix / 26.09.2019 / BaRock Club
26 września @ 19:30 – 23:00

Last Minute, czyli tribute band legendarnego muzyka, to zespół grający piosenki tego niezwykłego króla gitary. Jimi Hendrix był człowiekiem, który do dziś przychodzi na myśl jako pierwszy gdy trzeba wskazać kogoś kto granie na gitarze uczynił czymś więcej niż tylko szarpaniem strun. Wirtuoz i wizjoner nadal ma wielkie rzesze fanów na całym świecie

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Tango Polaco – polskie tanga po hiszpańsku z nutą elektroniki
26 września @ 20:00 – 23:00

W ramach projektu „Tango Polaco” powstały nowe interpretacje najwybitniejszych utworów wywodzących się z ponad stuletniej tradycji polskiego tanga! Nowe aranżacje łączą elementy jazzu, muzyki elektronicznej i tradycyjnego brzmienia tanga.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

To tylko część wydarzeń, która w ciągu nadchodzącego tygodnia odbędzie się w Poznaniu. Całość można znaleźć w naszym kalendarium (klik).

mat. pras. / op. AS

 

Poznań: Opóźnienia pociągów. Brak zasilania

0
Pomiędzy stacjami Poznań Główny i Poznań Wschód nie ma zasilania. Pociągi jadące w kierunku Konina i Gniezna są znacznie opóźnione.

Obecnie trwają prace nad naprawą usterki. Nie wiadomo na chwilę obecną ile może zająć ich usuwanie.

Poznań: Miquel Garau Ginard ciągle sprząta. Tym razem pod stadionem

0
Mieszkający w Poznaniu, Miquel Garau Ginard, kolejny raz wziął się za sprzątanie naszego miasta. Tym razem Hiszpan postanowił posprzątać po meczu Lecha.

Stosy pustych butelek po piwie. Tak wyglądała ulica Bułgarska po meczu Lecha z Jagiellonią. Za ich usunięcie wziął się Miquel Garau Ginard, który jest znany ze sprzątania miasta. Hiszpan na nagranym filmie podkreśla, że nie ma nic złego w cieszeniu się z meczu ulubionego zespołu, ale warto po sobie sprzątać.

Miquel promuje sprzątanie swojej okolicy, dzięki czemu miasto staje się czystsze i bardziej przyjazne dla wszystkich mieszkańców. Na aktywność obcokrajowca zwrócił uwagę nawet Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, który w kwietniu zdecydował się wybrać z Hiszpanem na… wspólne sprzątanie.

– Ciągłe narzekanie na to, że jest za dużo śmieci, nie rozwiąże problemu. Potrzeba tutaj pozytywnego podejścia, bo tylko tak jesteśmy w stanie zachęcić do działania innych. Tak właśnie staram się robić. Uważam, że 24 godziny to wystarczająco dużo, żeby się wyspać, pójść do pracy i przy okazji posprzątać śmieci – tłumaczył wówczas Miquel Garau Girard.

Źródło: Facebook Miquel Garau Ginard

Pijany wójt, Sylwia Spurek i dezynfekcja Młodzieży Wszechpolskiej. Marsz Równości przeszedł przez Kalisz

0
Około 400 uczestników miało wziąć udział w Marszu Równości, który przeszedł ulicami Kalisza. Miasto odwiedziła również podobna ilość policjantów, którzy zabezpieczali imprezę.

Do ostatniej chwili organizację marszu w Kalisz próbowały zablokować środowiska prawicowe, który w tym samym czasie zgłaszały organizację swoich imprez na terenie miasta. Nie udało im się i Marsz Równości mógł pierwszy raz w historii przejść ulicami miasta.

Powodem organizacji marszu miała być dyskryminacja. A grup, które w Polsce są dyskryminowane według organizatorów jest sporo. Są to: „kobiety, uchodźcy i emigranci, osoby z niepełnosprawnościami, osoby o innej orientacji seksualnej, innym kolorze skóry, innych poglądach religijnych niż katolicy”.

Sam marsz przebiegł w stosunkowo spokojnej atmosferze (policja użyła gazu tylko raz). Jedynym zatrzymanym okazał się… wójt gminy Żelazków, który miał dopuścić się naruszenia nietykalności policjanta. Został zatrzymany do wyjaśnienia, podobno był pijany. Jest to ten sam wójt, który podczas ostatnich dożynek wszedł na scenę, zaczął tańczyć i chciał śpiewać z wokalistą. Radio Poznań nagrało filmik, na którym widać zachowanie wójta podczas wydarzenia.

Głos Wielkopolski w tłumie trafił na Sylwię Spurek, europosłankę z Wielkopolski. – Jestem bardzo dumna, że tutaj jestem, ponieważ jest to prawdziwe święto demokracji, praw człowieka, wolności i solidarności. I nie dajmy sobie wmówić, że to jest coś innego. Nie dajcie sobie opowiadać rzeczy strasznych i niedopuszczalnych. Ci wszyscy ludzie opowiadają brednie, bo z nami walczą, a potem wiecie co się stanie. Wygramy! – zapowiadała Spurek.

W swoje zwycięstwo wierzy też Młodzież Wszechpolska, która po przejściu marszu przez Kalisz, postanowiła… zdezynfekować ulice miasta.

Źródło: Radio Poznań, Głos Wielkopolski, Młodzież Wszechpolska

Poznań: Zerwane plakaty wyborcze. „Oszczędzili Wróblewskiego”

0
Ktoś zerwał plakaty wyborcze kandydatów startujących do Sejmu i Senatu, które znajdowały się przed parkiem Wilsona na Łazarzu.

O sytuacji poinformował nas jeden z czytelników. Z jego relacji wynika, że najmocniej dostało się kandydatom SLD, ale wandal raczej nie miał sprecyzowanych poglądów politycznych i postawił na całkowitą dewastację. Na ziemi obok siebie leżą zerwane plakaty Tadeusza Dziuby i Katarzyny Kretkowskiej. Tylko lekko naderwany został plakat Bartłomieja Wróblewskiego, którego jak zażartował nasz czytelnik, wandale „oszczędzili”.

To nie pierwsza tego typu sytuacja w Poznaniu. Do zrywania plakatów wyborczych dochodziło szczególnie często podczas zeszłorocznej kampanii w wyborach do samorządu. Co ciekawe, wtedy też ucierpiały m.in. plakaty w okolicach parku Wilsona.