Strona główna Blog Strona 496

Ostrzeżenie przed oblodzeniem w Wielkopolsce

Temperatury w ciągu dnia oscylują powyżej zera – a to oznacza, że na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed oblodzeniem dla północno-wschodniej Wielkopolski.

„Miejscami prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie” – informuje IMiGW. – „Temperatura minimalna od -4°C do -1°C, przy gruncie do -6°C”.

Ostrzeżenie jest ważne od 20 stycznia, od godziny 18.00, do 21 stycznia, do godziny 9.00. Wydano je dla powiatów złotowskiego, pilskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, obornickiego, wągrowieckiego, chodzieskiego, szamotulskiego, poznańskiego, gnieźnieńskiego, średzkiego, wrzesińskiego, słupeckiego, konińskiego, kolskiego i tureckiego. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 70 proc.

Skuteczność miejskich kamer. 144 zatrzymanych sprawców przestępstw!

0

1393 kamery, 9264 skuteczne interwencje i 144 zatrzymanych przestępców. Te dane są dowodem, że monitoring miejski poprawia bezpieczeństwo, jak uważają poznańscy strażnicy miejscy. Właśnie opublikowali dane za 2023.

Przypomnijmy, że straż miejska przejęła monitoring wizyjny od policji w kwietniu 2010 r. Początkowo system liczył 146 kamer, w większości analogowych – obecnie pracownicy straży mają do dyspozycji 1393 nowoczesne kamery cyfrowe o wysokich parametrach rozdzielczości, a ich siedziba znajduje się w jednym miejscu, w Wydziale Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP.
– Wszystkie urządzenia cały czas nagrywają obraz, ale tylko część z nich jest obserwowana na bieżąco – wyjaśnia Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy Straży miejskiej Miasta Poznania. – Wybór rejonu do bezpośredniej obserwacji przez operatora ustalany jest przy współpracy z policją, strażą miejską, a także szeregiem miejskich jednostek odpowiedzialnych za infrastrukturę miasta. Dodatkowo dyżurni komisariatów policji przekazują operatorom listy ze zdjęciami osób poszukiwanych.

Mając te wszystkie dane, operatorzy obserwują miasto i są niezwykle skuteczni. Tylko w ubiegłym roku przekazali dyżurnym policji i straży miejskiej informacje o 9264 zaobserwowanych zdarzeniach, które wymagały interwencji. 8543 zgłoszenia operatorzy przekazali dyżurnym straży miejskiej, a 721 policji.
– Najwięcej, bo aż 3658 zgłoszeń, dotyczyło ścisłego centrum Poznania, rejonu Komisariatu Policji Stare Miasto – mówi rzecznik. – W innych częściach Poznania liczba zaobserwowanych zdarzeń przedstawiała się następująco: KP Grunwald – 1195, KP Północ – 1392, KP Wilda – 1556, KP Nowe Miasto – 871 i KP Jeżyce – 592.

Informacje o zdarzeniach pozwoliły policji zatrzymać sprawców czynów karanych na gorącym uczynku. Wśród nich było 64 posiadaczy substancji psychoaktywnych, 14 sprawców dewastacji mienia, 29 sprawców rozbojów, kradzieży, pobić i uczestników bójek, 5 zakłócających porządek publiczny, 9 poszukiwanych listami gończymi, których operatorzy rozpoznali w przestrzeni publicznej, 18 nieletnich pijących alkohol lub inne substancje psychoaktywne oraz 5 zagrożeń zdrowia i życia.

Najczęstsze interwencje w 2023 roku były spowodowane piciem alkoholu w miejscach objętych zakazem (3607), uszkodzeniami infrastruktury drogowej i MPK (1398), pomocą osobom leżącym na ziemi lub ławkach (1290), uchybieniami porządkowymi (857) czy nieprawidłowo zaparkowanymi pojazdami (693).
– Działający całodobowo system monitoringu miejskiego zdecydowanie zwiększa skuteczność działań strażników miejskich i policjantów – podsumowuje Przemysław Piwecki. – A praca operatorów podnosi poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

Akcja policji w Wielkopolsce. „Pokrzywdzony oddał swój telefon, po czym zatrzymał samochód i obawiając się o swoje życie, uciekł”

0

42-letni mężczyzna grożąc maczetą miał zabrać mieszkańcowi Koła telefon komórkowy i samochód. Kolscy policjanci odzyskali i telefon, i samochód, a podejrzanego zatrzymali. Grozi mu 20 lat więzienia.

Do rozboju doszło 4 stycznia po godzinie 21.00, przed jednym z marketów w Kole.
„42-letni mieszkaniec naszego miasta wtargnął do samochodu pokrzywdzonego i kazał mu zawieźć się we wskazane przez niego miejsce” – informuje Komenda Powiatowa Policji w Kole. – „W pewnym momencie mężczyzna, grożąc maczetą, zażądał od kierowcy wydania telefonu komórkowego. Pokrzywdzony oddał swój telefon, po czym zatrzymał samochód i obawiając się o swoje życie, uciekł. 42-latek przesiadł się na miejsce kierowcy i odjechał”.

Właściciel auta powiadomił o sprawie policję, a funkcjonariusze natychmiast podjęli działania zmierzające do zatrzymania sprawcy – i szybko im się to udało, bo wkrótce na jednej z ulic Koła zauważyli poszukiwane auto, a w nim 42-latka.
„Mężczyzna próbował uciekać, jednak na niewiele się to zdało i szybko został zatrzymany” – wyjaśniają kolscy policjanci. – „Po zbadaniu stanu jego trzeźwości okazało się, że miał przeszło 0,8 promila alkoholu w organizmie”.

Sąd zdecydował o zatrzymaniu podejrzanego w areszcie na trzy miesiące. A ponieważ 42-latek był już wcześniej karany za podobne przestępstwa, to teraz grozi mu kara nawet do 20 lat więzienia.

Koniec prac domowych dla uczniów? Minister złożyła obietnicę

Już na początku kwietnia ma wejść w życie rozporządzenie Ministerstwa Edukacji RP o odejściu od prac domowych. Na razie w szkołach podstawowych, ale z czasem także w średnich.

Barbara Nowacka, minister edukacji, zapowiedziała wydanie rozporządzenie w programie „Tłit” Wirtualnej Polski. jest ono już przygotowane, a miałoby ono wejść w życie na początku kwietnia. Minister zapowiedziała też, że rozporządzenie będzie dotyczyło szkół podstawowych, ale jest pewna, że za kilka lat obowiązkowe prace domowe zostaną zniesione także w szkołach średnich.

To część rewolucji w edukacji, zapowiadanej przez nową minister. Kolejne elementy zaczną jednak obowiązywać dopiero w nowym roku szkolnym, czyli od 1 września 2024. Będzie to zmniejszenie podstawy programowej o 20 proc., na początek z języka polskiego, historii, przedmiotów przyrodniczych i wiedzy o społeczeństwie. Jednak liczba lekcji nie ulegnie zmianie. Zmieni się także kanon lektur, który jest zdaniem minister przestarzały, dodane zostaną do niego pozycje z literatury współczesnej. Mniej ma być także lekcji religii, ale tu nie ma jeszcze konkretnych rozwiązań, nie rozpoczęły się też rozmowy z episkopatem na ten temat.

Marek potrzebuje pomocy po wypadku. Pomóżmy!

0

„Pomagamy Markowi stanąć na nogi” – tak nazywa się akcja, która ma sprawić, by poznaniak, kochający ojciec i mąż, znów zaczął chodzić po wypadku, któremu uległ w ubiegłym roku.

Wszystko wydarzyło się 2 października ubiegłego roku. Marek jechał autostradą w kierunku Warszawy, gdy doszło do wypadku. Został ranny i w bardzo poważnym stanie trafił do szpitala. Na szczęście stało się to na tyle szybko, że udało się go uratować, ale odniósł wiele obrażeń, w tym poważne złamania, a właściwie zmiażdżenia, kości obu nóg. Tak poważne, że mimo dwóch przebytych operacji Marek nadal nie chodzi.

„Mąż spędził 23 dni w szpitalu” – informuje na portalu „pomagam” żona Marka. – „Obecnie jest już w domu, gdzie sprawuje nad nim opiekę. Jest leżący. Wspólnie z rodziną i przyjaciółmi zadbaliśmy o to, aby przystosować mieszkanie dla męża: wynajęcie specjalistycznego łóżka z materacem przeciwodleżynowym i podnośnika pacjenta, zakup wózka inwalidzkiego, specjalistycznego krzesła toaletowego, podkładów, pieluch, klinów pod nogi, kaczek, opatrunków i leków”.

To wszystko kosztowało ogromne pieniądze – a to niestety dopiero początek. Dlatego jego bliscy zdecydowali się na złożenie zbiórki na portalu „pomagam”. By zebrać fundusze na dalsze leczenie i rehabilitację.
„Marka czekają jeszcze kolejne operacje (w tym wstawienie endoprotezy w stawie skokowym w lewej nodze) i rehabilitacja, na którą są potrzebne ogromne fundusze, których nie posiadamy” – wylicza żona. – „Potrzebny jest także mobilny psychotraumatolog, co wiąże się z kolejnymi kosztami. Walka będzie trudna i ciężka do przebycia, ale jestem dobrej myśli że wszystko dobrze się skończy i Marek wróci do sprawności fizycznej. Dlatego zwracamy się do Was , do ludzi o wielkich sercach o wsparcie i wpłatę symbolicznej cegiełki na leczenie i rehabilitację, aby z Waszą pomocą Marek mógł znów stanąć na nogi i zacząć żyć jak przed wypadkiem, czyli pełną piersią, będąc znów szczęśliwym i zdrowym człowiekiem”.

Zderzenie samochodu z tramwajem. Były opóźnienia w ruchu!

0

Samochód osobowy zderzył się z tramwajem linii nr 19 na Winogradach, przy wylocie Murawy. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale tramwaje na tej trasie miały opóźnienia.

Do zdarzenia doszło 19 stycznia około godziny 16.00, a przerwa w ruchu trwała około kwadransa, jak informuje Nadzór Ruchu MPK. Przyczyny i okoliczności kolizji ustala policja.

Zatrucie tlenkiem węgla. Dziecko trafiło do szpitala

0

Czteroosobowa rodzina zatruła się tlenkiem węgla w budynku wielorodzinnym na osiedlu 700-lecia w Kępnie. Strażacy ewakuowali 10 osób, a jedno z dzieci musiało zostać przewiezione do szpitala.

Do zatrucia doszło 18 stycznia około godziny 22.30. Najpierw zostało wezwane pogotowie ratunkowe, które otrzymało powiadomienie o zatrzymaniu krążenia u dziecka. Gdy ratownicy dotarli na miejsce, zorientowali się, że powodem może być tlenek węgla ulatniający się w łazience, co potwierdziły wskazania sprzętu, którym dysponowali. Ratownicy natychmiast ewakuowali całą rodzinę, dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci w wieku 9 i 11 lat, a później powiadomili straż pożarną.

Jak powiedział Radiu SUD st. kpt. Paweł Michalski, oficer prasowy PSP Kępno, strażacy po przybyciu na miejsce potwierdzili diagnozę ratowników. Stwierdzili obecność tlenku węgla także w mieszkaniach przyległych do tego pionu kominowego, więc wszystkich lokatorów tych mieszkań ewakuowali na zewnątrz. Później dokładnie przewietrzyli budynek, by usunąć czad, a gdy ponownie przebadali mieszkania – nie znaleźli już śladu gazu.

Lokatorzy mogli wrócić do mieszkań – jedynie młodsze z dzieci pierwszej ewakuowanej rodziny zostało przewiezione do szpitala. Jego stan był poważny, ale powoli ulega poprawie.

Wybory do rad osiedli. Ilu radnych wybiorą poznaniacy?

0

W niedzielę 12 maja będziemy wybierać radnych do rad osiedli w Poznaniu. Ale wybierzemy ich mniej niż w mijającej kadencji, bo liczba mieszkańców Poznania spada – spada więc liczba radnych.

Na nadchodzącą kadencję poznaniacy wybiorą o 6 radnych mniej. Jak wyjaśnił Radiu Poznań Arkadiusz Bujak, dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta Poznania, na przykład na Jeżycach rada osiedla będzie liczyła 15 osób, a poprzednio było to 21 radnych. Powodem jest spadek mieszkańców tego osiedla poniżej 20 tysięcy.

Ogółem w całym mieście poznaniacy wybiorą 672 nowych radnych osiedlowych – ale ilu będzie chętnych, jeszcze nie wiadomo. Miejscy urzędnicy apelują jednak, by kandydaci już się zgłaszali, bo powinno ich być przynajmniej dwa razy tyle, ile miejsc. Jeśli będzie ich niewielu, to przełoży się to na niską frekwencję, a więc i mniejsze zainteresowanie osiedlowymi sprawami. Tymczasem radni mają wpływ na wiele inwestycji, opiniują też wiele rozwiązań dla swojego osiedla.

W Poznaniu mamy 42 rady osiedli, wybrane w 2019 roku przez zaledwie 9,86 procent mieszkańców – bo tylko tyle poszło do urn. Najwięcej osób, bo ponad 27 procent wzięło udział w wyborach Rady Osiedla Strzeszyn.

Samochód wypadł z drogi i dachował. Jedna osoba z obrażeniami

0

Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło 19 stycznia między miejscowościami Sobiałkowo i Rozstępniewo. Kierowca samochodu osobowego stracił panowanie nad pojazdem i auto wypadło z drogi, dachując na polu.

Zdarzenie miało miejsce na zakręcie drogi gminnej. Kierowca wypadł z drogi i dachował na polu. Jak powiedział portalowi „rawicz24” Roman Sidor z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu, autem podróżowały dwie osoby – jedna wydostała się sama, drugiej trzeba było pomóc wydostać się z pojazdu.

Poszkodowana osobą zajęła się załoga karetki pogotowia, a strażacy usunęli skutki zdarzenia. Przyczyny i okoliczności bada policja.

Samochód w rowie i jedna osoba ranna. Dwa wypadki w powiecie

0

Dwa zdarzenia drogowe, jedna osoba w szpitalu, a wszystkie z powodu niedostosowania prędkości do warunków drogowych – to bilans dnia 18 stycznia w gminie Śmigiel w powiecie kościańskim.

Zgodnie z ostrzeżeniami synoptyków na drogach od rana było bardzo ślisko, czego nie wzięły pod uwagę dwie kierujące, podróżujące przez gminę Śmigiel. Do pierwszego zdarzenia doszło około godziny 7.00 rano na drodze ze Starego Bojanowa do Spławia. 44-letnia mieszkanka gminy Śmigiel jechała zbyt szybko i na śliskiej drodze straciła panowanie nad pojazdem. Uderzyła w drzewo i odniosła obrażenia: pierwszej pomocy udzielili jej strażacy z OSP Stare Bojanowo, a przybyli na miejsce ratownicy medyczni zdecydowali, że trzeba ją zabrać do szpitala.

Jak informuje portal „koscianiak”, około godziny 9.30 doszło do kolejnego zdarzenia drogowego, tym razem w Nietążkowie. 64-letnia mieszkanka gminy Śmigiel również nie dostosowała prędkości do warunków drogowych, straciła panowanie nad samochodem i zakończyła jazdę w przydrożnym rowie pełnym wody. Na szczęście nic jej się nie stało, ale przybyli na miejsce policjanci ukarali ją mandatem.

Kolejny kompleks logistyczny już gotowy. Będą nowe miejsca pracy!

0

Firma ID Logistics zajmie cały Panattoni Park Poznań West Gate II w Tarnowie Podgórnym. Już w lutym rozpocznie działania dla jednego z największych dystrybutorów ubrań na świecie.

Firma zdecydowała się na wynajęcie całego Panattoni Park Poznań West Gate II o powierzchni ponad 47 000 m kw., jak informuje Panattoni. Będzie tu prowadzona obsługa procesów e-commerce w Polsce i na rynkach europejskich dla międzynarodowego dystrybutora odzieży. Nowy obiekt pozwoli firmie na konsolidację działań z dotychczasowych lokalizacji i będzie w nim docelowo zatrudnionych 300 pracowników.

Panattoni Park Poznań West Gate II to kolejna realizacja dewelopera w Tarnowie Podgórnym. Panattoni Park Poznań West Gate I o powierzchni 61 000 m kw. jest bliski pełnej komercjalizacji, a inwestycjom w tej części Wielkopolski sprzyja położenie, zapewniające łatwą i wygodną komunikację.

Włączenie OSP Plewiska do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego

0

W Urzędzie Gminy w Komornikach zostało podpisane porozumienia w sprawie powtórnego włączenia Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Plewiskach do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Porozumienie 15 stycznia podpisał st. bryg. Jacek Michalak, Komendant Miejski PSP w Poznaniu, przy udziale Jana Brody, Wójta Gminy Komorniki, Rafała Brodziaka, dowódcy JRG nr 2, mł. bryg. Kamila Witoszko, naczelnika wydziału operacyjno-szkoleniowego, druha Ryszarda Brukwickiego, prezesa OSP Plewiska oraz druha Roberta Kurasza, naczelnika OSP Plewiska.

Kolejnym krokiem będzie wysłanie podpisanego wniosku do Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, która go zweryfikuje – a następnie do Komendy Głównej PSP. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to wkrótce OSP w Plewiskach powtórnie zostanie włączona w w struktury KSRG na kolejne 5 lat.

– Jednostka należąca do KSRG musi spełniać szereg wymagań – wyjaśnia kpt. Robert Surowiec z KM PSP w Poznaniu. – OSP musi posiadać zarówno odpowiednie wyposażenie sprzętowe, określoną liczbę wyszkolonych druhów, skuteczne systemy łączności powiadamiania i alarmowania, jak również pozostawać w gotowości do podejmowania działań ratowniczych. Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy stanowi fundament ratowniczy kraju. Wejście w te struktury jest prestiżowe i stanowi wyróżnienie dla Ochotniczej Straży Pożarnej za jej dotychczasowe działania ratownicze. Jednostka taka ma możliwość dalszego rozwoju i stanowi siły pierwszego reagowania w przypadku wystąpienia zagrożenia.

Zadania ratownicze wykonywane w ramach systemu to nie tylko walka z pożarami czy skutkami wypadków drogowych. To także usuwanie skutków klęsk żywiołowych, ratownictwo techniczne, chemiczne, kwalifikowana pierwsza pomoc oraz wiele innych.

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął spotkania z radami osiedli

0

Od kilku już lat od początku stycznia przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich spotykają się z radnymi osiedlowymi, by ustalić potrzeby osiedli i plan prac na cały rok.

Dzięki tym spotkaniom ZDM dowiaduje się niejako z pierwszej ręki, które potrzeby na danym osiedlu są najbardziej pilne – i na realizację których rada może sobie pozwolić w ramach posiadanego budżetu. Nowe nasadzenia zieleni na Piątkowie, remont chodników przy Szkole Podstawowej nr 67, na ul. Wiatracznej i ul. Fabrycznej i kontynuacja remontu jezdni na ul. Redarowskiej – do wszystkich tych prac doszło dzięki współpracy z osiedlowymi radnymi.

– Takie spotkania prowadzimy od kilku lat – mówi Krzysztof Olejniczak, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu. – Dzięki nim możemy wspólnie przygotować do realizacji najbardziej istotne i wnioskowane przez mieszkańców zadania.

Podczas spotkań poruszane są też kwestie bezpieczeństwa, bo w wielu przypadkach wiążą się one właśnie z inwestycjami, w rodzaju oświetlenia ulic, doświetlenia przejść dla pieszych czy wprowadzenia zmian w organizacji ruchu. Mniej kosztowne, ale równie ważne dla mieszkańców, są inwestycje w nową zieleń, ławki czy kosze na śmieci.

Na terenie Poznania działają 42 rady osiedli, czyli samorządy pomocnicze. Ich członkowie najlepiej orientują się w lokalnych potrzebach remontowych czy też inwestycyjnych i dzięki tej współpracy tylko w ubiegłym roku, za środki z budżetu rad, wyremontowano chodniki na ul. Pilotów, gen. Maczka, Średniej, czy też na ul. Krzyżowej – w tym ostatnim miejscu dodatkowo doszła nowa zieleń. Wyremontowane zostały także nawierzchnie jezdni ulic: Radziwoja, Majakowskiego i Trzemeszeńskiej. Na osiedlu Tysiąclecia zamontowano ławki, przy ul. Rakoniewickiej nasadzono krzewy i rośliny cebulowe, a na ul. księcia Józefa, placu Międzymoście oraz ul. Grobla – nowe drzewa.

W tym roku spotkania z radami osiedli rozpoczęły się 15 stycznia i potrwają do początku lutego.

Wypadek na DW306. Pięć osób rannych!

0

Dwa samochody zderzyły się na drodze wojewódzkiej nr 306 między Stęszewem a Bukiem. Pięć osób podróżujących autami trafiło do szpitali. Droga była nieprzejezdna przez kilka godzin.

Do wypadku doszło 19 stycznia przed godziną 6.00 rano. Jak informują wielkopolscy strazacy – auta zderzyły się czołowo. Jezdnia na miejsca zdarzenia była bardzo śliska, więc to prawdopodobnie było przyczyną wypadku – ale ustalą to obecni na miejscu policjanci.

Autami podróżowało pięć osób i wszystkie odniosły obrażenia wymagające pobytu w szpitalu. Z powodu wypadku droga była zablokowana przez ponad dwie godziny. Obecnie ruch już odbywa się bez przeszkód.

Powstaje specjalna mapa dla seniorów

0

Najciekawsze zajęcia, oryginalne wydarzenia i integracja środowiska seniorów, a wszystko w jednym miejscu. Taki cel ma Senioralna Mapa Poznania.

„Celem akcji jest stworzenie mapy miejsc działających w Poznaniu na rzecz osób starszych, które w wyjątkowy sposób uwzględniają potrzeby tej grupy i wyróżniają się na tle miejskiej oferty senioralnej” – Czytamy na stronie Centrum Inicjatyw Senioralnych. – „Nagrodzone mogą zostać miejsca użyteczności publicznej, instytucje, siedziby, w których działają organizacje pozarządowe oraz firmy prywatne”.

Jak zwraca uwagę CIS, tworzenie mapy to okazja do promowania działań na rzecz poznańskich seniorek i seniorów, a także zauważenie inicjatyw mniej znanych, ale zasługujących na popularyzację. Ale akcja jest też zachętą dla tych starszych mieszkańców Poznania, którzy jeszcze nie korzystają z miejskiej oferty przeznaczonej dla nich – by zaczęli korzystać.

Jak musi być oferta dla seniorów, by miała szansę znaleźć się na Senioralnej Mapie Poznania?
„Podmiot ubiegający się o wyróżnienie musi posiadać wyjątkową, oryginalną ofertę skierowaną do starszych osób, uwzględniającą w sposób szczególny potrzeby tej grupy” – tłumaczą pracownicy CIS. – „Na przykład organizować ciekawe, rozwijające wydarzenia dla seniorek i seniorów, inicjować prosenioralne rozwiązania, być miejscem spotkań oraz integracji środowiska senioralnego, aktywnie promować swoją ofertę wśród starszych osób, oferować atrakcyjne zniżki dla seniorów lub możliwość bezpłatnego udziału w wydarzeniach, posiadać udogodnienia architektoniczne dostosowane do potrzeb starszych osób, współpracować z innymi podmiotami działającymi na rzecz seniorów”.

Miejsca, które spełnią wszystkie te warunki, otrzymają tytuł „Fest Miejscówki”, zostaną objęte specjalnym pakietem promocyjnym i trafią na Senioralną Mapę Poznania w wersji elektronicznej i papierowej. W tej drugiej wersji będzie ją można otrzymać w siedzibie CIS.

„Fest Miejscówki” będą przyznawane na rok, ale oczywiście placówki będą mogły złożyć wniosek o jego przedłużenie i pozostanie na Senioralnej Mapie Poznania. Wręczenie wyróżnień będzie odbywać się raz w roku podczas inauguracji akcji „Senioralni. Poznań”, która rozpoczyna się jesienią. Szczegóły dla zainteresowanych udziałem w akcji znajdują się na stronie CIS.

Konińska prokuratura będzie prowadziła sprawę zarządzania reklamami w Poznaniu

0

NIK złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta i Miejskiego Konserwatora Zabytków. Sprawą zajmą się prokuratorzy z Konina.

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzała jakość zarządzania reklamami w Poznaniu w ubiegłym roku. Zawiadomienie do prokuratury jest efektem tej kontroli. Kontrolerzy NIK dopatrzyli się wielu nieprawidłowości w zarządzaniu reklamą w Poznaniu – i w listopadzie złożyli zawiadomienie do prokuratury.

Jak powiedziała Radiu Poznań Ewa Woźniak, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Koninie, Prokuratura Regionalna w Poznaniu zadecydowała, że to właśnie Konin zajmie się tą sprawą. Pozwoli to na uniknięcie zarzutu braku obiektywizmu, który mógłby paść, gdyby sprawę prowadziła prokuratura w Poznaniu. Obecnie jest prowadzone postępowanie sprawdzające, co oznacza, że prokuratura sprawdza, czy są podstawy do wszczęcia śledztwa. Kiedy zapadnie decyzja co do dalszych czynności – jeszcze nie wiadomo.

Przypomnijmy, że zgodnie z raportem pokontrolnym, jaki opublikowała Najwyższa Izba Kontroli, w Poznaniu w kwestii zarządzania reklamami doszło do szeregu nieprawidłowości, ponieważ tak prezydent, jak MKZ nie dopełnili swoich obowiązków. Straty dla budżetu miasta z powodu nieściągniętych podatków od nieruchomości, opłat za zajęcie pasa drogowego, czy reklam na miejskich obiektach i gruntach kontrolerzy NIK oszacowali na kilka milionów złotych.

Sam Jacek Jaśkowiak jest zdania, że zarzuty nie są zasadne, a motywy kierujące NIK, gdy składała sprawę do prokuratury – wyłącznie polityczne.

Clan of Xymox, karnawał i Czereśnie. Na co warto się wybrać 19-21 stycznia?

0

Koncert legendarnego zespołu dark wave Clan of Xymox, koncerty karnawałowe z walcami i Straussem w rolach głównych i zespół Czereśnie. Propozycji w weekend 19-21 stycznia dla chętnych na pewno nie zabraknie.

Piątek, 19 stycznia

Karnawałowa Gala Operetkowo Musicalowa „Karnawał w Wiedniu”
Aula Artis ul. Kutrzeby 10, Poznań
19 stycznia @ 16:00, 19:00

Najpiękniejsze miłosne arie operetkowe i cudowne utwory musicalowe, klasyczne walce Straussa w pierwszej części koncertu – a w drugiej współczesne przeboje w wykonaniu najlepszych solistów.
Szczegóły tutaj

VIVAT HAYDN!
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań
19 stycznia @ 19:00

Wykonawcy: Jakub KASZUBA – obój, Paul McCREESH – dyrygent, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej. W programie utwory Ferlendisa i Haydna.
Szczegóły tutaj

Siostry
Scena STA, ul. Ratajczaka 18, klatka A, 2 piętro, Poznań
19 stycznia @ 19:00

Samotne, doświadczone przez życie kobiety w pewnym wieku i dwaj mężczyźni, którzy pojawiają się nagle w ich życiu. Co się może wydarzyć w takiej sytuacji?
Szczegóły tutaj

SKRZYPEK NA DACHU
Teatr Muzyczny, ul. Niepodległości 1e, Poznań
19 stycznia @ 19:00

“Skrzypek na dachu”, czyli znana na całym świecie historia Tewjego mleczarza i jego małej wioski po raz kolejny zagości na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Szczegóły tutaj

KANAPKA Z CZŁOWIEKIEM
Teatr Nowy, ul. Dąbrowskiego 5, Poznań
19 stycznia @ 19:00

W najnowszym spektaklu Jerzego Satanowskiego kobiety śpiewają piosenki Jacka Kaczmarskiego jako wdowy pamięci po nim, a ich głosy raz jeszcze wskrzeszą pytania o sens wyborów moralnych, wolności, sztuki, wiary i artystycznej wrażliwości.
Szczegóły tutaj

MATKA
Teatr Nowy, Scena Nowa, Zaułek Krystyny Feldman (od ul. Krasińskiego), Poznań
19 stycznia @ 19:30

MATKA to opowieść o ludziach skazanych na bliskość, gdy bliskość potwornieje i wyradza się w swoje przeciwieństwo. To uniwersalna opowieść o rodzinie i więziach, które stają się więzami.
Szczegóły tutaj

Wielki Stand-up Open Mic 2
TROPS Akademickie Centrum Kultury, ul. Świętego Rocha 9, Poznań
19 stycznia @ 20:00

Kancelaria Stand-Upu zaprasza na wieczór komediowy z niezrównanymi komikami i komiczkami, który znaleźli w sobie dość odwagi, by stanąć na scenie i opowiedzieć, co ich bawi.
Szczegóły tutaj

Republika marzeń
Polski Teatr Tańca, ul. Stanisława Taczaka 8, Poznań
19 stycznia @ 20:00

Spektakl na motywach opowiadań Brunona Schulza. Twórcy odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru – i otwierają ją na wszelkie formy teatralnej materialności.
Szczegóły tutaj

Sobota, 20 stycznia

Muzyka z serca Andaluzji – koncert rodzinny
Sala Lubrańskiego Collegium Minus, UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań
20 stycznia @ 10:00, 11:30

MUZYKOTECZKA, czyli Filharmonia dla MALUSZKA zaprasza na koncert dedykowany najmłodszym odbiorcom, którzy rozpoczynają swoją przygodę z muzyką. Tym razem będzie to spotkanie z muzyką z Andaluzji.
Szczegóły tutaj

BAJKI MALUTKIE 1
Teatr Animacji, św. Marcin 80/82, Poznań
20 stycznia @ 11:00, 13:00

Bajki autorstwa Maliny Prześlugi są niewielkie i często niezauważane, a ich bohaterowie nie są książętami ratującymi księżniczki. Ale właśnie dlatego urzekają i malutkich i tym większych widzów.
Szczegóły tutaj

SKRZYPEK NA DACHU
Teatr Muzyczny, ul. Niepodległości 1e, Poznań
20 stycznia @ 14:00

“Skrzypek na dachu”, czyli znana na całym świecie historia Tewjego mleczarza i jego małej wioski po raz kolejny zagości na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Szczegóły tutaj

Jak Zabłocki na mydle – spektakl komediowy
Aula Artis, ul. Kutrzeby 10, Poznań
20 stycznia @ 16:00

Dwoje wyjątkowych aktorów, Joanna Trzepiecińska i Tomasz Dedek, ponownie gra małżeństwo, które nie rozumie się od lat. Czy szalony eksperyment pomoże im to zmienić?
Szczegóły tutaj

20 lat Speaking Concerts – STRAUSS na Karnawale
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań
20 stycznia @ 17:00, 20:00

Dlaczego Strauss jest nazywany “królem walca”? Co wspólnego ma Strauss z przedwojenną maszyną do czyszczenia ulic? Na te i inne pytania odpowiedzą twórcy koncertu.
Szczegóły tutaj

Najpiękniejsze piosenki z polskich filmów i seriali
Osiedlowy Dom Kultury “Pod Lipami”, Os. Pod Lipami 108A, Poznań
20 stycznia @ 18:00

Najnowszy koncert zespołu Piramidy, który zasłynął na całym świecie brawurowymi interpretacjami piosenek Okudżawy i Wysockiego. W tym koncercie wykona najbardziej znane ballady i piosenki filmowe.
Szczegóły tutaj

TEATRZYK ZIELONA GĘŚ czyli WSTRZĄS METAFIZYCZNY
Teatr Animacji Sala Duża, ul. św. Marcin 80/82, Poznań
20 stycznia @ 18:00

Legendarny i uwielbiany Teatrzyk Zielona Gęś ponownie przedstawia absurdy codzienności, fałsz realiów politycznych oraz wyśmiewa głupotę w każdej postaci. A teksty napisane ponad 70. lat temu są zadziwiająco aktualne…
Szczegóły tutaj

SKRZYPEK NA DACHU
Teatr Muzyczny, ul. Niepodległości 1e, Poznań
20 stycznia @ 18:00

“Skrzypek na dachu”, czyli znana na całym świecie historia Tewjego mleczarza i jego małej wioski po raz kolejny zagości na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Szczegóły tutaj

KANAPKA Z CZŁOWIEKIEM
Teatr Nowy, ul. Dąbrowskiego 5, Poznań
20 stycznia @ 19:00

W najnowszym spektaklu Jerzego Satanowskiego kobiety śpiewają piosenki Jacka Kaczmarskiego jako wdowy pamięci po nim, a ich głosy raz jeszcze wskrzeszą pytania o sens wyborów moralnych, wolności, sztuki, wiary i artystycznej wrażliwości.
Szczegóły tutaj

MATKA
Teatr Nowy, Scena Nowa, Zaułek Krystyny Feldman (od ul. Krasińskiego), Poznań
20 stycznia @ 19:30

MATKA to opowieść o ludziach skazanych na bliskość, gdy bliskość potwornieje i wyradza się w swoje przeciwieństwo. To uniwersalna opowieść o rodzinie i więziach, które stają się więzami.
Szczegóły tutaj

CLAN OF XYMOX
2progi Al. Niepodległości 36, Poznań
20 stycznia @ 20:00

Legenda muzyki dark wave wystąpi w Poznaniu! Od powstania w 1982 roku zespół nagrywa i koncertuje, trzymając formę – co będą mogli ocenić fani podczas poznańskiego koncertu.
Szczegóły tutaj

Republika marzeń
Polski Teatr Tańca, ul. Stanisława Taczaka 8, Poznań
20 stycznia @ 20:00

Spektakl na motywach opowiadań Brunona Schulza. Twórcy odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru – i otwierają ją na wszelkie formy teatralnej materialności.
Szczegóły tutaj

Niedziela, 21 stycznia

BAJKI MALUTKIE 1
Teatr Animacji, św. Marcin 80/82, Poznań
21 stycznia @ 11:00, 13:00

Bajki autorstwa Maliny Prześlugi są niewielkie i często niezauważane, a ich bohaterowie nie sa książętami ratującymi księżniczki. Ale właśnie dlatego urzekają i malutkich i tym większych widzów.
Szczegóły tutaj

PAN SATIE
Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1/wejście od ul. Za Cytadelą, Poznań
21 stycznia @ 11:00

W papierowej scenografii powstają obrazy inspirowane utworami kompozytora Erika Satie. Spektaklowi towarzyszy muzyka, która ożywia dziecięcą wyobraźnię.
Szczegóły tutaj

Koncert zespołu Czereśnie
Scena na Piętrze w Poznaniu – Biblioteka, ul. Masztalarska 8, Poznań
21 stycznia @ 11:00

Piosenki dla najmłodszych, opowiadające o sprawach najważniejszych: ochronie przyrody, dbaniu o własne zdrowie, miłości do najbliższych i poszanowaniu różnorodności.
Szczegóły tutaj

Prezent urodzinowy
Collegium Da Vinci – Aula Artis, ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10, Poznań
21 stycznia @ 16:00

Dwa bliźniacze apartamenty luksusowego hotelu, sąsiadujące przez ścianę i – często niedomknięte – drzwi, stają się sceną, na której rozgrywają się dramaty gości, łącznie z tym związanym z tytułowym prezentem urodzinowym.
Szczegóły tutaj

NOWOROCZNY KONCERT WIEDEŃSKI
Aula UAM ul. Wieniawskiego 1, Poznań
21 stycznia @ 17:00, 20:00

Gwiazdorska obsada, balet, przepiękne głosy i Orkiestra Księżniczek w programie karnawałowym, czyli z walcami Straussa, polkami i bajkowymi kostiumami.
Szczegóły tutaj

Siostry
Scena STA, ul. Ratajczaka 18, klatka A, 2 piętro, Poznań
21 stycznia @ 17:30

Samotne, doświadczone przez życie kobiety w pewnym wieku i dwaj mężczyźni, którzy pojawiają się nagle w ich życiu. Co się może wydarzyć w takiej sytuacji?
Szczegóły tutaj

TEATRZYK ZIELONA GĘŚ czyli WSTRZĄS METAFIZYCZNY
Teatr Animacji Sala Duża, ul. św. Marcin 80/82, Poznań
21 stycznia @ 18:00

Legendarny i uwielbiany Teatrzyk Zielona Gęś ponownie przedstawia absurdy codzienności, fałsz realiów politycznych oraz wyśmiewa głupotę w każdej postaci. A teksty napisane ponad 70. lat temu są zadziwiająco aktualne…
Szczegóły tutaj

KANAPKA Z CZŁOWIEKIEM
Teatr Nowy, ul. Dąbrowskiego 5, Poznań
21 stycznia @ 19:00

W najnowszym spektaklu Jerzego Satanowskiego kobiety śpiewają piosenki Jacka Kaczmarskiego jako wdowy pamięci po nim, a ich głosy raz jeszcze wskrzeszą pytania o sens wyborów moralnych, wolności, sztuki, wiary i artystycznej wrażliwości.
Szczegóły tutaj

MATKA
Teatr Nowy, Scena Nowa, Zaułek Krystyny Feldman (od ul. Krasińskiego), Poznań
21 stycznia @ 19:30

MATKA to opowieść o ludziach skazanych na bliskość, gdy bliskość potwornieje i wyradza się w swoje przeciwieństwo. To uniwersalna opowieść o rodzinie i więziach, które stają się więzami.
Szczegóły tutaj

Diary Of Dreams
2progi ul. Al. Niepodległości 36
21 stycznia @ 20:00

Niemiecki zespół Diary Of Dream tworzy muzykę elektroniczną w klimacie dark wave. Filarem grupy jest Adrian Hates, były basista zespołu Garden of Delight.
Szczegóły tutaj

Gdzie nie będzie prądu w Wielkopolsce 19 stycznia? (LISTA)

Poniżej prezentujemy listę miejsc, w których 19 stycznia mogą wystąpić przerwy w dostawach prądu.

Obszar Osieczna
19 stycznia 2024 r. w godz. 07:30 – 08:30
19 stycznia 2024 r. w godz. 15:00 – 16:30
gm. Osieczna: Kąkolewo Polna, Wiatraczna – całe ulice; ul. Rydzyńska nr 36 do 70 parzyste, nr 45 do 61 nieparzyste; ul. Pocztowa nr 13 do 27 nieparzyste, nr 20 do 46 parzyste, przepompownia ścieków (dz. 657).

Obszar Osieczna
19 stycznia 2024 r. w godz. 07:30 – 16:30
gm. Osieczna: Kąkolewo ul. Kolejowa – cała ulica; ul. Pocztowa nr 1 do 12, 14.

Obszar Czarnków
19 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Ciszkowo os. Parkowe, ul. Kręta.

Obszar Czarnków
19 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Ciszkowo os. Parkowe, ul. Kręta.

Obszar Wągrowiec
19 stycznia 2024 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Bukowiec działki 108/2, 108/3, 108/7, 108/11, 108/18, 108/20, 108/35, 108/40, 108/41, 108/43, 108/46.

Obszar Miłosław
19 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 13:30
Książno 9-14,

Obszar Poznań Wilda
19 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 11:30
Poznań: ul. Jodłowa od 17 do 35 nieparzyste, od 20 do 46 parzyste, ul. Modrzewiowa od 24 do 29, 29A, ul. Czereśniowa 1, ul. Czechosłowacka od 53 do 79 nieparzyste, od 62 do 66 parzyste, 72, ul. Morelowa 9.

Obszar Kobylin, Pępowo
19 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 16:30
gm. Kobylin: Raszewy nr 19, 20; gm. Pępowo: Pasierby nr 1 do 52 oraz 65 do 76; Wilkonice nr 18 do 29, 41.

Obszar Kościan
19 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 15:00
gm. Kościan: Kurowo ul. Parkowa nr 3, SPRiP NOWA DROGA, działki nr 75/6, 75/9; ul. Południowa nr 8, 10, 12, 35, 39.

Obszar Piaski
19 stycznia 2024 r. w godz. 08:30 – 15:30
gm. Piaski: Smogorzewo nr 1 do 36H, 37, 56, nr 61 do 66 oraz 70 do 72; działki nr 327/5, 339/9, 339/10, 439/1.

Obszar Stęszew
19 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 14:00
Gmina Stęszew, miejscowość Mirosławki, ul. Rybna cała, ul. Długa od nr 1 do nr 15 z wyjątkiem nr 10, 28, 28a, 29, działki nr 10/9, 11/5, 45, 52/1, 52/4, 161,

Obszar Grodzisk Wielkopolski
19 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 13:00
Gmina Grodzisk Wielkopolski, miejscowość Sworzyce 23a, leśniczówka,

Obszar Kwilcz
19 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 14:00
Gmina Kwilcz miejscowość Lubosz ul. Słoneczna Dolina cała oprócz nr 1, 2, 3, 4 i 6; Leśna 16, 18, Zielone Wzgórze 6, działki nr 265/5, 265/9, 265/12, 265/30, 265/32, 265/34, 265/37, 265/38, 265/40, 265/41, 265/42, 265/43, 265/44, 265/46, 265/47, 265/49, 265/53, 265/54, 265/55, 265/56, 265/58, 265/60, 265/61, 265/62, 265/63, 265/64, 265/65, 265/68, 265/69, 265/70, 265/73, 265/74, 265/75, 265/76, 265/77, 265/78, 265/79, 265/80, 265/85, 267/37, 267/39, 461/8, 461/10, 461/11,

Obszar Kostrzyn
19 stycznia 2024 r. w godz. 09:00 – 13:00
Klony 9G, dz. 48/39, dz. 48/40

Obszar Przemęt
19 stycznia 2024 r. w godz. 10:30 – 12:30
gm. Przemęt: Wieleń ul. Jeziorna nr 2 (dz. 30/23).

Obszar Leszno
19 stycznia 2024 r. w godz. 13:30 – 17:00
Leszno ul. Kordeckiego działka nr 251/25.

Kolizje i wypadki na południu Wielkopolski. Bardzo złe warunki jazdy!

Kolizja na S8, utrudnienia DK15 i ciężarówki, które nie mogą podjechać pod górkę na DK11. Warunki jazdy na południu Wielkopolski są bardzo złe i służby apelują do kierowców o szczególną ostrożność.

18 stycznia jest wyjątkowo trudnym dniem dla kierowców na południu regionu. Około godziny 18.00 na S8, między węzłami Kępno i Bralin, bus uderzył w tył samochodu osobowego. Na szczęście, jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, nikt w tym zdarzeniu nie ucierpiał, ale są tam utrudnienia w ruchu i zablokowany jest pas w kierunku Wrocławia.

Na drodze krajowej nr 11 w Ostrzeszowie było tak ślisko, że ciężarówki nie mogły podjechać pod górkę i tworzyły się tam korki, trwa akcja służb, odśnieżających drogę. Na odcinku od Kępna w kierunku Ostrowa są utrudnienia w ruchu. Bardzo ślisko jest też na drodze krajowej nr 15, między Krotoszynem i Koźminem.

Służby apelują do kierowców o ostrożną jazdę. Przypomnijmy, że dla tego rejonu obowiązuje ostrzeżenie IMiGW przed gołoledzią, ważne do godziny 22.00.