sobota, 9 grudnia, 2023

Będą kolejne poradnie psychologiczne dla dzieci i młodzieży w Wielkopolsce

Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia rozstrzygnął konkurs na prowadzenie poradni psychologiczno-terapeutycznych dla dzieci i młodzieży w kryzysie zdrowia psychicznego. W regionie będzie działać sześć kolejnych placówek.

Obecnie w Wielkopolsce jest 37 takich poradni.
– Poradnie psychologiczno-terapeutyczne to miejsca, gdzie mali i młodzi pacjenci oraz ich rodziny mogą korzystać z pomocy psychologa, terapeuty i psychoterapeuty – wyjaśnia Marta Żbikowska-Cieśla, rzeczniczka prasowa WOW NFZ. – Placówki te stanowią pierwszy poziom zabezpieczenia w modelu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży.

Po podpisaniu nowych umów takich placówek będzie 43. Rozpoczną działalność 6 listopada, po podpisaniu umów z NFZ. W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszone kolejne postępowanie na ten rodzaj leczenia.
– Wyniki tych postępowań w dużej mierze zależą od jakości złożonych ofert, dlatego prosimy podmioty o uważność i rzetelne przygotowanie dokumentacji – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Z powodu słabej jakości ofert, część konkursów musieliśmy unieważnić, ale mimo tego udało nam się wyłonić sześć nowych poradni. Według wskaźników demograficznych w Wielkopolsce powinniśmy mieć 55 poradni psychologiczno-terapeutycznych i z każdym kolejnym konkursem jesteśmy coraz bliżej osiągnięcia tego pułapu.

Poradnie psychologiczno-terapeutyczne to pierwszy poziom, a drugim poziomem pomocy są poradnie zdrowia psychicznego i oddziały dzienne. Obecnie takich placówek w Wielkopolsce jest sześć i prowadzą one zarówno poradnie zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, jak i oddziały dzienne. Docelowo, jak informuje WOW NFZ, takich miejsc ma być 10, dlatego są przeprowadzane kolejne konkursy na ten rodzaj leczenia. Pacjenci w kryzysie zdrowia psychicznego mają też do dyspozycji 16 placówek prowadzących poradnie zdrowia psychicznego, ale bez oddziałów dziennych.

Źródło: WOW NFZ
Strona głównaWiadomości z Poznania i powiatu poznańskiegoBędą kolejne poradnie psychologiczne dla dzieci i młodzieży w Wielkopolsce