Strona główna Blog Strona 2125

Zaczyna się II Wielkopolski Kongres Gospodarczy

0
W poniedziałek 23 września Konin – a w środę 25 września Poznań. Wielkopolska będzie gościć uczestników II Wielkopolskiego Kongresu Gospodarczego.

To nowe, istniejące zaledwie od roku w kalendarzu gospodarczym Wielkopolski, wydarzenie, służące relacjonowaniu życia gospodarczego w regionie. A jest co relacjonować: nasza gospodarka należy do najsilniejszych w kraju i nie opuszcza jej dobra koniunktura, a wielkopolscy samorządowcy i przedsiębiorcy trzymają rękę na pulsie, obserwując na bieżąco jej potencjalne możliwości, wyzwania i zagrożenia.

– Wielkopolski Kongres Gospodarczy odbywa się z inicjatywy przedsiębiorców i adresowany jest do przedsiębiorców – przypomina Marszałek Marek Woźniak. – I kongres okazał się strzałem w „10″ – uczestniczyli w nim i animatorzy życia gospodarczego w regionie, i przedsiębiorcy, i przedstawiciele naszego samorządu. Nie dziwi więc fakt, że wydarzenie, które zyskało przychylność nie tylko środowiska biznesowego w regionie, wręcz prosiło się o kontynuację.

Kongres organizują wspólnie Wielkopolska Rada Trzydziestu, czyli przedstawiciele najważniejszych w naszym regionie organizacji gospodarczych, i Samorząd Województwa, który ją powołał jako organ doradczo-opiniotwórczy Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Bierze w nim udział szerokie grono osób związanych z życiem gospodarczym regionu i mających na nie wpływ – przedsiębiorcy, samorządowcy, przedstawiciele świata nauki. Podczas dwóch spotkań – w stolicy Wielkopolski i co roku innym mieście regionu – dyskutują na temat rozwoju wielkopolskiej gospodarki, a także przygotowują rekomendacje dla Samorządu Województwa.

Tematykę obrad budują konkretne potrzeby zgłaszane przez wielkopolski biznes. Podczas II WKG wystąpienia i dyskusje zostaną poświęcone działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw, edukacji dla gospodarki przyszłości, gospodarce 4.0, procesom migracyjnym i ich wpływowi na rynek pracy, sukcesji oraz transformacji regionu konińskiego.

Kongres odbędzie się: 23 września 2019 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej przy ul. Przyjaźni 1 w Koninie oraz 25 września 2019r. w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego przy al. Niepodległości 34 w Poznaniu.

Formularz rejestracyjny, szczegółowy program, informacje organizacyjne oraz profile prelegentów dostępne są jego na stronie internetowej.

UMWW, el

Retro Pląsy – Główny Zawór Jazzu w Puszczykowie

0
W ostatni dzień lata w Puszczykowie zabrzmiały dźwięki swingu , bossanovy, jazzu. Inkubator artystyczny Lupa gościł zespół Główny Zawór Jazzu.

Słoneczna pogoda, miejsce w otoczeniu zieleni sprzyjały koncertowi plenerowemu, który odbył się w ramach trasy koncertowej Retro Pląsy. Zespół łączy w swoich wykonaniach wariacje jazzowe, swing i inne nurty muzyki retro ze znanymi przebojami muzyki pop. Słuchacze i widzowie przenoszą się do lat trzydziestych, czterdziestych, czy pięćdziesiątych. Wędrują po różnych kontynentach.

W wykonaniach Głównego Zaworu Jazzu nie ma barier międzygatunkowych, w ich własnych aranżacjach pojawiają się piosenki zarówno Sławomira, Margaret, Perfectu, czy też Mrozu, Bródki. Mieszanka muzyki płynąca ze sceny daje dużą energię odbiorcom w każdym przedziale wiekowym.

Organizatorem koncertu był Inkubator artystyczny Lupa w Puszczykowie.

 

Poznań: „I wszystkie śmieci nasze..” wystawa Darii Mielcarzewicz

0
Po-Dzielnia przy Głogowskiej 27 zaprasza na kolejną wystawę dającą do myślenia. Od poniedziałku będzie można tam oglądać prace Darii Mielcarzewicz, która pokazuje, jak można wykorzystać w sztuce śmieci – i jednocześnie skłania do zastanowienia nad nadmierną konsumpcją.

W ciągu ostatnich 20 lat poziom naszych wydatków konsumpcyjnych wzrósł dwukrotnie. Statystyczny mieszkaniec Polski wytwarza w ciągu roku około 300 kg śmieci, co w skali kraju daje rocznie około 12 milionów ton odpadów. Samych odpadów tworzyw sztucznych produkuje się w polskich gospodarstwach około 1,5 miliona ton rocznie.

Prawie 70% (!) z nich nie jest poddawanych ponownemu przetworzeniu (dane Fundacji Plastics Europe Polska). Na składowiska w kraju trafia ponad 73% odpadów komunalnych (Eurostat /2012 r.), co jest zdecydowanie powyżej średniej europejskiej (w Unii Europejskiej średnio 38%).

W Holandii, Belgii czy Danii na wysypiska trafia nawet mniej niż 10% śmieci (tam poddaje się je procesom spalania i recyklingu). W Polsce tylko metal i białe szkło przetwarzamy ponownie aż w 98%. Papier – jedynie w 50%, a tworzywa sztuczne – zaledwie w około 30%.

Śmieci w sztuce wykorzystywane są w różny sposób, nie tylko jako atrakcyjne tworzywo, i w rozmaitych celach.
…jako intelektualna krytyka tradycyjnej sztuki (Duchamp). Albo jako krytyka sztuki powstałej kosztem wolności tworzenia (Manzoni). Albo jako atak na handlowanie sztuką dla zysku (Metzger). Albo dla poszerzenia obszaru samej sztuki i nobilitacji tak zwanych przedmiotów niższej rangi, które poza obszarem sztuki są dla nas właściwie przezroczyste, niewidoczne (Kantor). Albo jako prowokacja, by krytykować mieszczaństwo (Arman). Albo by – szerzej – krytykować konsumpcjonistyczne społeczeństwo (Landy). Albo po to, by zwrócić uwagę na sam problem ze śmieciami (Ukeles). Albo wreszcie po to, by przetworzyć to atrakcyjne śmieciowe tworzywo w obiekt o nowych właściwościach – artystyczny recykling (Reynolds).

Moje zainteresowanie śmieciami w sztuce leży gdzieś pomiędzy Tadeuszem Kantorem i jego wizją – a artystami krytykującymi konsumpcjonizm. Śmieci to problem, o którym mówi się za mało. Dlatego ozłociłam plastikową butelkę, pudełko po surówkach, siatkę foliową, pudełko po borówkach itd.. Ale nie dajcie się nabrać na złoto-czarny dizajn!

Daria Mielcarzewiczabsolwentka teatrologii, fotografii i grafiki. Jej prace wielokrotnie brały udział w wystawach w Polsce i zagranicą. Autorka bloga o robieniu różnych rzeczy po raz pierwszy w życiu. Od 7 lat prowadzi jedyny w swoim rodzaju Sklep z Cytatami – z projektami, w których łączy typografię, grafikę i literaturę. Tworzy różne prace graficzne, projektuje okładki, ilustruje, pływa w jeziorach. Laureatka stypendium artystycznego Miasta Poznania oraz grantu miejskiego na artystyczną realizację streetartową w ramach konkursu Centrum Warte Poznania.
Współpracowała m.in. z: wydawnictwami Świat Książki, Znak, Polskim Wydawnictwem Muzycznym, Wydawnictwem Miejskim Posnania, Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, Polską Fundacją im. R. Schumana, Insytutem Polskim w Mińsku, Teatrem Polskim w Warszawie i z wieloma poznańskimi teatrami, Międzynarodowym Festiwalem Literatury im. J. Conrada, Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym Sopot Classic, Fundacją Okularnicy, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Archeologicznym Genius Loci, Galerią EL w Elblągu, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Festiwalem Malta i in.

Sylwia Spurek na Kongresie Kobiet: „Los zwierząt (…) jest determinowany przez ich płeć”

Sylwia Spurek, europosłanka z Wielkopolski, nieświadomie wzięła udział w rozmowie z satyrycznym kanałem pyta.pl. Podczas rozmowy Spurek przekonywała, że krowy są gwałcone.

Twarzą kanału Pyta.pl jest Mikołaj „Jaok” Janusz. Satyryczny kanał często pojawia się na różnych imprezach i robi sobie żarty z jej uczestników. Pyta.pl można było spotkać na marszach 11 listopada, manifach czy nawet na… „Pyrkonie”.

Tym razem „Jaok” wybrał się na Kongres Kobiet w Warszawie, z którego zmontował 17-minutowy filmik. Hitem w internecie stała się jego rozmowa z Sylwią Spurek, europosłanką z Wielkopolski, która uczestniczyła w kongresie.

Początkowo nieufna Spurek, wydawała się przekonywać do nietypowego rozmówcy, kiedy ten stwierdził, że jest weganinem. – Bardzo niewielu mężczyzn działa na rzecz praw zwierząt i bardzo się cieszę, że pan dostrzega to, że los zwierząt, szczególnie hodowlanych, jest determinowany przez ich płeć – stwierdziła Spurek.

Dość niespodziewanie nerwowo europosłanka z Wielkopolski zareagowała na uwagę, że „krowy muszą dawać mleko”. – Nie, nie, nie. Panie redaktorze… Z mlekiem nie jest jak z moczem. Nie daje się bez przyczyny. Krowy są gwałcone, żeby zostać zapłodnione. Żadna krowa, tak jak żadna kobieta, nie daje mleka po prostu – tłumaczyła Spurek. Kiedy „Jaok” stwierdził, że nie każda krowa musi być zgwałcona, zdenerwowana Spurek zdecydowała się na przerwanie rozmowy.

Całą rozmowę można obejrzeć tutaj. Fragment z europosłanką z Wielkopolski zaczyna się w 7 minucie filmu.

 

Poznań: Od poniedziałku remont Składowej

0
Południowa część ulicy od poniedziałku 23 września zostanie zamknięta dla ruchu. Jak informuje Miejski Inżynier Ruchu, tego dnia rozpocznie się remont tej części ulicy.

Na ulicy wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na południowym odcinku ulicy (z kostką brukową).

W kolejnych etapach prac wygradzane będą chodniki po wschodniej i zachodniej stronie południowego odcinka ulicy, a następnie zamknięty zostanie odcinek jezdni między progiem zwalniającym i Mostem Dworcowym oraz wyjazd w stronę dworca PKS. Utrzymany zostanie ruch dwukierunkowy na północnym odcinku ulicy z wjazdem i wyjazdem od strony ul. Towarowej i al. Niepodległości oraz dojście do posesji na remontowanym odcinku.

Remont potrwa do 19 października.

ZDM, el

Międzychód: W jeziorze Miejskim utonął mężczyzna

0
W sobotę, 21 września w jeziorze Miejskim w Międzychodzie znaleziono ciało 68-letniego mężczyzny. Sprawą zajmuje się policja.

To rutynowe czynności w takich przypadkach: funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Międzychodzie sprawdzają, jaki był powód śmierci. Czy można ją zakwalifikować jako nieszczęśliwy wypadek, czy też są dowody na to, że brały w tym udział osoby trzecie.

KPP, el

Poznań: Volkswagen Poznań zapłaci podwykonawcom. Ale..

0
Warunkiem wypłaty wynagrodzeń dla firm wykonujących prace dla Volkswagena jest przedstawienie pełnej dokumentacji wykonanych prac. Tylko wtedy pieniądze zostaną wypłacone, jak twierdzi Jens Ocksen, prezes VW Poznań.

W rozmowie z „Głosem Wielkopolskim” prezes stwierdził, że wobec firmy Rembor VW nie ma żadnych zaległości finansowych. Jednak inaczej sprawa ma się z podwykonawcami, bo to nie VW, ale Rembor podpisywał z nimi umowy. I to on powinien im zapłacić, chyba że są to podwykonawcy oficjalnie zgłoszeni przed rozpoczęciem prac. Ale i wtedy Volkswagen będzie żądał dokumentacji, która potwierdzi, że prace, za które podwykonawca żąda wynagrodzenia, rzeczywiście zostały wykonane.

Zdaniem prezesa Rembor otrzymał pieniądze za wszystkie faktury, które złożył. Jednak część podwykonawców pieniędzy nie otrzymała i to oni zgłosili się po pieniądze do Volkswagena, ponieważ Rembor im nie zapłacił. Dlatego w księgowości VW Poznań trwa teraz porównywanie danych, by stwierdzić, czy podwykonawcy dostali jakieś pieniądze za to, co zrobili, czy też nie dostali nic. Jeśli firma ma dokumenty w porządku, nie ma problemu,. by to udowodnić. Ale są i takie, które mają problem z dokumentacją. W takich przypadkach VW próbuje się porozumieć. To, niestety, żmudny proces i musi potrwać.

Jak twierdzi prezes VW, część kłopotów wzięła się stąd, że Rembor nie dostarczył w terminie całej dokumentacji wykonanych prac, chociaż pracownicy firmy mieli specjalne szkolenia, by wiedzieć, jakie dokumenty będą potrzebne. Kolejne dostarczył dopiero w ubiegłym tygodniu. W tej chwili trwa ich weryfikacja. Poza tym hala, która zdaniem przedstawicieli firmy Rembor, jest gotowa do użytku i za którą chcą otrzymać zapłatę – musi mieć jeszcze usunięte wady zauważone przez inwestora, by odpowiadała w pełni jego wymaganiom.

Głos Wielkopolski, el

Poznań: Konkurs „Stulecie polskiego kryminału” – mamy wyniki!

0
Na Poznańskim Festiwalu Kryminału Granda ogłoszono wyniki konkursu na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne „Stulecie polskiego kryminału”. Na konkurs napłynęło prawie 400 prac!

Zdobycie nagrody nie było łatwe – i nie tylko dlatego, że 400 prac to spora konkurencja. W konkursowym jury zasiedli nie tylko pisarze, ale też policjanci. Przed uczestnikami stanęło bardzo trudne zadanie: musieli się wykazać nie tylko umiejętnością pisania czy budowania intrygującej fabuły, ale też wykazać profesjonalną wiedzą o metodach działania policji dziś – i sto lat temu.

Jury w składzie Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Wojciech Chmielarz, podinsp. Leszek Koźmiński ze Szkoły Policji w Pile, Adrian Tomczyk z wydawnictwa Czwarta Strona, Izabela Pajdała z Komendy Głównej Policji oraz Anna Bińkowska z Biura Programu „Niepodległa”, zdecydowanie nie miało łatwego zadania. Ostatecznie jednak udało się wybrać „złotą dziewiątkę” – po trzy najlepsze opowiadania w każdej z trzech konkursowych kategorii. Ze względu na wysoki poziom prac, przyznano również wyróżnienia w każdej z kategorii.

I OTO SĄ, WYNIKI KONKURSU „STULECIE POLSKIEGO KRYMINAŁU”:
Kategoria „Kryminał sto lat temu”
I miejsce – Ewa Spławska „Świadectwo moralności”
II miejsce – Marcel Woźniak „Granatowa cisza”
III miejsce – Grzegorz Skorupski „Gra o rewolucję”
Wyróżnienie – Margareta Wesołowska „O mały włos”

Kategoria „Kryminał dzisiaj”
I miejsce – Sebastian Imielski „Przebudzenie”
II miejsce – Katarzyna Skręt „Tyś Jedność, jam Pełnia”
III miejsce – Magdalena Lewandowska-Rosa „Teczka”
Wyróżnienie – Stefan Weisbrodt „Zasłona”

Kategoria „Kryminał za sto lat”
I miejsce – Łukasz Szuster „Kwantowy Smok”
II miejsce – Rafał Pawlak „To o Was”
III miejsce – Maciej Koncman „Punkt odcięcia”
Wyróżnienie – Rafał Lewandowski „Śmietnik”

Nagrody zostały wręczone przez jurorów konkursu, Roberta Małeckiego oraz Leszka Koźmińskiego podczas gali na festiwalu Granda. Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”, Jan Edmund Kowalski, postanowił przyznać nagrodę specjalną w kategorii „Kryminał sto lat temu” dla pracy, która w szczególny sposób wpisuje się w idee Programu Wieloletniego „Niepodległa”, pokazuje odbudowę Polski po 1918 roku oraz która cechuje się szczególnym rodzajem retro-uroku. Otrzymała ją Joanna Jędrusik i jej opowiadanie „Między cmentarzem a brzegiem pucharu”. Komendant Główny Policji, gen. Insp. Jarosław Szymczyk, w uznaniu pracy włożonej w przedstawienie zawodu policjanta (i policjantki!) w okresie międzywojennym, przyznał nagrodę specjalną Marcelowi Woźniakowi za opowiadanie „Granatowa cisza”.

Również Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji postanowiło uhonorować najlepszych z najlepszych – aż trzy opowiadania z kategorii „Kryminał za sto lat” otrzymały specjalne, pamiątkowe plakiety oraz vouchery na indywidualną wizytę w CLKP: Łukasz Szuster za opowiadanie „Kwantowy smok”, Łukasz Konwerski za opowiadanie „Ćwierć” oraz Monika Zakrzewska za opowiadanie „Gdy wkrada się błąd”. Specjalne wyróżnienie od Szkoły Policji w Pile otrzymała też pani Magdalena Lewandowska-Rosa za opowiadanie „Teczka”, a Maszyna do Pisania postanowiła wyróżnić panią Joannę Kłosińską za opowiadanie „Stópki Chrystusa”.

Zwycięskie opowiadania (miejsca I-III), razem z opowiadaniami pisanymi specjalnie na tę okazję przez naszych jurorów, zostaną wydane w antologii pokonkursowej nakładem Czwartej Strony na wiosnę przyszłego roku, a zyski z jej sprzedaży zostaną przeznaczone na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

Niepodlegla.gov.pl, el

Poznań: Piknik Lwowski i Jarmark Galicyjski na Starym Rynku

0
Kto chce spróbować prawdziwych lwowskich precli i posłuchać lwowskich sztajerków – musi tu koniecznie przyjść. Na Starym Rynku trwa Piknik Lwowski i Jarmark Galicyjski.

Imprezy związane z Kresami Wschodnimi zawsze cieszą się w Poznaniu ogromną popularnością. jednym z powodów jest fakt, że wielu mieszkańców przedwojennego Lwowa i Wilna właśnie w stolicy Wielkopolski znalazło swój przytułek po II wojnie światowej.

– Moja mama urodziła się we Lwowie – wyjaśnia Mariusz Lisiewicz. – To tata był poznaniakiem, tu się poznali i pobrali. Ona już niestety, nie da rady przyjść, nogi nie te. Ale to właśnie dla niej kupuję precle. Żeby powiedziała, czy takie jak przed wojną. Bo u nas w domu to zawsze dużo tych kresowych smaków było, takiego barszczu ukraińskiego, jak moja mama robiła, to nigdzie indziej nie jadłem. To i zawsze przychodzę na takie imprez, jednak serce ciągnie. A i mamie potem mogę opowiedzieć, jak było.
– Mąż mnie zawsze wysyłał do teściowej na nauki gotowania – śmieje się pani Marzena, żona pana Mariusza. – To tak się wyszkoliłam, że kulebiak robię lepszy niż ona, a w barszczu jeszcze się muszę podciągnąć. Ale i ja lubię te kresowe klimaty, bo co prawda moja rodzina jest z Poznania, ale nieboszczyk tatuś jeszcze przed wojną pracował we Lwowie i zawsze się zachwycał, jakie to tam jedzenie, że u nas takiego nie ma. I u mnie w domu też sporo takich niepoznańskich rzeczy się jadło.

Na jarmarku można też kupić wędliny prosto z Litwy i litewski razowy chleb, który co prawda nie jest już taki jak kiedyś, ale przy wyrobach z naszych piekarń to i tak rarytas. Tego zdania jest pani Marzena Sowisło, której mama urodziła się w Wilnie.
– Jak byłam mała to mieszkaliśmy niedaleko Chodzieży i moja mama sama chleb piekła – opowiada – właśnie taki razowy, i wszyscy w okolicy się dziwili, bo oni pszenne i pszenne, a ona wolała taki ciemny, a to dużo więcej pracy, ciężej ciasto zarobić. Ale jak on smakował! I całymi tygodniami był świeży. To potem wszystkie sąsiadki przychodziły i mówiły: „Józia, pokaż, jak ty go robisz”. Potem przenieśliśmy się do miasta i tu już pieca nie było, żeby chleb piec, ale ja pamiętam ten smak…

Jarmark jest nie tylko okazją do zrobienia zakupów i posłuchania kresowej muzyki. Można też wesprzeć kwestę dla Lwowa, którą prowadzi Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów.

Lilia Łada, fot. L. Łada

Poznań: Zderzenie samochodów na Głogowskiej. Są utrudnienia w ruchu

0
Tuż po godzinie 15.00 na ulicy Głogowskiej, na wysokości Krauthofera, doszło do zderzenia dwóch samochodów. Ruch tramwajowy na Głogowskiej został wstrzymany.

Utrudnienia nie trwały długo – na szczęście mamy niedzielę, więc kolizja nie spowodowała korków. Przerwa w ruchu tramwajów trwała około kwadransa, chociaż opóźnienia na trasie z pewnością dawały się pasażerom we znaki jeszcze sporo czasu.

Oba auta odholowano na chodnik, by nie blokowały ulicy, a sprawą zajęła się policja.

el

Poznań: Tydzień Zrównoważonego Transportu na… czerwonym dywanie

0
Kolorowe balony, czerwony dywan dla pasażerów tramwajów i namioty z mnóstwem atrakcji. Tak wyglądała dziś Półwiejska przy Starym Marychu. ZTM w ten sposób uczcił Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Przystanek przystrojony w kolorowe balony nie zdziwił pani Magdaleny Kęsickiej tak, jak czerwony dywan, po którym zeszła z tramwaju na ulicę.
– Niedziela niedzielą, ale teraz to dopiero czuję się świątecznie! – śmiała się.

Pani Magda wybrała się z synem, małą córeczką i mężem na niedzielny obiad na Stary Rynek, zgodnie z poznańską tradycją. Ale groziło im, że tam nie dojdą, bo syn Janek zobaczył rowery napędzające samochodziki na torze wyścigowym i od razu ustawił się do nich w kolejce. Na szczęście tuż obok był stragan z kawą, więc rodzice mogli poczekać na syna w komfortowych warunkach.
– Nic nie wiedziałam o takiej akcji – dziwi się pani Magda. – Ale to nawet lepiej, bo jakbym, wiedziała, nie byłabym tak przyjemnie zaskoczona. No i oczywiście, że popieram komunikację miejską, uważam, że w mieście nie ma lepszego sposobu poruszania się, jeśli nie chce się stać w korkach. Oczywiście, łatwo mi to mówić, bo mieszkam na Sołaczu, a nie wszystkie dzielnice mają tak dobrą komunikację. Ale u nas z kolei, w okolicy Nad Wierzbakiem, wszystkie ulice są zastawione samochodami. Gdy wychodzę z córką na spacer, trudno mi przejść z wózkiem. I popieram wszystkie akcje, które mówią, że miasta są dla mieszkańców, a nie dla samochodów.

Uczestnicy zabawy mogli też puszczać ogromne bańki mydlane, wziąć udział w konkursach i wygrać praktyczne gadżety, takie jak lampki rowerowe, bidony, krokomierze, butelki na wodę, kamizelki lub osłony odblaskowe na plecaki. Można też było podładować telefon komórkowy poprzez stacjonarny rower lub wycisnąć sok ze świeżych owoców. Zabawa przy Starym Marychu trwała do godziny 15.00.

Lilia łada, fot. L. Łada

Poznań: Jadwiga Emilewicz oceniła posłów mijającej kadencji. Wyszło ciekawie!

0
Poseł Tadeusz Dziuba (PiS) najpilniej uczestniczył w głosowaniach, najwięcej interpelacji złożył Adam Szłapka (.N), on też najczęściej zabierał głos. Stowarzyszenie KoLiber i minister Jadwiga Emilewicz podsumowali działalność reprezentantów Wielkopolski w sejmie.

„Usta pełne wielkich słów, a rzeczywistość trzeszczy.Takimi słowami swój wpis na temat aktywności parlamentarzystów opozycji z Poznania rozpoczęła minister Jadwiga Emilewicz. Postanowiliśmy, iż należy rozszerzyć grafikę dotyczącą aktywności o wszystkich posłów” – wyjaśniają członkowie stowarzyszenia.

A jak wygląda to w przypadku reszty posłów? Do zestawienia został dodany również poseł Adam Szłapka, który pojawił się na grafice minister Emilewicz.

1) Udział w głosowaniach.
Miejsca na podium zajmują Tadeusz Dziuba, Rafał Grupiński oraz Bartłomiej Wróblewski. Posłowie opozycji nie wypadają źle. Warto dodać, iż wszyscy posłowie opozycji, pomijając posłankę Bożenę Szydłowską, uczestniczyli w ponad 90% głosowaniach.

2) Interpelacje
I tu ciekawostka. Miejsca na podium zajmują Adam Szłapka, Marek Ruciński oraz Bożena Szydłowska. Jak przedstawiają się posłowie partii rządzącej? Najlepiej wypada Bartłomiej Wróblewski, z wynikiem 23 interpelacji. Pozostali posłowie partii rządzącej zajmują ostatnią pozycję.

3) Wypowiedzi
Kolejnym, bezwzględnym liderem jest Adam Szłapka, następnie Joanna Schmidt (Mihułka), następnie Bartłomiej Wróblewski. Pozostali posłowie PiS znajdują się na dalszych pozycjach.

Jak widać, posłowie PiS z Poznania nie odstają od posłów opozycji. Mogą pochwalić się na pewno znacznie wyższą obecnością na głosowaniach, jednak w pozostałych kwestiach, uwzględnionych przez ich liderkę listy, posłowie PiS wypadają gorzej. Jedynie Bartłomiej Wróblewski wybija się spośród swoich partyjnych kolegów.

Warto zaznaczyć, iż taka aktywność to jedynie cząstka tego, co może robić poseł. Liczy się też działanie w terenie, praca w biurze, interwencje poselskie. To trudno zliczyć.

A oto pełen ranking:

Wypowiedzi
Adam Szłapka .N 200
Joanna Mihułka Teraz! 129
Bartłomiej Wróblewski PiS 113
Marek Ruciński niezrzeszony 94
Dziuba Tadeusz PiS 91
Rafał Grupiński PO 65
Szymon Szynkowski vel Sęk PiS 48
Jacek Tomczak PSL 34
Bożena Szydłowska PO 33
Dzikowski Waldy PO 24
Szymon Ziółkowski PO 18

Interpelacje
Adam Szłapka .N 287
Marek Ruciński niezrzeszony 212
Bożena Szydłowska PO 168
Joanna Mihułka Teraz! 140
Rafał Grupiński PO 64
Szymon Ziółkowski PO 42
Jacek Tomczak PSL 32
Bartłomiej Wróblewski PiS 23
Dzikowski Waldy PO 12
Dziuba Tadeusz PiS 9
Szymon Szynkowski vel Sęk PiS 9

Dziuba Tadeusz PiS 98.76%
Rafał Grupiński PO 96.01%
Bartłomiej Wróblewski PiS 92.93%
Szymon Szynkowski vel Sęk PiS 92.77%
Szymon Ziółkowski PO 92.55%
Dzikowski Waldy PO 90.20%
Adam Szłapka .N 86.16%
Joanna Mihułka Teraz! 82.44%
Marek Ruciński niezrzeszony 79.57%
Jacek Tomczak PSL 79.50%
Bożena Szydłowska PO 79.38%

„Polityka jest dość ciekawa” – podsumowują członkowie Kolibra. – „Jak widać, czasami należy uważać, co wytyka się swoim przeciwnikom, bo jak się może okazać, wcale nie jest się lepszym w niektórych kwestiach. Pozostawiamy to pod rozwagę”.

Stowarzyszenie KoLiber, el

Poznań: Powitanie jesieni na Lotaryńskiej

0
Teatr, koncert, sąsiedzki piknik i wspólne gotowanie. Lotaryńska 6: Mikro Dom Kultury zaprasza o 15.00 na świętowanie nadejścia babiego lata w dzikim ogrodzie.

Na Lotaryńskiej 6 jak zawsze czekają niespodzianki. Będzie więc teatralizowana baśń, wspólne gotowanie, a na finał magiczny koncert w ogrodzie! Od 15.00 będzie można wziąć udział w Babim lecie (teatr kamishibai oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych, prowadzenie: Olga Stobiecka-Rozmiarek). Jest to technika opowiadania, która wykorzystuje książki w formie kart oraz drewnianą skrzynkę – na wzór teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty opowieści.

Uczestnicy warsztatów w ten właśnie sposób przywitają z Olgą złotą jesień na Naramkach. Będą snuć dobre historie, wspominać miłe wątki z lata. Opowieści zawekują, by karmiły i relaksowały jesienią, gdy coraz szybciej robi się ciemno. Na spotkanie warto przynieść ze sobą przedmioty – wspomnienia z wakacji! Opowiadaniu baśni będą towarzyszyć warsztaty twórcze pt.: „WuElWu” – Wekowanie Letnich Wspomnień.

O tej samej porze rozpocznie się piknik i towarzyszące mu warsztaty twórcze „Zwierzęce mikro domki”.
Wszyscy, którzy mają w domu kartonowe opakowania po mleku i sokach oraz zbędne podstawki pod doniczki, powinni je ze sobą przynieść. Będą z nich wspaniałe karmniki. Będzie można też skorzystać z jesiennych porad ogrodnika, no i wspólnie ugotować to, co ogród daje jesienią. Tym razem będą to sałatki na długie, jesienne wieczory. A dla zmarzniętych lub spragnionych – kubek ciepłej herbaty z cytryną.

Na zakończenie rozpocznie się specjalny, akustyczny koncert Zagi w ogrodzie. Zagi to wokalistka o niezwykłej barwie głosu, instrumentalistka, autorka muzyki i tekstów. Słuchaczy zabiera w podróż przez delikatne, liryczne utwory po odważne, rockowe brzmienia. Swój debiutancki album wydała w Warner Music Poland; występowała m.in. z Pawłem Domagałą.

Poznań: Przez dwie noce przystanek Most św. Rocha będzie nieczynny

0
W noce z 22 na 23 września (niedziela/poniedziałek) oraz z 23 na 24 września br. (poniedziałek/wtorek) prowadzone będą prace przy demontażu starych i montażu nowych wiat na przystankach tramwajowych Most Św. Rocha.

To ważna informacja szczególnie dla pasażerów linii nocnych nr 201 i 231.

W nocy z niedzieli na poniedziałek tramwaje linii nr 201 będą kursowały po stałej trasie, jednak nie zatrzymają się na przystanku Most św. Rocha.

Natomiast w nocy z poniedziałku na wtorek (linia nr 201 w noce z poniedziałków na wtorki nie kursuje) autobusy linii nr 231 będą jeździć zmienioną trasą. Poniżej jej opis:

Linia nr 231

RONDO KAPONIERA – … – Podgórna – Garbary – Kazimierza Wielkiego – Most Św. Rocha – … – RONDO RATAJE.

RONDO RATAJE – Królowej Jadwigi – Garbary – Kazimierza Wielkiego – Mostowa – Podgórna – … – RONDO KAPONIERA

ZTM, el

Poznań: Projekt EDWARD, czyli dzień bez ofiar na drodze

0
26 września obchodzimy European Day Without Road Death – Edward, czyli Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. Ideą przewodnią projektu jest „wizja zero” – zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy.

Największy wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób, dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg, np. poprzez przekraczanie limitów prędkości, jazdę pod wpływem alkoholu/narkotyków, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa, korzystanie z telefonu bez zestawu głośnomówiacego, blokowanie przejść dla pieszych, parkowanie na drogach dla rowerów czy też podejmowanie ryzykownych manewrów.

Jednakże nie tylko kierowcy stwarzają niebezpieczne sytuacje. Wielu rowerzystów, czy pieszych również ignoruje zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przyczynia się do powstawania kolizji, czy wypadków. Pomysłodawcy projektu EDWARD są przekonani, że kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach jest, w dużej mierze, zmiana zachowań ich użytkowników.

Co deklaruje bezpieczny kierowca biorący udział w akcji? Między innymi to, że będzie przypominał członkom mojej rodziny, przyjaciołom i znajomym, by szczególnie dbali o bezpieczeństwo na drogach, jeździł tak bezpiecznie, jak to możliwe, niezależnie od rodzaju pojazdu i zwracał szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów, dzieci, starszych oraz jeżdżących konno.

Bezpieczny kierowca obiecuje też nie przekraczać dozwolonej prędkości, zachowywać szczególną ostrożność w pobliżu szkół i w miejscach, gdzie znajdują się grupy dzieci, nigdy nie korzystać z telefonu komórkowego podczas jazdy, a także nigdy nie wsiadać za kierownicę po wypiciu alkoholu, braniu narkotyków/niedozwolonych leków, które mogą spowolnić reakcje. A jeśli będzie pasażerem – upewni się, że kierowca pojazdu, do którego wsiada, spełnia te wszystkie warunki.

Ubiegłoroczna kampania #ProjectEDWARD wywarła ogromny wpływ na media społecznościowe, osiągając zasięg 25 milionów na Twitterze w dniu akcji – 19 września oraz całkowity zasięg 37,2 miliona, od 11 czerwca do 21 września.
Długofalowym celem TISPOL jest wykorzystanie projektu EDWARD do promowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz znaczący spadek liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych na drogach Europy, a w dalszej perspektywie – na całym świecie. EDWARD ma zachęcać wszystkich użytkowników dróg do zastanowienia się nad ich zachowaniem i postawą podczas korzystania z dróg.

W tym roku, od 19 do 26 września, projekt EDWARD dodatkowo wspierany jest emisją spotów na ekranach firmy Screen Network S.A. z hasłami kampanii skierowanymi do uczestników ruchu drogowego: „Kierowco zwolnij! Prędkość zabija!”, „Jedź bezpiecznie – wszystko inne może poczekać!”, „Stop agresji na drodze!”, „Nie używaj telefonu w trakcie jazdy”, „Zapnij pasy! Bezpieczeństwo jest najważniejsze”, „Zdejmij rękę z gazu!”, „Nie wybieraj drogi na skróty”. Jest to już kolejna akcja policji, którą wspiera firma Screen Network.

Działania w ramach projektu EDWARD 2019 będą prowadzone przez policjantów z krajów europejskich w dniu 26 września, w trakcie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności.

KWP, el

Opatówek: Zderzenie dwóch aut, jedno dachowało

0
W nocy z soboty na niedzielę doszło do groźnego wypadku na drodze krajowej nr 12 w Opatówku. Zderzyły się dwa samochody i jeden z nich wypadł z drogi dachując.

Jak podaje portal Kalisz24.info, dachujące auto staranowało zaparkowany w pobliżu samochód, zraniło tez przechodnia, drugie natomiast wpadło do przydrożnego rowu.

W wypadku ucierpiało osiem osób, a stan dwóch z nich jest poważny. Siedem to pasażerowie obu samochodów, jedna – to przypadkowy przechodzień. Wszystkie zostały przewiezione do szpitala.

Kalisz24.info, el

Poznań: Autobusy linii nr 901 będą kursować zmienioną trasą

0
Z powodu biegu Sucholeska Dziesiątka Fightera autobusy linii nr 901 będą kursować zmienioną trasą, jak informuje ZTM.

W związku z organizacją VII Biegu Sucholeska Dziesiątka Fightera w niedzielę, 22 września 2019 roku, w godzinach od około 9.00 do 12.30 ze względu na brak możliwości przejazdu przez ulicę Powstańców Wielkopolskich oraz Nektarową autobusy linii 901 kursować będą zmienioną trasą.

W trakcie biegu autobusy linii nr 901 kursować będą ulicą Obornicką do pętli Złotniki/Osiedle przy ulicy Jelonkowej (godziny odjazdów w kierunku os. Sobieskiego będą takie same, jak z pętli Złotniki/Os. Grzybowe).

Powyższe zmiany dotyczą następujących kursów:

odjazdy z Os. Sobieskiego o godz. 10.00, 11.05;
odjazdy z pętli Złotniki/Os. Grzybowe: 10.33, 11.45.

ZTM, el

Poznań: Aleja imienia Orderu Uśmiechu została otwarta

0
Znajduje się w parku Stare koryto Warty, tuż obok wielkiego placu zabaw, tak chętnie uczęszczanego przez dzieci. I choćby z tego powodu to chyba najlepsze miejsce na jej lokalizację.

Alejka została uroczyście otwarta w sobotę – bo właśnie 21 września obchodzimy dzień Orderu Uśmiechu. Jak na tę uroczystość przystało, było wesoło, kolorowo, no i przyszło mnóstwo dzieci. To przecież one przyznają Order Uśmiechu osobom, które robią dla nich dużo dobrego – to jedyne na świecie odznaczenie przyznawane przez dzieci. Dla najmłodszych poznaniaków wystąpił Teatrzyk Piosenny Łejery.

Inicjatorem nadania imienia alei był Włodzimierz Marciniak, kawaler Orderu Uśmiechu i jego koledzy z Poznańskiego Klubu Kawalerów Orderu Uśmiechu we współpracy z Radą Osiedla Stare Miasto. Zwrócili się z wnioskiem do Rady Miasta Poznania, a radni – jak podaje Biuletyn Miejski – z radością zgodzili się na ten pomysł.

Order Uśmiechu został ustanowiony w Polsce 51 lat temu. Od 1968 roku otrzymało go blisko tysiąc osób. To jedyne na świecie odznaczenie, o którym decydują dzieci. To jedyne na świecie odznaczenie nadawane dorosłym na wniosek dzieci. Wskazywany jest jako realizacja testamentu Janusza Korczaka, który apelował o podmiotowe traktowanie dzieci.

Jego pierwszym laureatem został poznaniak prof. dr Wiktor Dega, znany chirurg ortopeda z Poznania, któremu tysiące dzieci zawdzięczały zdrowie, a nawet życie. W czasie uroczystości dekoracji Orderem Uśmiechu był pasowany czerwoną różą i musiał wypić puchar kwaśnego soku z cytryny i w dodatku uśmiechnąć się. Ten ceremoniał obowiązuje do dziś.

Wśród laureatów Orderu Uśmiechu są m.in.: papież Jan Paweł II, papież Franciszek, Dalajlama XIV, Matka Teresa z Kalkuty, Irena Sendlerowa, Marek Michalak, Janina Ochojska, Jerzy Owsiak, Zbigniew Religa, Wanda Chotomska, Tove Jansson, Astrid Lindgren, ks. Jan Twardowski, Wojciech Żukrowski. Do kawalerów Orderu Uśmiechu należy również wiele osób związanych z Poznaniem m.in.: Arkady Fiedler, Stefan Stuligrosz, Małgorzata Musierowicz, Ignacy Moś, Wanda Błeńska, Krystyna Feldman, Jerzy Hamerski, Andrzej Maleszka.

Biuletyn Miejski, el

Koło: Motocyklista wjechał w grupę ludzi

0
Nadmierna prędkość i utrata panowania nad pojazdem były przyczyną wypadku, do jakiego doszło w Kościelcu w powiecie kolskim. Motocyklista wjechał w grupę ludzi. Siedem osób zostało rannych.

Do wypadku doszło około godziny 19.00. Motocyklista najprawdopodobniej z powodu nadmiernej prędkości stracił panowanie nad pojazdem na łuku drogi i uderzył w grupę młodzież, która akurat szła chodnikiem.

Siedem osób w wieku od 15 do 17 lat zostało rannych wskutek uderzenia i potrzebowało pomocy szpitalnej. Na szczęście ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Głównym problemem są połamane kończyny i potłuczenia.

Policja zatrzymała motocyklistę – to 43-letni mieszkaniec gminy Kościelec. W chwili wypadku był trzeźwy.

KWP, el