Znika kolejne kultowe miejsce. „Decyzję wymusiła sytuacja w centrum Poznania”

Aleje Marcinkowskiego remont Poznań fot. Sławek Wąchała

Kolejna firma z centrum ogłosiła zamknięcie – to galeria Techne. „Decyzję wymusiła sytuacja w centrum Poznania, czyli prowadzona nieudolnie i zbyt długo tzw. rewitalizacja, która de facto doprowadziła do realnej degradacji przestrzeni” – napisali właściciele galerii.

Galeria Techne istnieje przy placu Wolności 5 od lat 90. i zawsze w niej można było znaleźć oryginalną biżuterię autorską polskich projektantów. Wystawa przyciągała oko arcydziełami, jakich nie było nigdzie indziej w Poznaniu.

Ale po latach istnienia galeria zamyka podwoje i przenosi sprzedaż do internetu, na swoją stronę.
„Ze smutkiem w sercu podjęliśmy trudną decyzję” – piszą właściciel na swoim profilu na FB. – „TECHNE z końcem roku zamyka swoją dotychczasową działalność przy placu Wolności”. I przypominają, że galeria kontynuowała rodzinną tradycję jubilerską w tym miejscu, sięgającą XIX wieku!

„Na naszą decyzję nie wpłynęła ani pandemia, ani kryzys energetyczny czy wojna w Ukrainie” – wyjaśniają powody zamknięcia galerii. – „Decyzję wymusiła sytuacja w centrum Poznania, czyli prowadzona nieudolnie i zbyt długo tzw. rewitalizacja, która de facto doprowadziła do realnej degradacji przestrzeni ścisłego centrum. Kumulacja przeciągających się remontów odcięła nas od reszty miasta i skutecznie doprowadziła do zniechęcenia poznaniaków do odwiedzania centrum. Remonty rozpoczęte w 2017 r. od ponad półtora roku toczą się też w naszym bezpośrednim sąsiedztwie – by do nas dotrzeć trzeba wykazać szczególną determinację. Rozumiemy wszystkich, którzy tego trudu nie chcą podejmować. Niestety, sytuacja w centrum się pogarsza. Teraz rozpoczynają się prace przed naszymi oknami. Potrwają prawdopodobnie rok, ale nie wiemy czy ten termin zostanie dotrzymany, bo miasto nas wielokrotnie wprowadzało w błąd zmieniając harmonogramy i nie dotrzymując terminów. Ta niepewność jest destrukcyjna i powoduje frustrację. Obiecywano nam, że remonty będą toczyły się etapami. Rozumieliśmy to jako zakończenie jednych prac przed rozpoczęciem kolejnych. Niestety, decyzje urzędników sprawiły, że właściwie wszystkie etapy nałożyły się na siebie i żaden nie został ukończony w terminie. Z tych powodów podjęliśmy decyzję o zmianie sposobu działania od przyszłego roku”.

Jeszcze do końca grudnia w galerii Techne będzie można zrobić zakupy jak zawsze, bez zmian. Pożegnanie i ostateczne zamknięcie zaplanowani na 14 stycznia przyszłego roku o godzinie 19.00. O szczegółach właściciele Techne będą jeszcze informować.

https://www.facebook.com/GaleriaTechne/posts/588120359988079

Podziel się:

Ostatnio dodane: