Dzień Hołdu i Pamięci Ofiar Reżimu Komunistycznego. „To czarna karta naszej współczesnej historii”

Dzień Hołdu i Pamięci Ofiar Reżimu Komunistycznego fot. UMP
W Poznaniu odbyły się dzisiaj obchody poświęcone pamięci ofiar reżimu komunistycznego. – W naszych sercach nosimy pamięć o tragicznych losach – mówił Mariusz Wiśniewski.

Obchody odbyły się w Zespole Szkół Gimnazjalno – Licealnych przy ul. Wyspiańskiego i przy szpitalu im. Św. Rodziny, gdzie pod tablicą pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze. W tym drugim budynku w latach 1945-47 mieściła się siedziba Urzędu Bezpieczeństwa. Zostało w nim zabite co najmniej kilkanaście osób, co potwierdziła ekshumacja z 1991 roku.

– Dzisiaj pamiętamy o tych osobach, które zbrodniczy, komunistyczny reżim skrzywdził – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – W naszych sercach nosimy pamięć o tragicznych losach pokolenia, które żyło przed nami. Robimy to po to, aby uniknąć dramatu w przyszłości i pielęgnować konkretne wartości – szacunek do wolności, wrażliwość na niesprawiedliwość oraz korzystanie z potencjału jedności obywateli (…). Totalitarny reżim komunistyczny, który trwał blisko 45 lat, to czarna karta naszej współczesnej historii. Ten smutny czas pamiętają nasi dziadkowie, których życie naznaczone było lękiem i poczuciem zniewolenia. Czas, w którym Polacy torturowali i zabijali Polaków w imię komunistycznej ideologii…

UMP / op. AS

Podziel się:

Ostatnio dodane: