Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 17 maja, 2024

Szpital im. Strusia w Poznaniu ma nowy sprzęt najnowszej generacji!

3-teslowy rezonans magnetyczny to jedno z najnowocześniejszych urządzeń, które kupił szpital im. Strusia w Poznaniu dzięki unijnym środkom z programu REACT-EU. Pracownia 3-Teslowego Rezonansu Magnetycznego została otwarta 26 maja.

Szpital im. Strusia oraz pięć innych szpitali w Poznaniu na początku lutego otrzymały ponad 47 mln złotych, przyznanych przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Komisja Europejska uruchomiła specjalny instrument o nazwie REACT-EU, z którego środki są przekazywane właśnie placówkom medycznym na działania naprawcze i odbudowę sprzętu po pandemii covid-19.

Robot da Vinci i rezonans

Dzięki tym pieniądzom szpitale w całej Wielkopolsce mogły kupić nowoczesny sprzęt czy inne niezbędne wyposażenie, a także przeprowadzić remonty, co w znaczący sposób poprawi opiekę nad pacjentami. Szpital Miejski im. J. Strusia otrzymał wtedy ponad 21 mln zł – robot chirurgiczny da Vinci do operacyjnych zabiegów urologicznych oraz rezonans magnetyczny to właśnie efekt tego zastrzyku finansowego. Robot kosztował 25 mln zł, a rezonans 11 mln i by się zmieścił, trzeba było specjalnie zaadaptować pomieszczenia szpitala.

– Łącznie przekazaliśmy szpitalom w Wielkopolsce 130 milionów złotych z budżetu unijnego z instrumentu REACT-EU – mówił podczas otwarcia pracowni Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. – Dzięki temu mogliśmy pomóc powrócić lecznicom do pełnej operatywności i poprawić ich warunki funkcjonowania po pandemii. Były to pieniądze dla wszystkich kategorii szpitali, od powiatowych, przez miejskie, wojewódzkie, po kliniczne. Już wkrótce czeka nas kolejne rozdanie środków o wartości ponad 100 milionów.

3-teslowy rezonans magnetyczny

Otwarcie nowej Pracowni 3-Teslowego Rezonansu Magnetycznego to kolejny element przywracania szpitalom pełnej operatywności. Rezonans jest obecnie jednym z najnowocześniejszych urządzeń diagnostycznych dostępnych na rynku medycznym, które znacząco skraca czas oczekiwania na wyniki badań – ale rezonans 3-teslowy pozwala na znacznie głębsze o dokładniejsze obrazowanie, bezcenne wszędzie tam, gdzie potrzebna jest bardzo dokładna analiza, dokładniejsza niż tradycyjny rezonans: np. układu nerwowego, układu mięśniowo – szkieletowego czy badanie prostaty lub schorzeń miednicy.

Urządzenie ze szpitala im. Strusia dodatkowo jest wyposażone w najnowocześniejszą technologię BioMatrix. Umożliwia ona przebadanie pacjenta w dowolnym zakresie, ponieważ aparat automatycznie dostosowuje się do różnic anatomicznych, fizjologicznych i patologicznych poszczególnych pacjentów.

– Takie precyzyjne urządzenie do diagnostyki, jak 3-teslowy rezonans to klucz do tego, aby precyzyjnie operować – dodał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Z kolei dzięki robotowi da Vinci te osoby, które były tradycyjnie operowane i miały różne powikłania, dzisiaj ta precyzja urządzenia pozwoli na zupełnie inne funkcjonowanie operowanym pacjentom. Połączenie nowoczesnego rezonansu z robotem tu super duet.

Marszałek oraz prezydent wspólnie zaapelowali także do Narodowego Funduszu Zdrowia, by poszerzył zakres refundowanych operacji, które wykonywane są przy pomocy nowoczesnego robota – bo da Vinci pozwala wykonywać operacje nie tylko urologiczne, ale również jelita grubego.
– Chcemy, aby NFZ nadążał za nami w modernizacji swoich procedur i płaceniu za to, co jest na najwyższym poziomie medycznym – podkreślił Marek Woźniak.

Strona głównaPoznańSzpital im. Strusia w Poznaniu ma nowy sprzęt najnowszej generacji!