Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 27 kwietnia, 2024

Plan zrównoważonej mobilności dla Poznania uchwalony

Kierunki rozwoju transportu publicznego i prywatnego na terenie metropolii i jego poprawa. Poznańscy radni uchwalili “Plan Zrównoważonej Mobilności dla Metropolii do roku 2040”.

“Plan…” (Sustainable Urban Mobility Plan – SUMP) jest w zasadzie długoterminową wizją, w której zapisane są kolejne kroki, mające na celu poprawę transportu na danym obszarze, w tym przypadku Poznania i całej metropolii. Dokument określa kierunki rozwoju transportu, które pozwolą osiągnąć europejskie standardy, jeśli chodzi o ochronę środowiska i oszczędność energii, a dodatkowo łączy kwestie planowania transportu z planowaniem przestrzennym, ochroną środowiska oraz zdrowia.

Rozwój miast, nowe technologie, zmiany w dziedzinie mobilności i konieczność zapewnienia bezpiecznego, zrównoważonego i niskoemisyjnego transportu mieszkańcom, w dodatku takiego, który będzie przyjazny środowisku – to cele SUMP. Ten dla metropolii Poznań został opracowany przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań we współpracy z członkami tego stowarzyszenia: Poznaniem, powiatem poznańskim oraz 21 gminami wchodzącymi w skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF) Poznania.

“Plan Zrównoważonej Mobilności dla Metropolii Poznań do roku 2040” stanowi SUMP dla stolicy Wielkopolski i ma służyć poprawie mobilności mieszkańców, jakości życia, zmniejszeniu negatywnego wpływu transportu na środowisko – chodzi tu między innymi o zanieczyszczenie powietrza, hałas czy emisję gazów cieplarnianych – na rzecz środków transportu przyjaznych środowisku.

Przed uchwaleniem “Planu… “, na przełomie czerwca i lipca, odbyły się konsultacje społeczne, bo podstawą funkcją SUMP jest zaspokojenie potrzeb transportowych mieszkańców. W spotkaniach konsultacyjnych uczestniczyli mieszkańcy metropolii Poznań (czyli gmin: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, Tarnowo Podgórne).

Jakie korzyści daje mieszkańcom uchwalenie “Planu Zrównoważonej Mobilności dla Metropolii Poznań do roku 2040”? Plan zakłada stworzenie spójnej sieci infrastruktury rowerowej, poprawę jakości i dostępności komunikacji zbiorowej, poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności pieszych i rowerzystów, zmniejszenie natężenia ruchu samochodowego, zanieczyszczenia powietrza, hałasu, emisji gazów cieplarnianych oraz zużycia energii.

Zgodnie z “Planem…” w metropolii mają powstawać nowe centra przesiadkowe oraz parkingi “parkuj i jedź”, co będzie miało pozytywny wpływ na atrakcyjność i jakość środowiska miejskiego z korzyścią dla mieszkańców i gospodarki. Natomiast w latach 2021-2027 SUMP, po uzyskaniu pozytywnej oceny Centrum Unijnych Projektów Transportowych, będzie stanowił podstawę do występowania o środki unijne przeznaczone na jego realizację. Warto dodać, że umowa partnerstwa dla realizacji polityki spójności w latach 2021-2027 w Polsce uzależnia uzyskanie dofinansowania projektów od przyjęcia SUMP przez miasta wojewódzkie oraz gminy położone w ich miejskich obszarach funkcjonalnych.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańPlan zrównoważonej mobilności dla Poznania uchwalony