Strona główna Blog Strona 512

Zderzenie dwóch radiowozów przed szpitalem

0

Do kolizji dwóch policyjnych radiowozów doszło w Kole, przed tamtejszym szpitalem. Szczegóły i przyczyny zdarzenia wyjaśniają funkcjonariusze pod nadzorem prokuratury.

Do zderzenia doszło 26 grudnia podczas pilnej policyjnej interwencji, jaką podjęli funkcjonariusze. Mimo że uderzenie było gwałtowne, żadne z policjantów siedzących w radiowozach nie ucierpiał. Jak powiedział portalowi „LM” oficer prasowy kolskiej policji, sprawa jest wyjaśniana przez policjantów pod nadzorem prokuratury.

Przewrócona łódź na jeziorze. Interweniowali strażacy

0

Do groźnego wypadku doszło na jeziorze Powidzkim. Przewróciła się tam żaglówka, która płyneły trzy osoby. Musieli interweniować strażacy, ale na szczęście nikt nie ucierpiał.

Wypadek miał miejsce 25 grudnia tuż po godzinie 15.00. Zdarzenie opisali strażacy z OSP Kosewo na swoim profilu na Facebooku.
„Ze zgłoszenia wynikało, że w wodzie znajdują się trzy osoby” – czytamy na profilu OSP Kosewo. – „Po dopłynięciu na miejsce okazało się, iż żaglówka znajdowała się w pozycji tzw. „grzyba” czyli masztem do dołu, w odległości około 150 metrów od lądu, a osoby poszkodowane o własnych siłach dopłynęły do brzegu”.

Pokonanie takiego dystansu przy temperaturze wody niewiele wyższej od zera było prawdziwym wyczynem. Uczestnicy wypadku dotarli do brzegu wycieńczeni przemarznięci, na szczęście czekała tam już na nich pomoc strażaków, dzięki czemu wszystko zakończyło się szczęśliwie.

105. rocznica Powstania Wielkopolskiego. Jak będzie wyglądał program obchodów?

0

Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego, uroczystości przy pomniku i koncert. Marszałek Województwa Wielkopolskiego tradycyjnie zaprasza na obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Jak zawsze obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpocznie inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. Mistrz (w tej roli Andrzej Lajborek, aktor Teatru Nowego) przyjedzie zabytkowym pociągiem na Dworzec Letni, gdzie powitają go organizatorzy inscenizacji: Chór Nauczycieli im. I. J. Paderewskiego, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, miasto Poznań i Koleje Wielkopolskie. Chór zaprosi także na wspólne śpiewania piosenek patriotycznych i powstańczych.

Główne uroczystości odbędą się 27 grudnia: przed południem zostaną złożone kwiaty na mogiłach dowódców powstania i w miejscach pamięci – z wyjątkiem pomnika Ułanów Poznańskich, ponieważ tam właśnie trwa remont. Natomiast o godzinie 12.30 w poznańskiej Farze zostanie odprawiona msza św. w intencji Powstańców Wielkopolskich.

Warto będzie też zajrzeć na Stary Rynek, bo przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego, czyli przed Odwachem stanie obozowisko powstańcze. Będzie tam można podziwiać replikę samolotu Fokker D.VII, armatę 7,7 cm oraz umundurowanie z czasów powstania, które zaprezentuje grupa rekonstrukcyjna 3 Bastion Grolman. Na miejscu będzie też grała Kapela zza Winkla, która zaprosi do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, a o godzinie 14.15 rozpocznie się spacer historyczny śladami powstania.

O godzinie 16.40, godzinie wybuchu powstania, rozpoczną się główne uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Przedstawiciele władz miasta i województwa złożą kwiaty, a marszałek Marek Woźniak wygłosi przemówienie. O godzinie 19.00 w Auli UAM odbędzie się tradycyjny koncert marszałkowski, zatytułowany „Marsylianka Wielkopolska w 105. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego”. Podczas koncertu zostaną wykonane pieśni powstańcze autorstwa Ignacego Jana Paderewskiego i Feliksa Nowowiejskiego oraz najpiękniejsze kolędy. Wystąpią: Marcin Gałęski – fortepian, organy, Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki, oraz orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Macieja Wielocha.

Program obchodów 105 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu:

11.30 – złożenie kwiatów na mogile gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan
Złożenie kwiatów przy tablicach:
– tablicy pamiątkowej Franciszka Ratajczaka
– tablicy pamiątkowej Dowódców Powstania Wielkopolskiego
– tablicy pamiątkowej Ignacego Jana Paderewskiego
– tablicy pamiątkowej Marynarzy Powstańców Wielkopolskich
12.30 – msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich w poznańskiej Farze
16.40 – centrale uroczystości i ceremonia złożenia kwiatów przy pomniku Powstańców Wielkopolskich
19.00 – koncert „Marsylianka Wielkopolska w 105. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego”

Uroczystość będzie można śledzić online za pośrednictwem strony Powstania Wielkopolskiego, a transmisja obchodów będzie tłumaczona na język migowy.

28 grudnia to drugi dzień obchodów rocznicy wybuchu powstania: o godzinie 11.00 zostaną złożone kwiaty pod ścianą straceń w Forcie VII w Poznaniu. Natomiast tego dnia w Warszawie, w Archikatedrze Warszawskiej, zostanie odprawiona msza w intencji powstańców. Po mszy jej uczestnicy przejdą ulicami Warszawy na plac Marszałka J. Piłsudskiego, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza wysłuchają Apelu Pamięci oraz złożą kwiaty.

Program obchodów 105 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Warszawie:

12.00 – Msza Święta w intencji Powstańców Wielkopolskich, Archikatedra Warszawska
13.15 – Przemarsz ulicami: Świętojańską, placem Zamkowym, Krakowskim Przedmieściem, gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza na plac Marszałka J. Piłsudskiego
13.45 – Uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza
ok. 15.15 – Złożenie kwiatów przy pomniku Powstańców Wielkopolskich i Śląskich, Powązki Wojskowe

Warto dodać, że 28 grudnia zarówno warszawskie ulice jak i sam Grób Nieznanego Żołnierza zostaną po raz pierwszy ozdobione flagami powstańczymi i emblematami z czasów Powstania Wielkopolskiego. Na placu Piłsudskiego stanie także telebim, który ułatwi obejrzenie transmisji z uroczystości na żywo, z tłumaczeniem na język migowy.

IMiGW przedłużył ostrzeżenie drugiego stopnia!

0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedłużył czas trwania ostrzeżenia drugiego stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych w obszarze Kanału Mosińskiego.

25 grudnia IMiGW wydał dwa ostrzeżenia hydrologiczne przed wezbraniami z przekroczeniem stanów alarmowych: trzeciego stopnia dla Baryczy od Polskiej Wody do ujścia do Odry, które obowiązuje do godziny 13.00 27 grudnia – oraz drugiego stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych dla Kanału Mosińskiego oraz dopływach Prosny: Łużycy i Swędrni.

I to właśnie to drugie ostrzeżenie zostało przedłużone: miało trwać do 26 grudnia, do godziny 11.00, jednak IMiGW przedłużył je do 27 grudnia, do godziny 11.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska nadal wynosi 90 proc.

Zwłoki znalezione na cmentarzu. Trwa przesłuchanie świadków i ustalanie okoliczności zdarzenia

0

Przerażającego odkrycia dokonał mieszkaniec Rawicza, który 23 grudnia rano, dzień przed Wigilią, wybrał się na cmentarz. Natrafił tam na zwłoki mężczyzny.

Mieszkaniec Rawicza natychmiast wezwał służby, jednak przybyły na miejsce lekarz pogotowia mógł tylko stwierdzić zgon. Jak powiedziała portalowi „rawicz24” asp. sztab. Beata Jarczewska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu, ciało zabezpieczono do sekcji zwłok, która ma wyjaśnić przyczynę zgonu, choć według wstępnych oględzin nie przyczyniły się do niej osoby trzecie.

Policjanci ustalili też, że zmarły miał 44 lata i był mieszkańcem gminy Rawicz. Trwa przesłuchanie świadków i ustalanie okoliczności zdarzenia.

Kolejne ostrzeżenie przed silnym wiatrem. Do 75 km na godzinę!

0

Silny wiatr z zachodu może znów dać się we znaki w całej Wielkopolsce – Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenie. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 70 proc.

„Lokalnie prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 35 km/h, w porywach do 75 km/h, z zachodu” – informuje IMiGW.

Silny wiatr może wiać 26 grudnia od godziny 10.00 do 20.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 70 proc.

Kolędy z Golec uOrkiestra i przyjazd Paderewskiego. Na co warto się wybrać 26-28 grudnia?

0

Kolędy, pastorałki, także te góralskie w wykonaniu Golec uOkiestra, urodziny księżniczek, no i oczywiście przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego w przededniu wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Mimo świąt to tydzień bogaty w wydarzenia!

Wtorek, 26 grudnia

AKADEMIA PANA KLEKSA
Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38, Poznań
26 grudnia @ 15:00

Nowa, uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Brzechwy budziła wiele emocji już podczas produkcji. Teraz można obejrzeć efekt końcowy – i oczywiście porównać z kultową ekranizacją z lat 80.
Szczegóły tutaj

Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego
Dworzec Letni, Poznań
26 grudnia @ 16:00

Tradycyjnie, w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia, do Poznania przyjedzie Ignacy Jan Paderewski. W jego rolę wcieli się Andrzej Lajborek, aktor Teatru Nowego w Poznaniu. Mistrz przyjedzie zabytkowym pociągiem, który o 16:57 wyruszy w trasę do Swarzędza.

DREAM SCENARIO
Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38, Poznań
26 grudnia @ 17:30

Niezwykła komedia z Nicolasem Cage’em w roli głównej. Paul, którego gra ten wybitny aktor, jest zwykłym i nieco nudnym profesorem, który nagle zaczyna pojawiać się w snach milionów obcych ludzi. Dlaczego tak się dzieje?
Szczegóły tutaj

FERRARI
Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38, Poznań
26 grudnia @ 19:30

Śmierć syna, możliwe bankructwo firmy – wszystko to sprawia, że były kierowca rajdowy Enzo Ferrari postanawia postawić wszystko na jedną kartę i wziąć udział w jednym z najtrudniejszych wyścigów na świecie.
Szczegóły tutaj

Środa, 27 grudnia

DOGMAN | SENIOR W MUZIE
Kino Muza w Poznaniu – SALA 1, ul. Święty Marcin 30, Poznań
27 grudnia @ 15:00

Douglas (Caleb Landry Jones) nie przepada za ludźmi i trzyma się od nich z daleka – kocha jednak psy, z którymi łączy go niezwykła nić porozumienia i którymi się opiekuje, ratując je z ulic. Dzięki ich pomocy będzie mógł stanąć do walki z kartelem terroryzującym całą dzielnicę.
Szczegóły tutaj

MARSYLIANKA WIELKOPOLSKA. W 105. ROCZNICĘ WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań
27 grudnia @ 19:00

Koncert Poznańskich Słowików, i orkiestry Filharmonii Poznańskiej, a w programie m.in. pieśni patriotyczne Ignacego Jana Paderewskiego, Feliksa Nowowiejskiego oraz najpiękniejsze kolędy
Szczegóły tutaj

Melodyjne Święta
Aula ARTIS, ul. Kutrzeby 10, Poznań
27 grudnia @ 19:00

Najpiękniejsze kolędy i świąteczne piosenki – wszystko po to, by przywołać magię Bożego Narodzenia. Tak wygląda Świąteczna Trasa Koncertowa z siostrami Alą i Olą Tracz oraz Miłoszem Skierskim.
Szczegóły tutaj

Czwartek, 28 grudnia

Urodziny Elsy – Bal Księżniczek
Aula ARTIS, ul. Kutrzeby 10, Poznań
28 grudnia @ 15:00, 17:00

Muzyczny spektakl dla dzieci. Z okazji zbliżających się urodzin Elsy, jej siostra Anna przygotowuje wspaniałą muzyczną niespodziankę – urodzinowy bal księżniczek. Czy wszystkie przyjdą na bal?
Szczegóły tutaj

Kino bez barier: Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie
Kino Pałacowe – Sala 2, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań
28 grudnia @ 18:00

Siedmioro przyjaciół spotyka się na kolacji, która byłaby taka sama jak wiele innych, gdyby nie pomysł na pokazanie przyjaciołom każdej wiadomości, która w czasie kolacji przyjdzie na telefon. Pomysł przynosi nieoczekiwane efekty… Język: włoski z polskimi napisami i polską audiodeskrypcją oraz tłumaczeniem na Polski Język Migowy.
Szczegóły tutaj

Golec uOrkiestra „Koncert Kolęd i Pastorałek”
MTP – Poznań Congress Center, ul. Głogowska 14, Poznań
28 grudnia @ 19:00

Wyjątkowy koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Golec uOrkiestra. Dominować będą oczywiście te góralskie, z rodzinnych stron członków zespołu, ale w programie są wszystkie najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki.
Szczegóły tutaj

DESZCZOWA PIOSENKA
Teatr Muzyczny, ul. Niezłomnych 1e, Poznań
28 grudnia @ 19:00

Don Lockwood jest jedną z najpopularniejszych gwiazd kina lat 20. ubiegłego wieku i stoi u szczytu kariery – ma pieniądze, wygląd amanta, tłumy wielbicieli, a w perspektywie kolejne główne role. Ale kino przechodzi właśnie rewolucję dźwiękową – czy gwiazdor poradzi sobie z tym wyzwaniem?
Szczegóły tutaj

Wezbrania i podtopienia. Ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia dla Wielkopolski

0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych w obszarze Baryczy.

Ostrzeżenie obowiązuje dla obszaru Barycz od Polskiej Wody do ujścia do Odry, Barycz bez Orli i Polskiego Rowu, Orla, na granicy województw wielkopolskiego i dolnośląskiego.

„W okresie obowiązywania ostrzeżenia hydrologicznego, w związku z trwającym spływem wód opadowo-roztopowych, na rzekach w zlewni Baryczy przewidywane są dalsze wzrosty stanów wody w strefie powyżej stanów alarmowych” – informuje IMiGW. – „Na samej Baryczy po ujście do Odry przewidywane są dalsze wzrosty stanu wody, początkowo w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, a następnie powyżej stanów alarmowych”.

Ostrzeżenie obowiązuje od 25 grudnia, od godz. 13.00, do 27 grudnia, do godziny 13.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 90 proc.

IMiGW wydał także ostrzeżenie przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych drugiego stopnia – dla Kanału Mosińskiego, Łużycy i Swędrni.
„Przekroczenia stanów ostrzegawczych utrzymywać się będą na Kanale Mosińskim w Kościanie oraz na dopływach Prosny: Łużycy w Kraszewicach i Swędrni w Dębe” – informuje IMiGW.

Ostrzeżenie obowiązuje od 24 grudnia, od godziny 10.30, do 26 grudnia, do godziny 11.00. Także tutaj prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 90 proc.

Wiatr zerwał sieci energetyczne. Gdzie nie ma prądu?

0

Z powodu silnego wiatru 25 grudnia doszło do awarii sieci energetycznej w rejonie Nowego Miasta w Poznaniu. Podobna sytuacja jest w Wągrowcu i Łobżenicy. Prądu nie mieli także mieszkańcy Kórnika.

Silny wiatr dał się we znaki w Wielkopolsce – to właśnie on był przyczyną awarii sieci, do której doszło 25 grudnia w Poznaniu. Jak informuje Enea Operator, prądu nie mają mieszkańcy ulic Wilczej, abpa Walentego Dymka, Gronostajowej, Kobylepole, Piwnej, Rysiej, Stalowej, Szpaków, Wiewiórczej, Wilczej, Włodzimierza Majakowskiego, Zajęczej i Żbikowej. Usuwanie awarii może potrwać do godziny 19.00.

Prądu nie mieli dziś także mieszkańcy miejscowości Kórnik, Kaleje, Czmoń, Czmoniec, ale tu awaria została już usunięta. Trwają prace nad usunięciem awarii w rejonie Wągrowca, w miejscowościach Czekanowo, Długa Wieś, Łęgowo os. Za Kuźnią, Przysieczyn os. Marynka. Tu prace mają potrwać do 19.30. Prądu nie ma także miejscowość Witrogoszcz-Kolonia w obszarze Łobżenica. Usuwanie awarii może potrwać do 20.00.

Zderzenie trzech samochodów w Wielkopolsce

Trzy samochody osobowe zderzyły się na skrzyżowaniu ulic Polnej i Powstańców Chocieszyńskich w Grodzisku Wielkopolskim.

Do zdarzenia doszło w nocy z 24 na 25 grudnia, około godziny 2 nad ranem. Jak powiedział portalowi Grodzisk Nasze Miasto st. sierż. Maciej Cybal z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wielkopolskim, ze wstępnych ustaleń wynika, że do zderzenia samochodów doprowadziła 20-letnia kobieta, kierująca pojazdem marki Volkswagen Polo.

Kobieta jechała od strony stadionu i na rondzie im. ppłk. Józefa Skrzydlewskiego powinna ustąpić pierwszeństwa przejazdu peugeotowi, ale tego nie zrobiła, doprowadzając do zderzenia obu pojazdów. W dodatku po kolizji nie zatrzymała się, ale pojechała pod prąd Przecznicą V i ulicą Mossego, gdzie znów nie ustąpiła pierwszeństwa, tym razem bmw – i znów doprowadziła do zderzenia.

Tym razem kobieta została zatrzymana przez policję – okazało się, że 20-latka, mieszkanka powiatu grodziskiego, ma w organizmie 0,9 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali jej prawo jazdy i kobieta usłyszała zarzuty kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości oraz spowodowanie kolizji drogowej. Teraz stanie przed sądem – na szczęście w spowodowanych przez nią zdarzeniach nikt nie ucierpiał.

Zderzenie dwóch samochodów. Dwie osoby ranne

0

Dwa auta osobowe zderzyły się na ulicy Kupieckiej w Swarzędzu. Dwie osoby odniosły obrażenia i trafiły do szpitala.

Wypadek miał miejsce 24 grudnia po godzinie 23.00. jako pierwszy poinformował o nim portal „epoznan”, powiadomiony przez czytelnika. Informację potwierdzają wielkopolscy strażacy, którzy zostali wezwani do tego wypadku.

Strażacy usunęli skutki zderzenia, udzielili też pierwszej pomocy dwóm osobom, które odniosły obrażenia w wypadku. Ranni zostali zabrani karetkami do szpitala. Na czas pracy służb, do godziny 3.00, przejazd ulicą Kupiecką był utrudniony. Przyczyny i okoliczności zdarzenia bada policja.

IMiGW przedłużył ostrzeżenie dla czterech powiatów Wielkopolski!

0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedłużył ostrzeżenie przed silnym wiatrem, w porywach do 70 km na godzinę, dla czterech powiatów Wielkopolski.

Zgodnie z wcześniejszym ostrzeżeniem silny wiatr miał wiać w Wielkopolsce do 25 grudnia, do godziny 14.00. IMiGW informuje jednak, że w czterech powiatach: konińskim, kolskim, tureckim i kaliskim, będzie wiało jeszcze do godziny 18.00.

„Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do około 70 km/h, z zachodu” – podaje IMiGW. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc.

Tak wyglądał Poznań w drugiej połowie lat 90. Zobacz niesamowite zdjęcia!

0

Lata 90. XX wieku to dla Poznania okres kluczowy, kiedy to miasto doświadczyło znaczącej transformacji. Ten czas, choć w perspektywie historycznej wydaje się niedaleki, zasługuje na szczegółową analizę i docenienie. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, które uchwyciły Poznań w latach 90.!

W tej dekadzie stolica Wielkopolski przeszła kompleksową metamorfozę, obejmującą nie tylko widoczne zmiany w krajobrazie urbanistycznym, ale również w sferze społeczno-politycznej. Poznań w tamtych latach zaczął kreować swoją współczesną odsłonę na bazie nowych demokratycznych wartości, otwierając się na świat i kształtując przyszłość opartą na wolności.

Tło historyczne Poznania lat 90.

W tle historycznym Poznania lat 90. dostrzec można trudną drogę, jaką przemierzało miasto, wchodząc na ścieżki nieznanego. Okres ten był przepełniony optymizmem, ale również wyzwaniami i niepewnością. Transformacja polityczna była tu kamieniem milowym. Upadek komunizmu w 1989 roku postawił Polskę i Poznań przed wyzwaniem zbudowania nowego ładu.

W kontekście społeczno-politycznym Poznań lat 90. zmagał się z różnorodnymi trudnościami, wymagającymi od miasta przemyślanych działań zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnokrajowym. Niezbędne stało się zastąpienie przestarzałych instytucji komunistycznych nowoczesnymi strukturami demokratycznymi. Wymagało to ogromnych zmian społecznych, gdy mieszkańcy, przyzwyczajeni do dotychczasowego systemu, musieli adaptować się do nowej rzeczywistości, co wymagało wytrwałości i otwartości na zmiany.

Ekonomiczna transformacja w Poznaniu lat 90.

W obszarze ekonomii, Poznań lat 90. również stanął przed koniecznością restrukturyzacji gospodarczej. Proces prywatyzacji dotknął wiele sektorów dotąd kontrolowanych przez państwo, co stanowiło wyzwanie adaptacyjne dla mieszkańców miasta przyzwyczajonych do pracy w systemie państwowym. Wymagało to elastyczności, gotowości do nauki i zdolności dostosowania się do nowych warunków rynkowych.

Poniższa kolekcja fotografii z lat 90. doskonale ilustruje skalę przemian, jakie zaszły w Poznaniu, podkreślając jego dynamikę i ewolucję w tym przełomowym okresie. Zdjęcia z pierwszej połowy lat 90 można znaleźć tutaj.

Pożar domu mieszkalnego. Jedna osoba nie żyje

Do tragicznego pożaru szeregowca doszło 24 grudnia w miejscowości Wolica Pusta w powiecie średzkim. Jedna osoba, 59-letni mężczyzna, zginął w pożarze, a 9 osób trzeba było ewakuować.

„24.12 po godzinie 19.00 nasza jednostka została zadysponowana do pożaru budynku wielorodzinnego w Wolicy Pustej” – poinformowali strażacy z OSP Osiek na swoim profilu na Facebooku. Oprócz nich w akcji gaśniczej brały udział jednostki z OSP Klęka, OSP Nowe Miasto nad Wartą, JRG Jarocin oraz JRG Środa Wielkopolska – łącznie 9 zastępów strazy pożarnej.

Pożar zauważono w jednym z mieszkań szeregowca w Wolicy Pustej. Ewakuowano 9 mieszkańców segmentów budynku. Jak podaje portal „jarocinska”, strażacy otrzymali też informację, że w płonącym mieszkaniu może się znajdować jeszcze jedna osoba – i rzeczywiście znaleźli nieprzytomnego, 59-letniego mężczyznę. Wynieśli go na zewnątrz, gdzie ratownicy medyczni rozpoczęli jego reanimację, jednak mimo ich wysiłków mężczyzny nie udało się uratować.

Przyczyny i okoliczności pożaru bada policja.

Niezwykły mural na Zawadach. Pierwszy taki w mieście (ZDJĘCIA)

0

Na jednym z bloków mieszkalnych na Zawadach powstał mural infograficzny na temat pragnień dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej. To pierwszy taki mural w mieście.

Mural zaprojektowali studenci Pracowni Grafiki Informacyjnej, Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, a powstał przy współpracy z władzami Poznania. Jest elementem kampanii informacyjnych i promocyjnych, które mają zachęcać do zostania rodzicem zastępczym. Ponad 200 dzieci w Poznaniu przebywa w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, a aż 90 czeka na przyjęcie do pieczy zastępczej. W domach, które miasto prowadzi dla dzieci skrzywdzonych przez biologicznych rodziców, brakuje miejsc…

– W święta dzielimy się dobrem i życzymy sobie nawzajem radości w gronie rodziny – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Dla dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej to szczególnie trudny czas, bo ich marzenie o mamie i tacie nie zawsze może się spełnić. W Poznaniu stale brakuje rodziców zastępczych i o tym mówi zarówno nasza kampania społeczna, jak i nowy mural na Zawadach mający zadanie poruszyć serca tych, którzy go zobaczą. Być może przy świątecznym stole w niejednym domu pojawi się refleksja na ten temat i chęć przyjęcia do siebie dziecka, które ogromnie potrzebuje miłości i opieki.

Konkurs Uniwersytetu Artystycznego

Mural powstał we współpracy z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, podczas zajęć dydaktycznych pod kierunkiem prof. dr hab Lucyny Talejko-Kwiatkowskiej i dr Agaty Kulczyk w Pracowni Grafiki Informacyjnej.

– Studentki i studenci w ramach wewnętrznego konkursu podjęli się zadania zaprezentowania różnych form opieki nad dziećmi umieszczonymi w pieczy zastępczej – mówi prof. Lucyna Talejko-Kwiatkowska. – To było zadanie trudne, angażujące autorki i autorów nie tylko na poziomie twórczym, ale i emocjonalnym. Prace miały zadanie przekazać ważne informacje o sytuacji dzieci i w ten sposób poruszyć odbiorców i skłonić do zastanowienia nad możliwością pomocy tym, którzy z różnych powodów nie wychowują się przy swoich biologicznych rodzicach. Powstało osiem propozycji, a autorami tej zwycięskiej stali się: Danuta Kobylacka, Julia Olszewska, Julia Pikul i Adrian Kornijewski.

Powstanie muralu to kolejna wspólna inicjatywa miasta i Uniwersytetu Artystycznego. Wykonało go Murall Studio.
– Włączenie środowiska artystycznego do tworzenia komunikacji na temat ważnych zadań miasta jest nie tylko dobrą praktyką, ale stanowi przejaw troski o estetykę, jakość i skuteczność działań – mówi dr Agata Kulczyk, prodziekan Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej UAP. – Zwłaszcza w obszarze polityki społecznej, kierowanej wprost do ludzi, zastosowanie graficznych form i sposobów przekazu może przynieść oczekiwany skutek.

Brakuje rodziców zastępczych

Rodzicem zastępczym może zostać każdy, bez względu na stan cywilny, wiek czy narodowość – szczegółów można się dowiedzieć w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. Władze miasta Poznań oferują chętnym pomoc w zostaniu rodzicem zastępczym.
-Świadomość mieszkanek i mieszkańców na temat zasad funkcjonowania rodzin zastępczych nadal jest niewystarczająca – przyznaje Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. – Wielu utożsamia objęcie opieką dziecka w potrzebie z adopcją. To nie to samo. Mówimy, jakie są różnice, co konkretnie wynika z faktu zostania rodzicem zastępczym, także w aspekcie otrzymania odpowiednich świadczeń i wynagrodzenia oraz w jakim zakresie miasto wspiera takie rodziny.

Władze Poznania zapewniają zainteresowanym odpowiedni pakiet szkoleń przygotowujących, a po przyjęciu dziecka także świadczenia lub wynagrodzenie finansowe, specjalistyczną pomoc psychologiczną i pedagogiczną oraz dofinansowanie wypoczynku.

Prezenty dla Domu Samotnej Matki. „Dary posłużą w świeżo wyremontowanym miejscu”

0

Poznańscy strażnicy zorganizowali zbiórkę wśród pracowników Straży Miejskiej Miasta Poznania dla Domu Samotnej Matki im. św. Siostry Faustyny w Kiekrzu.

Strażnicy wpadli na pomysł zbiórki, ponieważ placówka latem przeszła generalny remont, z wymianą instalacji elektrycznej, grzewczej, wodno-kanalizacyjnej i przeciwpożarowej. Siostry nie spodziewały się, że remont będzie musiał odbywać się w aż takim zakresie – wydały na wszystkie niezbędne prace ponad 2 mln zł! Jednak musiały one zostać wykonane, by dom spełniał potrzeby mam i ich dzieci.

Jednak z powodu wysokich kosztów remontu zakup nowego wyposażenia odbywa się na raty i każda pomoc się przyda. Dlatego strażnicy pomyśleli o zbiórce i paczkach właśnie dla Domu Pomocy Samotnej Matki w Kiekrzu.

„Dziś strażnicy z referatu Zarządzania Operacyjnego dostarczyli paczki z darami do Domu Samotnej Matki im. św. Siostry Faustyny w Kiekrzu, które zebrali we własnym gronie. Dary posłużą mieszkańcom w świeżo wyremontowanym miejscu” – napisali strażnicy 21 grudnia na swoim profilu na Facebooku. – „Funkcjonariusze tego referatu niezmiennie od kilku lat wspomagają w ten sposób podopiecznych Domu.
Wszystkim jeszcze raz życzymy spokojnych świąt”.

Fałszywy banknot w sklepie. Interweniowała policja

0

Sprzedawca w punkcie handlowym otrzymał fałszywy banknot od jednego z klientów, chcącego kupić tytoń i gilzy. Podejrzany został zatrzymany przez policję.

Zdarzenie miało miejsce 18 grudnia w centrum Wągrowca.
– Do kiosku podszedł mężczyzna, który zadeklarował chęć zakupu tytoniu i gilz papierosowych – wyjaśnia asp. Dominik Zieliński, oficer prasowy KPP w Wągrowcu. – Sprzedawca podał wartość, na co kupujący wyciągnął złożony banknot przypominający 500-złotowy środek płatniczy NBP. Sprzedający nie od razu zorientował się, że ma do czynienia z oszustem. Przed wzięciem „souvenira” położył na ladzie resztę, jaką wydałby, mając do czynienia z 500 złotowym banknotem NBP. Fortel prawie się udał. Podejrzany chwycił już tytoń, gilzy i resztę, w czasie gdy sprzedawca wziął souvenir do ręki głośno zaprotestował. Wówczas sprawca zaczął ucieczkę, którą udaremnił dostawca towaru, który był obok.

Sprzedawca wezwał policję, a funkcjonariusze z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego po wyjaśnieniu okoliczności zdecydowali o zatrzymaniu mężczyzny, 40-letniego mieszkańca gminy Wągrowiec.
– Został on doprowadzony do KPP w Wągrowcu, gdzie musiał wytrzeźwieć, ponieważ w chwili zatrzymania w jego organizmie znajdowało się około 3 promili alkoholu – mówi Dominik Zieliński. – Następnego dnia policjant dochodzeniowy zajmujący się przestępczością gospodarczą przeprowadził z zatrzymanym czynności procesowe, podczas których mężczyźnie postawiony został zarzut oszustwa.

Policjanci przy tej okazji przestrzegają sprzedawców przed tego rodzaju działaniem oszustów – bo nie był to pojedynczy przypadek. Stróże prawa odebrali już kilka zgłoszeń o próbach posłużenia się banknotami „souvenirami” o różnych nominałach – 200 i 500 w sklepach spożywczych, stacji benzynowej i placówce gastronomicznej. Pośpiech sprzedawców sprawia, że nie zawsze w porę orientują się w oszustwie – często zauważają fałszywy banknot dopiero przy przekazaniu kasy.

Funkcjonariusze przypominają, że posłużenie się takim banknotem to przestępstwo z art 286 Kodeksu Karnego, za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Zderzenie samochodu z dzikiem. Jedna osoba ranna

0

Do groźnego wypadku doszło w miejscowości Smolnica w powiecie szamotulskim. Z lasu wyskoczył dzik tuż przed jadący samochód. Kierowca nie zdążył zahamować i doszło do zderzenia. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Wypadek miał miejsce 23 grudnia o godzinie 13.15, jak odnotowali strażacy z OSP Wronki na swoim profilu na Facebooku.
„Dwa zastępy OSP Wronki i JRG Szamotuły, OSP Piotrowo, ZRM, policja zostały zadysponowane do kolizji drogowej samochodu osobowego z dzikiem w Smolnicy” – poinformowali. – „Jedna osoba poszkodowana została przewieziona przez ZRM do szpitala”.

W czasie pracy służb ruch na drodze odbywał się wahadłowo.

Samochód uderzył w słup. Jedna osoba z obrażeniami

0

Do groźnego wypadku doszło na ulicy Starołęckiej w Poznaniu. Kierowca samochodu osobowego stracił panowanie nad pojazdem i auto uderzyło w słup. Kierowca wymagał pomocy ratowników medycznych.

Do wypadku doszło 24 grudnia około godziny 18.00, jak informują wielkopolscy strażacy. Kierowca samochodu osobowego jadącego ulicą Starołęcką w kierunku Czapur za wylotem ulicy Głuszyna stracił panowanie nad autem i uderzył w słup. Uderzenie było tak silne, że kierowcę z samochodu musieli uwalniać strażacy, rozcinając karoserię z pomocą narzędzi hydraulicznych.

Kierowca odniósł obrażenia i zabrała go karetka pogotowia. Ulica była przez kilkadziesiąt minut nieprzejezdna, ale obecnie ruch już odbywa się normalnie.