Inwestycje w miejskich szpitalach. “Konsekwentnie wspieramy miejskie placówki”

Transport rezonansu magnetycznego fot. Szpital Miejski im. J. Strusia

Rozbudowa szpitala im. Strusia o nowy budynek, zakupy inwestycyjne i modernizacyjne – ponad 110 mln zł przeznaczyło miasto w ciągu ostatnich trzech lat na placówki lecznicze. I zamierza dalej je rozwijać oraz wspierać finansowo.

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że ochrona zdrowia jest niedofinansowana na poziomie rządowym -powiedział prezydent Jacek Jaśkowiak. – Pieniądze z KPO, które mogłyby pomóc w kolejnych inwestycjach dla zdrowia, nadal są zablokowane. Dlatego jako samorząd robimy wszystko, by zapewnić poznaniakom i poznaniankom jak najlepszy dostęp do lekarzy, badań i profilaktyki. Konsekwentnie wspieramy miejskie placówki lecznicze. Tylko w ostatnich trzech latach przeznaczyliśmy z miejskiego budżetu ponad 110 mln zł na inwestycje w placówkach leczniczych, a w planach mamy już kolejne dofinansowania. Dziękuję radnym za to, że za każdym razem, kiedy mamy na szali życie i zdrowie pacjentów, głosują za przyznaniem pieniędzy na rozwój naszych lecznic. Wiele programów zdrowotnych powstaje też z ich inicjatywy.

W miejskim szpitalu im. J. Strusia pacjenci od września mogą korzystać z nowoczesnego rezonansu magnetycznego 3T, poradni onkologicznej dla pacjentów z podejrzeniem lub diagnozą choroby nowotworowej, działa także rejestracja telefoniczna w systemie call center, co znacznie poprawiło i przyspieszyło obsługę pacjentów. Zabiegi urologiczne w tym szpitalu są wykonywane przy pomocy robota da Vinci, co pozwala uniknąć rozległego cięcia, dzięki czemu znacznie rzadziej dochodzi do powikłań pooperacyjnych. A to nie koniec inwestycji.

– Tylko we wrześniu Rada Miasta Poznania przegłosowała przekazanie ponad 3,6 mln zł na zakupy inwestycyjne i modernizacje w szpitalach im. Strusia i Raszei, a także w POSUM – powiedział Grzegorz Ganowicz, przewodniczący RMP. – W planach jest również rozbudowanie szpitala im. Strusia o dodatkowy budynek, w którym mieściłyby się oddziały geriatrii oraz rehabilitacji neurologicznej i ogólnoustrojowej. Projekt ma poparcie klubu, jestem przekonany, że tak ważną inwestycję poprze również rada miasta.

W dodatkowym budynku pacjenci po zdarzeniach kardiologicznych, neurologicznych i ortopedycznych będą przechodzili rehabilitację w odpowiedniej przestrzeni i przy zastosowaniu nowoczesnych metod i urządzeń – według najlepszych wzorców. Natomiast oddział geriatrii, który tu powstanie, pozwoli na stworzenie wygodnych warunków dla pacjentów w wieku powyżej 65 lat, którzy wymagają leczenia z powodu wielu chorób występujących jednocześnie.

Z kolei w szpitalu im. F. Raszei rozpoczęła się w tym roku modernizacja części męskiej Oddziału Chirurgii Ogólnej i Minimalnie Inwazyjnej, na co w budżecie miasta zabezpieczono 5,3 mln zł. W przyszłym roku natomiast zmodernizowana zostanie żeńska część oddziału. Na nią także są już zabezpieczone pieniądze – prawie 8 mln zł w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Obie modernizacje są bardzo istotne, ponieważ już teraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Minimalnie Inwazyjnej szpitala przeprowadza się najwięcej zabiegów operacyjnych w Wielkopolsce – ponad 4 tysiące rocznie. Działa tam też pierwszy Pododdział Stopy Cukrzycowej w zachodniej Polsce, a leczą się w nim pacjenci z całego kraju. Także w tym szpitalu jest realizowany wyjątkowy projekt “Senior maluszka tuli”, w którym specjaliści i wolontariusze podczas dyżurów na oddziale noworodkowym opiekują się nowo narodzonymi dziećmi.

– Ten projekt wyraźnie pokazuje, jak wielki potencjał mają miejskie szpitale – mówi Maria Lisiecka-Pawełczak, przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Rady Miasta Poznania. – Jako Miasto możemy nie tylko wspierać je finansowo, zapewniając poznaniakom i poznaniankom dostęp do najnowocześniejszych zdobyczy współczesnej medycyny. Możemy również realizować projekty unikalne w skali całej Polski.

Źródło: UMP

Podziel się: