Strona główna Blog Strona 513

Gdzie do lekarza w czasie świąt?

0

Nagłe pogorszenie stanu zdrowia może się zdarzyć także czasie świąt, gdy przychodnie lekarzy rodzinnych są zamknięte. Dokąd wtedy można się udać po pomoc?

Poza godzinami pracy przychodni pomoc medyczną świadczą wyznaczone placówki, udzielające nocnej i świątecznej pomocy – w dni powszednie od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni wolne od pracy. Ich listę można znaleźć na stronie wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia, który przypomina także, że w przypadku potrzeby nagłej pomocy nie ma znaczenia miejsce zamieszkania.

Dyżurujący lekarz może udzielić porady w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych), a także telefonicznie w przypadku nagłego zachorowania, nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy.

Wykaz placówek udzielających świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Wielkopolsce:

Szpital Powiatowy im. prof. R. Drewsa Chodzież ul. Żeromskiego 29
Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czarnkowie ul. Kościuszki 94
Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w Trzciance ul. Sikorskiego 9
Szpital Pomnik Chrztu Polski Gniezno ul. 3 Maja 37/39
Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Gostyniu pl. K. Marcinkowskiego 8/9

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Grodzisk Wielkopolski ul. Mossego 3
Szpital Powiatowy w Jarocinie ul. Szpitalna 1
Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu ul. Poznańska 79
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kępnie ul. Szpitalna 7
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kole kolski Koło ul. Poniatowskiego 25

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie ul. Kard. S. Wyszyńskiego 1
Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kościanie ul. Szpitalna 7
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie ul. Mickiewicza 21
Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie ul. Kiepury 45
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Międzychodzie ul. Szpitalna 10

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. dr K. Hołogi Nowy Tomyśl ul. Sienkiewicza 3
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Obornikach ul. Szpitalna 2
Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Ostrów Wielkopolski ul. Limanowskiego 20/22
Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia Ostrzeszów al. Wolności 4
Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica Piła ul. Rydygiera 1

Szpital Powiatowy w Wyrzysku ul. 22-go Stycznia 41
Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie ul. Poznańska 125
Poradnia Lekarza Pierwszego Kontaktu Gaudium NZOZ Skórzewo ul. Kozierowskiego 4/8
Centrum Medyczne HCP Poznań-Wilda ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 194
Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego UM Poznań-Grunwald ul. Grunwaldzka 16/18

Szpital Miejski im. Franciszka Raszei Poznań-Jeżyce ul. Mickiewicza 2
Szpital Wojewódzki Poznań-Jeżyce ul. Juraszów 7-19
Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej Nad Matką i Dzieckiem Poznań-Jeżyce ul. Adama Wrzoska 1
Wielospecjalistyczny Szpital Miejski z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym Poznań-Nowe Miasto ul. Szwajcarska 3
Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych Poznań-Stare Miasto Aleje Solidarności 36

Szpital w Puszczykowie ul. Kraszewskiego 11
Poradnia Lekarza Pierwszego Kontaktu Gaudium NZOZ Zalasewo ul. Serdeczna 21G
Szpital Powiatowy w Rawiczu ul. Gen. Grota Roweckiego 6
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupcy ul. Traugutta 7
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szamotuły ul. Sukiennicza 13

Szpital Średzki Serca Jezusowego Środa Wielkopolska ul. Żwirki i Wigury 10
Szpital Powiatowy im. T. Malińskiego w Śremie ul. Chełmońskiego 1
Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej Turek ul. Poduchowne 1
Zespół Opieki Zdrowotnej w Wągrowcu ul. Kościuszki 74
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wolsztynie ul. Wschowska 3

Szpital Powiatowy we Wrześni ul. Słowackiego 2
Szpital Powiatowy im. A. Sokołowskiego w Złotowie ul. Szpitalna 28

Radosnych świąt Bożego Narodzenia!

0

Boże Narodzenie to jedno z najpiękniejszych świąt w roku. Nie tylko ze względu na wyjątkowo bogatą oprawę: choinka, Wigilia czy wszystkie te przysmaki, które jadamy tylko raz w roku.

Boże Narodzenie jest wyjątkowe, ponieważ to czas cudów: to święto miłości, nadziei i radości, gdy powinny zamilknąć spory czy kłótnie i zakończyć się działania wojenne.

W praktyce, jak wszyscy wiemy – tak się nie dzieje. Dlatego życzymy wszystkim naszym Użytkownikom bożonarodzeniowych cudów, by to miłość, radość i nadzieja zapanowały nad światem. A jeśli nie nad światem – to chociaż w naszych rodzinach. Żeby to były święta, których wspomnienie otuli ciepłem serce przez całe 12 miesięcy nadchodzącego roku. Radosnych świąt!

Nie żyje Izabella Cywińska, wieloletnia dyrektorka Teatru Nowego w Poznaniu

0

Honorowa obywatelka Poznania i wieloletnia dyrektorka Teatru Nowego w Poznaniu, Izabella Cywińska nie żyje. Miała 88 lat.

Izabela Cywińska objęła, a właściwie reaktywowała Teatr Nowy w Poznaniu w 1973 roku i była jego szefową do 1989 roku. Przyciągnęła do teatru wiele indywidualności, jak Janusza Nyczaka, Janusza Wiśniewskiego czy Jerzego Satanowskiego, których spektakle odbijały się szerokim echem w środowisku kultury, komentowały i punktowały absurdy ówczesnej rzeczywistości – ale też przyciągały tłumy publiczności. Sama wyreżyserowała w 1981 roku spektakl „Oskarżony: czerwiec pięćdziesiąt sześć”, za który była internowana przez kilka miesięcy w czasie stanu wojennego. Była także cenionym reżyserem filmowym – wystarczy przypomnieć serial „Boża podszewka” z 1997 roku i 2004 roku, filmy „Kochankowie z Marony” oraz „Cud purymowy”).

Teatr Nowy pod jej kierownictwem był uważany za jedną z najlepszych scen w Polsce. Izabella Cywińska nie tylko wystawiała spektakle zaangażowane politycznie, ale też doskonałe adaptacje polskiej prozy, jak „Jezioro Bodeńskie” Stanisława Dygata (1984), „Narzeczony Beaty” wg Adolfa Rudnickiego (1987) i „Cmentarze” na podstawie Marka Hłaski (1988).

Izabela Cywińska była także ministrem kultury i sztuki w latach 1989-1990, w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Od 1990 roku do 1994 była prezesem Fundacji Kultury, a także członkiem Rady do spraw Kultury przy Prezydencie RP. Po śmierci Gustawa Holoubka w 2008 roku objęła obowiązki dyrektora artystycznego Teatru Ateneum w Warszawie, który prowadziła do 2011 r.

W 2013 roku Rada Miasta Poznania przyznała Izabelli Cywińskiej Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania.

Trąba powietrzna w Wielkopolsce!

0

Zniszczony las, złamane słupy energetyczne i zerwane dachy, a wszystko to na pasie o długości niespełna półtora kilometra. Nad południową częścią powiatu konińskiego przeszła trąba powietrzna!

O tym zjawisku poinformował na swoim profilu na Facebooku Łukasz Kuliński, Wielkopolski Łowca Burz.
„W piątek, 22 grudnia około godziny 09:30 w rejonie Poznania doszło do pojawienia się jednej z wielu tego dnia na terenie kraju, superkomórek burzowych” – czytamy na profilu. – „Wędrując dalej na południowy-wschód, około godziny 10:50-11:00, superkomórka znalazła się w południowej części powiatu konińskiego, dokładniej na południowy-wschód od m. Rychwał we wsi Grochowy. Powstałe w tym rejonie szkody, złożone w jeden pas, sprawiły, że pojawiły się podejrzenia dotyczące możliwości przejścia trąby powietrznej w tym regionie. Zebrane w dniu dzisiejszym materiały ukazujące powstałe szkody, a następnie ich analiza, pozwoliły oficjalnie potwierdzić zejście trąby powietrznej, która pozostawiła ze sobą pas zniszczeń o długości około 1,37 km”.

Trąba nie istniała długo, ale zdążyła spowodować duże szkody: złamała dwa słupy energetyczne, zniszczyła pola uprawne i las.
„Wspomniany las jest jednocześnie również najszerszym, zaobserwowanym pasem szkód” – informuje Łukasz Kuliński. – „Szerokość szkód wyniosła w tym miejscu ok. 137 metrów. Kolejnym punktem obserwacji szkód na szlaku wędrówki trąby powietrznej jest gospodarstwo w którym zerwane zostały dachy z dwóch budynków. W jednym z nich silny wiatr zerwał dach wraz z jego konstrukcją”.

Kawałek dachu, prawdopodobnie z tego gospodarstwa, znaleziono około 300 metrów od budynku. Ta informacja, razem z dokładna analizą szkód, jakie poczyniła trąba powietrzna, pozwoliła na oszacowanie jej siły.
„Początkowe szkody w postaci złamanych słupów energetycznych, zgodnie z dokumentem ESSL, kwalifikują tornado do siły IF2 (wiatr od 180 km/h), zniszczony kawałek dalej las kwalifikuje się na siłę IF1 (wiatr od 120 km/h), obserwując zaś zerwane dachy z budynków, siłę szacuje się na IF1.5 (wiatr od 150 km/h)” – wyjaśnia Łukasz Kuliński. – „Analiza pozwoliła w pełni potwierdzić przypadek trąby powietrznej, wygenerowanej 22 grudnia w południowej części powiatu konińskiego w województwie wielkopolskim”.

Pełna analiza wędrówki trąby powietrznej przez wieś Grochowy została przeprowadzona przez Łukasza Kulińskiego przy współpracy z Igorem Laskowskim, członkiem stowarzyszenia Skywarn Polska – Polscy Łowcy Burz. Przy usuwaniu zniszczeń pracowali strażacy z okolicznych miejscowości, w tym OSP Golina i OSP Rychwał.

Jak będzie kursować komunikacja miejska od Bożego Narodzenia do Trzech Króli?

0

Poznańskie autobusy i tramwaje od Bożego Narodzenia do święta Trzech Króli będą kursować według zmienionych rozkładów jazdy.

24 grudnia 2023 (niedziela, WIGILIA BOŻEGO NARODZENIA)

Obowiązywać będzie świąteczny rozkład jazdy. Wszystkie linie tramwajowe i większość linii autobusowych dziennych kursować będzie do godz. 16.00. Linia nr 184 kursuje bez obsługi przystanku Termy Maltańskie (z rozkładowymi kursami do zoo), przez cały dzień zawieszone kursowanie linii nr 122, 149, 181

Od godz. 13:00 wprowadzone zostaną następujące zmiany:
zawieszone zostanie kursowanie linii nr 11 i 14,
zawieszone zostaną linie autobusowe nr: 145, 157, 159, 179 i 183.
linia nr 148 kursować będą trasą wydłużoną do Poznania Głównego z wjazdem pod oba terminale w Porcie Lotniczym Ławica,

Od godz. 16:00 wprowadzone zostaną następujące zmiany:
zawieszone zostanie funkcjonowanie wszystkich linii tramwajowych oraz następujących linii autobusowych: 146, 148, 152, 154, 156, 158, 160, 162, 163, 164, 166, 167, 168, 169, 171, 174, 175, 176, 177, 182, 184, 185, 186, 189, 190, 191, 193, 196, 198, 320, 321, 322, 911.
kurs linii nr 167 o godz. 15:42 z ronda Śródka zostaje zamieniony na kurs linii nr 911 do Biedruska,
do godz. 21:00 według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonują linie nr 173, 178, 180, 194, 425.
bez ograniczeń według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonują linie nr 348 i 727

O godz. 16.00 uruchomione zostaną linie nocne, która będzie funkcjonować do godz. 12.00 w dniu 25 grudnia.

25 grudnia 2023 (poniedziałek, BOŻE NARODZENIE)

Obowiązywać będzie świąteczny rozkład jazdy z następującymi zmianami:
do godz. 12.00 funkcjonować będzie komunikacja nocna.
zawieszone przez cały dzień będą linie autobusowe nr: 145, 149, 157, 159, 179, 181, 183, 196,
od pierwszych kursów według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonują linie autobusowe nr 348 i 727,
od godz. 8.00 według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonują linie autobusowe nr: 156, 173, 178, 180, 186, 194, 425.
od godz. 12.00 według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonują linie tramwajowe nr: 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 15, 16, 17 i 18,
linie tramwajowe nr:11 i 14 oraz autobusowe nr: 167, 185 i 191 kursują od godz. 14.30,

Od godz. 12.00 według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonują linie autobusowe nr: 122, 146, 148, 152, 154, 158, 160, 162, 163, 164, 166, 168, 169, 171, 174, 175, 176, 177, 182, 184, 189, 190, 193, 198, 320, 321, 322, 911,
linia nr 148 od godziny 12.00 do końca dnia funkcjonować będzie na wydłużonej trasie do Poznania Głównego oraz z wjazdem pod terminale Portu Lotniczego Poznań Ławica,
linia nr 184 kursuje bez obsługi przystanku Termy Maltańskie (z rozkładowymi kursami do zoo),
W nocy z 25 na 26 grudnia komunikacja nocna funkcjonuje jak w pozostałe noce, tj. co 60/120 minut do godz. 5.00, a po godz. 5.00 co 30/60 minut.

26 grudnia 2023 (wtorek, drugi dzień BOŻEGO NARODZENIA)

Obowiązywać będzie świąteczny rozkład jazdy. W nocy z 26 na 27 grudnia (wtorek/środa) komunikacja nocna funkcjonuje według rozkładu jazdy z niedzieli na poniedziałek (pozostałe noce według obowiązującego rozkładu jazdy),

27-29 grudnia 2023 (środa – piątek)

Obowiązywać będzie roboczy rozkład jazdy z następującymi ograniczeniami wynikającymi z przerwy świątecznej w szkołach i na uczelniach:
nie będą kursować linie nr 123 i 124,
linia nr 154 wykonuje kursy tylko na odcinku Rondo Rataje – Spławie,
na liniach nr 188 i 198 nie będą wykonywane kursy szkolne.

30 grudnia 2023 (sobota)

Obowiązywać będzie sobotni rozkład jazdy. W nocy z 30 na 31 grudnia komunikacja nocna funkcjonować będzie według rozkładu jazdy z soboty na święto.

31 grudnia 2023 (niedziela, SYLWESTER)

Do godz. 21.00 wszystkie linie funkcjonują według świątecznego rozkładu jazdy z wyjątkiem linii nr 184, na której po godz. 17.00 kursy odbywać się będą tylko na odcinku Rondo Rataje – Rondo Śródka

O godz. 21.00 wprowadzone zostają następujące zmiany:
zawieszone zostaje funkcjonowanie wszystkich tramwajowych linii dziennych oraz następujących linii autobusowych nr: 145, 146, 148, 149, 152, 154, 156, 157, 158, 159, 160, 162, 163, 164, 166, 167, 168, 169, 171, 175, 176, 179, 181, 183, 184, 185, 186, 189, 191, 193, 196, 198, 320, 321, 322,
bez ograniczeń według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonuje linia nr 180 (kursy tylko na odcinku Górczyn – Rudnicze),
bez ograniczeń według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonują linie nr 173, 174, 177, 178, 180, 182, 194, 348, 425, 727 i 911.

O godz. 21.00 uruchomione zostaną linie nocne, które będą funkcjonować do godz. 12.00 w dniu 1 stycznia 2024 r.

1 stycznia 2024 (poniedziałek, NOWY ROK)

Obowiązywać będzie świąteczny rozkład jazdy. Do godz. 12.00 funkcjonują linie nocne
zawieszone przez cały dzień będą linie autobusowe nr: 145, 149, 157, 159, 179, 181, 183, 196,
od pierwszych kursów według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonują linie autobusowe nr 348 i 727,
od godz. 8:00 według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonują linie autobusowe nr: 156, 161, 173, 178, 180, 186, 194, 425,
od godz. 12:00 według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonują linie tramwajowe nr: 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 15, 16, 17 i 18,
linie tramwajowe nr 11 i 14 oraz autobusowe nr 167, 185 i 191 kursują od godz. 14:30,
od godz. 12:00 według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonują linie autobusowe nr: 122,146, 148, 154, 158, 160, 162, 163, 164, 166, 168, 169, 171, 174, 175, 176, 177, 181, 182, 184, 189, 190, 193, 320, 321, 322, 911,
linia nr 148 od godziny 12.00 do końca dnia funkcjonować będzie na wydłużonej trasie do Poznania Głównego oraz z wjazdem pod terminale Portu Lotniczego Poznań Ławica,
linia nr 184 kursuje z rozkładowymi kursami do zoo, od godz. 12:00 z obsługą Term Maltańskich
W nocy z 1/2 stycznia 2024 komunikacja nocna funkcjonuje jak w noce z niedzieli na poniedziałek (pozostałe noce).

6 stycznia 2024 (sobota, Trzech Króli)

W całej komunikacji obowiązuje świąteczny rozkład jazdy. Komunikacja nocna w nocy z 6 na 7 stycznia funkcjonuje według rozkładu jazdy jak w noce z soboty na niedzielę.

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem. Do 70 km na godzinę!

0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla całej Wielkopolski. Wiatr z zachodu może powiać z prędkością do 70 km na godzinę.

„Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do około 70 km/h, z zachodu” – informuje IMiGW.

Wiatr ma zacząć wiać 24 grudnia, od godziny 23.00, do 25 grudnia, do godziny 14.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc.

Plan zrównoważonej mobilności dla Poznania uchwalony

0

Kierunki rozwoju transportu publicznego i prywatnego na terenie metropolii i jego poprawa. Poznańscy radni uchwalili „Plan Zrównoważonej Mobilności dla Metropolii Poznań do roku 2040”.

„Plan…” (Sustainable Urban Mobility Plan – SUMP) jest w zasadzie długoterminową wizją, w której zapisane są kolejne kroki, mające na celu poprawę transportu na danym obszarze, w tym przypadku Poznania i całej metropolii. Dokument określa kierunki rozwoju transportu, które pozwolą osiągnąć europejskie standardy, jeśli chodzi o ochronę środowiska i oszczędność energii, a dodatkowo łączy kwestie planowania transportu z planowaniem przestrzennym, ochroną środowiska oraz zdrowia.

Rozwój miast, nowe technologie, zmiany w dziedzinie mobilności i konieczność zapewnienia bezpiecznego, zrównoważonego i niskoemisyjnego transportu mieszkańcom, w dodatku takiego, który będzie przyjazny środowisku – to cele SUMP. Ten dla metropolii Poznań został opracowany przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań we współpracy z członkami tego stowarzyszenia: Poznaniem, powiatem poznańskim oraz 21 gminami wchodzącymi w skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF) Poznania.

„Plan Zrównoważonej Mobilności dla Metropolii Poznań do roku 2040” stanowi SUMP dla stolicy Wielkopolski i ma służyć poprawie mobilności mieszkańców, jakości życia, zmniejszeniu negatywnego wpływu transportu na środowisko – chodzi tu między innymi o zanieczyszczenie powietrza, hałas czy emisję gazów cieplarnianych – na rzecz środków transportu przyjaznych środowisku.

Przed uchwaleniem „Planu… „, na przełomie czerwca i lipca, odbyły się konsultacje społeczne, bo podstawą funkcją SUMP jest zaspokojenie potrzeb transportowych mieszkańców. W spotkaniach konsultacyjnych uczestniczyli mieszkańcy metropolii Poznań (czyli gmin: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, Tarnowo Podgórne).

Jakie korzyści daje mieszkańcom uchwalenie „Planu Zrównoważonej Mobilności dla Metropolii Poznań do roku 2040”? Plan zakłada stworzenie spójnej sieci infrastruktury rowerowej, poprawę jakości i dostępności komunikacji zbiorowej, poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności pieszych i rowerzystów, zmniejszenie natężenia ruchu samochodowego, zanieczyszczenia powietrza, hałasu, emisji gazów cieplarnianych oraz zużycia energii.

Zgodnie z „Planem…” w metropolii mają powstawać nowe centra przesiadkowe oraz parkingi „parkuj i jedź”, co będzie miało pozytywny wpływ na atrakcyjność i jakość środowiska miejskiego z korzyścią dla mieszkańców i gospodarki. Natomiast w latach 2021-2027 SUMP, po uzyskaniu pozytywnej oceny Centrum Unijnych Projektów Transportowych, będzie stanowił podstawę do występowania o środki unijne przeznaczone na jego realizację. Warto dodać, że umowa partnerstwa dla realizacji polityki spójności w latach 2021-2027 w Polsce uzależnia uzyskanie dofinansowania projektów od przyjęcia SUMP przez miasta wojewódzkie oraz gminy położone w ich miejskich obszarach funkcjonalnych.

Pożar domu jednorodzinnego w Wielkopolsce. W środku zwłoki mężczyzny

0

Siedem zastępów straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w miejscowości Władysławów w powiecie konińskim. W środku strażacy znaleźli zwęglone zwłoki mężczyzny.

Pożar zauważono 23 grudnia po południu w domu mieszkalnym we Władysławowie. Na miejsce pojechało siedem zastępów strażaków, którzy ugasili pożar – paliło się jedno pomieszczenie. Po ugaszeniu ognia strażacy znaleźli zwęglone ciało mężczyzny.

Sprawa została przekazana policji, która pod nadzorem prokuratury wyjaśnia sprawę.

Nietypowe narodziny. W taksówce!

0

Pewna przyszła mama zamówiła taksówkę, żeby dotrzeć na porodówkę – jednak jej dziecko zdecydowało się urodzić szybciej i przyszło na świat już w samochodzie. Oboje, i mama, i dziecko mają się dobrze.

Do nietypowego kursu taksówki doszło 23 grudnia około 6.30. Kobieta jechała na porodówkę czując, że czas porodu się zbliża – ale maluch zdecydował, że przyjdzie na świat wcześniej i do porodu doszło jeszcze w samochodzie. Tak więc do izby przyjęć Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego przy Polnej weszła mama z już urodzonym dzieckiem…

Jak poinformowali pracownicy izby przyjęć Głos Wielkopolski, i mama, i dziecko czują się dobrze.

Policjanci na rynku Jeżyckim. „Każdy powinien być ostrożny”

0

Boże Narodzenie to dla policji czas wytężonej pracy – bo to także czas szczególnej aktywnej działalności oszustów i złodziei. Dlatego poznańscy policjanci zorganizowali specjalną akcję na rynku Jeżyckim.

19 grudnia funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu wraz z policjantami z Komisariatu Policji Poznań – Jeżyce rozmawiali na rynku z przechodniami i kupującymi, przypominając im o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w czasie przedświątecznych zakupów. W tłoku i zaaferowaniu świętami łatwo stać się ofiarą złodzieja.

– Każdy z nas powinien być ostrożny w miejscach zatłoczonych – ostrzega sierż.sztab. Łukasz Paterski z zespołu prasowego KMP Poznań. – W szczególności w centrach handlowych, pubach, w autobusach miejskich, na przystankach czy świątecznych jarmarkach, które najczęściej wykorzystywane są do popełniania przestępstw przeciwko mieniu. Zazwyczaj wykorzystywana jest chwila nieuwagi, niezabezpieczone torebki i kieszenie, przez co szybko można stać się ofiarą przestępców.

Policjanci przestrzegali też przed okazjami, czyli sprzedawcami zachęcającymi na ulicy do kupienia jakiegoś towaru po okazyjnej, niższej niż w sklepie, cenie.
– Zastanówmy się, dlaczego towar ma znacznie niższą cenę niż ten w sklepie, czy jest to towar gorszej jakości lub pochodzi z przestępstwa – zwraca uwagę Łukasz Paterski.

Szczególną ostrożność należy także zachować we wszystkich miejscach, gdzie występuje duży tłok, na przykład zatłoczonym pociągu lub autobusie, zwłaszcza podczas wsiadania czy wysiadania. Koniecznie trzeba też pilnować bagażu i nie zostawiać go bez opieki, a w pociągu unikać pustych przedziałów oraz towarzystwa osób, których wygląd lub zachowanie wzbudzają obawy.

– Prowadzone działania były równocześnie okazją do zwrócenia się z apelem do osób starszych, przypominając zasady bezpieczeństwa celem uniknięcia oszustwa – podkreśla Łukasz Paterski. – Ponadto za pomocą przygotowanych broszur informacyjnych policjanci zwracali uwagę na prawidłowe zabezpieczenie domu/mieszkania podczas wyjazdu świątecznego, tak aby nie stać się ofiarą kradzieży z włamaniem. Wspólnie zadbajmy o to, aby te święta były bezpieczne.

Pożar w powiecie. Szesnaście zastępów straży pożarnej w akcji

0

W Mieścisku w powiecie wągrowieckim pali się sklep sieci Biedronka. Pożar gasi 16 zastępów straży pożarnej z całego powiatu. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Jak informują wielkopolscy strażacy, otrzymali zgłoszenie o pożarze 23 grudnia tuż przed godziną 16.00. Gdy strażacy dotarli na miejsce, ogniem był już objęty cały budynek, łącznie z dachem. Akcja gaśnicza cały czas trwa.

Według informacji strażaków w środku nikogo nie było, więc nikt nie ucierpiał. Nie wiadomo, co jest przyczyną pożaru.

Dwa potrącenia pieszych. Policjanci apelują o ostrożność

0

Dwa potrącenia pieszych na oznakowanych przejściach odnotowali ostatnio śremscy policjanci.  Policjanci apelują do kierowców o większą ostrożność.

Do pierwszego wypadku doszło 17 grudnia około godziny 16.20. Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Śremie został powiadomiony o potrąceniu pieszego w Śremie na ulicy Farnej. Sprawca potrącenia zbiegł, jak poinformował zgłaszający.
– Z ustaleń policjantów, którzy pracowali na miejscu tego wypadku, wynikało, że 64-letni śremianin został potrącony na oznakowanym przejściu dla pieszych przez kierującego samochodem osobowym, który zbiegł z miejsca zdarzenia – informuje Ewa Kasińska, oficer prasowa KPP w Śremie. – Pieszy był trzeźwy, z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Ustaleniem tożsamości kierowcy marki Renault Megane, który potrącił pieszego, zajęli się śremscy kryminalni. Podejrzanym okazał się nim 58-letni mieszkaniec gminy Śrem.
– Ponieważ mężczyzna zbiegł z miejsca zdarzenia, to jako sprawca wypadku drogowego usłyszał również zarzut dotyczący poniesienia zaostrzonej odpowiedzialności – wyjaśnia Ewa Kasińska.

Do kolejnego potracenia pieszych w Śremie doszło 19 grudnia, około godz. 17.45. Dwie nastolatki przechodziły przez oznakowane przejście dla pieszych na Al. Solidarności, gdy zostały potrącone przez samochód marki Suzuki Wagon R+. Jak ustalili obecni na miejscu policjanci, 68-letni śremianin nie ustąpił pierwszeństwa 15-letnim mieszkankom Śremu.

– Jedna z dziewczyn, po udzieleniu jej pomocy na miejscu zdarzenia, została przekazana ojcu i zwolniona do domu – mówi Ewa Kasińska. – Natomiast druga 15-latka z obrażeniami ciała trafiła do szpitala w Poznaniu. Sprawą zajmują się policjanci z zespołu ds. wykroczeń. Ponownie apelujemy zarówno do kierujących, jak i pieszych o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i uważne, baczne obserwowanie drogi oraz poszanowanie praw innych uczestników ruchu. Wspólnie zadbajmy o to, aby ten przedświąteczny, zabiegany czas był bezpieczny na naszych drogach.

Ostatni dzień jarmarku, ale największa atrakcja zostaje

0

23 grudnia jest ostatnim dniem świątecznego jarmarku na MTP. Jednak z uroków przejażdżki młyńskim kołem będzie można korzystać także po zakończeniu jarmarku w Boże Narodzenie, Sylwestra i Nowy Rok.

Młyńskie koło na MTP jest największym takim obiektem w mieście, ma aż 50 metrów wysokości. I zostanie w Poznaniu aż do 7 stycznia – w dodatku będzie czynne w Wigilię, pierwsze i drugie święto Bożego Narodzenia, a także w sylwestra i Nowy rok.

Młyńskie koło działać będzie według poniższego harmonogramu:

24.12.2023 r. w godz. 12:00 – 16:00
25.12.2023 r. w godz. 13:00 – 21:00
26.12.2023 r. w godz. 13:00 – 21:00
27.12.2023 r. w godz. 12:00 – 21:00
28.12.2023 r. w godz. 12:00 – 21:00
29.12.2023 r. w godz. 12:00 – 22:00
30.12.2023 r. w godz. 11:00 – 22:00
31.12.2023 r. w godz. 11:00 – 21:00
01.01.2024 r. w godz. 12:00 – 21:00
02.01.2024 r. w godz. 12:00 – 21:00
03.01.2004 r. w godz. 12:00 – 21:00
04.01.2024 r. w godz. 12:00 – 21:00
05.01.2024 r. w godz. 12:00 – 22:00
06.01.2024 r. w godz. 11:00 – 22:00
07.01.2024 r. w godz. 11:00 – 21:00

23 grudnia na jarmarku bożonarodzeniowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich będzie można także skorzystać z lodowiska w promocyjnych cenach oraz wybrać się na koncert Michała Kocurka, aktora Teatru Nowego w Poznaniu, który pod choinka zaśpiewa najpiękniejsze świąteczne utwory. Jeśli pogoda nie dopisze – koncert zostanie przeniesiony do baru zimowego, a rozpocznie się o godzinie 17.00.

Ostatniego dnia jarmark będzie czynny do godziny 21.00.

Zawyją syreny. Z jakiego powodu?

0

27 grudnia o godzinie 16.40 rozpoczną się główne obchody kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tego powodu zawyją też syreny, a miejsce tramwaje i autobusy zatrzymają się na minutę.

Uroczystości tradycyjnie odbędą się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich u zbiegu ulic Wierzbięcice i Królowej Jadwigi. Dokładnie o tej godzinie, w której wybuchło powstanie, zabrzmią syreny, a na minutę zatrzymają się tramwaje i autobusy. W tym rejonie, czyli przy skrzyżowaniu ulic Wierzbięcice – Matyi – Królowej Jadwigi, trzeba się też będzie liczyć z utrudnieniami w ruchu już od 26 grudnia, od godziny 6.00 rano do 28 grudnia, do godz. 6.00.

W tym czasie wyłączony z ruchu zostanie prawy pas ul. Królowej Jadwigi na odcinku od ul. Wierzbięcice do ul. Górna Wilda. Zamknięte zostanie także przejście podziemne pod skrzyżowaniem przy pomniku Powstańców Wielkopolskich, a dostępne będzie przejście tymczasowe od strony dawnego PKS.

27 grudnia od około godz. 15.30 do odwołania, w związku z zamknięciem dla ruchu ulicy Wierzbięcice w rejonie pomnika Powstańców Wielkopolskich, tramwaje linii nr 2 i 10 kursować będą w obu kierunkach objazdem przez ulice Górna Wilda i Królowej Jadwigi. Ruch tramwajowy wzdłuż ulicy Królowej Jadwigi odbywać się będzie bez zakłóceń z ograniczeniem prędkości w rejonie pomnika od godziny 16.15 do 18.15.

Z kolei od godziny 15.00 do godziny 18.30, w związku z zamknięciem ul. Wierzbięcice między ul. Matyi i ul. ks. Wujka, będą obowiązywały objazdy: z kierunku zachodniego, północnego i wschodniego ulicami: Matyi, Przemysłową, ks. Wujka, a z kierunku południowego ulicami: Niedziałkowskiego i Przemysłową.

Wybuch Powstania Wielkopolskiego zostanie upamiętniony przez zatrzymanie tramwajów i autobusów MPK Poznań oraz – na prośbę Zarządu Transportu Miejskiego – autobusów przewoźników gminnych, których pojazdy będą znajdowały się na terenie miasta: Transkom, Translub, Kombus, PUK Komorniki, Rokbus, ZKP Suchy Las, TPBUS oraz ZK Kleszczewo.

W pojazdach wyemitowany zostanie komunikat:
„Szanowni Państwo, 27 grudnia 1918 roku padły pierwsze strzały zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dzięki patriotycznej postawie Wielkopolan kolebka polskiego Państwa odzyskała niepodległość. Tą symboliczną chwilą nawiązujemy do obchodów pierwszych rocznic, kiedy to o godzinie 16.40 w całym mieście zatrzymywał się ruch. Chwała Bohaterom! Cześć Ich pamięci!”.

Tramwaje i autobusy MPK Poznań zostaną jak co roku udekorowane flagami państwowymi.

Uchwała smogowa już od 1 stycznia. Co z wymianą „kopciuchów”?

0

1 stycznia 2024 roku w Wielkopolsce zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa, nakazująca wymianę bezklasowych pieców. Tymczasem, jak szacują wielkopolscy samorządowcy, nawet 40 proc. posiadaczy takich pieców ich nie wymieniło.

Przypomnijmy: uchwała antysmogowa to akt prawa miejscowego uchwalony przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego, skierowany do wszystkich użytkowników źródeł na paliwa w regionie. Obowiązuje od 2018 roku i zgodnie z nią posiadacze bezklasowych pieców na węgiel lub drewno nie spełniające wymogów dla klas 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012, czyli muszą je wymienić na nowe.

Do końca 2023 roku należy wymienić tzw. „kopciuchy” czyli stare pozaklasowe piece centralnego ogrzewania, a do końca 2025 roku – miejscowe ogrzewacze pomieszczeń czyli piece kaflowe, piece typu koza oraz kominki na takie, które spełniają wymogi Ekoprojektu lub wyposażyć je w odpowiednie urządzenie ograniczające emisję pyłu do poziomu zgodnego z wymaganiami Ekoprojektu. Natomiast do końca 2027 roku należy wymienić kotły i piece na węgiel lub drewno spełniające podstawowe wymagania emisyjne – klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012. Natomiast kotły klasy 5, których eksploatacja rozpoczęła się przed dniem 1 maja 2018 r., będą mogły być stosowane do końca ich żywotności.

Tymczasem wielkopolskie samorządy alarmują, że mimo uruchomienia wielu programów mających pomóc w wymianie pieców nadal około 40 proc. posiadaczy „kopciuchów” ich nie wymieniło i na pewno nie zdąży tego zrobić do końca roku.

Jak powiedział Radiu Poznań Grzegorz Kubik, burmistrz Rawicza i członek zarządu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, powodem są pieniądze. Samorządy mają programy, z których mogą dofinansować wymianę pieca, ale namówienie mieszkańców do korzystania z nich idzie opornie. Powodem są pieniądze. Po kryzysie węglowym, podwyżce cen gazu i prądu, nie mówiąc już o inflacji, wielu mieszkańców nie stać nawet na wkład własny do wymiany pieca. Argumentem nie jest też kara – za dalsze posiadanie starego pieca można zapłacić nawet 5 tysięcy złotych – bo skoro ktoś nie ma pieniędzy na wymianę pieca, to nie ma także na zapłacenie kary. No i tym bardziej nie wymieni pieca, więc problem „kopciucha” nadal będzie istniał.

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski już od ubiegłego roku informuje sejmik, że wymiana pieców się opóźnia i około 40 proc. „kopciuchów” nie zostało wymienionych. Ponad 30 gmin zwróciło się do sejmiku o przesunięcie terminu wejścia w życie uchwały antysmogowej, ale radni na to się nie zgodzili, ponieważ konieczność zmiany została zgłoszona zbyt późno.

Jak wyjaśniła Radiu Poznań Zofia Szalczyk, wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, zmiany w uchwale to długotrwały proces, ponieważ trzeba przeprowadzić konsultacje społeczne oraz otrzymać opinie od wszystkich wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów w regionie. To wszystko trwa co najmniej kilka miesięcy, ale bez zastosowania tych wszystkich procedur zmiany byłyby nieważne.

Ponieważ gminy zgłosiły problem zbyt późno – nie było szans na przyjęcie zmian przed planowanym wejściem uchwały w życie. Dlatego radni sejmiku zadecydowali, że uchwała antysmogowa pozostanie niezmieniona, ale zostanie podjęta współpraca ze wszystkimi samorządami, które zgłaszają problem z wymiana pieców.

Uszkodzona winda na dworcu kolejowym. Interweniowali strażacy

0

Pasażer chciał skorzystać z windy na Dworcu Zachodnim w Poznaniu. Wsiadł do niej bez problemu, ale wysiąść już nie mógł, bo winda nie chciała się otworzyć. Musieli interweniować strażacy.

Stresująca sytuacja miała miejsce 22 grudnia około godziny 16.00, jak informuje portal „epoznan”. Mężczyzna wsiadł do winy, ale nie mógł już wysiąść, ponieważ drzwi nie chciały się otworzyć. Uwolnili go dopiero wezwani na pomoc strażacy. Do otwarcia windy wystarczył jeden zastęp.

Ostrzeżenia dla Wielkopolski. Jedno z nich trzeciego stopnia!

0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed wezbraniem rzek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. W rejonie Baryczy, obowiązuje ostrzeżenie trzeciego stopnia.

Ostrzeżenie hydrologiczne przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych drugiego stopnia wydano dla Kanału Mosińskiego, Łużycy i Swędrni.
„Przekroczenia stanów ostrzegawczych utrzymywać się będą na Kanale Mosińskim w Kościanie oraz na dopływach Prosny: Łużycy w Kraszewicach i Swędrni w Dębe” – informuje IMiGW.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 90 proc., a ostrzeżenie obowiązuje do 24 grudnia, do godziny 11.00.

Natomiast w rejonie Baryczy bez Orli i Polskiego Rowu obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne przed wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych trzeciego stopnia.
„W związku z prognozowanymi opadami deszczu oraz spływem wód opadowych w zlewni Baryczy przewidywane są wzrosty stanów wody w strefie wody wysokiej, w Kanclerzowicach na Sąsiecznicy oraz w Korzeńsku na Orli powyżej stanu alarmowego” – informuje IMiGW. – „Na przebieg prognozowanego zjawiska może mieć wpływ praca urządzeń hydrotechnicznych”.

Ostrzeżenie obowiązuje do 23 grudnia, do godziny 13.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia wynosi 90 proc.

Silny wiatr dał się we znaki w regionie. Ponad czterysta interwencji strażaków!

0

Połamane drzewa i gałęzie, zerwane dachy i linie energetyczne – to efekt działania cyklonu Zoltan w Wielkopolsce. Straż pożarna w nocy z 22 na 23 grudnia odnotowała ponad 400 interwencji.

Większość z nich to były interwencje związane z usuwaniem połamanych drzew i konarów, które zagradzały drogi – najwięcej w Poznaniu i powiecie poznańskim. Dodatkowo, jak informuje Enea, sporo zgłoszeń dotyczyło zerwanych linii energetycznych. W Wielkopolsce w nocy nie miało prądu około 3 tysiące odbiorców.

Wezwania do interwencji z powodu nocnych szkód ciągle trwają, jednak – jak zauważają strażacy – to są już tylko wezwania do nocnych szkód. Nad ranem wiatr osłabł i bieżących interwencji już jest coraz mniej. Na szczęście nikt nie ucierpiał, ekipy remontowe Enei przywróciły już też zasilanie wszystkim, którzy nie mieli prądu.

Jak informują synoptycy, w sobotę wiatr powinien zelżeć, jednak może wrócić jeszcze w niedzielę. Na razie jednak Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie wydał jeszcze ostrzeżenia meteorologicznego.

Pandemia, inflacja i remonty. Ile lokali padło w centrum?

0

Lockdown, a później skok cen, inflacja i remonty w centrum Poznania. Te wszystkie czynniki sprawiły, że kilkadziesiąt firm i lokali gastronomicznych w śródmieściu musiało zakończyć działalność.

Ostatnich kilka lat były trudnym wyzwaniem dla właścicieli lokali gastronomicznych i firm usługowych. mieszczących się w centrum miasta. Zaczęło się od lockdownu, który doprowadził szereg lokali na skraj zapaści finansowej – przypomnijmy, że wówczas można było prowadzić tylko sprzedaż na wynos, a trudno w ten sposób prowadzić na przykład pub…

Najpierw pandemia, później skok cen i brak ogródków

Problemy firm zaczęły się z początkiem pandemii. Ci, którym udało się przetrwać lockdown – dostali w kość, gdy gwałtownie skoczyły ceny gazu, prądu i węgla. Tu w najgorszej sytuacji były lokale takie jak piekarnie czy pizzerie, które przez kilkanaście godzin dziennie korzystały z pieców opalanych gazem – ich rachunki były astronomiczne.

Kolejnym gwoździem do trumny był skok cen produktów spożywczych i inflacja – one spowodowały zamknięcie się kolejnych lokali. A tych, którzy ocaleli, dobiły remonty w centrum Poznania, które sprawiły, że przez kilka lat – dokładnie od 2017 roku – klienci nie mogli dotrzeć do swoich ulubionych lokali. W 2022 roku restauratorzy ze Starego Rynku, którzy nie mogli rozstawić tam swoich ogródków gastronomicznych, dzięki którym mogli nadrobić straty finansowe – liczyli na wsparcie miasta i ofertę innej lokalizacji. Ostatecznie rozstawili się na placu Wolności – ale dopiero w czerwcu, co skróciło sezon o kilka tygodni i nie pozwoliło odrobić strat.

Kilkadziesiąt lokali znikło

Z działalności już zrezygnowało kilkadziesiąt lokali – a w centrum działa ich razem z firmami około 400, więc to naprawdę dużo. Tylko we wrześniu 2022 roku zamknął się „Fuzz” (na szczęście działa już w nowej lokalizacji, przy Szyperskiej 2), „Pizza a Pezzi”, sklep ze zdrową żywnością przy Podgórnej, klubokawiarnia „Meskalina”, galeria „Techne”, a bar „U Krystyna”, mieszczący się przy placu Wolności, przeniósł się na plac Kolegiacki.

“Było cudnie i wspaniale. Już kończymy naszą misję. Zamknęliśmy” – napisał wówczas właściciel „Meskaliny” na swoim profilu na Facebooku. – „Można by użyć słów: postpandemia, mgła covidowa, inflacja, kredyty, remonty, onlajny, zdalne, miasto w remoncie, zmiana, soc media, rozkopane miasto, drożyzna, “brak umiejętności prowadzenia biznesu” i wiele więcej. Zachowajmy wspomnienia”.

W październiku 2022 roku ogłosiła zamknięcie restauracja „Autentyk” z Grunwaldzkiej. Na decyzję wpłynęły rosnące opłaty, wzrost cen i inflacja, ale też nowe wyzwania, które postanowili podjąć właściciele. Także w październiku, ale w 2023 r. zamknęła się restauracja „Krowarzywa”, która działała zaledwie przez cztery lata. Lokal przetrwał pandemię, ale przegrał z remontami w centrum Poznania i brakiem wsparcia od miasta. Restauracja mieściła się w budynku ZKZL i obniżka czynszu o połowę pomogła lokalowi przetrwać. Ale gdy do skutków pandemii doszła inflacja i gwałtowny wzrost cen mediów – ta obniżka nie wystarczyła.

Łazarz i Jeżyce też

Także lokale na Łazarzu odczuły problemy. W marcu 2023 roku znikł „BIG MIK Burgery” z ulicy Głogowskiej – tu także zadecydował wzrost kosztów utrzymania lokalu, co sprawiło, że prowadzenie lokalu przestało się opłacać.

Fala zamknięć dopadła gastronomię też na Jeżycach. Od 23 grudnia nie będzie już czynna restauracja serwująca śniadania “Better Cafe” z ulicy Dąbrowskiego. Kolejnym lokalem, który znika z Jeżyc, jest restauracja “Tarapaty” z Kościelnej. Jej ekipa także pożegnała się z gośćmi na Facebooku. Do 22 grudnia działał bar „Metka” na Zwierzynieckiej – i też ogłosił zamknięcie.

Niestety, wszystko jednak wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec – remonty w Poznaniu nadal trwają.

Dodatkowo i firmom, i lokalom dadzą się we znaki tradycyjne noworoczne podwyżki mediów, a także pensji pracowników. Trzeba też liczyć się z tym, że na powrót takiej frekwencji jak przed remontami trzeba będzie na to poczekać co najmniej kilka miesięcy, bo poznaniacy przyzwyczaili się omijać centrum. Do wiosny i czasu postawienia ogródków, które pozwolą lokalom finansowo nieco odetchnąć, z pewnością jeszcze kilka ulubionych miejscówek poznaniaków ogłosi zamknięcie.