Strona główna Blog Strona 563

Rządowe dofinansowanie dla Poznania i powiatu poznańskiego. Na co zostaną przeznaczone pieniądze?

0

Basen przy Taborowej, sztuczne lodowisko na Chwiałce czy boisko w Pobiedziskach. Wszystko to powstanie dzięki 210 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych, które otrzymały Poznań i powiat poznański.

30 milionów złotych miasto otrzymało na budowę basenu przy ulicy Taborowej – koszt budowy wyceniono na 45 mln zł, więc z rządowym dofinansowaniem basen uda się zbudować. 8 mln zł miasto dostało na budowę sztucznego lodowiska na Chwiałce, a 2 mln zł – na budowę drogi rowerowej wzdłuż ulic Strzeleckiej i Królowej Jadwigi.

W powiecie, jak poinformował poseł Bartłomiej Wróblewski, jedną z najważniejszych inwestycji jest budowa boiska z infrastrukturą towarzyszącą dla Huraganu Pobiedziska, na co gmina dostała 25 milionów złotych. Z kolei prawie 7 mln zł otrzymało Puszczykowo na budowę Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Utonięcie kobiety w Prośnie. Prokuratura podjęła decyzję

0

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim poinformowała o odstąpieniu od dalszych czynności w sprawie utonięcia w Prośnie 42-letniej kaliszanki, która próbowała ratować swojego syna.

Przypomnijmy: do tragedii doszło 27 czerwca w Parku Miejskim w Kaliszu. Kobieta spacerowała ze swoim synem nad rzeką, gdy nagle chłopiec wszedł do wody. Kobieta pobiegła za nim, by go wyciągnąć, ale – jak ustalili później strażacy – trafiła na dół w dnie rzeki, poszła pod wodę i już nie wypłynęła. Wyciągnięto ją z wody, ale na ratunek było już za późno. Chłopiec sam wydostał się na brzeg Prosny.

Jak powiedział portalowi „wlkp24 INFO” Maciej Meler, rzecznik prasowy prokuratury, ustalenia śledczych potwierdziły tę wersję wydarzeń, a zgodnie z ustaleniami z sekcji zwłok przyczyna śmierci kobiety było utonięcie i nie przyczyniły się do niego osoby trzecie. Dlatego prokurator odstąpił od dalszych czynności w tej sprawie i zdecydował o umorzeniu śledztwa.

Straż pożarna w szpitalu. Co tam się wydarzyło?

0

W nocy z 7 na 8 października pięć zastępów straży pożarnej interweniowało w szpitalu im. Franciszka Raszei przy ul. Mickiewicza w Poznaniu. W placówce włączył się alarm przeciwpożarowy.

Strażacy otrzymali zgłoszenie po godzinie 23.00 7 października, jak informuje dyżurny KW PSP w Poznaniu. Na miejsce natychmiast udało się pięć zastępów straży pożarnej, by sprawdzić, co spowodowało uaktywnienie się alarmu i czy nie trzeba ewakuować pacjentów oraz personelu.

Na szczęście okazało się, że to nie pożar. Strażnicy starannie sprawdzili budynek i nigdzie nie znaleźli zagrożenia. Ponieważ instalacja alarmowa była sprawna, więc prawdopodobnie alarm włączył się pod wpływem dymu z papierosa.

Tragiczny wypadek na S5. Kierowcy busa nie udało się uratować

0

Kierowca busa, zabrany do szpitala po tragicznym wypadku na trasie S5 między węzłami Kościan Południe i Kościan Północ, zmarł w szpitalu. Niestety, lekarzom mimo wysiłków nie udało się go uratować.

Przypomnijmy: do wypadku doszło 6 października, na pasie w kierunku Poznania. Według pierwszych ustaleń zderzyły się tam trzy cieżarówki i bus. Jak podaje portal „koscianak” w wypadku ostatecznie stwierdzono udział trzech ciężarówek i dwóch busów, którymi łącznie podróżowało sześć osób.

Jeden z busów znalazł się między ciężarówkami i został kompletnie zmiażdżony, mimo to strażakom udało się wydostać kierowcę z pojazdu i śmigłowiec LPR zabrał go do szpitala do Poznania. Był jednak w stanie bardzo ciężkim i lekarzom, mimo wysiłków, nie udało się go uratować. 8 października szpital poinformował o jego śmierci.

Samochód wpadł do stawu w Wielkopolsce. Policja ustala okoliczności i przebieg zdarzenia

0

Mieszkańcy miejscowości Kuczewola w powiecie kaliskim zastali rano nietypowy widok: w stawie w ich miejscowości znajdował się samochód. Wpadł do stawu po tym, jak staranował barierki oddzielające staw od drogi. W środku nikogo nie było.

Mieszkańcy powiadomili służby, które pojawiły się na miejscu zdarzenia. Strażacy – aż 7 jednostek, z Kalisza, Szczytnik, Iwanowic i Kuczewoli oraz grupa wodno-nurkowa z Konina – przeszukali staw i okolice. Na szczęście ani w wodzie, ani w pobliżu stawu nikogo nie znaleźli.

Jak powiedziała portalowi „kalisz24 INFO” podkom. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu, czynności w tej sprawie prowadzi także policja. Funkcjonariusze ustalają okoliczności i przebieg zdarzenia, a także to, kto siedział za kierownicą samochodu.

Będą kolejne poradnie psychologiczne dla dzieci i młodzieży w Wielkopolsce

0

Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia rozstrzygnął konkurs na prowadzenie poradni psychologiczno-terapeutycznych dla dzieci i młodzieży w kryzysie zdrowia psychicznego. W regionie będzie działać sześć kolejnych placówek.

Obecnie w Wielkopolsce jest 37 takich poradni.
– Poradnie psychologiczno-terapeutyczne to miejsca, gdzie mali i młodzi pacjenci oraz ich rodziny mogą korzystać z pomocy psychologa, terapeuty i psychoterapeuty – wyjaśnia Marta Żbikowska-Cieśla, rzeczniczka prasowa WOW NFZ. – Placówki te stanowią pierwszy poziom zabezpieczenia w modelu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży.

Po podpisaniu nowych umów takich placówek będzie 43. Rozpoczną działalność 6 listopada, po podpisaniu umów z NFZ. W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszone kolejne postępowanie na ten rodzaj leczenia.
– Wyniki tych postępowań w dużej mierze zależą od jakości złożonych ofert, dlatego prosimy podmioty o uważność i rzetelne przygotowanie dokumentacji – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Z powodu słabej jakości ofert, część konkursów musieliśmy unieważnić, ale mimo tego udało nam się wyłonić sześć nowych poradni. Według wskaźników demograficznych w Wielkopolsce powinniśmy mieć 55 poradni psychologiczno-terapeutycznych i z każdym kolejnym konkursem jesteśmy coraz bliżej osiągnięcia tego pułapu.

Poradnie psychologiczno-terapeutyczne to pierwszy poziom, a drugim poziomem pomocy są poradnie zdrowia psychicznego i oddziały dzienne. Obecnie takich placówek w Wielkopolsce jest sześć i prowadzą one zarówno poradnie zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, jak i oddziały dzienne. Docelowo, jak informuje WOW NFZ, takich miejsc ma być 10, dlatego są przeprowadzane kolejne konkursy na ten rodzaj leczenia. Pacjenci w kryzysie zdrowia psychicznego mają też do dyspozycji 16 placówek prowadzących poradnie zdrowia psychicznego, ale bez oddziałów dziennych.

Samochód utknął w lesie. Interweniowali strażacy

0

W lesie nieopodal Żernik w gminie Blizanów pod Kaliszem samochód osobowy wjechał na powalony konar – i zawisł na nim. Nie mógł samodzielnie się wydostać i musieli interweniować strażacy z Kalisza i Rychnowa.

Do nietypowego zdarzenia doszło 4 października po godzinie 16.00. Silny wiatr wiejący w nocy przewracał drzewa i zrywał linie energetyczne w całym powiecie. Strażacy otrzymali informację, że drzewo przewróciło się też na jezdnię w Żernikach. Dodatkowo, według zgłaszającego, miał tam być też uwięziony jakiś samochód.

Gdy strażacy dotarli na miejsce zdarzenia, okazało się, że na konarze przewróconego drzewa, ale nie na drodze, tylko w lesie, zawisł osobowy mercedes. Okazało się, że kierowca najechał na konar drzewa i już nie był w stanie z niego zjechać.

Jak powiedziała portalowi „kalisz24 INFO” podkom. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu, kierowca nie bardzo umiał wyjaśnić, dlaczego wjechał do lasu i najechał na drzewo oraz kiedy to się stało.

Strażacy ściągnęli samochód z drzewa, a przybyli policjanci ukarali kierowcę mandatem w wysokości 300 zł za wjazd do lasu.

Bieg charytatywny dla Wiktorka. Pomóżmy chłopcu wygrać z nowotworem!

0

4-letni Wiktorek Ratajczak z Poznania walczy ze złośliwym nowotworem wątroby. Jego rodzice zbierają na dalsze leczenie chłopca i temu też ma służyć bieg charytatywny, który odbędzie się 8 października w Lasku Marcelińskim.

U Wiktora w październiku 2021 roku zdiagnozowano hepatoblastomę – to niezwykle agresywny nowotwór złośliwy wątroby. Chłopczyk jest leczony w klinice w USA, bo żaden inny szpital nie chciał się podjąć leczenia dziecka – a to oznacza ogromne koszty, które przekraczają możliwości finansowe rodziców. Dlatego proszą o pomoc.

Cały czas trwa zbiórka na leczenie Wiktorka na „siepomaga”, a teraz w pomoc chłopcu włączyła się Nowoczesna i jej szef, poseł Adam Szłapka, który 8 października zaprasza na charytatywny bieg, z którego dochód zostanie przeznaczony na leczenie Wiktorka.

Bieg wystartuje w samo południe przy placu zabaw w Lasku Marcelińskim – najłatwiej dotrzeć na miejsce startu od parkingu przy ulicy Strzegomskiej. Każdy, kto zechce wziąć udział w biegu, wpłaci charytatywną cegiełkę na zbiórkę na „siepomaga” z dopiskiem #BiegniemyDlaWiktorka. Pierwsze sto osób, które ukończą bieg, dostaną też pamiątkowe medale.

Tunel i rozbudowa stacji pod Poznaniem. „To niezwykle ważna inwestycja”

0

Porozumienie o współpracy zostało podpisane – i teraz PKP Polskie Linie Kolejowe SA oraz miasto Luboń wspólnie przygotują i finansują dokumentację rozbudowy przejścia podziemnego na stacji. Dzięki niemu podróżni zyskają lepszy dostęp do kolei, a mieszkańcy sprawniejszą komunikację.

Obecne przejście ma zostać kilkakrotnie wydłużone i prowadzić od strony ul. Dworcowej w kierunku ul. Armii Poznań, łącząc wschodnią i zachodnią część miasta – oraz ułatwiając życie mieszkańcom, którzy muszą się przedostać z jednej części miasta do drugiej. Stanie się też częścią węzła przesiadkowego, bo miasto planuje właśnie jego budowę przy dworcu kolejowym.

„To niezwykle dla mnie ważna inwestycja, ponieważ wielu mieszkańców codziennie jest zmuszona nadkładać drogi, by dostać się do dworca PKP” – napisała Małgorzata Machalska, burmistrz Lubonia, na swoim profilu na Facebooku. – „Dziękuję za wsparcie oraz za wszelkie podjęte działania. Cieszę się, że nasza wspólna inwestycja ma realne szanse na realizację”.

Rozbudowany tunel ułatwi też korzystanie z kolei, bo dzięki temu podróżni będą mogli bezpieczniej i sprawniej dostać się na perony – zwłaszcza że przejście będzie dostępne także dla osób mających trudności z poruszaniem się.

– Sukcesywnie tworzymy bezpieczną, sprawną i przyjazną kolej, także w kontekście udogodnień w dostępie do infrastruktury i w komunikacji dla mieszkańców – mówił Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. – Cieszę się, że dobra współpraca z samorządem umożliwi rozbudowę przejścia podziemnego w Luboniu. Po zakończonych pracach tunel ułatwi dojście na perony, co będzie dodatkową zachętą do korzystania z pociągów, które pozostają komfortową oraz najbardziej ekologiczną formą transportu.

Zgodnie z postanowieniami w podpisanym porozumieniu miasto do końca tego roku ma przeprowadzić przetarg na wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowej. Opracowanie, wskazujące szczegółowe rozwiązania i szacowane koszty, sfinansują obie strony: PKP PLK oraz samorząd Lubonia.

– Realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. inwestycje, dzięki efektywnemu wykorzystaniu środków budżetowych i unijnych, zapewniają wyższy komfort i lepszy dostęp do kolei – podkreślił Ireneusz Merchel, Prezes Zarządu, PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. – Spółka pozytywnie odpowiada na współpracę z samorządami, zmierzającą do poprawy obsługi podróżnych.

Stacja kolejowa w Luboniu została przebudowana w ramach modernizacji linii Wrocław Główny – Poznań Główny – prace zakończyły się w 2017 roku, a podróżni od tego czasu mogą korzystać z wind, co ułatwia komunikację. Według wyliczeń PKP PLK, ze stacji Luboń w ciągu doby korzysta około tysiąca podróżnych.

Zderzenie na skrzyżowaniu w Wielkopolsce. Jedna osoba ranna

0

W podkaliskim Czajkowie na skrzyżowaniu doszło do zderzenia dwóch samochodów. 26-letnia pasażerka jednego z aut odniosła obrażenia, a drugie auto dachowało. Policja bada przyczyny i okoliczności wypadku.

Wszystko wydarzyło się 6 października po godzinie 12.00. Jak powiedziała portalowi „kalisz24 INFO” podkom. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu, z ustaleń funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Kaliszu wynika, że 47-letnia mieszkanka powiatu kaliskiego, kierująca oplem, na skrzyżowaniu w Czajkowie nie ustąpiła pierwszeństwa 33-letniemu mieszkańcowi tego samego powiatu, który kierował mitsubishi – i doszło do zderzenia.

Uderzenie sprawiło, że mitsubishi wypadło z drogi i dachowało na polu, a pasażerka opla odniosła obrażenia i została przewieziona do szpitala. Jak sprawdzili policjanci – oboje kierowcy byli trzeźwi. Policja ustala okoliczności zdarzenia. Sprawa trafi do sądu.

Mateusz Morawiecki jednak nie przyjedzie do Kalisza

0

Premier polskiego rządu miał przyjechać do Kalisza 8 października i spotkać z mieszkańcami miasta i subregionu kalisko-ostrowskiego w hali OSRiR. Jak się jednak okazało, Mateusz Morawiecki nie przyjedzie, bo będzie na szczycie Rady Europejskiej w Hiszpanii.

O wizycie premiera w Kaliszu poinformował 4 października Jan Mosiński, poseł PiS. Mateusz Morawiecki miał spotkać się z mieszkańcami Kalisza i subregionu kalisko-ostrowskiego w hali OSRiR, a spotkanie miało być poświęcone przyszłości Polski i jej bezpieczeństwu.

Jednak wizyta została odwołana, jak poinformował portal „ostrow24 TV”. Zgodnie z informacjami portalu premier w tym czasie będzie gościem szczytu Rady Europejskiej w hiszpańskiej Grenadzie. Ma jeszcze pojawić się w Kaliszu przed wyborami, ale będzie to już znacznie skromniejsza wizyta.

Pożar domu w Wielkopolsce. Lądował śmigłowiec LPR

0

Do groźnego pożaru doszło w domu wielorodzinnym w Kępnie przy ulicy Sikorskiego. Ogień gasiło 8 zastępów straży pożarnej. Jedna osoba odniosła obrażenia i lądował po nią śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Straż pożarna otrzymała zgłoszenie 7 października po godzinie 11.30, jak informują wielkopolscy strażacy – zauważono dym wydobywający się z jednego z mieszkań w budynku przy ulicy Sikorskiego. Na miejsce wysłano 8 zastępów straży pożarnej, które szybko poradziły sobie z pożarem.

Jedna osoba została ranna i śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zabrał ją do szpitala.

Będzie nowe połączenie kolejowe z Wielkopolski

0

Umowa między PKP PLK a samorządem województwa lubuskiego podpisana – dzięki niej zostanie wyremontowana linia kolejowa między Skwierzyną a Międzychodem, w ramach rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus.

Dzięki podpisanej umowie, jak informuje PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., możliwe będzie ogłoszenie przetargu na przygotowanie dokumentacji, a następnie rozpoczęcie robót budowlanych między Skwierzyną a Międzychodem (linia kolejowa 363, odcinek długości około 30 km). Szacunkowa wartość prac to ponad 300 mln zł.

– Realizacja Programu „Kolej Plus” umożliwia walkę z wykluczeniem komunikacyjnym poprzez zwiększanie dostępu do kolei – mówił Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. – Dzięki przebudowie linii między Skwierzyną a Międzychodem mieszkańcy wschodniej części województwa lubuskiego po latach znów zyskają dogodne przejazdy m.in. w stronę Gorzowa Wielkopolskiego. Nowe połączenia to impuls sprzyjający rozwojowi regionu.

Odcinek Skwierzyna – Międzychód nie był wykorzystywany w ruchu pasażerskim od 1995 r. Przebudowany tor wraz z nowoczesnymi urządzeniami sterowania pozwoli na przejazdy pociągów z prędkością do 120 km/h, dzięki czemu przejazd między Międzychodem a Gorzowem Wielkopolskim potrwa około 65 min. Dodatkowo prace obejmą także budowę sześciokilometrowego odcinka linii Gorzów Wielkopolski Wieprzyce – Gorzów Wielkopolski Strefa Ekonomiczna (w śladzie linii kolejowej nr 415).

– Przywrócenie kolejowych połączeń miedzy Międzychodem a Skwierzyną to kolejna inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., która zwiększy dostęp do kolei w województwie lubuskim – podkreślił Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP PLK. – Wraz z rewitalizacją ciągu Międzychód – Szamotuły, także realizowaną w ramach programu „Kolej Plus”, utworzona zostanie alternatywna trasa, łącząca Gorzów Wielkopolski z Poznaniem, zapewnione będą więc nie tylko dogodne połączenia regionalne, ale także międzywojewódzkie.

W ramach inwestycji zostaną odpowiednio przygotowane perony między Międzychodem a Skwierzyną w: Wierzbnie, Rokitnie, Goraju, Przytocznej i Chełmsku, a także stacje i przystanki: Trzebiszewo, Brzozowiec Gorzowski, Deszczno i w Gorzowie Wielkopolskim (Karnin, Zieleniec, Zamoście i Wieprzyce). Powstaną także nowe przystanki: Gorzów Wielkopolski Zakanale, Gorzów Wielkopolski Zachód i Gorzów Wielkopolski Strefa Ekonomiczna.

Zakończenie wszystkich prac w ramach projektu „Remont linii kolejowej nr 363 na odcinku Skwierzyna – Międzychód” przewidywane jest w 2029 r.

Pożar magazynu. Pięć zastępów straży pożarnej w akcji

0

Do groźnego pożaru doszło w Kaliszu przy ulicy Podmiejskiej. Palił się magazyn marketu Kaufland. Do gaszenia ognia wysłano 5 zastępów straży pożarnej, w tym ciężki zastęp z OSP Kalisz Dobrzec.

Strażacy zostali powiadomieni o pożarze 5 października tuż przed godziną 22.00 – włączył się alarm przeciwpożarowy. Ogniem zajęła się prasa do makulatury i opakowania składowane w magazynie. Gdy na miejsce dotarli strażacy – zobaczyli kłęby dymu wydostające się z bramy rozładunkowej z tyłu budynku.

Na szczęście źródło pożaru udało się szybko zlokalizować i ugasić ogień. Później strażacy jeszcze oddymili budynek. W akcji brały udział jednostki JRG1 i JRG2 KM PSP Kalisz, a także ciężki zastęp z OSP Kalisz Dobrzec.

Krzewy konopi w przydomowym ogródku. Zauważyli je policjanci

0

Konińscy policjanci wysłani do jednego z domów na interwencję w pewnym momencie zauważyli w ogrodzie krzewy konopi. Właściciele posesji, dwaj bracia, zostali zatrzymani. Grozi im kara do 3 lat więzienia.

Dyżurny konińskiej komendy 5 października po południu wysłał patrol policji na interwencję domową.
– Funkcjonariusze podczas wykonywania czynności związanych z interwencją na posesji w ogrodzie znaleźli rośliny konopi inne niż włókniste – mówi asp. Sebastian Wiśniewski, oficer prasowy KMP w Koninie. – Podczas przeszukania w budynku mieszkalnym ujawnili również woreczek foliowy z zapięciem strunowym z zawartością suszu roślinnego koloru brunatno-zielonego. Policjanci zabezpieczyli zakazane środki oraz zatrzymali dwóch nietrzeźwych braci, którzy przebywali w domu.

Bracia w wieku 34 i 41 lat spędzili noc w areszcie, a po wytrzeźwieniu zostali przesłuchani. Za uprawę konopi innych niż włókniste grozi im kara do 3 lat więzienia.

Samochód dachował na Górczynie. Były utrudnienia w ruchu

0

Na ul. Głogowskiej na wysokości Sielskiej samochód uderzył w słup sygnalizacji świetlnej, a później dachował. Zdarzenie wyglądało groźnie, ale na szczęście nikomu nic się nie stało.

Do zdarzenia doszło około godziny 6.00 rano. Na miejscu pracownicy MPK Poznań zabezpieczali teren zdarzenia, bo choć żadne pojazd MPK nie brał udziału w kolizji, to kierowcy, chcąc ominąć auto leżące na dachu, wjeżdżali na torowisko tramwajowe.

„Wyprawka dla studenta” na Uniwersytecie Przyrodniczym. Będą zbierane przedmioty, które mogą się przydać studentom

0

Drobny sprzęt gospodarstwa domowego, naczynia, przedmioty użytkowe i… rośliny doniczkowe – wszystko, czego mogą potrzebować studenci, którzy właśnie zaczęli studia. 9 października na Uniwersytecie Przyrodniczym rozpoczyna się akcja „Wyprawka dla Studenta”.

W ramach akcji w holu głównym Collegium Maximum UPP będą zbierane przedmioty, które mogą się przydać w studenckich gospodarstwach. To już kolejna odsłona akcji i cieszy się dużym zainteresowaniem – zwłaszcza wśród studentów cudzoziemców, którzy nie zawsze są w stanie przywieźć z domu wszystko, co potrzebne do funkcjonowania w akademiku.

– Poza celem wsparcia rzeczowego studentów nasze działanie koresponduje także z coraz bardziej popularnym nie tylko w Polsce, ale również na świecie, zjawiskiem społecznym polegającym na dawaniu drugiego życia przedmiotom, których sami już nie użytkujemy – tłumaczy prof. UPP dr hab. Magdalena Kozera-Kowalska, pełnomocniczka rektora ds. społecznej odpowiedzialności uczelni i inicjatorka przedsięwzięcia. – Nawiązując tym samy do zasady Zero Odpadów (Zero-Waste), czyli walki z marnotrawstwem. W trakcie poprzednich edycji zebraliśmy wiele przedmiotów codziennego użytku – sztućce, talerze, kubki, rośliny doniczkowe, małe AGD itp., które następnie udostępniono studentom. Mamy nadzieję, że i tym razem uda nam się z sukcesem przeprowadzić naszą inicjatywę.

Przedmioty dla studentów mogą przynosić wszyscy chętni i zostawiać je w oznakowanych kartonach w korytarzu głównym Collegium Maximum UPP od 9 do 13 października. A od 16 do 18 października będzie trwało wydawanie zebranych przedmiotów i roślin w godzinach od 10.00 do 13.00 – również w korytarzu głównym Collegium Maximum UPP.

Lech Poznań rozbija rywala. Pięć bramek w Poznaniu

0

Piłkarze Lecha Poznań pewnie wygrali z Puszczą Niepołomice 4:1. „Kolejorz” mógł podobać się w ofensywie. Gra w defensywie wymaga jednak poprawy.

Zaczęło się doskonale dla poznaniaków. Już w 2′ minucie do siatki trafił Ba Loua, który wykorzystał podanie od Ishaka. Z prowadzenia lechici cieszyli się jednak tylko dwie minuty. Po dośrodkowaniu Stępienia i błędzie Blazicia, piłkę do siatki wpakował Zapolnik.

„Kolejorz” rzucił się do ataków i jeszcze przed przerwą wyszedł ponownie na prowadzenie. Tym razem Ba Loua podawał, a do siatki uderzeniem z dystansu trafił Karlstrom. Po przerwie bramkarza rywali najpierw pokonał fantastycznym uderzeniem Ishak, a w końcówce do siatki trafił jeszcze Milić, który wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego.

W kolejnym spotkaniu lechici zmierzą się w Poznaniu z ŁKS Łódź.

Warta Poznań tylko remisuje w Kielcach. „Zieloni” stracili bramkę w ostatniej akcji meczu

0

Warta Poznań tylko zremisowała z Koroną Kielce na wyjeździe 1:1. „Zieloni” bramkę stracili w doliczonym czasie meczu.

Warta w obecnym sezonie nie reprezentuje się zbyt dobrze. „Zieloni” zdecydowanie zbyt często tracili już punkty i przed tą kolejką Ekstraklasy mieli zaledwie dwa punkty przewagi na ostatnim zespołem w tabeli.

Spotkanie z Koroną wydawał się idealną szansą na poprawienie swojego dorobku punktowego, zwłaszcza że rywale mają identyczne problemy z punktowaniem w tych rozgrywkach.

Od początku meczu było widać czemu sytuacja w tabeli zespołów wygląda tak źle… Żadna z drużyn nie stworzyła sobie dobrej okazji do zdobycia bramki i do przerwy na tablicy wyników było 0:0. W drugiej połowie gra nie wyglądała lepiej. Piłkarze Dawida Szulczka wyszli na prowadzenie po błędzie jednego z rywali, który stracił piłkę tuż przed własnym polem karnym. Z prezentu skorzystał Kupczak.

I kiedy wydawało się, że „Zieloni” zdobędą cenne trzy punkty, to gospodarze doprowadzili do wyrównania. W ostatniej akcji meczu, po rzucie wolnym, dośrodkowali w pole karne Warty, a tam piłka po zamieszaniu wpadła do bramki. Autorem trafienia był Remacle.

W kolejnym meczu Warta Poznań zmierzy się na wyjeździe ze Stalą Mielec.